1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

תיק חדש, ועמלות קניית ETF באירופה בדולרים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Yoss, ‏9/8/18.

data-full-width-responsive="true">
 1. Yoss

  Yoss משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏9/8/18
  הודעות:
  2,706
  לייקים שהתקבלו:
  2,896
  שלום לכולם,

  אמל"ק- 3 חלקים: 1) הצגה עצמית. 2) תיק ההשקעות שלי. 3) טיפ אודות רכישת קרנות איריות.

  1) חדש בפורום - קצת רקע עליי-
  לפני שנה (וחודש), קצת אחרי גיל 30, סגרתי את כל ההלוואות הפתוחות שלקחתי מהבנק, והתחלתי לחסוך ולהשקיע. ניצלתי את הסכומים הקטנים של תיק צעיר כדי "לשלם שכר לימוד" נמוך-
  במקביל לקריאה בבלוג (את הפורום גיליתי בשלב מאוחר יותר) פתחתי תיק השקעות בבנק. כדי להימנע מעמלות גבוהות על סכומים קטנים השקעתי בעיקר בקרנות מנוהלות, אבל למדתי לאזן את התיק, להתמודד עם פיתויים של תזמון ונסיונות להכות את השוק (כלומר הפסדתי כמה אלפים במניות, אחר כך הרווחתי כמה מאות בקרנות. כאמור, שכר לימוד), ובעיקר להתמיד בחסכון.
  לפני כחודש וחצי גיליתי גם את הפורום וקראתי ארוכות על תפיסות השקעה, על בתי השקעות, קרנות ישראליות מול אמריקאיות ואיריות, דמי ניהול ועוד.
  מכיוון שבתיק מתחיל החסכון המצטבר משמעותי יותר מהתשואה, הגעתי כעת (למרות כמה השקעות כושלות כאמור) לחסכון שהצדיק מבחינתי מעבר לתיק השקעות מובנה ומסודר. שיחה קצרה עם הבנק הבהירה לי שאני עובר לבית השקעות, אפילו התחלתי לפתוח חשבון ב-IB, אבל הבנתי שאני עדיין מפחד ממס הכנסה ובחרתי, על בסיס טבלת ההשוואה פה באתר, באקסלנס (אציין לזכותם שפתחתי חשבון דרך האינטרנט, לפי התנאים המפורטים שם שתואמים את המידע בטבלת ההשוואה באתר, אבל מיוזמתם התקשרו והיטיבו מעט את התנאים - בעיקר קיזוז מלא של התשלום החודשי כנגד עמלות, והוזלת עמלת המינימום לעסקאות בדולר ל-5$).

  ואחרי ההקדמה הזו (יצא ארוך!), 2 הדברים שרציתי לשתף:
  2) הרכב התיק שבחרתי-
  המחשבה מאחוריו היא תיק פאסיבי, מפוזר, שמנסה להשתתף ברווחי הכלכלה העולמית ולא להכות אותה.
  אחרי ההנחה הזו, התיק שלי מוטה מאוד למניות, אבל עם חשיפה לסקטורים נוספים בכלכלה, הן כממתני תנודות (במידה), והן מתוך תפיסה שהכלכלה העולמית לא מיוצגת כולה בשוק המניות, כשהענפים המרכזיים הנוספים הם חוב (אג"ח), סחורות ונדל"ן. מתוך כך הגעתי לפיזור הבא:
  70% מניות גלובלי
  10% אג"ח מדינתי גלובלי
  10% סחורות
  10% REIT.
  אתחיל מהאחרון- ה-REIT הוא החלק היחיד שעדיין לא רכשתי, ואני מתלבט לגביו. אני מבין שהוא רחוק מלייצג את שוק הנדל"ן האמיתי, וגם שתוספת הסיכון שבו ביחס לפלח המנייתי הסטנדרטי לא בהכרח מלווה בפיצוי של תשואה עודפת. למרות זאת, להזניח את התחום הזה שמרגיש לי אבן יסוד בכלכלה גורם לי לתחושה לא נוחה, ו-10% זו לא הקצאה גדולה מדי. אשמח לשמוע תובנות לגבי זה.
  סחורות- כנראה לא סקטור שמייצר ערך (למעשה, אפשר לומר שזהו תוצר הערך...), ועדיין מהווה בעיניי מעין גידור שכן ערך הסחורות לא תלוי במובהק במחירי המניות, ולזמן של קריסה פיננסית הפלח הזה יכול לספק לי מעט ביטחון (לא מדבר על תרחישי קיצון, בהם גם אחזקה של זהב פיזי בכספות בשווייץ נראית לי חסרת תועלת).
  אג"ח גלובלי- למרות ההעדפה של הסולידית לאג"ח מקומי, אני מתחבר יותר לפיזור הגלובלי, אבל מעבר לכך - במישור הפרקטי, קיים סיכוי משמעותי מאוד שאהגר, אם כי עדיין אין יעד ודאי.

