• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה על ריבית דריבית

Syxok

משתמש רשום
דירוג
2
שלום
לא כל כך הבנתי איך אני משקיע את התשואות מחדש.
לדוגמא קניתי KTF ת"א 100 - השקעתי 10000 ב1000 יחידות.
כעבור שנה מחיר יחידה עלה מ10 שקל ל11 שקל כלומר עלות 1000 יחידות עומדת על 11000
האם אני מוכר יחידות בשווי 1000 שקל(הרווח) וקונה מוצר אחר על מנת לאזן את התיק?
אשמח לעזרה ומצטער מראש אם כתבתי משהו לא נכון :)

עקרונית אתה רוצה שכל פלח בתיק שלך יהיה אחוז קבוע מהתיק, על פי תוכנית שקבעת. עם הזמן - חלקם עולים, חלקם יורדים.
תיאורטית - אפשר למכור את מה שעלה (ונמצא מעל האחוז המיועד), בכמות מספיקה כדי להורידו לאחוז הנכון, ואת הסכום להשקיע במה שירד (או לפחות נמוך יותר מהאחוז מהתיק המיועד לו).
פרקטית - על מנת לצמצם (לדחות) תשלום רווחי הון, עדיף הרבה יותר לאזן ע״י קנייה בלבד (של פלח התיק בכרגע בתת-איזון) בהנחה שיש כסף חדש שנכנס לתיק.

יבגני, לא כ"כ הבנתי מאיפה מגיע הכוח של ריבית דריבית.
נניח לצורך העניין שכל התיק שלי בנוי ממניה אחת: שווי התיק תלוי במחיר המניה - אבל בכל מקרה ישארו אצלי X מניות (הכמות ההתחלתית). מאיפה מגיע במקרה כזה העניין של עליה אקספוננציאלית (ריבית דריבית)?
יותר מזה, אם יש לי תיק שמורכב ממניות (לאו דווקא סוג אחד) ואני פודה 4 אחוזים ממנו בשנה למימון הוצאות מחיה, אז המשמעות היא שגם אם מחיר המניות שלי כל הזמן עולה - כמות המניות שלי קטנה כל הזמן בעקבות המכירה. הרי אני לא קונה מניות חדשות. האם זה לא כך? מה אני מפספס?

נניח לצורך העניין שכל התיק שלי בנוי ממניה אחת: שווי התיק תלוי במחיר המניה - אבל בכל מקרה ישארו אצלי X מניות (הכמות ההתחלתית). מאיפה מגיע במקרה כזה העניין של עליה אקספוננציאלית (ריבית דריבית)?

נניח שמחיר המניה הבודדת שיש לך הוא עכשיו פי 2 מאשר היה כאשר קנית אותה. אז אם המניה עולה ב-5% מחר, תקבל תשואה של 10% נוספים על ההשקעה ההתחלתית.

לא כ"כ הבנתי מאיפה מגיע הכוח של ריבית דריבית.
יהיה לי יותר קל להסביר את האפקט של ריבית דריבית תוך שימוש באג"ח שמחלק ריבית קבועה.
לצורך הדוגמא נניח:
* אין אינפלציה
* אין עלויות מסחר
* מחיר האג"ח הוא תמיד 1 שח ולא משתנה אף פעם
* הריבית על האג"ח היא תמיד 10% לשנה ולא משתנה אף פעם (10 אגורות בשנה ליחידת אג"ח)

עכשיו אני אציג שני מקרים שבשניהם משקיע רוכש 100 יחידות אג"ח בשווי כולל של 100 שח.

במקרה הראשון אנו לא נשתמש בריבית דריבית ובכל פעם שנקבל ריבית על האג"ח אנו נמשוך אותה לחשבון הבנק.
בשנה הראשונה: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 10 שח.
בשנה השניה: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 20 שח.
בשנה השלישית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 30 שח.
בשנה הרביעית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 40 שח.
בשנה החמישית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 50 שח.
בשנה השישית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 60 שח.
בשנה השביעית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 70 שח.
בשנה השמינית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 80 שח.
בשנה התשיעית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 90 שח.
בשנה העשירית: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, בסה"כ משכנו 100 שח.
לאחר עשור אנו מקבלים את הקרן של 100 יחידות אג"ח בשווי 100 שח ובצירוף 100 שח במשיכות ריבית יש לנו הון כולל של 200 שח או רווח של 100%.

