• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

שאלה על צמצום מס- מתחת ל25%

amos1

משתמש ותיק
דירוג
178
כשאני מוכר מניות מורידים לי (הבנק בשם מדינת ישראל) מס 25% נומינלי על הרווח הכללי (לאחר קיזוז ההפסדים באותה השנה).
קראתי כאן, בפורום שאני אמור לשלם מס על הרווח הריאלי בלבד.
בנוסף לכך קראתי, ש"אם מנהלים את המס נכון אז אפשר לשלם סביב 15-18% מס".
מה זה לנהל את המס נכון? איך אני גורם לבנק לגבות מס ריאלי בלבד לאחר קיזוז עמלות ואינפלציה ואיך אני משלם 15% מס ?

חלכאי

משתמש ותיק
דירוג
786
הבנק/ בית ההשקעות יגבה ממך אוטומטית את המס. החישוב הוא אכן ריאלי על ני"ע צמודי מדד/ מט"ח והם מבצעים את זה מבלי שתבקש. בפועל, בהנחה והמדד עלה, תשלם פחות מ 25% מס על הרווח הכולל (עליית ערך הנייר + עליית הערך הנובעת מעליית המדד).

דוגמא:
קנית נייר ב 98 ש"ח ושילמת 2 ש"ח עמלות קנייה. מבחינת החישוב, מחיר הקנייה שלך הוא 100 ש"ח.
אם המדד בתקופת ההחזקה עלה ב 10%. מחיר הקנייה המשוקלל שלך הוא 110 ש"ח.
אם במועד המכירה, מחיר הנייר הוא 120 ש"ח (נניח שאין עמלות מכירה) תשלם 25% מס על 10 ש"ח רווח ולא על 22 ש"ח.

אלון

משתמש ותיק
דירוג
187
שאלה אקטואלית: מה קורה אם בזמן הזה המדד ירד? המס יהיה בדיוק 25% או קצת יותר?

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,042
המס הוא תמיד 25%, השאלה על איזה סכום. אם המדד יורד - הרווח האקפטיבי (ריאלי) של הנייר עולה (יחסית למדד), כך שממסים סכום גדול יותר.

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
108
המס הוא תמיד 25%, השאלה על איזה סכום. אם המדד יורד - הרווח האקפטיבי (ריאלי) של הנייר עולה (יחסית למדד), כך שממסים סכום גדול יותר.
למיטב ידיעתי זה לא נכון.
אם היה רווח הון נומינלי (קנית ב100 מכרת ב120) בודקים מתוך הרווח (20), איזה חלק נובע מעליית המדד ("הסכום האינפלציוני" בשפת המחוקק) החלק הזה, לא יכול להיות שלילי. אם הוא שלילי - מחשיבים אותו בתור 0.
ומכאן , נשלם לכל היותר מס על הסכום הנומינלי.
אפשר לראות הסבר יותר מפורט כאן

* זאת דעתי האישית, רצוי להתייעץ עם רו"ח \ יועץ מס

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,042
מס רוון הון על מניות הוא 25% ריאלי (כלומר - יחסית למדד). המיסוי הנומינלי שהזכרת תקף רק לאג"חים שקליים (לא צמודים) והקופונים שלהם וזה 15% נומינלי.
אם המנייה עלתה ב-10% וגם האינפלציה הייתה 10% - יש רווח ריאלי של 0% ואין עליו מיסוי.
אם המנייה עלתה ב-10% והמדד ירד ב-10% (דפלציה) - יש רווח הון ריאלי של 20% אותו ממסים.

הקישור שכללת מדבר בכלל על ניירות בחו"ל שנקובים במט"ח ולא בשקלים. הזכרנו את זה כבר פה בפורום - המיסוי הוא עדיין 25% ריאלי, רק ששער המטח משמש לצורך החישוב כנקודת הייחוס, במקום המדד.
אם המנייה עלתה מ-10$ ל-20$ - ממסים את הרווח הריאלי של 10$, בלי קשר להאם שער הדולר עלה או ירד בתקופה הזאת.

קישור לגבי מיסוי רווחי הון

נערך לאחרונה ב:

dimamah

משתמש ותיק
דירוג
108
@Yevgeny אכן ההסבר נוגע לניירות בחו"ל אבל ההבדל היחיד הוא כמו שאמרת נק' היחוס.
לא הזכרתי מיסוי נומינלי אלא רק דוגמא שבה נייר ערך עלה נומינלית (תמיד הרי יש שינוי ריאלי ונימינלי לא משנה על איזה מיסוי מדובר).

אם המנייה עלתה ב-10% והמדד ירד ב-10% (דפלציה) - יש רווח הון ריאלי של 20% אותו ממסים.
אז אני טוען שלא.
הוויכוח פה הוא על ההגדרה של מה זה "רווח הון ריאלי", הגדרה זו נשארת תקפה בין אם מדובר בנייר ערך זר או ישראלי.

בכל אופן, אם נסתכל בפקודת מס הכנסה כאן, נראה כי :

יחיד יהיה חייב במס על רווח הון ריאלי כאמור בסעיף 121, בשיעור שלא יעלה על 25%

מה זה רווח הון ריאלי?
"ריווח הון ריאלי" - ריוון ההון פחות הסכום האינפלציוני; (טעות הכתיב במקור)

מה זה ריוון הון?
"ריווח הון" - הסכום שבו עולה התמורה על יתרת המחיר המקורי; (קרי רווח הון נומינלי)

בדוגמא שלי קנינו ב100, מכרנו ב120 ומכאן ריווח ההון הוא 20

מה זה סכון אינפלציוני?
"סכום אינפלציוני" - (1) חלק ריווח ההון השווה לסכום שבו עולה יתרת המחיר המקורי המתואם על יתרת המחיר

במקרה שבו מחיר X הינו "יתרת המחיר המקורי המתואם" נמוך מY "יתרת המחיר" - קרי, ירידת מדד
אז X אינו "עולה" על Y ולכן החלק הזה שווה ל-0
חוץ מזה, נאמר שהסכום האינפלציוני הוא "חלק" מריווח ההון וחלק ממשהו חיובי אינו יכול להיות משהו שלילי. (ובמקרה שכזה יהיה 0)

זאת הפרשנות המקובלת כמו שאני מכיר אותה.

מכל זה נובע, שסכום אינפלציוני תמיד גדול או שווה ל-0 ולכן רווח הון ריאלי תמיד קטן או שווה לרווח הון נומינלי.

Yevgeny

משתמש בכיר
דירוג
7,042
מעניין. אני לתומי הפעלתי הגיון אנושי על המושג ״רווח הון ריאלי״ וכנראה שזה לא תואם למילה הכתובה, המחייבת.
אני אנסה לברר לגבי זה עוד, אבל למדתי משהו חדש - תודה.

yanosh34

משתמש ותיק
דירוג
951
בדיוק התעיינתי לגבי זה ושאלתי את אותה שאלה לפני כמה ימים
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/מספר-שאלות-לגבי-חישוב-מס-רווחי-הון.602/

זה מעניין אותי בגלל שאני מבצע מעקב אישי אחרי התיק ע"פ השווי שלו בניקוי מס רווחי הון.
לכן בכל רגע נתון אני צריך לדעת כמה מס אני אשלם אם אני אמכור הכל.
בחודשיים האחרונים המדד ירד בצורה משמעותית, במידה שממש עושה הבדל אם הולכים על חישוב שחסום על 25% או על חישוב של רווח ריאלי עד הסוף.
הנוסחאות שלי באקסל לא חשבו על האופציה הזאת עד היום (מי בכלל חשב שיכולה להיות דיפלציה?) ועכשיו אני צריך לעדכן אותו כדי לקחת את העניין בחשבון :)
בקיצור, גם אני הייתי שמח למצוא תשובה מוסמכת לשאלה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 23
M שאלה לגבי מיסוי שוק ההון 6
M שאלה לגבי מינוף. נדל"ן 24
ט שאלה בדבר אחוז המימון המתאים לנסיבות הספציפיות נדל"ן 20
מ שאלה בנושא תשלום ריבית בלבד על משכנתא נדל"ן 5
M שאלה למי שמבין בספליט בבקשה שוק ההון 4
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
Shaz שאלה היפותטית לגבי אבטלה אוף טופיק 7
E שאלה בנוגע לפתיחת תיק אצל ברוקר זר בנוסף לברוקר ישראלי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
M שאלה לגבי מה עוד ניתן לעשות על מנת להגיע לפרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 73
G שלום שאלה מינוף או לא יש לי כל הסכום נדל"ן 11
c881 מידי פעם עולה שאלה לגבי לרכוש דירה עם בני משפחה פוסטים מאיכות נמוכה 22
M שאלה על מיסוי על הכנסה פאסיבית - נכס דיגיטלי מיסים 1
A שאלה לגבי RSU ברכישת חברה שוק ההון 1
S שאלה בקשר לחיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 2
D שאלה/רעיון פוסטים מאיכות נמוכה 1
ע שאלה בעניין הנחת הבסיס להשקעה לטווח ארוך שוק ההון 20
מיקי שאלה בקשר להלוואה ופתיחת עסק פוסטים מאיכות נמוכה 4
D שאלה בנוגע לאשראי שוק ההון 1
A שאלה לגבי נספח 1322 כאשר אין מכירות בשנת המס מיסים 1
עייף ומותש סעמק שאלה על השקעה בסכום נמוך שוק ההון 2
עייף ומותש סעמק שאלה בנוגע לעקיבה אחרי מדד ה s&p פוסטים מאיכות נמוכה 8
עייף ומותש סעמק שאלה לגבי דמי ניהול ב s&p שוק ההון 29
N שאלה בנוגע לאופן הגביה של העמלות בבית השקעות שוק ההון 7
Rahash שאלה על מיסוי דיבידנדים שוק ההון 3
S שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
aeh שאלה: חריגה מתקרת 10% השקעה למוצר אחד בחשבון IRA שוק ההון 0
ת ייעוץ משכנתא - שאלה עקרונית נדל"ן 5
S שאלה על מס דיבידנד המשלמת חברה בע"מ המחזיקה בחברה שחילקה דיבידנד שוק ההון 0
U שאלה על מיסוי ני"ע מיסים 0
S שאלה לגבי השקעה בהלוואות P2P השקעות אלטרנטיביות 6
T שאלה ההיפותטית במסחר בשלב טרום פתיחת המסחר ברוקרים ופלטפורמות מסחר 4
O שאלה טכנית לגבי טופס 1301 מקוון: דיווח מס הכנסה ליחיד מיסים 1
ד שאלה קטנה על קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T שאלה לגבי קניית כמות של יחידות באיגרת חוב ממשלתית לפני השלב הרציף בבורסת תל אביב שוק ההון 0
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
ד שאלה עקרונית לגבי מינוף צרכנות פיננסית 1
עייף ומותש סעמק שאלה טכנית פוסטים מאיכות נמוכה 7
C שאלה לגבי אינפלציה והיפר-אינפלציה צרכנות פיננסית 12
yehonatanlavian שאלה בנוגע לקרנות סל שוק ההון 1
M שאלה לגבי חישוב מצבי בתיק ההשקעות. שוק ההון 3
B שאלה כיצד אינפלציה צפוייה להשפיע על ktf אגח ממשלתי כללי שוק ההון 5
N יחס חוב הון שאלה של מתחילים שוק ההון 8
Sp0 שאלה לגבי מס רווחי הון מיסים 2
G שאלה בהבנת חלוקת תיק השקעות יחד עם קופות גמל שוק ההון 17
D שאלה לגבי ניוד כספי פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S שאלה די מעניינת לגבי הקשר בין ביטוח צד ג' לרכב לבין מינימליזם ואנטי-צרכנות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
ttmoon שאלה לגבי חשבון השקעות עצמאי אל מול קרן השתלמות (מעבר להפקדות מעסיק) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D שאלה לגבי זכויות בדירה שרשומה על זוג נדל"ן 5

נושאים דומים

למעלה