• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אלטרנטיבה זולה לIMID בתיק הפטור

@roneng @שלמה 123 - חברים בואו נמקד את הדיון, אני אפרוס את הנחות הבסיס ומשם נמשיך:
* הקרן הנבחרת חייבת להיות מאוגדת באירלנד (או מדינה אחרת עם אמנת מס טובה דיו מול ארה״ב). בואו לא ניכנס לדיון על למה כדאי לבחור בקרן אירית בתיק הפטור (יש לזה שרשור נפרד)
* דמי הניהול שואפים להגיע לנמוכים ביותר
* מטעמי נוחות כדאי קרן צוברת, אבל זה בסדר גמור לבחור בקרן מחלקת (כל עוד מדינת ההתאגדות היא אירלנד)
* כל פיצול שהוא יחייב מחקר מדויק על אחוז ההקצאה הראשונית הרלוונטי לכל אחת מהקרנות (בגלל שהנחת הדיון היא שהמטרה היא פיזור גאוגרפי לפי גודל נוכחי של כל כלכלה)

בהתחשב בהנחות האלו: הפיצול הכי זול (ועם הכי פחות מחקר) שעד כה מצאתי הוא WSML + VWRL/VWRA שדורש מחקר לגבי אחוז הsmall cap בשוק העולמי (ונתתי דוגמא למספר שאיננו מדויק, אבל כנראה דומה למציאות)

פיצול הכי זול (ועם הכי פחות מחקר) שעד כה מצאתי הוא WSML + VWRL/VWRA שדורש מחקר לגבי אחוז הsmall cap בשוק העולמי (ונתתי דוגמא למספר שאיננו מדויק, אבל כנראה דומה למציאות)
שים לב שWSML מכילה רק שווקים מפותחים. כלומר בשילוב הזה יחסר לך חברות קטנות בשווקים מתפתחים.

WSML היא השלמה טובה לשילוב של IWDA+EIMI כי EIMI מכילה חברות קטנות בשווקים מתפתחים, אבל כהשלמה לVWRA לדעתי עדיף את WDSC
הבעיה היא שהם כמובן לא עוקבים אחרי אותה קבוצת מדדים. לא בטוח כמה זה משנה כשהחלוקה לפי גודל.

שים לב שWSML מכילה רק שווקים מפותחים. כלומר בשילוב הזה יחסר לך חברות קטנות בשווקים מתפתחים.

WSML היא השלמה טובה לשילוב של IWDA+EIMI כי EIMI מכילה חברות קטנות בשווקים מתפתחים, אבל כהשלמה לVWRA לדעתי עדיף את WDSC
הבעיה היא שהם כמובן לא עוקבים אחרי אותה קבוצת מדדים. לא בטוח כמה זה משנה כשהחלוקה לפי גודל.
לגבי WSML - ציינתי את החיסרון של חוסר השקעה בשווקים מתפתחים (רק בחלק של small cap בתיק) בהודעה הראשונה (ואת האמת זה עושה לי שכל לא להשקיע בחברות קטנות במדינות מתפתחות), עם החיסרון מגיע פיזור עמוק יותר בהשקעה של small cap במדינות מפותחות.

לגבי WSML - ציינתי את החיסרון של חוסר השקעה בשווקים מתפתחים (רק בחלק של small cap בתיק) בהודעה הראשונה (ואת האמת זה עושה לי שכל לא להשקיע בחברות קטנות במדינות מתפתחות), עם החיסרון מגיע פיזור עמוק יותר בהשקעה של small cap במדינות מפותחות.
Eimi צריכה להיות עשר אחוז כמ ו האחוז של המדינות המתפתחות, ארבעים אחוז wsml וחמישים אחוז idwa וככה יוצרים מדד עולמי בעלות של בעירך 0.27 % דמי ניהול ממוצע וברור שחסר פה מדד אחד ולא ברור לי למה זה לא נוצר...

