1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מה דעתכם על התיק הזה?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י hoplite, ‏19/3/16.

1. hoplite

hoplite משתמש רשום

טוב, לאחר קריאה ממושכת בפורום ובבלוג ובאינטרנט באופן כללי, אני מציג את התיק הדי פשוט שלי לעיונכם. התיק מורכב מ-60% אפיק מנייתי, 35% אג"ח ו-5% כסף נזיל.

הדילמה הראשונה שלי הייתה לגבי האפיק המנייתי. יש כאן דיונים רבים לגבי הכדאיות היחסית בין קרנות צוברות/מחלקות, שיקולי מס ירושה ושאר ירקות. לגבי צוברות/מחלקות נראה כי אין הבדל כל כך גדול (ראו הניתוחים של יבגני ושל אדם). די בשינוי קל של אחד מהפרמטרים והיתרונות הקטנים מתהפכים. מכיון שאני מתכוון להשקיע לטווח של לפחות 10 שנים לא נראה לי שאפשר לקבוע יתרון מוחלט לאחד מהצדדים. לגבי מס הירושה, להבנתי אמנם ממשלת ארה"ב כרגע לא אוכפת אותו בישראל, אך ייתכן שתחליט לעשות זאת בעתיד. מכיון שכך, ומשיקולי פיזור סיכונים החלטתי על שילוב 90%/10% EIMI/SWDA (שיקנו בלונדון בדולרים).

לגבי אג"ח, משיקולי פיזור וגם מכיוון שהיא נראית לי הקרן האג"חית הכי מפוזרת וזולה החלטתי על BND של Vanguard.

ולבסוף לגבי החלק המזומן - בסביבת הריבית הנוכחית לא נראה שיש יתרון כלשהו לפק"מ או משהו דומה.

לגבי עמלות: EIMI 0.25%, SWDA 0.2%, BND 0.07%. המיסוי הוא 12% על הקרנות האיריות ו-28% על האמריקאית. אני סוחר דרך הבנק שפטר אותי מדמי משמורת על ני"ע מחו"ל. אתעלם כרגע מעמלות קניה\מכירה.

מה דעתכם? עשיתי טעויות נוראיות איפשהו?

adamshalev, daat99 ו-Yevgeny אוהבים את זה.
  2. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

שים לב שהגרסא הנקובה בדולר של swda היא תחת הטיקר iwda.
    חוץ מזה, אישית החלטתי להחליף את EIMI האירית ב-IEMG האמריקאית. היא פלח קטן יחסית מהתיק, ולכן עמלת המינימום על קניה היא עניין משמעותי יותר - החלטתי פה לטובת הקלות של איזון/קנייה.

ETL, מתכנת, פזרן ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. hoplite

hoplite משתמש רשום

אם אתה הולך על נייר אמריקאי לא היה עדיף VTI?

4. hoplite

hoplite משתמש רשום

ועוד שאלה, אם אני קונה אחד מניירות הערך שהזכרתי מישהו יגבה עמלת קניה או מכירה, מלבד הבנק?

daat99 אוהב/ת את זה.
  5. daat99

daat99 משתמש בכיר

הבנק יכול לפטור אותך מהעמלות שלו אבל לא מהעמלות של חבר הבורסה החיצוני.
    בכל אופן אני מאוד אתפלא אם הבנק שלך פוטר אותך מעמלות הקניה/מכירה שלו באופן גורף ולדעתי אם אתה חושב שקיבלת פטור גורף שכזה אז הסיכויים הם שיש אי הבנה בינך לבין הבנק בנושא.

משה אוהב/ת את זה.
  6. hoplite

hoplite משתמש רשום

הפטור הוא מדמי משמורת, לא מעמלת קניה ומכירה. כאן אני עדיין משלם 0.2% ועוד עמלת המרה למט"ח.

daat99 אוהב/ת את זה.
  7. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

1. אם מס ירושה מפריע לך, למה BND ולא קרן שפטורה מהמס (ישראלית או אירית)? למיטב ידיעתי, המס הוא על הקרן ולא על הרווחים.
    2. מה המטרה של האג"ח? להוות חלק יציב במקרה של נפילות או לשכך אותן?

8. daat99

daat99 משתמש בכיר

אל תשכח עמלת מינימום - בעיקר כשמדובר בניירות זרים.

לרוב אתה תשלם הרבה יותר מ-0.2% על עמלת המינימום לבדה.

9. hoplite

hoplite משתמש רשום

@TunaGolem כי לא מצאתי משהו שמצא חן בעיני באירלנד (ישראליות לא אקנה כי אני לא כל כך סומך על יציבות דמי הניהול). אם יש לך הצעות אשמח מאוד לשמוע. מטרת האג"ח היא להוות חלק יציב.

@daat99 אני מתכוון לקנות כל קרן בכמה מאות אלפי שקלים כך שנראה לי שעמלת המינימום תהיה לא רלבנטית.

daat99 אוהב/ת את זה.
  10. daat99

daat99 משתמש בכיר

"נראה לי" ו-"אני יודע" הם שני דברים שונים.

גם איזונים אתה תבצע ב-"כמה מאות אלפי שקלים"?
    גם השקעה של חסכונות שוטפים אתה תבצע ב-"כמה מאות אלפי שקלים"?

כמה זמן לוקח לך לחסוך "כמה מאות אלפי שקלים" בשביל להשקיע רק סכומים כאלו?

11. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

החשש שלך מדמי ניהול יותר גדול מאשר החשש ממס ירושה? דמי הניהול של הקרנות האמריקאיות נמוכים מאלו של האיריות.
    ניתן להעלים את דמי הניהול לחלוטין על ידי החזקה ישירה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. Koby Paris

Koby Paris משתמש ותיק

מה השיקול שהוביל אותך להחליט על הקצאת הנכסים הזאת ? הגיל ?

13. ETL

ETL משתמש ותיק

אינפוט נוסף קטן אך משמעותי, הקרנות המנייתיות שאתה מתכנן לקנות הן קרנות שצוברות את הדיבידנדים, ולכן בתיק ממוסה הן פחות יעילות מקרנות מחלקות (למשל VWRD). לתשומת ליבך.

daat99 אוהב/ת את זה.
  14. hoplite

hoplite משתמש רשום

@daat99 לגבי האיזונים, אתה צודק ולא חשבתי על זה. אצטרך לחשב את זה מחדש.

אני די בטוח שדמי הניהול בישראליות יעלו. זה מה שקרה בעבר וכרגע בהרבה מהקרנות דמי הניהול נמוכים מדי. לגבי מס הירושה, כרגע הוא אינו נאכף ואני חושב שהסיכוי שאמות בעשר-עשרים שנה הקרובות הוא יחסית נמוך.

אתה מתכוון ללא ברוקר? איך עושים את זה?

גם, וגם העובדה שיש כל מיני דעות לגבי ההקצאה בין מניות לאג"ח וזאת נראית לי פשרה בין 50/50 לבין זה שאני אופטימי משום מה לגבי האפיק המנייתי.

איך אני רואה את זה? יש איזשהו חישוב?

daat99 אוהב/ת את זה.
  15. ETL

ETL משתמש ותיק

הנושא נטחן בפורום עד דק...תקציר מנהלים: בקרן צוברת הדיבידנד ממוסה פעמיים, פעם ראשונה בזמן חלוקת הדיבידנד (מס דיבידנדים, בקרנות איריות סד"ג של 12-15 אחוז) ופעם שנייה הוא ממוסה במועד המכירה מס רווחי הון מקומיים כי צבירת הדיבידנד מעלה את שווי הנייר (על המס השני אתה מקבל דחייה עד המכירה אבל בסוף אתה תשלם אותו).

ogi, Koby Paris ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  16. hoplite

hoplite משתמש רשום

17. Oyi

Oyi משתמש ותיק

המיסוי השני לא קורה בלאו הכי אם משקיעים את הדיבידנדים הממוסים חזרה בתיק?

daat99 אוהב/ת את זה.
  18. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

נכון, אבל כפי שנכתב כאן בעבר, הם מגיעים לרוויה שניתן לשערך (בערך 0.2%). עכשיו ניתן להשוות את השערוך עם דמי ניהול אלטרנטיביים.
    לא הבנתי אם החשש ממס ירושה משמעותי מספיק מבחינתך כדי להמנע מהשקעה בETF אמריקאיים. אם כן, למה BND? אם לא, למה לא VTI?
    אני מתכוון לללא קרן, כך שאין דמי ניהול.

daat99 אוהב/ת את זה.
  19. ETL

ETL משתמש ותיק

לא, כי הדיבידנדים קונים נייר חדש והמס שישולם עליו (אם ישולם) יהי רק על רווחים על הנייר, כלומר הדיבידנד עצמו, מרגע שנחת אצלך בחשבון, נראה כמו כל שקל אחר שיש לך בכיס. אבל באמת, מיצינו את הנושא הזה בכל כך הרבה דיונים אז אני חושב שאפסיק להגיב בעניין ואשאיר למתעניינים לחפש בפורום את השרשורים הרבים שעסקו בזה...

Oyi, ogi ו-daat99 אוהבים את זה.
  20. adamshalev

adamshalev מודרטור

הבהרה: בסימולציה רואים שתשואת היתר של IWDA+EIMI בחשבון חייב מעל קרן ישראלית שקולה אחרי 50 שנים היא בערך פי 2 יותר מתשואת היתר של VWRD מעל קרן ישראלית שקולה. התשואה הכוללת של כולם די זהה בסה"כ.
    זה כמו להגיד ששיפור של 0.002% זה פי 2 משיפור של 0.001%, אבל זה חסר חשיבות אם נניח סך התשואה היא 500%.

מתכנת, RaeNye, doc29 ו-6 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק פינת המשקיעים ‏14/5/19
התיק שלי פינת המשקיעים ‏16/4/19
עוד לא בן 20; מצב התיק שלי פינת המשקיעים ‏2/4/19
התיק המעניין שלי פינת המשקיעים ‏31/3/19
הגעתי להחלטה על התיק הראשון שלי פינת המשקיעים ‏2/3/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.