• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק שלנו

• פותח הנושא Shaq
  • פורסם בתאריך

Shaq

משתמש רשום
דירוג
7
שלום לכולם,

קודם כל רציתי לומר שאני שמח להצטרף לפורום, כבר כמה שנים שאני קורא את בלוג הסולידית אבל רק לפני כמה חודשים נחשפתי לפורום הזה וכבר יצא לי לקרוא כאן הרבה.

אני ואשתי זוג בני 28, שנינו גרים ועובדים במרכז הארץ בחברות הייטק מוכרות, אני כמתכנת והיא כמהנדסת. שנינו ג'וניורים כשנה אחרי סיום תואר באוניברסיטה, מרוויחים יחד 53k ברוטו בחודש.

תיק ההשקעות שלנו הוא משותף מאז 2021 (אחרי שהתחתנו), כאשר לפני כן כבר השקענו כל אחד עצמאית את החסכונות שהיו לנו בתיקים דומים לתמהיל הנוכחי. שנינו מתעניינים מזה כמה שנים בהשקעות פאסיביות וקראנו לא מעט בנושא. מבנה התיק הוא כדלקמן:

40%: קרן על s&p500.
20%: קרן על הנאסדק.
20%: קרן על אירופה.
15%: קרן על מניות קטנות (סמול קאפ).
5%: קרן מחקה על ביטקוין.

כאשר גודל התיק הוא כ- 810k.

בפנסיה שנינו במסלול סנופי, ובסוף לכל אחד מאיתנו יש תכנית מניות ספציפית בחברה בה הוא עובד, כאשר אחוז מסויים מהשכר הולך למניות החברה במחיר זול.

אציין שמאז שהתחלתי לקרוא בפורום נחשפתי להמון אנשים שמסתפקים בקרן אחת גלובלית, אך אנחנו מעדיפים את האסטרטגיה הנוכחית שמתעדפת מניות אמריקאיות עם דגש טכנולוגי, ומשתדלת להמנע משווקים שאינם מפותחים. שנינו בסה"כ מרוצים מהחלוקה הנוכחית אך תמיד פתוחים לחשוב על שינויים. על אף שהתיק הזה עשה בשנים האחרונות תשואה פנומנלית, אנחנו מודעים לכך שזה בהחלט עשוי להשתנות.

מבחינתנו המטרה העיקרית היא להגדיל בהדרגה את התיק עד שבסופו של דבר נצליח לקנות לנו בית שנהיה מרוצים ממנו במיקום שנהיה מרוצים ממנו. המשימה הזו לא כזו פשוטה שכן אנחנו מתכוונים להביא כמה זאטוטים קטנים, ובנוסף אוהבים להנות מהחיים מכל הבחינות (חו"ל, מסעדות וכו'). יחד עם זאת יש לנו הרגלים מחושבים וחסכניים בהחלט.

אשמח לתובנות, בין אם חיוביות ובין אם שליליות על התיק שלנו.

תודה רבה!

יחד עם זאת יש לנו הרגלים מחושבים וחסכניים בהחלט
אני מסכים. רוב הזוגות בגיל 28 היו מאוד שמחים לחסכון גבוה כמו שלכם, ועוד כשאתם גרים במרכז ונהנים מהחיים להגדרתכם.

לגבי התמהיל - אני מניח שהגעתם אליו אחרי מחשבה (עושה רושם שאתם מחושבים), כלומר בחרתם בחירה מודעת ומושכלת את המשקל של כל ענף בתיק.
כלומר החלטתם "לפזר" בצורה שונה מאשר המשקל העולמי ה"אמיתי" (לפחות לפי הייצוג של המדדים האלה בשוק). אפשר לשאול למה?

לא שזה מאוד קריטי, אתם על זה, שאפו. עלו והצליחו, ותמשיכו להנות מהדרך.

סתם שאלה:
בהנחה שאתם משתכרים מענף הטכנולוגיה לא כדאי במניות לעשות מיני 'איזון' נגדי?
הרי במקרה (קיצון) של משבר גדול בענף, עלול להיות צמצום משכורות או אפי' פיטורים! דווקא אז גם החיסכון שלכם יסבול קשות במקביל.

אגב, מה דמי הניהול בקרן ביטקוין?
הקרן היא btcc.u הקנדית, לדעתי אחוז אחד דמי ניהול.
החלטתם "לפזר" בצורה שונה מאשר המשקל העולמי ה"אמיתי" (לפחות לפי הייצוג של המדדים האלה בשוק). אפשר לשאול למה?
כאמור בפוסט, אנו מודעים לכך שלא משקיעים לפי האלוקציה העולמית המדויקת על אף שזו עשויה להיות אסטרטגיה פסיבית נבונה. בגדול אנחנו מרשים לעצמו כן להניח הנחות מסוימות, כמו אמון יתר בשווקים מפותחים על פני מתעוררים, אמון יתר בארצות הברית, ואמון יתר בסקטור הטכנולוגיה בעידן שכזה. אולי נטעה, אבל זו הבחירה שהגענו אליה. בכל מקרה, אני חושב שאם יש סקאלה של עד כמה השקעה היא פסיבית בהיבט של ההנחות שאתה מרשה לעצמך להניח מעבר למשקל השוק הנתון, אנחנו עדיין בצד היותר פסיבי, ועל כן בוחרים בעיקר במדדים רחבים.
אני חושב שגם בבחירה בתיק של 100% מניות, גם אם בדיוק לפי משקל השוק העולמי, גלום "אמון יתר" מסוים ולא פסיביות מוחלטת (כמו גם בכל תיק אחר). לכן לדעתי זה יותר סקאלה מאשר שחור ולבן.
אגב, ייתכן שאני לא משתמש במונחים המדוייקים בניסוחים שלי, מצטער על כך מראש (אני לא מהתחום כאמור).
סתם שאלה:
בהנחה שאתם משתכרים מענף הטכנולוגיה לא כדאי במניות לעשות מיני 'איזון' נגדי?
הרי במקרה (קיצון) של משבר גדול בענף, עלול להיות צמצום משכורות או אפי' פיטורים! דווקא אז גם החיסכון שלכם יסבול קשות במקביל.
לוקחים גם את זה בחשבון, לכן הנאסדק מכיל רק 20% בתיק שלנו:)

עשירון עליון בגדול. אחלה נתונים לגילכם.

הייתי מתחיל לחשוב איפה הדירה שתרצו לקנות תהיה, באיזה מחיר, ולתכנן יעד כלשהו לקניה שלו.
כמובן שאפשר גם פשוט לשכור, אבל כתבתם שזה אחד היעדים שלכם.

לוקחים גם את זה בחשבון, לכן הנאסדק מכיל רק 20% בתיק שלנו:)
לא הייתי עושה אחרת מכם, אבל אתם בטח מכירים את תרשים העוגה הזה שמראה כמה שגם S&P500 מוטה טכנולוגיה (5 חברות טכנולוגיה גדולות מהוות חצי מהמדד).
אז סתם כמחשבה, אולי שווה לתת משקל יתר לסקטורים שנחשבים יחסית "מוגנים" בזמן משברים טכנולגויים, ועם ביקוש קשיח יחסית, כמו בריאות/אנרגיה/נדל"ן אולי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
D האם אני מחויב בדיווח שנתי למס הכנסה על התיק בIBI? מיסים 10
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
V התיק שלי - אשמח להערות שוק ההון 15
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
D מיצוע התיק חודשי או רבעוני שוק ההון 1
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
S איך מחשבים CAGR על התיק שבניתי? שוק ההון 4
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
I מתלבט לגבי התיק שלי שוק ההון 1
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
ה מה לעשות עם התיק שוק ההון 11
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
S התיק שלי: פשטות כערך שוק ההון 8
dorian התיק (המורכב מעט) שלי ושאלות שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי כאשר עושים איזונים בתוך התיק, משלמים מס? שוק ההון 14