• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתי למעשה מחירי הדירות יירדו? האם יש בועת נדל"ן?

יש לי שאלה אליכם

לכאורה ברגע שהריבית עולה אז יש פחות רוכשי דירות
פחות רוכשי דירות =יותר שוכרים
מאידך יש פחות משקיעים

מה שמוביל באופן מיידי לפחות דירות חדשות להשכרה ומאידך הרבה יותר מבקשים להשכרה קרי---פחות היצע ויותר ביקוש בהשכרת דירה
ואם כך האינפלצייה כמעט בטוח תעלה בטווח הקרוב עוד

ולכאורה זה יוביל להעלאת ריבית נוספת מה שיוביל כמעט בוודאות לירידה של מחירי הדיור ,נכון?

יש לי שאלה אליכם

מאידך יש פחות משקיעים

מה שמוביל באופן מיידי לפחות דירות חדשות להשכרה ומאידך הרבה יותר מבקשים להשכרה קרי---פחות היצע ויותר ביקוש בהשכרת דירה

ולכאורה זה יוביל להעלאת ריבית נוספת מה שיוביל כמעט בוודאות לירידה של מחירי הדיור ,נכון?
נכון אבל מה עם הגישה הבאה:
שכירות עולה --> תשואה על הדירה עולה --> ביקוש עולה בקרב משקיעים --> מחיר דירה עולה

נכון אבל מה עם הגישה הבאה:
שכירות עולה --> תשואה על הדירה עולה --> ביקוש עולה בקרב משקיעים --> מחיר דירה עולה
מחיר דירה עולה=פחות רוכשים=יותר ביקוש לשכירות (כל עוד הריבית במשק נשארת גבוהה כמובן)
ולהערכתי בדרך כלל אנשים לא קונים דירות בירידה אלא דווקא בעלייה

אגב מצאתי כתבה בדיוק שמדברת על הנקודה הזאת

יש לי שאלה אליכם

מאידך יש פחות משקיעים
יש כשל לוגי בתאוריה שלך - אם יש פחות רוכשי דירות איך יש פחות משקיעים? כדי שמשקיע ייצא מהשוק הוא צריך למכור את הדירה, וכדי למכור הוא צריך קונה.
אז אם נניח שרק משקיעים מוכרים וכל הרכישות הן מאנשים שעד כה שכרו, אז יש אמנם פחות משקיעים שמשכירים דירה אבל יש גם פחות משפחות שצריכות לשכור דירה, כי הן קנו דירה בבעלותן.

יש לי שאלה אליכם

מאידך יש פחות משקיעים

חסר בשוק לא נובע מקושי לקנות דירות, כי אם אנשים לא מוכרים את הדירה שלהם למשקיעים, אז הם גם לא צריכים לשכור דירה כי הם כבר גרים בדירה של עצמם.

חסר בשוק מגיע על ידי שמגיע אדם מבחוץ, למשל אדם שעד עכשיו גר עם ההורים ופתאום עכשיו הוא רוצה לגור בדירה, אז אם הוא יצטרף לשוכרים בגלל שקשה לקנות דירה בתקופה כזאת, אז הוא יעמיס על שוק השכירות, אבל גם בתקופה שהריבית נמוכה הוא גם מעמיס על שוק השכירות כי הוא מוסיף עוד ביקוש לדיור, כי הוא קונה דירה, וממילא משקיעים לא קנו את הדירה הנ"ל.

בסוף מה שמעלה את המחירים זה ביקוש מוגבר והיצע נמוך.

אבל אכן יש העלאות מחירים שמגיע מלחצים על השוק, שכאן זה אומר שברגע שהמשקיעים צריכים לשלם עוד סכום משמעותי בחודש בגלל שעלות המימון עלתה, אז הם לחוצים להעלות את מחירי הדירות, וברגע שהלחץ הוא על אחוז גדול של משקיעים, אז כולם ביחד מצליחים לעלות את המחיר, אבל המחיר לא במיידי עולה באותו ייחס של עלות המימון, כי בסוף שוק השכירות זה לא מונופול אלא זה הרבה אנשים שכל אחד יש לו לחצים שונים, ולוקח שנים עד שזה מתאזן באותו ייחס.