במקרה הראשון אנו כן נשתמש בריבית דריבית ובכל פעם שנקבל ריבית על האג"ח נרכוש עוד אג"חים ביחידות שלמות.
בשנה הראשונה: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 10 שח ריבית, רכשנו 10 יחידות אג"ח ונשארנו עם 0 אגורות.
בשנה השניה: יש לנו 110 יחידות אג"ח, קיבלנו 11 שח ריבית, רכשנו 11 יחידות אג"ח ונשארנו עם 0 אגורות.
בשנה השלישית: יש לנו 121 יחידות אג"ח, קיבלנו 12.1 שח ריבית, רכשנו 12 יחידות אג"ח ונשארנו עם 10 אגורות.
בשנה הרביעית: יש לנו 133 יחידות אג"ח, קיבלנו 13.3 שח ריבית, רכשנו 13 יחידות אג"ח ונשארנו עם 40 אגורות.
בשנה החמישית: יש לנו 146 יחידות אג"ח, קיבלנו 14.6 שח ריבית, רכשנו 15 יחידות אג"ח ונשארנו עם 0 אגורות.
בשנה השישית: יש לנו 161 יחידות אג"ח, קיבלנו 16.1 שח ריבית, רכשנו 16 יחידות אג"ח ונשארנו עם 10 אגורות.
בשנה השביעית: יש לנו 177 יחידות אג"ח, קיבלנו 17.7 שח ריבית, רכשנו 17 יחידות אג"ח ונשארנו עם 80 אגורות.
בשנה השמינית: יש לנו 194 יחידות אג"ח, קיבלנו 19.4 שח ריבית, רכשנו 20 יחידות אג"ח ונשארנו עם 20 אגורות ונשים לב שכבר יש לנו תיק בשווי של יותר מ-200 שח!
בשנה התשיעית: יש לנו 214 יחידות אג"ח, קיבלנו 21.4 שח ריבית, רכשנו 21 יחידות אג"ח ונשארנו עם 60 אגורות.
בשנה העשירית: יש לנו 235 יחידות אג"ח, קיבלנו 23.5 שח ריבית, רכשנו 24 יחידות אג"ח ונשארנו עם 10 אגורות.
לאחר עשור אנו מקבלים את הקרן של 259 יחידות אג"ח בשווי 259 שח ובצירוף 10 אגורות שנשארו כיתרה ויש לנו הון כולל של 259.1 שח או רווח של 259.1%.

אם תמשיך את התרגיל הזה עוד 10 שנים אתה תגלה שאפקט הריבית דריבית הולך וגודל בצורה אקספוננציאלית.

לא סתם איינשטיין אמר:
Compound interest is the eighth wonder of the world. He who understands it, earns it ... he who doesn't ... pays it
ועכשיו נשאלת השאלה: אתה רוצה להרוויח את הריבית דריבית או לשלם אותה :)

נערך לאחרונה ב:
אם תחשוב בהקשר של ערך תיק ההשקעה אז במבט שנתי הרווח של שנה א ״מושקע״ מחדש באותה מנייה.
והריבית שתקבל בשנה ב יהיה גם על הערך ההתחלתי ( שבתחילת שנה א ) וגם על הריבית שהרווחת בסוף שנה א

@daat99 , שמתי לב שאתה לא מתייחס ל-25% מס על דיבידנדים.
אבל תגיד שזה 15% כי האגח היא שקלית ולא צמודה למדד.
כמו כן, אתה יוצא מנקודת ההנחה שמחיר האגח קבוע ולא זז.

חוץ מזה, הדוגמה נכונה ושימוש חוזר בכסף אכן עוזר.
אם ניקח את הדוגמה שלך עם 15% מס ומחיר קבוע -
בשנה הראשונה: יש לנו 100 יחידות אג"ח, קיבלנו 8.5 שח קופון, רכשנו 8 יחידות אג"ח ונשארנו עם 50 אגורות.
בשנה השניה: יש לנו 108 יחידות אג"ח, 9.18 קיבלנו שח קופון, רכשנו 9 יחידות אג"ח ונשארנו עם 68 אגורות.
בשנה השלישית: יש לנו 117 יחידות אג"ח, קיבלנו 9.95 שח קופון, רכשנו 10 יחידות אג"ח ונשארנו עם 60 אגורות.
בשנה הרביעית: יש לנו 127 יחידות אג"ח, קיבלנו 10.8 שח קופון, רכשנו 11 יחידות אג"ח ונשארנו עם 40 אגורות.
בשנה החמישית: יש לנו 138 יחידות אג"ח, קיבלנו 11.73 שח קופון, רכשנו 12 יחידות אג"ח ונשארנו עם 13 אגורות.
בשנה השישית: יש לנו 150 יחידות אג"ח, קיבלנו 12.75 שח קופון, רכשנו 12 יחידות אג"ח ונשארנו עם 88 אגורות.
בשנה השביעית: יש לנו 162 יחידות אג"ח, קיבלנו 13.77 שח קופון, רכשנו 14 יחידות אג"ח ונשארנו עם 65 אגורות.
בשנה השמינית: יש לנו 176 יחידות אג"ח, קיבלנו 14.96 שח קופון, רכשנו 15 יחידות אג"ח ונשארנו עם 61 אגורות.
בשנה התשיעית: יש לנו 191 יחידות אג"ח, קיבלנו 16.24 שח קופון, רכשנו 16 יחידות אג"ח ונשארנו עם 85 אגורות ונשים לב שכבר יש לנו תיק בשווי של יותר מ-200 שח!.
בשנה העשירית: יש לנו 207 יחידות אג"ח, קיבלנו 17.6 שח קופון, רכשנו 18 יחידות אג"ח ונשארנו עם 45 אגורות.
לאחר עשור אנו מקבלים את הקרן של 225 יחידות אג"ח בשווי 225 שח ובצירוף 45 אגורות שנשארו כיתרה ויש לנו הון כולל של 225.45 שח או רווח של 125.45%.

נ.ב.
שגיאה נוספת שלך -
בדוגמה הראשונה, מ-100 ל-200 שח יש רווח של 100%.
בדוגמה השניה, מ-100 ל-259.1 שח יש רווח של 259.1%.

שמתי לב שאתה לא מתייחס ל-25% מס על דיבידנדים.
אבל תגיד שזה 15% כי האגח היא שקלית ולא צמודה למדד.
כמו כן, אתה יוצא מנקודת ההנחה שמחיר האגח קבוע ולא זז.
המטרה הייתה להדגים את האפקט של ריבית דריבית ולא לתת דוגמא של מניות דיבידנד או אפילו של תשואה אמיתית מאג"חים.
לדעתי הפשטת הדוגמא ע"י התעלמות ממיסים ועלויות מסחר ממחישה יותר אתת האפקט של הריבית דריבית.

למיטב הבנתי, וזה תלוי מוצר, יש מוצרים שמשקיעים בחזרה את הרווחים בנכסי הקרן, כלומר, קונים אוטומטית עוד יחידות עם הדיוידנדים / הרווחים שנוצרים. זה חוסך א. את ההתעסקות עם קנייה / מכירה שלא לצורך (חוסך עלויות וחוסך סיבוכים מיותרים) ב. אירועי מס כתוצאה מרווחי הון / הפסדים (שוב חוסך עלויות). זה גם לא קשור לאיזון התיק. אם לפי מה ש @Syxok אמר, תיק ההשקעות שלו בנוי מנכס אחד בלבד, אין לו מה לאזן אלא רק לקנות עוד במרווחים קבועים מראש (או להשקיע הכל בבת אחת ואולי לחסוך עמלות קנייה, מיצוע במחיר המניות וכדומה).
הבנתי נכון?

@Syxok אתה תצטרך להשקיע בעצמך את התשואות *רק* אם אתה קונה קרנות / מניות / אג״ח שמשלמות דיווידנד לחשבון הבנק ישירות אחת לתקופה. אז גם תהיה חייב דיווח על רוחי הון למ.ה. - תלוי במוצר, יכול להיות שינכו לך מס במקור (בעיקר במוצרים מבורסת ארה״ב). יכול להיות גם שיקחו לך כפל מס. יש הרבה פוסטים על זה בבלוג של הסולידית.

