• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השפעת הקורונה על נדלן - דיון תיאורטי

דירוג
610
קראתי היום על השפעת הקורונה על שוק ההון, על האטה בצמיחה, ועל דיבורים על הורדת הריבית ל0%.
מקור:
https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/778242

בכל אופן, התחלתי לחשוב קצת על ההשלכות וההשפעות של הקורונה על עולם הנדל"ן. ענף הסחר הסיני כרגע בבעיה, ושווקים כמו קנדה ואוסטרליה בהם הרבה אנשי עסקים סינים קונים דירות יכולים להיות מושפעים (אולי המחירים ירדו ויהיה נכון להשקיע בהם...).

מעניין אותי לשמוע מה אתם חושבים באופן כללי על ההשפעה של הקורונה על הנדל"ן העולמי (והארצי)..

קראתי היום על השפעת הקורונה על שוק ההון, על האטה בצמיחה, ועל דיבורים על הורדת הריבית ל0%.
מקור:

בכל אופן, התחלתי לחשוב קצת על ההשלכות וההשפעות של הקורונה על עולם הנדל"ן. ענף הסחר הסיני כרגע בבעיה, ושווקים כמו קנדה ואוסטרליה בהם הרבה אנשי עסקים סינים קונים דירות יכולים להיות מושפעים (אולי המחירים ירדו ויהיה נכון להשקיע בהם...).

מעניין אותי לשמוע מה אתם חושבים באופן כללי על ההשפעה של הקורונה על הנדל"ן העולמי (והארצי)..
קצת כללי (כפי שביקשת), אני אזרוק מספר נקודות לדיון
אנשים צריכים לגור איפהשהו, קצב הילודה עדיין חיובי - אתה צופה שינוי עקב חיסול האוכלוסיה ע"י הוירוס?
בנדלן מסחרי, זאת החלטה עסקית נטו
פלוס ומינוס שווה משהו
האם המחירים ירדו לרמות "אטרקטיביות"?
האם זה מתומחר? או שיש מידע ודאי למיעוט של אנשים בנושא?

מקור:

הקורונה תפגע בגלובליזציה.
פתאום גם אם אתה עשיר מהעולם הראשון, אתה מוצא גבול חסום בפניך להכנס למדינה אחרת.
טיסות מתבטלות.
שדה תעופה ומטוס הם מקום פחות בטוח ממקומות אחרים.
אנשים חושבים פעמיים אם לטוס, כי עלולים להקלע לבידוד במדינה זרה.
בקיצור, פתאום מרגישים מרחק ממדינות אחרות, שזו התחושה ההפוכה ממה שנותנת הגלוליזציה. נדלן באופן ספציפי אי אפשר להעביר קרוב לבית כך שתחושת הרחוק גוברת.
כל אלו יביאו לכך שפתאום השקעה בדרום ליסבון היא לא ברורה מאליו כמו השקעה בבית שאן ויש לה עלויות וסיכונים שהקורונה מגבירה, לפחות בתחושה.
עד כמה התחושות האלו יתחזקו? תלוי בעצמת המגפה ומשכה.

ובמישור אחר - שנאת זרים. לא נעים להיות סיני שעושה אפצ'י מחוץ לסין בימים אלו.
בישראל, בה יש אוכלוסיות רחבות מאד שלא אוהבות זרים, עשוי להיות בעייתי עוד יותר.

יש מגה שרשור בנושא הקורונה.
למה לפתוח עוד אחד?

הקורונה תפגע בגלובליזציה.

מסכים.

עוד נקודות שיכולות אולי להשפיע:

1. איסור כניסת זרים לאזרחים מסויימים יכולים להשפיע על הבנייה.

2. אי וודאות שגורמת לאנשים "להיאחז" בכסף שלהם כך שיש השפעה (או יותר נכון פוטנציאל להשפעה) על הביקוש.

3. כמו שכתבתי, אנשי עסקים שמגוררים בשווקים במשבר (סין), יצטרכו "למכור" נכסים.

בבקשה להתמקד בהשפעות הקורונה על שוק הנדל״ן, ההון והכלכלה בלבד למרות ש @הסולידית כתבה על זה בבלוג האחרון שלה:
היא כתבה על הפן של "ההון והכלכלה".
אני חושב שהדיון פה מנסה להתמקד בצד של הנדל"ן בלבד.

ולנושא עצמו - כבר עכשיו מספר קבלנים בארץ מזהירים מעיכובים במסירת דירות. גם בגלל מחסור בעובדים (שרק יחמיר כשיתחיל העוצר הכללי) וגם בגלל מחסור בחומרי גלם.
יש סיכוי טוב שזה יעלה את עלויות הבניה בזמן הקרוב. אבל לא בטוח לגבי ההשפעה על מחירי הקרקע.
יכול להיות שזה יגרום לאנשים לרצות לעבור מערים צפופות לישובים קטנים יותר, אבל גם אם כן זה לדעתי יהיה רק באופן זמני. בכל מקרה בממוצע אני לא חושב שנראה ירידה במחירי הנדל"ן, אלא אם כן הקורונה תהפוך לקטלנית בהרבה ממה שהיא היום ותהרוג כמויות אדירות של אנשים.

לגבי שוק הנדל"ן בארץ, אני לא חושב שתהיה ירידה במחירי הנדל"ן.
לדעתי הורדת ריבית בארץ די קרובה במיוחד לאחר ההורדה האגרסיבית בארה"ב והירידות בשוווקים בשבוע האחרון.
יש לבנק ישראל כלי נוסף מלבד הורדת הריבית אך לדעתי ההורדה תגיע.
הורדה של כ 0.1-0.15 תתן לדעתי פוש נוסף לנדלן ולמינופים זולים.
לגבי הנדלן העולמי, לדעתי יהיה קפאון בעסקאות של זרים בגלל קשיי הניידות.
יש מצב שמדינות עם אחוזי תחלואה ומוות גבוהים יכנסו למיתון בעקבות בידוד והשבתה חלקית של המשק אשר יכולים לגרור Sell Off של נדלן וצניחת מחירים.
איטליה לדוגמא עם בעיות בתעסוקה ובכלכלה גם ללא הקורונה עשויה להגיע למצב הזה.

אין לי מושג מה תהיה ההשפעה לטווח רחוק של המגיפה על מחירי הנדל״ן אבל מודה שבמישור האישי העובדה שיש לי נדל״ן להשקעה כחלק מהתיק ההוליסטי עושה לי קצת חמים בלב בתוך כל הירידות והחששות שיש עכשיו בשוק ההון.

לי אישית זה רק ממחיש את הצורך ש*לי* יש בפיזור ההשקעות שלי בין שוק הנדל״ן לשוק ההון. ואת המוטיב המאזן שזה נותן לי (הן פסיכולוגית והן מהותית) בתיק.

אם ההרגשה הזו היא לא רק אישית ויהיו עוד (הרבה) אנשים שירגישו כך זה אולי יביא לעלייה בביקוש ומכאן גם עלייה במחירים. לא יודעת. תהליכים בנדל״ן לוקחים המון זמן ולזמן יש גם אפקט מרגיע... למשל אם בתוך כמה חודשים ימצאו חיסון אז יש מצב שכל הבהלה הזו תדעך ולא תהיה שום השפעה משמעותית.

בטווח הקרוב מאות דירות אירבנב בתל אביב יחזרו לשוק השכירות הרגיל ויורידו את מחירי השכירות.
נקודה מעניינת. אם כי השינוי יהיה ממופקע אבסורד למופקע יקר.
מה שיטיל הרס על מחירי הנדלן בתל אביב זה אם איכשהו המצב הכלכלי בעולם מתדרדר כל כך שחברות בינלאומיות יתחילו לסגור סניפים בארץ.
ממש לא סביר any time soon, רק חושב שזה התרחיש.

כמובן שכדור הבדולח במוסך כמו שכתבה הסולידית.
ובכל זאת, תלוי למי אתה מאמין. או יותר נכון אם אתה מסתכל על החצי כוס המלאה או הריקה.
בטווח הקרוב מאות דירות אירבנב בתל אביב יחזרו לשוק השכירות הרגיל ויורידו את מחירי השכירות.
זאת באמת נקודה מעניינת.
הוירוס פוגע בעיקר במבוגרים מה שיכול להיות שישחרר דירות לשוק.
אנשים בבידוד לא יפוצו ע"י המדינה, מה שיגרור קושי בהחזר משכנתאות,(אם הוא יתפשט עוד יכול להיות שאותו בן אדם יהיה בבידוד כמה פעמים לאורך התקופה)
תשומות הבניה יפגעו, מה שייקר את מחירי הדירות.
הפועלים חולים/לא באים גם ייקר את מחירי הדירות.
בנקים נפגעים כלכלית.
הורדת ריבית? לא בטוח שזה כבר עוזר אם מסתכלים על ארה"ב.
זוגות ימשיכו להתחתן, לכן הביקושים של מחוסרי הדיור ישארו קשיחים כמו תמיד.
עוד נקודה למחשבה, זה שאם הבורסה תצלול ותהיה "בהנחה", השאלה כמה תשואה תוכל לעשות שם לעומת הנדלן? גם אחרי חישוב המינוף.

דעתי האישית היא שאם מישהו מתכוון להמר ולעשות צעד משמעותי בתקופה כזאת לא ברורה. זה בדיוק כמו ניסיון לתזמן את השוק.
או כמו שאומרים... אל תכנס למיטה חולה.

אני היום שוכר דירה, ועד היום נמנעתי מלקנות דירה בגלל המחיר הגבוה.
בקרוב מסיים חוזה שכירות ומנסה להבין לאיזה כיוון שוק הנדל"ן יכול ללכת בעקבות המשבר.
להבנתי (המועטה בתחום הזה), אם יהיה מיתון מתמשך, אנשים לא יוכלו להרשות לעצמם לקנות דירות, הביקוש ירד, וכך גם המחירים. מצד שני, שמעתי את הטענות שאין עכשיו חומרי בנייה, ושיבנו פחות דירות בגלל זה, ולכן גם ההיצע ירד.
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא

@yossik
פתחו שרשור דומה בנושא כבר.

לשאלת פותח השרשור, לדעתי, הביקוש והמחירים יעלו לנדלן מכמה סיבות:
1. שהבורסה יורדת, אנשים נבהלים ומוציאים את הכסף שלהם, מחפשים איפה לשמור אותו או לשהקיע אותו, לכן הרבה ילכו כל השקעה באבנים, זה מרגיש בטוח.
2. הרבה משקיעי נדל"ן שמשקיעים בחו"ל יחזרו להשקיע בארץ, יעלה ביקוש והיצע ירד.

פתחו שרשור דומה בנושא כבר
האמת שחיפשתי ולא מצאתי, אשמח אם תוכל להפנות אותי לשרשור המדובר.

לגבי
1. שהבורסה יורדת, אנשים נבהלים ומוציאים את הכסף שלהם, מחפשים איפה לשמור אותו או לשהקיע אותו, לכן הרבה ילכו כל השקעה באבנים, זה מרגיש בטוח.
נקודת המוצא פה שאנשים ידעו להוציא את הכסף בזמן ולא נכוו בירידות. פרט לזה, אתה באמת חושב שבתקופה כזו משקיעים ירוצו לקנות דירות?

הרבה משקיעי נדל"ן שמשקיעים בחו"ל יחזרו להשקיע בארץ, יעלה ביקוש והיצע ירד.
למה שמשקיעי נדל"ן מחו"ל יחזרו להשקיע בארץ? אני באמת לא מבין

אני היום שוכר דירה, ועד היום נמנעתי מלקנות דירה בגלל המחיר הגבוה.
בקרוב מסיים חוזה שכירות ומנסה להבין לאיזה כיוון שוק הנדל"ן יכול ללכת בעקבות המשבר.
להבנתי (המועטה בתחום הזה), אם יהיה מיתון מתמשך, אנשים לא יוכלו להרשות לעצמם לקנות דירות, הביקוש ירד, וכך גם המחירים. מצד שני, שמעתי את הטענות שאין עכשיו חומרי בנייה, ושיבנו פחות דירות בגלל זה, ולכן גם ההיצע ירד.
אשמח לשמוע את דעתכם בנושא

היי
זה תלוי במספר פרמטרים:

* היצע וביקוש

* ריבית המשכנתאות

* זמינות המשכנתאות

* גובה האבטלה והאם תהיה פגיעה בשכר הממוצע במשק

* שינוי במומנטום של השוק, גורם פסיכולוגי בחשיבה של הציבור הרחב

* תלוי בביטחון התעסוקתי מאחר ורכישה עם משכנתה זה התחייבות לטווח ארוך

זה תלוי במספר פרמטרים
אני אנסה אולי למקד את השאלה.

אף אחד מאיתנו לא באמת יודע מה יהיה, אז בוא נניח מצב בו המשק נכנס למיתון - הרבה אנשים מפוטרים, אבטלה גבוהה, והשכר נשחק.
נניח גם שבעוד כמה חודשים ההשפעה של הוירוס דועכת, מצאו תרופה (לא בהכרח חיסון, אבל משהו שמקל על התופעות), ואספקת החומרים ועובדי הבניין יכולים לחזור לעבוד. יחד עם זאת, הנזק כבר נעשה למשק, ואנחנו במיתון.
שאר הפרמטרים שציינת - מניח שהם נגזרים של המצב הזה.
נראה לי שאלה הנחות סבירות, אבל כמובן שהן רק הנחות.
האם ניתן להעריך מה קורה במצב שכזה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A לגבי השפעת מטח בקרנות חוץ שוק ההון 6
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
ב השפעת המלחמה על הריבית של פיקדונות דולריים בבנקים צרכנות פיננסית 5
Y השפעת מט״ח על קרן אירית מחקה מדד שנסחרת בשקלים שוק ההון 0
א השפעת מות ההפיכה המשפטית על שווקים בישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 499
Y השפעת מט״ח על קרנות הנסחרות בשקלים שוק ההון 265
דו דו השפעת דיבידנד על שערי קניה ומכירה בחישובי דף עזר 1325 מיסים 1
I השפעת קריסת SVB על הכלכלה הישראלית שוק ההון 19
הטירונית אג"ח ממשלתי 5116181 MTF מחקה תל גוב-כללי - השפעת הארועים הפוליטיים על הקרן שוק ההון 22
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
C ״השפעת המיסוי הריאלי אל מול הנומינלי חזקה יותר בטווח הקצר״ שוק ההון 3
ב השפעת הלוואה קודמת על פרופיל לווה למשכנתא נדל"ן 6
S השפעת האינפלציה והעלאת הריבית על מגזר ההייטק פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 9
ש השפעת מעבר בנק על דירוג האשראי צרכנות פיננסית 0
A השפעת הריבית העולה והאינפלציה על מחירי הנדל״ן נדל"ן 109
E השפעת הירידות בבורסה על היום-יום ומצב הרוח שוק ההון 63
D מניות דואליות - השפעת מחיר המניה והבדלים בימי מסחר שוק ההון 1
K השפעת מלחמת רוסיה-אוקראינה על הכלכלה העולמית פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 2411
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
א השפעת מט"ח על נייר 1159235 שוק ההון 2
ס השפעת עלייה קלה בריבית הפריים נדל"ן 33
N השפעת שער הדולר על קרן שקלית שוק ההון 34
ר ילדים במהלך התואר - השפעת הורות על התפתחות אישית התפתחות אישית 14
E השפעת שער הדולר על שער הפאונד אוף טופיק 2
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
לא חשוב שמות השפעת תופעת הפרישה המוקדמת על המשק הישראלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
B השפעת שינוי שער הדולר על מניות זרות לא דואליות שוק ההון 5
E השפעת ג'ו ביידן על המדדים שוק ההון 3
M השפעת קבלת מענקי CARES act על דילול בעלי המניות? שוק ההון 1
נ השפעת המגפה בעולם על דור הY והZ, דעתכם בנושא? אוף טופיק 47
G השפעת הגישה של טראמפ על השוק אוף טופיק 29
ר השפעת דמי ניהול על מחיר קרן סל שוק ההון 14
O השפעת מכירת בית השקעות על תנאים קיימים שוק ההון 2
P השפעת "הכנסות פטורות" על חישוב סך ה"הכנסה" צרכנות פיננסית 20
A השפעת קרבה לבית ספר על איכות חיים ושווי הנכס נדל"ן 9
מוריארטי השפעת היפראינפלציה על מיסוי ניירות נקובים בדולר מיסים 14
Yos השפעת ירידה במס רווח הון על שינוי הקרנות שוק ההון 8
P השפעת ירידות בשוק ההון על נדל"ן רגיל/להשקעה? נדל"ן 32