• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת מחיר של יחידות בקרן נאמנות

לא מבין מה ההבדל בין קרן נאמנות לכל השקעה אחרת לעניין זה. תמיד יש אי ודאות על העתיד, מרגע בו השקעת.
החלטת לקנות מוצר השקעה כלשהו, ביצעת את הפעולות הנדרשות, ולאחר מכן השוק עלה/ירד - ההשקעה שלך מושפעת מזה, ואין לך מה לעשות בעניין (למעט מימוש מהיר של רווח/הפסד, ואם זו המטרה אז אכן קרן נאמנות היא לא המכשיר המתאים).
אם תשווה קניה של קרן סל (כלומר מיידית, בשעות המסחר) לקניה של קרן נאמנות (כלומר ביצוע ביום המסחר העוקב):
- שעתיים אחרי פקודת הקניה השוק קפץ 10% - בקרן סל הרווחת 10%, בקרן נאמנות החמצת תשואה של 10%.
- שעתיים אחרי פקודת הקניה השוק ירד ב-10% - בקרן סל הפסדת 10%, בקרן נאמנות חסכת הפסד של 10%.
התוחלת זהה (עד כדי תוחלת רווח יומית, אפסית לחלוטין), הסיכון זהה, ה"הימור" זהה (אלא אם אתה סוחר יומי).
לא רואה את ההבדל.
זה בדיוק מה שאני מנסה לטעון, בכל השקעה יש סיכוי מול סיכון, אלא שההבדל הוא שאני המחליט הבלעדי אם אני מבצע את הקניה\מכירה, כלו' נניח שיש לי מניות ואני רוצה למכור אותם, אני מסתכל במחיר השוק ורואה בדיוק כמה אקבל על המניות, ומחליט אם זה מתאים לי או לא מתאים לי.
בקרן נאמנות נוצר מצב שאתה קודם רוכש, ואח"כ מקבל מידע בכמה רכשת, הדבר משול לאדם שקונה מניה ולא מקבל אופציה להגבלת השער, ורק אחרי הקניה יספרו לו בכמה קנה את המניה, לא הימור בעיניך?

מעשית אם אתה יכול להרוויח באותו סיכוי שאתה יכול להפסיד, ואתה שולט על גודל הפעולה, בראייתי זה לא הימור.
גם ברולטה של הקזינו אתה יכול להרוויח באותו סיכוי של להפסיד, מה ההבדל?

לא הימור בעיניך?
תלוי מה אתה מנסה לעשות. אם אתה משקיע לטווח ארוך שמעונין לקנות במחיר השוק, אז לא - זה לא הימור. בוודאות תקנה במחיר השוק.
אם אתה לא מעוניין במחיר השוק אז אכן קרנות נאמנות הן לא המכשיר המתאים עבורך, ואני בספק רב אם קרנות סל כן.
וכמו שכתבתי קודם - נסה להסביר לי למה זה "הימור" (יותר סיכון, או יותר חוסר ודאות, או משהו דומה) יותר מקנייה אחרת. בכל מקרה אתה לא יודע מה יקרה אחרי שהפקודה תיכנס לתוקף, ובכל מקרה אתה תרוויח או תפסיד משינויים שיקרו מאותו רגע.

תלוי מה אתה מנסה לעשות. אם אתה משקיע לטווח ארוך שמעונין לקנות במחיר השוק, אז לא - זה לא הימור. בוודאות תקנה במחיר השוק.
אם אתה לא מעוניין במחיר השוק אז אכן קרנות נאמנות הן לא המכשיר המתאים עבורך, ואני בספק רב אם קרנות סל כן.
וכמו שכתבתי קודם - נסה להסביר לי למה זה "הימור" (יותר סיכון, או יותר חוסר ודאות, או משהו דומה) יותר מקנייה אחרת. בכל מקרה אתה לא יודע מה יקרה אחרי שהפקודה תיכנס לתוקף, ובכל מקרה אתה תרוויח או תפסיד משינויים שיקרו מאותו רגע.
כן מדבר על השקעה לטווח הארוך, ועדיין אם אני רוצה לקנות כשזה נמוך כדי להרוויח את העליה שלדעתי צפויה לבוא, אז במניות אני רואה שער נמוך ומחליט להיכנס בקרן נאמנות אין לי את האפשרות הזאת, ובשעת מכירה זה משעותי יותר נניח שעוד 10 שנים אני רואה שזה עלה במצטבר 10% ואני מחליט שזה תשואה סבירה בשבילי, במניה הרווח יהיה 10% ואילו בקרן נאמנות אני יכול לקוות שזה יהיה 10% אבל אין באמת דרך לדעת. וכשעושים משהו בלי לדעת זה נקרא הימור. הסברתי טוב?

אתה עכשיו מציב אסטרטגיה איך אנחנו מתמודדים עם ההימור של קניית קרן מחקה מדד חול, אבל עדיין זה להיכנס להימור, לא?
לפי אותו הגיון כל השקעה היא הימור, כי אין לך שמץ של מושג איך הנכס שאתה קונה יזוז בעתיד.
וזה לא משנה אם אתה מחזיק פיאט (מזומן שקלים או מט"ח כלשהו), אג"ח, מניות, קרנות כאלה ואחרות או אפילו זהב ושאר סחורות.
כל דבר זה "הימור" בעצם.

