1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

שאלות כלליות ואופטימיזציות לתיק השקעה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י eyald, ‏22/6/19.

1. eyald

eyald משתמש רשום

היי, אני קורא נלהב של הבלוג ומעוניין לבצע מספר אופטימיזציות בתיק שלי. יש לי מספר שאלות ותהיות - והייתי שמח לשמוע את דעתכם. לצערי, אין בהכרח מהמשותף בין השאלות השונות, ולכן הכותרת הכללית וכך גם התוכן הנלווה לה.

1. קרנות ישראליות ודיבידנדים אמריקאיים - נראה שהפוסט הישן של הסולידית ״כל תשקיעו מבלי לשלם מס לארה'ב״ הינו מטעה, שכן קרן ישראלית צוברת נושאת בניכוי במקור של 25% על הדיבידנדים וכן במיסוי נוסף על תשואת הדיבידנד בעתיד אל מול הבסיס המקורי ולא בסיס הקנייה המעודכן. רק כדי לוודא, האם קיימת קרן מחקה ישראלית שצוברת על הברוטו ללא ניכוי מס במקור? האם אני מפספס משהו בניתוח?
    2. דיווח למס הכנסה למשקיעים דרך IB -
      1. נראה שאין תמימות דעים בפורום לגבי האם יש צורך להגיש טופס במידה ואין אירועי מכירה, ונתקבלו רק דיבידנדים אמריקאיים שנוכו במקור ב-25%. לפי הפוסט הזה צריך להגיש בכל מקרה.
      2. כמה מורכב ההליך הבירוקרטי? באופן אישי אני מסתדר עם טפסים; השאלה שלי היא האם יש חומר מסודר בנושא ע״מ שאוכל לעשות זאת בעצמי? האם כדאי לעשות מיקור חוץ לרואה חשבון? מה העלות של דבר כזה?
    3. שימוש במגן מס - כיום אני מתנהל דרך מיטב דש ויש לי מגן מס משנה שעברה. האם יש לו תוקף? ראיתי בנושא זה תשובות לכאן ולכאן. אני נוטה לכך שהוא אינו פג תוקף, אך לא ברור לי כיצד אפשר לממש אותו לאחר מספר שנים וכיצד לפעול במידה ומחליפים בית השקעות. בפרט, האם מעבר ל-IB מקשה על המימוש שלו?
    4. החזקת ניירות בשני בתי השקעות: IB ומיטב דש לטובת אג״חים - האם הגיוני להחזיק בשניהם בהנחה שהייתי רוצה אחיזה באג״חים בשוק הישראלי? נראה לי מוזר להמיר לדולרים ולהשקיע דרך IB בקרן ישראלית. האם אתם רואים מניעה מלעשות כך? האם זה הופך את הדיווח למס הכנסה למורכב יותר?
    5. קרן השתלמות וקרנות איריות - למיטב הבנתי, יש יתרון בקניית קרנות איריות צוברות בהתייחס לקרה״ש במסלול IRA. היות ומיסוי הדיבידנדים המגולם בקרנות איריות צוברות הינו רק 15% (לארה״ב), הרי במקרה של קרה״ש, נראה שזה משתלם יותר. האם יש סימולציה שמישהו עשה בנושא? במידה ולא, אולי אעשה ואשתף ע״ב הסימולציה הנהדרת שפורסמה כאן.

תודה ושבוע טוב.

