• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ראיונות עבודה בהייטק - הצד של המעסיק

Captain Sparo

משתמש רגיל
דירוג
1,180
ראשית אציין שכל מה אני רושם הוא אך ורק מניסיון אישי שלי, השקפה אישית ומשתנה ממקום עבודה לעבודה ובין מראיין למראיין.

אחת המטרות היא לעזור לכם לעזור לי. במהלך הפוסט אני ארשום מספר טיפים, ההשלכות כמבן באחריותכם.

קיבלתי משימה - לגייס מהנדסי תוכנה לצוות שלי. לשמחתי, לא קבעו לי יעדים, הגבלות או דרישות. כלומר יש לי חופש אקדמי לקבוע קריטריונים, מבחנים תנאי מעבר ואז לשנות אותם.

מה אני מחפש?
  1. מהנדסים שאפשר לעבוד איתם, שיסתדרו בצוות שלי ובחברה.
  2. מקצוענים או מקצוענים בתחום שלי.
במהלך כל התהליך הגיוס, אני בוחן את 2 הסעיפים הנ"ל, מי שעונה על אחד הסעיפים או פחות, נפסל.

ההקדמה:
  1. לכל משרה אני מקבל עשרות קורות חיים ולכן אני נאלץ לעבור עליהם אחד אחד. מבחינת עיצוב - הסטנדרט נמוך, רוב קורות חיים נראים טוב. אין צורך בצבעים, תמונות, טבלאות, כל מיני שבלונות - מיותר. קרה פעם אחת שהגיע קו"ח בכתב לא קריא, זה מעצבן.

2. סינון ראשוני - אצל כל מועמד אני מחפש משהו אחד שיבליט אותו על פני אחרים, זה יכול להיות כל דבר: נסיון בעבודה קודמת ,פסיכומטרי גבוהה, ציונים גבוהים באוניברסיטה מובילה, תעודות הצטיינות מהצבא, קורסים מעניינים, פרוייקטים מרשימים. מאוד חשוב שיהיה רשום מה מועמד עשה ולא מה שהוא יודע (או חושב שהוא יודע - כן, קרה).

3. פניה ראשונה - אני שולח מייל להציג את עצמי ולקבוע זמן נוח לשיחה. ברור לי שמועמדים שולחים את הקורות חיים שלהם לכל עבר (זה מה שאני עושה), אני לא חושב שהמשרה שאני מציע יחודית ולא מצפה שהמועמד יזכור, לא כל זמן נוח לדבר. לפי דעתי כל דרך אחרת פחות מקצועית.

4. השיחה - אני מספר על המוצר, על החברה ועל התפקיד ומבקש שהמועמד יספר על עצמו - כבר כאן מועמדים נופלים, הם מנסים להרשים אותי, אומרים דברים שברור לי שנאמרו לכל מעסיק: " המוצר שלך מאוד מעניין אותי" או "חשוב לי להתחיל לעבוד כדי להתקדם בתחום". לא צריך את זה. המטרה העיקרית של השיחה היא לקבוע ראיון טכני ולפטפ, אם אני מתקשר זה אומר שהמועמד כבר הרשים אותי ואני מנסה להבין איך הוא בתור בן אדם - השאלה "מה אתה הכי אוהב בתחום?" שוות ערך ל"לאיזה מוסיקה אתה שומע?" או "איזה קבוצת כדור רגל אתה אוהד?".

5. עוד על השיחה - אני מספר על תהליך הגיוס ונותן רמזים איזה שאלות טכניות אני אשאל, אני מבקש להתכונן. מבחינתי, מועמד שידע להשתמש ברמזים והתכונן עדיף על מועמד שהתעלם מהם.

6. דבר אחרון, ציפיות שכר - זאת אחת השאלות הטריקיות. מבחינתי זאת לא שאלה של שכר, אלא שאלה של מודעות עצמית - כמה מועמד חושב שהוא שווה. ציפיות השכר משפיעות על ציפיות בראיון הטכני. אנחנו נצפה לתשובות שמצדיקות את המספרים שנאמרו. לכן יש רק תשובה אחת שהיא נכונה - לקלוע לשכר שהמועמד שווה.

בפוסט הבא - אספר על הראיון הטכני, זה מעניין לא פחות.

לבקש מהמועמד שיספר לך משהו על החברה שלך כדי לבדוק אם עשה 'שעורי בית'.
אולי אולד-פיישן, הייתי רוצה לשמוע על התחביבים של המועמד, אולי בפגישה השניה. יש שטוענים שזו חדירה לפרטיות אבל אני לא חושב כך.

לכן יש רק תשובה אחת שהיא נכונה - לקלוע לשכר שהמועמד שווה.
האמת שהמשימה מעט יותר קשה, הוא צריך לקלוע לשכר שהוא שווה בחברה שלכם.
אותו מועמד בדיוק בשתי חברות שונות יכול להיות שווה שני סכומים יחסית שונים.

@ת.אוקהם
מרווח של 3-5 אלף מתקבל על הדעת, מרווח 10+ מצריך הצדקה.
בסופו של יום, זה לא פקטור שעליו אפשר ליפול אצלנו.

השנקל שלי:
רוב הזמן הדרישות שלך סבירות בהחלט.
עם זאת, סעיפים 5 ו-6 הם קצת יומרניים.

אתה מראיין אנשים עם ניסיון (ככל הנראה).
הם כנראה יודעים את העבודה שלהם,
אם הם לא יודעים, הם לא שווים את זמנך.
לבקש מאנשים להתכונן לראיון עבודה נופל באזורים אפורים מבחינה אתית, הכל תלוי ברמת ההשקעה בהתכוננות הזו.
אם מדובר על רבע שעה, בסדר, כל מה שעובר את החצי שעה לא יזכה אצלי כמועמד, להתייחסות. אם אני לא יודע, אני לא יודע, התכוננות לא תגרום לי להיות מומחה במשהו שלא הייתי מומחה בו קודם.
זה הכל שאלה של "כמה המועמד מעוניין במשרה שאתה מציע".
בעצמך כתבת שלא מדובר באיזו משרה ייחודית, לפיכך, אל תצפה מהמועמדים להיות ייחודיים.

לגבי דרישת השכר, לרוב אנשים ידרשו יותר משוויים, כך עובד משא ומתן.
אין תשובה אחת "נכונה" לשאלה הזו והציפייה שלך שתהיה אחת היא לא ריאלית.
אתה רוצה מועמד אתי, לא בטוח שקיים כזה דבר, בסופו של דבר, אנחנו מעוניינים להוציא כמה שיותר מכל סיטואציה.
אם המועמד נתן לך מספר גבוה בראיון האישי, אין פירוש הדבר שהוא יעמוד בציפיותיך בראיון הטכני, רק שיש לו מודעות לשיטת מצליח.

נקודה אחרונה לסיום, יש לפחות שני סוגים של שווקים, שוק של מעסיקים ושוק של מועמדים.
כרגע, אנחנו בשוק של מעסיקים, והאסטרטגיה שלך תעבוד יופי.
כאשר יתבצע המעבר לשוק של מועמדים, האסטרטגיה שלך תעבוד פחות מכיוון שלאנשים תהיה אלטרנטיבה.

אתה מראיין אנשים עם ניסיון (ככל הנראה).
אני מראיין כל מי הצליח להתבלט. כלומר כאלה עם ניסיון וכאלה בלי.

לבקש מאנשים להתכונן לראיון עבודה נופל באזורים אפורים מבחינה אתית, הכל תלוי ברמת ההשקעה בהתכוננות הזו.
הבחנו שמועמדים נכשלים במקומות שלא היו אמורים להשכל. לכן זאת בקשה ולא דרישה. אם המועמד הצליח לעבור בלי להתכונן, אני אשמח לקבל אותו. אם המועמד הצליח עם להתכנון, אני אשמח לקבל אותו באותה המידה.
להיות מומחה במשהו שלא הייתי מומחה בו קודם.
אני לא מבקש להיות מומחה, אני רוצה לבדוק איזה שהיא יכולת (אפרט בפוסט הבא).

לגבי דרישת השכר, לרוב אנשים ידרשו יותר משוויים, כך עובד משא ומתן.
אין תשובה אחת "נכונה" לשאלה הזו והציפייה שלך שתהיה אחת היא לא ריאלית.
אתה רוצה מועמד אתי, לא בטוח שקיים כזה דבר, בסופו של דבר, אנחנו מעוניינים להוציא כמה שיותר מכל סיטואציה.
אולי אתה צודק, אבל מניסיון שצברתי, כל הפסקה זאת לא נכונה.

ש לו מודעות לשיטת מצליח.
ולי יש מודעות לחוסר מודעות עצמית :)
אגב, בשביל האנקדותה - באתי למעסיק מסויים ואמרתי "אני יודע שאני שווה X, אבל אני רוצה X+8" הוא הציע לי X+2. אז אפשר לשחק עם זה ולא לערב את שיטת המצליח בדרך עקיפה.

כאשר יתבצע המעבר לשוק של מועמדים, האסטרטגיה שלך תעבוד פחות מכיוון שלאנשים תהיה אלטרנטיבה.
לא יודע על מה אתה מדבר, אני מקבל פניות ממגייסים בכל פלטפורמה שקיימת.

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה, לקחתי ועושה על זה שיעורי בית

בעצמך כתבת שלא מדובר באיזו משרה ייחודית, לפיכך, אל תצפה מהמועמדים להיות ייחודיים.
רשמתי את זה כי משרת מהנדס תכנה היא לא יחודית בפני עצמה, לפי דעתי. קיימות חברות יחודיות, מוצרים יחודיים, טכנולוגיות יחודיות, אבל בסופו של יום, אחרי שמתפזר האבק, אני חושב שהמשרה היא אותה משרה. עצם העובדה שאני יכול לעזור לחבר שלי שעובד בחברה אחרת ומתעסק בתחום אחר, שפה אחרת וטכנולוגיות אחרות, רק מוכיחה את זה.
אני לא אוהב מעסיקים \ מגייסים שחושבים שהם מציעים משרת "מהנדס תכנה" יחודית, לכן רשמתי שהמשרה לא יחודית.

נקודה אחרונה לסיום, יש לפחות שני סוגים של שווקים, שוק של מעסיקים ושוק של מועמדים.
מתי שהו נראה לך שנגיע לשם?

סינון ראשוני - אצל כל מועמד אני מחפש משהו אחד שיבליט אותו על פני אחרים, זה יכול להיות כל דבר: נסיון בעבודה קודמת ,פסיכומטרי גבוהה, ציונים גבוהים באוניברסיטה מובילה, תעודות הצטיינות מהצבא, קורסים מעניינים, פרוייקטים מרשימים. מאוד חשוב שיהיה רשום מה מועמד עשה ולא מה שהוא יודע (או חושב שהוא יודע - כן, קרה).
חלק מהפרמטרים שאתה כותב פה נראים לי פחות רלוונטים למיון מתכנתים מנוסים(פסיכומטרי גבוהה, ציונים גבוהים באוניברסיטה מובילה ותעודות הצטיינות מהצבא) אלא אם אתה מחפש junior ואז זה מקרה שונה(אבל אני מבין שלא).

דבר אחרון, ציפיות שכר - זאת אחת השאלות הטריקיות. מבחינתי זאת לא שאלה של שכר, אלא שאלה של מודעות עצמית - כמה מועמד חושב שהוא שווה. ציפיות השכר משפיעות על ציפיות בראיון הטכני. אנחנו נצפה לתשובות שמצדיקות את המספרים שנאמרו. לכן יש רק תשובה אחת שהיא נכונה - לקלוע לשכר שהמועמד שווה.
לא יודע אם להגדיר את זה כמודעות עצמית אולי כביטחון עצמי ולדעתי אתה צריך לבדוק את הציפיות שכר רק בהקשר של שכר יותר מידי גבוה(אם השכר נמוך אבל הכישורים טובים הייתי לוקח אותו)

לא יודע על מה אתה מדבר, אני מקבל פניות ממגייסים בכל פלטפורמה שקיימת.
לא יודע מה אתה מקבל, אבל מאז הקורונה אני ואחרים שאני מכיר מקבלים כמות ההצעות קטנה בחצי עם לא ביותר מאשר לפני.

לא יודע מה אתה מקבל, אבל מאז הקורונה אני ואחרים שאני מכיר מקבלים כמות ההצעות קטנה בחצי עם לא ביותר מאשר לפני.
אני לא יודע אם זה נובע מכך שהמעסיקים נהיו יותר בררניים או שיש פחות משרות,
או שאולי בגלל שעכשיו אנשים רבים עובדים בremote אז זו הזדמנות להעסיק עובדים מחו"ל במקום מהארץ.

האמת שאני אשמח לשמוע מחשבות/תגובות על זה

חלק מהפרמטרים שאתה כותב פה נראים לי פחות רלוונטים למיון מתכנתים מנוסים(פסיכומטרי גבוהה, ציונים גבוהים באוניברסיטה מובילה ותעודות הצטיינות מהצבא) אלא אם אתה מחפש junior ואז זה מקרה שונה(אבל אני מבין שלא).
אתה צודק, שים לב שרשמתי אחד מהפרמטרים - ניסיון הוא הראשון.

לא יודע אם להגדיר את זה כמודעות עצמית אולי כביטחון עצמי ולדעתי אתה צריך לבדוק את הציפיות שכר רק בהקשר של שכר יותר מידי גבוה(אם השכר נמוך אבל הכישורים טובים הייתי לוקח אותו)
ציפיות שכר גבוהות זו לא עילה לפסילה, אצלנו, אבל זאת כן סיבה ללצפות יותר. אם מתכנת שרק סיים אוניברסיטה, מבקש שכר של סיניור, מקובל, אבל שיצפה למבחן טכני של סיניור.

לפני שבועיים, קיבלתי פניה כל יום, במשך שבוע.
זה יכול לנבוע מ2 דברים -
אני פעיל, בגלל חיפוש מועמדים.
הלינקדאין שלי מפורט כמעט ברמה של קו"ח - דברים שעשיתי בכל תפקיד, לא דברים שאני יודע.

ראיתי אתמול מם על הראיון של ביבי בערוץ 13 (עם אימות נתונים)
נאמר - חסר מהנדסים
בפועל - לא מגייסים ג'וניורים/ מחפשים בעלי 10 שנות נסיון שמוכנים לעבוד תמורת שכר של ג'וניור/ מנסים לייבא מפתחים מהודו ולשלם להם ברופי.

ראיתי אתמול מם על הראיון של ביבי בערוץ 13 (עם אימות נתונים)
נאמר - חסר מהנדסים
בפועל - לא מגייסים ג'וניורים/ מחפשים בעלי 10 שנות נסיון שמוכנים לעבוד תמורת שכר של ג'וניור/ מנסים לייבא מפתחים מהודו ולשלם להם ברופי.

אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק

ניסיתם להבין למה, ועל מה זה מעיד?
כן. אנחנו מבקרים את תהליך המיון שלנו על בסיס יומי.
ראשית אציין כי המבחנים שלנו הם בליווי מהנדס אחד או שתיים. כלומר על כל שעה שמועמד משקיע, אנחנו משקיעים לפחות שעה.
הבעיה שעליה נכשלים היא שליטה בסביבת עבודה ומבחינתנו זה לא מעיד על כלום, אנחנו מתעלמים מזה, אנחנו גם מבהירים את זה למועמד וגם עוזרים כשמזהים שזאת בעיה כרגע.
מה שכן, המועמד נלחץ, והלחץ גורם לכשלונות במטלות עצמן, מזה אנחנו לא יכולים להתעלם.

אני ארחיב על המבחן הטכני בפוסט הבא.

תודה על הפוסט!, אם אפשר כמה שאלות:

1. אתה נותן את הדגש של לכתוב מה מישהו עשה ולא מה מישהו "יודע". איפה בדיוק עובר הקו?
אני אחדד עם דוגמא: מעל לחצי מהתואר שלי תכנתתי ב-C++, ובמשרת סטודנט תכנתתי כמעט שנתיים ב-C#.
מאז שסיימתי כל אחד מהם לא נגעתי בשפה המתאימה (מתכנת כרגע כמעט אך ורק ב-python). עם הסרת חלודה לא מועטה אני כנראה יכול לתכנת לא רע בכל אחת מהן, אבל בטח שלא אהיה מיד "מקצוען".
א) ראוי שאכתוב שאני יודע C++?
ב) ראוי שאכתוב שאני יודע C#?

2. כבר שאלו כאן בפוסט אבל רציתי לשאול לגבי זה גם: מי שיש לו כבר תואר ואולי קצת ניסיון תעסוקתי, רלוונטי שיכתוב דברים כמו ציון פסיכומטרי מאוד גבוה?
ואם אלו דברים שנועדו "לרפד" את הקו"ח במידה וחסר ניסיון יותר רלוונטי, מתי הדברים האלו נהיים שוליים מספיק בשביל שיהיה עדיף להוריד אותם? אני מתייחס גם לדברים כמו רקע צבאי (קבע, למרות שבתחום שלא קשור לתכנות בשום צורה).

3. הדגשת שאתה מחפש מקצוענים, אבל לפי מה שכתבת בהמשך משתמע לי שלפעמים יוצא לך לראיין ולחפש אנשים למשרות של ג'וניור. אם ניגש ג'וניור לראיון, ואין לו ניסיון עשיר במיוחד לג'יוניורים אחרים, מה הופך אותו בעינייך למקצוען?

אבל מאז הקורונה אני ואחרים שאני מכיר מקבלים כמות ההצעות קטנה בחצי עם לא ביותר מאשר לפני.
אני מקבל יותר הצעות (רק בלינקדין) מאשר לפני הקורונה.
מניח שזה מאוד תלוי איך הפרופיל שלך נראה.
רק אציין שלפני מספר שנים בתקופה בה חיפשתי עבודה, בשלב מסוים הייתי מאוד מאוכזב מכמות הפניות הנמוכה, עשיתי כמה שינויים בפרופיל מבחינת סקילס ו....הופ כמות הפניות זינקה.
מה שכן, המועמד נלחץ, והלחץ גורם לכשלונות במטלות עצמן, מזה אנחנו לא יכולים להתעלם.
אישית נפלתי בזה כמה פעמים.

תודה על הפוסט!, אם אפשר כמה שאלות:

1. אתה נותן את הדגש של לכתוב מה מישהו עשה ולא מה מישהו "יודע". איפה בדיוק עובר הקו?
אני אחדד עם דוגמא: מעל לחצי מהתואר שלי תכנתתי ב-C++, ובמשרת סטודנט תכנתתי כמעט שנתיים ב-C#.
מאז שסיימתי כל אחד מהם לא נגעתי בשפה המתאימה (מתכנת כרגע כמעט אך ורק ב-python). עם הסרת חלודה לא מועטה אני כנראה יכול לתכנת לא רע בכל אחת מהן, אבל בטח שלא אהיה מיד "מקצוען".
א) ראוי שאכתוב שאני יודע C++?
ב) ראוי שאכתוב שאני יודע C#?
הכלל שלי (בתור מראיין ומרואיין), זה לכתוב רק דברים שתהיה מסוגל לנהל עליהם שיחה אינטלגנטית ולענות על שאלות לא טריוויאליות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A בקשר לשאלה של Yossik על ראיונות במקומות עבודה: התפתחות אישית 1
A בחירות 2022 - ראיונות כלכלים עם ראשי המפלגות בפודקאסט חיות כיס אוף טופיק 134
the_newbie האם ראיונות העבודה ברוב המקצועות דיי מנותקים מהעבודה עצמה? אוף טופיק 22
לא חשוב שמות ראיונות לפעילות קבוצתית העוסקת בהתנהלות פיננסית אוף טופיק 0
ס עבודה עם לפטופ בסביבה קצת אחרת אוף טופיק 2
S סעיף מוזר בחוזה עבודה אוף טופיק 7
P סיימתי תואר לפני שנה ולא מוצא עבודה התפתחות אישית 19
S עבודה מול מעסיק בחו"ל - מה הדיבור? מיסים 2
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
D האם ניתן להשאיר RSU ב-ESOP לאחר עזיבת מקום עבודה? שוק ההון 2
R שמירת דמי ניהול בקרן פנסיה לאחר עזיבת מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
H עצה לגבי חיפוש עבודה התפתחות אישית 14
S תביעת אובדן כושר עבודה מהפנסיה אוף טופיק 5
M תשלום מעביד לביטוח אובדן כושר עבודה - האם אפשרי גם חלק השכר שמופנה לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
עידו ג הצעת עבודה - חברה מפוקפקת? אוף טופיק 7
M פנסיה- תביעת אובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T עבודה ראשונה בתחום אחרי התואר התפתחות אישית 1
A מנסה למצוא עבודה ולא מצליח התפתחות אישית 86
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
עידו ג עבודה/למידה מרחוק התפתחות אישית 17
ק אובדן כושר עבודה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ד ביצעתי רצף פצויים ולא מצאתי עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
edangz החזר מס עבודה באילת מיסים 0
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
ד החזר מס לשכיר עם הכנסות ממספר מקומות עבודה מיסים 1
B תושבת חוץ וחידוש ויזת עבודה. אוף טופיק 3
N קורס/עבודה לסטודנט התפתחות אישית 3
ס תשלום מיסים לסטודנט חסר עבודה מיסים 1
ס מענק עבודה בשל המלחמה לעובד חדש אוף טופיק 1
ז חוזה עבודה גלובאלי אוף טופיק 17
S עבודה כעצמאי ושכיר חדש תוך כדי מילואים אוף טופיק 1
א דמי הבראה + ימי חופש אחרי הפסקת עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y עבודה בתור שכיר בעת שירות מילואים פעיל אוף טופיק 32
Xeno למי לשלם מיסים? אזרח ארהב, גר בישראל, עבודה אמריקאית, עובד עצמאי מיסים 2
מ מטריה ביטוחית ואובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ב שאלות + צ'ק ליסט למעבר עבודה צרכנות פיננסית 13
N פתיחת קופת גמל להשקעה דרך מקום עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
singleton מענק עבודה במדינות אירופה מיסים 1
י לא מצליח למצוא עבודה (בעל תואר ראשון בכלכלה חד חוגי) התפתחות אישית 25
נגב איך מסתדר בן זוג הייטקיסט של קרייריסטית שקיבלה משרה בארה"ב מבחינת ויזת עבודה ומיסים? מיסים 13
G הרעה בדמי ניהול בגמל וקרן השתלמות עקב מעבר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
ז מענק עבודה - "מס' נכסים לא מזכה" מיסים 1
Tim_Duncan 0 שעות עבודה בחודש מסוים כשכיר במשרה חלקית אוף טופיק 2
E יש לי עסק עונתי. בזמן שאין עבודה תמיד עולה לי לשלב בעוד קריירה. מה אומרים? אוף טופיק 5
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10
F ביטוח אבדן כושר עבודה בפרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9

נושאים דומים

Back
למעלה