Eimi צריכה להיות עשר אחוז כמ ו האחוז של המדינות המתפתחות, ארבעים אחוז wsml וחמישים אחוז idwa וככה יוצרים מדד עולמי בעלות של בעירך 0.27 % דמי ניהול ממוצע וברור שחסר פה מדד אחד ולא ברור לי למה זה לא נוצר...
מאיפה אתה מביא את המספרים האלה?
ומה הקשר לקרנות ששלחת?
* iwda מכסים mid-large cap ממדינות מפותחות
* wsml מכסים רק small cap ממדינות מפותחות
* eimi מכסים small-mid-large במדינות מתפתחות

המספרים ששלחת לא קשורים כלל לגודל הנוכחי שכל מדד כזה מייצג בנתח השוק העולמי (רחוקים שנות אור)

לא נשמע נכון, זה משהו כמו 75-15-10

לא נשמע נכון, זה משהו כמו 75-15-10
נראה לי שאני בדעת מיעוטים כאן..
מאיפה אתם שולפים לי את המספרים האלה? זה מומצא? או שזה מתבסס על משהו?

אני אנסה להסביר לך:
1. לגבי EIMI- הכי פשוט.
כנס לדף שלהם באתר של ISHARES - תוריד אקסל של ה-Holdings המלא- ותראה מאילו מדינות הוא מורכב.
נחסוך לך:
China 1
Taiwan 2
Korea (South) 3
India 4
Brazil 5
South Africa 6
Russian Federation 7
Thailand 8
Mexico 9
Malaysia 10
Indonesia 11
Philippines 12
Chile 13
Qatar 14
Poland 15
Saudi Arabia 16
United Arab Emirates 17
Turkey 18
Colombia 19
Greece 20
Peru 21
Hungary 22
Argentina 23
Egypt 24
Czech Republic 25
Pakistan 26

עכשיו לך לדף של SPDR ותראה את ההחזקות של IMID. יש לך פילוח לפי אחוזים של כל מדינה.
תסכום את האחוזים של 26 המדינות הללו ותראה שזה מגיע יחד ל: 10.61*
* לא מצוין שם מידע לגבי שתי מדינות- פולין וארגנטינה, אבל חלקן היחסי זעיר על פי המידע שקיים באקסל של ISHARES- כך שהייתי מעגל ל-11 אחוז.
עוד אופציה: למצוא מידע מהמדד עצמו (msci em imi אם אני לא טועה). עוד אופציה: לבדוק את החלוקה ב-VT.

עכשיו נשאר להבין איך מתחלקים 89 האחוזים האחרים. אם יהיה לי כוח בהמשך אנסה לחשב.

אני אנסה להסביר לך:
1. לגבי EIMI- הכי פשוט.
כנס לדף שלהם באתר של ISHARES - תוריד אקסל של ה-Holdings המלא- ותראה מאילו מדינות הוא מורכב.
נחסוך לך:
China 1
Taiwan 2
Korea (South) 3
India 4
Brazil 5
South Africa 6
Russian Federation 7
Thailand 8
Mexico 9
Malaysia 10
Indonesia 11
Philippines 12
Chile 13
Qatar 14
Poland 15
Saudi Arabia 16
United Arab Emirates 17
Turkey 18
Colombia 19
Greece 20
Peru 21
Hungary 22
Argentina 23
Egypt 24
Czech Republic 25
Pakistan 26

עכשיו לך לדף של SPDR ותראה את ההחזקות של IMID. יש לך פילוח לפי אחוזים של כל מדינה.
תסכום את האחוזים של 26 המדינות הללו ותראה שזה מגיע יחד ל: 10.61*
* לא מצוין שם מידע לגבי שתי מדינות- פולין וארגנטינה, אבל חלקן היחסי זעיר על פי המידע שקיים באקסל של ISHARES- כך שהייתי מעגל ל-11 אחוז.
עוד אופציה: למצוא מידע מהמדד עצמו (msci em imi אם אני לא טועה). עוד אופציה: לבדוק את החלוקה ב-VT.

עכשיו נשאר להבין איך מתחלקים 89 האחוזים האחרים. אם יהיה לי כוח בהמשך אנסה לחשב.
לא כ״כ הבנתי את דרך החישוב.
אתה מתכוון להסתכל על כל מדינה בקרן EIMI ולראות כמה היא באופן יחסי בIMID, ועל בסיס האחוז הכולל של כולן זה לאזן גאוגרפית?
נשמע לי עבודת פרך שצריך לעשות כל רבעון באיזון.. לא נשמע ריאלי..
מה לגבי היתר? (89 אחוז לטענתך) מאיפה מספרי החלוקה בפנים באים?

אם כבר לפצל - למה לא לבחור באופציה שהצעתי של WSML + VWRL/VWRA?
ככה החקר שוק היחיד שצריך לעשות זה אחוז הsmall cap בנתח השוק העולמי..

לא כ״כ הבנתי את דרך החישוב.
אתה מתכוון להסתכל על כל מדינה בקרן EIMI ולראות כמה היא באופן יחסי בIMID, ועל בסיס האחוז הכולל של כולן זה לאזן גאוגרפית?
נשמע לי עבודת פרך שצריך לעשות כל רבעון באיזון.. לא נשמע ריאלי..
מה לגבי היתר? (89 אחוז לטענתך) מאיפה מספרי החלוקה בפנים באים?
לא. אני מציע לראות אילו מדינות EIMI מכילה (או לחילופין להסתכל על ההודעה שבה מניתי לך את 26 המדינות שהיא מכילה...) - ולסכום את חלקן היחסי בתוך המדד העולמי המלא (ש-IMID עוקבת אחריו).
לגבי החלק השני- כמובן כל החישובים באחריותך לוודא - לקחתי במורנינגסטאר פילוח לפי Market cap של IEFA- שמייצג את האינדקס של כל המפותחות - אתה יכול לראות שיש בו 6% של small + micro:
https://www.morningstar.com/etfs/bats/iefa/portfolio

ואם תבחן את URTH - המקבילה של IWDA, תראה שהיא כוללת הכל חוץ מ-small ומיקרו:
https://www.morningstar.com/etfs/arcx/urth/portfolio

משמע- החלק של ה-89% :
כ-6% ממנו- כלומר כ-5% מהטוטאל - צריך להיות מוקצה ל-WDSC.
- כ-94% ממנו - כלומר כ-84% מהטוטאל - צריך להיות מוקצה ל-IWDA.

לגבי החישובים- לגבי זה שהם ריאליים או לא ריאליים, קשים או לא קשים, זה אינדיבידואלי, אין לי איך להתווכח עם הרגשות... אני חושב שאם אתה מתקשה עם חישובים כאלה- תקנה פשוט קרן אחת שתכסה הכל.

לא. אני מציע לראות אילו מדינות EIMI מכילה (או לחילופין להסתכל על ההודעה שבה מניתי לך את 26 המדינות שהיא מכילה...) - ולסכום את חלקן היחסי בתוך המדד העולמי המלא (ש-IMID עוקבת אחריו).
לגבי החלק השני- כמובן כל החישובים באחריותך לוודא - לקחתי במורנינגסטאר פילוח לפי Market cap של IEFA- שמייצג את האינדקס של כל המפותחות - אתה יכול לראות שיש בו 6% של small + micro:
https://www.morningstar.com/etfs/bats/iefa/portfolio

ואם תבחן את URTH - המקבילה של IWDA, תראה שהיא כוללת הכל חוץ מ-small ומיקרו:
https://www.morningstar.com/etfs/arcx/urth/portfolio

משמע- החלק של ה-89% :
כ-6% ממנו- כלומר כ-5% מהטוטאל - צריך להיות מוקצה ל-WDSC.
- כ-94% ממנו - כלומר כ-84% מהטוטאל - צריך להיות מוקצה ל-IWDA.

לגבי החישובים- לגבי זה שהם ריאליים או לא ריאליים, קשים או לא קשים, זה אינדיבידואלי, אין לי איך להתווכח עם הרגשות... אני חושב שאם אתה מתקשה עם חישובים כאלה- תקנה פשוט קרן אחת שתכסה הכל.
אוקי עכשיו הבנתי את החשבון שלך.
אבדוק ואעדכן אם הגעתי לאותם מספרים.
אבל לפני שנכנס לזה - למה לא לצמצם את כמות המחקר הנדרשת כל רבעון, ובמקום זה לרכוש 2 קרנות בלבד שדורשות רק מחקר על אחוז ההקצאה הנדרש לsmall cap בשוק הגולבלי?

אם כבר לפצל - למה לא לבחור באופציה שהצעתי של WSML + VWRL/VWRA?
ככה החקר שוק היחיד שצריך לעשות זה אחוז הsmall cap בנתח השוק העולמי..
לא מכיר את הקרנות הללו לעומק. ממה שזכור לי vwrl הוא קרן מחלקת לא? שזה לגיטימי רק צריך לקחת את זה בחשבון. בנוסף זה של ונגארד אם אני לא טועה- שים לב שהם (ובצדק...) כוללים את דרום קוריאה במפותחות.

