• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת כדאיות הענקת הלוואה

winston

משתמש רגיל
דירוג
338
שלום לכולם,
אדם קרוב לי מעוניין לקחת ממני הלוואה- אנא חסכו התייחסויות למצב הזה- זה מצב נוח לי ולו, ושנינו סומכים אחד על השני בצורה עיוורת, ובכל מקרה נעשה חוזה ביננו. . זה כסף שנמצא מבחינתי באפס אחוזי סיכון.
הוא מעוניין לקחת סכום נכבד יחסית, שמהווה כ 15% מתיק ההשקעות שלי. הוא יכול לקבל את ההלוואה בקלות ממקורות בנקאיים וחוץ בנקאיים. הוא הציע לי לקחת את ההלוואה ל 4 שנים, בריבית של פריים. אני יכול לבקש את הכסף בהתראה של 3 חודשים, והוא יכול להשיב את הכסף בהתראה שכזו.
אני מתייחס לכסף הזה כחלק מזומן בתיק שלי. מבחינתי אין סיכון לכסף עצמו, השאלה היא איך הייתם מתייחסים לחלק של הריבית. בהנחה שהפלח המנייתי שלי מושקע היטב, האם לדעתם יש אלטרנטיבות אחרות טובות יותר לחלק המזומן? כאמור, אני לא עושה לו טובה בכך שאני נותן לו את זה, כי הוא יכול לקבל תנאים דומים מגופים אחרים. אני פשוט חושב שזו השקעה טובה בשבילי. האם אני צודק?
תודה

מה אופן ההחזר?
האם הוא משלם כל חודש את הריבית ובסוף החזר אחד
או בתשלומים של הקרן+ריבית כל חודש
האם יש הצמדה למדד\אינפלציה?

בעיקרון, אתה מחזיק אג"ח עם מח"מ 4 שנים בריבית קבועה\כלשהי בסיכון אפסי לטענתך
אז אתה מושקע בחוב, זה לא מזומן ואין לו התנהגות של מזומן, הכסף "עובד"

איך שאני רואה את זה,
אם אתה מקבל כל חודש ריבית ולא את הקרן אז זה כמו דיבידנד (קופון בעולם האג"ח)
אם אתה מקבל כל חודש קרן + ריבית , אז הכל תלוי מה אתה עושה איתם
אם אתה מלווה למישהו נוסף, אז שוב אג"ח עם מח"מ חדש (לפי תנאי ההלוואה)
משאיר בחשבון, אז מזומן
קונה מניות, אז נכס ריאלי
הריבית בכל מקרה היא הכנסה, זכותך להחליט מה יהיה גובהה תמורת ה"אפס" סיכון (שאין כמובן דבר כזה)

תודה על התגובה.
כדי לא לסבך אף אחד מאיתנו, כל הכסף יחזור עם הריבית בעוד ארבע שנים. כך שזה מתנהג אכן כמו אג"ח, אבל לא לגמרי, כי ההחזר של הסכום עצמו והריבית היא רק בסוף.
אכן אתה צודק- אין סיכון אפסי בעולם, אבל מבחינתי זה כמו לקנות אג"ח מדינה של ארה"ב. באותה רמת סיכון (להערכתי). זה גם יהיה מגובה בחוזה. ואומנם אין שיעבוד, אבל יש לי בהחלט ממי לתבוע את הכסף במקרה הלא הגיוני שתהיה בעיה.
ההשאלה היא האם ריבית פריים, ללא הצמדה, היא מבחינתי אג"ח טוב- בהנחה שהסיכון הוא מינימלי, בהינתן החלופות הקיימות בשוק.
תודה

זה שאתה לא רואה סיכון לא אומר שהוא לא קיים. סתם לדוגמה - אם במהלך ארבע השנים האלה הוא מת, אתה בטוח שהיורשים שלו ימהרו להחזיר את ההלוואה הוא שתצטרך לראות אותם בבית משפט? וזה עוד בלי לשאול את השאלה אם אותו אדם אכן ראוי לכ״כ הרבה אמון.

מסכים עם ההארות. אכן, אפשר להתייחס בשאלה לכך שהסיכון הוא מאוד מאוד נמוך. מבין שהוא עדיין קיים.
השאלה שלי היא לגבי חלופות השקעה לחלק מזומן/אגחי לריבית פריים ללא הצמדה. לי זו נראת אפשרות השקעה טובה מבחינתי. שוב, בהנחה שאני מתייחס לסיכון כמו לסיכון של אגח מדינה לצורך העניין.

הוא לא מבקש, אני הצעתי כי אילו נראים לי תנאים שקשה לי לקבל אחרת בהשקעה בסיכון נמוך. רק רציתי לשמוע מאחרים מה הם חושבים על ריבית כזאת בתנאי סיכון נמוך (ברור לי שזה האופן שבו אני מגדיר את הסיכון).

