• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה דעתכם על אורח החיים הסולדי בחברה החרדית?

מצב
הנושא נעול.

Tsachi01

משתמש בכיר
דירוג
1,435
יצא לי לראות את שלושת הפרקים הראשונים של ״חוקי המשחק החרדי״ בערוץ 12.
די הופתעתי . כלומר, הנחתי שהם חיים באורך סולידי יותר מהחברה החילונית אבל לא האמנתי עד כמה.

דוגמאות מהכתבה:
חתונה ממוצעת עולה שם 20 אלף שקלים בעוד שבחברה החילונית היא עוברת את ה100k בקלות.

אדם חרדי שם שהעיד שהוא ואשתו מכניסים 9k נטו בחודש ויש להם 9 ילדים קטנים. הכתב שאל אותו איך זה מספיק לו לאכול, והוא השיב שהכל בסדר, שהבטן שלהם תמיד מלאה ולא חסר כלום.
לשם השוואה משפחה חילונית ממוצעת ככל הנראה תטען שזה לא יספיק לה סכום כזה אפילו לילד אחד.

קבלן בבני ברק הציג בניין ממוצע שםש אמור לאכלס באזור חילוני 5 דירות לכל היותר, מאכלס 20 .
הוא טוען שבזכות השכנות הטובה והערבות ההדדית אין בכך בעיה ואנשים לא צריכים את האקסטרה מרחב.

מנהל מרכז הלוואות שם טען ש1000 שקל בעולם החרדי, כח הקנייה שלו שווה ארך ל3000 בעולם החילוני.
מכיוון שכל המוצרים זולים יותר, וכי הם חיים חיי סגפנות ולא יוצאים למסעדות או טיולים יקרים בחול.

אבל מה שהכי הפתיע שם, זה עולם ההלוואות הפרטי והסגור שלהם:
זהו עולם הלוואות ללא ריבית כלל. איך זה עובד: (עד כמה שהצלחתי להבין)
מהרגע שנולד הילד, הוריו תורמים לעמותת ההלוואות עשרות שקלים בחודש, ואז שהוא מגיע לפרקו , מתחתן ורוצה לרכוש דירה, הם מלווים עד פי 10 הסכום בו הופקד לו במרוצת השנים. חצי מהסכום שהופקד הולך כתרומה למימון העמותה והחצי השני הולך כקופת חיסכון חזרה לאותו אדם שהוריו הפקידו עבורו.

בתור קהילה סולידית כאן יהייה מעניין לשמוע דעתכם על אורח החיים של הקהילה החרדית.

- לגבי ההלוואה אני חושבת שזו הלוואה רעה מאוד והיא גם לא זולה כלל פשוט משלמים עליה את הריבית מראש לאורך השנים וקוראים לזה צדקה.
- לגבי האורח חיים הכללי, אנחנו חיים באופן דומה. לדוגמא רוב הצעצועים והבגדים של הילדים שלי נקנו על ידי משפחות אחרות. אנחנו משתדלים לא לזרוק או לאחסן שום דבר ותמיד להעביר הכל בקהילה. מקרטונים ממשלוח ועד לאופניים או צעצועים שהילדים כבר לא רוצים. זה אפילו לא מחסכנות, זו תפיסה של קיימות שבסופו של דבר לייצר זבל זה רע.
- אבל יש כאן גם קצת פרופוגנדה, ואני לא רואה איך משפחה של תשעה ילדים מצליחה לשלב ילד אוטיסט לדוגמא ולהעניק לו את התמיכה וההשקעה הרבה שהוא צריך כדי לפרוח. המזל הוא שרוב הילדים גדלים בעצמם, זה לא שאני נגד משפחות גדולות - גדלתי באחת אבל יש גדולה 4-5 ילדים ויש 7-8 ואני חושבת שזו אופרה אחרת לגמרי. (מה גם שעם חמישה ילדים לא ברור לי שההורים היו מסוגלים להתמודד עם מה שאני מתמודדת).

אדם חרדי שם שהעיד שהוא ואשתו מכניסים 9k נטו בחודש ויש להם 9 ילדים קטנים. הכתב שאל אותו איך זה מספיק לו לאכול, והוא השיב שהכל בסדר, שהבטן שלהם תמיד מלאה ולא חסר כלום.
קח בחשבון את הקהילתיות החזקה שלהם (קהילתיות בקרב אוכלוסיות מאמינות הינה תופעה מוכרת במחקר, לפי מיטב הבנתי). מניח שחלק מהם בוודאי מרגישים אחראיות להאכיל את הילד של השכן, או לספק לו הוואי משפחתי וחברתי, בדיוק כמו לילדיהם שלהם עצמם.

בספרים כגון זה מצויינים רעיונות כמו שבגדול לכל ילד בעבר היו מספר רב של פרטים אשר יכלו למלא את תפקיד האב (יתכן אף שאת תפקיד האם, אך לא זוכר בדיוק), ונניח שאחד מהאבות הללו נופל במסע ציד או במלחמה מול השבט השכן או שסתם נמאס לו מהאישה ומהילדים, לא קרה כלום, יש להם תמיכה של כל השבט/הקהילה/Whatever ואב אחר (או כמה ביחד) ישמח(ו) למלא את התפקיד במקום זה שעזב. לדעתי, באופן אירוני, הקהילה החרדית הרבה יותר קרובה לרעיונות מעין אלה מאשר החילונים המונוגמים והמסכנים.

ויש עוד כמה עקרונות מעניינים שרמת מהימנותם אינה ברורה לי, אך נשמעים הגיוניים ברמה זו או אחרת.

#לא_בעד_פוליגמיה_למל"מ..

נערך לאחרונה ב:
סדרה מרתקת. לא מתחנפת ולא עויינת.
כסולידי אני מבין (ולדעתי גם החרדים מבינים) שמבחינה כלכלית לא יכול להמשך המצב בו ציבור גדול לא עובד ומעדיף מערכת חינוך שנותנת כלים דלים לעולם העבודה במאה ה21.

יש לנו החילונים מה ללמוד מהם :)

- אבל יש כאן גם קצת פרופוגנדה, ואני לא רואה איך משפחה של תשעה ילדים מצליחה לשלב ילד אוטיסט לדוגמא ולהעניק לו את התמיכה וההשקעה הרבה שהוא צריך כדי לפרוח.
רוב מוחלט של העמותות/ארגונים שעוסקים בצרכי הילד המיוחד נוסדו על ידי חרדים, אין אף ציבור בארץ שמושקע ותורם יותר מהחרדים בכל הקשור לשילוב בעלי צרכים מיוחדים בקהילה, הציבור החרדי הרויח ביושר את מרבית הביקורת שמופנית לעברו בשנים האחרונות, דוקא בכל הקשור למה שכתבת זה לא הוגן ובעיקר לא נכון

רוב מוחלט של העמותות/ארגונים שעוסקים בצרכי הילד המיוחד נוסדו על ידי חרדים, אין אף ציבור בארץ שמושקע ותורם יותר מהחרדים בכל הקשור לשילוב בעלי צרכים מיוחדים בקהילה, הציבור החרדי הרויח ביושר את מרבית הביקורת שמופנית לעברו בשנים האחרונות, דוקא בכל הקשור למה שכתבת זה לא הוגן ובעיקר לא נכון

תראה, אנחנו משקיעים בימים כתיקונם לפחות השנה האחרונה יום בשבוע רק על לקחת ולהחזיר את הילד מטיפולים והביטול זמן שכרוך בזה, ואני לא מדברת על העלות טיפולים עצמה. אם אתה אומר שמשפחה עם תקציב של 9K תעמוד בזה, נניח. ואני לא מדברת על הבירוקרטיה ועל להיות קייס מנג'ר ולרוץ לכל הבירוקרטיות בעיר כדי שהוא רק יקבל את מה שמגיע לו. אני לא יודעת, אני באמת לא רואה איך עושים את זה או עומדים בזה כלכלית עם משפחה שחייה מהיד לפה ויש לה נניח שבעה או שמונה ילדים אחרים על הראש. ואני לא מדברת על הקשב המיוחד שאתה צריך לפעוט על מנת לדעת שאתה צריך לאבחן ילד בגיל שנה וקצת שעוד לא מדבר ולא "רואים". והוא בסך לא מסכים לאכול מוצקים. ואף אחד לא מבין למה.

אמא שלי גדלה במשפחה של עשרה ילדים, היא בחרה להביא שניים כי הייתה לה המון ביקורת על המשפחה. ולא הכל רע, היחסים בין האחים שעוד בחיים מצויינים וזו רשת תמיכה וכו'. אבל ההורים שלה היו תמיד מרוחקים והיא כקטנה מכולם קיבלה מהם מעט מאוד קשב. יש המון ייתרונות למשפחות גדולות ואחים גדולים ממש מתפעלים את האחים הקטנים שלהם. אבל יש דברים בסוף שדורשים את ההורים ממש. הvia della rosa שאנחנו עוברים עם הקטנצ'יק מבחינתי זה שעור בצניעות ולדעתי הוא בר מזל שנולד למשפחה קטנה יחסית בה לשני ההורים יש אוטונומיה מלאה על הזמן שלהם. ומשאבים רבים לתמוך בו ובעתידו.

ושוב לא כביקורת על החברה החרדית, יש פשרות בהקמת משפחות כלכך גדולות. ויש ילדים שצריכים אותנו יותר. ולתת חינוך מיטבי לחלקם זה גם עסק יקר מאוד בכיס. וגישת יהיה בסדר לא תמיד עובדת מה לעשות.

העיקרון הכי חשוב לדעתי בתפיסת חיים סולידית היא העצמת החופש, מה שמתואר פה זה בדיוק ההיפך
תפישת חיים סולידית אומרת לפנות את הזמן לדבר שבאמת אתה אוהב ומחשיב, במקרה של החרדים לימוד תורה וכו', זה לגמרי מתיישר עם סולידיות.
בקשר למספר הילדים אין כל כך קשר לסולידיות, זה מגיע מתפיסת עולם, הרי יש הרבה חרדים שחיים בצורה ממש לא סולידית ועדיין לא מוותרים על מספר גבוה של ילדים.
בכל מקרה החברה החרדית היא בהחלט דוגמא לאיך להסתפק במועט.

הvia della rosa שאנחנו עוברים עם הקטנצ'יק מבחינתי זה שעור בצניעות ולדעתי הוא בר מזל שנולד למשפחה

אני באמת מצטערת על החויה האישית, ושולחת חיבוק ענק. גם אני חושבת שהקטנצ'יק בר מזל שנולד למשפחה ולהורים שרואים אותו, ועושים בשבילו את הכי טוב שהם יכולים.

ושוב לא כביקורת על החברה החרדית, יש פשרות בהקמת משפחות כלכך גדולות. ויש ילדים שצריכים אותנו יותר. ולתת חינוך מיטבי לחלקם זה גם עסק יקר מאוד בכיס. וגישת יהיה בסדר לא תמיד עובדת מה לעשות.

שום דבר שכתבת כאן לא קשור לחיים של החברה החרדית. ההשקעה בחינוך היא הגבוהה מכל המגזרים, וכמו שכתבו לפני, גם בכל הנוגע לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים ושילובם בקהילה הם נושאים בחדשנות ומובילים בכל קנה מידה.

אפשר לקטר, לקטרג או להמליץ אבל שיהיה איזשהו חיבור למציאות...

ואם נדבר על אנקודטה אישית, ברשותך, אספר על דירה לבעלי צרכים מיוחדים בוגרים בתפקוד גבוה, עם מערך הדרכה וטיפול תומך. זו דירה שמופעלת על ידי גורם חרדי, נשענת על תשתיות קהילתיות והמתנדבים בה חרדים. ו...כן, אני רואה את ההורים שמגיעים לבקר. הם לא חרדים. אבל בשדה הזה רוצים בשביל הילד שלהם מסגרת חרדית, ולא בכדי...

על נושא הקהילה דיברתם
נקודה נוספת הרבה יותר פשוטה - זה גם עניין של סטנדרטים.
הוצאות שמבחינתי הם בסיסיות - מבחינת אחרים הן מעבר לתקציב.

דעתי היא שכל דיון שעוסק בחרדים ולא משנה מאיזה היבט - מתדרדר וננעל די מהר.

אני באמת מצטערת על החויה האישית, ושולחת חיבוק ענק. גם אני חושבת שהקטנצ'יק בר מזל שנולד למשפחה ולהורים שרואים אותו, ועושים בשבילו את הכי טוב שהם יכולים.

שום דבר שכתבת כאן לא קשור לחיים של החברה החרדית. ההשקעה בחינוך היא הגבוהה מכל המגזרים, וכמו שכתבו לפני, גם בכל הנוגע לטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים ושילובם בקהילה הם נושאים בחדשנות ומובילים בכל קנה מידה.

אפשר לקטר, לקטרג או להמליץ אבל שיהיה איזשהו חיבור למציאות...

ואם נדבר על אנקודטה אישית, ברשותך, אספר על דירה לבעלי צרכים מיוחדים בוגרים בתפקוד גבוה, עם מערך הדרכה וטיפול תומך. זו דירה שמופעלת על ידי גורם חרדי, נשענת על תשתיות קהילתיות והמתנדבים בה חרדים. ו...כן, אני רואה את ההורים שמגיעים לבקר. הם לא חרדים. אבל בשדה הזה רוצים בשביל הילד שלהם מסגרת חרדית, ולא בכדי...

אין מה להתנצל או להתצטער אנחנו ברי מזל שקיבלנו אותו.

הצגתי דיעה אישית לגבי איכות החינוך שאת יכולה לתת במשפחה קטנה מול גדולה. ואמרתי שבדרך כלל ילדים לאמאוד זקוקים לנו, אבל כשהטבע מגיש לך אחד שבאמת זקוק לך זה נשמע לי כמעט בלתי אפשרי עם משפחה ענקית.

כמישהי שמכירה קצת את שתי האפשרויות כי גדלתי במשפחה גדולה, ודור קודם הייתה גדולה יותר. אני חושבת שיש נקודה שהכמות פוגעת באיכות. בזמן הורים, בקשה שניתן להעניק לילדים, באנרגיות של ההורה והחיבה ואהבה. את יכולה לא להסכים, או כן להסכים. אבל אני דיי מגובשת בנושא הזה. אז בואי לא נהפוך את זה לוויכוח.

בלי קשר, גרנו בקהילה חרדית תקופה וחובקנו בחום. וגם באיטליה, היינו הכי קרובים למשפחה של חב"ד כי האלטרנטיבה הייתה סטודנטים רווקים בגדול. אני מכירה בכיף של קהילה מחבקת ובייתרונותיה הרבים, וגם בהצטיינות החרדית העמותות של חסד.

אם אני זוכר נכון, בפרק הראשון אחת המשפחות דיברה על התקציב הנמוך מאוד שנשאר להם לאוכל, ומיד הסקתי שהילדים לא אוכלים בריא בתקציב כל כך דל. כמה דקות אחרי זה צילמו את האמא מכינה לאחד הילדים פיתה עם קטשופ...

אולי אני מגזים, אבל אותי אישית זה מזעזע. אורח סולידי ופרישה מוקדמת זה טוב ויפה כשאתה אחראי רק על עצמך, אבל ברגע שנכנסים ילדים לתמונה, יש לך את האחריות המוסרית כהורה להעניק להם את המיטב. ואם אין לך את היכולת או הרצון לעשות את זה, אל תביא ילדים. זו דעתי.

אם אני זוכר נכון, בפרק הראשון אחת המשפחות דיברה על התקציב הנמוך מאוד שנשאר להם לאוכל, ומיד הסקתי שהילדים לא אוכלים בריא בתקציב כל כך דל. כמה דקות אחרי זה צילמו את האמא מכינה לאחד הילדים פיתה עם קטשופ...

אולי אני מגזים, אבל אותי אישית זה מזעזע. אורח סולידי ופרישה מוקדמת זה טוב ויפה כשאתה אחראי רק על עצמך, אבל ברגע שנכנסים ילדים לתמונה, יש לך את האחריות המוסרית כהורה להעניק להם את המיטב. ואם אין לך את היכולת או הרצון לעשות את זה, אל תביא ילדים. זו דעתי.
אורח חיים סולידי לא סותר את "לתת לילדים את המיטב", ליהפך. חינוך לביקורתיות על תרבות הצריכה הוא חינוך מעולה בעיני שרק מגדיל את מרחב האפשרויות של הילד בבגרותו.
כמובן יש מרחב עצום בין פיתה עם קטשופ על בסיס קבוע לנופש בכל חג וטיסות פעמיים בשנה של כל המשפחה.

זה גם הדבר שהכי תפס אותי בסדרה, מדגיש מבחינתי שמדובר בדלות/עוני ולא באורח חיים "סולידי" (לא אוהב את המילה הזאת, קשה להגיע לתובנה משותפת על מה היא אומרת).

אולי אני מגזים,
אתה לחלוטין מגזים. הורים שלא מקפידים על התזונה נכונה של הילדים שלהם זו תופעה חוצת מגזרים ותרבויות ולא מעידה בכלל על דלות.
(זה מעבר לעובדה שהחלטת שכל החרדים אוכלים לא בריא כי ראית אמא חרדית אחת מכינה פיתה עם קטשופ לילד...)
אבל אותי אישית זה מזעזע. אורח סולידי ופרישה מוקדמת זה טוב ויפה כשאתה אחראי רק על עצמך, אבל ברגע שנכנסים ילדים לתמונה, יש לך את האחריות המוסרית כהורה להעניק להם את המיטב. ואם אין לך את היכולת או הרצון לעשות את זה, אל תביא ילדים. זו דעתי.
אני חושב שיש לך את האחראיות המוסרים כהורה ללמד את הילד שלך להסתדר בכוחות עצמו, לשמוח בחלקו ולא לצרוך מעבר ליכולתו.
"להעניק להם את המיטב" זה שם מכובס ללהפוך אותם לצרכניסטים מפונקים.
בהתחשב בעובדה שילדים של היום הולכים ככל הנראה לסבול הרבה יותר מאיתנו מנזקי האקלים שהדור שלנו יצר, אם אין לך את הרצון והיכולת לחנך את הילד לאנטי צרכנות, אל תביא ילדים. זו דעתי.
מדגיש מבחינתי שמדובר בדלות/עוני ולא באורח חיים "סולידי"
אז אם אני מבין נכון זה הולך ככה:
דלות/עוני + חלבונים = אורח חיים סולידי
?

אני רק מנסה להבין את ההבדל בין דלות וסולידיות שכבר כמה אנשים פה בשרשור טרחו לציין שונה לחלוטין.

יש פה מדינה עם אוכלוסייה עם מאות אלפי אם לא מיליוני בני אדם שהחליטה לחיות בצורה מסוימת, והם חיים ביום יום, וחלקם עם אופי אחד וחלק עם אופי אחר. כולם שם עוקבים אחרי הנורמות של החברה שהם חיים בה, בדיוק כמו כל חברה אחרת.

עד כאן זה המצב ולפי עברנו, עדיף שכל אחד יעשה מה שמתאים לו, ושניכנס כמה שפחות למלחמות.

אם זאת, החברה הזו אכן נמצאת באותה מסגרת מדינית כמונו, והם משתתפים בדמוקרטיה הזו בדיוק כמונו, ומשתתפים איתנו בהרבה מאוד אירועים/שירותי-מדינה וכו'.

בתור חילוני יש הרבה דברים שאני לא אוהב באיך שהמדינה שלנו נראית, אבל לדעתי "לשנות" אדם חרדי לבן אדם שאני ארגיש טוב לחיות לידו, זה לא משהו שאי אפשר (או שלא מנסים) לגשר עליו. (לדוג: שירות צבאי/לאומי).

עד אז, מנסה לנסות לשפר את מצבי האישי ופחות להסתכל מסביבי ולראות מה מגיע לי ולמי מגיע משהו אחר.

בתור חילוני יש הרבה דברים שאני לא אוהב באיך שהמדינה שלנו נראית, אבל לדעתי "לשנות" אדם חרדי לבן אדם שאני ארגיש טוב לחיות לידו, זה לא משהו שאי אפשר (או שלא מנסים) לגשר עליו. (לדוג: שירות צבאי/לאומי).
חילונים וחרדים חיים יחד כבר מאה שנה ואין סיבה שלא יחיו יחד עוד מאה שנה.
הבעיה מבחינתי כחילוני היא שהמודל החרדי הכלכלי למדינה שתיראה כמו בני ברק, הוא מודל שאני לא מאחל לילדיי.
מנקודת מבט של החרדים, המודל לגיטימי לגמרי והם בוודאי לא חייבים להתיישר לפי הסטנדרטים שלי, אבל מנקודת מבטי זה מודל שאם יתקבל, יקשה מאד על ילדיי לחיות כאן, לצערי הרב.

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
V חוות דעתכם על תמהיל עם יועץ נדל"ן 20
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
כ ת"א רמת גן 3 חד' ב 2.3 להשקעה - דעתכם? נדל"ן 12
F תיק משני למטרה קרובה יותר, 100% סנופי שקלי, דעתכם? שוק ההון 15
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
G מה דעתכם על Invesco? שוק ההון 5
M קיבלתי הצעה לרכישת דירה ראשונה להשקעה - דעתכם? נדל"ן 4
Bonfire הישורת האחרונה מול FinUpp - מה דעתכם? מיסים 12
ד מה דעתכם על החוב של ארה"ב ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
O האם בשלב הצבירה 100 אחוז מניות מבחינה רציונלית טהורה דעתכם? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ב תכנית פרישה - מה דעתכם? שוק ההון 10
Y מה דעתכם-אגח חברות ממשלתיות/בנקים-אטרקטיבי? שוק ההון 18
N מה דעתכם על סרבנות בצה"ל ככלי מחאתי? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 665
O כדאיות ביטוחים, אשמח לשמוע את דעתכם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
U מה דעתכם על פריסת התשלומים הזאת? נדל"ן 7
ר מה דעתכם על השקעות בתחום הנשק? שוק ההון 9
ו מה דעתכם על צעירי 2023 בהשוואה לצעירי 2013? פוסטים מאיכות נמוכה 52
N מה דעתכם על קרן ההשתלמות המנייתית של אלטשולר שחם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 21
S מה דעתכם על קיוסק / פיצוציה כהשקעה יזמות והגדלת הכנסות 33
S חסכון wow בפפר- מה דעתכם ? צרכנות פיננסית 26
T דופלקס - מה דעתכם? נדל"ן 28
S סכום להשקעה- אשמח לחוות דעתכם שוק ההון 1
Tsachi01 מורה רווק מרוויח 8+ נטו ולא מצליח לסגור את החודש - דעתכם? אוף טופיק 155
D מה דעתכם על שירות טיפול והגשה לטסט של solo? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
ש תמהיל והצעה מהבנק דעתכם נדל"ן 12
מ מה דעתכם על תפקיד המתווך בעסקאות נדל"ן? נדל"ן 112
F דעתכם על עתיד הביטקוין השקעות אלטרנטיביות 1
R קרן IJR ו-VOO. אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 7
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
mudale222 מה דעתכם על קנייה ורישום דירה על שמי על מנת לחמוק ממיסים על דירה שנייה (לטובת קרוב משפחה) נדל"ן 30
א אשמח לחוות דעתכם נדל"ן 5
E מה דעתכם על קרנות TDIF? שוק ההון 11
The Thinker מה דעתכם על NFT? השקעות אלטרנטיביות 103
Tsachi01 מה דעתכם על כך שיוטיוב החליטה להסיר את מונה הדיסלייקים? אוף טופיק 38
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
M דעתכם לגבי הרכב תיק התחלתי שוק ההון 5
פרח בר חוות דעתכם על תיק השקעות לסטודנט חדש שוק ההון 14
N מה דעתכם על שינוי מודל הערבות ההדדית הקיים בביטוח הבריאות הציבורי? אוף טופיק 60
Y מה דעתכם על התכנון מס הבא? [כספי פיצויים] מיסים 15
א תמהיל משכנתא - אודה לחוות דעתכם נדל"ן 4
aminadav מה דעתכם על מנת לחסוך בדמי ניהול לקנות ישירות את המניות ולא דרך קרנות מחקות? שוק ההון 3
W דעתכם על תואר בהנדסת תעשייה וניהול התפתחות אישית 3
I דעתכם על תמהילי המשכנתא הבאים נדל"ן 9
deussex חוות דעתכם בבקשה - תיק השקעות ראשון שוק ההון 9
לעניות דעתי חוות דעתכם המלומדת- תמהיל, ריביות ופריסה נדל"ן 26
S דעתכם הכלכלית היא? בין 1 ל 10. אוף טופיק 5
T דעתכם על תיק השקעה + התייעצות שוק ההון 19
כ התבקשתי להחליט האם להצטרף לפוליסה כלשהי ולא הבנתי כלום. אשמח לשמוע את דעתכם צרכנות פיננסית 11
S מה דעתכם על ההקצאה בתיקי ההשקעות המומלצים של דיסקונט? שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה