• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה?

סימבה

משתמש רשום
דירוג
0
היי גורוז פיננסיים,

באמת שניסיתי לקושש מידע מכאן ומשם, אבל התמונה עדיין קצת מטושטשת לי.

מקרה שקרה – לפני יותר משנתיים קיבלתי אופציות במסגרת ESOP עבור תרומתי המזדמנת והזמנית לחברת סטראט-אפ (שעודנה חברת סטארט-אפ פרטית). האופציות הן בעלות Exercise Price ובשלו ברגע ההענקה, והן מסווגות כ-Option designated as 3(9) Award (Israel).

כלומר, למיטב הבנתי, הן במסלול מיסוי של מס שולי (הכנסת עבודה). האופציות האלה פגות בסוף השנה, אז עלי לממש את האופציה כדי לשמור על זכויותיי.

לאור זאת, כמה שאלות:

1. עבור האופציות האלה – מהי הנקודה בה מתקיים אירוע המס – הרגע בו אני ממיר את האופציות למניות בחברה הפרטית? הרגע בו אני מממש את המניות (כלומר מבצע מכירה כלשהי שלהן כשתתאפשר)?

2. כיוון שהאופציות מסווגות כממוסות במס שולי:
  • בשנה בה יש לי אפס הכנסות (התקיימתי רק מחסכונות נניח) והתקיים אירוע המס באופציות, האם זה אומר שלא יהיה לי כלל מיסוי פירותי עליהן? האם זה אומר שהן תמוסנה לפי המדרגה הנמוכה ביותר של המס השולי של 10%?
  • להבדיל, בשנה בה לא היו לי כלל הכנסות מיגיעה אישית, אלא רק הכנסות מרווח הון (נניח דיבידנד מהשקעות בבורסה), מה תהיה מדרגת המיסוי בעת אירוע מס עם האופציות? הרי המס על רווח ההון של 25% מנוכה במקור (מושקע מהארץ). איך זה משפיע על התמונה הכוללת? מהי נקודת הייחוס כאן?​
3. מה לגבי עניין מיסוי ביטוח לאומי/מס בריאות וכיו"ב על האופציות בעת אירוע המס? ושוב, אם באותה השנה לא הייתה לי הכנסה מיגיעה, איך זה משליך על בט"ל/בריאות במקרה של אירוע מס באופציות?

תודה מראש על כל תובנה והארה. זה ג'ונגל שם בחוץ... :)

1. עבור האופציות האלה – מהי הנקודה בה מתקיים אירוע המס – הרגע בו אני ממיר את האופציות למניות בחברה הפרטית? הרגע בו אני מממש את המניות (כלומר מבצע מכירה כלשהי שלהן כשתתאפשר)?
מבחינת טרמינולוגיה - מימוש הוא קניית המניה במחיר הנקוב באופציה.
מכירה - העברת מניה בבעלותך לידי גורם אחר (למשל דרך מכירה בבורסה).

במימוש עצמו אתה משלם כסף. במכירה אתה מקבל כסף.
מס אתה נדרש לשלם כאשר אתה מקבל כסף, לכן מועד המכירה הוא אירוע המס.

2. כיוון שהאופציות מסווגות כממוסות במס שולי:
  • בשנה בה יש לי אפס הכנסות (התקיימתי רק מחסכונות נניח) והתקיים אירוע המס באופציות, האם זה אומר שלא יהיה לי כלל מיסוי פירותי עליהן? האם זה אומר שהן תמוסנה לפי המדרגה הנמוכה ביותר של המס השולי של 10%?
מס על הכנסה פירותית הוא מדורג. יתכן שחלק מסכום המכירה יהיה לפי מדרגות גבוהות (בהתאם למדרגות באותה שנה). תגגל מדרגות מס 2021 כדי לראות את המדרגות העדכניות.
יש גם כ 5900 ש"ח ראשונים בשנה שעליהם אתה מקבל זיכוי בגין היותך תושב ישראל.
  • להבדיל, בשנה בה לא היו לי כלל הכנסות מיגיעה אישית, אלא רק הכנסות מרווח הון (נניח דיבידנד מהשקעות בבורסה), מה תהיה מדרגת המיסוי בעת אירוע מס עם האופציות? הרי המס על רווח ההון של 25% מנוכה במקור (מושקע מהארץ). איך זה משפיע על התמונה הכוללת? מהי נקודת הייחוס כאן?​
לא מערבבים בין הכנסה פירותית לרווח הון - כל אחת מהן מחושבת בנפרד.
אם כן עברת הכנסה כוללת של כ 650,000 (מכל סוגי ההכנסות) אז יש מס יסף של 3% על ההכנסה הכוללת מעל הסף.

נערך לאחרונה ב:
מבחינת טרמינולוגיה - מימוש הוא קניית המניה במחיר הנקוב באופציה.
מכירה - העברת מניה בבעלותך לידי גורם אחר (למשל דרך מכירה בבורסה).

במימוש עצמו אתה משלם כסף. במכירה אתה מקבל כסף.
מעולה, זה מה שהנחתי (וקיוויתי), רק רציתי להיות בטוח.

מס על הכנסה פירותית הוא מדורג. יתכן שחלק מסכום המכירה יהיה לפי מדרגות גבוהות (בהתאם למדרגות באותה שנה). תגגל מדרגות מס 2021 כדי לראות את המדרגות העדכניות.
יש גם כ 5900 ש"ח ראשונים בשנה שעליהם אתה מקבל זיכוי בגין היותך תושב ישראל.
אבל מה איכפת לי ממדרגות המס אם תיאורטית יש לי אפס הכנסות אחרות בשנה? הרי המדרגות בנויות על טווח הכנסות. אם טווח ההכנסות שלי הוא אפס עגול / טווח ההכנסות הכוללות שלי הוא 100% רווח הון עד 650,000 ש"ח - האם זה לא אומר שאין לי בכלל מס פירותי בעת מכירת האופציות שלי? שוב, זה דיון תיאורטי כמובן, אבל במקרה קיצון שהחברה תעשה אקזיט שיגרום ליוניקורנים להשפריץ ניטים, ויש לי שליטה מלאה על מתי אני מוכר את חלקי, האם לא שווה לא לעבוד באותה השנה כדי להפחית את מדרגת המס השולי שלי לאפס / למדרגה הנמוכה ביותר של 10%?

הבעיה היותר משמעותית היא הערכת שווי של האופציות. יש מקרים שרשות המיסים תעדיף לקחת מס שולי במימוש המניות ולא תעשה לך חיים קלים של לשלום מס שולי עכשיו והוני בהמשך. יש כאן החרגות ספציפיות במקרה של חברות פרטיות ללא ערך שוק ברור.

הבעיה היותר משמעותית היא הערכת שווי של האופציות. יש מקרים שרשות המיסים תעדיף לקחת מס שולי במימוש המניות ולא תעשה לך חיים קלים של לשלום מס שולי עכשיו והוני בהמשך. יש כאן החרגות ספציפיות במקרה של חברות פרטיות ללא ערך שוק ברור.
האופציות הן במסלול פירותי (לא נופלות תחת סעיף 102, אלא תחת סעיף 3 (9)), כך שמיסוי הוני רלוונטי רק אם היה רווח הון על המניות. לכן, הפוקוס שלי הוא המיסוי הפירותי - אם מיסוי פירותי הוא נגזרת של מדרגות המס להכנסה מיגיעה אישית, ולא הייתה לי הכנסה מיגיעה אישית בשנת המס בה בוצעה מכירה של האופציות/מניות - האם זה אומר שיש לי אפס מס פירותי? יש לי תחושה שהתשובה היא בכיוון הזה ממה שקראתי בעיקר בפוסטים כאלה ואחרים כאן, אבל הייתי מעוניין בטיעון מנומק לכאן או לכאן, כי זה לא כ"כ בהיר וחד-משמעי מרוב המקורות שקראתי..

האופציות הן במסלול פירותי (לא נופלות תחת סעיף 102, אלא תחת סעיף 3 (9)), כך שמיסוי הוני רלוונטי רק אם היה רווח הון על המניות. לכן, הפוקוס שלי הוא המיסוי הפירותי - אם מיסוי פירותי הוא נגזרת של מדרגות המס להכנסה מיגיעה אישית, ולא הייתה לי הכנסה מיגיעה אישית בשנת המס בה בוצעה מכירה של האופציות/מניות - האם זה אומר שיש לי אפס מס פירותי?
אם אתה מוכר את המניות אז יש לך הכנסה פירותית... אל תפריד בין ההכנסה הפירותית ממכירת מניות (על אופציות שהוחזקו במסלול פירותי) להכנסה הפירותית מעבודה.

אם אתה מוכר את המניות אז יש לך הכנסה פירותית... אל תפריד בין ההכנסה הפירותית ממכירת מניות (על אופציות שהוחזקו במסלול פירותי) להכנסה הפירותית מעבודה.
אוקיי, אז בהנחה שאין לי הכנסה פירותית מעבודה בשנה מסויימת, אבל יש לי הכנסה פירותית ממכירת אופציה-מנייה במסלול פירותי, האם המס הוא נגזרת של טבלת המס על הכנסה מיגיעה אישית? נניח, מכרתי את אותה מניה ברווח של מיליון ש"ח, בהכרח אהיה במדרגה האחרונה של הטבלה: 47%+3% מס יסף, נכון?

הכנסה שנתיתהכנסה חודשית (הכנסה שנתית חלקי 12, לצורך המחשה בלבד)שיעור המס
עד 75,480 ש"חעד 6,290 ש"ח10%
75,481- 108,360 ש"ח6,291- 9,030 ש"ח14%
108,361- 173,880 ש"ח9,031- 14,490 ש"ח20%
173,881- 241,680 ש"ח14,491- 20,140 ש"ח31%
241,681- 502,920 ש"ח20,141- 41,910 ש"ח35%
502,921- 647,640 ש"ח41,911- 53,970 ש"ח47%
647,641 ש"ח ומעלה53,971 ש"ח ומעלה50% *

אוקיי, אז בהנחה שאין לי הכנסה פירותית מעבודה בשנה מסויימת, אבל יש לי הכנסה פירותית ממכירת אופציה-מנייה במסלול פירותי, האם המס הוא נגזרת של טבלת המס על הכנסה מיגיעה אישית? נניח, מכרתי את אותה מניה ברווח של מיליון ש"ח, בהכרח אהיה במדרגה האחרונה של הטבלה: 47%+3% מס יסף, נכון?

הכנסה שנתיתהכנסה חודשית (הכנסה שנתית חלקי 12, לצורך המחשה בלבד)שיעור המס
עד 75,480 ש"חעד 6,290 ש"ח10%
75,481- 108,360 ש"ח6,291- 9,030 ש"ח14%
108,361- 173,880 ש"ח9,031- 14,490 ש"ח20%
173,881- 241,680 ש"ח14,491- 20,140 ש"ח31%
241,681- 502,920 ש"ח20,141- 41,910 ש"ח35%
502,921- 647,640 ש"ח41,911- 53,970 ש"ח47%
647,641 ש"ח ומעלה53,971 ש"ח ומעלה50% *
כל חלק מתוך המיליון יהיה במדרגת המס הרלוונטית, לפי הטבלה. על החלק הכי גבוה יהיה גם מס יסף של 3%.

תודה רבותי..

קצת מבעס, אבל הכסף בינתיים גם כך גבוה, גבוה על העץ :)

אם מסתכלים על זה מבחינה קצת יותר אבסטרקטית, זה לא שונה יותר מדי מזכייה בלוטו. הסיכויים שסטארט-אפ יעשה אקזיט, ועוד אקזיט שישתלם למקבל אופציות, הם מאוד נמוכים. אך אם זה קורה, אז כמו זוכה בלוטו, אדם יכול לקבל את סכום הזכייה כלאמפ סאם או בתשלומים, ו'זוכה' באקזיט יכול למכור את האחזקה שלו במנייה בחלקים כדי לשמור על מדרגת מס שנתית נמוכה יותר.

תודה רבותי..

קצת מבעס, אבל הכסף בינתיים גם כך גבוה, גבוה על העץ :)
אם אתה מתבאס אתה יכול להעביר את המניות אליי, אני אשמח לשלם את המס במקומך.

למיטב ידיעתי זה לא נכון.
באופציות לפי 3ט' יש שני אירועי מס - גם במימוש וגם במכירה.
המיסוי בעת המימוש הוא אכן פירותי כפי שנאמר.

נערך לאחרונה ב:
למיטב ידיעתי זה לא נכון.
באופציות לפי 3ט' יש שני אירועי מס - גם במימוש וגם במכירה.
המיסוי בשני המקרים הוא פירותי כפי שנאמר.
תלוי אם האופציה סחירה או לא, ולפי זה שמדובר בחברה פרטית אז בסבירות גבוהה אינן סחירות.

עריכה: מציע להתייעץ עם מומחה מיסוי, אני לא מכיר את ט3 ולא רוצה להטעות.

נערך לאחרונה ב:
תלוי אם האופציה סחירה או לא, ולפי זה שמדובר בחברה פרטית אז בסבירות גבוהה אינן סחירות.
הדיון הזה כולל פסק הדין המצוטט מתייחסים לנסיבות בהן נדחה אירוע המס בעת ההקצאה.
להבנתי בהקצאה לפי 3ט' יש אירוע מס בעת המימוש אבל מצטרף להמלצה להתייעץ עם עו"ד המתמחה במיסוי.

עריכה: מציע להתייעץ עם מומחה מיסוי, אני לא מכיר את ט3 ולא רוצה להטעות.
הדיון הזה כולל פסק הדין המצוטט מתייחסים לנסיבות בהן נדחה אירוע המס בעת ההקצאה.
להבנתי בהקצאה לפי 3ט' יש אירוע מס בעת המימוש אבל מצטרף להמלצה להתייעץ עם עו"ד המתמחה במיסוי.
תודה חבר'ה. זה אכן נושא סבוך ובכוונתי להתייעץ עם מומחה/ית לעניין, במיוחד לאור העובדה שהמיסוי פירותי, ויש לזה השלכות כבירות בעת מימוש.

ממה שקראתי, היו על זה בג"צים, ואם האופציה תחת 3ט' אינה סחירה, כנראה שאין מיסוי בעת ההמרה למנייה, אלא רק במכירה. אבל שוב, כדרכה של פקודת המס, שוב דבר אינו חד-משמעי, והכל נתון לפרשנות, במיוחד אם היא לטובת מס הכנסה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E מיסוי אופציות מיסים 12
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
unrealx מיסוי אופציות שוק ההון 1
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
unrealx מיסוי על אופציות שהפכו למניות של חברה שעשתה הנפקה שוק ההון 16
D מיסוי על כתיבת ורכישת אופציות מיסים 2
E איך להתייחס לחלוקת אופציות מבחינת מיסוי מיסים 0
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2