1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

דרך זולה ונוחה להשקיע בסנופי לאורך זמן (15-20 שנה)

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י trigo, ‏24/5/19.

1. trigo

trigo משתמש רשום

היי,

לאחר שהייתי זקוק לכל החסכונות שלי להוצאה גדולה, אני רוצה להתחיל לחסוך שוב בצורה אגרסיבית. הרעיון הוא להשקיע כל חודש 15K ש"ח במדד S&P500, לאורך 15-20 שנה.

השאלה שלי היא מה הדרך הזולה והנוחה לעשות זאת. ברור לי שנוחות עולה כסף ולכן ככל שהדרך נוחה יותר היא זולה פחות, אז אני מנסה לקבל תמונה של האפשרויות העומדות בפני. עשיתי חיפוש בפורום ומצאתי מידע, המון מידע, יותר מידי מידע והלכתי לאיבוד.
    לא הסתדרתי עם הסימולציה, לא מצאתי תשובות כאן, וגם השרשור הזה אינסופי ולא הצלחתי לחלץ מידע קונקרטי. זה השרשור הכי קרוב למה שאני מחפש, וגם הוא מבולגן מאוד ולא מסודר. אז אני אשמח לארגן ולסדר את התשובות - לי ולבאים אחרי.

אם אני ממשיך עם מה שהיה לי עד היום:
    חשבון מסחר בארץ, רכישה של קסם S&P 500 (4A) KTF מנוטרלת מט''ח (5122957)
    • נוחות: 8 (העברה בנקאית של שקלים + קניה)
    • עלות חודשית:
      • העברה בנקאית: חינם
      • ניהול חשבון: 10 ש"ח
      • קניה של קרן מחקה בסך 15K ש"ח: 7.5 ש"ח (עמלת קניה של קרן נאמנות 0.05%)
    • עלות לאורך זמן:
      • דמי נאמנות של הקרן: 0.02%
    • הערות: בחרתי בקרן עם גידור מט"ח, כי כך אני מעדיף את זה. הקרן 5124482 נותנת אותם דברים בלי גידור
    אופציה נוספת שאני יודע לחשב חלק ממנה:
    חשבון מסחר בארץ, רכישת VOO ETF של ארה"ב

• נוחות: 7 (העברה בנקאית של שקלים + המרה למט"ח + קניה)
    • עלות חודשית:
      • העברה בנקאית: חינם
      • ניהול חשבון: 10 ש"ח
      • המרת מט"ח: 15 ש"ח (0.1%)
      • קניית ETF הנסחר בארה"ב: איך מחשבים את זה?
        אם התנאים הם "1 סנט למניה, מינימום 7.5$" איך מחשבים כמה תעלה קניה בסכום שהיה במקור 15K ש"ח?
    • עלות לאורך זמן:
      • לפי מה שמצאתי כאן העלות היא 0.03%, זה נכון? איך יכול להיות שזה גבוה יותר מדמי נאמנות של קרן ישראלית?

אופציות נוספות שאני יודע שקיימות, ואשמח לקבל עזרה מחברי הפורום בחישוב שלהם:
    - מסחר דרך הברוקר הישראלי של IB
    - מסחר דרך ברוקר זר של IB
    - הבנתי שיש עוד דרכים לעקוב אחר S&P500 שהן לא VOO - אם הן זולות יותר, אשמח לשמוע

תודה!

דור ה-Z אוהב/ת את זה.
  2. לעניות דעתי

לעניות דעתי משתמש ותיק

דרך IB באמצעות המתווך אינטראקטיב ישראל/mexem או איך שלא קוראים להם כיום... (הנתונים להלן הם למצטרפים דרך קבוצת דיבידעת. תעשה חיפוש):
    • העברה בנקאית: חינם (לחשבון בנק בסיטיבנק בסניף בישראל)
    • ניהול חשבון: חינם
    • המרת מט"ח: 10 ש"ח
    • עמלת ק/מ 1.4 $
    חסרונות:
    • פתיחת החשבון, טיפה יותר מורכב מפתיחה בגוף ישראלי.
    • צריך להשקיע את הדיבידנד מחדש (אפשר לראות בזה יתרון למי שמעוניין בדיבידנדים. החסרון הוא לעומת הקרן הישראלית שאין בה חלוקת דיבידנד, אלא שקלול שלהם במחיר, ועצם העובדה שצריך להתעסק ברכישה מחדש)
    • חובת הגשת דו"ח שנתי, על עצם קבלת דיבידנדים. כפי שנידון ונתחדש בפורום לאחרונה.

3. roneng

roneng משתמש בכיר

יש גם איריות/קנדיות צוברות כמו CSPX, שאולי לא זולות יותר בדמי הניהול אבל יעילות בהרבה במיסוי הדיבידנדים. לא בטוח אם לטווח של 15-20 שנה הן עדיפות על קרן אמריקאית מחלקת.

עלויות בגדול:
    העברה נכנסת לחשבון ישראלי (עלות של העברה מקומית בארץ בחשבון העו"ש שלך. בהרבה מקרים זה בחינם).
    משיכה אחת בחודש חינם.
    המרת מט"ח 2$.
    עמלת ק/מ 35 סנט.
    ניהול חשבון, חינם אם סך הנכסים בחשבון מעל 100K, אחרת 10$ בחודש (מתקזז עם עמלות).
    בערך אותם חסרונות ש @לעניות דעתי הציג לגבי החשבון דרך המתווך הקפריסאי.

לא נכון. עזוב שזה לא קשור לברוקר אלא לקרן (ויש אופציות צוברות איריות/קנדיות כמו זאת שהזכרתי קודם), IB תומכים ב DRIP (בניגוד לרוב הברוקרים הישראלים), ככה שאתה לא באמת צריך "להתעסק" עם קניה מחדש של דיבידנדים.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  4. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

יש כנראה גם מרווח שערים שעולה לך יותר.
    כי הקרן הישראלית מתכננת לעלות דמי ניהול בעתיד כשהיא תחליט שיש לה מספיק לקוחות שבויים.

roneng אוהב/ת את זה.
  5. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

רק מזכיר שמניות שנקנו בDRIP לא ניתן להעביר לחשבון אחר למי שזה משנה.

roneng אוהב/ת את זה.
  6. לעניות דעתי

לעניות דעתי משתמש ותיק

אשמח אם תמקד את תשומת לבי מה לא נכון במה שכתבתי.
    צודק שערבבתי בין ברוקר לקרן, אבל התייחסתי לשאלה של פות"ש, שהשווה בין קרן ישראלית דרך בית השקעות בישראל, לעומת VOO דרך IB.
    מקבל את התיקון שאפשר לחסוך את ההתעסקות ע"י DRIP. אך האם זה לא גורר עמלת קניה? בסה"כ זה מחושב כחסרון לעומת קרן צוברת (שלא הוצעה ע"י פות"ש, ולכן לא התייחסתי לזה) או קרן ישראלית שעוקבת אחר המדד תוך שקלול הדיב'.

7. roneng

roneng משתמש בכיר

מדבריך השתמע שזה חסרון של IB (אל מול האופציה של חשבון מסחר בארץ ורכישת קרן זרה דרכו).
    להבנתי הוא חיפש אלטרנטיבות ודוקא 2 האופציות שהוא העלה לא דיברו על השקעה בברוקר זר אלא רק בברוקר ישראלי. (בראשונה קרן ישראלית בברוקר ישראלי ובשניה קרן זרה בברוקר ישראלי).
    ודוקא מול האופציה של קרן זרה בברוקר ישראלי יש לib יתרון בדמות drip.

בכל מקרה, אנחנו מסכימים בגדול :)

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
  8. roneng

roneng משתמש בכיר

רק עכשיו ראיתי את זה
    למה קרן מגודרת?
    האם קראת את השרשור על גידור והחסרונות שלו?

nicepo1 ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  9. trigo

trigo משתמש רשום

תודה לכולכם :)

אתה יכול בבקשה להסביר טיפה על העמלה הזו? כאשר אתה כותב 1.4$, צריך להכפיל את זה בסכום כסף/מספר יחידות של נ"ע? או שזה קבוע/מינימום מסויים שלעולם לא אגיע אליו?

אשמח ללינקים או הסבר פשוט על אותה יעילות...

כמו ששאלתי לפני: 35 סנט כפול כמה? יש דרך לדעת?

יש איזה קונצנזוס ברור ששערי ההמרה דרך ברוקרים ישראלים גרועים יותר מאשר IB (דרך הקפריסאי או בחו"ל)?

וואלה, זה חדש לי. יש איזו סטטיסטיקה כל כמה זמן זה קורה? ובעצם, למה לא להעביר את הכספים ברגע שזה קורה לקרן אחרת, בגלל אירוע מס או מסיבות אחרות?

האמת שלא קראתי את השרשור, אשמח ללינק. הסיבה שאני מעדיף מגודרת היא כי בסופו של יום, למרות שאני מאמין בבורסות חו"ל יותר מאשר בישראל, אני חי כאן וצורך כאן, אז מעדיף את הכסף מגודר לפי המטבע כאן.

10. totoguy

totoguy משתמש ותיק

אירוע מס, עוד עמלות מכירה/קניה, והשפעה על מדד ה"נוחות" שהגדרת מעצם הצורך להיות עם היד על דופק ולעשות את ההתעסקות הזאת כל פעם שמעלים.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  11. Yoss

Yoss משתמש בכיר

בעבר זה קרה באופן שוטף, אבל הסטטיסטיקה הזו לא לגמרי תקפה, כי מתישהו בשנה שעברה (אאל"ט) נאסר על מנהלי קרנות לנהל במקביל 2 קרנות עם אותה מדיניות השקעה. לכן כיום, מנהל קרן שמעלה מחיר יתקשה לגייס משקיעים חדשים (בשונה מפעם, שהוא העלה מחיר בקרן אחת ובמקביל פתח חדשה זולה), ולכן יצטרך לאזן. מה שכן ידוע זה שבעבר הם עשו זאת הרבה, ואילו לקרנות זרות (בפרט ואנגארד, ואחריהם iShares, אבל כנראה גם רבים אחרים) יש נטיה דווקא להוזיל את דמי הניהול. הבעיה בהחלפה היא אכן מס.
    זה (היו עוד שלל דיונים בפורום מאז, אם תרגיש צורך חפש גידור+הסולידית).
    אם אחרי הקריאה עדיין תרצה גידור, אז בכל מקרה תצטרך לבחור בקרנות ישראליות (אלא אם תרצה להתעסק בחוזים על מט"ח).

לעניות דעתי ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  12. roneng

roneng משתמש בכיר

1.4$ זאת עמלת המינימום. המחיר למניה הוא 0.9 סנט. כלומר כל עוד אתה קונה פחות מ 156 יחדות של אותה מניה באותה קניה, תשלם 1.4$.
    מקום טוב להתחיל:
    https://www.hasolidit.com/kehila/th...רציתם-לדעת-והסתחרר-לכם-הראש-מרוב-דיונים.1495/
    יש עוד המון דיונים אחרים על זה בפורום, פשוט תחפש "קרנות איריות".
    כנ"ל, 35 סנט זאת עמלת מינימום.
    העלות פר מניה זה 0.35 סנט. כלומר עד 100 יחידות תשלם 35 סנט סה"כ.
    כן.
    בארץ ברוב בתי ההשקעות/בנקים אוהבים "להחביא" את עמלת ההמרה בתוך המרווח (ההפרש בין שער הקניה לשער המכירה).
    ב ib קונים במסחר הרציף (כמו שקונים מניות) והמרווח שם אפסי.

13. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

בפועל פחות אבל לא נתקטנן.

roneng אוהב/ת את זה.
  14. roneng

roneng משתמש בכיר

מצד שני אם אתה מוריד נזילות אז בפועל זה יכול להיות גם קצת יותר...
    אבל לא נתקטנן :)

15. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

אני לא מאמין בזה.

roneng אוהב/ת את זה.
  16. $Ron$

$Ron$ משתמש ותיק

כמו שציין @roneng , קרן VOO זולה יותר מהמקבילות האיריות CSPX ו VUSD אך VOO משלמת מס גבוה יותר על דיבידנדים לעומת האיריות. כמו כן CSPX האירית צוברת דיבידנדים, VUSD מחלקת אבל עדין משלמת פחות מס מVOO. אם הבנתי נכון את הסימולציות שעשה @adamshalev באקסל ו Retropy שפיתח, קשה לומר חד משמעית אם האמריקאיות או האיריות עדיפות

17. roneng

roneng משתמש בכיר

זה דוקא לא נכון.
    אומנם vusd עצמה משלמת רק 15% מס דיבידנדים, אבל זה מס שהקרן שילמה ושלא נרשם על שמך. אתה תצטרך לשלם בארץ עוד 25% מס דיבידנדים ממה שנשאר. כלומר סה"כ יש מס של 36.25% לעומת 25% בקרן אמריקאית מחלקת.
    בקרן צוברת לעומת זאת, רק הקרן משלמת מס על הדיבידנד (ואתה אח"כ משלם מס רווחי הון, ברגע שאתה מוכר את הנייר).

18. $Ron$

$Ron$ משתמש ותיק

מוזר לי שבישראל לוקחים 25% מס על דיבידנד מקרן אירית מחלקת למרות שהיא כבר שילמה 15% אבל קיבלתי את התיקון. מה שמעניין אותי בלי קשר זה כמה כל הניואנסים של המיסוי כבר מתומחרים ומשפיעים על מחיר הETF. הרי יש הרבה אזרחים לא אמריקאים שקונים CSPX וVUSD בגלל ענייני מיסוי , השאלה אם זה לא מעלה את המחיר שלהן ביחס ל VOO ובסוף הכל אותו דבר

19. Mamaof

Mamaof משתמש ותיק

נראה לי שלETFים/טיקרים עצמם אין שווי/מחיר, המחיר שלהן נגזר ישירות משווי הנכסים שהן מחזיקות.

roneng אוהב/ת את זה.
  20. roneng

roneng משתמש בכיר

זה פשוט - הקרן מקבלת דיבידנדים מחברות אמריקאיות, שעליהן הדוד סם לוקח מס לקרן שהיא "תושבת" אירלנד לפי האמנה בין אירלנד לארה"ב.
    אח"כ החברה האירית (הקרן) מחלקת לך דיבידנד, ואתה בתור ישראלי מחוייב לשלם מס למס הכנסה. מאחר והמס בשלב הראשון לא שולם על ידך אלא על ידי חברה שהיא תושבת אירלנד, אתה לא יכול לקבל זיכוי על המס הזה.
    במקרה של קרן אמריקאית שמחזיקה חברות אמריקאיות, אין בעיה כזאת כי הקרן בעצמה לא משלמת מיסים אלא מחוייבת לחלק את הדיבידנד (ואת החובה לשלם מס) ישירות אליך כמחזיק.
    לעומת זאת בקרן אמריקאית שמחזיקה חברות זרות (כמו VXUS למשל) יש בדיוק את אותה בעיה של מיסוי כפול, רק ששם הבעיה פחות בולטת כי רוב המדינות גובות פחות מס דיבידנד מארה"ב, ככה שיוצא שאתה משלם בסה"כ כ28-29% מס דיבידנד.
    זה לא מתומחר כלכך כי המיסוי עליך כישראלי שונה. במדינות אחרות חוקי המס שונים.
    יש מדינות שבהן צריך לשלם מס רעיוני על רווחי הון כל שנה, ואז אין יתרון מיסוי לקרנות צוברות. ויש הרבה כאלה (גם בארץ) שבכלל מחזיקים את הקרנות האלה בחשבונות פטורים (IRA), ואז גם אין כמעט השפעה למיסוי.

$Ron$ אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
מה הדרך הזולה ביותר להעביר דולרים לחשבון אמריקאי פינת המשקיעים ‏6/10/19
הדרך הכי זולה ויעילה לעקוב אחרי S&P 500 פינת המשקיעים ‏2/1/17
מהי הדרך הזולה ביותר להשקעה בנפט כסחורה בתיק? פינת המשקיעים ‏20/12/15
סדר במניות/דיבידנדים דרך ESPP + RSU פינת המשקיעים ‏ביום ראשון ב- 15:14
מסחר דרך אפליקציה פינת המשקיעים ‏2/11/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.