• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחיילת לעצמאית (כלכלית)

אם אני-הנוכחי היה יכול לומר משהו לאני-מהעבר זה: ״לך ללמוד מחשבים!״
לא יודע מה הגיל שלך, אבל לא יודע אם זה היה צפוי הפרשי השכר העצומים האלו לפני 20 שנה.
(וגם לא בטוח שזה עומד להישאר איתנו לנצח, בסופו של דבר יש עוד כמה מקצועות שיושפעו מהליכת המוחות למחשבים, מה שישנה בטווח הארוך את ההפרשים ביניהם)

היה צפוי הפרשי השכר העצומים האלו לפני 20 שנה
ספציפית לפני 22 שנה זה היה ה-בום.
הדרישות לתואר במחשבים היו בשמיים - היה יותר קל להתקבל לרפואה.
אבל בלי קשר להפרשי שכר.. היכולת ליצור משהו אחר שעות העבודה מהבית.

העצה שלי לקריירה כמעט הפוכה.
יש רלוונטיות נמוכה לשכר הממוצע בתחום לאדם עם סט כישורים והעדפות ספציפיים. ממילא במהלך עשורים של עבודה מקצועות יעלו וייעלמו והעבודה עצמה תשתנה.
הייתי בוחר תחום שיש סיכוי קטן שייעלם ובמידת האפשר תואם את הכישורים והנטיות שלי ומנסה להעריך עד כמה שאפשר מה הסיכוי שלי להצטיין בו ומה השכר למצטיינים.

היי לך, אני נמצא כמה שלבים מעלייך בסולם ההתקדמות הפיננסי אבל גם הצבאי (סדירניק קרבי לשעבר והיום בחיל חינוך, אוג 20).
הצמא לידע שלך הוא בול במקום ולחסוך מהמשכורת הצבאית זו הדרך להתקדם גם אם זה מרגיש סתמי. עצם העשייה והלמידה מהתהליך היא שמשפיעה יותר מהכל. אם עכשיו את שמה 500 שקל בחודש באוטומט לחיסכון, כשזה יהפוך ל5K בחודש זה ירגיש נורמלי ולא כאילו את מתאמצת במיוחד.

לגבי הלמידה והקורסים, אני מבין איפה את נמצאת ביחס ליכולת הלמידה שלך, לעשות 11-3 זה מזעזע. לי אישית חשוב לדעת שאני לומד כי הרבה פעמים אני מרגיש שהמוח שלי נכבה בזמן שאני בצבא והלמידה השוטפת תורמת לי להרגיש שאני לא מתנוון (כרגע אני לקראת סיום של קורס ניהול פרויקטים של גוגל, הולך ללמוד את יסודות הפיזיקה בפתוחה מאוקטובר לקראת תואר בהנדסה).

עם הלו"ז העמוס שלך אני לא יודע איך מציעים לך פה לעבוד, נשגב מבינתי לחלוטין. תעשי את זה רק אם את רואה אפשרות לזה שבה את לא מקריבה את כל הזמן הפנוי שלך, המעט שיש ממנו גם ככה.

ולסיום, הספר שהכי תפס אותי ביחס לפיננסים אבל לא רק הוא כספך או חייך Your money or your life. לסולידית יש עליו פוסט קצר אבל הספר מעניין פצצות, והוא מדבר בעיקר על כך שעצמאות כלכלית היא תופעת לוואי של השלבים שהיא מתארת. מאוד משנה את הפרספקטיבה על כסף ומה המקום שלו בחיים שלנו.

המון בהצלחה שיהיה לך!

לא יודע מה הגיל שלך, אבל לא יודע אם זה היה צפוי הפרשי השכר העצומים האלו לפני 20 שנה.
(וגם לא בטוח שזה עומד להישאר איתנו לנצח, בסופו של דבר יש עוד כמה מקצועות שיושפעו מהליכת המוחות למחשבים, מה שישנה בטווח הארוך את ההפרשים ביניהם)
מעבר לנושא השכר. תחום כל כך רוחבי ועמוק שהסיכוי של כל נער/ה יליד/ת שנות ה-80 להתברג בתוכו ולמצוא עניין/חיבור/קשר הוא טבעי.
כהכללה, אני לא חושב שהנער/ה הממוצע בתיכון או בחטיבה מוטרד יותר מדי ושואל את עצמו ״איך אני יכול להתפרנס?״ ״איך אני ירוויח הכי הרבה?״
מהזכרון שלי ממני ומהסביבה הקרובה היה יותר חשוב לנו למצוא משהו שייצג את האישיות שלנו ושיעניין או יאתגר אותנו.
הכסף הוא משני בשלב הזה לדעתי, וקודם לכן הוא מימוש עצמי והגשמה עצמית. ואולי זה אופייני לרוח התקופה דאז.

רק בשלב מתקדם יותר, שוב כהכללה, אולי באזור הגיל הפוסט-צבאי-תחילת שנות-העשרים, מתחיל הטרייד אוף שמשלב את הרצונות והציפיות שלנו מעצמנו מצד אחד אל מול המציאות שמכתיבה את דרכה מצד שני.

אני מסכים שלא ניתן היה לצפות את ההתפתחות והתבססות של התחום הזה בחיינו מבחינת תנאי שכר.

כהכללה, אני לא חושב שהנער/ה הממוצע בתיכון או בחטיבה מוטרד יותר מדי ושואל את עצמו ״איך אני יכול להתפרנס?״ ״איך אני ירוויח הכי הרבה?״
כהורה לילדים בגיל הרלוונטי אני חושב שאתה צודק (זה ודאי החינוך שאני נותן לילדיי), אבל המערכת בהחלט משדרת לנערים שמי שמוכשר צריך ללמוד מתמטיקה ברמה גבוהה כי זו הדרך להצלחה בחיים. כך היה גם כשאני הייתי בתיכון לפני אי אלו עשורים, אבל היום נדמה לי שהמצב החמיר.
וזה חבל לכלל, כי צריך אנשים מוכשרים בעוד מקצועות חוץ מאשר תכנות (ואפילו בהייטק צריך כאלו). וחבל לפרט שמוסלל לנתיב מקצועי שלא מתאים לו.

education-system-900x570.png

כהורה לילדים בגיל הרלוונטי אני חושב שאתה צודק (זה ודאי החינוך שאני נותן לילדיי), אבל המערכת בהחלט משדרת לנערים שמי שמוכשר צריך ללמוד מתמטיקה ברמה גבוהה כי זו הדרך להצלחה בחיים. כך היה גם כשאני הייתי בתיכון לפני אי אלו עשורים, אבל היום נדמה לי שהמצב החמיר.
וזה חבל לכלל, כי צריך אנשים מוכשרים בעוד מקצועות חוץ מאשר תכנות (ואפילו בהייטק צריך כאלו). וחבל לפרט שמוסלל לנתיב מקצועי שלא מתאים לו.
ה״שידור״ שאתה מדבר עליו קיים, האני מסכים אתך. כאן אבל הדרך הזו לא מובנת לתלמיד אם אין ליווי והדרכה בידי אנשי החינוך בביה״ס שיסבירו לו מה המשמעויות וההשלכות למסלול המקצועי העתידי.
זה קצת חסר משמעות להגיד לנער בעל יכולות ללמוד מתמטיקה כי ״זה יעזור לך בחיים״, צריך לגרום לאותו נער להבין מה הדרך הצפויה לו, לתאר לו מהם האתגרים וההשלכות של לימודי ההמשך בתחום ההנדסה וכו , מהם האפשרויות שעומדות בפניו.
זה לא על סדר היום לעסוק בעתיד, לא רק במערכת החינוך אלא כתרבות וחברה ישראלית.

לגבי שאר המקצועות, הלוואי והשכר שלי היה יכול להתיישר עם המציאות הנוכחית אז אני מזדהה מאד עם הטענה שלך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש פנסיה לעצמאית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ הכוונה כלכלית התפתחות אישית 4
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ל עיתונות כלכלית אוף טופיק 6
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
ITS מחיר למשתכן במודיעין - דירת 3 או 5 חדרים - מה עדיף כלכלית? נדל"ן 12
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
צ לא שולט בעצמי מבחינה כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65