מסעו של צעיר תל אביבי

ɑːroʊwaɪ

משתמש רשום
דירוג
2
אהלן,
עוקב אחרי הבלוג כבר שנים ומשוטט בפורום לא מעט ב2-3 שנים האחרונות וכבר הרבה זמן להתחיל פה יומן מסע, בעיקר מתוך הבנה שעצם הכתיבה תעודד עיסוק בזה :)

אז קצת עליי:
בן 27K גר עם בת זוג כבר כמה שנים בלב תל אביב בשכירות ולגמרי מנצלים את החיים בתל אביב. רואים את עצמנו פה לעוד כמה שנים לפחות (הייתי מעריך לא פחות מ5 שנים).
אני עובד בסטארטאפ קצת יותר מ3 שנים כשהתחלתי שנים בלי נסיון קודם עם שכר של 13K. אחרי שנה וחצי בערך התחלתי ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטה הפתוחה וירדתי ל50-60% משרה. לאחרונה עברתי לתפקיד מתכנת וכרגע השכר שלי בערך 12K ב60% משרה (כלומר באזור 21K עבור 100% משרה). מאמין כי בחודשים הקרובים תהיה עליה משמעותית.
למזלי הספקנו גם להימכר בדרך, והרווחתי ממכירת האופציות באזור ה300K נטו.

בת הזוג גם עובדת בחברת הייטק מצליחה :)

קצת מספרים יבשים:

* קרן פנסיה: 157K שקלים במסלול מנייתי בדמי ניהול של קרן ברירת מחדל (1.49%, 0.1%). צפוי לעבור בקרוב לקרן מחקה S&P500 של מיטב ד״ש (0.96%, 0.05%).
* קופת גמל: 40K שקלים במסלול מחקה S&P500 בהלמן אלדובי (0.3% מצבירה). בדיעבד הבנתי שאין סיבה להחזיק בקופת גמל והפסקתי להפקיד. מתלבט מה כדאי לעשות איתה.
* קרן השתלמות: 60K שקלים במסלול מחקה S&P500 בהלמן אלדובי (0.3% מצבירה).
* חשבון מסחר בבנק: 98K במניה ספציפית לדעתי מאזור 2015, כרגע עשתה בערך 300% מאז. מתלבט מה לעשות איתה.
* חשבון מט״ח דולרי בבנק: יש לי שם באזור ה9K כבר כמה שנים שאני מתעצל/לא יודע מה לעשות איתם.
* חשבון מסחר IB (Mexem): סך הכל 570K מחולקים:
- 20% QQQ
- 55% VOO
- 25% ספקולציות
- בנוסף 70K שקלים שהעברתי לחשבון מסחר וטרם השקעתי (התפתתי לחכות לתזמון טוב וכמובן שבסוף לא תיזמתי כלום :))
* השקעות נדל״ן בברלין: נכנסתי לפני כמה שנים לקבוצת רכישה של בניין בברלין, ולאחר שעשה תשואה טובה מאוד בשנתיים החלטתי להשקיע ב3 פרויקטים חדשים. השקעתי סך הכל 380K, אבל לאור חוקים חדשים בברלין שקשורים להגבלת שכר דירה, נראה שהפרויקטים האלו לא מתרוממים וכרגע בעיקר מקווה לקבל את מלוא הכסף חזרה לכל הפחות. בהמרה לשער היורו היום ההשקעה שווה כ360K שקלים.
* מזומן בחשבון בנק: 55K.

סך הכל: 1.35M שקלים
סך הון נזיל (שוק ההון, מט״ח ועו״ש): 730K
סך השקעות לא נזילות: 360K
חיסכון פנסיוני לא נזיל: 257K
- לא כלול בשום חישוב: אופציות נוספות בסטארטאפ, אני מעריך באזור ה300K$ ברוטו כמובן, אבל אין לדעת באמת מה שווין ומה עתידן.

* קשה לי כרגע לחשב את הוצאה חודשית ממוצעת כי היו שינויים בחודשים האחרונים, להערכתי באזור 5-7K בחודש.

נקודות נוספות:
- בעל אזרחות אמריקאית
- צפוי לסיים את התואר בעוד כשנה וחצי ומאמין שאז אעבוד במשרה מלאה באזור ה30K+-
- מאוד רוצה למקסם את ההון שלי כמה שיותר מוקדם - עקרונית מוכן לקחת סיכונים בשביל תשואה גבוהה פוטנציאלית
- שוקלים רילוקיישן בשנים הקרובות (ארה״ב או אירופה)
- תוהה איך לשמר את רמת החיים במרכז תל אביב תוך צימצום הוצאות ככול שניתן
- תהיות גם לגבי נדל״ן ודירות להשקעה. עד כה נמנעתי מזה והייתי חסיד של שוק ההון והשקעות פשוטות אבל מתחיל לחשוב על זה בעיקר לצורך גיוון התיק. אציין שכנראה נקבל דירה במרכז בשנה-שנתיים הקרובות. עקרונית נראה שמייעדים לנו אותה למגורים אבל כמו שאמרתי אנחנו כרגע בראש של להישאר בתל אביב, אז כרגע לא ברור מה יהיה.

יצא ארוך מאוד! מקווה ללמוד הרבה ובעיקר להצליח להתמיד לכתוב כדי להבין ולקדם את המטרות שלי :)
תודה! :)

drx

משתמש ותיק
דירוג
142
בהצלחה.
לא כל כך ברור לי מאיפה כל הכסף עם משכורת כזאת* (אפילו עם מכירת האופציות) אבל בכל מקרה נקודת פתיחה חזקה.

* מניח שאתה בן 27 ולא 27K כמו שכתוב, אחרת דווקא הייתי מצפה שיהיה לך הרבה יותר עד עכשיו.

ɑːroʊwaɪ

משתמש רשום
דירוג
2
לגמרי מקווה שלא אגיע ל27K לעולם :) לא רואה אפשרות לערוך.

לגבי מאיפה הכסף - אני חושב שזה שילוב של זה שתמיד הייתי מחושב כלכלית ונוטה לחיסכון, וגם קיבלתי סכום מכובד לפני כמה שנים.
בגדול אם אני מוריד את החסכונות הפנסיוניים (250K), בחשבון מסחר בבנק השקעתי 25K מתוך ה98K והשאר זו תשואה, השקעות נדל״ן השקעתי בערך 230K והשאר תשואה. זה שם אותי על 800K, מתוכן 300 זה מהאקזיט.
השתדלתי תמיד לחסוך באזור ה4-5K גם בתור קצין בקבע בזמן ששירתתי בבסיס סגור - כלומר בטוטאל באזור ה5 שנים נטו של חסכון כזה.
הכסף הזה תמיד היה מושקע והיו מימושי רווחים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ תחילת מסעו של עתודאי יומני מסע אישיים 22
ע מסעו של העתודאי יומני מסע אישיים 71
N מסעו של נועם (שזה אני) יומני מסע אישיים 2
Waler מסעו של נורמן אל עבר החופש יומני מסע אישיים 81
הסולידית מישהו מעוניין לשתף את מסעו בתקשורת? אוף טופיק 0
N השלכות של איחוד חשבונות בנק צרכנות פיננסית 1
S קרן P2P של הלמן אלדובי השקעות אלטרנטיביות 1
N בכמה הייתם מעריכים את החסכון הכספי של אי-הבאת ילדים? אוף טופיק 43
מתכנת רשות המסים תעביר באופן יזום החזרי מס לכ-1,900 הורים לילדים עם מוגבלות שלא מימשו את זכאותם להקלה במס של 2 נקודות זיכוי מיסים 18
S מישהו שם לב לעליות של 400%+ במניות של חברות שילוח המטענים בעולם? פוסטים מאיכות נמוכה 12
M האם הפקדה חודשית קטנה עוזרת לתיק של 1.5 מליון שח? שוק ההון 12
ה יומנו של דביל :-) יומני מסע אישיים 11
sha256 ניצול יעיל של פטור המס בקרן ההשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
I כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט צרכנות פיננסית 19
A קופות גמל וקרנות הפנסיה של אמי הפורשת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ז עבודה זמנית של תחביב כפרילנסר התפתחות אישית 2
IAmSam התמודדות וחלוקה של הון חדש צרכנות פיננסית 21
aminadav יש לי דירה איך להתייחס אליה במודל החלוקה של בראון? שוק ההון 14
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
V רוצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי אבל בית ההשקעות דורש ממני לשלוח לו צילום של תעודת זהות כולל תאריך הנפקה דרך האתר שלהם צרכנות פיננסית 8
ברק א. מס בשיעור של 41% על רווח לא ממומש בקרנות איריות שוק ההון 14
S השקעות ערך, ללא קריאה וניתוח של דוחות פיננסיים - יש חיה כזאת? שוק ההון 40
א האם ביטוח מנהלים באמת לא כדאי ומה האינטרס של חברות הביטוח? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
א ניוד נקודת זיכוי של תינוק - איך עושים את זה? מיסים 10
E מה המשמעות של שווי נקי צרכנות פיננסית 25
א יומנו של פליט רוח יומני מסע אישיים 5
ע יומנו של תוהה וטועה יומני מסע אישיים 17
S מתי נקבע ערך פדיון של ביטוח חיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A בדיקה של חברה יזמית והשלכות חתימה על הסכם פינוי בינוי נדל"ן 13
I כלכליסט: בלקרוק: "לא צפוי עשור נוסף של עליות במניות" פוסטים מאיכות נמוכה 17
Libertad התיק של Libertad - מוטה ביטקוין שוק ההון 42
deussex פלונטר עם א.כ.ע מהעבודה, בעקבות מעבר של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה, ממגדל למיטב דש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
ה יומנו של בן המדתא יומני מסע אישיים 27
ה יומנו של בן המדתא יומני מסע אישיים 1
Tsachi01 בעקבות המקרה של חברת ״אמוזה״ - איך אנשים נופלים בהשקעות האלה? פוסטים מאיכות נמוכה 103
הנולד הפרשה חודשית לחיסכון של חייל משוחרר צרכנות פיננסית 11
N יומנו של מתלבט יומני מסע אישיים 23
מומו הברווז רמת ורבר פ"ת (ולא בקטע של סטוקינג לסולידית) נדל"ן 1
O משכון נכס של ההורים לצורך קבלת משכנתא נדל"ן 34
ס לאיזה סעיף בטופס 135/1301 מעבירים את התוצאות של ג.6 (הכנסה חייבת) בטופס 1322? מיסים 10
גרהם רמה מקצועית של נציגי שירות צרכנות פיננסית 27
M משכורת של פייסבוק מאתר גלאסדור בארץ אוף טופיק 3
T ניצול סיטואציה של הסגירה של הלמן אלדובי לטובת שיפור תנאים בניוד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ד יומנה של פיננסופובית יומני מסע אישיים 12
D בחינת כדאיות של דירה. הקאצ' - יש לי שבוע! נדל"ן 4
W למה קיים הבדל במחיר של ביטוח חובה לרכב בין החברות ביטוח השונות פוסטים מאיכות נמוכה 1
S ייעוץ פיננסי לקראת פרישה של אימי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
A קניית ACWI דרך מערכות המסחר של אקסלנס שוק ההון 26
א הזמנתי כ"א חדש, ובשליחות מבקשים צילום של הת.ז עם תאריך הנפקה - יש מה לחשוש? צרכנות פיננסית 29
S מהם היתרונות\חסרונות של החזקת מק"מ מול מזומן? שוק ההון 9

נושאים דומים

למעלה