• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הגנה מהיפר-אינפלציה / חילופי מעצמות / תרחיש קיצון (ברבור שחור)

כשיש אי וודאות בשווקים של ארה"ב המניות חוטפות בכל העולם, כך היה במאה השנים האחרונות וכך ימשיך להיות בעתיד הנראה לעין.
פיזור מנייתי גיאוגרפי לא יציל אף אחד, אולי אפילו ירע את מצבו (למשל ב2008 מניות בינלאומיות חטפו יותר).
מי שדואג מירידות חדות צריך לפזר בין סוגי השקעות, נכס שנשמע לך "מוזר", כמו זהב, מתנהג יופי במצבים מסוימים (מלחמות ומשברים פוליטיים, משברי מטבע, ירידה חדה בריבית הראלית), ונראה שפותח השרשור מודאג ממצבים אלו.
* התנהג בעבר יפה מאוד במצבים מסויימים. הכלכלה של היום מאוד שונה מזו שהייתה במשברים הקודמים ואין ודאות שמה שעבד בעבר ימשיך לעבוד בעתיד.
ודוגמא לאירוע סינגולרי. כיום יש לנו קריפטו שהשימוש העיקרי בו הוא store of value. לך תדע אולי הוא יחליף את הזהב במצב קיצון? אז המחשבה הבאה היא שכדאי לשים גם קריפטו בתיק כדי להוריד את התנודתיות... זו לא ההגדרה של "מרגיש מוזר?"

* התנהג בעבר יפה מאוד במצבים מסויימים. הכלכלה של היום מאוד שונה מזו שהייתה במשברים הקודמים ואין ודאות שמה שעבד בעבר ימשיך לעבוד בעתיד.
ודוגמא לאירוע סינגולרי. כיום יש לנו קריפטו שהשימוש העיקרי בו הוא store of value. לך תדע אולי הוא יחליף את הזהב במצב קיצון? אז המחשבה הבאה היא שכדאי לשים גם קריפטו בתיק כדי להוריד את התנודתיות... זו לא ההגדרה של "מרגיש מוזר?"
מה הכלכלה של היום שונה מהכלכלה במשבר הסאב פריים או מהכלכלה במשבר הדוט קום? בשני המקרים הזהב עשה 50%-70% כשהמניות בצניחה חופשית.
אולי הקריפטו הוא הזהב החדש, אין לי מושג, אני רק יודע שבינתיים הוא מתנהג יותר כמו מניות טכנולוגיה (תראי את התגובה שלו לציפיות האינפלציה בימים האחרונים). יש סיבה שבנקים מרכזיים עדיין מחזיקים ערמות של זהב ולא קריפטו.

ואין ודאות שמה שעבד בעבר ימשיך לעבוד בעתיד.
אגב, זה משהו שתקף גם למניות כן?
מניות תלויות בצמיחה כלכלית, ואם העולם יפסיק לצמוח לתקופה ארוכה, מה שכבר קרה בהיסטוריה האנושית לתקופות של מאות שנים, המניות לא יזוזו.
אז זה דיסקליימר נחמד אבל לא משמעותי.

@dani91 אנחנו בעיצמו של אסון אקולוגי בפרופורציות שהאנושות לא הכירה עד כה, רעב, קריסה של מדינות, גלי הגירה גדולים ומלחמות על משאבים הולכים ומדלדלים אלה אפשרויות שיכולות להתממש. על איזה תקופה עליי להסתכל בהיסטוריה כדי להבין מה אפיק ההשקעה ההגיוני במשבר אקלימי? בסוף מלחמת העולם השנייה אנשים חזרו לבתים שלהם והשמש המשיכה לזרוח והאדמה המשיכה להניב. האסון היה שלנו העולם עצמו היה סה"כ בסדר. בעולם של מחר אולי תהיה פחות אדמה שניתן לגור בה, או לגדל בה מזון? כמה מדינות יכולות לקרוס מזה? בפעם הקודמת שהאקלים היה מאוד שונה מהיום היה עידן קרח ולא הייתה כלכלה כלל. אין לנו באמת דוגמא בהיסטוריה שניתן ללמוד ממנה מה עושים במצב כזה ואיזה נכס ייתן לנו יציבות.

וקצת בפחות דרמטיות, ייתכן שאנחנו בנקודה סינגולרית על סף המעבר מכלכלת פיאט לכלכלת קריפטו. זה משהו שעוד לא ראינו בעבר. קריפטו מחזיק אוויר יותר מכל בועה מפורסמת אחרת וההיקפים גדולים יותר ויותר. אם הוא לא בועה אז זה עוד משהו שמעולם לא ראינו- אולי כסף פיאט יאבד את ערכו? אולי זהב הוא חסר תועלת מעבר לשימוש הפיזי בו? מצד שני אם זו בכל זאת בועה, אז להיכנס לזה בגלל חשש מהעתיד? טירוף בכל מקרה לנסות לתכנן לעתיד. בשיא הצניעות, העולם היום מאוד שונה מבעבר והאתגרים שעומדים לפתחינו מאוד שונים מכל מה שהתמודדנו איתו בעבר - לא ברור לי שניתן לדמיין מה יהיה עוד 30 שנה.

נכון אם אין צמיחה המון שנים כנראה שמניות לא יהיו ההשקעה הכי טובה - אבל מה כן? זהב? ביטקויין? תירס?

א
אבל מה כן? זהב? ביטקויין? תירס? נסכים על זה שקצת קשה לתכנן התמודדות עם משברים שלא ראינו כמותם בעבר אף פעם על סמך היסטוריות של משברים אחרים לגמרי שכן ראינו בעבר?
דיברו פה על פיזור רחב,וברוח השרשור זה מה שריי דאליו ועוד רואי שחורות ממליצים.
אין כלום בטוח בחיים אבל סביר שפיזור על אפיקים שונים יספק הגנה יותר טובה במגה משבר מרק סנופי או הרבה סנופי וקצת אג"ח או ווילה\דירה אחת בישראל+חוב צמוד למדד.
ברור גם שיכול להיות לזה עלות לא מבוטלת לעומת סנופי או כול תיק גנרי של מניות\אג"ח שקיים כרגע שאולי ישאירו אבק לתיק מפוזר כזה לאורך זמן.

@dani91 אנחנו בעיצמו של אסון אקולוגי בפרופורציות שהאנושות לא הכירה עד כה, רעב, קריסה של מדינות, גלי הגירה גדולים ומלחמות על משאבים הולכים ומדלדלים אלה אפשרויות שיכולות להתממש. על איזה תקופה עליי להסתכל בהיסטוריה כדי להבין מה אפיק ההשקעה ההגיוני במשבר אקלימי? בסוף מלחמת העולם השנייה אנשים חזרו לבתים שלהם והשמש המשיכה לזרוח והאדמה המשיכה להניב. האסון היה שלנו העולם עצמו היה סה"כ בסדר. בעולם של מחר אולי תהיה פחות אדמה שניתן לגור בה, או לגדל בה מזון? כמה מדינות יכולות לקרוס מזה? בפעם הקודמת שהאקלים היה מאוד שונה מהיום היה עידן קרח ולא הייתה כלכלה כלל. אין לנו באמת דוגמא בהיסטוריה שניתן ללמוד ממנה מה עושים במצב כזה ואיזה נכס ייתן לנו יציבות.

וקצת בפחות דרמטיות, ייתכן שאנחנו בנקודה סינגולרית על סף המעבר מכלכלת פיאט לכלכלת קריפטו. זה משהו שעוד לא ראינו בעבר. קריפטו מחזיק אוויר יותר מכל בועה מפורסמת אחרת וההיקפים גדולים יותר ויותר. אם הוא לא בועה אז זה עוד משהו שמעולם לא ראינו- אולי כסף פיאט יאבד את ערכו? אולי זהב הוא חסר תועלת מעבר לשימוש הפיזי בו? מצד שני אם זו בכל זאת בועה, אז להיכנס לזה בגלל חשש מהעתיד? טירוף בכל מקרה לנסות לתכנן לעתיד. בשיא הצניעות, העולם היום מאוד שונה מבעבר והאתגרים שעומדים לפתחינו מאוד שונים מכל מה שהתמודדנו איתו בעבר - לא ברור לי שניתן לדמיין מה יהיה עוד 30 שנה.

נכון אם אין צמיחה המון שנים כנראה שמניות לא יהיו ההשקעה הכי טובה - אבל מה כן? זהב? ביטקויין? תירס?
גילגה יקירה, כל מה שתיארת לא חדש. לא משברי הגירה, לא קריסת מדינות, לא רעב וגם לא משברי אקלים (תקופת הקרח "הקטנה" הסתיימה במאה ה-19).
בוודאי ששום דבר מזה לא השתנה באופן משמעותי ב20 השנים האחרונות.
ולגבי הקריפטו, נחיה ונראה, אני עדיין חושב שהוא נחות בהשוואה למערכת הפיננסית שלנו.

אגב, לא אמרתי בשום מקום לא להשקיע במניות, אמרתי שגם ההצלחה של מניות תלויות במצב מאקרו מסוים, שיכול לא להתממש לתקופות ארוכות מאוד.
הנקודה שלי הייתה שפיזור מנייתי גלובלי לא יגן על אנשים בנסיבות שתיאר פותח השרשור, כי בעולם שלנו כל השווקים והכלכלות מושפעות באופן חזק מאוד מכל אפצ'י של כלכלת ארה"ב. ואם מישהו מעוניין להגן על עצמו מירידות חדות כדאי לשקול סוגי נכסים אחרים שמושפעים ממצבי מאקרו אחרים.

זה לא נכון.
מניות הן עסקים. עסק יכול להיות מצליח ורווחי גם ללא צמיחה (דיווידנדים).
במצב שבו אין צמיחה מחירי המניות יספגו ירידות כבדות משום שחלק מהמחיר הנוכחי שלהן מתמחר צמיחה, כמו שהיה בכל מיתון ארוך שנים.
וזה במידה שהחברה לא מפסידה כסף כן? מה שגם לא קורה בזמן מיתון.

נערך לאחרונה ב:
במצב שבו אין צמיחה מחירי המניות יספגו ירידות כבדות משום שחלק מהמחיר הנוכחי שלהן מתמחר צמיחה, כמו שהיה בכל מיתון ארוך שנים.
וזה במידה שהחברה לא מפסידה כסף כן? מה שגם לא קורה בזמן מיתון.
נכון. בוודאי שכשהכלכלה צומחת השקעות בשוק ההון נוטות להיות מוצלחות יותר. אבל זה לא תנאי הכרחי בשביל להנות מפירות ההשקעה.

נכון אם אין צמיחה המון שנים כנראה שמניות לא יהיו ההשקעה הכי טובה
שזה גם בסדר.
המטרה איננה שהשקעה מסויימת תהייה "הכי טובה מכולן".

תודה על הברכות, השאלות וההערות - גם הציניות שעלו (לא בציניות D:). הן עוזרות לי ובתקווה גם לאחרים להחכים ולדייק את התרחישים אליהם בוחרים להתייחס/להתעלם ואת הכלים הפיננסיים וגם המנטליים (למשל הבנה טובה יותר של רמות הסיכון בתרחישים שונים) בהם נעזרים כדי להתמודד עימם.

מסכים עם @adamshalev ואחרים לגבי הצורך בגיוון אפיקים בתיק (מניות, נדלן, זהב, ...).

• מנסה עדיין להבין מה היפראנפלציה (בארה"ב), אם מתרחשת, עושה למניות אמריקאיות - גם בהיבט הפעילות הכלכלית האמיתית (מצפה לצמצום פעילות חד ומיקוד צרכני בצרכים בסיסיים יותר) וגם בהיבט הפיננסי - מה עושה פיחות חד במטבע למניות וכו'. פגיעה היא ברורה, גודל הפגיעה עדיין לא (30-50% לתקופת מעבר או השמדה כמעט טוטאלית של ערך מנייתי)
    - מכאן התהיה לגבי ההשקעה בS&P500 כמרכיב עיקרי בתיק.
  • מחפש גם את כלי טוב לייצר חשיפה בתיק לסין (etfs עוקבי מדדים וכו), כhedge ומקור רווח באם אכן תתפוס מקום מרכזי עוד יותר בשנים הקרובות - כפי שמסתמן
מכוון לעדכן את תמהיל התיק (שעדיין יכיל רכיב ארה"ב משמעותי) עם רכיב עוקב סין, מעט זהב (ואולי אפילו אחוזים בודדים של קריפטו - דיון אחר), ואולי נדל"ן בארץ (מעבר לבית בו אני גר עם משפחתי, שאיני מחשב כחלק מהתיק אבל יש גם לו ערך בהרבה מתרחישי הקיצון).

הרבה חומר ללימוד נוסף ולמחשבה עלה פה. תודה!

לא שונה מגלי הגירה רבים אחרים.
גלי הגירה אינם תופעה חדשה.
יש הבדל בין הגירה של סודנים לישראל לבין הגירה גדולה של מוסלמים לאירופה. המקרה השני ישפיע על הפוליטיקה העולמית (ומכאן גם על הכלכלה הגלובלית) הרבה יותר מהמקרה הראשון. כמובן שמנקודת מבט היסטורית האנושות עדיין תמשיך להתקיים אבל אם מסתכלים על משך חיים של אדם אז העולם יכול להיות מאוד שונה ממה שהיה עד עכשיו עבורנו.
לא רוצה לזהם את הפוסט אבל סתם נקודה למחשבה

איך והאם הייתם מתגוננים מתרחישים כאלה בתיק (ואני שם בצד תרחישים קשים יותר כמו מלחמות עולם/מהפכות וכו)?
כל התיק שלי מובנה סביב התרחיש האפשרי הזה. אבל לא רק, כמובן, אני ממש לא מוותר על הצמחת התיק גם בהווה. אני לא מהמר, כאן.

בגדול, שני ביטויי הקסם שלי הם מניות זהב/כריה (כמעט כולן זהב, אבל גם מתכות אחרות) ושווקים מתעוררים - עם דגש מיוחד על דרום-מזרח אסיה. הזכרתי את זה כבר בתגובות קודמות שלי, אז אנסה לא לחזור על דברים יותר מדי.

מניות כרייה/אחזקה של זהב הן בעיני יותר טובות מאשר להחזיק מטבעות ותכשיטים פיזיים בבית. אני יודע שאני נחשף לכל מיני סיכוני צד ג׳, אבל אני לא יכול להרשות לעצמי לוותר על הכוח לממש בלחיצת כפתור. וגם למניות זהב יש קשר תנודתי ביחס למחירי הזהב. כלומר, אם אתה מאמין שמחיר הזהב יעלה, תהיה בטוח שמחיר מניות הזהב יעלה פי כמה.

ובשווקים מתעוררים, יש לי כל מיני חברות שאני מחזיק במקומות כמו ברזיל, טורקיה, דרא״פ... בלי קשר לחילופי-מעצמות וקריסה אפשרית של מערכת הפטרו-דולר, זה תיק שבכל מקרה מביא ביצועים לא רעים בכלל. אני אישית עוד לא שם, אבל הייתי רוצה להגיע ל-20% בתיק שלי שיהיה בחברות סיניות בפרט.

כמובן יש לי גם מניות בעולם המפותח... מה שציינתי זה לא כל מה שאני עושה.

למה בעצם מנבאים שחורות לארה"ב ומה זה אומר בדיוק שסין "תעקוף" את ארה"ב?
כבר עשרות שנים שמיטב ההון האנושי זורם לארה"ב משאר מדינות העולם, כולל סין. ארה"ב השכילה לפתח שווקים פיננסים וסביבה שהיא כר פורה לטכנולוגיה חדשה (בין השאר בזכות ההון האנושי והסביבה הפיננסית). סין לעומת זאת היא דיקטטורה דורסנית שמנסה לנהל את החיים והכלכלה (מה זה אומר על הצמיחה שם? ועל החיים של הסיני הממוצע?) אנחנו כבר יודעים איזו שיטה טובה יותר. לא שארה"ב חפה מבעיות, אבל יחסית לבעיות המבניות של סין זה כלום. מה אני מפספס?

לציבור האמריקאי נמאס להיות השוטר של העולם. האליטות עדיין מנסות לשמר את הגחלת של הבריתות מתקופת המלחמה הקרה, אבל זה יילך ויישחק .
בפעם האחרונה שהאמריקאים בחרו בבדלנות , אחרי מלחמת העולם הראשונה, זה נגמר רע עבור העולם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
Y הגנה על תיק 100% מניות? שוק ההון 33
ש הגנה מפני התחזקות הין לפני טיול ארוך ביפן צרכנות פיננסית 19
L הגנה על צרכן שלא ביטל מנוי? אוף טופיק 8
S הגנה על מניות שוק ההון 7
מ הגנה מפני גנבת זהות צרכנות פיננסית 25
M הגנה מפני עליית ריבית שוק ההון 6
לארוצה הגנה מפני מנייה בועתית במדד שוק ההון 28
2028_שנת_פרישה הגנה מפני פריצות סייבר לחשבון ההשקעות IB שוק ההון 0
Y הגנה על תיק מנייתי שוק ההון 15
M הגנה מפני אינפלציה/קריסת הכלכלה המקומית אוף טופיק 17
D הגנה על חסכון לדירה שוק ההון 8
E מהלכי הגנה מפני פשיטות רגל של בנקים/חברות השקעה בסביבת משבר כלכלי גדול שוק ההון 11
A הגנה מפני אינפלציה שוק ההון 2
T פק"מ צמוד עם הגנה -- קיים במציאות או בדמיון? שוק ההון 19
מרק סרפדים הגנה על כספים במיטב-דש במסלול IB שוק ההון 1
Y אשמח לקצת מידע למי שהקים חברה במקלט מס לצורך הגנה ממיסוי.... שוק ההון 0
ק הגנה במקרה גירושים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 186
ס תיק level-up עם הגנה למדד שוק ההון 3
ארגמן הגנה כנגד עליית המדד שוק ההון 8
רוני הגנה כנגד מחזור עליות בשוק השכירויות. שוק ההון 25
CarpeDiem הגנה מירידה במחירי הדיור באמצעות משכנתא בריבית קבועה? שוק ההון 10
Y קרם הגנה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
IronMan הגנה על חסכונות מפני קריסת נדל"ן/מיתון בארץ? שוק ההון 15
M משיכת נתוני אינפלציה לgoogle sheets אוף טופיק 11
T ריבית קבועה צמודה + אינפלציה = ריבית קבועה לא צמודה? נדל"ן 10
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
N מה ההבדל בין היוון לבין אינפלציה? פוסטים מאיכות נמוכה 16
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
M איך מגנים מפני אינפלציה / מדד גבוהה בנזילות גבוהה ? שוק ההון 12
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
G זוג פנסיונרים עם 600 אש"ח - איך שומרים על הערך בתקופת אינפלציה? שוק ההון 16
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43
לארוצה גידור אינפלציה בשקל באמצעות ניירות זרים שוק ההון 26
F נטילת הלוואות לצרכי השקעה - תלוי סביבת אינפלציה שוק ההון 69
י פקדון והיפר אינפלציה שוק ההון 1
A שונות אינפלציה בין מדינות כפונקציה של שערי מטבע אוף טופיק 20
שמנת חמוצה אינפלציה - למה מודדים באחוז? פוסטים מאיכות נמוכה 7