• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אופציות בקבלה לסטרטאפ

עובדי מפתח בתחום הפיתוח (עם הרבה ניסיון) ב5 הראשונים (מה שנקרא CORE-TEAM) מקבלים בין 1.2-0.3% תלוי בכמה רוצים אותם.
VP RND שמגיע בשלב מאוחר יותר מקבל סביבות 2%.
לא נהוג לרשום את האחוזים של האופציות בחוזה אלה ביחידות. אתה יכול לבקש שיגידו לך בע"פ כמה זה יוצא. ניתן גם לראות ברשם החברות.
תעשה את החישוב בעצמך.
כמובן שכל סבב גיוס האחוז שלך קטן אבל הערך שלו לכאורה גדל כי ערך החברה עולה.

נאמר לי בעל פה הערך של המניות לפי הערכת שווי נוכחית (ומכאן אני יכול לחשב את האחוז, יצא 0.03 אחוז - ביזיון) אבל זה לא כתוב בהסכם ולכן אין לזה שום ערך משפטי.
אצלך זה כתוב בהסכם האופציות?
הגיוני שההסכם יכיל את כמות האופציות, כיוון שכמות האופציות שקיבלת קבועה, וגם לאחר דילול מספר האופציות שברשותך ישאר אותו הדבר (בעוד שמחיר המניה שעומדת מאחורי כל אופציה ישתנה). המשקל היחסי של האופציות נאמר לי בעל פה.

לי יצא כבר "להפסיד" מלא כסף בגילי הצעיר, פרומיל אופציות ששווה היום הרבה כסף. כשזה משנה זה משנה, כל שבריר

נניח שאומרים לך שאתה מקבל 1,000 אופציות.
איך זה משנה לך במו"מ אם זה מתוך 9 מיליון או מתוך 10 מיליון? איך זה ישפיע על קבלת ההחלטות שלך?
הרי נניח שתעריך שהרווח שלך יהיה בעתיד 5 דולר לאופציה (אלוהים יודע איך מעריכים בכלל דבר כזה, מה גם שהסיכוי שיקרה שואף לאפס), מה זה משנה לך אם תרוויח 5 דולר לאופציה מתוך 9 מיליון (סך הכל רווח 5,000 דולר) או שתרוויח 5 דולר לאופציה מתוך 10 מיליון (סך הכל רווח 5,000 דולר)?

נניח שאומרים לך שאתה מקבל 1,000 אופציות.
איך זה משנה לך במו"מ אם זה מתוך 9 מיליון או מתוך 10 מיליון? איך זה ישפיע על קבלת ההחלטות שלך?
הרי נניח שתעריך שהרווח שלך יהיה בעתיד 5 דולר לאופציה (אלוהים יודע איך מעריכים בכלל דבר כזה, מה גם שהסיכוי שיקרה שואף לאפס), מה זה משנה לך אם תרוויח 5 דולר לאופציה מתוך 9 מיליון (סך הכל רווח 5,000 דולר) או שתרוויח 5 דולר לאופציה מתוך 10 מיליון (סך הכל רווח 5,000 דולר)?
כי אתה לא מעריך שאופציה תהיה שווה X דולר, אתה מעריך שהחברה תהיה שווה נניח 1 מיליארד דולר ואז זה משנה אם יש לך 1000 אופציות מתוך 9 מיליון או 10 מיליון

אוקיי קיבלתי, אתה צודק.
עם זאת - עדיין לא משפיע עליי במילימטר במו"מ. :)

עם זאת - עדיין לא משפיע עליי במילימטר במו"מ
אם אתה מהראשונים, המו"מ הוא באחוזים.
אם אתה לא מהראשונים, המו"מ בנושא האופציות הוא די זניח. קבל את זה כnice to have ולא מעבר.

הגיוני שההסכם יכיל את כמות האופציות, כיוון שכמות האופציות שקיבלת קבועה, וגם לאחר דילול מספר האופציות שברשותך ישאר אותו הדבר (בעוד שמחיר המניה שעומדת מאחורי כל אופציה ישתנה). המשקל היחסי של האופציות נאמר לי בעל פה.
תודה על התשובה. זה בדיוק מה שקרה לי.
לא כיף גדול להאמין למשהו שנאמר לך בעל פה.

יכול להיות שיש דבר כזה גם עם חברות שמתאגדות רק בארץ, אבל אישית לא מכיר

לא כיף גדול להאמין למשהו שנאמר לך בעל פה.
עולה 10 שח לקבל מידע על כמות המניות של חברה ("הפקת נסח חברה"). צריך את הח.פ שלה, אבל גם עם השם לא מסובך להגיע אליה אלא אם היא רשומה באיזה שם מונפץ.
זה עוזר גם לדעת מה מחיר המניה בסבב השקעה אחרון (שווי / מניות).
הבעיה זה עם סטארטאפים ישראלים שרשומים לא רק בארץ

1639674757477.png

מצחיק שהדיון הוקפץ.
הרווח מהאופציות שקיבלתי לפני שנתיים (רשמתי הודעה בתחילת הדיון) הוא 0 שקלים.

