• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות על השקעה באג"ח

איתן1

משתמש רשום
דירוג
0
אני בימים אלו מסדר את התיק הלא גדול שלי ורוצה לקנות אג"ח ע"מ לגדר סיכונים. להלן כמה שאלות אשמח אם מישהו יכול לעזור.

1. ממה שאני מבין אם המטרה באג"ח היא לאזן את התיק כשהאג"ח הוא החלק הסולידי יותר, אין טעם להשקיע באג"ח קונצרניות, שהן בתכלס יותר דומות למניות מבחינת הסיכון (גם מבחינה מעשית, אם שוק המניות צולל וחברה מסויימת נופלת חזק, כנראה גם האג"ח שלה יהיה שווה הרבה פחות, ככה שפספסנו לגמרי את המטרה)?
2. על מה צריך להסתכל כשרוצים לחשב תשואה לפדיון? בביזפורטל לצורך העניין יש ברוטו להחזקה, נטו להחזקה ונטו מקוזז. מה המשמעות שלהם? (חיפשתי תשואה לפדיון ולא מצאתי)
3. בכל מקום כתוב שעליה משמעותית בריבית תצניח את מחירי האג"ח, לכן אג"ח לטווח ארוך הוא בסיכון גבוה יותר. אם אני מבין נכון זה בגלל שהאג"ח החדשים שהמדינה מנפיקה יהיו בריבית אטרקטיבית יותר ולכן לא יהיה ביקוש לאג"ח הישן? לפי זה הסיכון הוא רק אם תכננתי למכור את האג"ח ברווח, אבל אם אני משקיע לטווח ארוך ומוכן להסתפק במקרה הגרוע בתשואה לפדיון שהיתה ברגע שקניתי אין לי באמת סיכון משמעותי, הכי גרוע אחזיק באג"ח עד הפדיון ואקבל תשואה, אמנם יחסית קטנה. ככה שאם אני לא זקוק לכסף בשנים הקרובות, לקנות אג"ח לטווח ארוך, לחכות ולראות אם אני יכול למכור ברווח יותר מהתשואה לפדיון ואם לא להמתין לפדיון זה אסטרטגיה די בטוחה, לא רואה פה סיכון משמעותי כל כך. האם אני טועה איפשהו?
4. אם אני לא טועה, יוצא שעדיף להחזיק ישירות באג"ח ולא בקרנות מחקות, שבסוף המחיר שלהן נקבע לפי השוק וכדי לשמור על מדיניות הן חייבות למכור לפעמים בהפסדים, ככה שהפדיון לא מגדר לי את ההפסד והמחיר שלהן בסוף מאוד תלוי בתנאי השוק?
5. אם באמת אני רוצה להחזיק ישירות באג"ח (גם אם 4 לא מדויק, אני אזרח אמריקאי ככה שקרנות ישראליות הן לצערי מוצר פחות אטרקטיבי מבחינתי), מה ההגבלות על המסחר? הבנתי שיש סכומי מינימום באזור ה30,000, כרגע התיק שלי לא גדול ככה שאם כל פקודה צריכה להיות בסכומים האלה זה פחות רלוונטי. האם יש דרך לעשות את זה בכל זאת?
6. בעמוד של האג"ח בספארק מופיע לי לימיט מוגדר מראש. מה זה אומר?

יצא קצת ארוך, אם למישהו יש תשובות או הערות אשמח לשמוע

כמובן שהכל תיאורטי ולא בגדר ייעוץ או משהו בסגנון חלילה, יותר בקשת אינפורמציה וחוות דעתכם המלומדת

1. לאנשים שונים יש מטרות שונות.
, אין טעם להשקיע באג"ח קונצרניות
לא נכון וגם אין כלל גורף, כאמור לאנשים שונים מטרות שונות.
2. לא מחשבים, תמיד תסתכל על התשואה לפדיון ברוטו.
3. כן אתה טועה, לטמון את הראש בחול לא משנה את המציאות, במציאות לאג"ח יש תנודות ושינויים בריבית מעבר לציפיות המשקיעים יזיזו את האג"ח.
4. ממש לא, להפך, יש יתרון להחזיק בקרן כי הם מגלגלים את האג"חים בשבילך כל הזמן, דואגים לשמור על מח"מ יחסית קבוע בעוד אם תחזיק ישירות המח"מ ירד כל הזמן והכי חשוב: דחיית מס מלאה עד המכירה, באחזקה ישירה אתה תשלם מס בכל חלוקת קופון.
5.
א. אל תחזיק קרנות לא אמריקאיות אם אתה אמריקאי.
ב. תוכל לרכוש ישירות אבל בסכומים נמוכים רק במכרז פתיחה או סגירה, אם בכוונתך להחזיק לפדיון זה לא ממש משנה.

תודה. אשמח אם תוכל להרחיב לגבי 3 ו4, למה זה לטמון את הראש בחול? אם קניתי אג"ח בסכום מסוים והמדינה התחייבה לתת לי ריבית מסוימת קבועה כל שנה ואת הקרן בסוף, איך שינוי בריבית משנה לי את התשואה אם אני מחזיק עד הפדיון? המדינה לא משלמת לי לפי הריבית החדשה, כך שהשינוי בריבית משפיע רק על האטרקטיביות של האג"ח המסוים שלי בשוק, לא על ההתחיבויות של המדינה כלפיי. לפי זה לגלגל אג"ח ולא לחכות לפדיון, כמו שעושות הקרנות, אמנם יכול להניב תשואות גבוהות יותר אבל גם מסוכן יותר.