אבל כאן מגיע הגורם המאזן, שהוא עליית הריבית שגורם שהשוכרים אין להם מספיק כסף נזיל, כי דבר ראשון יש אינפלציה שזה אומר שהכול מתייקר ולא רק שכירות הדירה, דבר שני עליית הריבית גורמת לכל שוק האשראי להתייקר משמעותית בחודשית, וזה בסוף גורם לפיטורים ואי העלאות שכר, ולכן בסוף לאנשים אין מספיק כסף כדי שיוכלו לעמוד בעליית מחירי השכירות, ולכן המחיר של השכירות גם אם יש לחץ לעלות אותו, כנגד זה יש לחץ להוריד אותו, כי אנשים פשוט לא יכולים לשלם את זה... וממילא מי שיכול חוזר לדירה של ההורים וכיוצא בזה, וממילא יורד הביקוש עד שהמחיר מתאזן לנקודה שבו יש מספיק שוכרים במחיר הזה ויש מספיק דירות במחיר הזה.

יש כשל לוגי בתאוריה שלך - אם יש פחות רוכשי דירות איך יש פחות משקיעים?
כי כמו שכל הזמן נכנסים זוגות צעירים חדשים ופתאום נהיה להם בסל המוצרים
מוצר נוסף שהם צריכים שזה דיור

כך גם כל הזמן נכנסים משקיעים חדשים

התפיסה היא שאם יש היום 1000 משקיעים נניח וזהו
זה לא נכון לדעתי

כי תמיד צריך עוד ועוד משקיעים שיענו על הצורך לזוגות החדשים ולמשקי הבית החדשים

חסר בשוק לא נובע מקושי לקנות דירות, כי אם אנשים לא מוכרים את הדירה שלהם למשקיעים, אז הם גם לא צריכים לשכור דירה כי הם כבר גרים בדירה של עצמם.

חסר בשוק מגיע על ידי שמגיע אדם מבחוץ, למשל אדם שעד עכשיו גר עם ההורים ופתאום עכשיו הוא רוצה לגור בדירה, אז אם הוא יצטרף לשוכרים בגלל שקשה לקנות דירה בתקופה כזאת, אז הוא יעמיס על שוק השכירות, אבל גם בתקופה שהריבית נמוכה הוא גם מעמיס על שוק השכירות כי הוא מוסיף עוד ביקוש לדיור, כי הוא קונה דירה, וממילא משקיעים לא קנו את הדירה הנ"ל.
עוד פעם במילים פשוטות תסביר לי בבקשה

אם נניח היום יש 1000 דירות להשכרה
וכל שנה מצטרפים עוד 50 איש נניח שרוצים להשכיר

אז אם עד היום היו משקיעים שקנו דירות חדשות כדי לאזן את היחס בין המשכירים לשוכרים

היום אין את המשקיעים הללו

בנוסף מכיוון שאם עד היום היו 50 איש שמצטרפים בשנה לקנייה ו50 לשכירות כנ"ל

היום אין 50 איש שקונים דירה כי הם יושבים על הגדר ומשכירים בינתיים
מה שעוד יותר מוביל למה שאמרתי

מי שקנה באזור בלי ביקוש קונקרטי ואזור חלש ללא פיתוח עירוני מסיבי שמעלה את הערך
מסכים שבאזורי הביקוש המחירים ירדו פחות אבל גם שם הם ירדו.
כבר עכשיו רואים ירידות מחירים של דירות יד2 ואני אתן לך כמה דוגמאות מהשטח:

1. הדירה שאותה אני שוכר בגבעתיים בשכונה הכי מבוקשת על גבול תל אביב נמכרה בהנחה של 6% ממחיר השיווק שגם הוא מלכתחילה היה מתחת למחיר השוק. בנוסף לקח לו יותר מחודשיים למכור את הדירה.

2. אני בקשר עם כמה מתווכים לגבי דירות בר"ג וגם שם רואים ירידות של 7-11% בין מחיר השיווק (שמלכתחילה לא היה גבוה ממחיר השוק) למחיר הנוכחי וזה עוד לפני שיש מחיר סגירה סופי.

3. אני עוקב אחרי מספר קבוצות בפייסבוק, ומודעות ביד2 עם handz, ויש לא מעט דירות שנמצאות כבר תקופה ארוכה על המדף שכבר מציגות הורדת מחיר של אחוזים בודדים.

אז נראה שמשהו בהחלט קורה בשוק ולדעתי זה רק עניין של זמן שהמוכרים שיושבים על הגדר יתחילו להילחץ ואז כדור השלג יתחיל להתגלגל.

נערך לאחרונה ב:
חוץ מהריבית. יוקר המחיה משפיע גם, לא?
חוץ מהמשכנתא שעלתה בכמה מאות. גם האינפלציה אומרת שאנשים משלמים בכמה אחוזים יותר על המחיה. יענו אם המשכורת לא עלתה עם המדד, זה לא רק הריבית אלא צריך להוסיף את האינפלציה.

כמה משקי בית שמרוויחים פחות מ 20,0000 ולקחו משכנתא, הלוואות מכל מיני מקורות ומשלמים יותר משליש מההכנסה, יכולים להרשות לעצמם עלות נוספת של בין 1000 ל 2000 שקל לחודש ? כאשר הרבה מאוד משקי בית בישראל לא מסוגלים לגייס 8000 שקל למקרה חרום למשל. אם הייתי בנק, הייתי עושה את החישוב הזה ויוצא במבצעים.

כמה משקי בית שמרוויחים פחות מ 20,0000 ולקחו משכנתא והלוואות ומשלמים יותר משליש מההכנסה, יכולים להרשות לעצמם עלות נוספת של בין 1000 ל 2000 שקל לחודש ? אם הייתי בנק, הייתי עושה את החישוב הזה ויוצא במבצעים.
הבנק יכול באותה מידה לצאת ב"מבצע" להארכת תקופות למסלולי הפריים / משתנה צמודה, כך שהפריסה תגרום לו להרוויח יותר. זה מה שרוב שפועלים, מזרחי והבינלאומי עושים.

הבנק יכול באותה מידה לצאת ב"מבצע" להארכת תקופות למסלולי הפריים / משתנה צמודה, כך שהפריסה תגרום לו להרוויח יותר. זה מה שרוב שפועלים, מזרחי והבינלאומי עושים.
אז הכל מסתדר ובעצם הם מבינים שיש בעיה ?

אז הכל מסתדר ובעצם הם מבינים שיש בעיה ?
הבנקים יודעים יותר טוב ממני מה אחוז ההלוואות בפיגור והאם זה מסכן או לא את היציבות. לפי מה שטענו לא מזמן בכירים מכמה בנקים, אנחנו לא נמצאים כיום בסכנה כזו ואחוז הפיגורים אפסי. אולי זה משתנה עם הזמן, אין לי מושג, בלי דאטה זה לא יותר מניחוש מושכל.

מסכים שבאזורי הביקוש המחירים ירדו פחות אבל גם שם הם ירדו.
כבר עכשיו רואים ירידות מחירים של דירות יד2 ואני אתן לך כמה דוגמאות מהשטח:

1. הדירה שאותה אני שוכר בגבעתיים בשכונה הכי מבוקשת על גבול תל אביב נמכרה בהנחה של 6% ממחיר השיווק שגם הוא מלכתחילה היה מתחת למחיר השוק. בנוסף לקח לו יותר מחודשיים למכור את הדירה.

2. אני בקשר עם כמה מתווכים לגבי דירות בר"ג וגם שם רואים ירידות של 7-11% בין מחיר השיווק (שמלכתחילה לא היה תלוש ממחיר השוק) למחיר הנוכחי וזה עוד לפני שיש מחיר סגירה סופי.

3. אני עוקב אחרי מספר קבוצות בפייסבוק, ומודעות ביד2 עם handz, ויש לא מעט דירות שנמצאות כבר תקופה ארוכה על המדף שכבר כוללות הורדת מחיר של אחוזים בודדים.

אז נראה שמשהו בהחלט קורה בשוק ולדעתי זה רק עניין של זמן שהמוכרים שיושבים על הגדר יתחילו להילחץ ואז כדור השלג יתחיל להתגלגל.
צודק, גם באזור שלי יש דירות שעומדות בלוחות כבר תקופה וכאלה שמורידים 30-40 אלף מהמחיר תוך כמה ימים.
השוק קפוא כמו שטענתי לפני כמה חודשים, מי שחייב למכור ימכור מתחת למחיר השוק, מי שלא - על הגדר עד 2024, קונים כמוכרים.
לפי דעתי ברגע שהנגיד יוריד בפעימה אחת את הריבית אפילו ב-0.25%, הביקוש יחזור והמחירים יעלו.

עוד פעם במילים פשוטות תסביר לי בבקשה

אם נניח היום יש 1000 דירות להשכרה
וכל שנה מצטרפים עוד 50 איש נניח שרוצים להשכיר

אז אם עד היום היו משקיעים שקנו דירות חדשות כדי לאזן את היחס בין המשכירים לשוכרים

היום אין את המשקיעים הללו

בנוסף מכיוון שאם עד היום היו 50 איש שמצטרפים בשנה לקנייה ו50 לשכירות כנ"ל

היום אין 50 איש שקונים דירה כי הם יושבים על הגדר ומשכירים בינתיים
מה שעוד יותר מוביל למה שאמרתי
אתה מביא דוגמא של 1000 דירות קיימות ומצטרפים כל שנה 50 שוכרים חדשים לשוק, ועוד 50 אנשים שמעוניינים לקנות דירה.

זה דוגמא קיצונית של התווספות של 10 אחוז שנתי, וזה הרבה מעבר למה שבמציאות, אבל זה טוב להמחשה אז נשתמש בדוגמא הזאת. (אבל בכל זאת חשוב לשים לב שאנשים עדיין קונים דירות)

זה שיש היום 10 אחוז שמצטרפים לשוק הדירות זה לא נתון מוחלט, כי כל זה בהנחה שמחיר הדירות והשכירות מותאם להם, אבל אם נניח שמחיר השכירות יכפיל את עצמו פי 5 הרי ברור לכולם שלא יצטרפו לשוק שוכרים חדשים ואפילו ירדו עשרות אחוזים... בסוף המחיר הוא קובע את רמת הביקוש. (במצב כזה אנשים יגורו אצל ההורים או ישכרו דירות עם שותפים, או יגורו ביחידות שלא ראויות למגורים.) אז עכשיו הבאתי דוגמא קיצונית של פי 5, כדי להמחיש את ההשפעה הישירה של המחיר על הביקוש.

במצב היום שמחירי השכירות עולים ממילא זה מרחיק אנשים שיש להם אפשרות עדיין להישאר אצל ההורים או אולי אפילו חוזרים להורים כדי לחסוך עלויות, ובנוסף יש אנשים שעד היום היה להם יחידת אירוח או קומה נפרדת וכדומה שעד היום הם לא השכירו כי זה לא היה מספיק ריווחי, כרגע שהשכירות עולה הם כבר כן משכירים, ובנוסף כרגע אנשים לא קונים דירות למרות שדי ברור שבמשך השנים זה התברר כעסקה טובה, אבל בכל זאת לא קונים כי קשה לעמוד בהחזרים מאוד גבוהים... (יש חלק שגם הבנק לא ייתן להם) וכל כמה שמחירי השכירות יותר התקרבו להחזרי המשכנתא, אוטומטית נהפך להיות שווה לקנות, וממילא כל מי שיוכל לקבל משכנתא יעדיף לעשות את זה למרות שקשה.

הרעיון הכללי הוא שגם הביקוש עצמו בצורה איך שאנחנו מכירים אותו, שזה שכירות דירה, זה לא ביקוש קשיח, כי האחוזים הבודדים שהתווספו לשוק בשנה האחרונה בדיוק כמו שהם התווספו הם יכולים לרדת וממילא עליית המחירים היא מוגבלת.

אתה מביא דוגמא של 1000 דירות קיימות ומצטרפים כל שנה 50 שוכרים חדשים לשוק, ועוד 50 אנשים שמעוניינים לקנות דירה.

זה דוגמא קיצונית של התווספות של 10 אחוז שנתי, וזה הרבה מעבר למה שבמציאות, אבל זה טוב להמחשה אז נשתמש בדוגמא הזאת. (אבל בכל זאת חשוב לשים לב שאנשים עדיין קונים דירות)

זה שיש היום 10 אחוז שמצטרפים לשוק הדירות זה לא נתון מוחלט, כי כל זה בהנחה שמחיר הדירות והשכירות מותאם להם, אבל אם נניח שמחיר השכירות יכפיל את עצמו פי 5 הרי ברור לכולם שלא יצטרפו לשוק שוכרים חדשים ואפילו ירדו עשרות אחוזים... בסוף המחיר הוא קובע את רמת הביקוש. (במצב כזה אנשים יגורו אצל ההורים או ישכרו דירות עם שותפים, או יגורו ביחידות שלא ראויות למגורים.) אז עכשיו הבאתי דוגמא קיצונית של פי 5, כדי להמחיש את ההשפעה הישירה של המחיר על הביקוש.

במצב היום שמחירי השכירות עולים ממילא זה מרחיק אנשים שיש להם אפשרות עדיין להישאר אצל ההורים או אולי אפילו חוזרים להורים כדי לחסוך עלויות, ובנוסף יש אנשים שעד היום היה להם יחידת אירוח או קומה נפרדת וכדומה שעד היום הם לא השכירו כי זה לא היה מספיק ריווחי, כרגע שהשכירות עולה הם כבר כן משכירים, ובנוסף כרגע אנשים לא קונים דירות למרות שדי ברור שבמשך השנים זה התברר כעסקה טובה, אבל בכל זאת לא קונים כי קשה לעמוד בהחזרים מאוד גבוהים... (יש חלק שגם הבנק לא ייתן להם) וכל כמה שמחירי השכירות יותר התקרבו להחזרי המשכנתא, אוטומטית נהפך להיות שווה לקנות, וממילא כל מי שיוכל לקבל משכנתא יעדיף לעשות את זה למרות שקשה.

הרעיון הכללי הוא שגם הביקוש עצמו בצורה איך שאנחנו מכירים אותו, שזה שכירות דירה, זה לא ביקוש קשיח, כי האחוזים הבודדים שהתווספו לשוק בשנה האחרונה בדיוק כמו שהם התווספו הם יכולים לרדת וממילא עליית המחירים היא מוגבלת.
למעשה אם נלך עם הדוגמה של 1000 וכו (רק לשם הדוגמה)
אז נסכם זאת כך
א. אתה מסכים שיש פחות קונים של דירות שמצטרפים למעגל מחוסרי הדיור שצריכים פיתרון והפיתרון הוא
א.לקנות דירה ב. להשכיר ג.לגור אצל ההורים ד.הומלס
מכיוון שהרוב המוחלט הולכים למהלך של האופצפייה של להשכיר אני מתייחס רק לזה

ב.אתה מסביר שאם עד היום מי שנתן את הפיתרון לזוגות שלא קנו דירו קרי המשקיעים
היום מצטרפים משקיעים חדשים כאלה בדמות כל מיני מחסנים וכו

זה דוווקא נשמע הגיוני מאוד -אבל השאלה היא האם זה באמת מצליח לשמור על אותו יחס שהיה עד היום בין המשקיעים לשוכרים?

למעשה אם נלך עם הדוגמה של 1000 וכו (רק לשם הדוגמה)
אז נסכם זאת כך
א. אתה מסכים שיש פחות קונים של דירות שמצטרפים למעגל מחוסרי הדיור שצריכים פיתרון והפיתרון הוא
א.לקנות דירה ב. להשכיר ג.לגור אצל ההורים ד.הומלס
מכיוון שהרוב המוחלט הולכים למהלך של האופצפייה של להשכיר אני מתייחס רק לזה

ב.אתה מסביר שאם עד היום מי שנתן את הפיתרון לזוגות שלא קנו דירו קרי המשקיעים
היום מצטרפים משקיעים חדשים כאלה בדמות כל מיני מחסנים וכו

זה דוווקא נשמע הגיוני מאוד -אבל השאלה היא האם זה באמת מצליח לשמור על אותו יחס שהיה עד היום בין המשקיעים לשוכרים?
אני לא אומר שמחירי השכירות לא יכולים לעלות עוד, אני רק אומר שהחשבון שאתה עשית שמצטרפים שוכרים חדשים לשוק, ולא מצטרפים משקיעים חדשים בשוק, וממילא המחירים רק צריכים לעלות, זה לא חישוב נכון, כי השוכרים החדשים והמשכירים החדשים וגם הקיימים הם שוכרים ומשכירים דירות בהתאם למחיר, וכמה שהמחיר יעלה יותר, וכמה שהריבית תהיה יותר חונקת הביקוש יהיה בהתאם, וגם ההיצע יהיה בהתאם, ונקודת האיזון אני לא יודע אותה, אולי לא הגענו אליה, וזה אומר שיהיה עוד עליית מחירים בשכירות, ואולי כבר הגענו לנקודה.
(תמיד הביקוש וההיצע צריכים להתאים אחד לשני, ואם למשל יש העלאת מחיר ממילא הביקוש יורד, כי המחיר עלה, ואם המחיר יורד אז הביקוש גובר המחיר ירד.)

אני לא אומר שמחירי השכירות לא יכולים לעלות עוד, אני רק אומר שהחשבון שאתה עשית שמצטרפים שוכרים חדשים לשוק, ולא מצטרפים משקיעים חדשים בשוק, וממילא המחירים רק צריכים לעלות, זה לא חישוב נכון, כי השוכרים החדשים והמשכירים החדשים וגם הקיימים הם שוכרים ומשכירים דירות בהתאם למחיר, וכמה שהמחיר יעלה יותר, וכמה שהריבית תהיה יותר חונקת הביקוש יהיה בהתאם, וגם ההיצע יהיה בהתאם, ונקודת האיזון אני לא יודע אותה, אולי לא הגענו אליה, וזה אומר שיהיה עוד עליית מחירים בשכירות, ואולי כבר הגענו לנקודה.
(תמיד הביקוש וההיצע צריכים להתאים אחד לשני, ואם למשל יש העלאת מחיר ממילא הביקוש יורד, כי המחיר עלה, ואם המחיר יורד אז הביקוש גובר המחיר ירד.)
באמת שאני לא מצליח להבין את מה שאתה אומר
אתה טוען שהשוכרים משלמים בהתאם למחיר -שזה נקודה פשוטה שאין בה שום חידוש
אחרי זה אתה כותב שככל שהריבית תעלה יותר והכל יהיה חנוק יותר אז הביקוש יהיה בהתאם וגם ההיצע יהיה בהתאם

בדיוק על זה אני מדבר
אני מבין שהביקוש יהיה בהתאם ---הכוונה שתהיה עלייה בביקוש (מחמת הסיבות שאמרתי למעלה)

וההיצע יהיה בהתאם הכוונה שיהיה ירידה בהיצע(מחמת הסיבות שרשמתי למעלה והתייחסתי גם לטיעון שלך על תוספת ההיצע מצד מחסנים או מקומות שהיו ריקים ואחר כך מתמלאים כתוצאה מהמצב)

ומאיפה הבאת את הכלל הזה שתמיד הביקוש וההיצע צריך להתאים אחד לשני---ממש לא נכון
יכול להיות 1000 אנשים שרוצים לקנות דירה ורק 100 דירות

אתה כנראה מתכוון שבסוף יהיה מחיר שיסנן מתוך ה1000 900 וממילא יהיה איזון
אבל האיזון הזה יגרום לעליית מחיר דרמטית כמובן

אתה כנראה מתכוון שבסוף יהיה מחיר שיסנן מתוך ה1000 900 וממילא יהיה איזון
נכון מאוד.
אבל האיזון הזה יגרום לעליית מחיר דרמטית כמובן
(במציאות כרגע גם אם תאורטי צריך להתווסף לשוק עוד שוכרים חדשים, לא מדוברים על אחוזים גבוהים לדעתי ולכן גם האנשים שגרים עם ההורים או סטודנטים שגרים במגורים משותפים וכיוצא בזה, לא צריך להיות יותר מדי נפוץ, רק צריך בעוד אחוזים בודדים יותר מעכשיו...)
זה לא נכון כי האיזון לא חייב להגיע מעליית מחירים האיזון יכול להגיע מהריבית שחונקת את המשק וממילא השוכרים נחנקים וממילא השוכרים לא יכולים לשלם עוד ועוד... וממילא כתוצאה מזה חלק מהשוכרים שעוברים למגורים במקומות שעד עכשיו לא היו ראויים למגורים, או עם אנשים שגרים עם ההורים, וכו' ואני מביא את כל הדוגמאות האלו, למרות שברור שהם לא נפוצים כרגע אבל הם לא אמורים להיות נפוצים... זה בסך הכול צריך לענות על האחוזים הבודדים שהתווספו לשוק... וממילא נוצר איזון בין הביקוש לדירה לבין ההיצע.

נכון מאוד.

(במציאות כרגע גם אם תאורטי צריך להתווסף לשוק עוד שוכרים חדשים, לא מדוברים על אחוזים גבוהים לדעתי
מזה לדעתי?
אלו אחוזים גבוהים מאוד!!!
תסתכל על המציאות
לפני כמה חודשים כמות המשכנתאות היו 13 מילאיירד והיום רק 6 (כלומר שחצי מכמות העסקאות נחתכו!!!!)

לדעתי זה עובדא ברורה ולא דעה (וגם דיברתי מקודם עם מתווכת אחת שהסכימה איתי שיש עלייה דרמטית בביקושים לשכירות )
ולכן גם האנשים שגרים עם ההורים או סטודנטים שגרים במגורים משותפים וכיוצא בזה, לא צריך להיות יותר מדי נפוץ, רק צריך בעוד אחוזים בודדים יותר מעכשיו...)
זה לא נכון כי האיזון לא חייב להגיע מעליית מחירים האיזון יכול להגיע מהריבית שחונקת את המשק וממילא השוכרים נחנקים וממילא השוכרים לא יכולים לשלם עוד ועוד...
השוכרים יחסכו ברכב באוטו בפיצה שלהם ועוד הרבה דברים וייאלצו לשלם את המחיר שהמשכירים (הישנים ולא החדשים כי חדשים אין כמעט)ידרשו
כי דיור זה מוצר בסיס לפני כל הנ"ל

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
כ מתי נפתחות דירות חדשות במחיר למשתכן? פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
P מתי אפשר להגיש דוח שנתי 1301 לשנת 2023? מיסים 6
ה מתי המס מחושב בעת מכירה? מיסים 14
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
M מתי כדאי לפתוח חברה מיסים 20
ז מתי ואיך יוצאים משוק ההון? שוק ההון 45
M מתי נסחרת קרן סנופי של בלקרוק בבורסת תל אביב שוק ההון 10
ד מתי כדאי להחזיר את חלק הפריים במשכנתא? נדל"ן 13
F מחירי הדיור - האם הם יירדו? אם כן מתי? נדל"ן 2
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
לאץ' מתי ואיך עושים מעבר באסטרטגיית השקעה? שוק ההון 8
א מבולבל- מתי ואיך להשקיע? שוק ההון 5
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
N בעל הבית מכר קרקע הצמודה לבית שאני שוכר ממנו - איך אפשר לדעת מתי תתחיל הבניה? אוף טופיק 4
M דוח שנתי 2021- עד מתי אפשר להגיש? מיסים 1
ש מתי לפרסם דירה להשכרה? נדל"ן 15
E מתי כבר יגיע הזעזוע לפה? (הייטק/נדלן בארץ) פוסט תסכול פוסטים מאיכות נמוכה 534
A איך (מתי וכמה) לקנות מניות בסייל (נפילות) שוק ההון 31
R מתי נגבים הדמי מכירה / קניה ? אם בכלל? שוק ההון 2
Aslan קרן השתלמות מחקה s&p פטורה vs קרן סל מחקה s&p אירית צוברת - מתי דמי הניהול בעוכרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
E מתי אתם רושמים מטרות שנתיות ? מחפש לדייק את המועד המתאים התפתחות אישית 38
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
S מתי נקבע ערך פדיון של ביטוח חיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A איפה לבדוק מתי תהיה חלוקת דיבידנדים SSAC שוק ההון 14
בייניש מתי ריאלי לחשוב על קנית דירה למגורים? נדל"ן 4
מ מתי מוכרים? + תיק חדש שוק ההון 8
מ עד מתי ניתן למשוך כספי פיצויים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות - מתי תפדו ומתי תיקחו הלוואה ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ב מתי ניתן לבקש החזר מס ? פוסטים מאיכות נמוכה 11
A עד מתי אפשר להגיש דו"ח למס הכנסה עבור 2020? שוק ההון 0
M באיזה אופן (מתי) נגבים דמי ניהול בקרנות מחקות? שוק ההון 2
F מתי ממשים ? שוק ההון 2
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
I מתי אתם מוציאים כסף? שוק ההון 3
R איך יודעים מתי נכנס אג"ח ממשלתי חדש? שוק ההון 0
יבגני_ל דיון קצר על מתי "נכון" למשוך כסף משוק ההון עבור דירה למגורים שוק ההון 3
S מתי אפשר לקחת משכנתא רגילה בקבוצת רכישה? צרכנות פיננסית 3
M איזון רבעוני - מתי בפועל? שוק ההון 3
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
C מתי לקחת את המשכנתא כעושים Relocation? נדל"ן 2
ITS מתי יש סכנה שההון יימחק סופית? שוק ההון 11
ה מתי השוק יתחיל לעלות? שוק ההון 62
ה מתי מתחילים לחיות כמו מליונרים? (דיור בת"א) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 45
Liron2035 מחזיק תיק השקעות בIB, פעם ראשונה שממלא דו"ח רווחים. מתי נהוג להתחיל את התהליך? שוק ההון 9
מ מתי לא שווה לפתוח קרן השתלמות כעצמאי שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה