• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה- אם זה כלכך פשוט מה יש ללמוד?

Zivafgin

משתמש סולידי
דירוג
8
עוד יומיים אני צריך לקבל 2 ספרים
The Four Pillars of Investing
ו The Bogleheads

קוראים לי זיו, אני משקיע פסיבי במדדים הראשיים מ 2016. כלכך פסיבי שעד לפני 4 חודשים לא הכרתי שום דבר חוץ מהמדד SP500 שאליו העברתי סכום מקסימלי של פטור מס רווחי הון כל שנה ב ראשון לראשון.
לאחרונה משכתי כ 60 אחוז מהכסף הנזיל והשקעתי במדדים הגדולים

למדתי כמה דברים בסיסים ואני רוצה לקבל פידבקים מכם, כדי לנסות ליישב את התמונה שיש לי בראש עם הפשטות של ההשקעה...

1. השוק לא צפוי, הוא עולה ויורד ואי אפשר לחזות ואו להבין אותו .
2. בכללי מומלץ לקנות בזמני משבר כשהשוק נופל והמשקיעים בפניקה.

3. סיכוי הרווח = סיכוי הסיכון
4. להשקיע מתוך הבנת רמת הסיכון הקשור בגיל, זמן פרישה ומחויבויות כמו ילדים...

5. ל התכונן לימי זעם ולשמור כסף נזיל 3-6 חודשי עלות מחייה
גם כדי לשמור על שלווה נפשית וגם כדי שבתקופות משבר לא אאלץ למשוך כסף מהשוק...

6. משקיעים במדדים ראשיים כדי לפזר סיכון ובטווח הרחוק לגדול עם מגמת השוק הרחב.

מה פספסתי?
אני סקרן לקרוא את הספרים רק כדי לגלות מה אני לא יודע שאני אפילו לא יודע! אשמח לשמוע מכם

נערך לאחרונה ב:
נקודה 2 סותרת את נקודה 1.
אוקי הבנתי.
1) הכוונה שאי אפשר לדעת מתי השוק בעליה או בירידה, אפשר לדעת רק מה היה בעבר
2) שבאופן כללי האסטרטגיה לקנות כשהשוק אחרי ירידה עדיפה.

אז למה כן לקרוא את הספרים הללו ?

אני מתרגל להישאר ברגע הזה. ערימות של ספרים וסרטונים ביוטיוב, יש אנשים שזה בא להם טבעי . ובשבילם זה כל כך פשוט ואין מה ללמוד...

1. נכון.
אבל כולם פה נמצאים פה רק כי הם בטוחים שהוא עולה ועולה לאורך זמן (לפחות ב- 100 השנים ומשהו האחרונות).
2. לדעתי לא... ממש לא.
זה חוכמה גדולה בדיעבד כי זה תזמון שוק.
מתי תדע להיכנס וכמה זה נמוך מספיק? אולי אחרי שקנית ב- 50% ירידות יש עוד 100% ירידות וקנית ביקר בעצם?
יש את אסטרטגיית ה- DCA או Dollar-Cost Averaging ואת הפוסט המעולה של הסולידית בנושא זה.
אני למשל לא באטרף קניות ולא כלום, שם את אותו סכום שאני שם בכל חודש עם או בלי ירידות. השוק לא מעניין אותי.
3. סוג של נכון. בעקרון, ככל שאתה מסתכן יותר ככה אתה אמור להרוויח יותר. אבל יש לכך המון סייגים.
המון.
ואני לא יודע אם מתמטית % הסיכוי לרווח (וגודלו של הרווח איזה ערך שזה לא יהיה מקובל על כולם) ב- $ שווה ל- % הסיכון עצמו.
אני רק מניח שסיכון מודדים באינדקסים אחרים מסיכוי שנמדד באינדקס של מטבעות ומטבעות FIAT?
4. קל לכתוב!
קל "להבין", קל לשחק עם זה בראש כי כל דאלים גבר וכמו שאתה רואה בשרשורים בבלוג פה לאחרונה - לאנשים שחשבו שהם גברים רועדות היום הביצים.
ההמלצה האמיתית היא תשקיע עד כמה שאתה ישן טוב בלילה ותוך הנחה שאם מחר נחתך לך התיק ב- 50% (אבל באמת!) איך אתה מרגיש עם זה?
אתה חרד? אתה מודאג? אתה בפנטזיות או הזיות?
5. זה נקרא קרן חירום.
הרבה פה חושבים שזה מיותר והיו לא מעט פוסטים ודיונים בנושא.
אני בעד גרוש לבן ליום שחור, מחוץ לשוק ההון, אצלי בכיס (בפר"י, או במזומן בבית או בפק"מ עם נקודת יציאה חודשית).
בתקופה של חוסר וודאות מוגזמת כמו עכשיו, אני מתכנן להגדיל בכל חודש של משכורת (כל עוד היא קיימת?) את קרן החירום לעוד חודש נוסף במהלך חצי השנה הקרובה כדי להגיע לקרן חירום של 12 חודשי מחייה ולעבות את היכולת שלי להסתדר במצבי משבר כמו פיטורים ושוק מוצף במבקשי עבודה וכו'.
6. נכון.
אל תפספס את פילוסופיית ההשקעות DGI ואת הבלוג של דיבידעת הגבר.
אל תפספס איזון עם אג"ח.

אז למה כן לקרוא את הספרים הללו ?
למידה משמעותית היא חזרה על עקרונות וביסוס של ידע קיים. הנויירונים מחזקים קשרים חשמליים ומטמיעים את הידע שצברת.
יש ערך רב לחזור שוב ושוב ושוב על מה שאתה כבר יודע (עד גבול מסויים, כן?).
אם כל הזמן תלמד רק "דברים חדשים" בתזזיתיות ותקפוץ מדבר לדבר, אלא אם אתה גאון בעל זיכרון פנומנלי/צילומי/סוואנט וכו', אתה עובד על עצמך - לא למדת כלום.
אין דבר כזה.
תברר על לימוד בכל הקשור לנוירולוגיה.

שיהיה בהצלחה! ;)

נערך לאחרונה ב:
בכללי מומלץ לקנות בזמני משבר כשהשוק נופל והמשקיעים בפניקה.
זה לא למדת בבלוג של הסולידית.
שבאופן כללי האסטרטגיה לקנות כשהשוק אחרי ירידה עדיפה.
גם את זה לא, אתה כנראה השקעת זמן לימוד בקריאת הפורום על שלל תושביו.
ממליצה לדוגמא את הפוסט הזה https://www.hasolidit.com/מי-הפסיכי-שמתחיל-להשקיע-עכשיו

1. נכון.
אבל כולם פה נמצאים פה רק כי הם בטוחים שהוא עולה ועולה לאורך זמן (לפחות ב- 100 השנים ומשהו האחרונות).
2. לדעתי לא... ממש לא.
זה חוכמה גדולה בדיעבד כי זה תזמון שוק.
מתי תדע להיכנס וכמה זה נמוך מספיק? אולי אחרי שקנית ב- 50% ירידות יש עוד 100% ירידות וקנית ביקר בעצם?
יש את אסטרטגיית ה- DCA או Dollar-Cost Averaging ואת הפוסט המעולה של הסולידית בנושא זה.
אני למשל לא באטרף קניות ולא כלום, שם את אותו סכום שאני שם בכל חודש עם או בלי ירודות. השוק לא מעניין אותי.
3. סוג של נכון. בעקרון, ככל שאתה מסתכן יותר ככה אתה אמור להרוויח יותר. אבל יש לכך המון סייגים.
המון.
ואני לא יודע אם מתמטית % הסיכוי לרווח (וגודלו של הרווח איזה ערך שזה לא יהיה מקובל על כולם) ב- $ שווה ל- % הסיכון עצמו.
אני רק מניח שסיכון מודדים באינדקסים אחרים מסיכוי שנמדד באינדקס של מטבעות ומטבעות FIAT?
4. קל לכתוב!
קל "להבין", קל לשחק עם זה בראש כי כל דאלים גבר וכמו שאתה רואה בשרשורים בבלוג פה לאחרונה - לאנשים שחשבו שהם גברים רועדות היום הביצים.
ההמלצה האמיתית היא תשקיע עד כמה שאתה ישן טוב בלילה ותוך הנחה שאם מחר נחתך לך התיק ב- 50% (אבל באמת!) איך אתה מרגיש עם זה?
אתה חרד? אתה מודאג? אתה בפנטזיות או הזיות?
5. זה נקרא קרן חירום.
הרבה פה חושבים שזה מיותר והיו לא מעט פוסטים והדיונים בנושא.
אני בעד גרוש לבן ליום שחור, מחוץ לשוק ההון, אצלי בכיס (בפר"י, או במזומן בבית או בפק"מ עם נקודת יציאה חודשית).
בתקופה של חוסר וודאות מוגזמת כמו עכשיו, אני מתכנן להגדיל בכל חודש של משכורת (כל עוד היא קיימת?) את קרן החירום לעוד חודש נוסף במהלך חצי השנה הקרובה כדי להגיע לקרן חירום של 12 חודשי מחייה ולעבות את היכולת שלי להסתדר במצבי משבר כמו פיטורים ושוק מוצף במבקשי עבודה וכו'.
6. נכון.
אל תפספס את פילוסופיית ההשקעות DGI ואת הבלוג של דיבידעת הגבר.
אל תפספס איזון עם אג"ח.

למידה משמעותית היא חזרה על עקרונות וביסוס של ידע קיים. הנויירונים מחזקים קשרים חשמליים ומטמיעים את הידע שצברת.
יש ערך רב לחזור שוב ושוב ושוב על מה שאתה כבר יודע (עד גבול מסויים, כן?).
אם כל הזמן תלמד רק "דברים חדשים" בתזזיתיות ותקפוץ מדבר לדבר, אלא אם אתה גאון בעל זיכרון פנומנלי/צילומי/סוואנט וכו', אתה עובד על עצמך - לא למדת כלום.
אין דבר כזה.
תברר על לימוד בכל הקשור לנוירולוגיה.

שיהיה בהצלחה! ;)

תודה על התשובות המפורטות.

1. למה לא כדאי להשקיע כשהשוק היה תקופה במגמת ירידה??

2. למה להשקיע באגח"ים ? אני צעיר שחוסך לטווח הרחוק. מה לי לחפש שם? כרגע נראה שעדיף לדאוג ל 5 חודשי הוצאות נזילים. וכל היתר, 100% מניות אינדקס זולות....

אגב לגבי הפחד מהפסדים, יש לי את זה כמו כולם. אבל אני ישן כמו תינוק שחבל על הזמן.

זה לא למדת בבלוג של הסולידית.

גם את זה לא, אתה כנראה השקעת זמן לימוד בקריאת הפורום על שלל תושביו.
ממליצה לדוגמא את הפוסט הזה https://www.hasolidit.com/מי-הפסיכי-שמתחיל-להשקיע-עכשיו

מי הפסיכי שמתחיל להשקיע עכשיו?
https://www.hasolidit.com/מי-הפסיכי-שמתחיל-להשקיע-עכשיו

ציטות של דורין מהבלוג:
"נהלו את הסיכון – לא באמצעות תזמון של השוק, אלא באמצעות “ארוחת החינם” היחידה שיש לכם כמשקיעים: היכולת לפזר את סכום ההשקעה על פני מגוון שווקים ואפיקי השקעה (מניות בשווקים מפותחים, מניות בשווקים מתעוררים, אגרות חוב צמודות, אגרות חוב בריבית קבועה, נדל”ן, זהב ועוד). תיק השקעות מגוון כהלכה יקטין את התנודתיות מבלי לפגוע בתוחלת התשואה"

איך בטווח הרחוק, פיזור בנכסים בעלי סיכון נמוך יותר תשמור על תשואה קרובה לזו של שוק המניות?

נערך לאחרונה ב:
תודה על התשובות המפורטות.
בשמחה רבה זיו D:

1. למה לא כדאי להשקיע כשהשוק היה תקופה במגמת ירידה??
לא רשמתי ש"כדאי" או "לא כדאי" להשקיע כשהשוק במגמת ירידה o_o
רשמתי שאני משקיע גם בירידות וגם בעליות, ושהירידות והעליות לא מעניינות אותי.
הסבר:
אם יש עליות והמניות יקרות מאוד ומתומחרות בשמיים - אני לא משקיע פחות. אני משקיע את אותו הסכום ב-ד-י-ו-ק.
אם יש ירידות והמניות זולות מאוד במבצע מטורף ובמחירי רצפה - אני לא משקיע יותר. אני משקיע את אותו הסכום ב-ד-י-ו-ק.
אני לא מנתח טכני. לא משקיע ערך. לא מתזמן שוק ולא כלום.
אני בורג קטן במערכת ש(מקווה שהוא)חושב לטווח ארוך, ובייחס לאופק ההשקעה שלי עד הפרישה יש לי עדיין זמן.
מינימום 7 עשורים.
שים לב מה רשמתי:
אני למשל לא באטרף קניות ולא כלום, שם את אותו סכום שאני שם בכל חודש עם או בלי ירידות. השוק לא מעניין אותי.
;)

2. למה להשקיע באגח"ים ? אני צעיר שחוסך לטווח הרחוק. מה לי לחפש שם? כרגע נראה שעדיף לדאוג ל 5 חודשי הוצאות נזילים. וכל היתר, 100% מניות אינדקס זולות....
אחלה. ברצינות. מה שאתה חושב לנכון עפ"י מה שאמרת שקראת ולמדת כבר.
אני ואתה באותו הראש ולא סותרים אחד את השני.
ההמלצה של המומחים היא שככל שאופק ההשקעה רחוק יותר - ככה התיק אמור להיות יותר מנייתי ופחות "הגנתי" (שלב הצבירה לעומת שלב הפרישה).
שוב, מדגיש שבהתאם לסיבולת הסיכון האישית שלך ובהתאם לפרמטרים האישיים שלך.
באלוקציה של תיק ההשקעות, כלומר מה למי ואיך, יש את שיטת הגיל הכרונולוגי או משהו כזה בסגנון 100% פחות הגיל - כלומר אג"ח לפי הגיל שלך... אני נניח, בן 23 ו- 5 שבועות, אז יהיה לי 23.7% מהתיק באג"חים.
לשאלה למה להשקיע באג"חים לסולידית יש תשובה טובה (ובכלל, החרוצה הזו רשמה הכל לפניי):
"...אגרות חוב (אג”ח) לטווח ארוך הן מרכיב חיוני בכל אסטרטגיית השקעה סולידית, ובכלל זה בתיק ההשקעות הסולידי של הארי בראון..."
כמו שהיא כתבה, יש אפשרות שלא להשקיע ישירות באג"חים (לרכוש אותם ישירות) אלא להשקיע בקרן מחקה אג"חים.
זו גם אפשרות.

אגב לגבי הפחד מהפסדים, יש לי את זה כמו כולם. אבל אני ישן כמו תינוק שחבל על הזמן.
אולי בגלל שאתה מושקע יחסית בקצת מאוד כסף...
כשתיק ההשקעות יורד לך (על הנייר) בכמה מאות אלפי שקלים בתוך פחות מחודש (אני אישית לא מסוגל לחשוב במליונים כי אני עני מרצון), מתחילה להצטבר קצת זיעה בביצים (סליחה על התיאור המגעיל, אבל ביצים זה טעים!).
או זה או כדורי שינה ממש טובים! תן מתכון! :lol:

טוב, עושה רושם שלא התעמקת בבלוג. תתחיל מההתחלה, יש שפע של זמן עכשיו.
הוא דווקא צודק בשאלה שלו. הסולידית מטעה כאן כשהיא אומרת:
"תיק השקעות מגוון כהלכה יקטין את התנודתיות מבלי לפגוע בתוחלת התשואה"

אני הייתי אומר:
"תיק השקעות מגוון כהלכה יקטין את התנודתיות מבלי לפגוע יותר מדי בתוחלת התשואה"

הוא דווקא צודק בשאלה שלו
האמירה המקורית שלו שבגללה לינקקתי לפוסט הזה היתה לגבי התובנה שלו שקניות עדיף לעשות בזמני משבר, כשהשוק נופל והמשקיעים בפאניקה.
אחרי שהוא הלך לקרוא שם, הוא חזר עם שאלה מסוג אחר לגמרי ולכן אני ממליצה להתחיל לקרוא מההתחלה (בבלוג, לא בפורום). אם אתה רוצה להמשיך בדיון מפוזר ואקראי, תפאדל :) לי אין סבלנות לזה.

היי זיו, סליחה על חוסר ההקשר אבל תוכל אולי לשתף[נמקח. בבקשה לא לחטוף שרשור. תתחבר בבקשה לשרשור קיים בנושא ששאלת - יוסיק]

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
@הלו ברוך הבא לפורום!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P שאלה| איך אפשר לדעת אם נייר ערך מסוים סחיר או לא? שוק ההון 2
M שאלה היפותטית: מה קורה אם מחיר הקנייה של מניה הוא 50 ש"ח... שוק ההון 9
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 5
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
Odnight והפעם שאלה שונה לגמרי - האם לפרוע משכנתא? נדל"ן 14
N שאלה על תעודה עוקבת מדד שוק ההון 9

נושאים דומים

Back
למעלה