אנשים, תתרחקו מסטארטאפים!

אני כבר כמה חודשים עובד במקום אחר.

עולה 10 שח לקבל מידע על כמות המניות של חברה ("הפקת נסח חברה"). צריך את הח.פ שלה, אבל גם עם השם לא מסובך להגיע אליה אלא אם היא רשומה באיזה שם מונפץ.
זה עוזר גם לדעת מה מחיר המניה בסבב השקעה אחרון (שווי / מניות).
הבעיה זה עם סטארטאפים ישראלים שרשומים לא רק בארץ

צפה בקובץ המצורף 675
אאז מה האחוז שקיבלת מהמניות (בהנחת דילול מלא) ?

מצחיק שהדיון הוקפץ.
הרווח מהאופציות שקיבלתי לפני שנתיים (רשמתי הודעה בתחילת הדיון) הוא 0 שקלים.

אנשים, תתרחקו מסטארטאפים!

אני כבר כמה חודשים עובד במקום אחר.
כי עזבת לפני הקליף? כי מימשת אבל החברה לא נמכרה/הונפקה? אני מבין שאתה מקרה ספציפי, אבל אם תרצה לשתף מה היה שווי החברה כשהצטרפת (או כמה השקיעו בה ובאיזה סיבוב) וכמה אופציות ובאיזה עלות מימוש קיבלת, זה יהיה מעניין. השאלה אם הצטרפת לסטארטאפ שבאמת היה סיכוי שיצליח...

כי עזבת לפני הקליף? כי מימשת אבל החברה לא נמכרה/הונפקה? אני מבין שאתה מקרה ספציפי, אבל אם תרצה לשתף מה היה שווי החברה כשהצטרפת (או כמה השקיעו בה ובאיזה סיבוב) וכמה אופציות ובאיזה עלות מימוש קיבלת, זה יהיה מעניין. השאלה אם הצטרפת לסטארטאפ שבאמת היה סיכוי שיצליח...
דווקא החברה התחילה להיסחר במיזוג ספאק אבל כשה-lockup הסתיים האופציות כבר היו מחוץ לכסף.
השווי (שנאמר לי) כשהצטרפתי היה נמוך פי 2 מהשווי המקסימלי.

את האחוזים שקיבלתי רשמתי כבר בשירשור הזה.

דווקא החברה התחילה להיסחר במיזוג ספאק אבל כשה-lockup הסתיים האופציות כבר היו מחוץ לכסף.
השווי (שנאמר לי) כשהצטרפתי היה נמוך פי 2 מהשווי המקסימלי.
מחוץ לכסף = אחרי המיזוג החברה קרסה לשווי מנייה נמוך מזה שיש לך בחוזה?
שווי מקסימלי - בעת המיזוג או לאחריו?

אני אניח שלאחריו ואזרוק מספרים:
נניח מיזוג ב-10$, עליה ל-15$ וקריסה ל-5$ תוך חצי שנה? במצב כזה אתה בתור עובד שעוד לא הגיע ל-4 שנים לא מקבל הזדמנות לחכות עדיין את ה-4 שנים ואז לקבל החלטה על המימוש?
ואם אני זורם על המספרים של עצמי - לך אמרו 7.5$ שווי ועלות מימוש של 5$ או משהו כזה? זה לא הפרש מאוד נמוך? כי אני מנסה להבין איך התרחיש הזה קורה עם הפרש יותר "סביר". אבל כן, כנראה שלהצטרף לסטארט-אפ רגע לפני הנפקה לא יתן כלום באופציות

נערך לאחרונה ב:
מחוץ לכסף = אחרי המיזוג החברה קרסה לשווי מנייה נמוך מזה שיש לך בחוזה?
שווי מקסימלי - בעת המיזוג או לאחריו?

סתם מספרים:
נניח מיזוג ב-10$, עליה ל-15$ וקריסה ל-5$ תוך חצי שנה? במצב כזה אתה בתור עובד שעוד לא הגיע ל-4 שנים לא מקבל הזדמנות לחכות עדיין את ה-4 שנים ואז לקבל החלטה על המימוש?
ואם אני זורם על המספרים של עצמי - לך אמרו 7.5$ שווי ועלות מימוש של 5$ או משהו כזה? זה לא הפרש מאוד נמוך?
השווי המקסימלי התקבל קרוב למיזוג ומאז היא ירדה למתחת למחיר המימוש שהיה לי.

הפרטים פחות חשובים. מה שחשוב הוא שכשהצטרפתי לחברה היה "שווי" שהתברר כדמיוני.

היו אנשים שהצטרפו הרבה לפני וכנראה הם הרוויחו אבל בשביל זה אתה צריך להיות בען הראשונים.

מהסיפור שרשמת עם עלות מימוש של 30 אלף דולר, אני מהין שזה לא המצב.

השווי המקסימלי התקבל קרוב למיזוג ומאז היא ירדה למתחת למחיר המימוש שהיה לי.

הפרטים פחות חשובים.
שלך אכן פחות חשובים ואל תרגיש שאני בכוח מוציא ממך נתונים, אני חושב בקול כדי לנסות להבין.

נגיד שאמרו למישהו 15 דולר למניה ומחיר מימוש 5 (5000 אופציות נגיד? לפי מה שראיתי חברות מונפקות עם 20-200 מיליון מניות בדר"כ). לי זה נשמע סביר לסטארטאפ גדול אחרי גיוס גדול שברור שהוא בדרך להנפקה/מכירה. מה שיכול לקרות בדילול נגיד זה שירד מחיר המניה לפני ההנפקה, אבל אתה אומר שהמחיר עלה פי 2!
אז נגיד בתרחיש ההיפותטי שלי זה הגיע ל-30.. אז אחרי המיזוג זה קרס, אבל זה צריך לקרוס בדוגמה הזאת באיזה 80%! כדי שלא תרוויח אחרי הlockup. ראיתי שהרבה מיזוגים והנפקות קרסו בחודשים האחרונים ב-20-60%, לא ראיתי משהו דרסטי יותר (עריכה: talksapce הבודדת היחידה שזה קרה לה, זה נראה חריג). אז אני מנסה להבין, אם לא היה דילול שהוריד את מחיר המיזוג למחיר נמוך בהרבה ממה שנאמר בעת תכנית האופציות, איך נשארים מחוץ לכסף?

או שהתכוונת ששווי החברה עלה לפני המיזוג אבל בוצע דילול אז שווי המנייה ירד?

נערך לאחרונה ב:
@Tim_Duncan
יכולים לקרות הרבה דברים.
1) הנאסדק בשיא ועדיין מניות ירדו ב-50 אחוז בממוצע. מה יקרה כשהנאסדק יירד איזה 15 אחוז?
2) דילול יכול לקרות.
3) לפעמים יש קריסה ביום שה-lockup נפתח. יכול להיות 10-20 אחוז בקלות, אפילו במניות של חברות גדולות יחסית (תגגל...).
תזכור שאם לך נתנו הרבה, אז למנהלים נתנו עוד יותר ויש גם את אלה שקיבלו מחיר מימוש קרוב ל-0. האם הם לא יקפצו על ההזדמנות למכור ביום שה-lockup נפתח?

בנוסף יש את האפשרות שתרוויח אבל סכום שלא משנה חיים, למשל כמה עשרות אלפי שקלים - סדר גודל של בונוס שנתי בחלק מהחברות.

קח את ההפרש של מחיר המימוש והמחיר שאתה חושב שיהיה למניה. חלק ב-4 - כי זה מה שתקבל בקליפ. עכשיו חלק ב-2 כי יש מיסים מלאים (מס מוקטן רק אחרי שנתיים ואתה לא רוצה להיות שם אחרי שנתיים כי המחיר יהיה לא טוב).
קיבלת סכום כלשהו. האם אתה מרוצה ממנו?

אם זה לא סתם סכום שאתה יכול להרוויח בשנה-שנתיים בהבדל המשכורות במעבר בין עבודות - אז הרווחת.

בוא ניקח את הדוגמה שלך. נניח אחרי ה-lockup המחיר יהיה כמו היום (עליה פי 2 וקריסה של 50% יובילו למחיר היום).
אז זה 10 דולר רווח למניה, 19375 אלף שקל רווח נקי בשנה, שזה 1614 ש"ח תוספת נטו למשכורת.
נחמד אבל לא משנה חיים. במעבר בין עבודות אתה יכול לקבל פי 3 מזה בלי מאמץ מיוחד.

נערך לאחרונה ב:
@sogi נסכים שלהצטרף לחברה אחרי גיוס C/D בשווי של מאות מיליונים אם לא מיליארדים, זה באמת לא דרך להרוויח מאופציות יותר מ"חופשה או מקסימום רכב". אני סה"כ איתך ומעדיף לעבוד בתאגיד גדול (בטח כזה שהמנייה שלו רק עולה עשורים), אבל יש גם יתרונות לסטארטאפים + אם הוא בגיוס סיד-B כן יש אפשרות, גם אם לא גדולה, לתת "מכה" מהאופציות ("סגירת משכנתא" מה שנקרא).

@sogi נסכים שלהצטרף לחברה אחרי גיוס C/D בשווי של מאות מיליונים אם לא מיליארדים, זה באמת לא דרך להרוויח מאופציות יותר מ"חופשה או מקסימום רכב". אני סה"כ איתך ומעדיף לעבוד בתאגיד גדול (בטח כזה שהמנייה שלו רק עולה עשורים), אבל יש גם יתרונות לסטארטאפים + אם הוא בגיוס סיד-B כן יש אפשרות, גם אם לא גדולה, לתת "מכה" מהאופציות ("סגירת משכנתא" מה שנקרא).

ברוב אותם "תאגידים גדולים שהמנייה שלהם רק עולה במשך עשורים" תגיע תוך כמה שנים לכמות RSU שתאפשר לך "לסגור משכנתא" (ממש לא לעשות אקזיט, אבל נחמד למדי) בלי רכבת ההרים ואי הוודאות של הצטרפות לסטארטאפ בשלב הסיד/B

להצטרפות לסטארטאפ, אלא אם אתה ממש מהראשונים או "מובא" כחבר של הפאונדרים, אין לרוב יתרון כלכלי למול הגאמפא. יש יתרונות רבים אחרים שהם חשובים - תחושת השפעה גדולה, צמצום בירוקרטיה, "מכירים" את כולם ועוד. אבל כלכלית, תוחלת הרווח בגאמפא גדולה יותר מסטארטאפ אלא אם אתה מהראשונים

אנחנו לעיתים מסתנוורים מהסיפורים בחדשות או מהפמפום בלינקדאין של החברים/מכרים שעושים אקזיט כעובדים ראשונים/פאונדרים, אבל אני אישית מכיר לא מעט חברים שהיו בסטארטאפים שכשלו או שהאופציות שלהם היו מספיקות אולי לשיפוץ קל בדירה, בעוד שבאותו זמן הם היו יכולים לייצר לעצמם יציבות כלכלית עתידית לא מעטה באם היו הולכים לתאגידים הגדולים

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
X רכישת אופציות מחברה בחו״ל מיסים 2
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
ס אופציות אופציות אופציות שוק ההון 15
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
I אופציות - מה האסטרטגיה שלכם לחיסכון/השקעת סכום המימוש? שוק ההון 5
K פער בין עלות אופציות למחירי מימוש שונים לא הגיוני שוק ההון 0
E רווחי הון על אופציות מיסים 5
E מיסוי אופציות מיסים 12
liranviper האם לממש rsu או אופציות? שוק ההון 24
I מסחר עצמאי אופציות להון של מעל 500K שוק ההון 23
מכירת אופציות בחברה פרטית בחלקים מיסים 4
ס מימוש אופציות שוק ההון 4
מ מחקר טריניטי - אגח מול אופציות שוק ההון 2
J אופציות put ו call כדי לגדר סיכון על מניה ספציפית שוק ההון 38
T קה"ש ופנסיה מעבר לתקרה - אופציות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ קניית אופציות לאחר התפטרות - עמלות והעברה לחו"ל מיסים 1
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
B מכירת אופציות בקה"ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מכירת אופציות וקיזוז הפסדי הון בטופס 135 מיסים 4
M רכישת אופציות מבלי להוציא כסף - equitybee ודומיהן צרכנות פיננסית 12
Y מכירת אופציות בib פוסטים מאיכות נמוכה 5
הדבורה מיה עלות מניה עם מכירת אופציות שוק ההון 2
י מיצוע על ידי מכירת אופציות שוק ההון 19
א אופציות שוק ההון 0
L אופציות במקום עבודה שוק ההון 35
Giladd כסף או אופציות? שוק ההון 16
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
R לגבי אופציות שוק ההון 4
י לכאורה, מכירת אופציות מכוסות על QQQ מייצרת כסף. מה יכול להשתבש? שוק ההון 10
ע מימוש אופציות אחרי הנפקה/לוק-אפ שוק ההון 8
נ מימוש אופציות בעזיבת סטארטאפ שוק ההון 5
E רכישת אופציות אחרי שנה בסטארט-אפ מיסים 6
א זכויות/אופציות במגוריט שוק ההון 0
klayhamn אופציות בנעילה אחרי IPO - מה עושים עם חוסר זמינות למסחר במועד? שוק ההון 11
N בחירה בין 2 אופציות - נדל"ן נדל"ן 8
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
B בחירת דמי ניהול מ3 אופציות שניתנו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M מיסים על אופציות לאזרח אמריקאי מיסים 9
IAmSam אופציות ומניות כעוסק מורשה או חברה בע"מ מיסים 2
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
A הימנעות מחשיפה למט״ח ע״י אופציות שוק ההון 4
unrealx מיסוי אופציות שוק ההון 1
c881 ביטול המיסוי ההוני של אופציות/RSU מיסים 35
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
T לקחת RSU או אופציות ? מיסים 7
ט קורס אופציות - כדאי? התפתחות אישית 12