במניה הרווח יהיה 10% ואילו בקרן נאמנות אני יכול לקוות שזה יהיה 10% אבל אין באמת דרך לדעת.
גם במניה אין לך דרך לדעת והדבר היחיד שאתה יכול לעשות זה לקוות.

לפי אותו הגיון כל השקעה היא הימור, כי אין לך שמץ של מושג איך הנכס שאתה קונה יזוז בעתיד.
הסברתי ואסביר שוב, אם נניח אני מאמין במנית בנק הפועלים למשל, אני רואה שהשער נמוך ומעריך שהחברה תגדל וכו' וכו' ואני מחליט לרכוש לפי השער שאני רואה, זה לא הימור כי אני יודע בדיוק בכמה אני קונה וכן שארצה למכור לא משנה אם זה יהיה ברווח או בהפסד אני יודע בדיוק את התמורה, ואם מתאים לי אלך על זה ואם לא - לא.

בקרן נאמנות - אין לי מושג בכמה אני אקנה את זה, וכן כמה אקבל עבור המכירה של היחידות, וכמו שאמרתי קודם נניח שהחלטתי שאם תהיה תשואה של 10% זה הזמן למכור, והגיע הרגע ואני מוכר אני יכול לקוות\לרצות\לפנטז שזה יהיה השער שאקבל, כי אם תהיה באותו יום ירידה של 5% אין לי דרך חזור וזה כל הסיפור. במניה אני המחליט מתי למקנות ולמכור בקרן נאמנות אינלי שמץ מה יקרה בקניה ובמכירה.

א הימור כי אני יודע בדיוק בכמה אני קונה
זה כן הימור כי אתה לא יודע מה המניה תעשה אחרי שאתה קונה
, ואם מתאים לי אלך על זה ואם לא - לא.
ואם המחיר ש"מתאים לך" לא יגיע לעולם?

במניה אני המחליט מתי למקנות ולמכור בקרן נאמנות אינלי שמץ מה יקרה בקניה ובמכירה.
כמו שאמרו לך - לסוחר-יום אין מה לחפש בקרן נאמנות. למשקיע לטווח ארוך כל מה שאמרת לא משנה

הסברתי ואסביר שוב, אם נניח את מאמין במנית בנק הפועלים למשל, אני רואה שהשער נמוך ומעריך שהחברה תגדל וכו' וכו' ואני מחליט לרכוש לפי השער שאני רואה, זה לא הימור כי אני יודע בדיוק בכמה אני קונה וכן שארצה למכור לא משנה אם זה יהיה ברווח או בהפסד אני יודע בדיוק את התמורה, ואם מתאים לי אלך על זה ואם לא - לא.
כנראה החמצת את הרעיון של קרנות. כמובן שאם אתה רוצה לקנות מניה במחיר מסויים אז קרן נאמנות היא לא הכלי המתאים. קרן נאמנות מיועדת למי שלא רוצה לשערך ולבחור מניות.
במקור, משקיע כזה היה סומך על מנהל הקרן שיקנה עבורו מניות במחיר משתלם, כלומר מי שנתן הוראת קניה לקרן נאמנות אמר בעצם למנהל הקרן "קח את הכסף שלי והשקיע אותו עבורי במה שכדאי לדעתך".
הרעיון החדשני של קרנות אינדקס (ובמובן הזה זה לא משנה אם קרן נאמנות או סל) הוא שבמקום לסמוך על המנהל ניתן לסמוך על השוק. כך שמה שאתה אומר למנהל הקרן כיום זה "קח את הכסף שלי והשקיע אותו במה שכדאי לדעת ממוצע השוק".
זה הכל.
אין שום קשר להימורים.

בקרן נאמנות - אין לי מושג בכמה אני אקנה את זה, וכן כמה אקבל עבור המכירה של היחידות
חלק מהניירות לא נסחרים ברצף והמחיר נקבע, נניח בסוף היום, לעומת מניות שאתה יודע בדיוק בכל רגע נתון מה המחיר, בכמה אתה קונה או מוכר.
אז ידידי, כך המערכת עובדת ואין מה להוסיף.
ת'אמת, אני חושב שהדיון כאן מוצה.
אפשר לנעול?

אז ברשותך יש לי עוד שאלה, ש
אין בכלל קשר לנושא השרשור.
לרוב אני לא בעד נעילת שרשורים, הם יכולים להתפתח בעתיד לכיוונים מעניינים (למעט כמובן נעילה שמטרתה היא כדי שלא יתפתח דיון בנושא לא רצוי), אבל בשביל זה כדאי לפחות לשמור אותו בנושא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 112
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1
ג שאלת הדיוט לגבי קופת גמל להשקעה שוק ההון 24
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8
ט שאלת משקיע טירון בנוגע לקרנות נאמנות שוק ההון 1
G שאלת נוב על הfutures שוק ההון 3
P שאלת תם - יציאה לשם כניסה שוק ההון 34