• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משכנתא 100% פריים

לתפיסתי מדובר במטרה קצת שונה.

2. כאן, אליס הייתה מוותרת לחלוטין על המסלול הקבוע אם הייתה יכולה. המסלול הקבוע נלקח לאור הוראות בנק ישראל.
ולכן מה???
לתפוס שתי ציפורים במכה אחת לא כדאי?
יכול לתת דוגמה לפתרון להמנעות מעמלות היוון? אשמח ללמוד.
פרעון מיידי לפני ה-10

אני הייתי אליס…
לקחתי משכנתא קטנה מאוד (באמצעות מסלולי פיתוי שנפרעו מיידית) ובמקביל המשכתי להשקיע בשוק ההון (במניות).
מה שכן כשאני עשיתי את זה הריביות היו מאוד נמוכות אז ההחלטה (הפסיכולוגית והכלכלית) הייתה הרבה יותר קלה.

אני אישית מאוד אוהבת את השילוב של נדל״ן ושוק ההון. לדעתי זה מקל (פסיכולוגית) להיות מושקע במניות (או מדדי מניות רחבים) בלי הצורך (הפסיכולוגי) ״לאזן״ עם השקעות סולידיות יותר. ומשכנתא לא גדולה מדי (כזו שאתה יכול להכיל בלי בעיה ויכולה לעמוד בכל מני תרחישים של ברבורים שחורים שאתה מדמיין לעצמך) משפרת (גם פסיכולוגית) את התחושה שזו ״השקעה טובה״.

יחד עם זאת חשוב לזכור שזה לא חוכמה… הניסיון שלי עם נדל״ן בארץ הוא טוב מדי. יש מצב שאם היינו עוברים משבר נדל״ן לא הייתי ממשיכה להרגיש ככה. אבל זה נכון גם לגבי משברים בהשקעות אחרות.
תודה על התגובה, פותחת עיניים כהרגלך.

אני חושב שבעתיד נפעל כמוך, אני מעדיף מניות ונדלן ללא אחזקות אג"ח.

תודה על השרשור.
אמנם אין לי מה להוסיף, אבל אני במצב דומה, מתלבט איך לפעול (אם לקחת בכלל משכנתא, פריים-1 יוצא 5%, לא מעט, במיוחד אם יגיע משבר בקרוב)
לעומת זאת כואב הלב למכור כ"כ הרבה מהתיק.. ולדעת שמפסידים בממוצע אם לא לוקחים משכנתא.

תודה על השרשור.
אמנם אין לי מה להוסיף, אבל אני במצב דומה, מתלבט איך לפעול (אם לקחת בכלל משכנתא, פריים-1 יוצא 5%, לא מעט, במיוחד אם יגיע משבר בקרוב)
לעומת זאת כואב הלב למכור כ"כ הרבה מהתיק.. ולדעת שמפסידים בממוצע אם לא לוקחים משכנתא.
יש היום אפשרויות משתלמות יותר מפריים

@Therealdeal
למה לא צמוד למדד?
הרי אם הולכים על פריים זה מתוך הבנה שהפריים קורלטיבי עם האינפלציה, אז מדוע לא ללכת ישירות על מדד?
המעלה הגדולה בצמוד מדד היא שעם תיק מניות עולמי ונדל''ן אתה מוגן כמעט לחלוטין מאינפלציה ישראלית, והריבית בפועל היא נמוכה מאוד.

מילה נוספת על משכנתה לעומת הלוואות אחרות.
לא כתבת אם יש יעד של פרישה, אבל במידה ויש כזה, המשכנתה בגלל הפריסה הארוכה שלה מאוזנת יותר וניתנת לשליטה. החזר חודשי של 500K למשך עשרים וחמש שנה צפוי להיות כרגע בערך 3,000 ש''ח בחודש/36K לשנה, שזה הוצאה שנתית של פחות מחצי אחוז מתיק המניות שנשאר (7.5M).

נערך לאחרונה ב:
אתם מרוויחים 600k בשנה, ולפי היומן שלך יכולת החיסכון היא 300k בשנה. אז לדעתי לקחת משכנתא של 500k ולקרוא לזה מינוף זו קצת עבודה בעיניים (כלפי עצמך)

@Therealdeal
למה לא צמוד למדד?
הרי אם הולכים על פריים זה מתוך הבנה שהפריים קורלטיבי עם האינפלציה, אז מדוע לא ללכת ישירות על מדד?
המעלה הגדולה בצמוד מדד היא שעם תיק מניות עולמי ונדל''ן אתה מוגן כמעט לחלוטין מאינפלציה ישראלית, והריבית בפועל היא נמוכה מאוד.
נקודה טובה. הרצון להיצמד לפריים ולא למדד נובע העבודה שיש לי דרך להיצמד לפריים אבל לא לאינפלציה (מזכיר שבישראל, מחירי דירות אינם כלולים באינפלציה).

בהשקעה בקרו כספית אקבל פחות או יותר את ריבית בנק ישראל, ואם מסלול הפריים ניתן בפריים מינוס 0.8-1, המרווח די זעום. אין לי דרך להגדיל את ההכנסות שלי יחד עם האינפלציה. זאת אומרת, יש לי אבל היא פחות בטוחה מההיצמדות לפריים.

מרגיש שכתבתי את האינטואציה שלי, זאת לא תשובה למה שכתבת כמובן.

מילה נוספת על משכנתה לעומת הלוואות אחרות.
לא כתבת אם יש יעד של פרישה, אבל במידה ויש כזה, המשכנתה בגלל הפריסה הארוכה שלה מאוזנת יותר וניתנת לשליטה. החזר חודשי של 500K למשך עשרים וחמש שנה צפוי להיות כרגע בערך 3,000 ש''ח בחודש/36K לשנה, שזה הוצאה שנתית של פחות מחצי אחוז מתיק המניות שנשאר (7.5M).
כרגע אין יעדי פרישה באופק, אבל זה בהחלט שיקול. תודה!

אתם מרוויחים 600k בשנה, ולפי היומן שלך יכולת החיסכון היא 300k בשנה. אז לדעתי לקחת משכנתא של 500k ולקרוא לזה מינוף זו קצת עבודה בעיניים (כלפי עצמך)
האם הטענה שלך היא שאנחנו צריכים/יכולים לקחת אחוז מינוף גבוה יותר?

אני נוטה להסכים. למשל, עם איזה מינוף אתה היית מרגיש בנוח במצב הזה?

במאמר מוסגר, אימצנו אסטרטגיה חדשה של השקעות בנדל"ן שאנחנו מפנים אליה כספים חדשים. החלטנו שהצעד הראשון יהיה שמרני ובכל צעד נעז קצת יותר.

לא צריך לקוות לכלום. כל עוד לא פורסמה הריבית החדשה לא תהיה לך עמלת היוון.
הריבית הממוצעת זו הריבית האחרונה הידועה, שפרסם המפקח על הבנקים. אין משהו באמצע…
כל 11 בחודש (או ביום העסקים הבא אם זה נופל על סופ"ש / חג) בנק ישראל מפרסם את ממוצע הריביות של החודש החולף.
אז מה שצריך זה להספיק לפרוע לפני ה11 לחודש (אם כי בהנחה והמסלול למספר שנים קצר יחסית, נניח עשר, גם אם מפספסים חודש אחד, הנזק כנראה לא צפוי להיות משמעותי על סכום של רבע מיליון ש"ח).

אני (לצערי?) לא @Therealdeal

אבל אם יקח צמוד מדד, לא יהיה לו את זה:
ראשית אל תצטער, היוזר שלך הוא אחד הטובים בפורום.

לגופו של ענין. הסיבה שההלוואה תישחק בפריים היא בגלל אינפלציה, ובמקרה כזה של אינפלציה הוא ישלם את השחיקה הזו בעליית הריבית, שהרי בסופו של דבר הריבית של בנק ישראל מושפעת בעיקר מגובה האינפלציה. לכן, לדעתי אינפלציה ופריים שקולים יחסית, ובמידה רבה אינפלציה נוחה יותר כיוון שהיא לא דורשת את תשלומה באופן מיידי.

במאמר מוסגר, אימצנו אסטרטגיה חדשה של השקעות בנדל"ן שאנחנו מפנים אליה כספים חדשים. החלטנו שהצעד הראשון יהיה שמרני ובכל צעד נעז קצת יותר.
אם כך, כל שכן שעדיפה משכנתה מכל הלוואה, אחרת, כל רכישה תפחית באופן משמעותי את התזרים החודשי.
נקודה טובה. הרצון להיצמד לפריים ולא למדד נובע העבודה שיש לי דרך להיצמד לפריים אבל לא לאינפלציה (מזכיר שבישראל, מחירי דירות אינם כלולים באינפלציה).

בהשקעה בקרו כספית אקבל פחות או יותר את ריבית בנק ישראל, ואם מסלול הפריים ניתן בפריים מינוס 0.8-1, המרווח די זעום. אין לי דרך להגדיל את ההכנסות שלי יחד עם האינפלציה. זאת אומרת, יש לי אבל היא פחות בטוחה מההיצמדות לפריים.

מרגיש שכתבתי את האינטואציה שלי, זאת לא תשובה למה שכתבת כמובן.
אולי פספסתי משהו. אתה מתכוון להישאר עם קרן כספית ובמקביל לקחת משכנתה? אחרת, באיזו דרך אתה מתכוון להיצמד לפריים?

ועוד נקודה - הסיבה שאנחנו מתעניינים היא לא (רק) בגלל הריבית הנמוכה יחסית, אלא בעיקר בגלל התקופה. חוב ארוך טווח בתנאים טובים יכול להיות נכס אדיר.
שאלת תם: למה חוב ארוך טווח יכול להיות נכס אדיר? בגלל שהאינפלציה תשחוק אותו? בגלל שבמסלול פריים הקרן לא צמודה, רק הריבית, ואתה צופה המשך השתוללות אינפלציה?
אם לא, אודה להסבר, אני חדש בתחום של משכנתאות.
זה לא מובן מאליו בגלל הצורך לרתק הון עצמי מחוץ לשוק ההון. אם בכל מקרה רוצים לקנות דירה, המינוף של המשכנתא יעיל מאוד.
אכן התכוונתי למקרה בו בכל מקרה קונים דירה
יש היום אפשרויות משתלמות יותר מפריים
תוכל לפרט?

אז עלה במוחה של אליס הרעיון הבא, שהיא גרסה מוזרה של "מסלול פיתוי": אליס תיקח משכנתא של 750K, בחלוקה של 500K במסלול פריים ל 20 שנה, ו 250K במסלול קבועה לא צמודה לתקופת הזמן הקטנה ביותר האפשרית - נניח למשל שנה. אליס תחזיר את כלל כספי המסלול הקבוע תוך הזמן הקצר יותר האפשרי* עם עמלות מינימליות. אם לא קרתה קטסטרופה בין לקיחת המשכנתא להחזרת הכספים בגין המסלול הקבוע, ההפרש בריביות יהיה 0.5% לכל היותר. ההפסד של הבנק מפרעון מוקדם, שהוא להבנתי חסם עליון לא הדוק לעמלת הפרעון המוקדם, הוא 1250 ש"ח. סביר.

* עוד אופטימיזציה - אליס תנסה לקבל את ההצעה מהבנק מיד לאחר מועד הכרזת ריבית של בנק ישראל, ותנסה להחזיר את המסלול לפני ההכרזה הבאה - מתוך תקווה שהריבית הממוצעת במסלול קבוע לא תשתנה יותר מידי במהלך התקופה.
עד כמה שאני מכיר אליס יכולה ללכת לבנק, לקבל אישור למשכנתא ולקחת רק את חלקה (ולבחור איזה מסלול היא לוקחת)
ולהישאר עם "זכאות" למשכנתא לא מנוצלת

אולי פספסתי משהו. אתה מתכוון להישאר עם קרן כספית ובמקביל לקחת משכנתה? אחרת, באיזו דרך אתה מתכוון להיצמד לפריים?
לא, אין שום כוונה כזאת. רציתי להדגיש שיש לי יכול להתקרב כמשקיע לריבית הפריים. אני מצפה שלאורך זמן שוק המניות יניב תשואה עודפת על ריבית בנק ישראל, שהיא לא רחוקה מהריבית במסלול הנ"ל.

שאלת תם: למה חוב ארוך טווח יכול להיות נכס אדיר? בגלל שהאינפלציה תשחוק אותו? בגלל שבמסלול פריים הקרן לא צמודה, רק הריבית, ואתה צופה המשך השתוללות אינפלציה?
אם לא, אודה להסבר, אני חדש בתחום של משכנתאות.
על חלק ממה שכתבת כן, ועל חלק לא. אני לא יודע אם בשנתיים הקרובות שוק ההון יכה את ריבית בנק ישראל. ב 20 שנה, אני מאמין שהתשובה היא כן.

הריבית היא התרופה לאינפלציה, ולכן אני מצפה שיהיה בינהן קשר.

עד כמה שאני מכיר אליס יכולה ללכת לבנק, לקבל אישור למשכנתא ולקחת רק את חלקה (ולבחור איזה מסלול היא לוקחת)
ולהישאר עם "זכאות" למשכנתא לא מנוצלת
במקרה הזה לא אפשרי הבנק לא יתן למשוך חלק מהמשכנתא ללא שליש לפחות במסלולים קבועים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 12
S לשכור ולהשקיע במדד או לקנות - באירופה עם 100% משכנתא וסבסוד הריבית נדל"ן 5
ט האם יש כלל אצבע להחזר משכנתא עבור כל 100,000 ש"ח עבור ריבית x ? פוסטים מאיכות נמוכה 4
Shnizelia יש סיבה למה לא לקחת משכנתא 100% קל"צ? נדל"ן 15
J משכנתא 100% צמודת מדד נדל"ן 16
E משכנתא: 100,000 ש"ח במתנה לבנק? צרכנות פיננסית 43
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
י משכנתא 100% להשקעה בפרויקט תמא 38 נדל"ן 4
ל דילמת מינוף תיאורטית - השקעה בדירה 100% באמצעות משכנתא נדל"ן 54
שמוליק קיפוד 100% מניות לבעלי משכנתא שוק ההון 4
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5
א מחזור משכנתא נדל"ן 12
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
R שיקולי משכנתא נדל"ן 24
9 משכנתא, או הלוואה מקופות גמל / השתלמות? נדל"ן 3
א הביטוח משכנתא מחיב אותי חיוב כפול. נדל"ן 8