• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה על צמצום מס- מתחת ל25%

amos1

משתמש רגיל
דירוג
182
כשאני מוכר מניות מורידים לי (הבנק בשם מדינת ישראל) מס 25% נומינלי על הרווח הכללי (לאחר קיזוז ההפסדים באותה השנה).
קראתי כאן, בפורום שאני אמור לשלם מס על הרווח הריאלי בלבד.
בנוסף לכך קראתי, ש"אם מנהלים את המס נכון אז אפשר לשלם סביב 15-18% מס".
מה זה לנהל את המס נכון? איך אני גורם לבנק לגבות מס ריאלי בלבד לאחר קיזוז עמלות ואינפלציה ואיך אני משלם 15% מס ?

הבנק/ בית ההשקעות יגבה ממך אוטומטית את המס. החישוב הוא אכן ריאלי על ני"ע צמודי מדד/ מט"ח והם מבצעים את זה מבלי שתבקש. בפועל, בהנחה והמדד עלה, תשלם פחות מ 25% מס על הרווח הכולל (עליית ערך הנייר + עליית הערך הנובעת מעליית המדד).

דוגמא:
קנית נייר ב 98 ש"ח ושילמת 2 ש"ח עמלות קנייה. מבחינת החישוב, מחיר הקנייה שלך הוא 100 ש"ח.
אם המדד בתקופת ההחזקה עלה ב 10%. מחיר הקנייה המשוקלל שלך הוא 110 ש"ח.
אם במועד המכירה, מחיר הנייר הוא 120 ש"ח (נניח שאין עמלות מכירה) תשלם 25% מס על 10 ש"ח רווח ולא על 22 ש"ח.

שאלה אקטואלית: מה קורה אם בזמן הזה המדד ירד? המס יהיה בדיוק 25% או קצת יותר?

המס הוא תמיד 25%, השאלה על איזה סכום. אם המדד יורד - הרווח האקפטיבי (ריאלי) של הנייר עולה (יחסית למדד), כך שממסים סכום גדול יותר.

המס הוא תמיד 25%, השאלה על איזה סכום. אם המדד יורד - הרווח האקפטיבי (ריאלי) של הנייר עולה (יחסית למדד), כך שממסים סכום גדול יותר.
למיטב ידיעתי זה לא נכון.
אם היה רווח הון נומינלי (קנית ב100 מכרת ב120) בודקים מתוך הרווח (20), איזה חלק נובע מעליית המדד ("הסכום האינפלציוני" בשפת המחוקק) החלק הזה, לא יכול להיות שלילי. אם הוא שלילי - מחשיבים אותו בתור 0.
ומכאן , נשלם לכל היותר מס על הסכום הנומינלי.
אפשר לראות הסבר יותר מפורט כאן

* זאת דעתי האישית, רצוי להתייעץ עם רו"ח \ יועץ מס

מס רוון הון על מניות הוא 25% ריאלי (כלומר - יחסית למדד). המיסוי הנומינלי שהזכרת תקף רק לאג"חים שקליים (לא צמודים) והקופונים שלהם וזה 15% נומינלי.
אם המנייה עלתה ב-10% וגם האינפלציה הייתה 10% - יש רווח ריאלי של 0% ואין עליו מיסוי.
אם המנייה עלתה ב-10% והמדד ירד ב-10% (דפלציה) - יש רווח הון ריאלי של 20% אותו ממסים.

הקישור שכללת מדבר בכלל על ניירות בחו"ל שנקובים במט"ח ולא בשקלים. הזכרנו את זה כבר פה בפורום - המיסוי הוא עדיין 25% ריאלי, רק ששער המטח משמש לצורך החישוב כנקודת הייחוס, במקום המדד.
אם המנייה עלתה מ-10$ ל-20$ - ממסים את הרווח הריאלי של 10$, בלי קשר להאם שער הדולר עלה או ירד בתקופה הזאת.

קישור לגבי מיסוי רווחי הון

נערך לאחרונה ב:
@Yevgeny אכן ההסבר נוגע לניירות בחו"ל אבל ההבדל היחיד הוא כמו שאמרת נק' היחוס.
לא הזכרתי מיסוי נומינלי אלא רק דוגמא שבה נייר ערך עלה נומינלית (תמיד הרי יש שינוי ריאלי ונימינלי לא משנה על איזה מיסוי מדובר).

אם המנייה עלתה ב-10% והמדד ירד ב-10% (דפלציה) - יש רווח הון ריאלי של 20% אותו ממסים.
אז אני טוען שלא.
הוויכוח פה הוא על ההגדרה של מה זה "רווח הון ריאלי", הגדרה זו נשארת תקפה בין אם מדובר בנייר ערך זר או ישראלי.

בכל אופן, אם נסתכל בפקודת מס הכנסה כאן, נראה כי :

יחיד יהיה חייב במס על רווח הון ריאלי כאמור בסעיף 121, בשיעור שלא יעלה על 25%

מה זה רווח הון ריאלי?
"ריווח הון ריאלי" - ריוון ההון פחות הסכום האינפלציוני; (טעות הכתיב במקור)

מה זה ריוון הון?
"ריווח הון" - הסכום שבו עולה התמורה על יתרת המחיר המקורי; (קרי רווח הון נומינלי)

בדוגמא שלי קנינו ב100, מכרנו ב120 ומכאן ריווח ההון הוא 20

מה זה סכון אינפלציוני?
"סכום אינפלציוני" - (1) חלק ריווח ההון השווה לסכום שבו עולה יתרת המחיר המקורי המתואם על יתרת המחיר

במקרה שבו מחיר X הינו "יתרת המחיר המקורי המתואם" נמוך מY "יתרת המחיר" - קרי, ירידת מדד
אז X אינו "עולה" על Y ולכן החלק הזה שווה ל-0
חוץ מזה, נאמר שהסכום האינפלציוני הוא "חלק" מריווח ההון וחלק ממשהו חיובי אינו יכול להיות משהו שלילי. (ובמקרה שכזה יהיה 0)

זאת הפרשנות המקובלת כמו שאני מכיר אותה.

מכל זה נובע, שסכום אינפלציוני תמיד גדול או שווה ל-0 ולכן רווח הון ריאלי תמיד קטן או שווה לרווח הון נומינלי.

מעניין. אני לתומי הפעלתי הגיון אנושי על המושג ״רווח הון ריאלי״ וכנראה שזה לא תואם למילה הכתובה, המחייבת.
אני אנסה לברר לגבי זה עוד, אבל למדתי משהו חדש - תודה.

בדיוק התעיינתי לגבי זה ושאלתי את אותה שאלה לפני כמה ימים
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/מספר-שאלות-לגבי-חישוב-מס-רווחי-הון.602/

זה מעניין אותי בגלל שאני מבצע מעקב אישי אחרי התיק ע"פ השווי שלו בניקוי מס רווחי הון.
לכן בכל רגע נתון אני צריך לדעת כמה מס אני אשלם אם אני אמכור הכל.
בחודשיים האחרונים המדד ירד בצורה משמעותית, במידה שממש עושה הבדל אם הולכים על חישוב שחסום על 25% או על חישוב של רווח ריאלי עד הסוף.
הנוסחאות שלי באקסל לא חשבו על האופציה הזאת עד היום (מי בכלל חשב שיכולה להיות דיפלציה?) ועכשיו אני צריך לעדכן אותו כדי לקחת את העניין בחשבון :)
בקיצור, גם אני הייתי שמח למצוא תשובה מוסמכת לשאלה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 5
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
H שאלה לגבי פרפרייה לעומת מרכז. נדל"ן 1
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ר שאלה על סוג קרן שוק ההון 9
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
ר שאלה על רכישת קרן לעתיד שוק ההון 5
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
ר שאלה על דמי ניהול שוק ההון 4
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
edangz שאלה לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 2
N שאלה בקשר לשדה 258\272 בטופס 1301 מיסים 16
B ירושות וגירושין, חשבון השקעות אמריקאי - שאלה אוף טופיק 0
G שאלה על קרן 1159235 שוק ההון 6
B שאלה על קרן הסל 1159250 שוק ההון 7
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
ש העברה בנקאית - שאלה של טירון בתחילת דרכו צרכנות פיננסית 14
deussex שאלה על טיפול בקרנות גמל (ולא רק) בעקבות רלוקיישן לארה"ב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
S שאלה בסיסית - פקודת לימיט בקניה שוק ההון 4
Y קופת גמל להשקעה - שאלה על משיכת כספים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א דמי ניהול בפנסיה - שאלה עקרונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א שאלה על המדד העולמי, שוק ההון 2
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
K שאלה של מתחילים בקשר לאג"ח לעומת מזומן שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
T שאלה על מס שבח נדל"ן 9
ה שאלה בסיסית - קניית מניות בהפקדה חודשית שוק ההון 5
Odnight והפעם שאלה שונה לגמרי - האם לפרוע משכנתא? נדל"ן 14
N שאלה על תעודה עוקבת מדד שוק ההון 9
חצי פנסיון שאלה לגבי הזנת רווחים מהבורסה בטופס 135 מיסים 5
J שאלה בקשר לטופס 1325 מיסים 1

נושאים דומים