• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משיכה סיסטמטית מתיק השקעות לפי חוק 4-7 אחוז.

תיק של 100K במדד תנודתי יותר מתיק של 50K במדד, באופן אבסולוטי - לא יחסי.
צריך להשוות תנודתיות כוללת של X מדד + X נדל"ן לעומת 2X מדד, לא לעומת X מדד.
וואלה, רואים שמזמן לא נגעתי בחומר.
אז בעצם הכל תלוי מה שונות Y לעומת השונות של X, אבל מעבר לתרגיל המתמטי, אין הסכמה אם אכן אין תלות בין מחירי הנדלן לתיק שעוקב אחריהם בשוק ההון, כך שכל התרגיל המתמטי לא מאד מציאותי.

תבדיל בין ברוטו במובן של "סכום לפני מס" לבין ברוטו במובן של "סכום לפני הוצאות".
אני התכוונתי בברוטו לסכום לפני הוצאות ואילו נטו לסכום אחרי הוצאות ולפני מס.
מאחר ובמניות אין הוצאות (או כמעט ואין. אפשר להגיד שעמלות הן סוגד של הוצאה) אז במניות הברוטו והנטו זהים. בנדל"ן לעומת זאת יש המון הוצאות אז 3% ברוטו הופך ל2.5% נטו (שוב - לפני מס).
זאת טעות מאוד נפוצה של משקיעים בנדל"ן שמסתכלים על שכ"ד חודשי, מכפילים אותו ב12 חושבים שכל זה הוא רווח נטו (לפני מס).
צריך להוריד מהסכום ברוטו לפחות 10% (ואולי אפילו 20%) כדי להגיע להכנסה האמיתית.
כן אני יודע, פשוט אני הנחתי שהמס של המניות מתקזז עם ההוצאות של הנדל"ן, אבל אתה היית הרבה יותר עדיין ממני עם המיסוי של החלק המנייתי.
הרבה הרבה פחות. ה25% הוא רק על הרווחים לא על המשיכות. ואם אתה מושך בLIFO אתה מגיע לרווחים ממומשים מאוד נמוכים (במיוחד בשנים הראשונות) ולכן גם לאחוז מס נמוך מתוך סך המשיכה.
נכון, אבל לפי מיטב הבנתי האפשרות הזאת קיימת רק בIB.
אם אתה מושך בFIFO אז המס אמור להיות גבוה בצורה דיי משמעותית לא?
אבל דוקא קריסה בשנים הראשונות אחרי הפרישה הרבה פחות מטרידה. זה שלב שבו אתה יכול לחזור לעבוד בקלות ולהשלים את הפער.
הבעיה היא כשיש קריסה בגיל שבו אתה כבר לא יכול לחזור לעבוד בכזאת קלות.
נכון, אבל אני חושב שאם אתה עובר את העשור הראשון של הפרישה בלי אף משבר רציני, אז הסיכוי שתצטרך לחזור מפרישה ישאף לאפס, לא?
הגזמת עם המס.
במיוחד בתקופה של משבר שבו שווי המניות נמוך. יותר סביר שבתקופה כזאת (במיוחד אם היא בשנים הראשונות לפרישה) תקבל מגן מס (כלומר סוג של מס שלילי שתוכל לנצל בשנים הבאות).
צודק, לא לקחתי את זה בחשבון(עדיין לא יצא לי לנצל מגן מס).
אם אתה בפרישה אז אתה בכלל יכול לעבור לשנה-שנתיים לגור במדינה מאוד זולה בחו"ל, מה שלא רק יורד את עלויות השכירות אלא גם את שאר ההוצאות שלך.
את האמת שיצא לי לחשוב על זה בהקשר של פרישה סופר מוקדמת, מעניין אם מישהו פה עשה(או מתכנן לעשות) את זה.
לעומת זאת לחזור לעבוד במשרד בגיל 50 (או 60 או 40, תלוי מתי תכננת לפרוש) לא נראה לי כלכך נורא.
אפשר להגיד שהיה לי מקרה שקצת מזכיר את הסיטואציה הזאת וזה היה קשה מאוד, אבל אני מניח שזה גם תלוי במקום העבודה.
נשאל את זה ככה - האם אתה מעדיף להמשיך לעבוד 5 שנים יותר כדי שתוכל להוריד את אחוז המשיכה ואת הסיכון או שאתה מעדיף לעבוד 5 שנים פחות ולקחת בחשבון שבאותם 5 (ואולי גם קצת מעבר) יש סיכוי שתצטרך לחזור לעבוד לתקופה?
שאלה יפה, אני חושב שעדיף לפרוש מוקדם אם אתה חושב שלא תהיה לך בעיה לחזור אחורה.
אפשר גם לנסות להפוך לעצמאי(מי שיכול) ואז לאט לאט להוריד את אחוז המשרה, ככה שתוכל לעבוד מתי שאתה רוצה, כמה שאתה רוצה, אם אתה רוצה.
ככל שיש לך יותר דירות ככה הבלת"מים שתקבל יתפזרו יותר סטטיסטית (כלומר תקבל משהו שהוא יותר קרוב לתוחלת).
מסכים, אבל אתה בעצמך כתבת שזה לא הכי כיף להחזיק הרבה נכסי נדל"ן.
ככה שלדעתי אם הולך על תיק כזה, אז צריך לדעת למצוא את האיזון בין פיזור רחב לשקט נפשי, ולדעתי סביבות השלושה נכסים מהווים נקודת איזון לא רעה.
כל עוד אתה מסוגל ללכת ולהתעסק בדברים האלה סבבה. מה קורה בשלב שזה כבר לא המצב?
מסנג'ר את הילדים?D:
זה לא באמת מפריע לך כהוא נחתך בחצי.
אני בספק גדול שזה לא יפריע לאף אחד להפסיד מיליונים בתקופה קצרה(ובעצם גם ארוכה).
אני לא רואה טעם להחזיק אפילו אחד :)
אבל כתבת לי ש
כל עוד אתה מסוגל ללכת ולהתעסק בדברים האלה סבבה. מה קורה בשלב שזה כבר לא המצב?
אז מחזיר אליך את השאלה, רק שבמקום להראות דירות ללקוחות, הפעם אתה הלקוח שבגיל 70-90 מחפש דירה חדשה לגור בה.

כן אני יודע, פשוט אני הנחתי שהמס של המניות מתקזז עם ההוצאות של הנדל"ן, אבל אתה היית הרבה יותר עדיין ממני עם המיסוי של החלק המנייתי
המס של המניות בקושי מתקזז עם המס של בנדל"ן. בדוגמה שלך למשל המס על הנדל"ן גבוהה מהמס על המניות.
ואין ספק שההוצאות בנדל"ן גבוהות בהרבה מהמס.

נכון, אבל לפי מיטב הבנתי האפשרות הזאת קיימת רק בIB
א. ממש לא. אין בעיה לעשות ליפו סינטטי גם בברוקר ישראלי.
ב. גם אם כן, אז מה?

אם אתה מושך בFIFO אז המס אמור להיות גבוה בצורה דיי משמעותית לא?
גם אם אתה מושך כסף בשטרות מהבנק ואז שורף אותם אתה מפסיד כסף.
אז?

אגב, בזמן משבר אני מניח שאפילו בפיפיו המיסוי במניות יהיה משמעותית נמוך יותר מההוצאות בנדל"ן. הוא יהיה גבוה יותר מהמיסוי בליפו ואולי קצת גבוה יותר מהמיסוי על נדל''ן, אבל עדיין יותר נמוך מההוצאות בנדל"ן.
בכל מקרה זה לא רלונטי כי אין שום סיבה הגיונית למשוך בפיפו.

נכון, אבל אני חושב שאם אתה עובר את העשור הראשון של הפרישה בלי אף משבר רציני, אז הסיכוי שתצטרך לחזור מפרישה ישאף לאפס, לא?
אם השוק עולה אני מניח שאתה צודק. אם השוק יושב במקום עשור, גם בלי משבר, יש סיכוי שתיהיה בבעיה בשלב מאוחר יותר.
בכל מקרה אם אתה מניח שאחרי עשור הסכנה חולפת, ומאור ובעשור הראשון אין באמת בעיה לחזור לעבוד, אז אנחנו מסכימים שאין בעיה עם תיק 100% מניות, לא?

את האמת שיצא לי לחשוב על זה בהקשר של פרישה סופר מוקדמת, מעניין אם מישהו פה עשה(או מתכנן לעשות) את זה.
בתור תוכנית פרישה או בתור תוכנית לטיפול במקרה של קריסה בשוק?

שאלה יפה, אני חושב שעדיף לפרוש מוקדם אם אתה חושב שלא תהיה לך בעיה לחזור אחורה.
גם אני.
ולכן אני לא רואה בעיה עם תיק 100% מניות

אפשר גם לנסות להפוך לעצמאי(מי שיכול) ואז לאט לאט להוריד את אחוז המשרה, ככה שתוכל לעבוד מתי שאתה רוצה, כמה שאתה רוצה, אם אתה רוצה.
מניח שזה תלוי בתחום, אבל בהרבה תחומים זה דוקא נראה לי הרבה יותר קל כשכיר.
בתור עצמאי יש הרבה יותר כאב ראש (לקוחות) והרבה יותר קשה לעבוד במשרה חלקית.

מסכים, אבל אתה בעצמך כתבת שזה לא הכי כיף להחזיק הרבה נכסי נדל"ן.
לי גם לא כיף להתעסק עם מעט.
חוץ מזה שיש לזה עלות שולית פוחתת. ככל שיש לך יותר נכסים תוספת ההתעסקות בכל נכס נוסף היא קטנה מאוד.
ככה שלדעתי אם הולך על תיק כזה, אז צריך לדעת למצוא את האיזון בין פיזור רחב לשקט נפשי, ולדעתי סביבות השלושה נכסים מהווים נקודת איזון לא רעה.
אין באמת הבדל גדול בהתעסקות בין 3 נכסים ל5.
וההפרש בהתעסקות בין 5 ל10 אומנם קיים אבל שווה את הפיזור לדעתי (אם כבר יש לך 5)
הבעיה הגדולה זה הנכס הראשון. ההבדל בין 0 ל1 הרבה יותר גדול מאשר בין 5 ל10.

מסנג'ר את הילדים?D:
בהנחה שיש לך, שאלה יכול לסמוך עליהם, שהם יודעים את העבודה ושהם בכלל מוכנים לעזור לך.

אני בספק גדול שזה לא יפריע לאף אחד להפסיד מיליונים בתקופה קצרה(ובעצם גם ארוכה).
תתפלא. כל עוד זה על הנייר וכל עוד זה חלק מהתוכנית לחלק גדול מחברי הפורום זה לא יפריע.
נכון שלאנשים "רגילים" זה כנראה יותר יפריע.

אז מחזיר אליך את השאלה, רק שבמקום להראות דירות ללקוחות, הפעם אתה הלקוח שבגיל 70-90 מחפש דירה חדשה לגור בה.
שולח את הילדים לחפש?

יש כל מיני פתרונות לדיור בשכירות לטווח ארוך.
במיוחד לגיל המבוגר יש כל מיני מתחמי מגורים כאלה, שכוללים גם עזרה רפואית זמינה במקום, חוגים לגיל השלישי ועוד כל מיני כאלה.
זה לא "בתי אבות" של פעם, חלק מהמקומות האלה ממש נחמדים ובהחלט הייתי רואה את עצמי גר שם בגיל מבוגר

ואין ספק שההוצאות בנדל"ן גבוהות בהרבה מהמס.
אוקי, יש לך יותר ניסיון ממני, אז לא יכול להתווכח איתך.
א. ממש לא. אין בעיה לעשות ליפו סינטטי גם בברוקר ישראלי.
בדוק?
יודע איך עושים את זה? כשמכרתי לא ראיתי אופציה לבחור.
בכל מקרה אם אתה מניח שאחרי עשור הסכנה חולפת, ומאור ובעשור הראשון אין באמת בעיה לחזור לעבוד, אז אנחנו מסכימים שאין בעיה עם תיק 100% מניות, לא?
אממ אני מסכים שזו אופציה יותר ריאלית ממה שחשבתי, אבל אני עדיין לא בטוח עם זה שאין בעיה עם 100% מניות.
אתה נורא אוהב פיזור, אבל בסופו של דבר כל ההון העצמי שלך מרוכז באפיק השקעה אחד ומבחינתי זאת עדיין סוג של בעיה.
לדוגמה, בחצי השני של המאה הנוכחית, האוכלוסיה בעולם אמורה להגיע לפיק שלה ואז אמורה להתחיל ירידה בכמות האנשים בעולם.
איך זה ישפיע על הצמיחה ועל תיק המניות שלך? אך אחד לא יודע. אף אחד לא יודע אם מה שקרה במאה השנים האחרונות יקרה גם במאה השנים הבאות.
בתור תוכנית פרישה או בתור תוכנית לטיפול במקרה של קריסה בשוק?
בתור פרישה.
אבל אני לא באמת חושב על זה ברצינות, אני אוהב את המדינה ואני גם מכיר מדינה זולה שהשפה הראשונה בה היא אנגלית(ושתסכים לקבל אותי).
הרבה יותר קשה לעבוד במשרה חלקית.
כמובן שזה תלוי תחום, אבל למה לעצמאי קשה יותר לעבוד במשרה חלקית?
ככל שיש לך יותר נכסים תוספת ההתעסקות בכל נכס נוסף היא קטנה מאוד.
הבעיה הגדולה זה הנכס הראשון. ההבדל בין 0 ל1 הרבה יותר גדול מאשר בין 5 ל10.
למה? בהנחה ולכל נכס יש חברת ניהול נפרדת/אתה מנהל בעצמך.
בהנחה שיש לך
מקווה שיהיו לא פחות ילדים מנכסים :)
שאלה יכול לסמוך עליהם, שהם יודעים את העבודה ושהם בכלל מוכנים לעזור לך.
אוי ואבוי לי אם לא.
כל עוד זה על הנייר וכל עוד זה חלק מהתוכנית לחלק גדול מחברי הפורום זה לא יפריע.
מעניין אם יש פה מישהו שיצא לו כבר להפסיד מיליונים(כחלק מהתוכנית שלו) ויכול להגיד שזה לא הפריע לו.
זה לא "בתי אבות" של פעם, חלק מהמקומות האלה ממש נחמדים ובהחלט הייתי רואה את עצמי גר שם בגיל מבוגר
האמת שיצא לי לבקר במקום כזה והשכונה והבתים ממש ברמה גבוהה. בהחלט אופציה מעניינת.

אתה כתבת שזה לא משנה מבחינתך אם אני מחזיק דירה להשקעה או לשימוש עצמי, אבל למה זה לא משנה?
על פניו דירה שהיא לשימוש עצמי מבטלת חלק לא קטן מהחסרונות שציינת(דייר בעייתי/דירה ריקה).
עדיין נשמע לי רעיון לא רע לגור בדירה משלך בפרישה, זה מוריד לך את ההוצאה הקבועה הכי משמעותית, השכירות.
אם היום אתה פורש בלי דירה ויש משבר, אז יהיה לך קשה לצמצם את ההוצאות ב50%(גם אם תחכה לתום החוזה ותחפש דירה זולה יותר).
לעומת זאת, אם אתה פורש עם דירה בבעלותך, הוצאות המחייה שלך דיי נמוכות(אלפים בודדים) ולכן אמור להיות לך יותר קל לחתוך את ההוצאות שלך.

אממ אני מסכים שזו אופציה יותר ריאלית ממה שחשבתי, אבל אני עדיין לא בטוח עם זה שאין בעיה עם 100% מניות.
אתה נורא אוהב פיזור, אבל בסופו של דבר כל ההון העצמי שלך מרוכז באפיק השקעה אחד ומבחינתי זאת עדיין סוג של בעיה.
לדוגמה, בחצי השני של המאה הנוכחית, האוכלוסיה בעולם אמורה להגיע לפיק שלה ואז אמורה להתחיל ירידה בכמות האנשים בעולם.
איך זה ישפיע על הצמיחה ועל תיק המניות שלך? אך אחד לא יודע. אף אחד לא יודע אם מה שקרה במאה השנים האחרונות יקרה גם במאה השנים הבאות.
זה יכול להשפיע לטובה או לרעה גם לכל אפיק אחר..
אני באמת חושב שזה לא דווקא ישפיע לרעה.. כי פיתוח כלכלי גדל דרך חיסכון במשאבים יותר מאשר צריכה כי זה מאפשר שימוש במשאבים ליעול תהליכים
וכשיהיה פחות אנשים זה נותן יותר סיכוי ליותר חיסכון כי לכל אדם יכול להיות יותר

אבל זה גם יכול להשפיע בכל דרך אחרת.. ואם זה יפגע במניות זה יכול גם לפגוע בכל סגנון השקעה אחרת כמו אגח נדלן מזומן וכו..

בדוק?
יודע איך עושים את זה? כשמכרתי לא ראיתי אופציה לבחור.
אין אופציה מובנית ולכן ה"סינטטי" ב "ליפו סינטטי"
דיברו על זה בכמה שרשורים פה בפורום. בגדול יש כמה דרכים, החל מחלוקה מראש לניירות שונים אך זהים במהות (יש מספיק ניירות שונים עוקבי מדד עולמי) דרך חלוקה מראש בין ברוקרים שונים ועד הרעיון הגאוני ש @אורי ג. העלה באחד השרשורים:
אתה קונה רגיל את הנייר שאתה רוצה בברוקר שלך.
כשאתה רוצה למכור, אתה קודם מעביר חלק מהניירות לברוקר אחר עד שאתה מגיע לשכבה שאתה רוצה למכור, ואז מוכר אותה.
בסוף התהליך אתה יכול להחזיר הכל לברוקר המקורי או להעביר הכל לחדש.

ויש כמובן גם את האופציה של להחזיק פשוט חשבון בברוקר בחו"ל, שגם ככה יש לו המון יתרונות.
אל תשכח שיש המון חברות נדל"ן שנסחרות בבורסה וכלולות בקרן עולמית.
ואני לא מדבר רק על חברות בניה אלא על חברות שמחזיקות נכסים להשכרה וכו'.
ואיך זה ישפיע על נדל"ן?
דוקא נדל"ן נשמע לי הרבה יותר מסוכן בהקשר הזה כי נגיע למצב שיש הרבה יותר דירות למגורים מאשר אנשים שרוצים לגור.

אני משקיע בחברות לא בגלל שהם נתנו תשואה בעבר אלא כי אני מאמין ב"ישות" הזאת שנקראית "חברה" (company). אני מאמין שיש מספיק חברות גמישות שידעו (וידעו בעבר) להשתנות ולהתאים את עצמן למצב, וידאגו להמשיך ולהרויח כסף בעתיד.
כלומר זה שהאוכלוסיה אולי תקטן לא אמור לפגוע בעצם העובדה שיש חברות רוחיות. בסוף כל חברה מייצרת איזשהם מוצרים ומוכרת אותם ברווח, אז אולי יהיה להם פחות למי למכור אבל זה לא אומר שהחברה לא תרוויח כסף.
בתור פרישה.
אבל אני לא באמת חושב על זה ברצינות, אני אוהב את המדינה ואני גם מכיר מדינה זולה שהשפה הראשונה בה היא אנגלית(ושתסכים לקבל אותי).
בתור פרישה אני לא חושב שהייתי עושה את זה. לא בטוח שאלו מקומות שהייתי רוצה לבלות בהם את שארית חיי.
מה שכן, בתור פתרון זמני לתקופות משבר זה יכול להיות פתרון לא רע - לעבור למקום זול לכמה שנים בודדות כדי להוריד הוצאות, ולחזור אח"כ כשהכלכלה תתאושש.
כמובן שזה תלוי תחום, אבל למה לעצמאי קשה יותר לעבוד במשרה חלקית?
כי יש לקוחות, ואם אתה לא דואג ללקוחות שלך אתה תאבד לקוחות.
בתור שכיר זה נורא קל, כי אתה בסה"כ צריך חברה אחת שתיהיה מוכנה להעסיק אותך והיא לא תיעלם כלכך מהר.

יצא לך לעבוד פעם כעצמאי? יצא לך להבין מה המשמעות של בניית מותג כעצמאי, של גיוס לקוחות וכו'?
ללקוח לא משנה מה שעות העבודה שלך, הוא רוצה פתרון כאן ועכשיו. ואם אתה לא עונה לו הוא ילך למתחרה. מעסיק לעומת זאת יודע את השעות/ימים שהוא סיכם איתך ולא יפנה אליך בזמן שאתה לא עובד (לרוב יש לו מספיק עובדים או פתרונות אחרים לימים שאתה לא עובד בהם).
למה? בהנחה ולכל נכס יש חברת ניהול נפרדת/אתה מנהל בעצמך.
חשבתי שזה ברור מאליו.
ההבדל בין לא לעשות כלום ללעשות משהו הוא תמיד הרבה יותר גדול מאשר בין לעשות 10 דברים ללעשות 11.
גרף המאמץ/לימוד וכו' הוא כזה בכל התחומים.

אם אתה מנהל בעצמך אז כבר יש לך בעלי מקצוע בכל מקום, אתה יודע בדיוק מה לעשות ונקלת כבר בהמון מקרים. אם זה נכס ראשון אין לך מושג וכל דבר שקורה אתה צריך ללמוד מ0.
אם אלו חברות ניהול, אתה כבר יודע איך להתנהל מולם, למה חשוב לשים לב וכו'. גם אם אלו חברות שונות, ההתנהלות מאוד דומה.
אחרי כמה זמן המיילים כבר נשלחים אוטומטית.
כשאתה צריך לעבור על דו"ח, זה לא משנה אם זה דו"ח של 10 שורות או 20 שורות. ה"צעד" הקשה זה לפתוח את הקובץ (למצוא זמן לזה וכו'), ברגע שפתחת אותו אז עוד כמה שורות שם לא באמת משנות
וכו'

מקווה שיהיו לא פחות ילדים מנכסים :)
לא נשמע יעיל כלכלית...
אוי ואבוי לי אם לא.
אוי ואבוי אם השוק יקרוס.
אבל דברים קורים (הרבה יותר ממה שאתה חושב).
מעניין אם יש פה מישהו שיצא לו כבר להפסיד מיליונים(כחלק מהתוכנית שלו) ויכול להגיד שזה לא הפריע לו.
אני חושב שכמעט כל מי שהיו לו כמה מליונים בתיק לפני שנה.
ויש פה בפורום כמה אנשים שהיו להם סכומים כאלה מושקעים.
האמת שיצא לי לבקר במקום כזה והשכונה והבתים ממש ברמה גבוהה. בהחלט אופציה מעניינת.
אכן.
סבתא שלי גרה במקום כזה ונורא נהנתה.
על פניו דירה שהיא לשימוש עצמי מבטלת חלק לא קטן מהחסרונות שציינת(דייר בעייתי/דירה ריקה).
היא מבטלת חלק מהחסרונות ומעלה חסרונות אחרים.
למשל אם השכונה משנה את פניה ונהיית לא נעימה למגורים בשבילך, אתה עדיין תוכל להשכיר אותה (אומנם בסכום נמוך יותר מאשר קודם), אבל לא תרצה לגור בה.
עדיין נשמע לי רעיון לא רע לגור בדירה משלך בפרישה, זה מוריד לך את ההוצאה הקבועה הכי משמעותית, השכירות.
ומעלה לך הרבה כאב ראש. מגביל אותך בהרבה דברים וכו'.
אחד הייתרונות הגדולים בשכירות זה שלא צריך לדאוג לתחזוקה/תיקונים וכו'. לא צריך להתחיל לדאוג אם בעל מקצוע מסויים מנסה לעקוץ אותך וכו'.
כל הדברים האלה הם בעיה של בעל הדירה ולא שלך כדייר.
אם היום אתה פורש בלי דירה ויש משבר, אז יהיה לך קשה לצמצם את ההוצאות ב50%(גם אם תחכה לתום החוזה ותחפש דירה זולה יותר).
למה? אפשר נורא בקלות - עוברים לגור במדינה זולה לשנה-שנתיים, כמו שכבר אמרנו קודם :)
לעומת זאת, אם אתה פורש עם דירה בבעלותך, הוצאות המחייה שלך דיי נמוכות(אלפים בודדים) ולכן אמור להיות לך יותר קל לחתוך את ההוצאות שלך.
מצד שני אתה עדיין תלוי במחירים בעיר/מדינה שלך. לעומת זאת בשכירות אתה יכול לעבור למדינה זולה ולהוריד משמעותית גם את כל שאר עלויות המחיה שלך.

זה יכול להשפיע לטובה או לרעה גם לכל אפיק אחר..
אני באמת חושב שזה לא דווקא ישפיע לרעה.. כי פיתוח כלכלי גדל דרך חיסכון במשאבים יותר מאשר צריכה כי זה מאפשר שימוש במשאבים ליעול תהליכים
וכשיהיה פחות אנשים זה נותן יותר סיכוי ליותר חיסכון כי לכל אדם יכול להיות יותר

אבל זה גם יכול להשפיע בכל דרך אחרת.. ואם זה יפגע במניות זה יכול גם לפגוע בכל סגנון השקעה אחרת כמו אגח נדלן מזומן וכו..
זאת בדיוק הנקודה(והבעיה), אף אחד לא יכול באמת לדעת.
וזאת הייתה רק דוגמה אחת שקפצה לי לראש, יש עוד מיליון תרחישים שאנחנו בכלל לא יכול לחשוב עליהם.

ויש כמובן גם את האופציה של להחזיק פשוט חשבון בברוקר בחו"ל, שגם ככה יש לו המון יתרונות.
האם מעבר של ברוקר לקראת אסוף יכול לפתור את הבעיה? או שאם עוברים לIB אז אפשר יהיה למכור בשכבות רק את הניירות שקנית דרכם?
אל תשכח שיש המון חברות נדל"ן שנסחרות בבורסה וכלולות בקרן עולמית.
לפי מה שהבנתי מדובר באחוז קטן מאוד, ככה שההשפעה שלהן על התיק זניחה.
ואיך זה ישפיע על נדל"ן?
קודם כל אני לא בטוח שנדל"ן זה הפתרון, רק אמרתי שאני עדיין לא מרגיש בנוח עם 100% מניות.
דוקא נדל"ן נשמע לי הרבה יותר מסוכן בהקשר הזה כי נגיע למצב שיש הרבה יותר דירות למגורים מאשר אנשים שרוצים לגור.
זה נכון חלקית.
היתרון של נדל"ן במקרה הזה, זה שאתה לא קונה את כל השוק(מה שהחשבת כחיסרון). מכיוון שיש לך את האופציה לרכוש דירות במדינות עם הגירה חיובית/ילודה גבוהה. בנוסף, יש לך את האופציה למכור את הדירה בעתיד ולקנות אחת חדשה במקום אחר.
כלומר זה שהאוכלוסיה אולי תקטן לא אמור לפגוע בעצם העובדה שיש חברות רוחיות. בסוף כל חברה מייצרת איזשהם מוצרים ומוכרת אותם ברווח, אז אולי יהיה להם פחות למי למכור אבל זה לא אומר שהחברה לא תרוויח כסף.
לא אמרתי שהיא לא תרוויח, אבל כל המודל של ה4% בנוי על הנחות העבר שהשקעה בשוק האמריקאי מספקת תשואה של X%, אם הX הזה יהפוך בעוד 30 שנים ל1/4X(כך שהחברות עדיין רווחיות, אבל פחות) אז כל המודל יקרוס.
אני מאמין ש
ומה אם אתה טועה?
מה שכן, בתור פתרון זמני לתקופות משבר זה יכול להיות פתרון לא רע - לעבור למקום זול לכמה שנים בודדות כדי להוריד הוצאות, ולחזור אח"כ כשהכלכלה תתאושש.
יש לך אזרחות נוספת?
על הנייר זה אכן פתרון לא רע, אבל אני לא יודע כמה אטרקטיבי זה לעבור למדינה זרה וכנראה שגם לא הכי אטרקטיבית למשך כמה שנים בגיל מבוגר.
כי יש לקוחות, ואם אתה לא דואג ללקוחות שלך אתה תאבד לקוחות.
אין לי ניסיון בעצמי, אבל האם הטכנולוגיה והפלטפורמות החדשות לא שיפרו(וכנראה ימשיכו לשפר) את המצב?
יצא לך לעבוד פעם כעצמאי? יצא לך להבין מה המשמעות של בניית מותג כעצמאי, של גיוס לקוחות וכו'?
לא, לא ולא חח
בגלל זה אני אוהב לשמוע מניסיונם של אחרים.
חשבתי שזה ברור מאליו.
הכוונה שלי זה לא שהייתה לך דירה אחת בטקסס והחלטת שאתה קונה דירה נוספת בטקסס.
הכוונה שלי היא שיש לך דירה בארץ(שאתה מנהל לבד) ואליה אתה מוסיף דירה בטקסס, אני לא חושב שמדובר בתוספת שולית.
גם אם תוסיף לשני הנכסים האלו נכס נוסף באירופה, אז נכון שכבר יהיה לך ניסיון עם נכס מרחוק ועם חברת ניהול, התוספת כנראה תהיה קטנה יותר, אבל עדיין מדובר ביבשת חדשה מבחינתך.

לא נשמע יעיל כלכלית...
לא הכל כלכלי, כפי שאפילו הסולידית הבינה בעצמה(מזל טוב).
אבל דברים קורים (הרבה יותר ממה שאתה חושב).
זאת בדיוק הנקודה שלי!
ויש פה בפורום כמה אנשים שהיו להם סכומים כאלה מושקעים.
אשמח אם אותם אנשים ישתפו מהתחושות שלהם באותם ימים.
זכור לי רק שהייתה פה מישהי אחת שהיה לה סכום לא קטן ואיך שהתחילו הירידות היא פתחה את השרשור המפורסם.
למשל אם השכונה משנה את פניה ונהיית לא נעימה למגורים בשבילך
נראה לי שמדובר בתהליכים ששמים לב אליהם ולא קורים ביום אחד, בכל מקרה תמיד אפשר להחליף דירה...
למה? אפשר נורא בקלות
חחח אני לא יודע אם אתה רציני, אבל מצחיקה אותי הדרך בא אתה עוזב את המדינה בכזאת קלות.
יצא לך פעם לעבור לגור במדינה אחרת?
מצד שני אתה עדיין תלוי במחירים בעיר/מדינה שלך.
אממ לא מדויק, כבר היום אני רוכש חלק גדול מהמוצרים שאני קונה ב/מחו"ל(בגדול אני קונה בארץ רק מזון).
לך תדע, אולי בעתיד נוכל להזמין גם פירות וירקות מאמזון.

אנחנו בדיון על אם נדלן יתרום לסיכון בפרישה או לא, זה דיון כלכלי.
אם יש לך סיבות לא כלכליות לרכוש נדלן, זה שלך
אבל לא שייך לדיון.

האם מעבר של ברוקר לקראת אסוף יכול לפתור את הבעיה?
תיאורטית כן.

לפי מה שהבנתי מדובר באחוז קטן מאוד, ככה שההשפעה שלהן על התיק זניחה.
האחוז הוא בדיוק האחוז לפי החלק היחסי שהן תופסות מהשוק.
יש לך סיבה להאמין שאתה יודע משהו שהשוק לא יודע/לא מתמחר?
לא שאני אומר שהשוק תמיד צודק, אני רק אומר שהוא יותר חכם ממני.
קודם כל אני לא בטוח שנדל"ן זה הפתרון, רק אמרתי שאני עדיין לא מרגיש בנוח עם 100% מניות.
ואני אמרתי שאני כן :)
היתרון של נדל"ן במקרה הזה, זה שאתה לא קונה את כל השוק(מה שהחשבת כחיסרון). מכיוון שיש לך את האופציה לרכוש דירות במדינות עם הגירה חיובית/ילודה גבוהה.
איך זה שונה מלקנות מניה לפני שהיא עולה?
נכון שנדל"ן זה לא שוק משוכלל כמו מניות, אבל עדיין למה אתה חושב שיש לך יתרון כלשהו על "השוק"?
בנוסף, יש לך את האופציה למכור את הדירה בעתיד ולקנות אחת חדשה במקום אחר.
יש לך באותה מידה גם את האופציה למכור מניה (אחרי שהערך שלה ירד, כמו הדירה) ולקנות מניה אחרת (אחרי שהערך שלה/של הדירה החדשה עלה).
פעם היו לך טיעונים יותר טובים :)
לא אמרתי שהיא לא תרוויח, אבל כל המודל של ה4% בנוי על הנחות העבר שהשקעה בשוק האמריקאי מספקת תשואה של X%, אם הX הזה יהפוך בעוד 30 שנים ל1/4X(כך שהחברות עדיין רווחיות, אבל פחות) אז כל המודל יקרוס.
כן ולא.
כלומר נכון שיש פה איזשהי הנחה על גובה התשואה וממנה נגזרת גם גובה המשיכה. אבל איזשהן הנחות צריך לעשות, אחרת לא נגיע לשום מקום.
כלומר אתה תמיד יכול להגיד "מה יהיה אם", ואף פעם לא יהיה פתרון להכל. אתה יכול להגיד שבמקום לחסוך 300-400 חודשי הוצאה אתה רוצה לחסוך 2000 למקרה שהתשואות ירדו.
להוסיף נדל"ן לא יעזור לך לפתור את זה.
ומה אם אתה טועה?
כמו שאמרתי קודם - צריך איזשהן הנחות.
ומה אם יום אחרי שאתה פורש תיהיה מחלמת עולם גרעינית וכולנו נמות?
יש לך אזרחות נוספת?
א. תמיד טוב שתיהיה, אז אם אין לך כדאי לך לנסות להשיג אחת :)
ב. גם בלי אזרחות נוספת לא צריכה להיות בעיה לעבור לגור כמה חודשים ואפילו שנים בחו"ל.
על הנייר זה אכן פתרון לא רע, אבל אני לא יודע כמה אטרקטיבי זה לעבור למדינה זרה וכנראה שגם לא הכי אטרקטיבית למשך כמה שנים בגיל מבוגר.
אבל הסכמנו שאנחנו לא מדברים על גיל מבוגר אלא על התחלת הפרישה.
אם האפשרויות שלך הן או לעבור לגור בתאילנד לשנה או לחזור לעבודה לשנה, מה אתה מעדיף? (לי אישית שתי האופציות נראות סבבה)
אין לי ניסיון בעצמי, אבל האם הטכנולוגיה והפלטפורמות החדשות לא שיפרו(וכנראה ימשיכו לשפר) את המצב?
לא בהקשר הזה.
עדיין יש לקוחות.
הכוונה שלי היא שיש לך דירה בארץ(שאתה מנהל לבד) ואליה אתה מוסיף דירה בטקסס, אני לא חושב שמדובר בתוספת שולית.
גם אם תוסיף לשני הנכסים האלו נכס נוסף באירופה, אז נכון שכבר יהיה לך ניסיון עם נכס מרחוק ועם חברת ניהול, התוספת כנראה תהיה קטנה יותר, אבל עדיין מדובר ביבשת חדשה מבחינתך.
אבל זה בדיוק הענין של תוספת שולית פוחתת - ככל שיש לך יותר נכסים להוסיף עוד נכס אחד זה לא בעיה.
אם יש לך 10 נכסים ב10 מדינות שונות אז להוסיף נכס 11 במדינה ה11 זה משמעותית יותר קל מאשר לקנות את הנכס הראשון שלך.
אבל הדיון כלכלי.
אבל אפילו אם אתה בקטע של ילדים (ולא שאני שולל ילדים באופן כללי), לגדל יותר ילדים מנכסים זה אומר אחד מ2:
או שיש לך ממש מעט נכסים או שיש לך המון ילדים.
שני המצבים הללו לא נראים לי מקום טוב להיות בהם, ולא רק כלכלית.
זאת בדיוק הנקודה שלי!
שאי אפשר לסמוך על ילדים?
;)
נראה לי שמדובר בתהליכים ששמים לב אליהם ולא קורים ביום אחד, בכל מקרה תמיד אפשר להחליף דירה...
כמו שאמרתי קודם - כשאתה שם לב לזה כבר מאוחר מידי.
אתה כמובן יכול להחליף דירה, (או להשכיר את הנוכחית ולשכור אחת אחרת) אבל מה העלות של זה? ערך הדירה כבר ירד ואת הכסף כבר הפסדת.
חחח אני לא יודע אם אתה רציני, אבל מצחיקה אותי הדרך בא אתה עוזב את המדינה בכזאת קלות.
לא ברור לי למה זה נראה לך כלכך מסובך.
זה באמת מאוד פשוט.
יצא לך פעם לעבור לגור במדינה אחרת?
כן.
אממ לא מדויק, כבר היום אני רוכש חלק גדול מהמוצרים שאני קונה ב/מחו"ל(בגדול אני קונה בארץ רק מזון).
אז חשמל אתה קונה בחו"ל? גם מיים וארנונה?
ומה לגבי דלק, רכבים וכו'?
ומה החלק של "מזון" שהזכרת מתוך כלל ההוצאות שלך?
תסתכל פעם על סל ההוצאות הממוצע שלך, אני בטוח שרוב ההוצאות שלך הם לא על דברים שאתה קונה ב/מ חו"ל.

ולא, אני לא מדבר על גאדגטים כאלה ואחרים שאתה מזמין מאמזון/עליאקספרס. את הדברים האלה אתה גם ככה לא תקנה בתקופה שאתה מנסה לחסוך בהוצאות.
תנסה רגע להסתכל איזה אחוז מ"תקציב העצמות היבשות" שלך יוצא על דברים שתלויים במדינה/עיר שאתה גר בה.

אם יש לך סיבות לא כלכליות לרכוש נדלן, זה שלך
הוא דיבר על סיבות לא כלכליות לעשות הרבה ילדים (או על סיבות לא כלכליות להחזיק מעט מאוד נכסים, לא בטוח שהבנתי לאיזה מהשניים הוא מתכוון :) )

תיאורטית כן.
מעניין מאוד.
לא אמורה להיות בעיה להעביר תיק גדול מברוקר ישראלי לאמריקאי נכון?
האחוז הוא בדיוק האחוז לפי החלק היחסי שהן תופסות מהשוק.
יש לך סיבה להאמין שאתה יודע משהו שהשוק לא יודע/לא מתמחר?
לא שאני אומר שהשוק תמיד צודק, אני רק אומר שהוא יותר חכם ממני.
כמובן שלא, אבל אני לא מבין למה לקחת את זה לכיוון הזה.
אתה ציינת שהתיק שלך כולל מניות נדל"ן שונות לפי חלקן היחסי, אז אמרתי שזה לא ממש רלוונטי לדיון(אלא אם כן פספסתי את הנקודה שלך).
ואני אמרתי שאני כן :)
זכותך, בוא נראה אם בסוף הדיון אחד מאיתנו יצליח לשכנע את האחר :)
איך זה שונה מלקנות מניה לפני שהיא עולה?
נכון שנדל"ן זה לא שוק משוכלל כמו מניות, אבל עדיין למה אתה חושב שיש לך יתרון כלשהו על "השוק"?
מסיבה פשוטה, אומנם לא בדקתי, אבל אני מניח שרוב הדירות בעולם נקנות לצורך מגורים ולא להשקעה.
בוא ניקח לצורך העניין יפני ממוצע בן 28 שבדיוק התחתן ומחפש דירה לגור בה. האם אתה חושב שבאמת אכפת לו מה יקרה ביפן בעוד 30 שנים?
סביר להניח שלא... אני מאמין שיהיה אכפת לו למצוא דירה במחיר סביר, קרוב למשפחה שלו ולמקום העבודה שלו.
לי כמשקיע אין את כל השיקולים האלה, לכן אני לא צריך לבחור את הנכסים שלי מרדיוס מצומצם של 30 קילומטר, אלא השיקול שלי הוא כלכלי נטו, והאפשרויות שלי הן אינסופיות.
זה לא יתרון?
יש לך באותה מידה גם את האופציה למכור מניה (אחרי שהערך שלה ירד, כמו הדירה) ולקנות מניה אחרת (אחרי שהערך שלה/של הדירה החדשה עלה).
פעם היו לך טיעונים יותר טובים :)
חחח אבל חשבתי ששנינו מאמינים בעקיבה אחרי כל השוק ולא ברכישה של מניות ספציפיות.
להוסיף נדל"ן לא יעזור לך לפתור את זה.
למה לא? זה מפחית את הסיכון בצורה מסוימת(גם אם לדעתך זה מוסיף סיכונים מסוג אחר).
כמו שאמרתי קודם - צריך איזשהן הנחות.
ומה אם יום אחרי שאתה פורש תיהיה מחלמת עולם גרעינית וכולנו נמות?
אז זה לא משנה באיזה תמהיל בחרנו.
גם לך היו פעם טיעונים טובים יותר D: (חייבים להוסיף עוד אימוג'ים).

אבל ברצינות, מה יותר סביר בעיניך, שכולנו נמות או ששוק ההון יפסיק לספק את התשואה שהוא סיפק עד היום?
אתה באמת לא רואה תרחיש סביר שזה יכול לקרות?
א. תמיד טוב שתיהיה, אז אם אין לך כדאי לך לנסות להשיג אחת :)
האמת שיש.
אבל הסכמנו שאנחנו לא מדברים על גיל מבוגר אלא על התחלת הפרישה.
צודק, אבל אני לא מדבר על משבר(כפי שדיברנו בהתחלה), אלא על משהו שיגרום לתשואות שהיינו רגילים אליהן להשתנות בצורה משמעותית, מה שיכול להשפיע על התיק שלנו בשלב מאוחר יותר.
אם האפשרויות שלך הן או לעבור לגור בתאילנד לשנה או לחזור לעבודה לשנה, מה אתה מעדיף? (לי אישית שתי האופציות נראות סבבה)
בהחלט אופציה לא רעה(יש שיגידו חלומית), אבל בכנות אני באמת לא יודע אם אוכל לגור במדינה זרה(שהיא לא אנגליה/ארה"ב) למשך יותר מכמה חודשים.
לגבי החזרה לעבודה, אמרנו שאנחנו מנסים להימנע ככל האפשר מהאופציה הזאת וגם כפי שכתבתי למעלה, יכול להיות שזה יקרה לך בגיל מבוגר יותר ואז כבר לא תהיה רלוונטי בשוק העבודה.
לא בהקשר הזה.
עדיין יש לקוחות.
אני מתכוון ללקוחות, האם הפלטפורמות החדשות לא משפרות בצורה משמעותית את אופן גיוס הלקוחות?
לפי מה שאני קורא/שומע(אבל לא מניסיון אישי), כל אחד יכול להציע את המוצרים/שירותים שלו לכל אדם בעולם.
אני בטוח שזה עדיין לא קל, אבל אני מניח שזה קל יותר ממה שהיה לפני עשור.
אם יש לך 10 נכסים ב10 מדינות שונות אז להוסיף נכס 11 במדינה ה11 זה משמעותית יותר קל מאשר לקנות את הנכס הראשון שלך.
בסדר עם 10-11 נכסים אתה צודק, אני התכוונתי למספר נמוך יותר ואז לדעתי זה מעט פחות רלוונטי(אלא אם כן אתה מוכר וקונה נכסים מדי כמה שנים).
שני המצבים הללו לא נראים לי מקום טוב להיות בהם, ולא רק כלכלית.
אני יודע שהדיון כלכלי, אבל אם כבר הזכרת את הנושא, אשמח אם תפרט.
שאי אפשר לסמוך על ילדים?
;)
חחח עם הילדים של היום יש מצב שאתה צודק(אם כי אני מאמין בחינוך שאני אתן להם).
כמו שאמרתי קודם - כשאתה שם לב לזה כבר מאוחר מידי.
באתי לכתוב לך הודעה נגדית, שמה הסיכוי שדבר פתאומי יצוץ לך אם אתה גר בשכונה טובה, אבל אז נזכרתי בדוגמה שדווקא תומכת בטענה שלך.
לפני כמה חודשים זיהיתי מספר חריג מאוד של עסקאות בטווח זמן קטן בבניין מגורים בשכונה שאני גר בה(משהו כמו 14 עסקאות בפחות משנתיים).
זה היה נראה לי מוזר, אז ביררתי וגיליתי שמסתבר שעבריין דיי מוכר גר בפנטהאוז של הבניין.
במצב כזה באמת שאין לך מה לעשות, אתה חייב לעזוב את הדירה ואי אפשר לשם לב לדבר כזה לפני שהוא קורה.
אם כי אני חייב לציין שהרוב המוחלט של הדירות נמכרו במחיר שקרוב מאוד לשווי האמיתי שלהם(מסתבר שאנשים עושים את העיסקה של החיים שלהם מבלי לעשות שיעורי בית לפני או שפשוט לא אכפת להם מהחיים שלהם).
לא ברור לי למה זה נראה לך כלכך מסובך.
אם מדברים על הגירה לא חוקית, אז יכול להיות שיש פה סיכון מסוים(אני לא מכיר ואני גם לא רוצה להכיר את החוקה התאילנדית).
אם מדברים על הגירה חוקית, אז מכיוון שאנחנו מדברים על מדינות זולות, אז סביר להניח שאנחנו מדברים על מדינות זולות מהאיחוד האירופי(ויצא לי לבקר בחלק גדול מהן).
מזג האוויר, השפה, המנטליות, הכל שונה שם(תוסיף לזה את המרחק הגדול מהחברים והמשפחה).
אני לא יודע לאיזו מדינה היגרת ועד כמה קל לך להסתגל למדינות ותרבויות אחרות, אבלי לי באופן אישי זה לא נשמע קל, במיוחד הקטע של הבדידות.
אז חשמל אתה קונה בחו"ל?
לא קונה בכלל.
גם מיים וארנונה?
כנ"ל.
מה לגבי דלק, רכבים וכו'?
אין לי רכב והתחבורה הציבורית בארץ זולה מאוד(אם כי גם בה אני בקושי משתמש).
ומה החלק של "מזון" שהזכרת מתוך כלל ההוצאות שלך?
כפי שאתה מתחיל להבין, פער הגילאים בנינו כנראה דיי גדול, לכן המשך ההודעה שלך לא רלוונטי עבורי.
אתה בטח שואל את עצמך עכשיו למה לעזאזל סטודנט צעיר מנהל איתך את הדיון הזה בכלל D:
הוא דיבר על סיבות לא כלכליות לעשות הרבה ילדים
אכן.
לא התכוונתי שאני רוצה לרכוש נדל"ן מסיבה לא כלכלית, הדיון היה ונשאר כלכלי נטו.

זאת בדיוק הנקודה(והבעיה), אף אחד לא יכול באמת לדעת.
וזאת הייתה רק דוגמה אחת שקפצה לי לראש, יש עוד מיליון תרחישים שאנחנו בכלל לא יכול לחשוב עליהם.
ולדעתי ברוב התרחישים שילוב של נדלן רק יפגע בתיק ההשקעות

זכותך, בוא נראה אם בסוף הדיון אחד מאיתנו יצליח לשכנע את האחר :)
אבל למה צריך לנסות לשכנע מישהו בזה?:roll:
אם מישהו כמו @roneng, שאין ספק שהוא מודע לסיכונים, מחליט להחזיק 100% מניות ואין לו בעיה עם זה, למה צריך לשכנע אותו לא לעשות את זה? הרי מבחינת תוחלת התשואה (היסטורית) היא טובה יותר.
אישית אני מחזיקה נדל״ן רק בחלק שהיה אמור להיות אג״ח. אם הייתי מרגישה בנוח להחזיק 100% מההון ההוליסטי שלי במניות כנראה לא הייתי מחזיקה בכלל נדל״ן.

ולדעתי ברוב התרחישים שילוב של נדלן רק יפגע בתיק ההשקעות
לדעתי אתה טועה.
, מחליט להחזיק 100% מניות ואין לו בעיה עם זה, למה צריך לשכנע אותו לא לעשות את זה? הרי מבחינת תוחלת התשואה (היסטורית) היא טובה יותר.
לדעתי הוא חשוף גם לנדל"ן ישירות, או היה לפחות.
אישית אני מחזיקה נדל״ן רק בחלק שהיה אמור להיות אג״ח. אם הייתי מרגישה בנוח להחזיק 100% מההון ההוליסטי שלי במניות כנראה לא הייתי מחזיקה בכלל נדל״ן.
ואני בדיוק ההפך.

מעניין מאוד.
לא אמורה להיות בעיה להעביר תיק גדול מברוקר ישראלי לאמריקאי נכון?
נכון. אבל השאלה למה?
א. אין שום בעיה להחזיק כבר היום בברוקר זר. זה אפילו יותר משתלם בהרבה מובנים.
ב. אין שום בעיה לעשות lifo סינטטי בברוקר ישראלי

כמובן שלא, אבל אני לא מבין למה לקחת את זה לכיוון הזה.
אתה ציינת שהתיק שלך כולל מניות נדל"ן שונות לפי חלקן היחסי, אז אמרתי שזה לא ממש רלוונטי לדיון(אלא אם כן פספסתי את הנקודה שלך).
לא הבנתי למה אתה אומר שזה לא רלונטי לדיון? זאת הרי בדיוק מהות הדיון ובגלל זה "לקחתי את זה לכיוון הזה" (כי מבחינתי זה תמיד היה שם).
אתה אמרת שהאחוז נמוך מידי ואני אומר שלפי השוק (שהוא יותר חכם ממני וממך) הנדלן נמצא בדיוק באחוז הנכון בתיק.
מסיבה פשוטה, אומנם לא בדקתי, אבל אני מניח שרוב הדירות בעולם נקנות לצורך מגורים ולא להשקעה.
איך זה קשור?
הנקודה שלי היא שאתה לא יכול לתזמן את השוק או לדעת מראש איזה נכס/מניה תעלה יותר מאחרות. זה נכון לנדלן כמו שזה נכון למניות.
בוא ניקח לצורך העניין יפני ממוצע בן 28 שבדיוק התחתן ומחפש דירה לגור בה. האם אתה חושב שבאמת אכפת לו מה יקרה ביפן בעוד 30 שנים?
אתה זה שטען שכן:
היתרון של נדל"ן במקרה הזה, זה שאתה לא קונה את כל השוק(מה שהחשבת כחיסרון). מכיוון שיש לך את האופציה לרכוש דירות במדינות עם הגירה חיובית/ילודה גבוהה. בנוסף, יש לך את האופציה למכור את הדירה בעתיד ולקנות אחת חדשה במקום אחר.
אז תחליט - או שיש יתרון בזה ואתה מעוניין להמר על נכס בודד (מה שאתה יכול לעשות גם עם מניות) או שזה לא מעניין את הדייר ואז הייתרון שציינת לא קיים (למרות ששוב, לדעתי הוא לא יתרון אלא חסרון).
לי כמשקיע אין את כל השיקולים האלה, לכן אני לא צריך לבחור את הנכסים שלי מרדיוס מצומצם של 30 קילומטר, אלא השיקול שלי הוא כלכלי נטו, והאפשרויות שלי הן אינסופיות.
זה לא יתרון?
שוב - מה גורם לך לחשוב שאתה יודע מהשהו שהשוק לא יודע?
למה אתה חושב שתוכל לזהות נדל"ן שיעלה בעתיד יותר מאחרים? מה ההבדל בין זה לבין לזהות איזה מניה תעלה בעתיד יותר מאחרות?
חחח אבל חשבתי ששנינו מאמינים בעקיבה אחרי כל השוק ולא ברכישה של מניות ספציפיות.
בדיוק!
וזאת בדיוק הבעיה עם קניה של דירה ספציפית - זה בדיוק כמו לקנות מניה ספציפית (ואפילו יותר מסוכן).
למה לא? זה מפחית את הסיכון בצורה מסוימת(גם אם לדעתך זה מוסיף סיכונים מסוג אחר).
זה לא מפחית סיכון אלא מגדיל סיכון.
אבל ברצינות, מה יותר סביר בעיניך, שכולנו נמות או ששוק ההון יפסיק לספק את התשואה שהוא סיפק עד היום?
אתה באמת לא רואה תרחיש סביר שזה יכול לקרות?
מלחמת עולם הרבה יותר סבירה מתרחיש שבו הכלכלה פשוט מפסיקה לעבוד.
כלומר סביר שזה יבוא ביחד, כאשר לא ברור איזה מהם יגרום לשני:
1. מלחמת עולם שתגרום לכלכלה להפסיק לעבוד כי כולם חזרו לתקופת האבן או בגלל שהאנושות פשוט נמחקה
2. הכלכלה מפסיקה לעבוד, מה שגורם לכאוס עולמי ומלחמות בכל העולם.
אבל אם אתה שואל לגבי כל אחד במנותק, אז הרבה יותר סביר שתיהיה מלחמה שלא תגרום למות הכלכלה מאשר זה שמות הכלכלה לא יגרום למלחמה.
צודק, אבל אני לא מדבר על משבר(כפי שדיברנו בהתחלה), אלא על משהו שיגרום לתשואות שהיינו רגילים אליהן להשתנות בצורה משמעותית, מה שיכול להשפיע על התיק שלנו בשלב מאוחר יותר.
אז עכשיו עברנו לדבר על נושא אחר לחלוטין?
טוב, לפחות אפשר להסכים שכל עוד האנושות לא משתנה באופן קיצוני והכלכלה לא מתה אז תיק 100% מניות זה טוב?
בהחלט אופציה לא רעה(יש שיגידו חלומית), אבל בכנות אני באמת לא יודע אם אוכל לגור במדינה זרה(שהיא לא אנגליה/ארה"ב) למשך יותר מכמה חודשים.
לגבי החזרה לעבודה, אמרנו שאנחנו מנסים להימנע ככל האפשר מהאופציה הזאת וגם כפי שכתבתי למעלה, יכול להיות שזה יקרה לך בגיל מבוגר יותר ואז כבר לא תהיה רלוונטי בשוק העבודה.
משעשע שאתה אומר את זה ואח"כ מספר שאתה סטונדט שעדיין לא באמת עבד בעבודה רצינית ובטח שלא ניסה לגור קצת בחו"ל.
עצה שלי - תנסה את זה, זה יכול להיות מאוד כיף.
אגב, אם הגבול שלך הוא כמה חודשים אז פשוט תעבור בין כמה מדינות ותיהיה בכל אחת מהן כמה חודשים.
אני מתכוון ללקוחות, האם הפלטפורמות החדשות לא משפרות בצורה משמעותית את אופן גיוס הלקוחות?
לפי מה שאני קורא/שומע(אבל לא מניסיון אישי), כל אחד יכול להציע את המוצרים/שירותים שלו לכל אדם בעולם.
אני בטוח שזה עדיין לא קל, אבל אני מניח שזה קל יותר ממה שהיה לפני עשור.
הבעיה זה לא גיוס הלקוחות עצמו אלא ההתעסקות עם לקוחות.
אם לקוח מתקשר אליך הוא מצפה למענה. אם הוא רוצה שרות היום ואתה אומר לו "אבל אני לא עובד היום, תבוא עוד יומיים" הוא ילך למישהו אחר, ויקח איתו את כל החברים שלו.
בתור שכיר כל זה הרבה יותר קל - אתה יכול להגדיר מראש למעסיק באיזה ימים אתה עובד ובאיזה לא, והמעסיק לא יפנה אליך בימים שאתה לא עובד.
בסדר עם 10-11 נכסים אתה צודק, אני התכוונתי למספר נמוך יותר ואז לדעתי זה מעט פחות רלוונטי(אלא אם כן אתה מוכר וקונה נכסים מדי כמה שנים).
זה נכון גם ב5-6.
וזה גם נכון במעבר מ1 ל2.
כשאתה קונה נכס ראשון אין לך שמץ של מושג מה זה נדלן. בנכס השני אתה כבר יודע הרבה יותר, והידע הנוסף הדורש קטן יותר (אומנם לא בהרבה כמו במעבר מ10 ל11, אבל בהחלט הרבה יותר קטן מאשר בנכס הראשון).
אני יודע שהדיון כלכלי, אבל אם כבר הזכרת את הנושא, אשמח אם תפרט.
אתה באמת רוצה שאני אסביר לך למה לגדל 30 ילדים זה לא דבר טוב? (או 10,000 ילדים אם מסתכלים לפי מספר החברות שVT מחזיק)
או שאתה רוצה שאני אסביר למה רק נכס 1 או 2 זה לא דבר טוב?
זה כמובן תלוי איך אתה מגדיר נכסים, אם אתה מתכוון רק לנדל"ן זה כבר סיפור אחר, אבל אני הבנתי את זה בהקשר לנכסים באופן כללי.
באתי לכתוב לך הודעה נגדית, שמה הסיכוי שדבר פתאומי יצוץ לך אם אתה גר בשכונה טובה, אבל אז נזכרתי בדוגמה שדווקא תומכת בטענה שלך.
אבל אני לא מדבר רק על דברים פתאומיים. אני אומר שגם אם השינוי איטי, עד שאתה תשים לב אליו כבר יהיה מאוחר מידי.
זה כמו עם מניות - כשמסתכלים בדיעבד על קריסות זה נראה מאוד קל "מה הבעיה, פשוט תמכור פה כשהמניה בשיא ופשוט תקנה אותה פה כשהיא בתחתית".
הבעיה שבזמן אמת אין לך שמץ של מושג אם אתה בשיא או בתחתית. אין לך מושג אם מחר השוק (או השכונה) יעלה או שמחר הוא ירד.
וגם אם השוק ירד כמה ימים, האם זה אומר שהוא ימשיך לרדת ואנחנו רגע לפני משבר או שהוא מחר משנה כיוון ויתחיל לעלות.
כנל לגבי שכונה - זה שהיא קצת פחות נעימה כרגע (אבל לא ברמה שמצדיקה מעבר) לא אומר כלום לגבי העתיד, כול להיות שזה התחלה של התדרדרות ויכול להיות שעוד חודשיים המצב ישתפר כי העיריה תשנה משהו, המשטרה תשנה, התושבים ישנו וכו'.
או בקיצור - לאף אחד אין כדור בדולח.
אם מדברים על הגירה לא חוקית
אף אחד לא דיבר על הגירה לא חוקית.
אין שום בעיה לגור מחוץ לישראל שנה-שנתיים באופן חוקי (לא בכל מדינה אתה יכול לגור שנה-שנתיים רצופות, אבל יש מדינות שאפשר לעשות את זה בהן בקלות, במיוחד במדינות הזולות. וכמובן יש את האופציה לעבור בין מדינות זולות בשביל העניין והגיוון והויזה).
אם מדברים על הגירה חוקית, אז מכיוון שאנחנו מדברים על מדינות זולות, אז סביר להניח שאנחנו מדברים על מדינות זולות מהאיחוד האירופי(ויצא לי לבקר בחלק גדול מהן).
למה אתה מניח דוקא אירופה? (לא שזה בהכרח רע).
מה רע בתאילנד למשל? או סתם איזה מדינה באיזה אי, או באסיה, או בדרום אמריקה או בכל מקום אחר בעולם?
לא חסרות מדינות זולות.
מזג האוויר, השפה, המנטליות, הכל שונה שם
נו, זה בדיוק היתרון - גיוון ועניין.
תוסיף לזה את המרחק הגדול מהחברים והמשפחה
כשתגיע לגיל פרישה תגלה שחברים זה כבר לא מה שהיה פעם.
ולגבי משפחה, האשה והילדים (אם הם קטנים לפחות) בכל מקרה יבואו איתך. לגבי הורים, תלוי אם הם בכלל יהיו בחיים בשלב הזה. וגם אם כן, אולי הם ירצו לבוא איתך.
בכל מקרה, להתרחק ממשפחה/חברים לכמה חודשים זה באמת לא סוף העולם.
אני לא יודע לאיזו מדינה היגרת ועד כמה קל לך להסתגל למדינות ותרבויות אחרות, אבלי לי באופן אישי זה לא נשמע קל, במיוחד הקטע של הבדידות.
להכיר ולראות מדינות ותרבויות אחרות זה כיף.
ולגבי בדידות, למה אתה חושב שתיהיה בודד?
בסופו של דבר אתה עובר עם האישה והילדים, וגם ככה כשהם קטנים אין לך באמת חיים מעבר לזה.
ולהכיר שם חברים תמיד אפשר. ואפשר אפילו לשכנע זוג חברים או שניים שהם במצב דומה לבוא איתכם לחו"ל (הרי אם יש משבר זה משפיע לא רק עליך).
בקיצור, זה הרבה הרבה פחות נורא ממה שאתה חושב (ותאכלס זה בכלל ממש כיף)

לא קונה בכלל.
כנ"ל.
אין לי רכב והתחבורה הציבורית בארץ זולה מאוד(אם כי גם בה אני בקושי משתמש).
כפי שאתה מתחיל להבין, פער הגילאים בנינו כנראה דיי גדול, לכן המשך ההודעה שלך לא רלוונטי עבורי.
אתה בטח שואל את עצמך עכשיו למה לעזאזל סטודנט צעיר מנהל איתך את הדיון הזה בכלל D:
אתה שוב עושה את הטעות של להסתכל על המצב שלך עכשיו.
אנחנו מדברים על מה קורה בפרישה. אני מניח שאתה עכשיו עדיין לא פרשת ולא חיי מחסכונות. כשתגדל ותקים משפחה תראה שרוב ההוצאות שלך הן בדיוק על הדברים שאמרתי, ולכן מעבר למדינה זולה יעזור לך הרבה יותר.

לא ידעתי שאתם עוקבים בכזאת אדיקות אחרי התיק שלי :)
טוב… זה לא היה עד כדי כך קשה, כתבת את זה בשרשור הזה:>:
היה לי נדל"ן מפוזר על פני יבשות. אני כרגע בתהליך מכירה שלו ומעבר למניות, פשוט כי ההתעסקות (אפילו בכמות קטנה של נכסי נדל"ן) דורשת משמעותית יותר זמן ממניות.
והזמן שלי לא שווה את הפיזור הנוסף שאני אולי מקבל פה.

ואגב… תהיה מוכן לשתף באיזה ארצות זה היה?

תוכל לשתף מה הייתה התשואה משכירות ואם כבר מכרת מה הייתה התשואה מעליית הערך (אם הייתה)?
לא זוכר בע"פ בדיוק, אבל הנכס האחרון שמכרתי עשה כ 14% IRR כולל הכל, אם אני זוכר נכון

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T משיכה מקופת גמל ותיקה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
yanosh34 סדר משיכה מקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ראובן7 ביטוח מנהלים-משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכה מחשבון מט"ח צרכנות פיננסית 1
R משיכה מקרן מהשתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I משיכה מקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
כ משיכה של פוליסה עם סכום קטן - מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
J משיכה מקרן השתלמות לצורך העברה לIB פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
M משיכה מ-IB לבנק הבינלאומי - ש״ח או מטח? צרכנות פיננסית 5
L קרן השתלמות - משיכה רק של הכסף שהופקד מעל התקרה הפטורה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
M קרן גמל להשקעה משיכה כקצבה בגיל 60 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I משיכה מקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
מ העברה מקרן פנסיה לקופת גמל לצורך משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ב אסטרטגיית משיכה בפרישה: פנסיה, RSU, השתלמות, תיק ממוסה… פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ר קרן השתלמות- החלת ותק ללא משיכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
CoinCollector משיכה של קרן השתלמות נזילה VS המתנה ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
N המלצה לאסטרטגיית משיכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
mk1 תקינות משיכה מגמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ח משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה - מס שוק ההון 2
מ משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משיכה מחשבון משותף אצל ברוקר זר מיסים 3
M מיסוי של הסכום מעל תקרת ההפקדה הפטורה לאחר משיכה מקה"ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
H קופת גמל - משיכה הונית חד פעמית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
Wonko משיכה חודשית של כספים ממוסים מהפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
V משיכה שקלית מIB - בעזרת WISE או ישירות דרך IB? שוק ההון 17
ע הכללת ערך בית בחישוב אחוז משיכה נדל"ן 5
צ דיווח על משיכה מ-IRA בארה"ב מיסים 2
A קופת גמל להשקעה - שאלות של טרום משיכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N משיכה חלקית מקופ"ג להשקעה מיסים 12
גרהם משיכה שלא כדין מקרן פנסיה ללא קנס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 211
M אסטרטגיית משיכה לאחר פרישה שוק ההון 1
הרץ במבוך משיכה מחשבון השקעות מול הלוואה מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
1337justme משיכה מהתיק בפרישה, פעם בשנה או פעם בחודש? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 33
Fitch חישוב סכום משיכה פטור מקופ"ג אחרי "קיבוע זכויות" פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
1337justme פטור\החזר מס על משיכה לא כדין מקופת גמל לתגמולים שוק ההון 5
M שאלה לגבי אחוז משיכה קבוע בתיק ממונף פי 2 שעוקב מצויין שוק ההון 25
1337justme קופת גמל עם כ250K ש"ח - משיכה לחשבון הממוסה או להעביר לIRA? שוק ההון 2
I חישוב משיכה מקסימאלית ללא פגיעה בקרן בהינתן אחוז ריבית שוק ההון 0
X מסטרקארד ארצות הברית בישראל , משיכה דולר בכספומט צרכנות פיננסית 2
D משיכה מ s&p 500 והשקעה בנדל"ן בחו"ל שוק ההון 4
R משיכה מ-401k לתושבי ישראל שוק ההון 7
ה קופת גמל להשקעה, איחור מועד משיכה צרכנות פיננסית 2
מ משיכה כספי פיצוים ללא מס לצורך השקעה צרכנות פיננסית 0
א משיכה מקופת גמל והקה"ש להשקעה עצמאית שוק ההון 6
S אני בשוק מהבדל שמצאתי בין פרישה עם אותו כמות כסף לאותה משיכה חודשית שוק ההון 1
O משיכת כסף מתיק פטור מול משיכה מתיק ממוסה, בפנסיה שוק ההון 2
ERE בלי ה E אחוז משיכה בטוח. האם ה SWR הוא ממוצע של...? שוק ההון 65
ל החופשי משיכה מקרן השתלמות לעצמאים שוק ההון 0
A האם על ידי משחק עם תאריכים בניוד/משיכה הגופים הפנסיונים יכולים "לגנוב" כסף? שוק ההון 15
י מיסוי של משיכה חלקית מקרן השתלמות מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה