• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מספר שאלות של משקיע מתחיל

fgty

משתמש רשום
דירוג
1
אהלן,
לאחרונה החלטתי להתחיל להשקיע בשוק ההון אחרי שכבר למעלה משנה נמנעתי להתחיל עם כך (אם כי ניצלתי את הזמן להשכיל בנושא, קריאת ספרים, הבלוג של הסולידית וכו').
מבחינת הסטטוס שלי, אני חייל שעומד להיכנס לשירות קבע בקרוב, עם חיסכון של כ100,000. אני חי מתחת לרמת ההוצאות שלי ואין צפי לעלייה קיצונית ברמת ההוצאות בזמן הקרוב.

החלטתי לפתוח חשבון במיטב דש ובתור התחלה להשקיע חצי מהחיסכון שלי, בתור טבילת אצבע במים.
המחשבה שלי לגבי הרכב התיק היא להשקיע 65% במניות 35% בנכסים יציבים יותר (בעיקר אג"ח). למה? כי אני עדיין לא בטוח שיש לי הסיבולת הדרושה לחטוף הפסדים שכרוכים בהשקעה של 90-100% מהתיק במניות.
עלו לי מספר שאלות לגבי אופן חלוקת ההשקעה החל מכאן -

1. קראתי על הקרן המחקה Vanguard Total World Stock Market. מאחר ואין לי שום אינטרס לבחור מניות בעצמי, האם יש חיסרון בלהשקיע את כלל חלק המניות בתיק בקרן זו? האם יש משמעות (יתרון / חסרון) לפילוג של, נניח, חצי-חצי בין VTWSX לבין S&P500?
2. במידה ואני בוחר להשקיע בקרנות בחו"ל (כמו השתיים שציינתי), האם יהיה משהו ברשימת ההוצאות שלי מעבר לדמי ניהול, מס רווחי הון בישראל ועמלת המרת מט"ח בבית ההשקעות? או שאני טועה פה?
3. באתר http://www.funder.co.il/mehakot.aspx (שהבלוג מפנה אליו מדי פעם), יש רק שתי קרנות שהמנהל שלהן הוא "מיטב דש". איך (אם בכלל) זה משפיע עליי אם אני רוצה לרכוש יחידות בקרנות שמנוהלות ע"י גופים אחרים?
4. הרבה אנשים (לפי מה שראיתי מהדיונים על תיקי השקעות אחרים שפורסמו פה) סולדים מרכישה של זהב בתור "פוליסת ביטוח" למקרה של קריסת המחיר של שוק המניות והאג"ח. מאחר ורובנו פה כנראה דוגלים בשיטה של "לא לנסות להכות את השוק ולברוח במקרה של קריסה", אילו הגנות עוד ניתן להציב בפני מקרים כאלה?

תודה רבה!

עונה בזריזות לגבי 1 ו-2 מבלי לייעץ.

ראשית, יש להפריד בין גרסת קרן הנאמנות (VTWSXׂ, דמי ניהול: 0.25%) לבין גרסת קרן הסל שלה (VT, דמי ניהול: 0.14%). בתור אזרח ישראלי, לא תוכל לרכוש את קרן הנאמנות.
כפי שתוכל לקרוא בבלוג ובפורום, שילוב של VTI + VXUS זול יותר מ-VT (דמי ניהול משולבים של כ-0.09% מול 0.14% ל-VT).
שילוב כמו זה שציינת של VT (קרן עולמית המכילה את מדד המניות האמריקאי והלא-אמריקאי) יחד עם S&P 500 ׁ(המדד האמריקני) אינו מתיישב עם ההיגיון מטעמי חפיפה - VT כבר מכילה את החברות ב-S&P 500, בפרופורציה ההולמת את חלקן של החברות האמריקאיות בשוק העולמי ולכן בעיני משקיעים רבים, אין צורך ביותר מ-VT בפלח המנייתי של התיק.

בנוגע לעלויות - שכחת עמלות קנייה ומכירה.

אני לא סולד מזהב. כל אחד ושיקוליו.

לא משפיע. אם יש ספק תבדוק מול מיטב דש (לא עובד איתם אישית).

כתלות בבית ההשקעות / בנק שתעבוד מולו עלולות להיות הוצאות נוספות כגון דמי משמרת, דמי ניהול חודשיים, וכד.

4. הרבה אנשים (לפי מה שראיתי מהדיונים על תיקי השקעות אחרים שפורסמו פה) סולדים מרכישה של זהב בתור "פוליסת ביטוח" למקרה של קריסת המחיר של שוק המניות והאג"ח. מאחר ורובנו פה כנראה דוגלים בשיטה של "לא לנסות להכות את השוק ולברוח במקרה של קריסה", אילו הגנות עוד ניתן להציב בפני מקרים כאלה?
אם אני צריך לנסות לתרץ לעצמי למה אין לי זהב בתיק, התשובה היא ש-(א) התשואה הריאלית שלו לאורך זמן היא אפסית, (ב) אני בשלב הצבירה ולא חי מהתיק ולכן מוכן לספוג את התנודתיות העודפת שזהב אולי היה מצליח למתן בזמן משברים "רגילים" במחיר של הקטנת התשואה (ראה א'), ו-(ג) אני לא מאמין שאחזקה לא-פיזית בזהב באמת תצליח להציל אותי במקרים של משברים באמת קטסטרופליים.

תודה רבה לכם על העזרה.
פתחתי לאחרונה את חשבון ההשקעות שלי ורכשתי את היחידות שרציתי, ועלו לי כמה שאלות -

1. קשה לי להבין איך אני מקבל רווחים כספיים אשר נלווים למסחר. למשל, איך אני מקבל את הריבית על אג"ח ממשלתי בבעלותי? האם אני אקבל מדי תחילת שנה את הריבית הנקובה בתור מזומן לתוך חשבון ההשקעות?
2. כנ"ל לגבי עלויות. האם עמלות הק/מ ודמי הניהול של בית ההשקעות פשוט יורדים מהמזומן הפנוי שיש לי בחשבון?
3. ואיך בא לידי ביטוי תשלום דמי הניהול של קרן הסל שרכשתי? במידה וקניתי שילוב של VTI + VXUS, נראה לי הגיוני שדמי הניהול של הקרן מגולמים במחיר שלה, והחברה שהנפיקה אותה פשוט לוקחת את האחוזון שלה מהמחיר שאני משלם עבור כל יחידה. האם אני צודק?

• אהבתי
Reactions: HHH
@fgty
ראיתי שכאשר פותחים חשבון במיטב דש הם נותנים זיכוי על עמלות מסחר של כמה מאות שקלים, אתה יודע אם עמלת ההמרה של הכסף לקניית ETFים נכללת בעמלות המסחר עליהם מקבלים זיכוי ?

סליחה על ההתפרצות הלא קשורה, אבל מישהו יכול להפנות אותי/להבהיר לי מה הן VTI + VXUS?

תודה על תשובתך, אבל היא לא עזרה לי. התוצאות הן בגוגל והן בשורת החיפוש בפורום (שנוסו טרם שאילת השאלה) מעלות תוצאות שרלוונטיות עבור מי שכבר מכיר את הניירות, ולא עבור מי שאינו מכיר.
אשמח להפנייה ממי שיכול לסייע.
תודה

תודה על תשובתך, אבל היא לא עזרה לי. התוצאות הן בגוגל והן בשורת החיפוש בפורום (שנוסו טרם שאילת השאלה) מעלות תוצאות שרלוונטיות עבור מי שכבר מכיר את הניירות, ולא עבור מי שאינו מכיר.
אשמח להפנייה ממי שיכול לסייע.
תודה
תקרא קודם את כל הבלוג ותבין הכל.

סליחה על ההתפרצות הלא קשורה, אבל מישהו יכול להפנות אותי/להבהיר לי מה הן VTI + VXUS?
VT היא קרן על כל מניות העולם.
VTI היא קרן על כל מניות ארהב.
VXUS היא קרן על כל מניות העולם חוץ מארהב.
זה צריך להיות מספיק הקשר כדי שתוכל להמשיך לקרוא מה לאנשים שונים יש להגיד בנושא ולמה חלק מעדיפים ככה או אחרת או בכלל לא.

אשמח להפנייה ממי שיכול לסייע
ה VTI הינה קרן אשר עוקבת אחר מדד המניות האמריקאי
ה VXUS הינה קרן אשר עוקבת אחרי המדד העולמי ללא ארה"ב
בחירה בשתי הקרנות יחד עם נטיה קטנה יותר למניות אמריקאיות מייצגת למעשה את רוב העולם
הבחירה בהם במקום בכל העולם זולה יותר בדמי ניהול

תודה רבה לעונים! משתמש אחד אפילו ענה לי לפרוטרוט בהודעה פרטית.
בידע, כמו באהבה, כשאתה מפיץ בחינם הקארמה מחזירה לך כפול.
רוצה להוסיף שזה באופן גורף, אנשים שנותנים את הידע שלהם בשביל האחר! כיף שיש כזאת קהילה, ישר כוח!!

תודה רבה לעונים! משתמש אחד אפילו ענה לי לפרוטרוט בהודעה פרטית.
בידע, כמו באהבה, כשאתה מפיץ בחינם הקארמה מחזירה לך כפול.
גם אלו שלא ענו כלל קיבלו חזרה כפול.

גם אלו שלא ענו כלל קיבלו חזרה כפול.
בטווח הקצר - זה נכון. אבל אנו פה בפורום "הסולידית" מסתכלים על הטווח הארוך!
מי שלא יודע כלום, לא נותן - ורק מקבל. אבל אחרי שהוא יצבור מספיק ידע וניסיון, בוודאי ייחלק אותו בחינם לכל דורש, כי הוא זכר את החסד לו הוא זכה וינהג באופן דומה.
כמובן שלא מייעץ ;)

ברצינות רגע? זאת פרשנות מאוד שגויה, ילדותית, ונוצרית של המושג "קארמה"

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
F תיק השקעות של משקיע מתחיל+מספר שאלות שוק ההון 10
ג מספר שאלות של מתחילים- על עמלות שוק ההון 7
א מספר שאלות של משקיע חדש שוק ההון 3
J מספר שאלות של משקיע חדש שוק ההון 5
אמירב מספר שאלות של מתחיל בIRA שוק ההון 0
T מספר שאלות של מתחיל. שוק ההון 6
O מספר שאלות בעקבות הפוסט האחרון של הסולידית. שוק ההון 8
Mike מספר שאלות של מתחיל שוק ההון 3
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S לקיחת משכנא על שדרוג נכס - מספר שאלות נדל"ן 5
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E טופס 1301 - מספר שאלות מיסים 2
S מספר שאלות להשוואה בין אפיקי ההשקעה הפופולריים שוק ההון 3
O מספר שאלות על ציון BDI צרכנות פיננסית 2
S מספר שאלות תיאורטיות לחלוטין שוק ההון 4
Y מספר שאלות לגבי תיק ל5-10 שנים הקרובות שוק ההון 10
לא חשוב שמות מספר שאלות על הפלח האג"חי בתיק שוק ההון 2
E מספר שאלות על קרנות מחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D מספר שאלות על פייפאל אוף טופיק 1
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
B מספר שאלות בקשר ל- IB ולדולר.. שוק ההון 10
S מספר שאלות על עמלות וIB שוק ההון 2
A מספר שאלות לגבי קרן פנסיה\קופת גמל צרכנות פיננסית 2
R מספר שאלות לגבי תיק ממוסה ותיק פטור מס. שוק ההון 10
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
O מספר שאלות בנוגע למסחר עם Interactive Brokers. שוק ההון 55
A מספר שאלות פרקטיות על קרנות איריות שוק ההון 40
O מספר שאלות בנוגע למיסוי. שוק ההון 1
ImCarryGG מספר שאלות על פתיחת חשבון בנק אמריקאי צרכנות פיננסית 7
L צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות שוק ההון 6