• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בחירה בין חלופות - פרעון הלוואה או השקעה

סטיב אדלר

משתמש סולידי
דירוג
7
שלום לכולם,
קיבלתי באופן בלתי צפוי סכום של 35,000 ש"ח [מעבר למשכורת וכו'] אז אני בפלוס 35,000 ש"ח :)
ההתלבטות היא האם לנצל את ההזדמנות ולפתוח חשבון באינטראקטיב ברוקרס [מינימום 5,000 דולר שהם כ-17,000 ש"ח] להשקיע בקרנות נאמנות או תעודות סל דרך הבנק או בכלל לפרוע חובות.
אם אני לא אפתח חשבון עכשיו אני לא יודע מתי עוד אוכל לעשות את זה בטווח הנראה לעין. מנגד ההלוואות בתנאים נוחים. הן קצות מעיקות תזרימית אבל הן בתנאים ממש טובים וברור שלא אוכל לפרוע את כולן עם הסכום שיש בידי [35,000 ש"ח].
אני יודע שברור שעדיף לפרוע הלואות לפני שמבצעים השקעות אבל הסיטואציה כאן מעט שונה שכן ההלוואות בתנאים ממש טובים. הנה הפירוט:
אחת בסך 4,500 ש"ח - פורע כל חודש 1,140 ש"ח בריבית 1.6 [מסתיימת בעוד ארבעה חודשים].
השנייה בסך 38,000 ש"ח פורע כל חודש 1,100 ש"ח מסתיימת בעוד 3 שנים בריבית שנתית 2.8.
השלישית בסך 18,198 ש"ח פורע כל חודש 500 ש"ח מסתיימת בעוד 3 שנים בריבית שנתית 1.1.

ברור שאם מחליטים לא להשקיע אלא לסלק את הלוואות עדיף לפרוע את הלוואה בריבית הגבוהה ביותר אבל אין לי מספיק כדי לפרוע את כולה...

מה אתם הייתם עושים? השקעה? פרעון הלוואות? ואם כן איזו מהן...

אתה לא בפלוס, אתה במינוס. גם אחרי הסכום הבלתי צפוי שקיבלת. זה אולי לא מרגיש ככה כי אתה קורא לזה הלוואות ו"בעיה תזרימית", אבל אתה שקוע בחובות. מה הייתי עושה? קודם כל יוצא מהמינוס, דואג לא להגיע לשם יותר בחיים, חוסך לקרן חירום שתמנע ממני את הצורך לקחת הלוואות פתאומיות בעתיד (או גרוע מכך), ואחרי כל זה מתחיל לחשוב על חשבון השקעות.

מתוך סקרנות/תהייה, מה קרה ל-15 אלף יורו שהחזקת בחשבון באירופה ושהיו בכלל 20% מתיק ההשקעות הכולל שלך?

האם לנצל את ההזדמנות ולפתוח חשבון באינטראקטיב ברוקרס [מינימום 5,000 דולר שהם כ-17,000 ש"ח]
אם בתמורה ל - 17,000 ש"ח אתה מקבל 5,000$, אני חושב שזו בהחלט הזדמנות וכדאי לנצל.

תפרע חובות. במיוחד את אלה עם הריבית הגבוהה יותר.

שאלה של הדיוט -
באחד השרשורים נטען שסנופי עושה 5-7 אחוז בממוצע אחרי מיסים בשנה.
נניח ולפות"ש ההלוואה הגדולה ביותר בסך 35K, אז למה לא עדיף להשקיע בסנופי ולהרוויח 5-2.8 = 2.2 אחוז בשנה?

שאלה של הדיוט -
נניח ולפות"ש ההלוואה הגדולה ביותר בסך 35K, אז למה לא עדיף להשקיע בסנופי ולהרוויח 5-2.8 = 2.2 אחוז בשנה?

כי ההלוואה שלו היא לשלוש השנים הקרובות. אף אחד לא מבטיח לו שלסנופי תהיה תשואה > מהריבית שלו בתקופה הזו.

שאלה של הדיוט -
בממוצע בהשקעה ל 20 שנה

אם הכותב מעיד שיש לו מצוקה תזרימית אז מינוף לא מתאים לו

אתה לא בפלוס, אתה במינוס. גם אחרי הסכום הבלתי צפוי שקיבלת. זה אולי לא מרגיש ככה כי אתה קורא לזה הלוואות ו"בעיה תזרימית", אבל אתה שקוע בחובות. מה הייתי עושה? קודם כל יוצא מהמינוס, דואג לא להגיע לשם יותר בחיים, חוסך לקרן חירום שתמנע ממני את הצורך לקחת הלוואות פתאומיות בעתיד (או גרוע מכך), ואחרי כל זה מתחיל לחשוב על חשבון השקעות.

מתוך סקרנות/תהייה, מה קרה ל-15 אלף יורו שהחזקת בחשבון באירופה ושהיו בכלל 20% מתיק ההשקעות הכולל שלך?
הם עדיין קיימים באותו חשבון. לרבות תיק ההשקעות הכולל. אלא שכעת התברר לי שעמלת ביצוע פעולה (קנייה ומכירה) בניירות ערך עומדת על 15 יורו!!! ובנוסף יש שערי המרה בין יורו לדולר (אם אני רוכש מניות בדולר ארה"ב) ולכן התחלתי לחשוב ברצינות להעביר את המניות שנמצאות בבנק הזה לIB.

אז יש לך 75 אלף יורו מושקעים (בשוק ההון ?)
ואתה במצוקה תזרימית בגלל הלוואה של 100k שח שאותה אתה יכול לפרוע בקלות על ידי מימוש התיק חלקית רק שזה יעלה לך 15 יורו ?

אם זה המצב אז אין לך בעיות פיננסיות אתה פשוט רוצה הכל ולא מוכן לוותר על כלום

שאלה של הדיוט -
דבר ראשון על השקעה בסניפי יש תשלום של מס ועל החזר הלוואה אין. כלומר החזר הלוואה עם ריבית של 2.8% שקול לתשואה של 3.78%.
שנית, לקיחת הלוואות היא בגדול ספטום של התנהלות פיננסית לא נכונה ומוטב על החוף להראות שהתנהלותו הפיננסית תקינה לפני שהוא מתחיל להשקיע.
ושלישית, במקרה של פיטורים מאיפה העובד יוכל להחזיר את ההלוואה? (ובתקופות פיטורים גדולות יש נטיה לבורסה לפול גם היא, מכירה בשלב זה תהיה הפסד וודאי)

אני כנראה שהייתי מחזיק את ה-35K להלוואה השניה.
הייתי ממחזר את 2 ההלוואות שנותרו (אם לא נותנים לך את אותה הריבית פותח תוכנית חיסכון ומפריש לשם את הדלתא ואז סוגר את ההלוואה במכה אחת)
אם אתה נשאר באותו החזר אתה תוך 9-10 חודשים סוגר אותן.

מעביר את ה-75K יורו ל-IB

אז יש לך 75 אלף יורו מושקעים (בשוק ההון ?)
ואתה במצוקה תזרימית בגלל הלוואה של 100k שח שאותה אתה יכול לפרוע בקלות על ידי מימוש התיק חלקית רק שזה יעלה לך 15 יורו ?

אם זה המצב אז אין לך בעיות פיננסיות אתה פשוט רוצה הכל ולא מוכן לוותר על כלום
לא כתבתי שאני במצוקה תזרימית אלא שהלוואות "קצות (קצת) מעיקות תזרימית".
הקושי נובעת מכך שההלוואות ניתנו בתנאים טובים מאד (1.1, 1.6 ו-2.8) ואם מסתכלים על הפער בין עלות הלוואה לבין התשואה שיש על התיק בכללותו אז ההתלבטות היא אמיתית. אני נוטה כרגע לסלק חלק מהלוואה בריבית הגבוהה ביותר (2.8) בסכום של 20,000 ש"ח.

אתם יודעים במקרה אם יש אפשרות להעביר את המניות ותעודות הסל שרכשתי מבנק האירופי ל-IB והאם הדבר עומד בתנאי המינימום שלהם ל-5,000 דולר להפקדה ראשונית?

אני כנראה שהייתי מחזיק את ה-35K להלוואה השניה.
הייתי ממחזר את 2 ההלוואות שנותרו (אם לא נותנים לך את אותה הריבית פותח תוכנית חיסכון ומפריש לשם את הדלתא ואז סוגר את ההלוואה במכה אחת)
אם אתה נשאר באותו החזר אתה תוך 9-10 חודשים סוגר אותן.

מעביר את ה-75K יורו ל-IB
תודה אך לא ירדתי לסוף דעתך (בכל מה שקשור לתוכנית החסכון) תוכל להמחיש באמצעות דוגמא מספרית על הקייס שלי?

מה שאני מתכוון זה:
את ה-35K להחזיר להלוואה #2.
נשאר לך 4.5K בהלוואה #1, 3K בהלוואה #2, 18.2K בהלוואה #3.
כלומר סה"כ הלוואה של 25.7K עם החזר חודשי של 2740 ש"ח.
אם אתה משאיר את אותו החזר חודשי, אתה יכול לקחת הלוואה חדשה עם אותו הסכום לתקופה של 9-10 חודשים. הייתי לוקח את ההלוואה הזאתי רק אם היו נותנים לי אותה באותם ריביות כמו שיש לך היום.
אם לא אז עדין הייתי רוצה לשנות אסטרגיה ועדין למהשיך להחזיר את אותו החזר חודשי מקורי (2740 ש"ח).
מה שיקרה לך שתוך 3 חודשים אתה מסיים את הלוואה #2, אז החל מחודש זה הייתי מפקיד את ה-1100 ש"ח שהתפנו לך לתוכנית חיסכון.
החל מחודש 4 נגמרת לך גם הלוואה #1, אז הייתי מפקיד עוד 1140 ש"ח לאותה תוכנית חיסכון (סה"כ 2240 ש"ח לחודש).
תוך כ-9-10 חודשים מהיום יהיה לך בתוכנית החיסכון מספיק כסף בשביל לפרוע לחלוטין את הלוואה #3 ופה סיימת עם חובך לבנק.

אני גם בגישה של להחזיר חובות לפני שמתחילים להשקיע.
ההבדל הוא בטקטיקה. אני הייתי מטפל קודם בהלוואה שבה ההחזר החודשי הגבוה ביותר (ולא הריבית הגבוהה ביותר).
הייתי מיידית סוגר את הלוואה מספר 1 ומקטין את ההחזר החודשי ב-1140 ש"ח.
תוך מספר חודשים (החזר חובות נמוך + הכנסות גבוהות מהכנסות) סוגר את הלוואה מספר 2 ומקטין את ההחזר החודשי ל-500 ש"ח.
רק בסוף מטפל בהלוואה השלישית שהיא גם נוחה מבחינת החזר חודשי וריבית.

מה שאני מתכוון זה:
את ה-35K להחזיר להלוואה #2.
נשאר לך 4.5K בהלוואה #1, 3K בהלוואה #2, 18.2K בהלוואה #3.
כלומר סה"כ הלוואה של 25.7K עם החזר חודשי של 2740 ש"ח.
אם אתה משאיר את אותו החזר חודשי, אתה יכול לקחת הלוואה חדשה עם אותו הסכום לתקופה של 9-10 חודשים. הייתי לוקח את ההלוואה הזאתי רק אם היו נותנים לי אותה באותם ריביות כמו שיש לך היום.
אם לא אז עדין הייתי רוצה לשנות אסטרגיה ועדין למהשיך להחזיר את אותו החזר חודשי מקורי (2740 ש"ח).
מה שיקרה לך שתוך 3 חודשים אתה מסיים את הלוואה #2, אז החל מחודש זה הייתי מפקיד את ה-1100 ש"ח שהתפנו לך לתוכנית חיסכון.
החל מחודש 4 נגמרת לך גם הלוואה #1, אז הייתי מפקיד עוד 1140 ש"ח לאותה תוכנית חיסכון (סה"כ 2240 ש"ח לחודש).
תוך כ-9-10 חודשים מהיום יהיה לך בתוכנית החיסכון מספיק כסף בשביל לפרוע לחלוטין את הלוואה #3 ופה סיימת עם חובך לבנק.
אין על ה-Debt Avalanche
(לא מנסיון, לצערי/שמחתי)

אין על ה-Debt Avalanche
כל חיי סגרתי חובות בעזרת שיטת "כדור השלג" (Debt snowball אם תרצה) כי הריביות היו דומות פחות או יותר, תמיד העדפתי לסגור את החוב הכי קטן עם כסף שהתפנה, כי לחוב הגדול תמיד דאגתי פחות, לרוב כי אף פעם לא היה לי את הסכום הגדול הראשוני להחליט איתו מה עדיף, אבל כל סגירת חוב הכי קטנה עוררה בי מוטיבציה לא להכנס לבור הזה שוב
במקרה של פות"ש הוא מגיע עם יתרון של כסף ביד, ריבית מקבלת כאן חשיבות בקבלת ההחלטות, אני אוהב את השיטה של @שמוליק קיפוד
מעניין יהיה ליצור מחשבון שמכוון לבחירת האופציה הנכונה\מתאימה

מעניין יהיה ליצור מחשבון שמכוון לבחירת האופציה הנכונה
אין צורך.

ה-Avalanche אופטימלי מבחינה מתמטית.
ה-Snowball אופטימלי מבחינה רגשית.
יש כאלה שטוענים שצריך לשמור על מוטיבציה כדי לצאת מחובות.
אני חושב שאם כבר יש מוטיבציה לצאת מחובות רצוי לעשות זאת בצורה האופטימלית (המתמטית).

אין צורך.

ה-Avalanche אופטימלי מבחינה מתמטית.
ה-Snowball אופטימלי מבחינה רגשית.
יש כאלה שטוענים שצריך לשמור על מוטיבציה כדי לצאת מחובות.
אני חושב שאם כבר יש מוטיבציה לצאת מחובות רצוי לעשות זאת בצורה האופטימלית (המתמטית).
מתנצל, לא הסברתי טוב
התכוונתי למחשבון שיבצע חישוב כמו של שמוליק שיצביע על ההלוואה הראשונה שצריך לסגור או סדר פעולות טקטיות - על בסיס מטמטיקה בלבד

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T בחירה במסלול דומה בטרייד למסלולים הפנסיונים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Lag בחירה בין 2 כיווני קריירה התפתחות אישית 4
פטל ואוכמניות בחירה בין פנסיה כסכום חד פעמי לקצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
W בחירה בין ביטוחי בריאות פרטיים צרכנות פיננסית 3
N בחירה בין 2 אופציות - נדל"ן נדל"ן 8
P AGGU - בחירה גרועה? שוק ההון 26
nicepo1 סקר,בחירה בנכס ספקולטיבי ל20 שנה אוף טופיק 11
י קרנות עם תשואה של מעל 30 אחוז, בחירה מושכלת? שוק ההון 23
I כדאיות השקעה -בחירה בין אפשרויות שונות נדל"ן 22
M מה תעדיפו אחרי הפרישה? בחירה בנהנתנות או התכלבות והשארת ירושה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 73
M בחירה בין 2 קרנות מחקות שוק ההון 2
bobby חשיבות של בחירה נכונה בETF בחשבון פטור (פנסיה+קרה"ש) אם אפשר תמיד למכור ולקנות אחרת? צרכנות פיננסית 0
O בחירה בין קרן השתלמות מנייתית או IRA צרכנות פיננסית 10
E מסלולי בחירה בקרן פנסיה צרכנות פיננסית 1
A בחירה אופטימלית של ETF אמריקאיים עבור חשבון קרן השתלמות מסוג IRA שוק ההון 31
Y בחירה נכונה של כ.א צרכנות פיננסית 4
I גם מדדים הם בחירה סלקטיבית של ני"ע שוק ההון 52
נ בחירה בין אפשרויות שונות בדמי ניהול לקרן פנסיה צרכנות פיננסית 7
SwingMan חלופות להשקעה באג"ח של מדינת ישראל שוק ההון 1
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6
N שוק הפקדונות - חלופות שוק ההון 3
G חלופות להמרת מט"ח - IBKR שוק ההון 38
T חלופות טובות ודומות ל-VT ו-ISAC שוק ההון 19