• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אורניום [או: תיזמון שוק מבוסס מבוסס "ראיות"]

TeslasPigeon

משתמש סולידי
דירוג
54
שלום לכולם,

הימים האחרונים שלחו אותי down a rabbit hole [יש יותר מדי זמן בקורונה].
זה התחיל בדיון רדיט, עבר להרצאה מעניינת ביוטיוב, דרך מאמר אקדמאי על הדינמיקה בשוק האורניום, אתרי "השקעות" עם תוכן ממומן והעיקר - בועה קטנה ועקשנית, שדוחפת את הנרטיב הזה.
כמעט ולא מצאתי דעות מנוגדות, לא ראיתי התייחסות "מיינסטרימית" שכנראה הצריכה תגובה נגדית.
לאנרגיה גרעינית יש מוניטין רע (שלא בצדק - זה המפתח לאנרגיה זולה וירוקה), והוא אכן פוגם, אבל מדינות רבות עדיין משתמשות באנרגיה גרעינית לחשמל שלהם.
אנרגייה גרעינית אחראית ל10% מהחשמל העולמי, שמיוצרים ב440 כורי, 50 נמצאים בבנייה.
המהות היא כזו:
טענה א:
תחנות כוח גרעיניוית עולות המון כסף, אורניום הוא זול.
מחיר האורניום הוא זניח בקבלת ההחלטות, יציבות האספקה וחוזים לטווח ארוך חשובים.
מחיר האורניום בחוזים לטווח ארוך הוא חסוי, המידע הפתוח הוא לגבי המחיר היומי, יש קורלציה מסויימת ביניהם.

טענה ג:
הביקוש לאורניום הוא או קבוע במקרה הרע, או גודל עם מספר התחנות במקרה הטוב.

טענה ד:
היצע האורניום הוא תלוי מחיר - בשנים האחרונות המחיר זול והייצור ירד, הקורונה הורידה את התפוקה, מיכרות נוספים נסגרו.
פתיחת מכרות לוקחת זמן, תהליך הניקיון והעשרה לוקחים זמן.

כל הטענות האלה מתכנסות לכדי מסקנה - שוק האורניום הוא מחזורי.
ואכן כך ניטען במאמר - A dynamic model of the global uranium market and the nuclear
fuel cycle שפורסם בזורנל Resources Policy בשנת 2014.
הם מידלו את שוק האורניום באמצעות Casual loops יחד עם Flow diagram ומזה חישבו את מחיר האורניום.
הנה התוצאה עבור המחיר.
והנה התוצאה תחת הנחת זעזוע ב2020 (מאמר מ2014! מכשפים!!) שגורם לסגירת מכרה:
4.jpg

כרגע מחירי החברות המובילות בשוק הם יחסית נמוכים, על סמך המודל שלהם (שכולל סגירת מכרה ב2020!!) המחיר יזנק ב2021-2022.
על פניו נשמע כמו הזדמנות ייחודית בעולם שבו הכל יקר.

האם זה כבר מתומחר במחיר? אם כן, למה זה לא נראה ככה?
האם חוסר הסימטריה הזה ב risk reward יכול להתקיים בשוק רציונלי? האם המסקנה לא רציונליות או שהשוק לא רציונלי?
תיאוריות קונספרציה למיניהן תמיד קיימות ו"נוחות" וקל להאמין בהם, אם לא מכירים טוב מאוד את הפרטים.
איפה הטעות בפרטים? איפה הטעות בלוגיקה?
האם המאמר הזה ממומן? מה האינטרס? כתבו אותו מהנדסים ואנשים שעוסקים במדיניות ואנרגיה.
האם אני נופל במלכודת?
האם כדור הבדולח יצא מהמוסך לחצי דקה?

ג.נ.
השקעתי כ7% במניות של חברות בתחום לפני כמה ימים אחרי שהגחתי מין המחילה.

נערך לאחרונה ב:
איזה מניות למשל? תן טיקרים. אני לא מכיר את תחום האורניום, בעבר קראתי קצת אבל לא התקדמתי משלב האתרים הממומנים כי זה הרגיש חשוד שהרבה התלבשו דווקא על אורניום וגם אין לי שמץ על אנרגיה גרעינית. לא הבנתי ממש מה התזה שלך, אתה אומר שחברות בתחום זולות ואולי לא מתומחר במחיר שלהן שהמחיר צפוי לעלות?

ומה עם סגירת כורים ישנים?
כמה נסגרים בשנה?

איזה מניות למשל? תן טיקרים. אני לא מכיר את תחום האורניום, בעבר קראתי קצת אבל לא התקדמתי משלב האתרים הממומנים כי זה הרגיש חשוד שהרבה התלבשו דווקא על אורניום וגם אין לי שמץ על אנרגיה גרעינית. לא הבנתי ממש מה התזה שלך, אתה אומר שחברות בתחום זולות ואולי לא מתומחר במחיר שלהן שהמחיר צפוי לעלות?

המטרה היא לא לריב על טיקרים, ובנוסף - אני לא רוצה להמליץ או לייעץ. (אבל חיפוש גוגל פשוט מניב כמה חברות בודדות שמתעסקות בתחום)

התזה היא: היצע נמוך, ביקוש קבוע, דיילי זמנים גדול לפעולות -> מחיר מחזורי.
טענה זו מגובה במאמר שפורסם.
היות והמחיר מחזורי, ועתה הווא נמוך - יש הזדמנות.

כמה נסגרים בשנה?
שאלה טובה שאינני יודע לענות עליה, למה היא מעניינת?

אנרגייה גרעינית אחראית ל10% מהחשמל העולמי, שמיוצרים ב440 כורי, 50 נמצאים בבנייה.
כמה נסגרים בשנה?
שאלה טובה שאינני יודע לענות עליה, למה היא מעניינת?
כאילו דא :)
מעניין אותך כמה כורים נמצאים בבניה אבל לא ברור לך מה מעניין במידע כמה כורים נסגרים במקביל? לא נשמע לך שזה יעזור לך להבין כמה דרישה תהיה לאורניום?

כאילו דא :)
מעניין אותך כמה כורים נמצאים בבניה אבל לא ברור לך מה מעניין במידע כמה כורים נסגרים במקביל? לא נשמע לך שזה יעזור לך להבין כמה דרישה תהיה לאורניום?

סליחה התבלבלתי, חשבתי שהשאלה היית לגבי מכרות שנסגרים ולא לגבי כורים, לא יודע למה.
זו אכן שאלה מעניינת ורלוונטית, ואנרגייה גרעינית היא תחום שנוי במחלוקת (כפי שכתבתי).

התשובה היא מורכבת, וניתן להסתכל על כל המורכבויות בדוח של IAEA מ 2019 אבל בגרף פשוט שמסכם את המגמה:
V9DalV0.jpg

משמע - במקרה הטוב הדרישה תעלה משמעותית ובמקרב הרע, תירד במעט (או תישאר כמעט קבועה).

שוב - הרבה הנחות והסתגויות שבאות build in שחוזים משהו 20-30 שנה קדימה.
אבל זו אינה השקעה לטווח ארוך, אלא בינוני - עד ה"פיק הצפוי" (מהמאמר) ב2021-2022.

נערך לאחרונה ב:
אני בטוח שיש כאן צד פוליטי שלא נלקח במשוואה
אני די בטוח שיש "שוטרים עולמיים" בנושא

יש לך נתונים שכאילו?

אני בטוח שיש כאן צד פוליטי שלא נלקח במשוואה
אני די בטוח שיש "שוטרים עולמיים" בנושא

יש לך נתונים שכאילו?

נתונים לגבי מה? תוכל לקרוא על מגוון תורות קונספירציה אם אתה מחובבי הז'אנר, הקשורות לקלינטונים ולרוסים בUranium One.

האם התחום נגוע בגיאופוליטיקה ואינטרסים? בהחלט.
האם זה נכון לתחומים אחרים? ככל הנראה שכן, אבל כנראה פחות.
האם יש מידע גלוי על זה? אין לי מושג - אולי אדם שטוב ממני בגוגל ידע לחפש

אני מתאר לעצמי שרוב האנשים המושחתים (למשל... פוטין) שרוצים לגנוב את משאבי הטבע של המדינה שלהם יכרו, יחפרו וישאבו - ואז ימכרו במחיר הגבוהה ביותר. משמע - הנחת השחיתות הזו משחקת לטובתי.
האם יכולה להיות "מלחמת סחר אורניום" שבה מדינות מסויימות (למשל קזחסטן יחד עם חברות רוסיות KAP) מנסות לז**ן את המערב? יכול להיות.
אני לא יודע - אבל כל שוק הכרייה מורכב מ2-4 חברות כרייה שמתמקדות בתחום - בעיקר קזחסטן וקנדה (וקצת אמריקה).
יש הרבה דברים שיכולים לקרות גיאופוליטית, וזה יהיה מעניין אם הם יקרו, אבל דווקא להערכתי בסיכוי טוב מלחמת סחר/אירועי חרם/פגיעה אחרת באספקת/מכירת האורניום רק תועיל למחיר.

נערך לאחרונה ב:
אין לי מושג אם הם צודקים או לא אבל עד עכשיו לא עבר מספיק זמן כדי להראות יכולת ניבוי עבור נכס (שלטענתם) מחזורי, לפי התחזית שלהם אנחנו בערך באמצע חצי המחזור הראשון החל מנק' הניבוי (2014).

התזה שלהם יכולה להיות הכי יפה בעולם, אבל הרבה פעמים במבט לאחור דברים נראיים מחזוריים וזה מפתה לבנות תזה סביב זה אבל הרבה פעמים זה קצת כמו לזרוק את החיצים ואח"כ לסמן את המטרה.
יהיה מעניין לדבר על המאמר הזה בסביבות 2050 אחרי שנעבור 2 מחזורים (במידה ויהיו כאלה).

כל הטענות האלה מתכנסות לכדי מסקנה - שוק האורניום הוא מחזורי.
ואכן כך ניטען במאמר - A dynamic model of the global uranium market and the nuclear
fuel cycle שפורסם בזורנל Resources Policy בשנת 2014.
קראת את המאמר?
ממש מתוך ה- abstract שלו:
Sensitivity analysis of key model parameters indicates that the time constant related to the formation of traders expectations of future market prices embedded in the proposed price discovery mechanism has a strong influence on both the amplitude and frequency of price peaks.

במילים אחרות - לצפי המשקיעים יש השפעה חזקה על גודל ותדירות המחזורים. אז אם אתה לא יודע את צפי המשקיעים (איך אפשר לכמת את זה בכלל?!) אתה לא תדע את התדירות והאמפליטודה.

לסיכום, היה הפרש זמן דומה בין מספר מחזורים בעבר הקרוב מאד - לא ניתן לדעת יותר מזה.

קראת את המאמר?
ממש מתוך ה- abstract שלו:
Sensitivity analysis of key model parameters indicates that the time constant related to the formation of traders expectations of future market prices embedded in the proposed price discovery mechanism has a strong influence on both the amplitude and frequency of price peaks.

במילים אחרות - לצפי המשקיעים יש השפעה חזקה על גודל ותדירות המחזורים. אז אם אתה לא יודע את צפי המשקיעים (איך אפשר לכמת את זה בכלל?!) אתה לא תדע את התדירות והאמפליטודה.

לסיכום, היה הפרש זמן דומה בין מספר מחזורים בעבר הקרוב מאד - לא ניתן לדעת יותר מזה.

טענה מעניינת, אני צריך לחשוב עליה ועל רעיון "צפי המשקיעים".
לא הבנתי את הסיכום שכתבת, תוכל לפרט?

לא הבנתי את הסיכום שכתבת, תוכל לפרט?
הסיכום הוא שאין סיכום. במאמר לא אומרים שום דבר על ניבוי הגל הבא. הם טוענים שזה נורא משתנה ותלוי בגורמים שלא ניתן לחזור כמו צפי משקיעים בשוק.
הדבר היחיד שאותו אתה יודע זה שהיו 3 מחזורים בשנים האחרונות עם מרווח זמן דומה ביניהם. זה הכל. אני לא הייתי מסיק מזה שום מסקנה, בדיוק כמו שכותבי המאמר לא הסיקו מזה שום דבר על העתיד.

אבל זו אינה השקעה לטווח ארוך, אלא בינוני - עד ה"פיק הצפוי" (מהמאמר) ב2021-2022.
בלי קשר לאורניום כן או לא, לדעתי אדם הדיוט לא אמור להשקיע בסחורות. עשיתי את השטות הזאת בשנה הראשונה שלי כמשקיעה ואחרי כמה חודשים הבנתי שזה יותר גרוע מאג"ח (ככלי להדיוטות) ואני לאג"ח לא מתקרבת גם עם מקל...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 19
E להמשיך לדוקטורט בפיזיקה או להסתפק בתואר שני? התפתחות אישית 5
J פריסייל אמיתי או פקטיבי נדל"ן 4
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כרטיסי מועדון: הונאה או שמשתלם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
A איתור מטען במכס לפי ח.פ או שם חברה מיסים 0
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
M מתימטיקה, פיסיקה או מדמ"ח התפתחות אישית 7
S דירה בהנחה - רווק או ידועים בציבור? נדל"ן 5
Z פיצויים: למשוך או לא למשוך? זאת השאלה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
רוטב פיצה שכונת הפארק בבאר שבע-בעד או נגד. נדל"ן 3
I כלכלה ומשפטים או כלכלה חשבונאות? התפתחות אישית 3
S IBKR או מיטב טרייד? שוק ההון 8
ש קרן ישראלית על מדדי חול : חוזה עתידי או Swap שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
ח הלוואה ארוכה עם החזר נמוך או קצרה בהחזר גבוה צרכנות פיננסית 2
מ אחוז מינוף מומלץ - נדלן או מדדים נדל"ן 17
עידו ג לימודים - לרוחב או לעומק? התפתחות אישית 7
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
מ Interactive brokers העולמית או ישראל שוק ההון 7
M איך כדאי למשוך RSU פירותי? בפעימה אחת או פעימות קטנות? מיסים 27
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
E הלוואת ״חרבות ברזל״ או פתיחת חסכונות - צורך בכסף זמין צרכנות פיננסית 1
P מתלבט אם להשאיר בבנק או להעביר לאינטראקטיב שוק ההון 43
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
צ אקזיטון כן או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
N קרן אירית או אמריקאית שוק ההון 5
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
A הפסדים ברי קיזוז - חיובי או שלילי? מיסים 1
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
D לעבור לגור עם הבת זוג ולהיכנס לבור כלכלי או להמשיך לגור עם ההורים? אוף טופיק 32
E פנסיה או רק פוליסת אובדן כושר עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
Anrala האם עדיף להשקיע דרך קרן סל עם חוזים עתידיים על הביטקוין או דרך קרן ספוט? השקעות אלטרנטיביות 20
מ מה עדיף VOO או SPY? שוק ההון 13
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
M נקודת יציאה בפיקדון. 3% או מדד? צרכנות פיננסית 13

נושאים דומים

Back
למעלה