2. roneng

roneng משתמש בכיר

לא מדוייק.
    טכנית היא לא משלמת אפילו שקל אחד מס, כי טכנית היא לא מקבלת אפילו שקל אחד דיבידנד.
    הסיבה היא שהקרנות הישראליות הן (לפחות רובן) קרנות סינטטיות, שמחזיקות רק חוזים על המדד ולא את המניות עצמן.
    בתאוריה אפשר להגיע ככה לתשואה שמאוד קרובה לTR, בפועל רוב הקרנות הישראליות נותנות תשואה של NTR בלבד. כלומר דיבידנדים בניכוי 30%.
    על מדדים אמריקאים לא.
    על מדדים ישראלים - לדעתי כולם.
    על מדדים משאר המדינות אין לי מושג, זה תלוי בחוקי המיסוי של אותה מדינה ובאמנת המס בין ישראל לאותה מדינה.
    נכון, אין תמימות דעים. חלק חושבים שצריך חלק חושבים שלא.
    מצד שני, יש הסכמה שאם משקיעים בקרן צוברת זרה (למשל אירית או קנדית) אז אין צורך לדווח כל עוד אין מכירה, כי אין גם דיבידנד.
    לא מאוד מסובך.
    יש לא מעט אנשים בפורום שמגישים דוחות שנתיים בעצמם.
    יש אפילו מדריך דוגמא שמסתובבת פה, שמדגימה איך למלא כזה דוח.
    האם כדאי או לא זה שיקול שלך. העלות היא סביב ה 1000-1200 ש"ח לדעתי.
    תלוי אם הגשת דו"ח או לא.
    כדי לגרור דוח מס משנה לשנה, צריך להגיש דוחות על כל השנים מהשנה של ההפסד ועד השנה שבו אתה מקזז את ההפסד הזה.
    אגב, גם אם לא הגשת דוחות, אפשר להגיש עד כמה שנים אחורה רטרואקטיבית.
    לא.
    בכל מקרה תצטרך להגיש דו"ח כדי לממש הפסד משנים קודמות. אם גם ככה מעבר לIB יגרום לך להגיש דו"ח, אז זה רק יקל על העניין.
    למה לא?
    כל עוד אין עלות חודשית גבוהה מידי לעבודה עם מיטב דש.
    תושב ישראל כרגע לא יכול להשקיע בקרן ישראלית דרך IB.
    ואגב, אם אפשר היה אז לא היה צורך להמיר לדולרים אלא היית קונה את הקרן ישירות בשקלים.
    לא ממש.
    יש המון כאלה.
    אני מניח שקראת את השרשור הענק בנושא:
    https://www.hasolidit.com/kehila/threads/קרנות-איריות-כל-מה-שרציתם-לדעת-והסתחרר-לכם-הראש-מרוב-דיונים.1495/

ITS ו-eyald אוהבים את זה.
  3. FIYaacov

FIYaacov מודרטור

אצלי בדף פרופיל

eyald ו-roneng אוהבים את זה.
  4. eyald

eyald משתמש רשום

תודה רבה על התשובה המהירה והמפורטת! follow-ups קטנים.

זה נכון גם במקרה שמגן המס והרווחים התרחשו באותו בית השקעות? במקרה שלי, יש לי מגן מס בשנה שעברה בחשבון ההשקעות שלי במיטב דש. במידה ואמכור ברווח השנה או בעתיד, האם מיטב דש יידעו לעשות את הקיזוז מבלי לבקש את זה דרך הדו״ח?

כן, פוסט נהדר. אני תוהה ספציפית למקרה של קרן השתלמות שפטורה ממס רווחי הון. מעניין אותי לדעת האם ספציפית עבורה יש יתרון משמעותי יותר באיריות לעמת האחרות.

5. FIYaacov

FIYaacov מודרטור

לא יודע לגבי ידע, הם לא עושים את זה כי החוק לא מאפשר להם.

הסברה הרווחת בפורום (שמבוססת על סימולציות) שאם אתה לא אמריקאי שבחשבונות דחויי/פטורי מס עדיף נייר אירי על אמריקאי.

6. roneng

roneng משתמש בכיר

כן
    לא
    כן, בקה"ש הייתרון של האיריות הצוברות על האמריקאיות המחלקות הרבה יותר ברור

ITS ו-לעניות דעתי אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שאלות כלליות על Interactive Brokers פינת המשקיעים ‏30/5/18
שאלות לגבי חיסכון לטווח קצר, תיק מנוהל וחיסכון בכללי פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 19:53
מחיר פדיון של קרן מחקה אג״ח צמוד מדד ושאלות נוספות על שמירת ערך כסף פינת המשקיעים ‏28/10/19
כמה שאלות פינת המשקיעים ‏22/10/19
כמה שאלות טכניות קה"ש IRA פינת המשקיעים ‏9/10/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.