  ולפרקטיקה- כדי לייצר תיק פשוט ככל האפשר, ושידרוש כמה שפחות תפעול (תנאים שמעלים דרמטית את הסיכוי שאשאר נאמן לתוכנית ההשקעה שלי), בחרתי ללכת על קרנות רחבות ככל הניתן וצוברות (ולכן איריות), גם במחיר דמי ניהול מעט יותר מהמינימום האפשרי:
  70% IMID- עוקבת MSCI ACWI IMI, כלומר גלובלי וכולל small cap. דמי ניהול כולל הוצאות (Total Expense Ratio, TER) 0.40%.
  10% GAAA- עוקבת Bloomberg Barclays Global Government AAA-AA Capped Bond. אין כרגע קרן אמריקאית של אג"ח גלובלי (BND+BNDX, אם כי ואנגארד מתכננים כזו לרבעון זה). באיריות יש את IGLO/IGLA (כאשר IGLA היא הגירסה הצוברת של IGLO) שאמורה להיות גלובלית כללית, אבל אז מצאתי את SAAA/GAAA (כאשר GAAA היא הצוברת) שרשמית עוקבות אחרי אג"ח גלובלי רק בדירוג גבוה, אבל בפועל נראה לי שהפיזור שלהן הרבה יותר רחב משל IGLO, ולכן בחרתי בה. TER 0.20%.
  10% ICOM- עוקבת Bloomberg Commodity Index Total Return.העדפתי את EXXY שנותנת חשיפה ישירה (בחוזים כמובן) למדד הזה, אבל היא לא נסחרת בדולר. ICOM אמורה לספק חשיפה דומה אבל לא ישירה. עדיין לא שלם עם זה. TER 0.19%.
  10% DPYA- עוקבת FTSE EPRA/NAREIT Developed Dividend+, שזה IDWP בגירסה הצוברת שלה. TER 0.59%.
  כאמור, התיק חדש ועוד לא הושלם בפועל, כך שאשמח מאוד לתובנות/הערות.

  3. ה"תרומה" שלי לקהילה: המסחר בניע"ז באקסלנס נעשה דרך IB. העמלות הרשמיות הן 5$, או 20 במטבע העיסקה למטבעות אחרים. כששאלתי לגבי רכישה דולרית באירופה הנציג של אקסלנס טען שהעמלה היא 20$, כי מה שקובע הוא הבורסה ולא המטבע. מכיוון שנתקלתי כבר בפורום בטענות ש-IB מחייבים עמלת מינימום על עסקאות בדולר כמו על עסקאות בארה"ב (לא ברור אם באג או פיצ'ר) ניסיתי בכל זאת, ואני שמח לשתף שהעמלה הייתה 5$ בלבד.
  נראה שזה מובנה במערכת של IB, כך שלמרות שהעמלות שלי נקבעות מול אקסלנס, בכל מקרה עמלה על רכישה דולרית של ETF אינה תלויית בורסה. אני מניח שזה רלוונטי לכל מתווך או בית השקעות שעובד דרך IB.

  תודה על הקריאה הארוכה:)
   
  roneng אוהב/ת את זה.
 2. קורא הדוק

  קורא הדוק משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏19/3/17
  הודעות:
  574
  לייקים שהתקבלו:
  217
  תוכל לפרט למה בחרת להשקיע דווקא בני"ע צוברים בחשבון חייב ? רק בגלל מס ירושה ?
  הרי במצב הזה אתה משלם דמי ניהול הרבה יותר גבוהים על הקרנות וגם משלם פעמיים מס על הדיבידנדים (תקן אותי אם אני טועה).
  תודה.
   
 3. Yoss

  Yoss משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏9/8/18
  הודעות:
  2,706
  לייקים שהתקבלו:
  2,896
  הייתי צעיר וקלולס... עוד באותו אוגוסט עברתי לקרנות אמריקאיות מחלקות. שמחתי שהפוסט הזה שקע ולא רציתי לעורר אותו מרבצו:)
  חשבתי שאעדיף תיק עם התעסקות אפסית, אבל למדתי שלא. דיבידנדים נשמעו לי מפחידים, אבל למדתי שלא. שיקולי מיסוי נשמעו לי סינית, אבל למדתי מאז להעריך השפעות מיסוי באופן גס וליצור סימולציות במידת הצורך (אגב, מס ירושה הוא לא ממש סיבה לבחירה בצוברות, יש לא-אמריקאיות מחלקות).
  בכלל, אישית (ובלי קשר לפיננסים), עם כל הכבוד לקריאה תיאורטית (ואני עושה הרבה כזו) אני באמת לומד דברים רק תוך כדי התנסות. זו גם הסיבה שאני כיום יכול ללמד (כלומר, מלמד) קורסים שכמעט נכשלתי בהם בתואר הראשון...
  חוץ מזה, למדתי שריט =! נדל"ן; שסחורות הן אולי חלק נכבד מהכלכלה אבל הבעלות עליהן (בשונה מייצורן/כרייתן) לא מייצרת תשואה; ושאני לא אוהב השקעה באג"ח שמבוססת על מכירה וקניה (קרנות), ומנגד לא הגיוני לי להחזיק אג"ח לפדיון, ובסך הכל שאני לא מרגיש בו צורך.
  ולבסוף, למדתי שמה שנותן לי להיצמד לתכנית ההשקעה זה להשאיר לעצמי פינה להתנסות.
  התיק שלי כיום הוא 90% VT, ו-10% משתנים. עד לא מזמן ה-10% היו בזרימה בין מזומן ותעודות ממונפות בהתאם לתנודתיות. כיום הם מחולקים בין VT ואופציות (תחום הלימוד הנוכחי שלי...).
   