הוא לא מבקש, אני הצעתי כי אילו נראים לי תנאים שקשה לי לקבל אחרת בהשקעה בסיכון נמוך. רק רציתי לשמוע מאחרים מה הם חושבים על ריבית כזאת בתנאי סיכון נמוך (ברור לי שזה האופן שבו אני מגדיר את הסיכון).
על פניו לי זה נשמע שיכול להיות שזה דווקא לא רע, לגבי הסיכון זה רק אתה תחליט מה הוא.
אתה בטוח שהבנק מוכן לתת לו את ההלוואה?
לשם מה הוא צריך את הכסף?
הוא אמור להחזיר לך את הכסף בבוכתה אחת בסוף, מאיפה יהיה לו את הכסף הזה?

זה בדיוק כמו אתרי הP2P רק שאתם חוסכים את פערי התיווך השמנים.
שאלה נוספת:
האם היית מרגיש בנוח לתת הלוואה כשזו לאדם שאינו חבר שלך ושאינך סומך עליו מן הסתם היה מציע לך את אותו העסקה, אולי אפילו עם חצי אחוז יותר אבל עם בטחונות AAA בגובה של לפחות 130% מגובה החוב?

לא יודע מה הסכום המדובר אבל נשמע לי שהמחיר של עורך הדין עלול לאכול לכם הרבה מהריבית.

(אלא אם כן אתה מחזיק ממש הרבה כסף במזומן מסיבה לא ברורה)

שאלה מעניינת,
מדובר באדם שרוכש דירה להשקעה, והוא זקוק להלוואה כדי להשלים את המשכנתא. הוא יכול ולא רוצה לשעבד את דירת המגורים הקיימת שלו, והוא יכול בקלות לקבל הלוואה אל מול קרן ההשתלמות שלו שמכילה את הסכום הזה. הוא מרוויח מספיק כדי לכסות את סכום החוב.
לגבי שאלתך, אני מניח שאם היו לי בטחונות ברמה גבוהה כזאת שהוא משועבדים אלי, הייתי הולך על זה.
פה מדובר באדם שאני סומך עליו לגמרי, שאנחנו חותמים על חוזה. יש לו מאיפה להחזיר...
אני מבין שהתנאים הם טובים עבורי, בייחוד לחלק בתיק שלי שנועד להשקעות בסיכון נמוך.

אין עורכי דין. ודווקא אין אף אחד ש"יאכל" שום דבר באמצע...

והוא יכול בקלות לקבל הלוואה אל מול קרן ההשתלמות שלו שמכילה את הסכום הזה.
אז אתה מביא לו הלוואה בתנאים האלה או שהוא נותן לך ריבית גבוהה יותר? היום מקבלים מקה"ש בפריים מינוס חצי = 1.25% שנתי.
אני מניח שאם היו לי בטחונות ברמה גבוהה כזאת שהוא משועבדים אלי, הייתי הולך על זה.
לא שאני ממליץ אבל אם ככה מה רע לך בזה ובריבית גבוהה יותר:
https://www.home-invest.co.il/
או משהו בסגנון.

הערת צד,
אתה מתמחר את הסיכון בחסר
תחשוב מי מעניק פריים ועל מה - בטחונות ושיעבודים
כאן מדובר בהבטחה על נייר A4
לא חשוב חותמת ידו של החייב, הסיכון הוא סיכון שלא תראה את כספך
הוא קיים, הוא גדול מאפס (הרבה ממה שאתה חושב)
אבל התימחור שלך קרוב לאפס, זה לא מציאותי
אתה בטוח לא מסתכל על זה דרך המשקפיים הנכונות
אתה נושא בכל הסיכון ולא רואה מזה תשואה
באג"ח יש לפחות תשלום קופון פעמיים בשנה
למה אתה חושב שזה ככה?

הסבלנות וההמתנה לכסף תאכל אותך ברגע שתצטרך אותו למשהו והוא לא יהיה שם
אתה עושה טעות של "אמון מוגבר", בלי קשר לאמינות של היום, מה שקורה מחר יכול להיות מחוץ לשליטתך
אף נייר לא יעזור לך להתמודד עם כסף שהיית אמור לקבל חזרה ולא קיבלת

כולכם צודקים. כמו שאמרתי, אני מודע להטיית האמון שיש לי אבל חושב שאני מתמחר אותה כראוי. מבחינתי אין סיכון בכלל.
מכוון שאני לא מבין בכלכלה מספיק, עוד שאלה אחרונה. הפריים משקף מבחינתי את עליית או ירידת הריבית. במקרה של אינפלציה לא צפויה, האם הריבית אמורה לעלות? כי זו הלוואה לא צמודה, שאני אומנם יכול לקבל את הכסף בהתראה של שלושה חודשים, אבל אני רק מנסה לחשוב על ההיבט הזה של ההשקעה.
תודה

כמו שאמרתי, אני מודע להטיית האמון שיש לי אבל חושב שאני מתמחר אותה כראוי. מבחינתי אין סיכון בכלל.
מעניין מה הניסיון שלך בניתוח סיכונים בכלל בסיכוני הלווואת בפרט

אפס ניסיון. אבל יש לי ניסיון בהערכה של מצבים אנושיים. אני באופן אישי לא דואג פה בכלל וזה חלק מהשקפת העולם שלי (על יחסים עם האדם הספציפי). והסכום הזה גדול מאוד, אבל אם אני אתבדה בעניין, זה תשלום שאני מוכן לעשות.
כמו שכתבתי בתחילה, על אף שאני מעריך מאוד את הניסיון של חברי הפורום והידע, השאלה שלי היא לא על הסיכון פה (או על עם מי לעשות עסקים). אלא על התנאים.

אפס ניסיון. אבל יש לי ניסיון בהערכה של מצבים אנושיים. אני באופן אישי לא דואג פה בכלל וזה חלק מהשקפת העולם שלי (על יחסים עם האדם הספציפי). והסכום הזה גדול מאוד, אבל אם אני אתבדה בעניין, זה תשלום שאני מוכן לעשות.
כמו שכתבתי בתחילה, על אף שאני מעריך מאוד את הניסיון של חברי הפורום והידע, השאלה שלי היא לא על הסיכון פה (או על עם מי לעשות עסקים). אלא על התנאים.
בבחינת ההשקעה היחס בין הסיכון לסיכוי הוא די משמעותי. חלק משמעותי מהיחס הזה הוא הסיכון. אם זה כסף שאתה בטוח שלא תרצה לשים עליו שום סיכון וגם אתה בטוח שתוכל לקבל עליו פריים בלי סיכון דרך המהלך הזה וגם אתה בטוח שלא תצטרך את הכסף עד שהוא יחזור אליך עם הריבית, נשמע כאילו זה מושלם (אלא אם תמצא פרייאר אחר שיתן לך יותר מפריים ריבית על 0% סיכון)

ישבתי על הגדר ולא הגבתי עד עכשיו כי:
אדם קרוב לי מעוניין לקחת ממני הלוואה- אנא חסכו התייחסויות למצב הזה- זה מצב נוח לי ולו, ושנינו סומכים אחד על השני בצורה עיוורת, ובכל מקרה נעשה חוזה ביננו.
ספר לנו על החבר, האם הוא נשוי? ואם כן למה שלא ילקח הלוואה מהצד שלו ומהצד שלה ב 0% ריבית?
ואם הוא לא נשוי אז מי יודע מה צופן העתיד - חברויות מתפרקות בגלל בני/ות זוג ואז כל האמון שלך בהחזר ההלוואה ממש מוטל בספק.
זה כסף שנמצא מבחינתי באפס אחוזי סיכון.
זה מה שהמוסדיים אמרו לנו עד לפני 5 שנים על מניית טבע.
הוא יכול לקבל את ההלוואה בקלות ממקורות בנקאיים וחוץ בנקאיים.
אז שיקח מהם - לא מערבים משפחה וחברים בהרפתקאות פיננסיות ללא 100% ערבות/ערבונות/חוזה עם עורך דין.
אכן אתה צודק- אין סיכון אפסי בעולם, אבל מבחינתי זה כמו לקנות אג"ח מדינה של ארה"ב.
וואלה? גם השכן ז"ל שלי היה חסון כמו ממשלת ארה"ב אבל היורשים לא השאירו כלום לנושים. מה מייחד את החבר שלך?
אין עורכי דין. ודווקא אין אף אחד ש"יאכל" שום דבר באמצע...
big f**k.
אם זו הייתה הלוואה של פריים +4 אז ניחה, זה סיכון לעומת רווח אבל פריים בלבד לא צמוד? give me a break.
טוב, ממרום גילי והסתכלות במראה האחורית העליתי מספר נורות אדומות.
אני מאחל לך מכל הלב בהצלחה אבל יש לי עוד שאלה אחת - בן כמה אתה? בבקשה אל תתעלם מהשאלה הזאת.

הי יוסי וכולם,
תודה על ההארות המחכימות. לשאלתך- אני מעל גיל 40, וראיתי דבר או שניים בחיים שלי. ומדובר באדם קרוב לי שההלוואה היא לו ולאישתו ביחד (שגם עליה אני סומך באותו האופן). ההלוואה מגובה בחוזה כתוב ביננו, ויש מספיק נכסים קיימים. אני מבין את הנורות האדומות, בוודאי שאני מבין ואני לא עיוור להן (למרות מה שאני אומר על האמון- זה אדם שאני מוכן לתת לו שיק פתוח אם יש לו צורך בכך), השאלה הייתה בנוגע לחלופות אלטרנטיביות. ואני חוזר לשאלת חוסר הידע שלי, במקרה של אינפלציה דוהרת, האם זה מגולם בריבית הפריים שתעלה?
כאמור, אני יכול לקבל את הכסף כולו בהתראה של שלושה חודשים.
תודה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 112
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1
ג שאלת הדיוט לגבי קופת גמל להשקעה שוק ההון 24
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8
ט שאלת משקיע טירון בנוגע לקרנות נאמנות שוק ההון 1
G שאלת נוב על הfutures שוק ההון 3
P שאלת תם - יציאה לשם כניסה שוק ההון 34