• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הזמן האבוד...

tomeron

משתמש רשום
דירוג
5
שלום חברים!

כבר חודשיים עברו מאז היום שבו הגעתי לבלוג של דורין ממש בטעות.
בחודשיים האלו מצאתי את עצמי לומד, מעמיק, חוקר וגומע הרים של מידע שיתכן וישפיע על עתידי הקרוב והרחוק.

קצת עליי:
בן 26, קצין בצבא ומהנדס.
התחלתי לעבוד ולחסוך בגיל 14, כל פעם הצבתי לעצמי יעד צרכני קטן ויעד חסכני גדול. כבר בגיל צעיר הכנסתי לעצמי טוב טוב לראש שאין לי יכולת להסתמך על ההורים. לכן, מתוך מחשבה שבדיעבד הייתה סופר מוטעית, מצאתי את עצמי נרשם בגיל 17 למסלול העתודה בצבא.
למדתי הנדסה במשך 4 שנים שבהם אמנם לא שילמתי על רוב התואר אך עדיין דרשתי מעצמי להמשיך לעבוד ולחסוך.
וכשאני אומר לחסוך אני אומר (בצער רב) להכניס הכל לפיקדון שיקלי.

בגיל 22 מצאתי את עצמי מתגייס לצבא לשלוש שנות חובה (משכורת של 720 ש"ח בחודש ממנה חסכתי באופן קבוע 500 ש"ח ) ושלוש שנות קבע (במשכורת מהנדס של 7,000 ש"ח בחודש)
אציין שגם בשירות חובה הצלחתי להוציא אישור עבודה ועם כל הלחץ לעבוד בשוק האזרחי במשך חצי שנה במשרה מכניסה (בקבע כבר יש איסור גורף לעבוד בשוק האזרחי)

כרגע לאחר שסיימתי שנת קבע אחת ואני נמצא שנתיים לפני שחרור הצלחתי לחסוך סכום של קצת מעל 100,000 ש"ח שיושב לו בפק"ש דיי עלוב.

יש בי דרייב ענק לממש את כל מה שלמדתי ולצאת לחופש הארוך והעצמאי שלי. אני יודע שלא אוכל לפצות על הזמן האבוד בכזו קלות, ולהרוויח 7,000 בחודש עד גיל 28 לא ממש ימתיקו את הגלולה המרה. אבל אני מוכן לעבוד קשה מאוד אחרי הצבא כדי לצמצם את הפער.

החלטתי שאני לא נשאר בקבע למרות שכבר עכשיו לוחצים עלי "להתפתח", ויש לי אופציה לאחר השחרור לעבוד במשרה במדינה שנטל המס בה גם על רווחי ההון הם נמוכים משמעותית מבישראל ואני מתכנן לנצל זאת בעזרת הכלים שרכשתי ועוד ארכוש!

אם לא הייתי מממש את האופציה הזו ונשאר במדינה הייתי פותח תיק ההשקעות בו אחוז ההשקעה באג"ח ממשלתי היה שווה לגילי (26% מתחלק 10% ארוך טווח ו16% קצר טווח) ואת שאר ה-74% מחלק בצורה דיי דומה לאיך שדורין חילקה ב"שוקולד מריר".
הייתי מתכנן הכנסה של מזומן כל רבעון וכל יומולדת להגדיל את אחוז ההשקעה באג"ח בעוד אחוז

השאלה היא מה עושים עכשיו כשידוע לי שעוד שנתיים אני אצטרך לאסוף את כל ההשקעה ולהעביר אותה לתיק במדינה האחרת. כדאי לחלק את התיק אחרת? או שאתם ממליצים כחלק מפיזור הסיכון להשאיר את התיק בארץ לאזן אותו ככל שניתן אבל לא להזין אותו בפעימות נוספות לאחר המעבר לחו"ל (למשך שלוש שנים או יותר).

אשמח לכל הערה הארה ועצה טובה.

תומר

נ.ב
מבטיח לעדכן תוך חודש מה עשיתי עם החסכון הקטנטן שלי...

באופן כללי אני לא מאמינה בלהתחרט.
במקרה הספציפי שלך, למרות ה״טעות״ אתה במצב הרבה יותר טוב ממרבית האנשים שהמסלול שלהם היה הרבה יותר גמיש ומלא אפשרויות, ולא ניצלו את היתרונות האלה.
התכלית היחידה שאני רואה בלהביט לאחור היא ללמוד מזה ולהשתפר מעכשיו והלאה.

באופן כללי אני לא מאמינה בלהתחרט.
במקרה הספציפי שלך, למרות ה״טעות״ אתה במצב הרבה יותר טוב ממרבית האנשים שהמסלול שלהם היה הרבה יותר גמיש ומלא אפשרויות, ולא ניצלו את היתרונות האלה.
התכלית היחידה שאני רואה בלהביט לאחור היא ללמוד מזה ולהשתפר מעכשיו והלאה.

מודה לך על תגובך ועל המשפט המסיים @Raven, בוער בי כבר לבצע את השינוי ולהשתפר קדימה...אבל אני כלוא במסגרת שלא מאפשרת לי מבחינה חוקית לייצר הכנסה נוספת מחוצה לה.
אם הייתי יכול הייתי פותח עכשיו חנות Ebay לטובת הכנסה פסיבית והשתפשפות בעולם ה- E-commerce כנדבך נוסף לנסיון ההנדסי שלי.
ובנוסף לכך נותן שירותי ייעוץ עסקי (הקמה, תכנון אסטרטגי, איוש עובדים, הבראה, תמחור, benchmarking וכו') לעסקים קטנים עד בינוניים בשעות הערב.
זאת בנוסף לעבודה סדירה.

כרגע אני לא רואה איך אני משתפר (מעבר לקיצוץ נוסף בהוצאות שאבצע)

תראה, אני ו- @Raven רוכבים על 2 גלגלים.
אני לא יודע אם זה בא אצלה משם, אבל אני תמיד נוהג לומר ש"באופנוע אין רוורס. אני יכול לנוע לצדדים וקדימה".
בהתחשב במחיר השילוח מישראל לחול, אני לא יודע מי מרוויח בממכר ב-EBAY, חוץ מבתור "מתווך" והעברה מסין למדינות אחרות.
גם אני לא רואה איך אתה משתפר כרגע, במצבך הנתון.
אתה חוסך, עובד והכל טוב. החלטת על מעבר למדינה אחרת, בכלל סוכר.
אתה יכול להתחיל כבר עכשיו להשקיע לפי מה שהגדרת.
אם אתה יודע על מדינה ספציפית שאתה מתכוון לעבור אליה, הייתי בודק לגבי ברוקרים שם ומתחיל את התיק שם.
אפשר גם להתחיל תיק מול ברוקר אינטרנטי בארה"ב, להעביר את הכספים ולהתחיל, כי כל העבודה תהיה בכל מקרה אינטרנטית.
נ.ב.
אל תשכח לשים לעצמך סכום כסף בצד שיספיק לך עד שתתחיל "לטרוף את העולם".

אהלן @c881 !
הכוונה אכן להפוך למתווך כך שבפועל אצמצם את העיסוק שלי למינימום אפשרי, וסמוך ובטוח שאפול מספר פעמים, אבל לפחות אלמד ואולי אולי גם אצליח ;)

לגבי ההשקעה אתה למעשה מציע לי כבר עכשיו לפתוח אותה בארץ נכר:
א. לא חשבתי על זה בכלל כאופציה ואני מודה לך על הרעיון. איך העניין יעבוד עם עלויות של העברת הכספים ממדינה למדינה?
ב. לגבי האג"ח הממשלתי הישראלי והחלק המנייתי שבפועל הקציתי לעצמי להשקעה בשוק הישראלי, האם להשקיע אותם באג"ח ובמניות של המדינה הזרה שאני חי בה? זאת בהינתן שדירוגה זהה או גבוה לזה של ישראל.
ג. אם דירוגה לא כך אז מה אתם ממליצים לעשות (בעירבון מוגבל כמובן)?

תראה... אני לא יודע על איזו מדינה אתה מדבר.
הרעיון העיקרי בתיק (לפחות של בראון) שיהיה קשור למדינה שאתה גר בה.
החלק המנייתי כמה שיותר רחב (ובאמריקה S&P500 מספק)
החלק האגחים קשור למדינה שאתה גר בה (כי אתה חי ומשלם בשקלים, עדיף שהאגח יהיה שייך לאותו מיקום, ראה אירופאים שלקחו משכנתא צמודה לפרנק השוויצרי)
החלק המזומן - כנל.

מצד שני, אתה בטוח שאתה ממשיך למדינה אחרת, אז תתחיל להתכוון אליה.
עלויות העברה? אני לא יודע, אבל ב-TD לדוגמה, כשמעבירים סכום של X דולרים (בזמני היה 3500~3600) החזירו לי את כספי העברה.
אז עלה לי רק עמלת קניה של מטח.

אישית אני לא אוהב אתרי "תיווך" כי בסוף אני צריך להתמודד עם היצרן המקורי וייתכן שאף לשלם את המיסים בעצמי.

בפק"ש דיי עלוב
פק"ש זה לא הזה של התורנויות? :>

ברצינות, אתה עדיין חושב במונחים לינארים (להוסיף 7000+7000+7000 כל חודש, או ליתר דיוק, כמה שאתה חוסך מהם). אני חושבת, ברמה העקרונית, שאדם שמכניס משכורת קבועה ועובד במקום עבודה סופר-יציב יכול לקחת סיכונים רבים יותר, ועל ידי כך לרתום את אפקט הריבית דריבית לטובתו כדי שתיק ההשקעות שלו יגדל אקספוננציאלית.

מהטקסט שלך משתמע שאתה צריך לקחת סיכונים משום שדרוש לך הרבה יותר כסף לפני שתוכל להגיע לעצמאות כלכלית (לפחות פי 300 הוצאתך החודשית).

מתיק ההשקעות (התאורטי) שאתה מתאר אני מבינה שאתה רוצה לקחת סיכון ומוכן פסיכולוגית להתמודד עם הפסד (על הנייר) של 30%+ מהתיק (ואם לא, אני מניחה שאתה מבין שזו המשמעות של חשיפה ל-70%+ מניות).

אם אתה יכול, צריך ומוכן לקחת סיכון, הרי שבמונחים של ערך הזמן של הכסף, כל זמן שאתה שומר את הכסף בפק"מ אתה מפסיד שנות צבירת ריבית דריבית שלא יחזרו.

תודה על התגובה @c881.

מתנצל על הבורות אבל מה זה TD?

לגבי "תיווך" אני מסכים איתך אבל כשמדובר על מוכר סיני שנותן לי הנחה על כמות ואני מוכר את המוצרים שלו ב- ebay באישורו כמובן, ואני בפועל משווק את המוצר טוב יותר ממנו. יש פה סוג של win win קטן שגם ebay מקבלים ממנו דיוידנדים. השאלה היא אם אני אצליח לקלוע למוצרים עם ביקוש מספק.
הקונה שזה אתה לדוגמה לא יודע שאתה קונה את המוצר ממישהו אחר.

אני מעריך מאוד את ההתיחסות שלך דורין (@הסולידית ). אכן עד שהכרתי את הבלוג שלך חשבתי במונחים לינאריים. הכלי היחיד שהכרתי ועזר לי לשמור על הכסף מילדות הוא הפיקדון השקלי. הבלוג שלך אפשר לי להיחשף ופחות לחשוש מכלים אחרים שעד עכשיו נשמעו לי כמו סינית מסוכנת ( נטו בורות!!)

עכשיו כשאני מבין קצת יותר קורא ומעמיק אני מוכן לקחת את הסיכון ומבין את גודלו.

עם זאת כפי שציינתי אני מוציא את עצמי מהפק"מ, הפק"ש והשק"ש (שבמקריות קוסמית ישנתי בשני ופעלתי לפי הראשון בשבוע השמירות האחרון שלי) ויוצא להשקיע את חסכונותי, לצאת מהאיזור הבטוח שיש לצבא להציע ולהעלות את משכורתי...והרבה מזה בזכותך!

הבחירות שעשיתי שלא ניתן להשיב לאחור והזמן האבוד שיכולתי לנצל מגיל 14 בשימוש בהשקעות שאולי היו מניבות ועולות אקספוננציאלית בזכות הריבית דריבית לא ישוב עוד. אבל עכשיו אני יוצא לדרך חדשה, עם כלים והמון רצון לצאת לחופשי.

לעבוד במשרה במדינה שנטל המס בה גם על רווחי ההון הם נמוכים משמעותית מבישראל

תקרא קצת על ניתוק זיקה מבחינת מס הכנסה.
גם כשתעבור לחו"ל והתיק שלך ישב שם- אתה עדיין חייב בהפרשי המס מול מס הכנסה בישראל (עד שניתקת את הזיקה ). זה יכול לקחת שנתיים שלוש , ככה שאם עברת לשנה שנתיים ואתה מתחרט וחוזר לכאן - יש מצב שמס הכנסה יבוא לבקש את ההפרשים.

אהלן @amit מודה לך על ההערה.
לא חקרתי את הנושא, מעניין אם זה תקף גם במדינות שהן נחשבות מקלט מס, כמו סינגפור לדוגמה.

ואם אני בוחר לא למכור את התיק בחזרתי לארץ בפועל לא אהיה חייב לדווח על כלום עד שאעשה זאת, לא כן?

נ.ב
נתקלתי בסוג של @הסולידית של סינגפור, נשמע כמו בחור סופר שאפתן וצעיר:
http://sgyounginvestment.blogspot.sg/2013/07/investing-basics-low-cost-index-fund.html?m=1

נערך לאחרונה ב:
תומר,

יש לי 2 מחלוקות עם הגישה שלך:

1. בהנחה שבאת מבית בו אכן ההורים לא יכלו לעזור, הבחירה בעתודה היא לא רעה כל כך. הגעת למצב נאה בגיל 26 בו יש לך כמה אופציות טובות שפתוחות בפניך (כולל קבע). תעריך את זה.

2. לבחור מקום מגורים לפי מס רווחי הון ומס הכנסה נמוכים ... , כמו עידן עופר , שרי אריסון ולב לבייב? אין ספק שאתה חושב בגדול :) . אני הייתי מתחיל בלחפש מקום שנותן לך מקסימום הזדמנויות להצליח. משום מה יש לך ההרגשה שההצלחה העיסקית נמצאת אצלך בכיס מייד כשתעזוב הצבא, ולא כך היא. אחרי שיתחילו הרווחים העצומים תתחיל לחשוב על איך למזער נטל המס :)

בהצלחה.

היי @איש(3718),

אני מעריך מאוד את המקום שהגעתי אליו והניסיון הרלוונטי שאני מקבל מהתפקיד שלי בצבא, וזה משהו שלא רבים יכולים להגיד.

ההחלטות שעשיתי והתהליך שעברתי עד כה הפכו אותי למי שאני היום ועל זה אני לא מתחרט.

אני ממש לא בטוח שאצליח כזה מהר, בפועל אני מחכה לכישלונות שיאפשרו לי לפעול טוב יותר בעתיד ויודע שבנוסף לקושי להסתגל לארץ חדשה ולתרבות אחרת אני בפועל אתחיל לעבוד במשרה זוטרה יותר (ומרוויחה פחות) בתור שכיר כי כרגע אני מבצע תפקיד שבאזרחות מגיעים אליו בגיל 35+.

ואני לא שואף להיות עשיר, אני כן שואף לסיים עם זה כמה שיותר מהר. כמו בהשקעה במדד אני לא שואף לתשואה גבוהה או להכות את השוק. שעידן לב ושרי ימשיכו לחיות במגדלי הזכוכית שלהם, אני אסתפק בקראוון במקום שקט קרוב לטבע ;)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P בעקבות הזמן האבוד יומני מסע אישיים 21
I האם החוק מתיר יציאה מדירה מושכרת לפני הזמן? נדל"ן 28
ד דירה אחת למגורים (שמתחלפת עם הזמן) ודירה אחת להשקעה שנותרת קבועה נדל"ן 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T מתי הזמן הכי טוב לעזוב עבודה? התפתחות אישית 19
צ אג"ח למשקיע חסר הזמן שוק ההון 1
Ghost הזמן הנכון להשקיע במוסקבה נדל"ן 83
ד האם הגיע הזמן להוציא את ההשקעות מהארץ? ואם כן, אז איך? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 145
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
ע הזמן רץ ורץ ואני תקוע באותו מקום. התפתחות אישית 136
B זה הזמן להכין את גינת ירקות הקיץ אוף טופיק 20
בובין חוט-השני לאחר 5 שנים - הגיע הזמן להעלות שכר דירה? נדל"ן 21
Cat האם זה הזמן הנכון למכור את הדירה? נדל"ן 112
ה הגיע הזמן לתת לכסף לעבוד ! יומני מסע אישיים 6
oferM האם זה הזמן הנכון להשקיע באינדקס(ספציפית הS/P 500) ? שוק ההון 22
S משיכת פקדונות לפני הזמן בוואן זירו צרכנות פיננסית 13
B הגיע הזמן לא? יוצא לדרך יומני מסע אישיים 9
ז מתי הזמן המתאים לרכוש מוצרים בזול? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
מ הגיע הזמן לשתף יומני מסע אישיים 187
A הלאה של ריבית הפריים ל3.5% - האם זה הזמן להחזיר את המינופי משכנתא נדל"ן 15
D הגיע הזמן לעזוב? התפתחות אישית 31
T זה הזמן להקצות יותר לקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 13
mudale222 האם פחות שווה להחזיר הלוואות ככל שעובר הזמן? צרכנות פיננסית 10
The Stoic הלוואות ללא ריבית - למה לא כולכם עושים את זה כל הזמן? צרכנות פיננסית 44
Y קנית 2 נכסים באותו הזמן נדל"ן 1
A האם הגיע הזמן לשדרג את הארי בראון? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 15
גרהם כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור שוק ההון 601
E הגיע הזמן לביזנס- תיק התחלתי שוק ההון 17
ג סגירת משכנתא, השקעות כפויות והערך הכספי של הזמן צרכנות פיננסית 9
anonyshmeger מרחב הזמן אוף טופיק 41
Y האם עכשיו הזמן להחליף רכב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 11
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
ר מדוע יש נהירה לתחום של מדעי המחשב? אולי זה הזמן "לברוח" התפתחות אישית 118
A כלל ה3/4 אחוז מתעדכן עם הזמן אחרי פרישה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 84
כ השקעה בבאר שבע - זה הזמן לברוח? נדל"ן 27
T האם זה הזמן להשקעה אגרסיבית במניות? שוק ההון 12
T מינוף ככלי לפיזור התיק הזמן שוק ההון 1
D האם זה הזמן להתחיל להשקיע (לטווח ארוך)? שוק ההון 11
Pitta האם זה הזמן המתאים להשקיע באינדקס של השווקים המתעוררים שוק ההון 8
ק הגיע הזמן להגן על הפוזיציה? שוק ההון 75
ש הגיע הזמן להתחיל - בן 26 יומני מסע אישיים 119
Liron2035 שלושה סוגי אג"ח שונים במבחן הזמן שוק ההון 2
מוריארטי מתי הזמן הנכון לחפש דירה? אוף טופיק 6
ה כמה שאלות בתחילת הדרך, כי הגיע הזמן להתחיל להשקיע שוק ההון 17