  קורא הדוק, Yuvalbuz3 ו-roneng אוהבים את זה.
 4. roneng

  roneng משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏21/2/17
  הודעות:
  9,799
  לייקים שהתקבלו:
  7,666
  דוקא יש יתרון לקרנות איריות צוברות בתיק ממוסה, בתנאי שאתה מחזיק אותם הרבה זמן.
  אאל"ט נקודת האיזון היא באזור ה 30 שנה (בהתעלם מהבדל בדמי הניהול).
   
  ITS ו-Yoss אוהבים את זה.
 5. Mamaof

  Mamaof משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏19/9/17
  הודעות:
  937
  לייקים שהתקבלו:
  800
  בדיוק מה שבאתי לכתוב.. @קורא הדוק.
  וגם לפני ההבדל הוא לא מאוד משמעותי
   
  ITS ו-roneng אוהבים את זה.
 6. roneng

  roneng משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏21/2/17
  הודעות:
  9,799
  לייקים שהתקבלו:
  7,666
  הייתי בטוח שבחרת באיריות דוקא בגלל שיקולי מס.
  אתה בטוח ש vt יותר יעיל?
  הרי יש מיסוי כפול על דיבידנדים לא-אמריקאים בקרנות אמריקאיות, ובנוסף מיסוי נמוך יחסית של דיבידנדים אמריקאים בקרנות האיריות הצוברות.

  לא אמריקאיות מחלקות הן בכלל גרועות מבחינת מיסוי. לרוב תשלם על דיבידנד שמגיע מהחלק האמריקאי שבהן (שהוא מעל 50% בקרן עולמית) לפחות 36% מס במקום 25% באמריקאית מחלקת או 15% באירית/קנדית צוברת
   
  Yoss אוהב/ת את זה.
 7. Yoss

  Yoss משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏9/8/18
  הודעות:
  2,706
  לייקים שהתקבלו:
  2,896
  לא. כמו שכתבת, זה תלוי במשך ההשקעה. בתכל'ס, אני אמנם משקיע לטווח ארוך, אבל אני בהחלט לא בטוח שדפוס ההשקעה הנוכחי שלי ישאר לטווח ארוך, ולכן מבחינת נייר ספציפי השיקולים שלי הם יותר קצרי טווח.
  בכל מקרה, משקל משמעותי בבחירה באמריקאיות ניתן לעובדה שיש סיכוי ניכר שאגור שם.
  מקבל, תודה. מעולם לא טרחתי לבדוק קרנות כאלו.
   
  roneng אוהב/ת את זה.
 8. קורא הדוק

  קורא הדוק משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏19/3/17
  הודעות:
  574
  לייקים שהתקבלו:
  217
  אופס :)
  למה ?
  ממה נובע היתרון בקצרה ? (יש הרבה פוסטים על זה אני יודע אבל לא בא לי לנבור בהם ולחפש מסקנות)

  תודה.
   
 9. roneng

  roneng משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏21/2/17
  הודעות:
  9,799
  לייקים שהתקבלו:
  7,666
  באירית אתה חוסך מיסוי כפול על דיבידנדים לא אמריקאים, ועל דיבידנדים אמריקאים משלם רק 15% (במקום 25%). מצד שני, תשלום המס על הדיבידנד לא נחשב בתור מס שאתה שילמת, ולכן במכירה תצטרך לשלם מס רווחי הון על הכל.
  הנקודה שאם אתה מחזיק את הקרן מספיק זמן, החסכון במס (והמשך צבירת התשואה על המס שלא שולם) עולים על מס רווחי ההון הנוסף שתצטרך לשלם.
  בגדול, מסימולציות שונות שראיתי יוצא שנקודת האיזון בין אירית צוברת לאמריקאית מחלקת בחשבון חייב הוא באזור ה30 שנה.
   
