• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי השקעות בבסיס דולרי בתרחיש של אינפלציה גבוהה\היפר אינפלציה

MoneyDoc

משתמש רגיל
דירוג
132
אז קראתי הרבה על ההבדל בין מיסוי נומינלי לריאלי כתלות במטבע ההשקעה העיקרי של ההשקעה. אבל אני מנסה להבין איך תראה המציאות בתרחיש של אינפלציה גבוהה\היפר אינפלציה.
מכיוון שהשקעות בבסיס דולרי ממוסות נומינלית (צמודות לשער החליפין של הדולר ולא למדד המחירים לצרכן) כיצד שער החליפין מתנהג בתרחיש של אינפלציה? האינטואיציה שלי היא שיש שתי אפשרויות (נניח שמדובר בETF מחקה סנופי, CSPX לדוגמה):

1) אינפלציה רק בישראל: במצב כזה נראה לי הגיוני שהדולר מתחזק באותה רמה של האינפלציה כי על פניו השקל נחלש מהאינפלציה בישראל והדולר לא באמת מושפע. במצב כזה אני על פניו מוגן מהאינפלציה במיסוי לפי שער החליפין בדיוק כמו במיסוי לפי מדד המחירים לצרכן?

2) אינפלציה עולמית: לצורך העניין נניח אינפלציה עולמית בשיעור זהה בכל העולם, שער החליפין בין הדולר לשקל אמור להשאר זהה, ובמצב כזה המיסוי לפי שער החליפין פוגע בי כי בסביבת אינפלציה כזו צפויה עליה של הETF מעצם קיום האינפלציה, אבל לא כזו שמתורגמת לכוח קניה, ובעצם אם אממש אני אשלם מס על העליה הנומינלית של ההשקעה כשריאלית לא הייתה עליה.

האם אני מבין נכון או שעשיתי סלט גמור?

הסיבה שפתחתי את השרשור הזה היא כי אני בונה את תיק ההשקעות שלי, אני מוטה השקעה בארה"ב ובמצב אידאלי הייתי מעדיף להשקיע רק בסנופי, אבל בגלל שקרנות הסל האלו ממוסות על פי שער החליפין שלאורך זמן מתכנס לערך קבוע אני בעצם חשוף לחלוטין לאינפלציה, האם זה לא חסרון כל כך גדול שהוא מאיין לגמרי את ההשקעה הזו על פני השקעה עם מיסוי ריאלי? (שצמוד למדד המחירים לצרכן).

האינטואיציה שלי היא שיש שתי אפשרויות
שכחת אופציה שלישית: אינפלציה רק בדולר ולא בשקל.
האם אני מבין נכון
בגדול כן.
בעצם חשוף לחלוטין לאינפלציה
אתה לא "חשוף לחלוטין" לאינפלציה, כי הנכס שאתה מחזיק הוא בסופו של דבר נכס ריאלי.
אתה במקרה הגרוע תשלם קצת יותר מס כשתמכור.
האם זה לא חסרון כל כך גדול שהוא מאיין לגמרי את ההשקעה הזו על פני השקעה עם מיסוי ריאלי? (שצמוד למדד המחירים לצרכן).
לא.
אם תעשה את החישוב תראה שההבדל לא באמת כזה גדול.

חוץ מזה שאישית אני מאמין שבמקרה של היפר-אינפלציה דולרית סביר שיתקנו את החוק.

אתה לא "חשוף לחלוטין" לאינפלציה, כי הנכס שאתה מחזיק הוא בסופו של דבר נכס ריאלי.
אתה במקרה הגרוע תשלם קצת יותר מס כשתמכור.
לא לגמרי מדוייק.

נניח שיש אינפלציה של 100% גם בשקל וגם בדולר (יכול לקרות אחרי הרבה שנים)
במקרה כזה שווי התיק שלך הוכפל (בשקלים) מ- 100 ל- 200 כי הנכסים ריאלים.
אבל המס הוא נומינלי, זאת אומרת שלאחר מס תישאר עם 175 ש"ח - הפסד ריאלי.

במיסוי לפי מדד המחירים לא תשלם מס כלל ולא תפסיד.

אז קראתי הרבה על ההבדל בין מיסוי נומינלי לריאלי כתלות במטבע ההשקעה העיקרי של ההשקעה.
קח בחשבון שיש גם מעיין מצב ביניים - יש המון קרנות ישראליות, ולא מעט קרנות זרות הנסחרות בארץ בשקלים, שממוסות ריאלית לפי מדד המחירים לצרכן (אמור להיות כתוב בתשקיף הקרן).
בפרט כאלו שעוקבות אחרי סנופי.

נניח שיש אינפלציה של 100% גם בשקל וגם בדולר (יכול לקרות אחרי הרבה שנים)
במקרה כזה שווי התיק שלך הוכפל (בשקלים) מ- 100 ל- 200 כי הנכסים ריאלים.
אבל המס הוא נומינלי, זאת
אתה מניח שהייתה 0 תשואה ריאלית. בד"כ זה לא המצב.
היסטורית אינפלציה של 100% בדולר קרתה לאורך תקופה מספיק ארוכה שבה המניות עלו משמעותית, ואז יוצא נגיד ששילמת מס על 24.9% מסך הנכסים במקום 24.7% אם היה מיסוי ריאלי.
נכון שזה יכול להיות לא מעט כסף, אבל אחוזית זה כנראה לא כל-כך נורא ונבלע בשאר ה "רעש" (הפרש בדמי ניהול וכו')

חשוב לציין שההפרש עשוי להיות משמעותי יותר אם אופק ההשקעה קצר.
לדוגמה - אם אין שינוי בשער המטבע, יש אינפלציה של 2%, השקעה עשתה רווח של 10% נומינלית, והוחלט למכור את ההשקעה אחרי שנה:
חישוב נומינלי יתן תשואה לאחר מס של 7.5%, בעוד התשואה בחישוב הריאלי תהיה 8%.

ואז יוצא נגיד ששילמת מס על 24.9% מסך הנכסים במקום 24.7% אם היה מיסוי ריאלי
אני לא מבין איך חישבת את זה, בשביל להבין יותר טוב שיחקתי קצת עם האקסל, בתרחיש דיי סביר של תיק של מיליון ש"ח, תשואה של 10 שנים של 80% ואינפלציה בעשור הזה של 40% (הערכה שמרנית מאוד במציאות של אינפלציה עולה), והנחה ששער השקל-דולר נשאר קבוע.
לאחר עשור הנומנלי ישלם מס רווחי הון של 200,000 ש"ח בעוד שהריאלי ישלם מס רווחי הון של 100,000 ש"ח, ז"א שהנומינלי כפול מס מהריאלי, פער של 100%.
זה פער אדיר, וזה עוד בהנחה של אינפלציה עדינה.
אשמח להבין יותר טוב את המצב והאם באמת אני טועה וההפרש במס קטן יותר.

מצ"ב תמונה של החישוב
image.png

יש המון קרנות ישראליות, ולא מעט קרנות זרות הנסחרות בארץ בשקלים, שממוסות ריאלית לפי מדד המחירים לצרכן (אמור להיות כתוב בתשקיף הקרן).
נכון, אבל הבנתי שזה נקבע על פי "מטבע עיקרי" ז"א שבמידה והקרן משקיעה בעיקר במטבע אחד ההצמדה תהיה למטבע הזה (לדוגמה בעוקב סנופי שצמוד לדולר) ובמידה וזה במטבעות מעורבים אז ההצמדה היא למדד המחירים לצרכן (לדוגמה קרן עולמית).
לפי מה שקראתי גם הקרנות העוקבות של בלאקרוק על הסונפי שניתן לקנות בארץ בשקלים ממוסות בצמידות לדולר ולא למדד המחירים לצרכן.

נכון, אבל הבנתי שזה נקבע על פי "מטבע עיקרי" ז"א שבמידה והקרן משקיעה בעיקר במטבע אחד ההצמדה תהיה למטבע הזה (לדוגמה בעוקב סנופי שצמוד לדולר) ובמידה וזה במטבעות מעורבים אז ההצמדה היא למדד המחירים לצרכן (לדוגמה קרן עולמית).
לפי מה שקראתי גם הקרנות העוקבות של בלאקרוק על הסונפי שניתן לקנות בארץ בשקלים ממוסות בצמידות לדולר ולא למדד המחירים לצרכן.
ממה שאני מבין, ה "מטבע העיקרי" זו כנראה הסיבה שבלאקרוק החליטו בתשקיף שלהם ש sp יהיה ממוסה לפי דולר ועולמי לפי מדד המחירים, אבל קרן חוץ יכולה להחליט שהיא לא מעוניינת להנות מה "הטבה" הזו, ולהיות מחושבת לפי מדד המחירים (תסתכל לדוגמא על התשקיפים של הקרן sp 500 בארץ של אינבסקו ושל ליקסור, שהחליטו להיות צמודים למדד המחירים).

כמו כן, מסתובבות טענות שיש ברוקרים בארץ שכרגע מחשבים גם את הרווח של ishares sp 500 לפי מדד המחירים, לגביי מה קורה אם יש פער בין מה שכתוב בתשקיף לבין מה שהברוקר עושה בפועל? אין לי מושג.

ממה שאני מבין, ה "מטבע העיקרי" זו כנראה הסיבה שבלאקרוק החליטו בתשקיף שלהם ש sp יהיה ממוסה לפי דולר ועולמי לפי מדד המחירים, אבל קרן חוץ יכולה להחליט שהיא לא מעוניינת להנות מה "הטבה" הזו, ולהיות מחושבת לפי מדד המחירים (תסתכל לדוגמא על התשקיפים של הקרן sp 500 בארץ של אינבסקו ושל ליקסור, שהחליטו להיות צמודים למדד המחירים).

כמו כן, מסתובבות טענות שיש ברוקרים בארץ שכרגע מחשבים גם את הרווח של ishares sp 500 לפי מדד המחירים, לגביי מה קורה אם יש פער בין מה שכתוב בתשקיף לבין מה שהברוקר עושה בפועל? אין לי מושג.
אני מנסה להבין אם יש אכלל אצבע כלשהו -
בתור ישראלי שמשקיע בקרנות שקליות של ishares או בקרנות מחקות מדדים באופן כללי - אני אעדיף בדרך כלל קרנות עם מיסוי שצמוד למדד המחירים לצרכן?

אני מנסה להבין אם יש אכלל אצבע כלשהו -
בתור ישראלי שמשקיע בקרנות שקליות של ishares או בקרנות מחקות מדדים באופן כללי - אני אעדיף בדרך כלל קרנות עם מיסוי שצמוד למדד המחירים לצרכן?
באופן כללי, בהנחה שאתה מניח שבממוצע אין שינוי בשער המטבע, ושיש אינפלציה עולמית כלשהי, מיסוי שצמוד למדד המחירים לצרכן חוסך תשלום מס מסויים.
כמה תשלום מס בדיוק זה חוסך תלוי בכמה פרמטרים, כמו השינוי באמת בשער המטבע, האינפלציה, וכמה אחוז מהנייר הוא רווחים - מוזמן להציב אילו הנחות שתרצה ולהשוות.

באופן כללי, בהנחה שאתה מניח שבממוצע אין שינוי בשער המטבע, ושיש אינפלציה עולמית כלשהי, מיסוי שצמוד למדד המחירים לצרכן חוסך תשלום מס מסויים.
כמה תשלום מס בדיוק זה חוסך תלוי בכמה פרמטרים, כמו השינוי באמת בשער המטבע, האינפלציה, וכמה אחוז מהנייר הוא רווחים - מוזמן להציב אילו הנחות שתרצה ולהשוות

והחישוב בעצם מתבצע אך ורק ברגע שאני מוכר את הניירות? כלומר מודדים את האינפלציה (או לחילופין את השער דולר/שקל לדוגמא) שהיתה מיום הקניה עד יום המכירה ועל בסיס זה ממסים?

והחישוב בעצם מתבצע אך ורק ברגע שאני מוכר את הניירות? כלומר מודדים את האינפלציה (או לחילופין את השער דולר/שקל לדוגמא) שהיתה מיום הקניה עד יום המכירה ועל בסיס זה ממסים?
בכלליות כן - יש מקרים מעט יותר מסובכים, כמו הפסד נומינלי ורווח ריאלי או להפך, אבל במקרה שהרווחת נומינלית וריאלית - כן.
שים לב - אתה לא בהכרח יכול לשלוט במתי הקרן נמכרת - לפעמים היא נסגרת (עשוי לקרות בקרנות קטנות), ואולי ישתנו נסיבות ויגרמו לך למכור למרות שאתה לא היית מוכר אחרת (לדוגמה - קרן חוץ מפסיקה להסחר בארץ, ואתה לא מעוניין להמיר אותה בקרן חוץ במדינה אחרת - מה קורה מבחינת המיסוי במצב כזה? אין לי מושג.)

בהנחה שיעלו עליו -
אם ניכה מעט מדי, פקיד השומה יוציא לו שומת ניכויים ובכלל לא בטוח שהלקוחות ישפו אותו.
אם ניכה יותר מדי, זה לא טוב לעסקים. ייתכן יהיו לקוחות שיתבעו, אבל יש סיכוי טוב שלפחות חלק יוחזר על ידי המדינה.

אני לא מבין איך חישבת את זה
לא חישבתי. זרקתי סתם מספרים.
תשואה של 10 שנים
זאת כנראה הבעיה. למה רק 10 שנים?
אני מניח לפחות 30-40 שנה והכפלה ריאלית של הכסף כל עשור (כלומר תשואה שנתית של 7.12% ריאלית. מה שדי הגיוני בראיה הסטורית)
בחישוב ריאלי יוצא ש כמעט 94% מהכסף זה רווחים, כלומר תשלם 23.5% מכלל הכסף למס (בערך).
גם במקרה קיצון שהייתה בזמן הזה אינפלציה של מליון אחוז, אז תשלם 24.9999% מהכסף למס, כלומר הפרש של 1.5% מכלל הכסף. לא באמת הרבה בהסתכלות כוללת.
תשואה של 10 שנים של 80% ואינפלציה בעשור הזה של 40% (הערכה שמרנית מאוד במציאות של אינפלציה עולה),
הנחה מאוד מוזרה. אתה מניח תשואה ריאלית של 3.4% בשנה? זה פחות מחצי התשואה ההיסטורית.

@roneng
האם תוכל לחדד את ההסבר שלך? קראתי את השרשור פה כמה פעמים ואפילו יצרתי לעצמי טבלה זהה לזו של @MoneyDoc עוד לפניי שראיתי אותה.
אני מניח ששינויי בשער המטח הוא ספקולציה אבל מאוד סביר להניח שתהייה אינפלציה של 2 אחוז שנתית (בגדל, הייתי מוכן להניח אתה זה הרבה לפניי שהייתי חושב שהדולר יתחזק יותר מהאינפליה פה)
that being said אין אתה חושב שההבדל לא משמעותי? בהנחה והרווחתי בטווח של 15 שנה מליון שח והדולר לא השתנה ומדד המחירים לצרכן עלה בוא נגיד ב33 אחוז ההבדל במיסוי יהיה מאוד מאוד גדול.
אם אני מבין נכון בנמיסוי צמוד לדולר אשלם מס 250 אלף (מס רווח הון על מליון)
ואילו בצמוד למדד אשלם 166500 (מס רווח הון על 660 אלף)
וככל שהשנים יעברו זה עוד עשוי לגדול.

אני מפספס משו?

@roneng
האם תוכל לחדד את ההסבר שלך? קראתי את השרשור פה כמה פעמים ואפילו יצרתי לעצמי טבלה זהה לזו של @MoneyDoc עוד לפניי שראיתי אותה.
אני מניח ששינויי בשער המטח הוא ספקולציה אבל מאוד סביר להניח שתהייה אינפלציה של 2 אחוז שנתית (בגדל, הייתי מוכן להניח אתה זה הרבה לפניי שהייתי חושב שהדולר יתחזק יותר מהאינפליה פה)
that being said אין אתה חושב שההבדל לא משמעותי? בהנחה והרווחתי בטווח של 15 שנה מליון שח והדולר לא השתנה ומדד המחירים לצרכן עלה בוא נגיד ב33 אחוז ההבדל במיסוי יהיה מאוד מאוד גדול.
אם אני מבין נכון בנמיסוי צמוד לדולר אשלם מס 250 אלף (מס רווח הון על מליון)
ואילו בצמוד למדד אשלם 166500 (מס רווח הון על 660 אלף)
וככל שהשנים יעברו זה עוד עשוי לגדול.

אני מפספס משו?
כן אתה מפספס את העיקר
33% המדד נמדד מהקרן, לא מהרווחים.

בהנחה והרווחתי בטווח של 15 שנה מליון שח והדולר לא השתנה ומדד המחירים לצרכן עלה בוא נגיד ב33 אחוז ההבדל במיסוי יהיה מאוד מאוד גדול.
אני מניח שהתכוונת שהסכום ההתחלתי היה 1M ש"ח (צריך את הנתון הזה כדי לחשב רווח ריאלי).
ואז המספרים שלך נכונים. יתרון משמעותי למיסוי הריאלי.

אני לא מבין איך חישבת את זה, בשביל להבין יותר טוב שיחקתי קצת עם האקסל, בתרחיש דיי סביר של תיק של מיליון ש"ח, תשואה של 10 שנים של 80% ואינפלציה בעשור הזה של 40% (הערכה שמרנית מאוד במציאות של אינפלציה עולה), והנחה ששער השקל-דולר נשאר קבוע.
לאחר עשור הנומנלי ישלם מס רווחי הון של 200,000 ש"ח בעוד שהריאלי ישלם מס רווחי הון של 100,000 ש"ח, ז"א שהנומינלי כפול מס מהריאלי, פער של 100%.
זה פער אדיר, וזה עוד בהנחה של אינפלציה עדינה.
אשמח להבין יותר טוב את המצב והאם באמת אני טועה וההפרש במס קטן יותר.

מצ"ב תמונה של החישוב
image.png
@ירח אפל אני מדבר בדיוק על הנתנונים שהוצגו פה ... אי אפשר להתעלם מההבדל הענק. האם יש בהם טעות ?

אני מניח שהתכוונת שהסכום ההתחלתי היה 1M ש"ח (צריך את הנתון הזה כדי לחשב רווח ריאלי).
ואז המספרים שלך נכונים. יתרון משמעותי למיסוי הריאלי.
@חתול לילה צודק הכוונה הייתה למליון שקל התחלתי ומליון שקל רווח. האם דבר כזה לא מהווה בעיקרון יתרון קריטי לקחת קרן ישראלית עוקבת מדד אמריקאי מאשר קרן אירית/אמריקאית? או שאתה טוען שבהשקעה פאסיבית לטווח הרחוק מאוד רב התיק יהיה רווחים ולא קרן ככה שההבדל יהיה זניח?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
N מיסוי קרן השקעות פרטית מיסים 1
A מיסוי בעת השקעות בחו"ל מיסים 6
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
A מיסוי השקעות PFIC- בירור פוסטים מאיכות נמוכה 6
niceguy23 מיסוי ל non-resident תושב ישראל בחשבון השקעות אמריקאי? שוק ההון 1
F תיק השקעות לזוג "מעורב" (אחד אמריקאי) בשיקולי מיסוי מיסים 8
L מיסוי תיק השקעות בבנק מיסים 5
flower מיסוי תיק השקעות ריאלי מיסים 2
S ניהול תיק השקעות והקטנת מיסוי במצב של תושבות כפולה מיסים 4
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 15
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה