• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צעיר אחרי צבא מתלבט אם להשקיע או לא

Asafabadi

משתמש רגיל
דירוג
41
אז ככה, אני קורא פה בבלוג כבר חצי שנה, ויכול להגיד שאחרי כל הקריאה פה ובעוד הרבה מקומות אני כבר מבין את רוב הדברים שיש בנוגע לנושא ההשקעות (את הדברים החשובים באמת), השתחררתי לפני חודשיים וישר אחרי שבוע התחלתי לעבוד בעבודה מועדפת, כרגע אחרי מענק ופיקדון מהצבא יש לי 55K ולאחר חישוב גס מעריך שיהיה לי בערך 107K בעוד 7 חודשים לאחר סיום העבודה המועדפת, התכנון שלי הוא לטייל כמה חודשים, מעריך שיעלה לי בסביבות ה35K ואז להתחיל ללמוד באוקטובר 2021, עכשיו בעצם ה70K שישארו לי לאחר הטיול אמורים לממן את המחיה שלי בזמן התואר (תואר מדמח בנ"ג) בו עבודה לא תהיה אופציה לפחות לא בשנתיים הראשונות. אני כרגע עדיין לא יודע אם אני אצליח לקבל מלגות, לפחות את הגדולות מביניהן שהן בסדר גודל של 30K-40 בשנה. אני מתלבט אם להתחיל להשקיע עכשיו את הכסף כי יש סיכוי שנאי לא אצטרך אותו בפועל משמע שהוא סתם שוכב כרגע או שעד שאני אסיים את התואר בגיל 25 אין לי למה להשקיע?

בהנחה ואני כן אשקיע זה יהיה כרגע דרך בית השקעות ישראלי על 100% סנופי המגוירת של אלטשולר, כרגע עדיין לא מעוניין להתעסק עם IB כשזה עדיין סכומים די קטנים וההבדל הוא זניח
כרגע בנוסף יש לי קרן פנסיה שהתחלתי ממש עכשיו החדשה של הלמן על סנופי

אולי שווה לך להשקיע סכום קטן של כמה אלפי שקלים בשביל שתתחיל להתנסות, ללמוד ולטעות עם כסף "אמיתי" בשביל שתתחיל להרוויח סכומים רציניים תהיה מוכן מנטלית ועם ניסיון רב. אין לך מה להשקיע 30-40 אלף שקל כי כמו שכתבת בטח תצטרך אותם בשביל לממן את עצמך בזמן הלימודים ועדיף לא לא לסכן את הכסף הזה. בכל מקרה כמה כבר תוכל להרוויח עם סכום כזה? 4-5 אלף שקל בשנה במקרה הטוב? לא שווה לקחת את הסיכון בשביל כאלה סכומים

אולי שווה לך להשקיע סכום קטן של כמה אלפי שקלים בשביל שתתחיל להתנסות, ללמוד ולטעות עם כסף "אמיתי" בשביל שתתחיל להרוויח סכומים רציניים תהיה מוכן מנטלית ועם ניסיון רב. אין לך מה להשקיע 30-40 אלף שקל כי כמו שכתבת בטח תצטרך אותם בשביל לממן את עצמך בזמן הלימודים ועדיף לא לא לסכן את הכסף הזה. בכל מקרה כמה כבר תוכל להרוויח עם סכום כזה? 4-5 אלף שקל בשנה במקרה הטוב? לא שווה לקחת את הסיכון בשביל כאלה סכומים
אין לי כל כך מה להתנסות זה לא עכשיו מסחר יומי וכאלה, אני פשוט עושה שגר ושכח כמו כולם פה, ולהתנסות יש לי סוג של אצל אמא שלי ששמה 30K בסנופי על ידי המלצה שלי אז זה לכאורה ה"התנסות שלי".
הקטע אבל הוא בעצם שאם אני לא מתחיל עכשיו זה אומר שאני אתחיל רק עוד 4 שנים בגיל 25 לאחר התואר, זה די הרבה זמן שהולך לאיבוד, ומאבד את אפקט הריבית דריבית

אין לי כל כך מה להתנסות זה לא עכשיו מסחר יומי וכאלה, אני פשוט עושה שגר ושכח כמו כולם פה, ולהתנסות יש לי סוג של אצל אמא שלי ששמה 30K בסנופי על ידי המלצה שלי אז זה לכאורה ה"התנסות שלי".
הקטע אבל הוא בעצם שאם אני לא מתחיל עכשיו זה אומר שאני אתחיל רק עוד 4 שנים בגיל 25 לאחר התואר, זה די הרבה זמן שהולך לאיבוד, ומאבד את אפקט הריבית דריבית
לדעתי ברגע שאתה מתחיל להשקיע כסף שלך אתה מתחיל להתעניין ולהיות יותר מעורב. יכול להיות שזה שגר ושכח אבל יכול להיות שזה יגרום לך יותר להתעניין ולקרוא כי אתה אשכרה משקיע. חוץ מזה שאם יהיו ירידות וכדומה תוכל לדעת איך אתה מגיב וכדומה. שוב המטרה היא לא להיות מומחה אלא להתחיל להתנסות כדי שיגיע הזמן האמיתי להשקיע תהיה יותר מוכן. אני לא חושב שהאפקט הדריבית על סכום של 30-40 אלף הוא משמעותי במיוחד שרוב הסיכויים שלא תוסיף שום דבר בשנים הקרובות כי לא תהיה לך כל כך הכנסה (בהינתן שתטייל ואז תלמד מדמ"ח). עדיף שיהיה לך את הסכום בצד ותהיה רגוע לקראת הטיול או הלימודים. בסוף להנות מהתקופה הזו כמה שאפשר ולהפיק ממנה את המיטב עדיף מעוד כמה אלפי שקלים רווח

לדעתי ברגע שאתה מתחיל להשקיע כסף שלך אתה מתחיל להתעניין ולהיות יותר מעורב. יכול להיות שזה שגר ושכח אבל יכול להיות שזה יגרום לך יותר להתעניין ולקרוא כי אתה אשכרה משקיע. חוץ מזה שאם יהיו ירידות וכדומה תוכל לדעת איך אתה מגיב וכדומה. שוב המטרה היא לא להיות מומחה אלא להתחיל להתנסות כדי שיגיע הזמן האמיתי להשקיע תהיה יותר מוכן. אני לא חושב שהאפקט הדריבית על סכום של 30-40 אלף הוא משמעותי במיוחד שרוב הסיכויים שלא תוסיף שום דבר בשנים הקרובות כי לא תהיה לך כל כך הכנסה (בהינתן שתטייל ואז תלמד מדמ"ח). עדיף שיהיה לך את הסכום בצד ותהיה רגוע לקראת הטיול או הלימודים. בסוף להנות מהתקופה הזו כמה שאפשר ולהפיק ממנה את המיטב עדיף מעוד כמה אלפי שקלים רווח
ואם אני דוחה בשנה את הלימודים ל2022 וממשיך לעבוד עד אז התשובה שלך תשתנה? או שזה עדיין לא יהיה משנה? כי אני כרגע מאוד שוקל לדחות את הלימודים בשנה

ואם אני דוחה בשנה את הלימודים ל2022 וממשיך לעבוד עד אז התשובה שלך תשתנה? או שזה עדיין לא יהיה משנה? כי אני כרגע מאוד שוקל לדחות את הלימודים בשנה

אם אתה בונה על הכסף הזה בשביל הטיול או בשביל שתוכל לא לעבוד במהלך התואר אז התשובה שלי לא משתנה. עדיף שתשמור על הכסף הזה נזיל כדי שתוכל לבלות בטיול או ללמוד בלי לחצים. בסוף זה כסף קטן לעומת ההנאה של הטיול או העובדה שלא תהיה לחוץ בלימודים.

בגדול בגדול אם הטווח השקעה הוא פחות מ-15-20 שנה הסיכון הוא משמעותית גדול יותר.
אז קח בחשבון שיכול להיות מצב שכשתצטרך את הכסף הוא יהיה בהפסד של כמה עשרות אחוזים, אם זה משהו שמקובל עלייך אז לך על זה, אם הסיכון גדול מידי אז אולי כדאי לשקול מחדש.

קח בחשבון שאתה יכול למצוא את עצמך עוד שנה בדבלואציה של 50%, אם בהסתברות גבוהה הייתי צריך את הכסף בטווח זמנים כזה לא הייתי נוגע במניות.

אם אתה רוצה להאריך את הטיול או לעשות משהו אחר כדי להנות מהשנים היפות בחייך תעשה חיים. אם אתה רוצה לדחות את הלימודים כהחלטה כלכלית זאת כנראה ההחלטה הכי גרועה שאתה יכול לקבל.

עכשיו זה אומר שאני אתחיל רק עוד 4 שנים בגיל 25 לאחר התואר, זה די הרבה זמן שהולך לאיבוד, ומאבד את אפקט הריבית דריבית
תעשה את החישוב עצמו, לא רק לזרוק את המושג "ריבית דריבית".
30-40אלף, 5% בשנה במקרה המתוק. יש לך רווח ביד,
מול זה, יש לך את הפן הפסיכולוגי/בטיחותי שיש לך כסף בעוש/פיקדון לכל דבר שאתה צריך עכשיו *כשאין לך פרנסה*.
במצב הזה רק אתה יכול לדעת מה בא לך לעשות.
אני יכול להגיד מה אני הייתי עושה.. אבל זה משנה? אנחנו לא אותו בן אדם.. יש אנשים שעם פחות מ100k בעוש במצב הזה לא היו ישנים טוב בלילה.

כמו שכתבו כבר, מבחינה כלכלית נטו, זה הפסד חסר תקדים של עשרות (אם לא מאה+) אלפי שקלים שאתה תרוויח בעבודה הראשונה כמתכנת.
שוב קח את זה מול ה5% בשנה האלה שאולי תרוויח, וזה לא יוצא משתלם כלכלית גם אם אני מחליף את ה5% ב50%.

אם יש סיבה לא כלכלית שאתה רוצה לדחות את התואר, זה אחלה אופציה.. לעשות דברים אחרים שאתה רוצה, לטייל עוד וכו' וכו' ..
אבל אם זה "ללכת לעבוד משרה מלאה לעוד שנה", זה פשוט לא שווה את זה כלכלית.

חסר לי כאן חישוב של עלות התואר. האם חישבת כמה יעלו לך הלימודים?

אני מחבב את הרעיון של להשקיע כמה שיותר מוקדם אבל בתור סטודנט שעבד במהלך התואר זה ממש הקשה לי את החיים.
כדאי לוודא שיש לך מספיק כסף כדי לעבור את הלימודים בראש שקט (כולל אקסטרות בצד כי תמיד יש אירועים לא צפויים).

בעיני שווה לדחות את ההשקעה בכמה שנים כדי לעבור את הלימודים בראש שקט.

אם אתה רוצה להאריך את הטיול או לעשות משהו אחר כדי להנות מהשנים היפות בחייך תעשה חיים. אם אתה רוצה לדחות את הלימודים כהחלטה כלכלית זאת כנראה ההחלטה הכי גרועה שאתה יכול לקבל.

תעשה את החישוב עצמו, לא רק לזרוק את המושג "ריבית דריבית".
30-40אלף, 5% בשנה במקרה המתוק. יש לך רווח ביד,
מול זה, יש לך את הפן הפסיכולוגי/בטיחותי שיש לך כסף בעוש/פיקדון לכל דבר שאתה צריך עכשיו *כשאין לך פרנסה*.
במצב הזה רק אתה יכול לדעת מה בא לך לעשות.
אני יכול להגיד מה אני הייתי עושה.. אבל זה משנה? אנחנו לא אותו בן אדם.. יש אנשים שעם פחות מ100k בעוש במצב הזה לא היו ישנים טוב בלילה.

כמו שכתבו כבר, מבחינה כלכלית נטו, זה הפסד חסר תקדים של עשרות (אם לא מאה+) אלפי שקלים שאתה תרוויח בעבודה הראשונה כמתכנת.
שוב קח את זה מול ה5% בשנה האלה שאולי תרוויח, וזה לא יוצא משתלם כלכלית גם אם אני מחליף את ה5% ב50%.

אם יש סיבה לא כלכלית שאתה רוצה לדחות את התואר, זה אחלה אופציה.. לעשות דברים אחרים שאתה רוצה, לטייל עוד וכו' וכו' ..
אבל אם זה "ללכת לעבוד משרה מלאה לעוד שנה", זה פשוט לא שווה את זה כלכלית.
ברור ברור, ההתלבטות אם לדחות או לא זה נטו מהבחינה של לעשות חיים. כרגע פשוט התחלתי לעבוד באילת וכיף לי שם מאוד שחושב להשאר שם הרבה יותר זמן ממה שתכננתי.
חסר לי כאן חישוב של עלות התואר. האם חישבת כמה יעלו לך הלימודים?

אני מחבב את הרעיון של להשקיע כמה שיותר מוקדם אבל בתור סטודנט שעבד במהלך התואר זה ממש הקשה לי את החיים.
כדאי לוודא שיש לך מספיק כסף כדי לעבור את הלימודים בראש שקט (כולל אקסטרות בצד כי תמיד יש אירועים לא צפויים).

בעיני שווה לדחות את ההשקעה בכמה שנים כדי לעבור את הלימודים בראש שקט.
קשה לחשב בדיוק כי אני לא יודע מבחינת מלגות מה אני אצליח אבל רשמתי שאני נשאר עם 70 אלף בערך לאחר הטיול ללימודים.

קשה לחשב בדיוק כי אני לא יודע מבחינת מלגות מה אני אצליח אבל רשמתי שאני נשאר עם 70 אלף בערך לאחר הטיול ללימודים.

תתכונן לגרוע מכל ותמיד תופתע לטובה.

בוא נניח שאתה לא מקבל מלגות בכלל. כמה עולה שנת לימודים? האם אתה מתכנן לשכור דירה או לגור אצל ההורים?
סכום את כל ההוצאות האפשריות ותוסיף עוד 20-30% לבלתמ"ים. אם אתה רואה שהמציאות הייתה יותר ורודה מהתוכניות שלך תמיד תוכל להתחיל להשקיע במהלך הלימודים.

בהצלחה

בוא נניח שאתה לא מקבל מלגות בכלל. כמה עולה שנת לימודים? האם אתה מתכנן לשכור דירה או לגור אצל ההורים?
סכום את כל ההוצאות האפשריות ותוסיף עוד 20-30% לבלתמ"ים. אם אתה רואה שהמציאות הייתה יותר ורודה מהתוכניות שלך תמיד תוכל להתחיל להשקיע במהלך הלימודים.

בהצלחה
עשיתי חישוב די גס, יש לי בוודאות מלגה של שנת לימודים ראשונה של 10K אז בעצם זה 20K לימודים+ מתכנן לגור במעונות או בדירה בב"ש הבנתי שזה יצא לי 1500 שכ"ד+ אוכל הוצאות והכל זה 4K לחודש משמע 50K לשנה ראשונה אז בעצם 170K לכל התואר, מעריך אבל שבשנה שלישית אני כבר אעבוד ושם כבר אכסה את ההוצאות + אוכל להחזיר חובות וכו', אז בפועל אני צריך 120K לשנתיים ראשונות של התואר ותכלס אני כנראה אגיע בתחילת התואר עם 70K אז אני אצטרך להשיג 50K לשנתיים במלגות לפחות

יש פה סטודנטים בבן גוריון שיכולים באמת להגיד לי אם החישובים שלי נכונים? 4K זה הגיוני להוציא בחודש או שהסכום הוא גבוה יותר?

עריכה: הייתם ממליצים לקחת הלוואת בלון של בערך 50K ואז להחזיר אותה פשוט ישר אחרי סיום התואר? כי 50K בשבילי במהלך התואר זה שנה מחיה בעוד שאחרי התואר זה יהיה בערך 3 חודשי עבודה

נערך לאחרונה ב:
בהנחה שהחישוב שלך מדוייק (והוא נראה סביר) נשמע שלא כדאי לך להשקיע. בנוגע להלוואות, הייתי נשאר עם אצבע על הדופק בנוגע למצב הפיננסי. אם תראה שמתחיל להיגמר לך הכסף תמיד תוכל לקחת הלוואה. אמורות להיות הלוואות בתנאים מאוד טובים לסטודנטים.

יש פה סטודנטים בבן גוריון שיכולים באמת להגיד לי אם החישובים שלי נכונים? 4K זה הגיוני להוציא בחודש או שהסכום הוא גבוה יותר?

בתור סטודנט שגר במעונות,
שכד כולל חשבונות(מים ארנונה, חשמל) מגיע בערך ל 1200-1300 שח.
שאר ההוצאות, זה כבר תלוי בהתנהלות שלך:
מבשל בדירה או אוכל כל יום בחוץ
יוצא כל ערב לפאב
התדירות בה אתה נוסע לבקר את ההורים(משלם על תחבצ)
מתכנן להחזיק רכב.

אם אתה מתכנן לבשל בדירה, יוצא לאכול בחוץ בממוצע פעם בשבוע, יוצא ערב בשבוע עם חברים, חוזר כל סופש הביתה ולא מחזיק רכב, אז גם 2500-3000 בחודש (כולל שכ"ד וכל ההוצאות) זה סביר מאוד.
סהכ המחיה בבש היא לא יקרה.

גיל 25 זה גיל מצויין להתחיל להשקיע. עם הכנסה של הייטק, חסכון סביר (לפחות 50%) והשקעה עקבית בסנופי נגיד, סביר להניח שתוך 10 שנים תגיע לסביבות 1 מיליון ש"ח תיק, וזה רק 10 שנים כאשר יש לפניך עוד 30 שנה עד הפנסיה נגיד או 20 שנה אם תרצה לפרוש לפני. קודם תעשה את הטיול שאתה חולם עליו, תעשה את התואר עם שאיפה למצויינות. אלה הדברים שייצבו אותך ואת רוב החיים שלך אחרי זה. ולאחר מכן כשתצא לשוק העבודה תתחיל לחסוך ולהשקיע כמו משוגע. לחילופין, אם אתה מרגיש שאתה מפסיד כשהכסף מעלה אבק בעו"ש, אז תקצה נגיד 20% ממנו להשקעה (בהתאם לחישוב תקציב שעשית) ותשקיע אותם, ההרגשה שלך תשתפר פלאים אפילו כשרק חלק מהכסף שלך עובד.

בהצלחה
גיל 25 זה גיל מצויין להתחיל להשקיע. עם הכנסה של הייטק, חסכון סביר (לפחות 50%) והשקעה עקבית בסנופי נגיד, סביר להניח שתוך 10 שנים תגיע לסביבות 1 מיליון ש"ח תיק, וזה רק 10 שנים כאשר יש לפניך עוד 30 שנה עד הפנסיה נגיד או 20 שנה אם תרצה לפרוש לפני. קודם תעשה את הטיול שאתה חולם עליו, תעשה את התואר עם שאיפה למצויינות. אלה הדברים שייצבו אותך ואת רוב החיים שלך אחרי זה. ולאחר מכן כשתצא לשוק העבודה תתחיל לחסוך ולהשקיע כמו משוגע. לחילופין, אם אתה מרגיש שאתה מפסיד כשהכסף מעלה אבק בעו"ש, אז תקצה נגיד 20% ממנו להשקעה (בהתאם לחישוב תקציב שעשית) ותשקיע אותם, ההרגשה שלך תשתפר פלאים אפילו כשרק חלק מהכסף שלך עובד.
האם לדעתכם כדאי לשים אותו בפקמ או מקמ? או שאין טעם ופשוט להשאיר בעו"ש?

נערך לאחרונה ב:
האם לדעתכם כדאי לשים אותו בפקמ או מקמ? או שאין טעם ופשוט להשאיר בעו"ש?

אני מאמין ברחוק מהעין רחוק מהלב. עדיף שהכסף לא יהיה בעו"ש אלא בפיקדון. גם אם הריבית אפסית יש תועלת פסיכולוגית בלא לראות את הכסף מול העיניים.

אני מאמין ברחוק מהעין רחוק מהלב. עדיף שהכסף לא יהיה בעו"ש אלא בפיקדון. גם אם הריבית אפסית יש תועלת פסיכולוגית בלא לראות את הכסף מול העיניים.
פסיכולוגית זה לא משהו שמשפיע עלי, אני מבזבז את אותו סכום באופן די קבוע כל חודש זה לא שאני אתפרע אם יהיה לי מלא כסף בעוש. אני חושב נטו איפה הכי כדאי מבחינה כלכלית לשים את הכסף

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
W ביטוח נהג צעיר ליברה צרכנות פיננסית 31
ס דמי ניהול לבחור צעיר בפנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S השקעת כספים בתור אזרח אמריקאי צעיר מיסים 0
S פתיחת תיק עבור צעיר עם חשיפה גבוהה לשוק המניות (העולמי) שוק ההון 8
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ה שאלות של עצמאי צעיר על קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ל לזוג צעיר נמאס מהאוטובוסים. מה הלאה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 63
ג זוג צעיר מחפש איפה לקנות דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 9
M זוג צעיר - אפיקי השקעה אפשריים? נדל"ן 3
K איפה לגור בגוש דן?- זוג צעיר אוף טופיק 13
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
ה הבהרת נקודות - משיכת פיצויים מול רצף פיצויים לעובד צעיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
E תמהיל השקעה לחוסך צעיר בן 30 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Y בחור צעיר - מדוע שיער הזקן מלבין? אוף טופיק 38
תפוזינה השקעה של אלפים בגיל צעיר צרכנות פיננסית 6
L נהג צעיר רכב ראשון - יד 2 או ליסינג פרטי צרכנות פיננסית 3
N יזם צעיר המעוניין להקים עסק אוף טופיק 35
I מוות בגיל צעיר של מבוטח בקרן פנסיה לעומת מבוטח בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
A תיק השקעות חדש לאזרח אמריקאי צעיר שוק ההון 18
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
I הייטקיסט צעיר - צבירת הון התפתחות אישית 70
T מ״משתכן צעיר״ ל״מחיר למשתכן״ נדל"ן 0
stamEhad מחיר למשתכן לזוג צעיר - עסקה משתלמת תמיד או לא בהכרח? נדל"ן 10
השועל דירה ראשונה להשקעה לזוג צעיר נדל"ן 31
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
א צעיר שבדיוק התחיל בהייטק יומני מסע אישיים 49
ס עצות לבחור צעיר שנכנס מחדש לשוק העבודה התפתחות אישית 2
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
מסעו של צעיר תל אביבי יומני מסע אישיים 12