עכשיו אני אציג שני מקרים שבשניהם משקיע רוכש 100 יחידות אג"ח בשווי כולל של 100 שח.
אני יודעת שהשאלה שלי קצת באיחור, אבל יש משהו בסיסי שלא מובן לי. האם אחרי כל משיכת ריבית אין תשלום של 25% מס?

אני יודעת שהשאלה שלי קצת באיחור, אבל יש משהו בסיסי שלא מובן לי. האם אחרי כל משיכת ריבית אין תשלום של 25% מס?
ריבית מקבלים, לא מושכים.
וכן - יש תשלום מס. 15% על אגח לא צמוד מדד, 25% על אגח צמוד מדד.
אם קונים קרן אגח אז המס הוא 25% ללא קשר לסוג האגח (אבל אז גם אין ריבית אלא זה נצבר מחדש בקרן)

בחשבון IRA אין מס.
בחשבון ממוסה יש מס של בין 15% ל-25% תלוי באג"ח
ובמניות? נניח שהייתי רוצה כל רבעון לקחת את הריבית/דיבידנדים ולהשקיעם מחדש. האם יש דרך לעשות זאת מבלי ליצור אירועי מס?

בתור אחד שמכיר את העבודה וההיסטוריה שלו היטב, אני מתעקש על כך שאין סיכוי שהוא אמר דבר כזה.
תרגיש חופשי לריב עם האינטרנט ואינספור אתרים שמצטטים אותו אומר זאת...

ובמניות? נניח שהייתי רוצה כל רבעון לקחת את הריבית/דיבידנדים ולהשקיעם מחדש. האם יש דרך לעשות זאת מבלי ליצור אירועי מס?
כאן המצב מסתבך:

* מניות של חברות אמריקאיות ספציפית (ללא קשר להיכן הן נסחרות) מחויבות לגבות מס דיבידנדים במקור לפי חוקי ארצות הברית כך שבחשבון ממוסה את משלם מס על דיבידנדים.

* מניות של חברות שאינן אמריקאיות (ללא קשר להיכן הן נסחרות) לא גובות מס דיבידנדים במקור וכאן את יכולה לקחת את הדיבידנדים ולעשות בהם כרצונך בחשבון פטור ממס כגון IRA.

תרגיש חופשי לריב עם האינטרנט ואינספור אתרים שמצטטים אותו אומר זאת...
האינטרנט לצידי. בכל אתר בו פוקפקה האמינות של הציטוט, הגיעו למסקנה שזו המצאה לאחר מותו.

וכאן את יכולה לקחת את הדיבידנדים ולעשות בהם כרצונך בחשבון פטור ממס כגון IRA.
כנ"ל לגבי ריביות? היכן אוכל ללמוד עוד על זה? המון תודה על התשובות

כנ"ל לגבי ריביות? היכן אוכל ללמוד עוד על זה? המון תודה על התשובות
גם על ריביות של אג"ח אמריקאי (וקרנות אג"ח אמריקאיות) מנוכה מס במקור בארה"ב, וזה לא משנה באיזה חשבון את מחזיקה את הני"ע.
בישראל המיסוי הוא 25% ריאלי בחשבון חייב במס, ואין מיסוי במחשבון פטור ממס כמו IRA.
יש לא מעט דיונים על מיסוי במדינות אחרות תחת הנושא של קרנות איריות .
אם את באמת מתכוונת להחזיק ניירות שאינם ישראלים ואינם אמריקאיים (ואינם איריים) אז רצוי ללמוד את נושא המיסוי לעומק.
זה אכן המצב ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
P שאלה לגבי ריבית דריבית שוק ההון 84
B שאלה על אגח עם ריבית משתנה שוק ההון 1
O שאלה לגבי מס על ריבית בארה"ב. מיסים 40
מ שאלה בנושא תשלום ריבית בלבד על משכנתא נדל"ן 5
N שאלה ריבית בib על המינוס שוק ההון 4
Oracle קרן מחקה אג"ח - שאלה על אירועי ריבית/פרעון שוק ההון 12
מ שאלה תאורטית - ניירות ערך בבית ההשקעות שוק ההון 2
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה