• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה במדד אל קודס

מה שעניין אותי זה למה לא ראיתי אף פעם התיחסות לשאלות מוסריות של השקעה בחברות נשק (אולי היו ופספסתי).
אני באופן אישי לא רואה שאלה מוסרית כאן. אין לי בעיה שהכסף שלי מושקע בחברות נשק, סיגריות, פראקינג או כל תחום אחר. העיקר שהן משיאות רווח.
אם החברות במדד כושלות (אין לי מושג) ויפסידו לך את הכסף, איפה פה האידיאולגיה?
אני חושב שכדאי לך לעשות הפרדה.
אם אתה מאמין שזאת השקעה טובה - לך על זה.
אם באמת מה שחשוב לך זה האידיאולגיה - אני חושב שהכסף שלך יעשה הרבה יותר טוב כתרומה לארגון שמזוהה עם המטרה שלך

האם עזרה טכנית יכולה להיות גם במישור הדיפלומטי אדמניסטרטיבי?
האם מישהו פה יודע במדויק איך חוקי מדינת ישראל נוטים לכוון הזה?
גם עזרה טכנית מלווה בייעוץ מסוג כזה כנראה עדיף שלא לתת
אני הייתי מתעמק על הצד החוקי יותר מאשר הטכני, כי הוא זה שמחייב והוא זה שקובע את הטון

שאלתי גם בנוגע לזה:
היכן ניתן לברר את העניין מבחינה חוקית בישראל? (האם זה חוקי ומה הפרוצדורה)

חשבתי לא להגיב לזה בכלל אבל בכל זאת -
מעניין שברגע שזה ערבים פלסטינים כולם פתאום מלאים בביקורת מוסרית. אני בספק אם המחשבות האלו עוברות לך לגבי כל חבר פורום שמחזיק VT וממן חברות שמוכרות נשק לרודנים שמבצעים רצח עם באפריקה.

הדיון הזה הופך למעניין יותר ויותר :)

בנוגע להשקעה בחברות פלסטיניות והמוסריות שבזה-כאחד שבעד השקעה בחברות נשק, סיגריות וכו' (מהסיבה הפשוטה שזה רווחי ושזאת דרך מעולה להרוויח כסף מהטמטום האנושי), אני מוצא את ההשקעה בחברות פלסטיניות כמעשה מאוד בעייתי מוסרית.

מצד אחד, אפשר לטעון לטובת זה-כי אם אתה משקיע בחברות שבסה''כ עוזרות לאזרח הפלסטיני הממוצע, המשק שלהם יתפתח קצת יותר בזכות ההשקעה שלך, אז זאת תרומה לא רעה לשיפור המצב.
מצד שני, אם אחת החברות הזאת נוהגת לתרום לשהידים וכו', או בבעלות חלקית של חמאס לדוגמה-כאן זה כבר נהיה בעייתי מאוד.

חוץ מזה, תחשוב על זה ככה: אם שקל כלשהו שתשקיע יגיע איכשהו לחמאס ושות', לא רק שזה בעייתי חוקית, מוסרית-אתה מסייע לארגון טרור שפועל נגדך.
בניגוד לאיזו חברת נשק שמעלימה עין בנוגע לרודן שטובח בעמו בחור כלשהו בכדור הארץ-מדובר בארגון טרור מאוד מאוד קרוב לכאן, ושמעוניין בחיסול ישראלים ללא הבדל דת, גזע ומין.

(סלח לי על המוסר הסובייקטיבי, אבל כן, אלה החיים)

קניית מניות בשוק המשני לא תורמת בכלום לרווחיות של החברה.

צודק, זה ברח לי מהראש.
אז, בתרחיש החיובי,ככל הנראה תהפוך כמה משקיעים פלסטינים לעשירים יותר, ואלה אולי יעזרו לשיפור המשק. פחות מעודד, אבל עדיין יותר טוב מהתרחיש השלילי.

קניית מניות בשוק המשני לא תורמת בכלום לרווחיות של החברה.
אבל אם חמאס באופן ישיר או עקיף מחזיק מניות באל קודס אתה מוסיף לו נזילות למכור את המניות - אתה מעביר כסף ישירות אליו.

אני אמרתי כבר שבמידה ואעשה את הסיבה היא לא כדי להרוויח.
אז אם ככה למה לא פשוט לתרום כסף לארגון שישרת את הסיבה הזו? וכאן תוכל גם לפתור את הבעיה הטכנית/בטחונית, כמו לתרום לארגונים ישראלים פרו פלסטיניים, לא חסר כאלו.

הדיון הזה הופך למעניין יותר ויותר :)

יותר מעניין ופחות לנקודה

בעד השקעה בחברות נשק, סיגריות וכו' (מהסיבה הפשוטה שזה רווחי ושזאת דרך מעולה להרוויח כסף מהטמטום האנושי), אני מוצא את ההשקעה בחברות פלסטיניות כמעשה מאוד בעייתי מוסרית.

אם על סיגריות עוד אפשר להגיד שזה הטמטום האנושי, על חברות נשק אי אפשר להגיד את זה. זו לא אשמתו של אף אחד שהוא נולד למדינה ששרויה במלחמה והילד שחטף פצצה על הבית שלו עכשיו יכול היה להיות האיינשטיין הבא, אולי. אז אתה מרוויח מהרוע האנושי, לא מהטמטום, וזה כבר לא מגניב.
(סליחה על המלודרמטיות)

אם על סיגריות עוד אפשר להגיד שזה הטמטום האנושי, על חברות נשק אי אפשר להגיד את זה. זו לא אשמתו של אף אחד שהוא נולד למדינה ששרויה במלחמה והילד שחטף פצצה על הבית שלו עכשיו יכול היה להיות האיינשטיין הבא, אולי. אז אתה מרוויח מהרוע האנושי, לא מהטמטום, וזה כבר לא מגניב.
(סליחה על המלודרמטיות)

מלחמות=טמטום אנושי
אין עוד חיה בטבע שמוכנה להרוס את כל סביבת המחייה שלה ולהרוג מיליונים מבני מינה, רק בשביל לזכות בעוד טריטוריה וכו'
ההבדל הוא, שסיגריות הן טמטום אנושי ישיר-כלומר, המשתמש הוא הנפגע והסביבה פחות, ואילו במלחמות כולם נפגעים במידה דומה מטמטום של מעטים-חפים מפשע וחוטאים כאחד

צר לי על כל הילדים הנ"ל, וחבל לי על בזבוז הפוטנציאל האנושי הכרוך במלחמות (ידוע שהון אנושי יקר הרבה יותר מהון פיננסי)-מצד שני, אם אתחיל להתחשבן, יש מצב שאגלה מדינות שלמות שהן בזבוז הון אנושי ואף יבשות שלמות-שפוגעות גם במדינות אחרות
אתה חשבת פעם על זה שארה"ב "נבנתה" על דם אינדאני? ש-99 אחוז מהם נכחדו? שתרבותם נרמסה?
אז מה? עכשיו לא אשקיע ב-S&P500?
עם כל הצער שבדבר, יש דברים שהם פשוט מחוץ לתחום הדאגה שלי (לפחות בכל הקשור בהשקעות).
אם אנשים רוצים להלחם ולהרוג זה את זה-לא אכפת לי שיהיו חברות נשק בקרן המחקה שלי. לא אכפת לי אפילו להגביר את החשיפה אם אראה שמידת הרצון הזה גדלה.
ביום שבו כל זה ייגמר, אשמח. עד אז...

שוב-סליחה על המוסר הסובייקטיבי, אבל בהשקעות, אני מאמין שאין דבר, וצריך לבלוע את הגלולה הזו.

נערך לאחרונה ב:
אין בעיה עם להשים פוליטיקה בצד וכו זה מקובל אם כי עד גבול מסוים וכל אחד רשאי להשים לעצמו.
לעניין שאילתה למשרד הביטחון וכו חלק מאנשי העסקים הישראלים שעשו ועושים שיתופי פעולה עם הרשות או מדינות ערב בכלל הם קשורים או היו אנשי מערכת בעצמם. למען הסדר הטוב חשוב גם לבדוק את זה
אני לא "מומחה" לערבים אבל ממה שאני מכיר לא הייתי משקיע שקל במצב הקיים.

אתה חשבת פעם על זה שארה"ב "נבנתה" על דם אינדאני? ש-99 אחוז מהם נכחדו? שתרבותם נרמסה?
אז מה? עכשיו לא אשקיע ב-S&P500?

אם אני הייתי מלודרמטי, אז עכשיו אתה קצת דמגוגי ;)
מה שהיה היה. לא נעים אבל בוא נהיה עם הפנים קדימה ונוציא את המיטב מהסיטואציה. מה שקורה עכשיו ומה שעתיד לקרות, על זה יש לנו מידה מסוימת של שליטה.

שלח את הלינק הזה לראש הממשלה שלך, למיטב ידיעתי הוא התומך הישראלי הכי גדול של הארגון.
במחשבה שנייה, אין לו כסף אפילו לעורכי דין בשביל עצמו, אז לא בטוח שהוא יסכים לתרום להם, אפילו שמדובר בארגון שהוא חפץ ביקרו.

מעניין שברגע שזה ערבים פלסטינים כולם פתאום מלאים בביקורת מוסרית.
מה שעניין אותי זה למה לא ראיתי אף פעם התיחסות לשאלות מוסריות של השקעה בחברות נשק (אולי היו ופספסתי).
הייתה לפחות התייחסות אחת אפילו בבלוג. אני מניח שהיו כמה בפורום.
אגב, היו דיונים על סוג אחר של השקעה מוסרית, שזה השקעות לפי ההלכה היהודית.

אני חשבתי להשקיע שם מסיבות אידאולוגיות
אפשר לשאול אלו סיבות? מה הרעיון? האידיאולוגיה? מה אתה סבור שזה מקדם?

אבל אם חמאס באופן ישיר או עקיף מחזיק מניות באל קודס אתה מוסיף לו נזילות למכור את המניות - אתה מעביר כסף ישירות אליו.
זה נכון גם אם חמאס מחזיק באופן ישיר או עקיף מניות בVT, בת"א 35 או בבורסה בירדן או מצרים.

בסוף, כסף ממניות ואג"ח שלא בהנפקה, לא הולך לחברות, ולא מועיל להן במיוחד.....

אז אם ככה למה לא פשוט לתרום כסף לארגון שישרת את הסיבה הזו?
אפשר לשאול אלו סיבות? מה הרעיון? האידיאולוגיה? מה אתה סבור שזה מקדם?
אני ממש לא בטוח במה שאני אומר אבל נראה לי שהשקעה בחברות ברשות הפלסטינית תתרום בטווח הארוך הרבה יותר מאשר לתרום כסף לאוכל או תרופות (שזה כמובן גם דבר חשוב). פיתוח הכלכלה הפלסטינית לדעתי הוא דבר שיכול להעלות את רמת החיים בשטחים ובכך גם לסייע לסיכוי לשלום עם ישראל.
בודאי שהסכומים שאני יכול להשקיע שם לא ישנו כלום. אבל בואו נעשה ניסוי מחשבתי - נניח שואנגארד מקימים etf שמחקה את מדד אל-קודס (VQDS :) ) האם זה משהו שכן יתרום לכלכלה הפלסטינית?

נ.ב.
אין עדיין תשובה מהבורסה בשכם. משרד הביטחון ענה לי שזה לא עניין שבסמכותו. בינתיים שלחתי גם שאילתא למשרד המשפטים.
אם יש לכם עוד רעיונות היכן לברר תציעו ואני אבדוק ואעדכן.

אני ממש לא בטוח במה שאני אומר אבל נראה לי שהשקעה בחברות ברשות הפלסטינית תתרום בטווח הארוך הרבה יותר מאשר לתרום כסף לאוכל או תרופות (שזה כמובן גם דבר חשוב). פיתוח הכלכלה הפלסטינית לדעתי הוא דבר שיכול להעלות את רמת החיים בשטחים ובכך גם לסייע לסיכוי לשלום עם ישראל.
לדעתי, השקעה בשוק המשני לא באמת משנה משהו.
הרבה יותר ישפיע השקעה ישירה (בשוק ה"ראשוני") בחברות קטנות שעכשיו קמות ומחפשות משקיעים, כנראה מחוץ לבורסה.
בהקשר הזה, אולי יש קרנות הון סיכון למיניהן (כנראה בעיקר מחוץ לרשות) שעושות את זה. אולי הקרן (לישראל) החדשה..... ;)

אגב, אידיאולוגית, אני ממש סבור שזה לא יועיל, ושפעם אחר פעם ראינו שבסוף הפלסטינים לא מוכרים את ערכיהם בשביל כסף ואיכות חיים, אבל כמובן שזכותך לפעול כהבנתך (במסגרת החוק).

אבל דווקא בגלל שתשקיע בשוק המשני, אני חושב שזה בכלל לא נורא. אם היית משקיע בשוק ראשוני כזה או אחר, נראה לי שהיה יותר כדאי לעשות בירורים מה זולג לטרור (שכידוע, אינו ממקדמי השלום הגדולים), ובו לא להשקיע...

etf שמחקה את מדד אל-קודס (VQDS :)
רגע, אני חייב להבין. למה הD והS? :roll:o_o

משרד הביטחון ענה לי שזה לא עניין שבסמכותו.
גם עצם שליחת השאילתא תוכל לעזור לך ליום שתסתבך.

אם יש לכם עוד רעיונות היכן לברר תציעו ואני אבדוק ואעדכן.
אולי לכתוב ישירות לשב"כ (אם יש דרך, לא מכיר)....
אולי לכיוון פיקוד המרכז או המנהל האזרחי...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
S השקעה חוזרת במדד ומסחר בשברי מניות שוק ההון 10
M השקעה במדד מחקים- דרך הראל? ובקשה להמלצה נוספת שוק ההון 13
D לקיחת הלוואה מקרן פנסיה לטובת השקעה במדד (למשל s&p) שוק ההון 2
א השקעה במדד S&P500 שוק ההון 2
ח השקעה במדד שירד הכי הרבה מהשיא שוק ההון 7
K השקעה במדד שמחלק או משקיע חזרה דיווידנד, איך מבצעים? שוק ההון 4
B קופת גמל להשקעה או השקעה במדד שוק ההון 6
וולפסון השקעה במדד פודטק בדגש על בשר מלאכותי השקעות אלטרנטיביות 1
S השקעה במדד SMEA- האם יש משמעות דרך איזו בורסה? שוק ההון 2
Odnight קניית מניות חברה בהנחה או השקעה במדד? שוק ההון 15
A קרנות מחקות לעומת השקעה ישירה במדד שוק ההון 7
י השקעה במדד small cap שוק ההון 28
P השקעה במדד הs&p שוק ההון 29
מ השקעה במדד בפארמה וציוד רפואי שוק ההון 7
D השקעה במדד S&P500 דרך Interactive Brokers שוק ההון 1
ש השקעה במדד אמריקאי או עולמי? שוק ההון 29
א מאמר מעניין שראיתי - השקעה במדד המניות הכללי עלול להביא לתוצאה הפוכה מזו שרציתם שוק ההון 27
ש השקעה במדד עולמי עם העדפה למניות קטנות שוק ההון 59
I השקעה במדד מחקה שוק ההון 9
R השקעה במדד תל אביב 35 שוק ההון 18
O פיזור לעומת השקעה במדד בודד שוק ההון 29
ט הלוואה כנגד מישכון - איך מחשבים ריבית דריבית של השקעה במדד? שוק ההון 11
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2