• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מעבר מקופת גמל להשקעה באופן עצמי

משתמש מחוק 8

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם אני בן 24 מתחיל לימודים בטכניון. יש לי 110 אלף שקלים שחסכתי ללימודי הנדסה שיקחו לי בין 5-4 שנים וקופת גמל במסלול כללי בשווי של 50 אלף שח באלשטולר שחם.

המטרה של הכסף הזה הוא לחתונה שלאחר הלימודים, בניית בית השקעה נוספת להוצאות בעתיד ועוד. הכוונה שתהיה לי אפשרות להתשמש בכסף או בחלק ממנו בעוד 5-6 שנים.

בנתיים כמו שכולכם יודעים אני מפסיד כסף באלשטולר שחם, כמובן שזה חלק מהעניין של שוק דובי והייתי שמח לשאול האם במקומי הייתם מתחילים לקנות מניות או קרנות מחכות מדד באופן עצמאי במקום שהכסף יהיה בקופת הגמל.

בלי קשר אני מבין שיורד גשם על כולם, לכן גם יש את העניין של להשאר במסלול כללי של אלטשולר שחם וזהו, כי לא משנה מה אני אפסיד כסף בתקופה הקרובה.

נערך לאחרונה ב:
מציע לך לקרוא בבלוג ובפורום מהבסיס של הדברים.
ניכר מהפוסט שלך שלא קראת או שלא הבנת את העקרונות הבסיסיים ביותר שמובילים את הבלוג ואת הפורום.
לא כותב את זה בטון מאשים כמובן. זאת באמת ההצעה הכי טובה לדעתי, זה מה שהייתי מציע לעצמי מהעבר או לחברי הקרובים.
תשקיע את הכמה שעות קריאה האלו כדי לעשות סדר בדברים וזה כנראה ישתלם לך מאוד.

התפיסה הרווחת פה היא שישנה עדיפות להשקעה מחקת מדדים פסיבית. זה לא תלוי בזמן או במצב השוק. זאת תפיסה שהיא נכונה תמיד, גם אם לצורך העניין אלטשולר היו בטופ השנה.

בהקשר של קופות גמל בדיוק יש שרשור נחמד מאוד שמראה שהמנצחים מתחלפים עם המפסידים כל תקופה. זה שרשור מ-2016 שחזה בדיוק את מה שיקרה לאלטשולר באופן די מדהים.

לגבי קופת גמל להשקעה, גם נידון ארוכות בפורום. תשתמש בחיפוש של גוגל, הוא עובד יותר טוב מהחיפוש המובנה בפורום.
התפיסה הרווחת בפורום היא שזה מוצר השקעה נחות. בטח לצעירים שלא מתכוונים לנצל את הטבת המס (שגם היא נשחקת בעקבות דמי הניהול).

אני במקומך הייתי מנסה לדייק מה אני רוצה לעשות עם הסכום הזה וכמה זמן זה יקח.
אני חושב שאנחנו הרבה יותר עמידים ממה שאנחנו נוטים לחשוב.
אתה מתחיל ללמוד הנדסה בטכניון, לקראת סוף התואר הסכום הזה כבר לא יהיה משמעותי כל כך כמו שהוא נראה לך היום.
אם הכסף הזה הוא סוג של nice to have אבל אתה תוכל למעשה להסתדר מעולה גם בלעדיו, לדעתי זה אומר שאתה יכול לשים אותו בסיכון גבוה יותר מאשר במסלול כללי.

מסלול כללי או השקעה עצמאית דומה לו, זה בעיקרון מתאים לטווח השנים שאתה מתאר לפי כללי האצבע השמרניים יחסית.
אני דווקא חושב שמה שקובע זה לא בהכרח טווח הזמן של ההשקעה.
סיבולת הסיכון מורכבת גם מטווח הזמן של ההשקעה אבל לא רק, או אפילו לא בעיקר. לדעתי.
יותר חשוב להבין כמה אתה זקוק לכסף הזה, לתרחש סיטואציות שונות. לדוגמה, מה יקרה אם בסוף התקופה יהיו שם 50 אלף שקל? ואם יהיו שם 20? 80?
איך זה ישפיע עלייך?
ככל שאתה מבין שאתה יכול לסכן יותר את הכסף, יש לך גם סיכוי גבוה יותר לתשואה. זה שני צדדים של אותו מטבע. סיכון-סיכוי.

אגב, 110 אלף שקל לתקופת הלימודים נשמע לי ממש אופטימי. אבל ממש. אתה בונה על כך שתתחיל לעבוד במשך התואר?
מה החישוב שעשית? אתה בונה על סיוע מההורים?
אני מניח 60 אלף שקל הוצאות לשנה לסטודנט ממוצע. אולי חיפה זולה יותר אז אפשר להניח גם 45-50 אלף לשנה עם קצת התכלבות.
הרבה יותר חשוב שלא תמצא את עצמך בצרות כלכליות באמצע התואר מאשר התשואה שהכסף יעשה.

בסכומים יחסית קטנים כאלה גם אם אתה מרוויח יפה באחוזים, התשואה האבסולוטית היא לא ממש משנה חיים.
כבר בשנה שלאחר התואר ובטח בשנים הבאות שאחרי, הסכומים האלו יהיו זניחים יחסית למשכורות שתוכל לקבל.
ההשפעה של ההצלחה בלימודים תהיה הרבה יותר גדולה על החיים שלך, בפער.

זה בהחלט חשוב לחסוך ולהשקיע את החסכון אך לא בכל מחיר.
יש לנו נטייה, לפעמים, להתרכז בדברים האלה כי הם יותר קרובים ומוחשיים אבל זאת טעות שנובעת מהטיות קוגנטיביות של עיסוק בטפל ולא בעיקר.
הרבה יותר חשוב שתלמד בנוחות ותסיים את התואר בהצלחה מאשר שיהיו לך עוד איזה 10 אלף שקל בסוף התקופה. בהסתכלות לטווח הארוך.

והמלצה אחרונה בהקשר הזה. אתה הולך ללמוד הנדסה, תהיה מאוד אנליטי עם ההחלטות וההתנהלות הכלכלית שלך.
שים את הדברים על אקסל בצורה מסודרת, זה יעזור לך להיות אמין מול עצמך ולדבוק בתכניות. תעשה את זה בצורה הגיונית ותשאיר מספיק בשר לבלת"מים.
תכניס באקסל את הצפיות וההנחות שלך, עם קצת פסימיות. זה עדיף מאשר להיות מופתע לרעה בלי שאתה מוכן לכך.
תעדכן ותתעדכן עם המסמכים הכתובים בצורה סדורה, נניח אחת לרבעון או כל פרק זמן קבוע אחר כך שתוכל לחזות צרות מראש ולא להיות מופתע ברגע האחרון של השנה כשמסתבר שלא נשאר לך כסף למחיה. לדוגמה.

תוכל לשתף את התכניות / אקסלים בפורום יומני מסע כאן, אולי זה יעזור לך להתמיד ולקבל ביקורות והצעות מועילות.
זאת פלטפורמה מעולה, אני באופן אישי למדתי וישמתי המון המון המון מכאן.
הרשתי לעצמי להגיב בהתייחסות לתמונה הגדולה, אפילו שזה לא בדיוק מה ששאלת. מקווה שזה ברור שהכוונה טובה.
בהצלחה!

כדאי לך להשקיע ב-3 כיוונים עיקריים:
1. בלימודים, במקצוע שבחרת - זה עשוי להבטיח השתכרות נאותה בעתיד וגם סיפוק עצמי.
2. ללמוד את שוק ההון - אתה יכול להתחיל למשל להציב לעצמך שאלה רלוונטית עבורך: למה קופת הגמל באלטשולר שחם מפסידה כרגע. אתה יכול לבדוק באתר Funder את הרכב קופת הגמל הכללית שלהם (או לקבל ישירות חומר מאלטשולר) ולראות מה קרה מתחילת השנה לגורמים שמרכיבים את הקרן. תשאל את עצמך אם הגיוני כרגע לעבור למסלול אחר (טכנית, זו לא בעיה).
3. ללמוד את מערכת המס - זה אולי פחות רלוונטי כרגע כי אתה לא מרוויח הרבה - אבל יהיה חשוב בעתיד. על מה אתה משלם מיסים ועל איזה חלקים מהשכר ניתן לקבל פטור ממס. על מה משלמים מס רווחי הון וכו'. מהן הנחות המס של ההפרשות הפנסיוניות וכו'. לא להשאיר נושא זה לרו"ח ויועצי מס, אלא להבין לפחות ברמה בסיסית איך המערכת עובדת.
לדעתי כל מי שיש לו הכישורים ללמוד הנדסה מסוגל גם להבין נושאים אלו.

ללמוד את שוק ההון - אתה יכול להתחיל למשל להציב לעצמך שאלה רלוונטית עבורך: למה קופת הגמל באלטשולר שחם מפסידה כרגע
שאלה טובה יותר תהיה:
למה קופות גמל באופן כללי מפסידות למדד (על פני הרבה זמן).

כסף שאתה בונה עליו בשלמותו פשוט לא צריך להיות בשוק ההון. לא משנה איזה מכשיר בחרת להשקיע דרכו.

אם אתה מוכן לספוג את זה שעוד 5-6 שנים יהיה שם פחות כסף, אז לא רואה סיבה למה להישאר בקופג"ל ולא בתיק אישי.
אבל תאכלס זה לא כזה משנה כרגע... עדיף לך להתרכז בלהשקיע בלימודים כמה שיותר. זה יהיה שווה הרבה יותר כסף אם תשקיע ותהיה טוב.

תודה רבה, אני מאמין שההוצאות שלי בשנה יהיו משהו כמו 25000 שקל בחודש (כולל לעבוד פעם בשבוע ו
שיעורים פרטיים ועסק של הרצאות לחול שאני פותח עכשיו)

קשה לי להגיד כמה באמת אני אוציא בשנים הבאות ואם אני אצטרך את הכסף בעוד שלוש שנים או אחרי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S מעבר מקופת גמל להשקעה למסחר עצמאי שוק ההון 2
N מעבר מקופת גמל להשקעה לIB שוק ההון 2
Y התייעצות - מעבר מקופת גמל (30 שנה) בפסגות ל- אלטשולר צרכנות פיננסית 6
G מעבר מקופת פנסיה כשכיר לעצמאי אוף טופיק 1
Z מעבר לעבודה מחו"ל תמורת קבלות מיסים 39
A מעבר כספים לIB ושימוש כללי בIB (העולמי) שוק ההון 14
M מעבר לקרן פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
משה Barista fire - מעבר למשרה חלקית במקביל למשיכה מתיק ההשקעות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
flower שינוי בביטוחי הבריאות - מעבר אוט' מביטוח ניתוחים "השקל הראשון" ל"משלים שב"ן" צרכנות פיננסית 13
ש הגדלת הפרשת חלק עובד לקרן השתלמות מעבר ל-2.5% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
littleSeal מעבר מעוסק זעיר לחברה גדולה יזמות והגדלת הכנסות 0
G מעבר מ-VTI ל-1183441 INVESCO S&P 500 UCITS ETF שקלית שוק ההון 21
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 34
Y מעבר בין בתי השקעות וטופס 867 שוק ההון 6
F מעבר לעצמאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
I מעבר קרן השתלמות ואיפוס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N מעבר חברת סלולר צרכנות פיננסית 2
AlexNOSAM מעבר לארצות הברית - מה לעשות עם הפנסיות וקה״שים למיניהם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
M מעבר לIRA, הסכנה שלא מדברים עליה שוק ההון 26
R מעבר לבלינק שוק ההון 1
מ מכירת קרן כספית ביום האחרון בשנת המס בעקבות מעבר לתושבות מס אמריקאית מיסים 4
B רכישת מקרר - מעבר דירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
י כדאיות מעבר לIKBR שוק ההון 7
I שאלות בסיסיות על מעבר מקרנות אמריקאיות אל קרנות איריות\ישראליות שוק ההון 6
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
D השוואת דמי ניהול או מעבר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
L מעבר IRA בקה"ש בלבד או קה"ש + פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 47
ד מעבר מפיקדון צמוד מדד לקרן כספית שוק ההון 3
M מעבר מחשבון אינטראקטיב בורקס ישאל לארה"ב? משהו השתנה? שוק ההון 1
G הרעה בדמי ניהול בגמל וקרן השתלמות עקב מעבר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
C מעבר לקנדה כתעודת ביטוח אוף טופיק 31
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
דו דו תהליך מעבר לגלובלנט קה״ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ו בירור הליך מעבר בין בתי השקעות ישראליים צרכנות פיננסית 4
T האם כדאי למשוך כספים מקרנות פנסיה/השתלמות מעבר לתקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M מעבר למערכת פתוחה בבית השקעות שוק ההון 3
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
כ קרן השתלמות מעבר לתקרה - חסרונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
T מעבר מארה"ב לאירופה - אשמח להתייעצות שוק ההון 0
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M מעבר לגלובלנט IRA פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מעבר מבנק לבית השקעות בתיק מעורב שוק ההון 0
T קה"ש ופנסיה מעבר לתקרה - אופציות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N מעבר בנק - איך מתבצעת בפועל קבלת ההטבות/התמקחות? צרכנות פיננסית 2

נושאים דומים

Back
למעלה