• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרעון חלקי של משכנתא למול השקעה במדדים ודיון תאורטי בנושא

• פותח הנושא yrn
  • פורסם בתאריך

yrn

משתמש רשום
דירוג
2
לאחר קריאה של מספר פוסטים בנושא, אשמח להתייעץ בנושא, קונקרטית ביחס למשכנתא שיש לי אבל גם תאורטית.
1. פרעון חלקי של המשכנתא בהנתן הרכב המשכנתא שלי - חלוקה יחסית שווה בין המסלולים של ריבית קבועה צמודה, פריים לא צמוד וריבית משתנה שצמודה לאג"ח ממשלתי, כאשר יש ברשותי סכום פנוי בגובה כמחצית מאחד המסלולים הללו, לכן אוכל לבצע פרעון חלקי של אחד המסלולים. ממה שיצא לי לקרוא בפוסטים קודמים, אני מבין שנכון לצמצם / לסגור את מסלול הריבית הקבועה הצמודה מאחר והקרן מושפעת מעדכוני המדד (בשונה מיתר המסלולים) אבל אני תוהה איך להתייחס למסלול הריבית המשתנה מושפעת האג"ח (כמסלול נוסף של ריבית משתנה ביחס לבנצ'מרק אחר? אם כן, מה ההנחות המומלצות לגבי מסלול ספציפי זה?). כמו כן, הנחה חשובה היא שהריבית במסלול הפריים תפחת משמעותית לאורך חיי ההלוואה (כרגע בשיא, אבל ההנחה שלא תשאר בגובה כזה למשך תקופת ההלוואה).
2. במספר פוסטים ראיתי התייחסות לכך שסגירת משכנתא מהווה השקעה ללא סיכון והטבות מס למול השקעה במניות (מדדים, פסיבי) כהשקעה בעלת סיכון ומס רווחי הון. לעומת זאת, אם נניח (כפי שגישת ההשקעה הפסיבית מניחה והקהילה הזו דוגלת בה) שבטווח הארוך (נניח, 20-25 שנה, טווח זמן שגם תואם מסלולי משכנתא) האינדקסים עולים (אפשר לקחת את S&P כבנצ'מרק) בשיעור של 6% שנתי (הנחה של שיעור נמוך יותר מאשר 8% או מספרים דומים שבד"כ משתמשים בהם), ונניח גם קיזוז הרווחים לאור מס רווחי הון (25%) ודמי ניהול ני"ע (7%), ההבדל בטווח הזמן של 20-25 שנה בין השקעה שכזו למול עלות החזר מסלול הפריים במשכנתא (כאשר הריבית השנתית הממוצעת עומדת על 2%) נוטה לכיוון ההשקעה. האם הערכתכם שסגירת הלוואה כמו משכנתא נכונה יותר מבחינת אסטרטגיית השקעה מתבססת על הנחות אחרות לגבי ההלוואה (משכנתא)? אחרת, למה שנניח שהתשואה מההשקעה ב-S&P תהיה נמוכה יותר מההנחה (היחסית שמרנית להבנתי) שהנחתי?

להחזיק משכנתא תוך כדי השקעה במניות זה מינוף - לקחת הלוואה ממקום אחד כדי להשקיע במקום אחר (אין חשיבות לעובדה שבמקור ההלוואה נלקחה לצורך אחר).
מינוף זה מסוכן. הוא מאפשר להגדיל את הרווח וגם את ההפסד. כנקודת מוצא עדיף לא להתמנף, אלא אם חישבת היטב ואתה מבין את הסיכונים והסיכויים.

ובכל זאת, אם המשכנתא בריבית טובה יחסית, יתכן שהמינוף משתלם.

ההבדל בטווח הזמן של 20-25 שנה בין השקעה שכזו למול עלות החזר מסלול הפריים במשכנתא (כאשר הריבית השנתית הממוצעת עומדת על 2%) נוטה לכיוון ההשקעה.
הפריים היום הוא 6.25%, לא 2%.
במשך הרבה שנים היו ריביות אפסיות, אבל לפני זה במשך הרבה שנים היו ריביות גבוהות, הרבה יותר מהיום.
לא רואה כל סמך מה להניח 2%. יתכן שנחזור למספרים כאלה ויתכן שלא.

גורם נוסף חשוב הוא היכולת שלך לעמוד בסיכונים. האם עליית הריבית יכולה לאלץ אותך למכור מניות בהפסד? צירוף כזה יכול למחוק את ההשקעה ולהשאיר אותך עם החוב.

הפריים היום הוא 6.25%, לא 2%.
במשך הרבה שנים היו ריביות אפסיות, אבל לפני זה במשך הרבה שנים היו ריביות גבוהות, הרבה יותר מהיום.
לא רואה כל סמך מה להניח 2%. יתכן שנחזור למספרים כאלה ויתכן שלא.
הנחתי שהריבית לא תחזור ל-0 אבל שהיא כן תגיע בממוצע ל-2% לאורך 25 שנה (~ אורך חיי המשכנתא). כשזה ההנחה, הגעתי לממצאים שציינתי.
האם זו לא הנחה סבירה? ברור שאי אפשר לדעת ואין בטחון מלא בהערכה כזו, אבל אני חושב שכל משקיע צריך להתבסס על הנחות מסויימות. האם סביר שסביבת הריבית תשאר מעל 2% לאורך 25 שנה?
מעבר לכך, לפי הטענה שאין סמך להניח אחוז כזה או אחר של ריבית, השיח הוא לא על אחוז הריבית הסביר להניח בחישוב כזה, אלא על עצם המינוף.

אם השיח הוא על עצם המינוף, אז המיקוד הוא:
- האם אתה חי וישן בשלום עם הסיכון הכרוך בזה? האם ברור לך מהו תרחיש הקיצון?
- האם תוכל להתמיד באסטרטגיית המינוף הזו למשך זמן ארוך?

אבל אני חושב שכל משקיע צריך להתבסס על הנחות מסויימות. האם סביר שסביבת הריבית תשאר מעל 2% לאורך 25 שנה?
אין לי מושג. היסטורית היו תקופות ארוכות של ריבית גבוהה. אין שום סיבה להאמין שמתחת ל-2% זה המצב הטבעי שנחזור אליו.

מעבר לכך, לפי הטענה שאין סמך להניח אחוז כזה או אחר של ריבית, השיח הוא לא על אחוז הריבית הסביר להניח בחישוב כזה, אלא על עצם המינוף.
מינוף יכול להשתלם אם התשואה גבוהה מהריבית. איך אפשר לעסוק בזה במנותק מגובה הריבית?

בכל אופן, לדעתי מינוף שלא משתלם בריבית הנוכחית, על סמך הנחה שהריבית תרד, הוא מסוכן ביותר.

ההבדל בטווח הזמן של 20-25 שנה בין השקעה שכזו למול עלות החזר מסלול הפריים במשכנתא (כאשר הריבית השנתית הממוצעת עומדת על 2%)
חישוב נגרים לעתיד: בהנחה שבנק ישראל שואף לייצב את הכלכלה על אינפלציה של 2-3%, זה אומר ריבית של בערך 4% ופריים של 5.5% (הנחת ריבית ריאלית של 1%). כלומר רוב האנשים יתקעו עם מסלול פריים של 5% לפחות. הממונפים עם S&P500 יזדקקו לתשואה שנתית של 6.6% רק כדי להיות Break Even. גם אם S&P500 יעלה כל שנה ב8%, אז הממונף ירוויח 1.4% בתמורה לסיכון לראות את החלק המנייתי שלו נמחק מדי פעם ב50% ויותר. כל זה רק בתחריש של השתלטות על האינפלציה. עשית לי חשק להתגלגל לישון ולסגור כבר את הפריים. לילה טוב.

חישוב נגרים לעתיד: בהנחה שבנק ישראל שואף לייצב את הכלכלה על אינפלציה של 2-3%, זה אומר ריבית של בערך 4% ופריים של 5.5% (הנחת ריבית ריאלית של 1%). כלומר רוב האנשים יתקעו עם מסלול פריים של 5% לפחות. הממונפים עם S&P500 יזדקקו לתשואה שנתית של 6.6% רק כדי להיות Break Even. גם אם S&P500 יעלה כל שנה ב8%, אז הממונף ירוויח 1.4% בתמורה לסיכון לראות את החלק המנייתי שלו נמחק מדי פעם ב50% ויותר. כל זה רק בתחריש של השתלטות על האינפלציה. עשית לי חשק להתגלגל לישון ולסגור כבר את הפריים. לילה טוב.
ובדילמה שבין צמצום מסלול הפריים לבין צמודה משתנה, שבה גם הקרן מושפעת, תסכים שזה די חד משמעי ללכת על המסלול השני (הרע יותר מבין השניים)?

ובדילמה שבין צמצום מסלול הפריים לבין צמודה משתנה, שבה גם הקרן מושפעת, תסכים שזה די חד משמעי ללכת על המסלול השני (הרע יותר מבין השניים)?
כרגע הצמוד יותר יקר. אם הפריים יתייצב מתישהו על 5% והמדד יהיה 3% זה כבר שאלה..
בכל מקרה לא ריביות אטרקטיביות למינוף S&P500.
עם זאת אני אישית משאיר מינוף כרגע במסלול הפריים וכל עוד אין השתוללות של הריבית לכיוונים מופרעים של 10%, ממתין לראות איך המלחמה באינפלציה מסתיימת. לסגור תמיד אפשר, לקבל הלוואות גדולות פחות.
כמובן בהנחה שעומדים בתזרים, ויש יכולת פרעון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
U פרעון חלקי של משכנתא ע"ח קרן השתלמות נדל"ן 0
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
עצמאי שמח פרעון חלקי /מלא או מחזור משכנתא נדל"ן 12
C חישוב קיצור חודשים במשכנתא עבור פרעון חלקי נדל"ן 0
A הלוואה מקרן השתלמות - בלון חלקי או פרעון שוטף? צרכנות פיננסית 3
T השלכות של פרעון משכנתה מוקדם נדל"ן 4
U פרעון מוקדם של משכנתא צרכנות פיננסית 24
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
רבי עקיבא האם לוח שפיצר הופך פרעון מוקדם ללא כדאי בשלבים מאוחרים? נדל"ן 18
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
S פרעון הלוואה ללא ריבית והאם זה בכלל משתלם ? צרכנות פיננסית 3
ה חדלות פרעון של בנק גדול בישראל שוק ההון 4
ה חדלות פרעון של בורסת קריפטו שוק ההון 8
I פרעון חלק מהמשכנתא או השקעה בשוק ההון נדל"ן 22
A פרעון מוקדם למשכנתא - כל הטריקים לחסוך כסף צרכנות פיננסית 62
P פרעון מוקדם למשכנתא - הוגנות בייעוץ הבנק צרכנות פיננסית 5
oferM כיצד לחשב משכנתא הכוללת פרעון מוקדם ? נדל"ן 0
H פרעון מוקדם למשכנתא או השקעת הסכום? שוק ההון 5
M גרירה, מחזור או פרעון המשכנתא נדל"ן 3
מ פרעון מוקדם של מסלולי משכנתא צרכנות פיננסית 1
M פרעון במסלול קל"צ מיד לאחר לקיחת המשכנתא נדל"ן 11
F סילוק הלוואה ע"י פרעון של קרן השתלמות שוק ההון 15
c881 עמלת היוון/ פרעון מוקדם צרכנות פיננסית 17
Oracle קרן מחקה אג"ח - שאלה על אירועי ריבית/פרעון שוק ההון 12
ס בחירה בין חלופות - פרעון הלוואה או השקעה צרכנות פיננסית 28
קפה שחור תספורת לאג"ח ו\או חדלות פרעון שוק ההון 26
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
E פדיון חלקי לקרן השתלמות עם הפקדות מעל התקרה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ס בחירת מסלול מס להשכרה - 10% או פטור חלקי: האם ניתן לקזז הוצאות גדולות של התקנת המזגן / אי השכרה? מיסים 4
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
U דילול חלקי שותפים בחברה שוק ההון 3
א קרן כספית ביצוע חלקי, מה אני מפספס ? שוק ההון 16
S חלקי חילוף - מייבש כלים / מי שמע? מי ראה? פוסטים מאיכות נמוכה 3
נ פדיון חלקי קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T ניוד חלקי של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G עמלות עבור פקודות שמבוצעות באופן חלקי שוק ההון 7
T ברוקר טוב שאפשר לקנות בו חלקי מניות שוק ההון 2
J ניוד מלא/חלקי מביטוח מנהלים - האם אפשר לשמור ביטוח א.כ.ע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S חיזוי לוח סילוקין בהינתן פירעון חלקי שנתי מוקדם של משכנתא נדל"ן 10
A תמהיל משכנתא עם פירעון חלקי נדל"ן 19
S איפה קונים חלקי חילוף למקרר אוף טופיק 1
Y מס על קבלת דירה ללא תמורה שנמכרת לאחר מכן + קניית אחוז חלקי מנכס מבן משפחה נדל"ן 14
מ אגרות חוב - יתרת הקרן (פדיון חלקי) שוק ההון 2
נ ביטוח מנהלים - ניוד חלקי של פוליסת חיסכון צרכנות פיננסית 2
azerbouf יעוץ: כספי פיצויים לצורך מחזור חלקי של משכנתא (בעלת ריבית הגבוה ביותר) נדל"ן 44
flower פתרון חלקי לחוק ה-FIFO שוק ההון 6
M איך לבקש העלאת שכר עקב קידום חלקי בתפקיד אוף טופיק 24
M חלקי עוף זולים אוף טופיק 183
R פדיון חלקי של קופת גמל לפיצויים צרכנות פיננסית 13

נושאים דומים

Back
למעלה