• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזיבה של FAANG והשלכה על השכר

עם זה אני לא מתווכח, אני אומר שבהינתן שזה קשה ובהינתן שלא ראיתי ניסיון סביר לחשב את זה (סביר == לא מלא בנפנופי ידיים), אז זו לא שאלה שברור לגמרי מה עדיף.

אני חושב שכשהייתי בצומת הזה לפני 3 שנים היה ברור לי שחבילת השכר שהייתה משמעותית יותר טובה בגאמפא (ועם הרבה פחות "חוסר ודאות") הייתה עדיפה על ההצעות שקיבלתי מסטארטאפים.
אבל זה לא מן הנמנע שיש לא מעט אנשים שמגיעים לצומת כשיש להם מול העיניים משהו בסגנון הבא:
1. (סטאראפ)
א. 45,000 ש"ח (לפנסיה)
ב. קרן השתלמות עד התקרה
ג. 1,500 תוספת למשכורת על אוכל + 1,000 ש"ח תוספת למשכורת על הוצאות תחבורה
ד. החזר על הוצאות אינטרנט וטלפון
ה. עבודה במודל היברידי, יומיים מהמשרד, שלושה מאיפה שתבחר
ו. בונוסים מבוססי ביצועים כל שנה
ז. אופציות בשווי מוערך של 200,000 בתרחיש פסימי, 500,000 בתרחיש סביר, 1,000,000 בתרחיש אופטימי עם תקופת הפשרה של 4 שנים (והענקות נוספות תלויות בביצועים / דיוני שכר)

2. (גאמפא)
א. 37,000 ש"ח (לפנסיה)
ב. קרן השתלמות על כל הסכום
ג. 4,000 תוספת למשכורת על תחבורה
ד. החזר על הוצאות אינטרנט
ה. טלפון משרדי (כלומר אין החזר על הוצאות טלפון אישי, למי שמעדיף להישאר עם טלפון אישי)
ן. עבודה מהמשרד (שאולי אומרים לך בראיון שזה לא מאוד קפדני ויש אנשים שמגיעים רק 4 ימים בשבוע)
ז. בונוסים מבוססי ביצועים כל שנה
ח. RSU בשווי 300,000 (והענקות נוספות תלויות בביצועים / דיוני שכר

גם בלי להיכנס ל"מה המוצר", "איפה המשרד", "איך התרבות במקום?", "איזה הטבות יש במשרד?" יש פה הרבה פרמטרים מעבר לשאלה של RSU ואופציות.

עכשיו יכול להיות שאתה מסתכל על ההצעות ו"ברור לך" מה אתה מעדיף, אני לא אומר שלא.
אני רק אומר שזה לא "ברור" שכולם יעדיפו את מה שאתה מעדיף (אפילו מבחינת היחס בין סיכון וסיכוי כלכלי גרידא)
גם לגבי שווי אופציות אין לי מושג איפה הוצאת נתונים , שווי אופציות לרוב של סטארטאפים מונפקים הוא הרבה יותר נמוך. תסתכל בlevels

@carbonara
קשה לי לנהל דיון ככה.
אתה מניח הרבה הנחות לגבי מה יכול להיות שתקבל בחברה א' ומה יכול להיות שתקבל בחברה ב'.

במציאות אנשים לא צריכים לבחור בין חוזים תיאורטיים שאנחנו מדברים עליהם פה בפורום ובטח שאין להם כדור בדולח כדי להגיד איזה סטארטאפ ינפיק ואיזו חברת גאמפא תקרוס (ר"ע פייסבוק ב-2021 אבל גם ב-5 השנים האחרונות, ר"ע מי שנכנס לאמאזון בין אמצע 2020 לתחילת 2022).

נתונים לגבי אחוז הסטארטאפים שמנפיקים יש, פחות או יותר, אבל גם אז יש הבדל בין מי שמקבל 0.5% אבל לפני דילולים ומי שמקבל 0.05% אבל לקראת הנפקה (וגם בין הנפקה להנפקה יש הבדלים עצומים, חברות מסוימות מנפיקות במילארדים ואחרות בעשרות או מאות מיליונים).

שווי אופציות אני לא התכוונתי של חברות מונפקות, אלא "שווי מוערך" של חברות פרטיות לפני הנפקה (כלומר: אנחנו מכוונים להנפיק בשווי של X בתרחיש ריאלי, אבל בתרחיש פסימי יכול להיות שננפיק בשווי של 50% מזה, ובתרחיש אופטימי נוכל להנפיק בשווי של 150% מזה).
כמובן שציפיות לחוד ומציאות לחוד, אבל את זה אפשר להגיד גם על מי שהצטרף לפייסבוק לפני שנה (או לפני חמש שנים) בציפייה שהמניות שלו רק יעלו.

@carbonara
קשה לי לנהל דיון ככה.
אתה מניח הרבה הנחות לגבי מה יכול להיות שתקבל בחברה א' ומה יכול להיות שתקבל בחברה ב'.

במציאות אנשים לא צריכים לבחור בין חוזים תיאורטיים שאנחנו מדברים עליהם פה בפורום ובטח שאין להם כדור בדולח כדי להגיד איזה סטארטאפ ינפיק ואיזו חברת גאמפא תקרוס (ר"ע פייסבוק ב-2021 אבל גם ב-5 השנים האחרונות, ר"ע מי שנכנס לאמאזון בין אמצע 2020 לתחילת 2022).

נתונים לגבי אחוז הסטארטאפים שמנפיקים יש, פחות או יותר, אבל גם אז יש הבדל בין מי שמקבל 0.5% אבל לפני דילולים ומי שמקבל 0.05% אבל לקראת הנפקה (וגם בין הנפקה להנפקה יש הבדלים עצומים, חברות מסוימות מנפיקות במילארדים ואחרות בעשרות או מאות מיליונים).

שווי אופציות אני לא התכוונתי של חברות מונפקות, אלא "שווי מוערך" של חברות פרטיות לפני הנפקה (כלומר: אנחנו מכוונים להנפיק בשווי של X בתרחיש ריאלי, אבל בתרחיש פסימי יכול להיות שננפיק בשווי של 50% מזה, ובתרחיש אופטימי נוכל להנפיק בשווי של 150% מזה).
כמובן שציפיות לחוד ומציאות לחוד, אבל את זה אפשר להגיד גם על מי שהצטרף לפייסבוק לפני שנה (או לפני חמש שנים) בציפייה שהמניות שלו רק יעלו.
שלחתי לך מאמר לקריאה. אשמח שתקרא.. המאמר מאוד מעניין...
קח חברות סטארטאפ שאתה מכיר(אני בכוונה לא מזכיר שמות בשביל לא לעשות שם רע לחברות), תבדוק בlevels או מחברים, כמה מניות הם קיבלו, מה השווי שלהן בשיא, מה השווי שלהן עכשיו ותשווה, לאמאזון, גוגל, אפל, ופייסבוק.
זה עבודה. אני נכנסתי קצת וראיתי כמה מניות העניקו סטארטאפים ב2021 וב2020, סטארטאפים מונפקים. אני באמת לא חושב שסטארטאפ בשווי פרטי של מאות מיליוני דולרים + זה משהו שאפשר להסיק ממנו משהו. בעיקר לאור העובדה שזה לא נזיל, אתה מאוד מוטה לטובת סטארטאפים. לא ברור לי למה.
רוב הסטארטאפים לא מגיעים לזה. אני לא הנחתי כדור בדולח. אני נותן ציון לאסטרטגיות שונות, אני מניח ש2021 זה אחת השנים הכי ״יפות״ של ההייטק הישראלי, וגם בהן לטענית הממוצע של הרווח של העובד הממוצע בסטארטאפים קטן בסטארטאפים מגאפמפא. אין שום דרך ומציאות לבדוק את זה, כי אין שום דרך, לקחת ולבדוק שווי של רוב הסטארטאפים היום + רוב החוזים היום. בנוסף שכל מה שפרטי, כרגע זה רק בתאוריה, אם מחר פולני רוצה לקנות בית, זה יפה שעל הנייר הוא שווה מיליון דולר לפי איזשהו סיבוב שעשו ב2021, בפועל אני לא רואה אותו מוציא מזה משכנתא..

קח מדגם מייצג, 3-4-5 סטארטאפים וגאמפא, תחשב תוחלת רווח ושלום על ישראל. אני מוכן לעשות את זה. אני גם נורא מטה את התנאים לטובת סטארטאפים, ואתה עדיין לא מרוצה.
שווי מוערך של חברות לא מונפקות, זה יפה שהוא מוערך, אבל יש חברות מונפקות שצנחו במעל ל90%. יכול להיות שהוא גדל, אבל אין לי דרך לדעת - כי הן פרטיות.

שלחתי לך מאמר לקריאה. אשמח שתקרא.. המאמר מאוד מעניין...
קח חברות סטארטאפ שאתה מכיר(אני בכוונה לא מזכיר שמות בשביל לא לעשות שם רע לחברות), תבדוק בlevels או מחברים, כמה מניות הם קיבלו, מה השווי שלהן בשיא, מה השווי שלהן עכשיו ותשווה, לאמאזון, גוגל, אפל, ופייסבוק.
זה עבודה. אני נכנסתי קצת וראיתי כמה מניות העניקו סטארטאפים ב2021 וב2020, סטארטאפים מונפקים. אני באמת לא חושב שסטארטאפ בשווי פרטי של מאות מיליוני דולרים + זה משהו שאפשר להסיק ממנו משהו. בעיקר לאור העובדה שזה לא נזיל, אתה מאוד מוטה לטובת סטארטאפים. לא ברור לי למה.
רוב הסטארטאפים לא מגיעים לזה. אני לא הנחתי כדור בדולח. אני נותן ציון לאסטרטגיות שונות, אני מניח ש2021 זה אחת השנים הכי ״יפות״ של ההייטק הישראלי, וגם בהן לטענית הממוצע של הרווח של העובד הממוצע בסטארטאפים קטן בסטארטאפים מגאפמפא. אין שום דרך ומציאות לבדוק את זה, כי אין שום דרך, לקחת ולבדוק שווי של רוב הסטארטאפים היום + רוב החוזים היום. בנוסף שכל מה שפרטי, כרגע זה רק בתאוריה, אם מחר פולני רוצה לקנות בית, זה יפה שעל הנייר הוא שווה מיליון דולר לפי איזשהו סיבוב שעשו ב2021, בפועל אני לא רואה אותו מוציא מזה משכנתא..

קח מדגם מייצג, 3-4-5 סטארטאפים וגאמפא, תחשב תוחלת רווח ושלום על ישראל. אני מוכן לעשות את זה. אני גם נורא מטה את התנאים לטובת סטארטאפים, ואתה עדיין לא מרוצה.
שווי מוערך של חברות לא מונפקות, זה יפה שהוא מוערך, אבל יש חברות מונפקות שצנחו במעל ל90%. יכול להיות שהוא גדל, אבל אין לי דרך לדעת - כי הן פרטיות.
זה יפה שאתה אומר לי שאני מוטה לטובת סטארטאפים כשבעצמי כתבתי פה שאני בחרתי בגאמפא ואחרי זה בחברה פרטית אבל גדולה (לא סטארטאפ בתחילת דרכו).
כל מה שניסיתי לעשות בדיון הזה היה לאזן את ההטייה החזקה שלך לכיוון גאמפא על בסיס ״מאמר״ ומה שאתה חושב ומודה שאין לך דרך להוכיח בצורה נחרצת לגבי המקרה הממוצע (ובטח ובטח שלא לגבי המקרים הפרטיים של אנשים שאתה לא מכיר שצריכים לקבל החלטות שאתה לא יודע עליהן כמעט שום דבר).

@carbonara
קשה לי לנהל דיון ככה.

חשבתי עוד על השאלה שלך. שהיא באמת שאלה מעניינת בסטטיסטיקה.
והגעתי לרעיון נחמד. אנחנו נתחיל משלבים ותגיד באיזה שלב אתה לא מסכים
1. הניסוי יסתכל על כסף, שיקולים אחרים שהם לא כסף לא ניתנים לי כרגע לכימות, במידה ואתה רוצה לאמוד כלכלית אספקטים אחרים בוא לא נעשה את זה פה.
2. אין לנו יכולת לדבר על מקרה אינדיבידואלי, ברור שביל גייטס ומייסדים של ״הכנס סטארטאפ כאן״ הרוויחו יותר ממתכנת בכיר ב״גאמפא״ , לכן אנחנו רוצים להסתכל על הממוצע, בשביל לראות מה כדאי לנו לעשות בתוחלת. בנוסף, אם אדם עובד 40 שנים בקריירה שלו, ועובר 15 חברות, אז למעשה השכר שלו הוא סכום משתנים מקריים, והTC הממוצע שלו הוא לפי חוק המספרים הגדולים, מתקרב לתוחלת(יתכן שהוא יהיה מאוד רחוק ממנה וברור ש15 זה עדיין קצת, אך סטיית התקן קטנה ביחס למשתנה מקרי בודד, ככל שעובדים ביותר חברות ויותר שנים)
3. אין לנו דרך פשוטה לאמוד הצלחה של סטארטאפ לעומת הצלחה של גאמפא ומדובר בדבר שקשה למדוד
4. אתה תרשה לי לטעות קצת בדרך, להתייחס לכל מקרה ומקרה יהיה לי מאוד קשה, אבל אני אשתדל להתקזז, למשל להניח למיסוי של פנסיה, אבל גם להניח למיסוי של RSU, אני עוד לא יודע מראש מה יהיה אבל נצטרך לזרום. אם יש משהו שקריטי לך, אנא ציין זאת, אך אני משתדל להיות קפדן, מבלי לשרוף יותר מידי זמן על זה.
5. זה לא תחרות, אני מבין שבמקרה האישי שלך סטארטאפ הרבה יותר טוב, יש מקרים של אנשים שחייבים את התשוקה לסטארטאפים ויש מקרים של אנשים שיעידפו לעבוד במקום עם שעות נוחות.
הבה נתחיל.
6. בחברת סטארטאפ טובה מאוד מתכנת בדרת ביניים-סיניור יוכל לצפות לקבל את השכר הבא:
45000 ברוטו, נוסיף לו את כל ההטבות, קרן השתלמות על כל השכר, פנסיה על כל השכר, נוסיף לו גם 2000 ש״ח על תחבורה ואוכל. אותו בן אדם מקבל נטו כל חודש 25000, נניח שהוא מוציא רק 5000 ש״ח בחודש והתחבורה והאוכל שהוא מקבל הוא חוסך. הנחה שהיא לרוב לא תקפה אצל רוב האנשים שעובדים בהייטק, אבל נתחיל ממנה. בנוסף הוא מקבל מענק אופציות מטורף של 300 אלף דולר לפי שווי נוכחי של החברה, במחיר מימוש 0 מוזמן לברר, מדובר בהצעה מטורפת . בחברה נהוג בונוס שנתי אחד, אותו הוא מבזבז על הוצאות שונות, ולכן נזניח אותו בחישוב שלנו.
בהחלט מדובר בסטארטאפ סופר מתגמל.

חסכון חודשי:
20k ש״ח
קה״ש 4.5k ש״ח
פנסיה 10k ש״ח
את כל הכסף שהוא חוסך הוא שם על מדד שמביא לו 7% ריאלי בשנה, לאחר דמי ניהול.
37000 ברוטו, וגם כל ההטבות כמו שציינו אותו אוכל ואתה תחבורה נטו 21000.

7.חברת גאמפא,
שכר 37 ברוטו, אותם תנאים, RSU של 300 אלף דולר, נדיר שיציעו לאותו אדם כל כך מעט RSU כי בשביל להציע סכום כזה בסטארטאפ, היה צריך שהוא יהיה באמת משהו טוב, אבל שוב, הולכים על תנאים גרועים לגאמפא. בונוס אותו דבר, מוציא על משהו(מכונית כל 4 שנים, טיסה, הופעה של ריאהנה, you name it )
חסכון חודשי:
16k נטו
קה״ש 3.7
פנסיה 8k
8.
כעת נחשב כמה כסף יצטבר בקרנות השונות אצל הסטארטאפיסט שלנו בסוף 4 שנים:
כסף נזיל במניות: 1,159 אש״ח
כסף בקרן ההשתלמות: 248 אש״ח
כסף בפנסיה: 552 אש״ח

סה״כ
1959 אש״ח לאחר 4 שנים.
9. כעת נחשב כמה כסף יצטבר בקרנות השונות אצל הגאמפאיסט שלנו בסוף 4 שנים:
מניות: 883 אש״ח
קה״ש: 204 אש״ח
פנסיה: 441 אש״ח
סה״כ 1528 אשׁ״ח
10. כעת נעבור לחשב כמה כסף שווה המענק, עבור הגאמפאיסט זה כביכול קל, בוא נגיד שהחברה שלו, לא הכתה את המדד ועשתה 7% ריאלי, שים לב שאנחנו מדברים על ממוצע.
יהיה לו 396 אלף דולר.
11.
כעת נסתכל על הסטארטאפיסט, לשם כך אנחנו צריכים לחשוב כמו מישהו שיש לו מידע על הרבה סטארטאפים ויכול להגיד לנו מה ההחזר הממוצע, ולמי יש מידע יותר טוב מאשר להתסכל על קרנות הון סיכון? למעשה להן יש פריוולגיות כמו גידור של ההשקעות ועוד..
מפנה לפה כתבה
לפי הנתונים שם רק 5% מהקרנות עושות פי 3 ומעלה, 12% הם הצלחה, ז״א ריאלית בערך 9%, 430 אלף דולר באופציות.

כלומר אכן אנחנו רואים הבדל לטובת הסטארטאפ של 40 אלף דולר באופציות + 400 אש״ח בהון, אבל כמה סייגים:
האופציות כנראה לא היו במקור בחינם. הם בדרך כלל ניתנות בהנחה משמעותית אך לא חינם, זה כן מאוד הקל על החישוב. כנראה בפועל תהיה הענקה של כמה עשרות אלפי דולרים אבל ערך החברה מאוד יעלה.
אבל, בכתבה רושמים בהתחלה שההחזר הממוצע על פני 10 שנים הוא בערך 25% (לא במילים האלה אבל 125 על 100 ), קח בחשבון, שאם תסתכל אפילו בlevels fyi , תראה שרוב החברות סטארטאפ, ההענקות הן בין חצי לשליש ממה שהיו מעניקים בגאמפא, כך שההפרש לטובת הסטארטאפ קטן.

מאוד קל לטעות ולא להבין מספיק באופציות וכל הסיפור לא יהיה שווה.

יש הבדל עצום באופי של החברות.

לאחר ההשוואה אני אגב יותר ויותר מסכים איתך. אבל עדיין חושב שעדיף 60 אש״ח TC ביד מ100 על העץ.

ועוד נקודה שאציין, הסטארטאפ האחרון שעבדתי בו, מאוד מאוד סבלתי. לא אפרט. לא המקום פה. זה לא היה קשור לשכר, בעיקר קשור לתרבות.

נערך לאחרונה ב:
זה יפה שאתה אומר לי שאני מוטה לטובת סטארטאפים כשבעצמי כתבתי פה שאני בחרתי בגאמפא ואחרי זה בחברה פרטית אבל גדולה (לא סטארטאפ בתחילת דרכו).
כל מה שניסיתי לעשות בדיון הזה היה לאזן את ההטייה החזקה שלך לכיוון גאמפא על בסיס ״מאמר״ ומה שאתה חושב ומודה שאין לך דרך להוכיח בצורה נחרצת לגבי המקרה הממוצע (ובטח ובטח שלא לגבי המקרים הפרטיים של אנשים שאתה לא מכיר שצריכים לקבל החלטות שאתה לא יודע עליהן כמעט שום דבר).
אני לא רוצה להתייחס אלייך באופן ספציפי, מחק את ההערה שלי לגבי ההטייה שלך. אין אני יכול לבנות טיעון על מה שאתה עשית. ואתה צודק... אשמח אם תוכל להתייחס באופן ענייני לטיעונים האחרים שהעליתי בתגובה האחרונה.

לגבי התחושה שלי מסטארטאפים(חלק חוויה אישית והרוב מדברים ששמעתי וקראתי) , ואני באמת חושב שכל אחד יעשה מה שהוא חושב, זה שיש המון שעות עבודה, שבזמן הזה כמובן יכולת לעשות דברים אחרים, בין אם בתשלום ובין אם לא, אתה בא קצת אחרי המייסדים(לא 5 שנים אחרי, לפעמים פחות משנה אחרי) והרבה פעמים יש לך השפעה מאוד גדולה, במקרה של אקזיט אתה תקבל בין 200 אלף דולר למיליון דולר אולי אולי שניים, והם יקבלו 30-40-50 מיליון דולר ואף יותר.
מדבר על עובדים ולא תפקידים בכירים(C level) .
הequity המומלץ לעובד יכול לנוע עד לאחוז בערך במקרים הגבוהים, בסטארטאפ שגייס כמה מיליוני דולרים, נגיד לפי שווי של 15 מיליון דולר, זה 150 אלף דולר.
https://sifted.eu/articles/how-much-equity-early-stage-startup/

ראיתי שלא התייחסו כאן לעניין המיסוי. מבחינת מיסוי - לא עדיף אופציות? למיטב הבנתי המיסוי הוא רווח הון על כל הסכום לעומת RSU שזה רווח הון רק על הרווח לאחר שנתיים מהוסטינג

תקנו אותי אם אני טועה
אני לא מספיק מבינה באופציות, אבל להבנתי - אתה טועה. אולי מלבד במקרה של אקזיט, כלומר מכירה של חברה פרטית לפני שהיא מונפקת ולפני שיש לה ״מחיר שוק״.
בכל שאר המקרים - גם באופציות אתה משלם מס שולי על החלק שבין מחיר המימוש למחיר השוק. כאשר את מחיר המימוש באופציות אתה זה שמשלם, אז כמובן שעל החלק הזה אין מס. להבדיל מ- RSU שבהן מחיר המימוש הוא אפס (או דרך אחרת להסתכל על זה - שהמעביד הוא זה שמשלם את ״מחיר המימוש״ ולכן יש עליו מס שולי).

בחברה ציבורית:
״מחיר המימוש שנקבע לאופציה הוא בהתאם לשווי השוק במועד ההענקה (כלומר: מחיר הסגירה הממוצע של מניית החברה במשך 30 ימי המסחר לפני ההענקה). אם קיבלתם אופציות עם מחיר מימוש הנמוך משווי השוק: במועד המימוש, ההפרש בין מחיר המימוש למחיר שווי השוק, יסווג כהכנסה מעבודה ויחויב בשיעור המס השולי (שיעור המס על שכרכם).״

בחברה פרטית במקרה של הנפקה:
״ ההפרש בין תוספת המימוש לבין שווי השוק של החברה במועד ההנפקה (מחיר הסגירה הממוצע של מניית החברה במשך 30 ימי המסחר שלאחר ההענקה), יסווג כהכנסת עבודה.״

ראה כאן פירוט.

בחברת סטארטאפ טובה מאוד מתכנת בדרת ביניים-סיניור יוכל לצפות לקבל את השכר הבא:
45000 ברוטו, נוסיף לו את כל ההטבות, קרן השתלמות על כל השכר, פנסיה על כל השכר, נוסיף לו גם 2000 ש״ח על תחבורה ואוכל. אותו בן אדם מקבל נטו כל חודש 25000, נניח שהוא מוציא רק 5000 ש״ח בחודש והתחבורה והאוכל שהוא מקבל הוא חוסך. הנחה שהיא לרוב לא תקפה אצל רוב האנשים שעובדים בהייטק, אבל נתחיל ממנה. בנוסף הוא מקבל מענק אופציות מטורף של 300 אלף דולר לפי שווי נוכחי של החברה, במחיר מימוש 0 מוזמן לברר, מדובר בהצעה מטורפת . בחברה נהוג בונוס שנתי אחד, אותו הוא מבזבז על הוצאות שונות, ולכן נזניח אותו בחישוב שלנו.
בהחלט מדובר בסטארטאפ סופר מתגמל.

חסכון חודשי:
20k ש״ח
קה״ש 4.5k ש״ח
פנסיה 10k ש״ח
את כל הכסף שהוא חוסך הוא שם על מדד שמביא לו 7% ריאלי בשנה, לאחר דמי ניהול.
37000 ברוטו, וגם כל ההטבות כמו שציינו אותו אוכל ואתה תחבורה נטו 21000.

7.חברת גאמפא,
שכר 37 ברוטו, אותם תנאים, RSU של 300 אלף דולר, נדיר שיציעו לאותו אדם כל כך מעט RSU כי בשביל להציע סכום כזה בסטארטאפ, היה צריך שהוא יהיה באמת משהו טוב, אבל שוב, הולכים על תנאים גרועים לגאמפא. בונוס אותו דבר, מוציא על משהו(מכונית כל 4 שנים, טיסה, הופעה של ריאהנה, you name it )
חסכון חודשי:
16k נטו
קה״ש 3.7
פנסיה 8k
נשאר רק להתאים את המספרים מאפריל 2021 לדצמבר 2022

עבור מישהו ממש טוב המספרים בסטארטאפ אולי ישארו כמו שהוא כתב אבל עם 2 סייגים:
1) הסטארטאפ לא רווחי והמניה יורדת מיום ליום, ככה שהאופציות כנראה לא יתנו הרבה, גם אם ההקצאה היא ב"מחיר הנמוך" של היום.
אם הסטארטאפ לא מונפק אז בכלל אין מה לדבר וסביר להניח (סטטיסטית) שהחברה תיסגר בשנים הקרובות כי המצב של 2020-2021 לא יחזור בקרוב. חוזרים לעולם של פעם בו חברות צריכות להיות רווחיות כדי להנפיק.
2) פיטורים זה משהו שיכול לקרות בסבירות גבוהה מאוד.

עבור מישהו בינוני, מיד לבל, הנה דוגמאות:
קשה להאמין שסארטאפ לא מונפק ישלם יותר.

נערך לאחרונה ב:
1) הסטארטאפ לא רווחי והמניה יורדת מיום ליום, ככה שהאופציות כנראה לא יתנו הרבה, גם אם ההקצאה היא ב"מחיר הנמוך" של היום.
אם הסטארטאפ לא מונפק אז בכלל אין מה לדבר וסביר להניח (סטטיסטית) שהחברה תיסגר בשנים הקרובות כי המצב של 2020-2021 לא יחזור בקרוב. חוזרים לעולם של פעם בו חברות צריכות להיות רווחיות כדי להנפיק.

אתה מחשיב את פאלו אלטו בתור סטארטאפ?

ברור.. אני חושב שסטארטאפ זה החלטה לא וואו, מנקודת מבט כלכלית גרידא, אם ההחזר הצפוי היה גבוה במיוחד היינו רואים הרבה יותר חברות גדולות יוצרות סטארטאפים, וקונות אותם בקצב מסחרר, והיינו מעדיפים להשקיע בסטארטאפים. סטארטאפ בגלל שהוא נקודתי, הוא יכול להיות outliner ולעשות תשואות של אלפי אחוזים, וזה החלום הגדול של סטארטאפ. אבל אם מסתכלים על חברות גדולות, שכבר הונפקו, גם גוגל וגם פייסבוק(אם מסתכלים מפרספקטיבה של 2021, אם לא תשמיטו שנייה את פייסבוק) גם טסלה, גם אפל, גם מייקרוסופט, עשו מאות וכמעט אלפי אחוזים.
סטארטאפ הוא הרבה פעמים אנשים הרבה יותר חלשים עסקית, והוא בכוונה מכונה הון סיכון.
בעיניי, הסיבה היחידה להעדיף סטארטאפ הן סיבות לא כלכליות גרידא, כמו טייטל, כמו הזדמנות(אם רק הם מציעים לך למשל או שנותנים לך תפקיד באמת מאוד טוב שם, ולא רק טייטל של VP או דירקטור, שבפועל מנהל מספר עובדים שאפשר לספור על יד אחת, ועוד ישארו אצבעות.), עצמאות, תרבות, היה סטארטאפ שעבדתי בו שהיה ממש נוח ושעות עבודה נוחות ויחסית הרבה עצמאות ומשרדים מגניבים ואנשים שהיה לי כיף איתם אבל שכר היה סביר, הייתי בתחילת דרכי ואז בשבילי זה היה שכר מטורף וגם הסטארט-אפ השני שעבדתי בו השעות ממש גמישות אבל לפעמים יש לחץ שלא ברא השטן(יותר מפעם אחת עבדתי עד 2-3-4-5 בבוקר), מאוד נפוץ לעבוד סביב 22 בלילה(הייתי אומר שבשנה זה קרה כנראה מעל עשר פעמים וכנראה מעל 20, יש עובדים שהיו עובדים ברגיל 12 שעות, במשך תקופות ארוכות )

אני כן מאוד מבין למה ליזמים זה מאוד משתלם לעבוד בסטארטאפ, במקרה של אקזיט הם יכולים להיות ממש עשירים(20-30 מיליון דולר ומעלה) , דבר שבקורפורייט ידרוש תפקידים הרבה יותר בכירים.

• אהבתי
Reactions: YPV

יכול להיות שישלם יותר באופציות, אם מסתכלים על שווי לפי סבב גיוס אחרון

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T חישוב כדאיות עזיבה של אינטרקטיב ישראל לטובת ib העולמי שוק ההון 3
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
S אופציות לאחר עזיבה שוק ההון 14
O RSU לאחר עזיבה שוק ההון 25
T העברת כספים ומספר עזיבה אוף טופיק 0
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 19
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1

נושאים דומים

Back
למעלה