• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרישה מוקדמת - האם להמשיך להפקיד עצמאית לפנסיה?

taipei

משתמש רשום
דירוג
4
שלום,
אני בת 40, עזבתי את מקום העבודה וכבר למעלה משנה במצב ״פרישה״, אוטוטו הריסק שהפעלתי בקופות הפנסיה יסתיים ואני בדילמה האם להפקיד עצמאית.
הקונסזוס אומרים שכן, אוטומטית.
אבל אני לא אוהבת תשובות אוטומטיות (בטח ובטח בנושא פרישה מוקדמת שהוא די סוטה מהנורמה) ורוצה להבין מה יקרה במידה ואפסיק להפקיד?

על פניו נראה לי שהצבירה שכבר יש לי די נאה, מעל מיליון ולפי חישובי חברות הפנסיה תהיה לי קצבה שעונה על צרכיי. וכמובן שזה לא החיסכון היחיד. כך שאני באמת מתלבטת למה לי להמשיך להפקיד לשם.

כרגע לא מתכננת לחזור לעבודה אך גם לא שוללת במידה ותצוץ הזדמנות מעניינת.
ברור לי שאם הפנסיה כבר לא תהיה אקטיבית ואחזור לעבוד, אצטרך שוב להמתין תקופת אכשרה עבור הביטוחים. האם זו הסיבה היחידה לשמור את הפנסיה חיה?

האם מי שפה ופרש מוקדם, ממשיך להפקיד? למה? איך החלטתם כמה ועד מתי?

תודה לכולם.

אצלי התשובה האוטומטית למישהו שעצמאי כלכלית היא דוקא לא.

בשביל לקבל החלטה תתחילי בלפרק את הביטוח שאת מקבלת שם ל2 החלקים שלו: ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה.

לגבי ביטוח החיים:
יש לך שארים? אין לך שארים אבל אולי יהיו בהמשך? יש שארים אבל אולי אין מבחינתך צורך או רצון לבטח אותם?

לגבי אכ"ע:
האם יש בעיה רפואית כלשהיא שבגללה כדאי יותר לשמור על הביטוח ולא להיכנס לתקופה חדשה בהמשך?
מה ההסתברות שתחזרי לעבוד? גם אם תחזרי לעבוד, בתור עצמאית כלכלית, הביטוח הזה כנראה לא נחוץ יותר מדי בשבילך.

לגבי ביטוח החיים:
יש לך שארים? אין לך שארים אבל אולי יהיו בהמשך? יש שארים אבל אולי אין מבחינתך צורך או רצון לבטח אותם?
צודק, לא ציינתי. אין שארים וגם טורחת לעדכן את זה כל שנתיים בקופות.

לגבי אכ"ע:
האם יש בעיה רפואית כלשהיא שבגללה כדאי יותר לשמור על הביטוח ולא להיכנס לתקופה חדשה בהמשך?
כרגע אין בעיות מיוחדות וגם יש ביטוח פרטי די טוב (קולקטיב)

לפי התשובה שלך נראה שהאינטואיציה שלי נכונה. תודה על המענה!

בהינתן ולא יהיו עוד הפקדות סביר שחברת הביטוח המנהלת תעלה את דמי הניהול, אולי כדאי לשקול הפקדה מינימלית כדי לשמור על דמי ניהול נמוכים אחרת העלאה שלהם יכולה לנגוס בצבירה.

ברור לי שאם הפנסיה כבר לא תהיה אקטיבית ואחזור לעבוד, אצטרך שוב להמתין תקופת אכשרה עבור הביטוחים. האם זו הסיבה היחידה לשמור את הפנסיה חיה?
כן.
כרגע אין בעיות מיוחדות וגם יש ביטוח פרטי די טוב (קולקטיב)
אני מנחש שהביטוח הפרטי מכסה טיפולים רפואיים ולא אכ"ע
בהינתן ולא יהיו עוד הפקדות סביר שחברת הביטוח המנהלת תעלה את דמי הניהול, אולי כדאי לשקול הפקדה מינימלית כדי לשמור על דמי ניהול נמוכים אחרת העלאה שלהם יכולה לנגוס בצבירה.
או לחלופין לעבור לגמל.

עם צבירה כמו שלה מדובר בדמי ניהול של מקסימום 0.1
לא כולל הוצאות ניהול השקעות, איזונים אקטואריים ושאר דברים בסגנון.
וגם זה, רק כל עוד יש הפקדות מספיקות, שמהם לוקחים דמי ניהול מהפקדה. אחרת יעלו את דמי הניהול (גם אם היא פעילה יש סיכוי טוב שיעלו אחרי 5 שנים אם יראו שההפקדות נמוכות).
בגמל לא סביר שיעלו את דמי הניהול, כי גם ככה אין דמי ניהול מהפקדה.
איזו קופת גמל יכולה להתחרות בזה?
מכיר אנשים שמשלמים פחות מ 0.09% בקופת גמל.

בקרן ברירת מחדל יש הבטחת דמי ניהול ל-10 שנים, לפי מה שקראתי זה גם לקרנות לא פעילות.

אני גם במצב כמעט זהה. בן 41, פרשתי לפני כשנתיים ועכשיו תקופת הריסק מסתיימת.
נאמר לי שאני יכול להפקיד עצמאית פעם בחצי שנה וככה להשאיר את ההטבות הביטוחיות במינימום הפקדות.
אני נוטה לכיוון של לא להפקיד עצמאית, אבל רוצה לוודא שאני לא מפספס משהו.
מה החיסרון של להפקיד עצמאית? האם זה רק כי יהיה קשה למשוך את הכסף לפני גיל הפרישה? הבנתי שיש אופציה למשוך את הכסף לפני הזמן ללא מס אם ההכנסה נמוכה (במקרה שלי אין הכנסה בכלל).

האינטואיציה שלי, וזה משהו שאני מניח שאני אעשה אבל לא עשיתי, היא לעבור לגמל. אבל מהתגובות פה אני לומד שמבנה העמלות שם שונה. מישהו יכול לפרט על זה?
כי באמת, פרישה ארוכה תבטל את הביטוחים, ואז להבנתי נשארים רק עם חסרונות ובלי יתרונות של הפנסיה (אבל אולי אני טועה?)

מפתיע שאין פה מישהו שצועק שחייב את ביטוח אובדן כושר העבודה, שזה מאוד חשוב ומגן בפני תרחיש קיצון שקשה להיות מוכן אליו מבחינה כספית.
אני גם בדרך לבטל את הביטוח אובדן כושר עבודה, יש לי ביטוח בריאות קולקטיבי וגם לקראת פרישה (תחילת שנות 40).

מפתיע שאין פה מישהו שצועק שחייב את ביטוח אובדן כושר העבודה, שזה מאוד חשוב ומגן בפני תרחיש קיצון שקשה להיות מוכן אליו מבחינה כספית.
אם אני מבינה נכון ואשמח אם יתקנו אותי, הביטוח אכ״ע בפנסיה הוא רק 75% מהשכר המבוטח ומזה חברת הפנסיה עוד יכולה לקזז את גובה קצבת ביטוח לאומי.
כלומר כדי שיהיה סכום משמעותי שיתקבל בארוע ביטוחי, זה לא מספיק לעשות את ההפקדה המינימלית כדי להשאיר את הקופה אקטיבית אלא צריך לבטח שכר די גבוה -> לעשות הפקדה עצמאית יחסית משמעותית.
אני חושבת שרוב אלו שפורשים לא כוללים בתקציב העצמות שלהם הפרשה חודשית של מאות שקלים לפנסיה.

אני חושבת שרוב אלו שפורשים לא כוללים בתקציב העצמות שלהם הפרשה חודשית של מאות שקלים לפנסיה.
נכון, ואולי גם לא לוקחים בחשבון את העלות עצמה של ביטוח אכ"ע. אני זוכר את הפעם הראשונה שבדקתי את זה והופתעתי לגלות שמדובר באלפי שקלים שנאכלים לי מהצבירה כל שנה.

לדעתי זו החלטה מאוד אינדיבידואלית שתלויה בהרבה פרמטרים ובכסף בפרישה. אני לא חושב שניתן לצאת עם המלצה גורפת לשמור או לבטל את הביטוח הזה.

למה צריך ביטוח אובדן כושר עבודה אם לא עובדים?
זה כמו לעשות ביטוח מקיף לרכב כשאין לך רכב. מה ההגיון?

עבור אדם שההכנסה שלו לא תליה ביכולת הפיסית לעבוד, גם אם הוא נפצע חלילה ומגיע למצב שהוא לא מסוגל לעבוד הככנסה שלו לא תיפגע ולא תשתנה.
אז מה בדיוק יש לבטח פה?

למה צריך ביטוח אובדן כושר עבודה אם לא עובדים?
זה כמו לעשות ביטוח מקיף לרכב כשאין לך רכב. מה ההגיון?

עבור אדם שההכנסה שלו לא תליה ביכולת הפיסית לעבוד, גם אם הוא נפצע חלילה ומגיע למצב שהוא לא מסוגל לעבוד הככנסה שלו לא תיפגע ולא תשתנה.
אז מה בדיוק יש לבטח פה?
צודק.
אבל בהודעה הראשונה של פ"ה:
כרגע לא מתכננת לחזור לעבודה אך גם לא שוללת במידה ותצוץ הזדמנות מעניינת.
אם יש סיכוי לחזור לעבוד (לא משנה למה), עדין אתה חושב שאין טעם לבטח?
אני מסכים שאני לא הייתי מבטח.

אם יש סיכוי לחזור לעבוד (לא משנה למה), עדין אתה חושב שאין טעם לבטח?
א. כן. המטרה של הביטוח היא לדאוג לך כלכלית למקרה שמקור ההכנסה שלך נעלם (כי אתה לא יכול לעבוד יותר). ברגע שאתה עובד בשביל הכיף ולא בשביל השכר, וברגע שיש לך הכנסה אחרת שהיא מספיקה כדי לכסות את כל הצרכים שלך, אז בהחלט הביטוח מיותר לגמרי.
ב. אם הוא ירצה לבטח את השכר כשהוא יחזור לעבוד הוא יוכל לעשות זאת, אין טעם לבטח סתם "על ריק" במשך שנים לפני (למעט עניין תקופת האכשרה, אבל מאחר ומראש הביטוח לא קריטי אז גם תקופת האכשרה כנראה לא קריטית).

לא הייתי ממשיך להפקיד. יתרה מזאת, הייתי מושך את רצף פיצויים עם פריסת מס קדימה (זה מה שעשיתי כאשר פרשתי לפני כשנה וחצי).
למה? כדי לצמצם סיכון גאופוליטי ולהשאיר כמה שפחות כסף בארץ. זאת הייתה הגישה שלי ב5 שנים האחרונות - להוציא החוצה כמה שיותר. בפועל התיק היה מתאים מאוד לdigital nomad. בסופו של דבר לפני כחצי שנה עזבנו את הארץ אז לא הצטערתי על התכנון שלי.

לא הייתי ממשיך להפקיד. יתרה מזאת, הייתי מושך את רצף פיצויים עם פריסת מס קדימה (זה מה שעשיתי כאשר פרשתי לפני כשנה וחצי).
למה? כדי לצמצם סיכון גאופוליטי ולהשאיר כמה שפחות כסף בארץ. זאת הייתה הגישה שלי ב5 שנים האחרונות - להוציא החוצה כמה שיותר. בפועל התיק היה מתאים מאוד לdigital nomad. בסופו של דבר לפני כחצי שנה עזבנו את הארץ אז לא הצטערתי על התכנון שלי.
תזמנת את השוק טוב, בהצלחה.

וואו, כתבת את זה איפשהו ופספסתי?
זה בעקבות המלחמה?
לא נראה לי שכתבתי על זה.
תוכנן מקודם אבל יצא שעברנו במלחמה, החלטנו סופית לעבור כאשר המהפכה החוקתית התחילה. לפניכן חשבנו שנחכה עוד כמה שנים נראה מה קורה. אין מה לעשות דמוקרטיה בסופו של דבר נשלטת ע"י דמוגרפייה. כולי תקווה שאני טועה. כמובן זאת דעתי בלבד וקטונתי להמליץ משהו בנושא.
תזמנת את השוק טוב, בהצלחה.
אני לא בטוח למה כוונתך. אנחנו כבר 16 שנה בתוך שוק ההון בצורה משמעותית, 19 שנה בתוך השוק בסה"כ. כספי פיצויים מהווים חלק קטן מההון שלנו. ואם כוונתך לזה שכתבתי "להוציא החוצה" - הכוונה הייתה להעביר ני"ע מישראל לחו"ל אז אין כאן שום תזמון שוק. בינואר 2023 סיימתי להעביר את התיק החוצה, לפניכן החזקתי פה מספיק ני"ע כדי לעמוד בתנאי סף של בנקאות פרטית ואז לסחות 0 עמלות על כל מה שהיה חשוב לנו. להעביר ני"ע זה מאוד קל עם ETFים זרים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E פרישה מוקדמת - יש חיים אחרי העבודה יומני מסע אישיים 84
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
ט איך מייצרים אמונה במטרה של פרישה מוקדמת עם חוסר הוודאות? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
N פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
F פרישה מוקדמת סולידית בארה"ב פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
א עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
O עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
fizban תכנון פרישה מוקדמת (בגיל 55~) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
ג תכנון פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Z הטכניקה של פרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 22
ח עבודה עם סיפוק או פרישה מוקדמת מה היעד הנכון? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 87
M פרישה מוקדמת - השקעות בטווח זמן בינוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
I משיכת פנסיה פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A שיחות חברים על פרישה מוקדמת מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
1337justme סגירת הפלח הסולידי למטרת פרישה מוקדמת שוק ההון 21
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
I פרישה מוקדמת האם ריאלי? שוק ההון 29
ש תכנון פרישה מוקדמת בן 22 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
ד פרישה מוקדמת הייטק איך לנהל את הפיצויים בין מקומות עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
I פרישה מוקדמת באמצעות חברת ארנק פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
R פרישה מוקדמת, כאשר מתחילים רק בגיל 34 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y פרישה מוקדמת - האם אפשרי לסמוך על השוק לטווח של עשור או בכלל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
R תכנון פרישה מוקדמת עם FIRECALC למי שעתיד לרשת מיליונים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ו פרישה מוקדמת במדינה זרה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 15
E שכלול כספי הפנסיה בתכנית פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
S פרישה מוקדמת - בחינת המכשירים לבניית ההון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
S פרישה מוקדמת Vs. זוגיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 54
יבגני_ל מכירים את הבחור הזה? (סרטון פרספקטיבה על פרישה מוקדמת) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
Fitch פרישה (לא כל כך מוקדמת) של אמי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 37
א פרישה מוקדמת בחול פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
Yos ביטוח מנהלים - גודל ההפקדה המומלץ בגישת פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
ד פרישה מוקדמת עם פנסיה תקציבית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
פרפרים האם פרישה מוקדמת זו אופציה ריאלית למשפחות? אוף טופיק 16
Z פרישה לא מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
א פרישה מוקדמת-עזרה לחדשה באתר :) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 60
amikal מחשבון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
ש פרישה מוקדמת באירופה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ט אומנם לא פרישה מוקדמת - אבל ממש בדרך לשם! פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
C פרישה מוקדמת - מינימליזם וחסכנות לא באמת הכרחי אם אתה משקיע חכם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
ה פרישה מוקדמת תוך הסתמכות על דירה במקום תיק השקעות נדל"ן 19
A פרישה מוקדמת בגיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ע פרישה מוקדמת - אמא במשרה מלאה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 36
לא חשוב שמות פרישה מוקדמת - במובן יותר רחב. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 38
R השוואה בין רכישת דירה ותיק פסיבי לצורך פרישה מוקדמת שוק ההון 121
M פרישה מוקדמת Here we come פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 69

נושאים דומים

Back
למעלה