• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלת השקעה בנדלן היפותטית - דירה אחת או שתיים

• פותח הנושא doc29
  • פורסם בתאריך

doc29

משתמש בכיר
דירוג
3,518
נניח שיש לי תקציב נתון 100,000 דולר, ואני מעוניין להשקיע במקום בו אני צופה שתהיה עליית ערך של 100% בשנה הקרובה.
יש לי 2 עסקאות אופציונליות:

1. לקנות דירה אחת (במצב שמצריך שיפוץ יסודי) ב-60 אלף דולר בשכונה טובה. לשפץ אותה ב-15 אלף דולר. הוצאות רכישה הן נניח 5,000 דולר.
2. לקנות 2 דירות, כל אחת 30 אלף (מבחינת הגודל והמאפיינים הן דומות לדירה מהתרחיש הקודם, מצריכות שיפוץ יסודי, אבל זולות יותר כי השכונה פחות טובה) , לשפץ כל אחת ב-15 אלף (סה"כ 30 אלף) והוצאות רכישה הן 10,000 דולר הפעם (פעמיים 5,000).

אני מתקשה להבין איך להתייחס לאפשרויות האלה. אני אסביר איך אני רואה את זה ואם מישהו מהתותחים יוכל להסביר לי אם זה הגיוני או לא:

בתרחיש 1: קניתי ב-60 אלף, הכנסתי עוד 15 אלף דולר בשיפוץ שנניח העלה את הערך של הדירה ב-30%- עכשיו היא שווה 80 אלף. עוד שנה היא תהיה שווה 160 אלף (כי מחיר השוק הוכפל, זה נתון כאן). אז השקעתי 80 אלף וסיימתי עם 160 אלף - תשואה של 100%.

בתרחיש 2: קניתי ב-60 אלף, הכנסתי הפעם 30 אלף בשיפוצים (15 אלף לכל דירה) שהעלו את הערך של הדירות ב-30% - וגם הן שוות עכשיו 80 אלף יחדיו. עוד שנה יהיו שוות יחד 160 אלף. אבל כאן השקעתי 100 אלף במקור- כך שהתשואה היא רק 60%.

אבל!! מצד שני - אני לא בטוח אם אני מחשב נכון את האפקט של השיפוץ על המחיר. האם יכול להיות שבדירות זולות שיפוץ מעלה את הערך באופן פרופורציוני יותר גדול מאשר בדירות היקרות יותר? כי לכאורה בתרחיש השני הזה אני "זורק" לפח את שווי השיפוץ, משהו לא מסתדר לי.

מקווה שהשאלה ברורה.

** עריכה ** אני חושב שמה שאני שואל בעצם זה: איך אני מחשב בכמה עולה ערכו של נכס אחרי שיפוץ - האם זה ביחס מסויים לשווי השיפוץ (נניח עליית הערך שווה ל-1.5 פעמים שווי השיפוץ), או שזה באחוזים משוויו של הבית (נניח מעלה את ערכו ב-20%).
אני משוכנע שזה תלוי במיליון גורמים, אבל אם יש כלל אצבע שמתייחס לבתים יחסית ישנים שמצריכים שיפוץ משמעותי (כמו בעסקאות פליפ) - אני ממש אשמח לשמוע.

נערך לאחרונה ב:
אני מעוניין להשקיע במקום בו אני צופה שתהיה עליית ערך של 100% בשנה הקרובה.
הנחה פרועה ולא סבירה.. כשאתה אומר עליית ערך אתה מתכוון לשוק המקומי כולו? או לנכס הספציפי?

ני חושב שמה שאני שואל בעצם זה: איך אני מחשב בכמה עולה ערכו של נכס אחרי שיפוץ - האם זה ביחס מסויים לשווי השיפוץ (נניח עליית הערך שווה ל-1.5 פעמים שווי השיפוץ), או שזה באחוזים משוויו של הבית (נניח מעלה את ערכו ב-20%).

אין כלל אצבע ו/או חישוב שאומר שאם השקעת X כסף בשיפוץ אז זה יתן לך X% עליית ערך.. זה לא עובד ככה,
צא מנקודת הנחה שמה עשוי לעלות לך 10K יכול לעלות לבנאדם אחר 5K או 15K, בפועל אתם תגיעו לאותה רמת השיפוץ, בעלויות שונות - עלות השיפוץ שלך לא משחקת תפקיד אל מחיר השוק לנכסים משופצים כאלו.
בפרוייקט השבחה אתה צריך לעבוד אחורה ממחיר המכירה הסופי הצפוי.
אם ראית תמונות של sold comps בסביבה המיידית של הנכס המדובר שלך - תוכל להעריך את רמת השיפוץ (או גימורים) שתצטרך להגיע כדי *לבקש* את אותו המחיר במכירה.

שים לב שעסקאות כאלו מתחלקות ל-2:
- מה שקונה הפוטנציאלי מוכן לשלם
- מה שהבנק מוכן לממן לאותו קונה.

לבנק אין סנטימנטים כמו לקונה שלך.. הוא עובד מול Comps.. מבחינתו, אם השיש במטבח עשוי מגרניט או בטון מוחלק - זה לא מעניין אותו.
הוא מדרג לפי משופץ / לא משופץ ועוד פקטורים אחרים שהוא משווה אל מול נכסים אחרים שנמכרו.

זה שיש קונה שמוכן לשלם לך מליון דולר על נכס ששווה 200, לא סביר שהבנק יתן לו את המימון לזה.

נערך לאחרונה ב:
בקיצור.. אם זו עסקה לפליפ.. אתה חייב לעבוד אחורה..
קודם תמצא כמה נכסים זהים ומשופצים נמכרו בסביבה בזמן האחרון, משם תגזור אחורה עלות שיפוץ ושאר הוצאות מכירה
לא ברור לי עדיין העניין של 100% עלייה ערך השוק כולו

1. לקנות דירה אחת (במצב שמצריך שיפוץ יסודי) ב-60 אלף דולר בשכונה טובה. לשפץ אותה ב-15 אלף דולר. הוצאות רכישה הן נניח 5,000 דולר.
1. אתה לא תקנה ב60K$ דירה בשכונה טובה.
2. אתה לא תעשה שיפוץ יסודי ב15K$, בקושי שיפוץ קוסמטי אתה תעשה לה.

תעזבו את ההנחה של 100% תשואה, זה סתם מספר לצורך הדיון.
לשאלה - לדעתי עלויות של נכס קטן יותר עולות לך יותר ביחס לערך הנכס - עלויות עסקה, עלויות זמן שלך ושל אנשים אחרים, עלויות מכשירי חשמל וריהוט (מזגן עולה אותו דבר בין אם הדירה עולה 30 או 60, כנ״ל מקרר, כנ״ל מכונת כביסה וכן הלאה).
לדעתי בסכומים האלה הגיוני יותר ללכת על הנכס הבודד הגדול יותר.
יכול להיות שהחשבון משתנה בנכסים מאד גדולים (מאות אלפים ומעלה).

הנחה פרועה ולא סבירה.. כשאתה אומר עליית ערך אתה מתכוון לשוק המקומי כולו? או לנכס הספציפי?
הי, תודה, זה סתם היה מספר כדי להדגיש שזו עסקה שמטרתה העיקרית כוונה לעליית ערך ולא לתשואה שוטפת מנכס. אפשר גם 100% בעשור או 15% בשנה.

בקיצור.. אם זו עסקה לפליפ.. אתה חייב לעבוד אחורה..
קודם תמצא כמה נכסים זהים ומשופצים נמכרו בסביבה בזמן האחרון, משם תגזור אחורה עלות שיפוץ ושאר הוצאות מכירה
סבבה רעיון טוב, אברר כמה שוות דירות דומות משופצות בכל אחד מהמקרים.
לדעתי בסכומים האלה הגיוני יותר ללכת על הנכס הבודד הגדול יותר.
כן, זו המחשבה הראשונה שעלתה לי. ובכל זאת- תאורטית יכול להיות שעליית הערך ב-2 הנכסים עדיין תנצח. אני אסביר למה הכוונה. יש סיכוי שזה אמורפי ותאורטי לחלוטין אבל בכל זאת.
רכשתי דירה של 60 אלף - השקעתי 15 אלף בשיפוץ. זה העלה את ערכה ב-80% - עכשיו היא שווה 108 אלף.
לעומת זאת, אם רכשתי 2 דירות של 30 אלף - השקעתי 30 אלף בשיפוצן, זה העלה את ערכן ב-80% - עדיין אני מסיים עם נכסים בשווי 108 אלף. כאילו ה-15 אלף הנוספים שהשקעתי בתרחיש השני התאדו להם? משהו פה לא מסתדר לי... כאילו האקסטרא תשלום לא מגולם במחיר הסופי.

משהו פה לא מסתדר לי... כאילו האקסטרא תשלום לא מגולם במחיר הסופי
לא מצליח להבין את השאלה
ערך הנכס עלה כתוצאה מההשבחה שלך או טבעית בשוק?

אם כתוצאה מהשבחה, אל תשכח להוסיף את עלות השיפוץ שאתה עושה חישוב
זה 75 בתרחיש הראשון מול 45 כל אחד בתרחיש השני

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C שאלת תם, משכנתא ל-25 שנה למטרת השקעה נדל"ן 18
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 112
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1
ג שאלת הדיוט לגבי קופת גמל להשקעה שוק ההון 24
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8
ט שאלת משקיע טירון בנוגע לקרנות נאמנות שוק ההון 1
G שאלת נוב על הfutures שוק ההון 3

נושאים דומים