• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה

1. התחלה של יומן היא התחלה מבורכת!
2. כדאי שתסביר למה אתם קבעתם מטרה של 1.5 מיליון נזיל - לכאורה זה יכסה את ההוצאות שלכם לפי כלל 4% (60 אלף בשנה / 5,000 בחודש) אבל זה פחות או יותר יכסה הוצאות רגילות וכאמור אין לדעת מה ילד יום. שים לב שזה כמובן גם לפני מיסים - להבנתי יש מיסוי על כל הנכסים הללו דרך box 3. מעבר לכך, אני חושב שאתה חייב לקחת בחשבון אינפלציה כאן, בטח אם בכוונתך לפרוש בערך בגיל 45, מה שיתן לך כ-40 שנות פנסיה. דולר של לפני 40 שנה שווה ערך למעל 7 דולר נוכחיים והמצב ביורו לא טוב יותר ...
3. בהנחה שהתשואה על התיק שלכם תהיה 6% נומינלית בשנה ותחסכו בכל חודש בשער השנים הקרובות 6,000 יורו הרי שנומינלית יהיו לכם כ-1.38 מיליון יורו בעוד עשור.אך כאמור זה סכום נומינלי וסביר להניח שעל פני עשור השווי הנוכחי יהיה שקול אולי למיליון (במקרה הטוב של 3% אינפלציה ממוצעת שנתית). בהנחה שננרמל את ה-50 אלף שלך על פני השנה ונניח השקעה ממוצעת של 10,000 יורו בחודש ו-3% תשואה ריאלית (היתר אינפלציה), אזי יהיה לכם סכום של כ-1.7 מיליון (ערך נוכחי).
4. ואולם זה מתעלם מהעובדה שעם החזר של 1,400 יורו אתם לא תסגרו את המשכנתא שנותרה לכם בעוד עשור (לזה הייתם צריכים להפריש כ-3,800 יורו בחודש לפי החישוב שלי). 1,400 לחודש שקול למשכנתא ל-30 שנים ואף אחד לא מבטיח שתהיה לכם ריבית כה נוחה בעוד 7 שנים, אבל אפילו בהנחה שהיריבת תשאר הרי שבעוד עשור הקרן תהיה כ-305,000 יורו. בהנחה שהנכס יהיה שווה כ-800,000 אז ותמכרו ההון יגדל בכ-500,000 יורו. לחילופין, תוכלו לסגור את המשכנתא ולהישאר עם כ-1.4 מיליון (בשווי נוכחי) יורו ונכס מה שיקטין את ההוצאות שלכם, אבל לדעתי זאת קרן שאיננה מספיקה לכיסוי ההוצאות שלכם.
5. ככל שתשקיעו את כל כספי המניות החסומות (דהיינו 100,000 בשנה - ואני מניח שזה נטו כאן), דהיינו 14 בחודש (6+8) יהיו לכם כ-2.25 מיליון יורו (במונחים של היום) בעוד עשור ואז - בין אם תסגרו את המשכנתא או תמשיכו לשלם אותה או תמכרו את הנכס ותעברו למקום אחר - יש סיכוי גבוה יותר שתצליחו לעמוד.
6. כמובן שלא לקחתי בחשבון את האפשרות שהכנסותיכם יעלו משמעותית (מה שאפשרי בגילאים שלכם) או לחילופין שאחד מכם יאבד את מקום עבודתו.

בכללי התוכנית אפשרית, אך רחוקה מלהיות בטוחה ותלויה לחלוטין בהמשך קבלת הבונוסים השנתיים והשקעתם המלאה. ואני עדיין חושב שסכנת האינפלציה היא משהו שלא לקחתם מספיק בחשבון ולא מידלתם אותה יחסית לפרופיל ההוצאות שלכם, דהיינו בדקתם כמה אתם אישית חשופים לרכיבי המדד המתפרסם בהולנד - אם לדוגמא דיור הוא 20% מהמדד שם ואתם מגודרים משום שבעלותכם נכס בו אתם מתגוררים או אתם מגדלים חלק מהמזון שלכם, או שאתם נוסעים רק בתחבורה ציבורית ולא ברכב פרטי ניתן לצורך החישוב להניח שאתם לא אפקטיבית חשופים לעלייה במחירי אותם השירותים.

אני כן חושב שככל שהשכר שלכם נטו יעלה בעוד 20-30% ותשמרו את ההוצאות היכן שהן, ובהנחה שלא יהיו לכם תלויים (=ילדים או הורים מבוגרים), ותשקיעו גם סכום זה באופן חודשי אזי בהחלט הסיכוי לפרישה בעוד עשור גדלה - תוספת של 3,000 יורו לחודש תגדיל את הסכום שיהיה לכם (ריאלית במחירים נוכחיים) בכ-400 אלף יורו לכ-2.7 מיליון יורו מה שיאפשר לכם משיכה של כ-9,000 יורו לחודש לפני מס שזה כמעט כפול מההוצאה הנוכחית שלכם.

בהצלחה!

בהצלחה, קצב מאוד מרשים

היי תודה על השיתוף
אשמח לשמוע ממך ברשותך על כל הרילוקיישן והמשתמע מכך תודה רבה והמון הצלחה בהשלמת אבני הדרך שלך ;)

בכיף ותודה! ;)

אני יכול לכתוב הרבה על הרילוקיישן, אבל אולי יש משהו ספציפי שאתה רוצה לדעת? טכנית המעבר להולנד היה קליל, אבל החוויה כשלעצמה מאתגרת מאד בשנים הראשונות ומרגישה יותר כמו גרף של סינוס מאשר קו לינארי עולה. תחשוב על יציאה מאיזור הנוחות, רחוק מהמשפחה וחברים (זה רק אתה לבד/עם הבת זוג/עם הילדים), צריך להקים מעגל חברתי מחדש, העבודה היא לא ממש כמו העבודה בארץ (לטוב ולרע), מזג אוויר (בעיקר לרע). וקח בחשבון שהכל מאד סובייקטיבי, אבל הרבה פעמים מוצאים שבהגירה למדינה אחרת יש אתגרים שמשותפים כמעט לכולם.

בכיף ותודה! ;)

אני יכול לכתוב הרבה על הרילוקיישן, אבל אולי יש משהו ספציפי שאתה רוצה לדעת? טכנית המעבר להולנד היה קליל, אבל החוויה כשלעצמה מאתגרת מאד בשנים הראשונות ומרגישה יותר כמו גרף של סינוס מאשר קו לינארי עולה. תחשוב על יציאה מאיזור הנוחות, רחוק מהמשפחה וחברים (זה רק אתה לבד/עם הבת זוג/עם הילדים), צריך להקים מעגל חברתי מחדש,
לגמרי יציאה מאזור הנוחות בעיקר אם אתה אומר שהגעת לבד ללא משפחה/חברים
אבל זה תמיד נותן לי הרגשה שפשוט צריך לעשות את הצעד הזה אחרת הפחדים ישלטו בנו

למה דווקא הולנד דרך אגב? לא היה מחשבות חרטה או בדיעבד הייתי צריך להגר למקום אחר?
תודה על המענה

1. התחלה של יומן היא התחלה מבורכת!
2. כדאי שתסביר למה אתם קבעתם מטרה של 1.5 מיליון נזיל - לכאורה זה יכסה את ההוצאות שלכם לפי כלל 4% (60 אלף בשנה / 5,000 בחודש) אבל זה פחות או יותר יכסה הוצאות רגילות וכאמור אין לדעת מה ילד יום. שים לב שזה כמובן גם לפני מיסים - להבנתי יש מיסוי על כל הנכסים הללו דרך box 3. מעבר לכך, אני חושב שאתה חייב לקחת בחשבון אינפלציה כאן, בטח אם בכוונתך לפרוש בערך בגיל 45, מה שיתן לך כ-40 שנות פנסיה. דולר של לפני 40 שנה שווה ערך למעל 7 דולר נוכחיים והמצב ביורו לא טוב יותר ...
3. בהנחה שהתשואה על התיק שלכם תהיה 6% נומינלית בשנה ותחסכו בכל חודש בשער השנים הקרובות 6,000 יורו הרי שנומינלית יהיו לכם כ-1.38 מיליון יורו בעוד עשור.אך כאמור זה סכום נומינלי וסביר להניח שעל פני עשור השווי הנוכחי יהיה שקול אולי למיליון (במקרה הטוב של 3% אינפלציה ממוצעת שנתית). בהנחה שננרמל את ה-50 אלף שלך על פני השנה ונניח השקעה ממוצעת של 10,000 יורו בחודש ו-3% תשואה ריאלית (היתר אינפלציה), אזי יהיה לכם סכום של כ-1.7 מיליון (ערך נוכחי).
4. ואולם זה מתעלם מהעובדה שעם החזר של 1,400 יורו אתם לא תסגרו את המשכנתא שנותרה לכם בעוד עשור (לזה הייתם צריכים להפריש כ-3,800 יורו בחודש לפי החישוב שלי). 1,400 לחודש שקול למשכנתא ל-30 שנים ואף אחד לא מבטיח שתהיה לכם ריבית כה נוחה בעוד 7 שנים, אבל אפילו בהנחה שהיריבת תשאר הרי שבעוד עשור הקרן תהיה כ-305,000 יורו. בהנחה שהנכס יהיה שווה כ-800,000 אז ותמכרו ההון יגדל בכ-500,000 יורו. לחילופין, תוכלו לסגור את המשכנתא ולהישאר עם כ-1.4 מיליון (בשווי נוכחי) יורו ונכס מה שיקטין את ההוצאות שלכם, אבל לדעתי זאת קרן שאיננה מספיקה לכיסוי ההוצאות שלכם.
5. ככל שתשקיעו את כל כספי המניות החסומות (דהיינו 100,000 בשנה - ואני מניח שזה נטו כאן), דהיינו 14 בחודש (6+8) יהיו לכם כ-2.25 מיליון יורו (במונחים של היום) בעוד עשור ואז - בין אם תסגרו את המשכנתא או תמשיכו לשלם אותה או תמכרו את הנכס ותעברו למקום אחר - יש סיכוי גבוה יותר שתצליחו לעמוד.
6. כמובן שלא לקחתי בחשבון את האפשרות שהכנסותיכם יעלו משמעותית (מה שאפשרי בגילאים שלכם) או לחילופין שאחד מכם יאבד את מקום עבודתו.

בכללי התוכנית אפשרית, אך רחוקה מלהיות בטוחה ותלויה לחלוטין בהמשך קבלת הבונוסים השנתיים והשקעתם המלאה. ואני עדיין חושב שסכנת האינפלציה היא משהו שלא לקחתם מספיק בחשבון ולא מידלתם אותה יחסית לפרופיל ההוצאות שלכם, דהיינו בדקתם כמה אתם אישית חשופים לרכיבי המדד המתפרסם בהולנד - אם לדוגמא דיור הוא 20% מהמדד שם ואתם מגודרים משום שבעלותכם נכס בו אתם מתגוררים או אתם מגדלים חלק מהמזון שלכם, או שאתם נוסעים רק בתחבורה ציבורית ולא ברכב פרטי ניתן לצורך החישוב להניח שאתם לא אפקטיבית חשופים לעלייה במחירי אותם השירותים.

אני כן חושב שככל שהשכר שלכם נטו יעלה בעוד 20-30% ותשמרו את ההוצאות היכן שהן, ובהנחה שלא יהיו לכם תלויים (=ילדים או הורים מבוגרים), ותשקיעו גם סכום זה באופן חודשי אזי בהחלט הסיכוי לפרישה בעוד עשור גדלה - תוספת של 3,000 יורו לחודש תגדיל את הסכום שיהיה לכם (ריאלית במחירים נוכחיים) בכ-400 אלף יורו לכ-2.7 מיליון יורו מה שיאפשר לכם משיכה של כ-9,000 יורו לחודש לפני מס שזה כמעט כפול מההוצאה הנוכחית שלכם.

בהצלחה!

תודה רבה על הפוסט המפורט!

כן, אתה צודק. התכנית שלנו היא שאפתנית, וממילא אין לנו כדור בדולח. יש כל כך הרבה פקטורים שיכולים להצליח/להתפקשש ב- 10 שנים. בגלל זה חשבתי שיהיה נחמד לכתוב יומן אישי, כדי לראות איך ניתן להתמודד (או לא) עם שינויים שבדרך.

בגדול אנחנו משקיעים כמה שיותר (במסגרת מה שקבענו לעצמנו) כולל מניות/בונוסים וממשיכים לבחון את המציאות ככל שאנחנו מגיעים אליה.

לגבי הדירה אני לא רואה מה כרגע ניתן לעשות. בריבית כזו לא נראה ששווה להחזיר את הקרן, אבל עוד כמה שנים נוכל לבחון זאת מחדש.

בתור אחת שגרה באסמסטרדם במצב יחסית דומה לשלכם (אנחנו גם זוג בשנות ה 30 ללא ילדים) אומר לכם ח"ח!
אתם מרוויחים משכורת ברמת העשירון העליון פה, מצבכם מעולה ושיעור החיסכון גבוה. לקנות דירה היתה החלטה משתלמת.

אשמח לכמה הערות ושאלות אם תרצה לענות
1. האם עדיין יש לכם רולינג? לקחתם בחשבון מה לעשות ביום שייגמר? (אני לצערי רואה את עצמי מחוץ להולנד כשזה יקרה, אבל לי יש עוד 3.5 שנים עד אז)
2. האם אתם רואים את עצמכם נשארים בהולנד? מבחינת היטמעות באוכלוסיה, מזג אוויר ובכללי האווירה פה? מודה שלנו המעבר לא פשוט ואנחנו מתלבטים אם לחזור לישראל מתוקף הדברים שציינתי. יש לך טיפים בנושא ?הארות?
3. רשמתם שאתם מתלבטים על ילדים אבל לא כרגע, אני האחרונה שתעיר בנושא אבל אני חושבת שאם יש סיכוי שכן יהיו לכם כדאי לשקול, כי בגילאים מאוחרים יותר נהיה לא פשוט.
4. האם ניתקתם תושבות?/ מה עמדתכם.בנושא? הרי ישראל תנגוס בכל הטבות הרולינג וההשקעות אם לא ....
5. יש לך טיפים על השקעות פה בהולנד? מניות/תוכנית חיסכון בבנק וכו', דירה להשקעה מן הסתם קצת יורדת מהפרק עקב כל השינויים האחרונים של שיטת הנקודות

היה כיף לקרוא אותך! המון בהצלחה פה

לגמרי יציאה מאזור הנוחות בעיקר אם אתה אומר שהגעת לבד ללא משפחה/חברים
אבל זה תמיד נותן לי הרגשה שפשוט צריך לעשות את הצעד הזה אחרת הפחדים ישלטו בנו

למה דווקא הולנד דרך אגב? לא היה מחשבות חרטה או בדיעבד הייתי צריך להגר למקום אחר?
תודה על המענה
הייתה לנו הזדמנות ספציפית באמסטרדם ופשוט הלכנו עליה. אין לנו חרטה על המעבר להולנד ועל הדרך שעשינו, ובסופו של דבר זו לא באמת חתונה קתולית ואף אחד לא מחזיק אותנו פה בכוח. מה המקרה הכי גרוע שיכול להיות? לא מסתדר ואז ממשיכים הלאה. ֿ

ישראל תמיד תקבל אותנו בזרועות פתוחות אם וכאשר. לנו זה נותן רוח גבית להתנסות במקומות אחרים כל עוד אפשר.

בתור אחת שגרה באסמסטרדם במצב יחסית דומה לשלכם (אנחנו גם זוג בשנות ה 30 ללא ילדים) אומר לכם ח"ח!
תודה :)
אתם מרוויחים משכורת ברמת העשירון העליון פה, מצבכם מעולה ושיעור החיסכון גבוה. לקנות דירה היתה החלטה משתלמת.

אשמח לכמה הערות ושאלות אם תרצה לענות
ברור, בשמחה.
1. האם עדיין יש לכם רולינג? לקחתם בחשבון מה לעשות ביום שייגמר? (אני לצערי רואה את עצמי מחוץ להולנד כשזה יקרה, אבל לי יש עוד 3.5 שנים עד אז)
אני עדיין עם הרולינג. ביום שייגמר, יש אפשרות לצמצום הוצאות שהיא להשכיר את הדירה הזו (ב- 2500-3000) ולשכור דירה זולה יותר מחוץ לאמסטרדם. אפשרות נוספת היא להתחיל לחשוב על הגדלת הכנסה דרך פרויקט אחר, שזה משהו שאני רוצה לעשות כבר כמה זמן בלי קשר לרולינג. יש לי רעיון/שניים נחמדים ונראה האם למשהו מהם תהיה היתכנות.
2. האם אתם רואים את עצמכם נשארים בהולנד? מבחינת היטמעות באוכלוסיה, מזג אוויר ובכללי האווירה פה? מודה שלנו המעבר לא פשוט ואנחנו מתלבטים אם לחזור לישראל מתוקף הדברים שציינתי. יש לך טיפים בנושא ?הארות?
יש לי טיפים, אבל הם ממש בנאליים ובטוח שאת מכירה אותם:

1. הזמן עושה את שלו. המעבר הופך להיות קל יותר ככל שחולפות השנים, וכרית הביטחון שהיא ״אז יאללה חוזרים לישראל״ הולכת ומתפוגגת כי כבר לא צריך אותה יותר. ממה שהצלחתי להבין לפי ייתרת הרולינג שלך, אתם פה שנה וחצי. זה ממש מעט זמן כדי להרגיש בנוח במקום חדש, ביחס לכל הזמן שביליתם בישראל.

2. להשקיע, להשקיע, ושוב להשקיע ביצירת מעגלים חברתיים טובים ואמיתיים, עם ישראלים או לא ישראלים. לדעתי זה אחד המפתחות הכי חשובים לרילוקיישן. בדידות וחוסר היכולת לפרוק תסכולים או סתם לשתף יכולים להיות אחד הגורמים שהכי משפיעים לרעה על מצב הרוח ושביעות הרצון.

3. מזג האוויר פה זוועה והוא לא הולך להשתנות. משהו קטן שאפשר לעשות זה לנסות לברוח כל שנה למקום חם יותר לתקופה ארוכה (נניח חודש ומעלה). אם יש לכם אפשרות לעבוד מרחוק אז האיים הקנריים הם במרחק של 5 שעות טיסה, מזג האוויר שם מושלם גם בדצמבר/ינואר/פברואר, והבדל השעות זניח. בלי קשר - תשקיעו במעיל טוב ומחמם לחודשי החורף הקרים - הכי טוב שאתם יכולים לקנות. זה שווה כל שקל (יורו).

3. רשמתם שאתם מתלבטים על ילדים אבל לא כרגע, אני האחרונה שתעיר בנושא אבל אני חושבת שאם יש סיכוי שכן יהיו לכם כדאי לשקול, כי בגילאים מאוחרים יותר נהיה לא פשוט.
ברור, אנחנו חושבים על זה הרבה.

4. האם ניתקתם תושבות?/ מה עמדתכם.בנושא? הרי ישראל תנגוס בכל הטבות הרולינג וההשקעות אם לא ....
ניתקנו תושבות לצרכי ביטוח לאומי/בריאות מיד עם המעבר אחרי התייעצות עם יועץ מס בתשלום. לגבי ניתוק תושבות לצרכי מס, לפי מה שאני יודע זה נבחן רק עם החזרה לארץ או התחלה של התהליך. אנחנו מקפידים שלא להיות בארץ יותר מ- 30 יום בשנה, ובאופן כללי אם חוזרים אחרי (5/4+ שנים) זה אמור להיות בסדר. לדעתי כדאי להתייעץ עם יועץ מס שוב לפני החזרה לארץ כדי לראות שהכל נראה תקין, או לפחות להבין למה אפשר לצפות. במקרה שלכם אם תחזרו לפני פרק הזמן הזה אז כנראה שלא יהיה מנוס מלהשלים למס הכנסה בישראל את הפרשי המס לפי האמנה, אבל החיים זה לא רק מיסים וכלכלה.

5. יש לך טיפים על השקעות פה בהולנד? מניות/תוכנית חיסכון בבנק וכו', דירה להשקעה מן הסתם קצת יורדת מהפרק עקב כל השינויים האחרונים של שיטת הנקודות

היה כיף לקרוא אותך! המון בהצלחה פה
אין לי איזה משהו מיוחד, הריבית על חיסכון פה ממש נמוכה (1.5-2% בערך?) וכל עוד שאת ברולינג אז אין box 3 ובכל מקרה אין מס רווח הון. לדעתי זה דוחף להשקיע את הכסף במניות אם זה מתאים למטרות שלכם. DeGiro ממש נחמדים ואפשר לקנות דרכם Vanguard SP500, אבל אפשר גם דרך הבנק. משהו שאוהבים להמליץ עליו בפורומים של הולנדים זה קרנות NT דרך ABN בגלל שאין dividend leakage. לפי מה שזכור לי זה אומר שאפשר להזדכות על המס המשולם על הדיבידנדים שמקבלים (אם מקבלים) כל שנה ולהוזיל עלויות, אבל שוב, זה רלוונטי רק אם משלמים box 3 ורק אם NT ESG עושים לכם שכל. יכול להיות שאני טועה, אז עדיף לוודא את מה שכתבתי.

לגבי שיטת הנקודות החדשה, אפשר להתגבר על זה עם בית מספיק גדול ודירוג אנרגטי טוב, אבל לגמרי מסכים שהולנד הופכת פחות ופחות אטרקטיבית למשקיעי נדל״ן. ימים יגידו אם ההתערבות הדי בוטה של הממשלה בשוק החופשי תוביל להצלחה או לכישלון.

שיהיה מלא בהצלחה!!! :)

לדעתי זה דוחף להשקיע את הכסף במניות אם זה מתאים למטרות שלכם. DeGiro ממש נחמדים ואפשר לקנות דרכם Vanguard SP500, אבל אפשר גם דרך הבנק. משהו שאוהבים להמליץ עליו בפורומים של הולנדים זה קרנות NT דרך ABN בגלל שאין dividend leakage. לפי מה שזכור לי זה אומר שאפשר להזדכות על המס המשולם על הדיבידנדים שמקבלים (אם מקבלים) כל שנה ולהוזיל עלויות, אבל שוב, זה רלוונטי רק אם משלמים box 3 ורק אם NT ESG עושים לכם שכל. יכול להיות שאני טועה, אז עדיף לוודא את מה שכתבתי.
תודה.

ממה שקראתי, לקרנות ה-Northern Trust) NT) יש כמה בעיות בהשוואה לקרנות של וונגארד:
* כמו שאמרת, כדי ליצור קרן עולמית זולה ב-NT, צריך לבחור בקרנות ESG שמשקיעות אקטיבית. הקרנות הפסיביות מאוד יקרות.
אם בוחרים בצמד קרנות ה-ESG של NT ביחס של 85/15 כדי לכסות את העולם (Northern trust 85/15), אז יש להן יתרון של כ-0.5% בשנה בערך מול צמד קרנות דומות של וונגארד שיוצרות כיסוי עולמי (VHVE + VFEA), אבל זה מאוד תלוי בהנחות השונות ובסכומי ההשקעה.

* לא מצאתי קרן S&P 500 של Northern Trust שהיא גם זולה וגם אינה מאוגדת (domiciled) בארה"ב, כלומר הקרנות הללו חשופות פוטנציאלית למס עיזבון אמריקאי על השקעות מעל 60,000 דולר. אם מצאת - אשמח לשמוע.

לכן המסקנה שלי היא שוונגארד עדיין עדיפה בכל סגנון השקעה (גלובלי / שווקים מפותחים / S&P 500) מול קרנות ה-Northern trust למשקיע הפסיבי שלא מעוניין ב-ESG.

לא המלצה או ייעוץ כמובן. איני לוקח אחריות על אמיתות הנתונים.

מזג האוויר פה זוועה והוא לא הולך להשתנות.
לא מדויק.. זה משתנה וזה ימשיך להשתנות לצערנו (מתחמם). מרגישים את זה במיוחד במדינות הקרות.
לא גר באמסטרדם אבל יש לי משפחה שגרה שם כבר עשרות שנים, בסופו של דבר מתרגלים להכל, גם למזג אוויר. ברמה כזאתי שבקיץ האחרון הם התלוננו על החום שם...

@Foxie123 תודה על השיתוף!
אנחנו חושבים על רילוקשיין להולנד בחצי שנה האחרונה ובשבועות האחרונים לאור המצב בישראל והעתיד הלא מבטיח ביתר שאת.
אשמח אם תוכל לעדכן מידי פעם על החיים בהולנד ואשמח לשאול אותך כמה שאלות בפרטי אם זה בסדר מבחינתך.

@Foxie123 תודה על השיתוף!
אנחנו חושבים על רילוקשיין להולנד בחצי שנה האחרונה ובשבועות האחרונים לאור המצב בישראל והעתיד הלא מבטיח ביתר שאת.
אשמח אם תוכל לעדכן מידי פעם על החיים בהולנד ואשמח לשאול אותך כמה שאלות בפרטי אם זה בסדר מבחינתך.
בטח, אין בעיה.

בסופו של דבר מתרגלים להכל, גם למזג אוויר. ברמה כזאתי שבקיץ האחרון הם התלוננו על החום שם...
בנוסף לכך, דורות על גבי דורות של יוצאי עדות האשכנז לימדו אותנו שמותר להתלונן על כל מצב, אם רק כדי לשמור על השפיות.

היי חבר׳ה.

בפעם הקודמת עדכנתי לפני חצי שנה.

בפרק הקודם: הכנסה חודשית ממעסיק של שנינו יחד: €11.5K נטו.
היום: אותו הדבר, טיפה יותר.
בפרק הקודם: סה״כ הוצאות חודשיות רגילות: €4500-5000.
היום: אותו הדבר, פחות או יותר.

בפרק הקודם:
1. נזיל: תיק השקעות בגובה 160K€ על ETF עולמי.
2. נזיל: תיק קריפטו בגובה 60K€ יורו, 80% ביטקוין, 20% אתריום.
3. נזיל: מניות שנקנו מעבודה (בהנחה של- 20%) בגובה 8K€
4. לא נזיל: RSUs בגובה 100K€ עם מסלול הבשלה של פעם בשנה.
5. לא נזיל: שווי 620K€, ריבית 1.45% קל״צ (100%) ל- 7 השנים הבאות, נשארו 425K€ לתשלום.
6. לא נזיל: פנסיות וקופות שנותרו לנו בארץ: לשנינו יחד 400K ש״ח.

סה״כ לא נזיל: 395K€ דירה/מניות חסומות/פנסיות.
סה״כ נזיל: 228K€ נזיל, בדרך לאבן הדרך השלישית.

היום:
1. נזיל: תיק השקעות בגובה 250K€ על ETF עולמי.
2. נזיל: תיק קריפטו בגובה 95K€ יורו, 80% ביטקוין, 20% אתריום.
3. נזיל: מניות שהובשלו בגובה 32K€ נטו אחרי מיסים.
4. נזיל: מניות שנקנו מעבודה (בהנחה של- 20%) בגובה 12K€.
5. לא נזיל: RSUs בגובה 145K€.
6. לא נזיל: שווי 620K€ (אותו הדבר), ריבית 1.45% קל״צ (100%) ל- 7 השנים הבאות, נשארו סביב 420K€ לתשלום. סה״כ אקוויטי לא נזיל 200K€.
7. לא נזיל: פנסיות וקופות שנותרו לנו בארץ: לשנינו יחד 450K ש״ח.

סה״כ לא נזיל: 555K€ דירה/מניות חסומות/פנסיות.
סה״כ נזיל: 389K€ נזיל, בדרך לאבן הדרך הרביעית.

אנחנו מרוצים מקצב ההתקדמות. מרגיש שאנחנו על המסלול הנכון, ושאנחנו מתחילים לפצות על שנים אבודות של התפזרות כלכלית ומינוס בבנק.

נערך לאחרונה ב:
היי חברים!

הגיע הזמן לרשום יומן אישי קטן, בו אשתדל להשוות את ההתקדמות מרבעון לרבעון. זה יומן שאני כותב במיוחד לעצמי, אבל כמובן שאשמח לכל חוות דעת / רעיונות שיבואו בהמשך הדרך. :)
אחת השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו היא איפה נהיה בעוד כמה שנים. האם נישאר באירופה? האם נעבור למדינה אחרת בעולם? אולי בחזרה לישראל? אולי יהיה ילד? כמה פעמים נחליף עבודות? קשה לומר כרגע, אבל בטוח שיהיה לנו מעניין.

המטרה
1. להגיע לחופש כלכלי תוך 10 שנים.
2. תוך כדי כך - לא להזניח את ההווה. אנחנו מעוניינים לחיות חיים ״נהנתנים״ ברמה של היום (מסעדות, טיולים בעולם וכו׳), אבל לא בצורה חסרת אחריות.
3. כדי להמשיך ולממן את רמת החיים שלנו כרגע ללא הכנסה מעבודה, אנחנו זקוקים ל- 1.5M€ נזיל לכל הפחות.
4. לממש רעיונות נוספים (אם יהיו) להגדלת ההכנסה הפאסיבית.

האסטרטגיה
1. לחיות כפי שאנחנו חיים כרגע - ולהשקיע את כל ההפרש מדי חודש.
2. לעבוד בצורה תקציבית. ביום המשכורת הכסף הגדול הולך להשקעות. מה שנשאר אמור לכסות את החשבונות שלנו ואת ההתנהלות השוטפת לכל החודש.

הדרך
כל 100K€ נזיל זו אבן דרך שיש לחגוג עם ארוחה טובה. סה״כ 15 אבני דרך מ- 0 ל- 1.5M€.

אנחנו
34 ו- 35. גרים באמסטרדם. זוג ללא ילדים, עובדים כשכירים בעבודות מסודרות עם חוזה קבוע.

הכנסות נכון להיום:
הכנסה חודשית של שנינו יחד: €11.5K נטו.
כל שנה (משותף): בונוסים + מניות שהבשילו (ויימכרו במועד ההבשלה) בגובה 55K€ נטו.

הוצאות נכון להיום:
1. €1450 משכנתא חודשית.
2. חשבונות, אוכל, בגדים, בילויים, חיים: €3000-3500 בחודש.
3. סה״כ הוצאות חודשיות רגילות: €4500-5000.

צבירה נכון להיום:
1. נזיל: תיק השקעות בגובה 160K€ על ETF עולמי.
2. נזיל: תיק קריפטו בגובה 60K€ יורו, 80% ביטקוין, 20% אתריום.
3. לא נזיל: RSUs בגובה 100K€ עם מסלול הבשלה של פעם בשנה.
3. לא נזיל: דירה למגורים שקנינו לפני שנתיים: עלות במקור (520K€ עם משכנתא), שווי היום 620K€, ריבית 1.45% קל״צ (100%) ל- 7 השנים הבאות, נשארו 425K€ לתשלום.
4. לא נזיל: פנסיות וקופות שנותרו לנו בארץ: לשנינו יחד 400K ש״ח.

ההתקדמות הרצויה:
1. חיסכון אגרסיבי של 6-7K€ בכל חודש (50-60% מהשכר החודשי) לתיק ההשקעות (ETF).
2. השקעה של 50K€ נוספים פעם בשנה.
סה״כ קצב התקדמות רצוי: לפחות 100K€ בשנה (135K€ כמקסימום אפשרי).

שורה תחתונה
נכון להיום אנחנו עומדים על 220K€ נזיל, בדרך לאבן הדרך השלישית.

נראה מה יהיה ושיהיה לנו בהצלחה :)
איך אתם מצליחים לחסוך כל כך הרבה? אנחנו גם בעיר גדולה באירופה ומכיר את מבנה ההוצאות בערך במדינות שכנות פה. יש מצב לברייקדאון כללי של ההוצאות החודשיות שלכם? :)

נכון לכרגע ובעתיד הנראה לעין זה לא עומד על הפרק, אבל בכל מקרה נעשה שינוי בתכניות (אם וכאשר)
בלי להיכנס יותר מדי לכיס ולאיברים הפרטיים שלכם, הייתי מציע על שימור פוריות אם זה לא 100%

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
י מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 18
ש רק מתחיל את המסע יומני מסע אישיים 7
S מתחיל את המסע שלי יומני מסע אישיים 5
מ המסע האמיתי מתחיל עכשיו יומני מסע אישיים 39
T מתחיל את המסע בגיל 28 יומני מסע אישיים 8
עידו ג המסע לנדל"ן נדל"ן 12
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
ג המסע אל הלא נודע (22) יומני מסע אישיים 15
ג המסע המתמשך לחיים הטובים יומני מסע אישיים 6
R המסע שלי :) יומני מסע אישיים 7
wish המסע שלי לחירות ועצמאות יומני מסע אישיים 136
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
Y המסע אל האתגר הבא בחיים התפתחות אישית 32
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 180
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 22
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
ג המסע שלי בן 25.5 - יומני מסע אישיים 36
לא חשוב שמות המסע שלי ללימוד Java התפתחות אישית 9
א אבן אחר אבן- המסע שלי יומני מסע אישיים 9
המהנדל המסע אל המליון השני יומני מסע אישיים 315
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
משה המסע שלי להקטין בכל חודש את ההוצאה השוטפת בעוד 100 שקלים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
ש המסע שלי- משכירה לעצמאית יומני מסע אישיים 11
B צומת דרכים מפתיעה באמצע המסע יומני מסע אישיים 21
M היכרות: תחילת המסע והגדרת יעדים יומני מסע אישיים 8
א המסע של אספרסו יומני מסע אישיים 13
M המסע וההצלחה ב3 שנים האחרנות יומני מסע אישיים 42
S המסע שלי לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 15
ג המסע שלי יומני מסע אישיים 46
ה סיפור המסע של המתמיד יומני מסע אישיים 53
c881 המסע התחיל לפני יומני מסע אישיים 43
adamshalev המסע שלי דרך בלוג "חופש כלכלי" יומני מסע אישיים 66
Ronit1984 המסע של רונית יומני מסע אישיים 27