• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן פנסיה מומלצת

• פותח הנושא Uri
  • פורסם בתאריך
אלטשולר שחם זו קרן קטנטנה מבחינת מספר החוסכים. קוטנה של הקרן לא מאפשר פיזור סיכונים אמיתי - תנאי קריטי ביצירת ביטוח קולקטיבי אמיתי.

בנוסף, אין להם מסלול מניות (בטח לא פאסיבי). אתה צריך לסמוך על שיקול הדעת של המנהלים שידעו לתזמן את השוק ולבחור ני"ע.
תשואות העבר וכו'

האוצר מחייב קרנות קטנות לרכוש ביטוח משני, החיסרונות להבנתי הן:
1. הביטוח המשני הוא חלקי בד"כ (מכסה רק 80% מהנזק)
2. במצבים מסויימים (פוליטים) יתכן שארוע ביטוח שיקרה בשטחי הגדה וירושלים המזרחית לא יכוסה אם המבטח המשנה הוא ארופאי (@נדב כתב על זה משהוא)
3. מאחר ותוחלת האיזון האקטוארי (במקרה ביטוח) מכוונת להיות אפס כי הקולקטיב ממן את הוצאות הביטוח תעריפי הביטוח הם זולים, רכישת ביטוח על ידי מבטח משנה היא פרמיה שבוודאות יוצאת החוצה ומקטינה את התשואה האפקטיבית של הקרן (מעין איזון אקטוארי שלילי קבוע)

לגבי מסלולים פאסיבים - כו שנכתב בעבר יש מסלולים (כמו אצל ד"ש) שממומשים על ידי תעודות סל, שהן בעלות דמי ניהול גבוהים שנחבאים ממרכיב "דמי ניהול השקעות" , ולד"ש המסלול המנייתי הא במידה מסויימת יותר מבוסס (בחול) על ETF מאשר מסלול הפאסיבי של ד"ש ,
לפי מה שנטען בפורום רק לפניקס יש מסלול פאסיבי "אמיתי" .
מבדיקה שבצעתי לגבי מגדל וכלל, הן מעדיפות אחזקה ישירה של מניות גם בארץ וגם בחו"ל , אבל מגדל מחזיקה יחסית הרבה ETF זרים.
וכמובן הכל תלוי האסטרטגיה של מנהלי ההשקעות, גם אם קרן בפועל מחזיקה 100% מניות ב ETF זרים הרי שבמסלול מנוהל היא רשאית לעבור לאחזקה ישירה כרצונה.
אבל, מאחר ומדובר בתיק מנוהל ענק, בד"כ בגופים גדולים מנסים לשמר בייס-ליין של מדד 70-90 אחוז ולהכות את המדד בשאר הכסף, ולכן אפשר למצוא התנהגות של "ניהול תיקים" בעיקר בגופים קטנים יחסית (אנליסט/ילין/פריזמה עליה השלום)

. הביטוח המשני הוא חלקי בד"כ (מכסה רק 80% מהנזק)
לא מהנזק אלא מהמקרים.
2. במצבים מסויימים (פוליטים) יתכן שארוע ביטוח שיקרה בשטחי הגדה וירושלים המזרחית לא יכוסה אם המבטח המשנה הוא ארופאי (@נדב כתב על זה משהוא)
לא מדויק,כיסוי יש, מה שאתה מדבר זה שמבטח המשנה סירב לבטח לא על התנערות מתשלום.
רכישת ביטוח על ידי מבטח משנה היא פרמיה שבוודאות יוצאת החוצה ומקטינה את התשואה האפקטיבית של הקרן (מעין איזון אקטוארי שלילי קבוע)
לא בהכרח שלילית אבל כנראה לעולם לא חיובית.
נדב גם כתב שגם קרנות גדולות יותר רוכשות ביטוח משנה למרות שאינן חייבות..

הנה:
גם בפסגות וגם במיטב דש יש מבטח משנה, לפי הרגולציה שתיהן לא צריכות לרכוש אך מהסיבות הברורות שלהן הן החליטו לרכוש אחד. בביטוח משנה מעבירים את הפרמיה שגובה קרן הפנסיה למבטח המשנה בכדי שיכסה את החברה במקרה של אירוע ביטוחי (לא קטסטרופה, זה כבר ביטוח אחר).
גובה ביטוח המשנה יכל להשתנות, בדרך כלל הביטוח משנה מכסה 90% מהמקרים ואת היתר מכסה קרן הפנסיה. אם עברתם על הדוח הכספי של מיטב דש אפשר לראות שהקרן ביקשה להקטין את הביטוח המשנה שלה מסיבות עסקיות (כנראה הכנה לקרן בררת מחדל).
לביטוח משנה יש יתרונות וחסרונות, מצד אחד הוא אכן דואג לחברה במקרה של אירוע ביטוחי אך מצד שני הוא יכל להגביל את הפעילות העסקית שלה, ראו לדוגמא את המקרה שקרן הפנסיה של אלטשולר שחם נמנעה מלבטח שוטרים במזרח ירושלים. בנוסף ביטוח משנה לא מונע גרעון אקטוארי, ויתכנו מקרים שגם קרן פנסיה עם מבטח משנה תציג גרעון אקטוארי בתקופה זו או אחרת (לדוגמא מיטב דש ברבעון הנוכחי).

נדב גם כתב שגם קרנות גדולות יותר רוכשות ביטוח משנה למרות שאינן חייבות..
נכון רק שלפחות מיטב דש היא עדיין 1/10 מהצבירה של הקרנות הגדולות (50-70 מליארד שח במנורה/מגדל/כלל)
ולכן מנהלי הקרנות ה"מספיק גדולות" מבחינת הרגולציה לא "מקטינים ראש" ומבטחים את הקרן למראת שרגולטורית אינם חייבים, כנראה שהם מבינים שללא הביטוח הנל הקרן נמצאת בסיכון שדומה לקרנות הקטנות יותר.

@אנון נימוס
לא הבנתי מה המסר שאתה מנסה להעביר.

אם גם קרנות גדולות רוכשות ביטוח "ומאבדות" את הפרמיה לטובת מבטח המשנה, וגם סיכון חדלת פירעון לא קיים בגלל הביטוח, אז נשארו שכבר אין עדיפות משמעותית לקרן גדולה, למעט מסורבי ביטוח שיידעו על כך כבר במעמד ההצטרפות.

@אנון נימוס
לא הבנתי מה המסר שאתה מנסה להעביר.

אם גם קרנות גדולות רוכשות ביטוח "ומאבדות" את הפרמיה לטובת מבטח המשנה, וגם סיכון חדלת פירעון לא קיים בגלל הביטוח, אז נשארו שכבר אין עדיפות משמעותית לקרן גדולה, למעט מסורבי ביטוח שיידעו על כך כבר במעמד ההצטרפות.
קרן של 5.6 מליארד שח (דש) היא כנראה לא גדולה כמו קרן של 70 מליארד שח (מנורה)

מנורה לא קונה ביטוח, דש רגולטורית לא חייבת, פרקטית קונה כי בעיני מנהליה היא ברמת סיכון של קרן קטנה

מנורה מוציאה פחות כסף על הביטוח (תשלומי הביטוח הם שנגבים מכלל המבוטחים ~ תביעות)
דש יותר ( כשמשלמים לצד ג מן הסתם גם אם מדובר בביטוח קולקטיבי המבטח חייב להרוויח בהסתברות גבוהה מהעיסקה)

שוב
ההגדרה של קרן "גדולה" היא קרן שהצבירה שלה גדולה באפסילון מהסף הרגולטורי כאשר אפסילון > 0.
האם לדעתך קרן שעברה את הסף בשקל ונהייתה "גדולה" רמת הסיכון בה נהייתה זהה לשל מנורה ?

נערך לאחרונה ב:
שלום,

למען האמת אני די מבולבל עם כל ההסברים שקיבלתי כאן... הנה האלטרנטיבות וההתלבטויות שלי:
1. להשאר במגדל. דמי ניהול יעלו לי כ 37,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה (כ 25 שנים)
2. לעבור לקרן פנסיה אחרת גדולה, הנמצאת בהסדר עם מקום העובדה שלי (הפניקס / כלל / הראל) בדמי ניהול של 43,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה
3. לעבור לאחת מקרנות ברירות המחדל. דמי הניהול יעלו לי כ 11,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה
4. לעבור לאלטשולר שחם, המשווקת כעת כקרן עם תשואות גבוהות וגרעון אקטוארי חיובי. דני הניהול יעלו כ 48,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה
5. לעבור למנורה מבטחים, עם דמי ניהול של 16,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה

אשמח לדעת מה אתם הייתם עושים: 1? 2? 3? 4? או 5?
כמו כן, זו כמובן החלטה שניתן לשנות לאחר מספר שנים...

תודה

שלום,

למען האמת אני די מבולבל עם כל ההסברים שקיבלתי כאן... הנה האלטרנטיבות וההתלבטויות שלי:
2. לעבור לקרן פנסיה אחרת גדולה, הנמצאת בהסדר עם מקום העובדה שלי (הפניקס / כלל / הראל) בדמי ניהול של 43,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה
3. לעבור לאחת מקרנות ברירות המחדל. דמי הניהול יעלו לי כ 11,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה
4. לעבור לאלטשולר שחם, המשווקת כעת כקרן עם תשואות גבוהות וגרעון אקטוארי חיובי. דני הניהול יעלו כ 48,000 ש"ח עד סוף תקופת הפנסיה

תודה
אני מודה שנתנו לך הרבה חומר למחשבה ושזה מבלבל. אבל נראה שאתה מתעקש לחשוב על קרן הפנסיה רק במובנים של דמי ניהול.

אולי נתחיל עם שאלה... לשם מה להבנתך צריך קרן פנסיה? (רמז: שלוש פונקציות עיקריות)

אם אתה לא אוהב את הכיוון הזה, אזנח אותו...

זיקנה, שארים וא.כ.ע...
לא הבנתי איך זה קשור לבחירת קרן הפנסיה. מבחינתי - המטרה הינה מיקסום היתרה בקרן הפנסיה: אם ע"י תשואה מקסימלית או דמי ניהול מינימלים או גירעון אקטוארי חיובי...
מה פספסתי? מה לבחור? 1? 2? 3? 4? או 5?...

מה פספסתי? מה לבחור? 1? 2? 3? 4? או 5?...
פספסת שאסור לבקש המלצות.

אתה יכול לבקש שיצביעו לך על חסרונות ויתרונות של הקרנות, ונראה לי שכבר עשו עבודה יפה בזה.
אם יש לך עוד שאלות, אתה מוזמן לשאול. אף אחד לא ימליץ לך במה לבחור

מה לבחור? 1? 2? 3? 4? או 5?
כן.

הנה האלטרנטיבות וההתלבטויות שלי:
איפה ההתלבטות?
אם תכתוב רשימה של יתרונות וחסרונות נוכל לענות לך מה אתה מפספס.

שלום,

תודה
שאלה - כיצד אתה מחשב את דמי הניהול עד סוף תקופת הפנסיה ? חישבת את כל ההפקדות העתידיות ?
לי נשמע כי מנורה מבטחים עם יתרון של קרן פנסיה גדולה, ודמי ניהול יחסית טובים . אך כמו שכולם אומרים פה - דמי הניהול הם לא השיקול הבלעדי.

הכנתי אקסל עם הסכום הנוכחי ועם תוספת לכל שנה (הפקדות שנתיות).
כעת, יש הערכה של דמי ניהול מהפקדה ודמי ניהול של היתה הגדלה כל שנה. כך, עד גיל הפנסיה.

אני מקפיץ את השרשור הזה כי זה הת'רד שנראה לי הכי מתאים אבל כמובן שאינני מבקש ייעוץ, רק להבין כמה דברים:

קרן הפנסיה שלי היא כיום במגדל מקפת (סכום לא גדול) כאשר דמי הניהול הם 3% מההפקדות ו-0.25% מהצבירה (גבוה מאוד לפי הטבלה של אדם) ויש לי 3 מסלולים: כללי, מניות (ביקשתי להוסיף בזמנו) ומסלול לבני 50 ומטה לא מנוהל. ניסיתי להחיל את כלל ה"דמי ניהול הנמוכים ביותר שיש" כמו בהשקעות אבל נאמר לי במקום העבודה שזה לא הפקטור היחיד וצריך גם להסתכל על נושא א.כ.ע ושאירים, גודל הקופה וכו' (וזה גם נכתב כאן) אני לא נשוי (אולי זה יקרה בקרוב, לא תלוי בי :lol: ) אבל ילדים בוודאות שלא יהיו ב-4-5 שנים הקרובות אז אני רוצה לבסס את קרן הפנסיה הנוכחית שלי על הנתונים הללו: ללא ילדים ודמי ניהול נמוכים ביותר. השאלה היא כמה צריך לקחת את נושא הא.כ.ע וגודל הקופה בחשבון? למה הדברים האלה חשובים? האם ללכת על קופת ברירת מחדל זה כזה נורא?

השאלה היא כמה צריך לקחת את נושא הא.כ.ע וגודל הקופה בחשבון? למה הדברים האלה חשובים?
א.כ.ע חשוב בגלל איזון אקטוארי, אבל החל מ-2018 משרד האוצר מתאם את הפרמיות כך שאיזון האקטוארי אמור להתאפס בראייה קדימה.
גם אם לא, זה יהיה הרבה יותר קטן מהמצב מ-2012 ועד היום, ולא יהיה באמת דרך לנחש למי יהיה איזון אקטוארי גדול יותר בהסתמך על שנים קודמות.

לגבי גודל הקופה, האוצר פתר את זה בכך שחייב את הקופות הקטנות להיות מבוטחים בביטוחי משנה אצל חברות ביטוח בינלאומיות גדולות.

אני אישית הייתי הולך קודם למסלול השקעות שמתאים לי ואז מחפש בדמי ניהול כמה שיותר נמוכים.

כלומר, לא תהיה משמעות לקופה בה אני נמצא מבחינת א.כ.ע. החל מ-2018?

לגבי גודל הקופה - קלטתי.

חיפשתי לפי מסלולי השקעות בפנסיה נט (תקן אותי אם אני טועה במקום או שיש מקום אחר מעודכן יותר) תחת התמחות משנית "מניות - חו"ל - פאסיבי" שזה בעצם הכי מתאים למסלול ההשקעה המועדף עליי (חו"ל פסיבי ומניח שהכוונה במניות היא למדדים כי אני לא יודע איך מניות ממש זה פסיבי) וקיבלתי שני מסלולים בהפניקס, לא ממש מבחר. מה אני מפספס כאן?

אני אישית הייתי הולך קודם למסלול השקעות שמתאים לי ואז מחפש בדמי ניהול כמה שיותר נמוכים.
+1
וקיבלתי שני מסלולים בהפניקס, לא ממש מבחר. מה אני מפספס כאן?
לא הלכתי לבדוק כרגע, אבל יש הרבה אפשרויות גם בקופ"ג אז תנסה להרחיב את ההשוואה.

כמו שנאמר מעליי, אני בודקת קודם כל את סוג ההשקעה והפסיביות שלה, אחר-כך את דמי הניהול ובסוף את צרכי הביטוח. אצלך, כרווק ללא ילדים, אין
צורך כרגע בביטוח מעבר לאכ"ע ואת זה אפשר לעשות בנפרד מהפנסיה. אולי זה יקר יותר לעומת אכ"ע בתוך קרן פנסיה אבל אתה צריך לעשות את החישוב הכולל.
הכנתי אקסל עם הסכום הנוכחי ועם תוספת לכל שנה (הפקדות שנתיות).
כעת, יש הערכה של דמי ניהול מהפקדה ודמי ניהול של היתרה הגדלה כל שנה. כך, עד גיל הפנסיה.
אבל איך אתה יודע מה תהיה היתרה? היא כוללת גם את הרווחים/הפסדים הנצברים. (שאלת תם, אשמח להבין).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U דמי ניהול קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ק אובדן כושר עבודה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ttmoon קרן פנסיה IRA וETFs פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
T הגורל של קרן פנסיה מסולקת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
tomer111 האם יש משמעות לאיזה קרן פנסיה מבחינת חברה נמצא בה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ס קרן פנסיה וקרן השתלמות פעם ראשונה בחיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
L האם ניתן להעביר פנסיה/קרן השתלמות ל-IB אמריקאי ולנהל זאת כ-IRA? פוסטים מאיכות נמוכה 1
י החזר מס על משיכת קרן השתלמות לפני 6 שנים \פנסיה מיסים 3
Y מעסיק לא מאשר העברת קרן פנסיה למסלול מחכה snp500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
ה שאלות של עצמאי צעיר על קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S קרן פנסיה מקיפה - איך עובד מנגנון הבטחת התשואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A קרן פנסיה כללית עם כיסוי ביטוחי או תחליף פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ משיכת קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
I הפעלת קרן פנסיה לא פעילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
c881 הלוואה ב - 1% דמי ניהול מצד אחד. מצד שאני - העברת קופת גמל/ קרן פנסיה לניהול של גוף לא ידוע. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S ניוד קרן פנסיה לקופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
K קרן פנסיה ומסלול מחכה מדד SP500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
א העברת קרן פנסיה - איחוד צבירות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזו קרן פנסיה מחקת סנופי בחרתם ולמה? (יש גם סיכום של תמונת המצב היום) פוסטים מאיכות נמוכה 5
deussex וותק קרן פנסיה משלימה - בעקבות העברת ביטוח מנהלים לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן פנסיה מחקה מדד S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y בחירת קרן פנסיה ו"אנומליה" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
U קרן פנסיה לא פעילה מצד מעביד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E קרן פנסיה מול גמל IRA - הבדל תשואות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
M העברת קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
The Thinker חלוקה אופטימלית בין קרן פנסיה לקופת גמל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
T קרן פנסיה משלימה ללא כיסוי ודמי ניהול - לעומת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A ניוד קרן פנסיה בחוב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
O המעסיק עדיין לא מפריש לי פנסיה כי כבר חצי שנה אין לי קרן פנסיה פעילה האם לפי תיקון 190 אוכל להפקיד בעצמי או שצריך לחכות? פוסטים מאיכות נמוכה 1
ש קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 38
R קרן פנסיה משלימה או קופת גמל ופיצול תגמולים פיצויים - שכר 45k פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
E האם לעבור קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
K קרן פנסיה כללית עם תנאים נחותים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M בחירת קרן פנסיה בשלב שבו מתחילים למשוך קצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
R קרן פנסיה מור או הפניקס ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M מסלול השקעה קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T פתיחת קרן פנסיה ממעסיק לא מוכר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
W קרן פנסיה משלימה מול ביטוח מנהלים עם דמי ניהול נמוכים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B פתיחת קרן השתלמות / פנסיה ללא סוכנים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
B עובד מדינה - חודשה האפשרות להפקדה לביטוח מנהלים, קרן פנסיה וקופת גמל במעמד עצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B קרן פנסיה מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
E דמי ניהול בפתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ג ניהול קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
Z כיצד מחושבים דמי ניהול של קרן פנסיה משלימה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2

נושאים דומים

Back
למעלה