תודה. אשמח אם תוכל להרחיב לגבי 3 ו4, למה זה לטמון את הראש בחול? אם קניתי אג"ח בסכום מסוים והמדינה התחייבה לתת לי ריבית מסוימת קבועה כל שנה ואת הקרן בסוף, איך שינוי בריבית משנה לי את התשואה אם אני מחזיק עד הפדיון? המדינה לא משלמת לי לפי הריבית החדשה, כך שהשינוי בריבית משפיע רק על האטרקטיביות של האג"ח המסוים שלי בשוק, לא על ההתחיבויות של המדינה כלפיי. לפי זה לגלגל אג"ח ולא לחכות לפדיון, כמו שעושות הקרנות, אמנם יכול להניב תשואות גבוהות יותר אבל גם מסוכן יותר.
עלות אלטרנטיבית.
לפי ויקיפדיה: "מושג יסודי בכלכלה, המבטא את מחירו של מוצר מסוים על ידי המחיר של האלטרנטיבות שנזנחו לטובת ייצור מוצר זה."

איך שינוי בריבית משנה לי את התשואה אם אני מחזיק עד הפדיון?
זה לא אבל זה משנה לך את הריבית האלטרנטיבית = הפסד כסף.
אם השקעת כסף בפק"מ ל10 שנים בריבית של 1% ויום לאחר מכן אתה יכול לקבל פק"מ לתקופה זהה ב5% אז הפסדת (הרבה) כסף, גם אם הסכום שקיבלת בסוף הוא זהה ב2 המקרים.
לפי זה לגלגל אג"ח ולא לחכות לפדיון, כמו שעושות הקרנות, אמנם יכול להניב תשואות גבוהות יותר אבל גם מסוכן יותר.
מסוכן יותר אבל גם שומר על מח"מ קבוע +-, באחזקה ישירה המח"מ יורד כל הזמן ככה שהסיכון גם הוא יורד.

עלות אלטרנטיבית.
לפי ויקיפדיה: "מושג יסודי בכלכלה, המבטא את מחירו של מוצר מסוים על ידי המחיר של האלטרנטיבות שנזנחו לטובת ייצור מוצר זה."
ובנוסף: אם בכל זאת תרצה למכור (נניח כי תצטרך את הכסף או תרצה יותר מניות כשיש הזדמנות) אז תאלץ לממש את ההפסד.
אני לא מדבר על הפסד אלטרנטיבי - הפסד אמיתי מירידת ערך האג"ח.

ברור. התכוונתי שאם אני מעוניין לגדר סיכונים מול השקעה במניות זה פחות יעיל בשבילי, לא כעשרת הדברות למשקיע המתחיל
אג"ח לא מגדר סיכון של מניות, למעט (אולי) אג"ח אמריקאי ממשלתי ארוך מאד.
אג"ח מקטין את הסיכון של התיק.

זה לא אבל זה משנה לך את הריבית האלטרנטיבית = הפסד כסף.
זה כמובן נכון, אבל להבנתי זה נכון לגבי כל מרכיב סולידי. לצורך העניין הכסף של כולנו שלא היה מושקע בביטקוין בשנים האחרונות הפסיד מיליוני שקלים, אבל אם אני לא מנסה להכות את השוק באמצעות האג"ח אלא להקטין את הסיכון, רווח ודאי של אחוז וחצי הוא לא קטסטרופה כזאת נוראית כפי שמזהירים כל חסידי "בועת האג"ח שהולכת להתפוצץ"

רווח ודאי של אחוז וחצי הוא לא קטסטרופה כזאת נוראית כפי שמזהירים כל חסידי "בועת האג"ח שהולכת להתפוצץ"
הוא קטסטרופה גדולה אם תהיה פה אינפלציה נורמאלית.
למה אג"ח ממשלתי ישראלי לא אותו דבר? בסוף אם השוק נופל המחיר שלו לא יעלה?
היסטורית לא תמיד, הייתי מאד נזהר עם ההנחה הזו.
קח בחשבון שגם האמריקאי אין הבטחה שהוא יעלה, כלומר לא בטוח שהוא יוריד את הסיכון של התיק.

1. אג"ח קונצרני בדירוג גבוה לא תנודתי כמו מניות.
3. אתה מפסיד תשואה אלטרנטיבית, שיכולה להיות מתורגמת להפסד ריאלי.
4. לא. קרנות אומנם מוכרות אג"ח בהפסד אבל הן קונות בכסף הזה אג"ח עם קופון גבוה יותר שמפצה על הפסד ההון בטווח הארוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y שאלות תם לגבי קרן גמל להשקעה + השקעה ב-S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ש 2 שאלות על השקעה שוק ההון 16
A 2 שאלות בנוגע לאפיקי השקעה ״בטוחים״ שוק ההון 5
lavi השקעה פאסיבית בין 2 מדינות - סיכוני מט"ח, אג"ח ועוד שאלות שוק ההון 12
4 כמה שאלות לגבי השקעה בזהב דרך ETF (וכמה ספציפיות לגבי ZGLD) שוק ההון 11
I השקעה בגיל צעיר - שאלות שוק ההון 14
S שאלות בנושאי השקעה שוק ההון 3
ש השקעה ראשונה, מספר שאלות שוק ההון 1
A השקעה בארץ או בחול ועוד כמה שאלות שוק ההון 1
הדב רגע האמת - התחלת השקעה ארוכת טווח בקרן מחקה מדד - שאלות שוק ההון 3