  ITS, קורא הדוק ו-Yoss אוהבים את זה.
 10. Yoss

  Yoss משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏9/8/18
  הודעות:
  2,706
  לייקים שהתקבלו:
  2,896
  כי זה לא מספק את ה-fixed income המובטח. זה חשוף לסיכוני שוק הרבה מעבר לסיכון שלא לקבל את ההלוואה שלך חזרה, ואלו סיכוני שוק שאני לא בטוח שאני מעוניין להיחשף אליהם, אם זה מוצדק בכלל בתנאים הנוכחיים (מניות באופן אינהרנטי צפויות לצמוח בטווח הארוך; אני לא חושב שאפשר לומר שהריבית באופן אינהרנטי לא תעלה ותעלה), ובפרט לא אם התשואה מצדיקה עבורי את הסיכונים וכאב הראש.
  דחיית מס שווה לך כסף. הקרן משלמת 15% מס על דיבידנד אמריקאי (ופחות על רוב הדיבידנדים האחרים), במקום שאתה תשלם עכשיו 25%. ה-10% העודפים ממשיכים להשיא לך תשואה, והתשואה העודפת הזו בהינתן מספיק זמן עולה על כפל המס.
  עריכה: @roneng הקדימני.
   
  roneng ו-קורא הדוק אוהבים את זה.
 11. מייקל

  מייקל משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏27/3/15
  הודעות:
  518
  לייקים שהתקבלו:
  373
  בעוד שזה נתון לוויכוח במניות בודדות. בקרנות מחקות אין לזה שום משמעות. הקרן חייבת לעלות בדיוק בדיבידנד אם היא צוברת. הכסף לא הולך לאיבוד. אם תמכור תהיה לך אותה הכנסה...
   
  ITS אוהב/ת את זה.
 12. Rahash

  Rahash משתמש ותיק

  הצטרף ב:
  ‏13/12/17
  הודעות:
  892
  לייקים שהתקבלו:
  542
  לגבי האגח, אני גם משקיע בקרן הזאת, אבל הוספתי כמות שווה של אגח ממשלת ארהב שנותן תשואה לפדיון גבוהה יותר והסיכון בו לא גבוה יותר (לפחות לא סיכון המנפיק. אבל החשיפה היא למטבע אחד במקום לסל מטבעות). לא ממליץ או מייעץ, רק מציע נקודה למחשבה
   
 13. Yoss

  Yoss משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏9/8/18
  הודעות:
  2,706
  לייקים שהתקבלו:
  2,896
  לא הבנתי אותך. אני לא מדבר על מניות אלא על אג"ח, שמחיר השוק שלו משתנה באופן שוטף בצורה שתלויה בשוק ולא במקום בו האג"ח מושקע, ותנאי השוק האלו לא מחייבים תוחלת תשואה חיובית. אני כן מניח שהשוק מתמחר את זה נכון, אבל זה לא סוג הנכסים והסיכונים שאני מעוניין להיחשף אליהם.
  זה נכון לקרנות באופן דומה לאג"ח בודד. זה שונה בהחזקה לפדיון (שאני לא טוען שהיא משתלמת יותר, אלא שהיא חשופה לסוג אחר של מחוללי רווח וסיכון).
   
 14. Yoss

  Yoss משתמש בכיר

  הצטרף ב:
  ‏9/8/18
  הודעות:
  2,706
  לייקים שהתקבלו:
  2,896
  אם אתה סומך על תמחור השוק, אז יחס התשואה/סיכון אמור להיות דומה. בנוסף, התשואה הנמוכה יותר בנכסי הקרן המדוברת אינה משהו קבוע/אינהרנטי אלא מצב השוק הנוכחי. שינוי ההקצאה בגלל זה זה סוג של תזמון שוק (יתכן שהתזמון כאן פשוט/הגיוני יותר ממניות, אבל להבנתי לא תחת הנחת השוק היעיל). זה לא ממש שונה מלהעביר חצי מההשקעה המנייתית מסנופי לסין כי סין זולה עכשיו (סתם דוגמה, כן? לא טוען שזה המצב).
  (הערה- כאמור, אני לא משקיע בקרן הזו, ובאג"ח בכלל נכון להיום).
   
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
חשבון בפפר לטובת החלק הסולידי של התיק שלי, ושאלה בנושא חשבון בנק דולרי בארץ. פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 20:28
שילוב נדל"ן כחלק מהתיק - התלבטויות השקעה פינת המשקיעים ‏25/5/20
תיק השקעות ראשון פינת המשקיעים ‏24/5/20
בעיה העברת תיק ני"ע מבנק לבית השקעות פינת המשקיעים ‏24/5/20
הוצאת כספי פיצויים להוספת תיק פינת המשקיעים ‏23/5/20
 1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.