וזה לא כזה משנה- תעשה את החלוקה שהכי מתאימה לך. רק רציתי להראות שמה שנכתב קודם אלה בערך הפרופורציות, ותזכור שההשפעה של זה היא לא משמעותית ביחס לאחוז המניות בתיק.

עריכה: הצצתי בתיק שלי שמורכב מ-IWDA EIMI WDSC ולא נגעתי בו מאז שהתחלתי אותו (חוגג שלוש שנים בסוף החודש)- והפרופורציות בו הן כרגע:
78- IWDA
WDSC-12
EIMI-10

ועכשיו נזכרתי איך הגעתי לזה:
https://www.msci.com/world
הם מציינים פה במפורש שהאינדקס הזה (של IWDA) - מייצג כ-85% מהשוק בכל מדינה מהמפותחות. משמע- 85% מה-98% שאמרנו קודם = 76%.

מה הסיבה להבדל הקטן- אני לא יודע. לי אישית זה ממש לא מפריע.

את אחוז המדינות המתפתחות קל לראות בVT וזה אכן 10-11% ולגבי התפלגות המניות הגדולות והקטנות בארצות המפותחות לא יודע איך לבדוק

לא מכיר את הקרנות הללו לעומק. ממה שזכור לי vwrl הוא קרן מחלקת לא? שזה לגיטימי רק צריך לקחת את זה בחשבון. בנוסף זה של ונגארד אם אני לא טועה- שים לב שהם (ובצדק...) כוללים את דרום קוריאה במפותחות.

וזה לא כזה משנה- תעשה את החלוקה שהכי מתאימה לך. רק רציתי להראות שמה שנכתב קודם אלה בערך הפרופורציות, ותזכור שההשפעה של זה היא לא משמעותית ביחס לאחוז המניות בתיק.
VWRL מחלקת, וVWRA צוברת (שזה עלול להיות חיסרון - כי בתיק ממוסה זה ייצור כפל מס)
לגבי FTSE - לא מפריע לי שמכלילים את דרום קוריאה במפותחות כלל
וכן הבנתי את החישוב שהסברת כאן - תודה רבה!
אישית אני עדיין לא מבין למה לא לפצל לWSML וVWRA/VWRL - נשמע מחקר הרבה יותר פשוט ופחות מרווח לטעויות.
עריכה: הצצתי בתיק שלי שמורכב מ-IWDA EIMI WDSC ולא נגעתי בו מאז שהתחלתי אותו (חוגג שלוש שנים בסוף החודש)- והפרופורציות בו הן כרגע:
78- IWDA
WDSC-12
EIMI-10

ועכשיו נזכרתי איך הגעתי לזה:
https://www.msci.com/world
הם מציינים פה במפורש שהאינדקס הזה (של IWDA) - מייצג כ-85% מהשוק בכל מדינה מהמפותחות. משמע- 85% מה-98% שאמרנו קודם = 76%.

מה הסיבה להבדל הקטן- אני לא יודע. לי אישית זה ממש לא מפריע.
אוקי. אני רואה אגב בעמוד השלישי במסמך של האינדקס ש15% ממנו בsmall cap.
תודה רבה! עזר מאוד.
את אחוז המדינות המתפתחות קל לראות בVT וזה אכן 10-11% ולגבי התפלגות המניות הגדולות והקטנות בארצות המפותחות לא יודע איך לבדוק
איפה אתה רואה את הנתון הזה? לא הצלחתי למצוא

לא נכון. החלוקה בvt היא על פי האינדקס של ונגארד, ששונה מהאינדקסים של msci, בדגש על דרום קוריאה.
אפשר במקום לראות את זה כאן.
לפי מה שכתוב שם אמור להיות בערך 6.32% למדינות מתפתחות.
משום מה המספר הזה נמוך משמעותית מרוב המקומות שראיתי, כמו למשל זה:

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C אלטרנטיבה לפקדון מט"ח שוק ההון 2
M אלטרנטיבה לדמי הניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
mk1 אלטרנטיבה למשכנתא בריבית קבועה צרכנות פיננסית 2
Shnizelia מחפש אלטרנטיבה איכותית ל-ChatGPT פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 10
S אלטרנטיבה אגחית לקרן כספית המבטיחה תשואה ריאלית ולא תשואה שקרובה לריבית בנק ישראל? שוק ההון 33
G דוח מס שנתי - אלטרנטיבה לרו"ח מיסים 3
G אלטרנטיבה לפיקדון ומק״מ - אג״ח קונצרני עם מח״מ קצר שוק ההון 3
mk1 אלטרנטיבה לגמל להשקעה לילד שוק ההון 4
P אלטרנטיבה כשיש בעיות בטופס מפ"ל? מיסים 7
G אלטרנטיבה לליסינג חברה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 2
I אלטרנטיבה לכרטיס אשראי ללא עמלות (בדומה ל "כזה אני רוצה") לבעלי דיירקט צרכנות פיננסית 7
ד יש בכלל אלטרנטיבה למדד? שוק ההון 34
A אלטרנטיבה לקרן מחקה s&p500 שוק ההון 12
D אלטרנטיבה למחיר למשתכן נדל"ן 12
U אלטרנטיבה טובה ל TW? צרכנות פיננסית 23
א אלטרנטיבה לסחורות בתיק השקעות שוק ההון 10
D השקעות חסרות סיכון - אלטרנטיבה שוק ההון 6
boredwhitecollar אלטרנטיבה לקרן השתלמות שוק ההון 1
ח אלטרנטיבה לקרן פנסיה מעל תקרת שכר צרכנות פיננסית 68
Gari אלטרנטיבה להשקעה בנדל"ן שוק ההון 5
י אלטרנטיבה לפיקדון בבנק שוק ההון 6
ברהמס אלטרנטיבה ל-ifreelance צרכנות פיננסית 5
שודד הפינג פונג אלטרנטיבה לאג"ח ממשלתי שוק ההון 36
T אלטרנטיבה לאג"ח ממשלתי ישראלי שוק ההון 13
CarpeDiem אלטרנטיבה אג״חית כמעט סולידית לקניית דירה להשקעה? נדל"ן 76
מתכנת אלטרנטיבה אירית ל VXUS ? שוק ההון 10
מ מחפש קבוצת רכישה לקרן השתלמות זולה (עדיף IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
א מה הדרך הכי זולה להחשף לשוק הישראלי ? שוק ההון 3
A הדרך הכי זולה להכנס (שואל בשביל אחיין) שוק ההון 15
Y איפה אפשר לקבל את ההלוואה הכי זולה היום? פוסטים מאיכות נמוכה 21
J איזו s&p 500 הכי זולה בטווח רחוק? שוק ההון 10
ד דירה ראשונה זולה או יקרה נדל"ן 5
Y רכישה ברשת בצורה מאובטחת, זולה ושקופה צרכנות פיננסית 23
Y מה הדרך הכי זולה להעביר כמה אלפי שקלים לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 0
E שוקל לחזור להורים ולחסוך לבית או שעדיף להשכיר דירה יותר זולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
N מחפש מדפסת לייזר זולה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
Y האם כדאי להשקיע בקרן ברירת מחדל ? האם באמת זולה ? צרכנות פיננסית 5
נ הלוואה זולה להשקעה בקרנות מחקות מדד כלל עולמי לטווח ארוך, זה אפשרי? שוק ההון 1
Gari הדרך הכי זולה להשקיע במדד המניות העולמי שוק ההון 10
Y המלצה לספה זולה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
N כמה זמן יקח לקרן זרה זולה להיות משלמת יותר ממקומית יקרה יותר? שוק ההון 3
א קניית S&P500 בהוראת קבע בצורה זולה ונוחה שוק ההון 6
מ קרן השתלמות מניות\פאסיבי זולה שוק ההון 7
ק motif להשקעה זולה עם איזון קבוע שוק ההון 6
I הלוואה עבור סיוע לקרוב משפחה - האופציה הכי זולה צרכנות פיננסית 11
S קרן מחקה ישראלית זולה מנוטרלת מט"ח שוק ההון 2
T דרך זולה ונוחה להשקיע בסנופי לאורך זמן (15-20 שנה) שוק ההון 27
הדב הדרך הכי זולה ויעילה לצפייה בתוכן מדיה בטלויזיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 17
Y מתלבט אם עדיף לרכוש דירה זולה , או להמשיך ולהשקיע בקופת גמל ולהשכיר דירה שוק ההון 20

נושאים דומים

Back
למעלה