• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות פנסיה - הרכב השקעות במסלולים תלויי גיל

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,759
קיבלתי טופס מקרן הפנסיה שלי (מגדל מקפת) שמציע לי לחתום על מעבר ממסלול כללי למסלול תלוי גיל. ראשית, הופתעתי שהמעבר הזה לא קורה בצורה אוטומטית (המשמעות היא שרוב האנשים לא יעברו, שזה יהפוך את הרפורמה הזאת להרבה פחות משמעותית. הרי לעבור לבד היה אפשר גם קודם). שנית, ניצלתי את ההזדמנות לחפש את ההבדל בין מדיניות ההשקעה במסלולים השונים. כידוע, ולצערנו, הקרנות אינן מפרסמות פירוט השקעות לפי מסלולים ברמת הנכס הבודד. אך הן כן מפרסמות חלוקה לאפיקים בכל מסלול.
במגדל מצאתי את הטבלה הבאה:
https://www.migdal.co.il/He/MigdalM...etsIngredients/ercev_migdalmakefet_pensia.pdf

אז ראשית, מעניין לשים לב שההבדל היחיד המשמעותי בין המסלולים לגילאים השונים הוא החלוקה בין מניות לאג"ח קונצרניות - ככל שהגיל עולה יותר אחוזים עוברים לאג"ח קונצרניות.

שנית, וכאן נכנסת השאלה/תהיה שלי: בכל המסלולים הישנים (לא תלויי גיל), אחוז האג"ח המיועדות הוא כ-30%, שזה המקסימום שהמדינה מאפשרת. לעומת זאת בכל המסלולים תלויי הגיל, רק כ20% נמצא באג"ח מיועדות, כאשר ה10% החסרים עברו לא למניות, אלא למזומן(!) ולאג"ח ממשלתי סחיר. למה? מישהו מוצא הגיון בזה? ואם זה הגיוני, למה לא עושים את זה גם במסלול הכללי ובשאר המסלולים שאינם תלויי גיל?
ההנחה בדרך כלל היא שאג"ח מיועדות הן הטבה שכדאי לנצל במלואה. היא בודאי עדיפה על מזומן או אג"ח ממשלתי סחיר בתשואות של היום. לא מסתדרת לי המדיניות הזאת. למישהו יש רעיון?

מאוד משונה, מעניין יהיה לדעת אם זה משהו ייחודי למגדל? עקרונית לפי הרפורמה שתוכננה, במקום 30% אג"ח מיועדות לכולם, היו אמורים להקצות אותן כך שחוסכים צעירים יקבלו 0% ופנסיונרים יקבלו משהו כמו 60%. הרעיון היה להכניס את זה כבר ב-Q1 של 2016 אבל obviously זה לא קרה, ונראה שזה השאיר את הקרנות בסוג של לימבו.

לעניין אג"ח קונצרניות במקום מניות -- זה טריק מוכר של המוסדיים בארץ; הרגולטור המטורלל מגביל מאוד את שיעור החשיפה המותרת שלהם למניות, אז הם מחפשים תחליפים. אג"ח קונצרני זה בעצם אג"ח בטעם מניות (בתוספת סיכון אשראי, אפסייד מוגבל ושאר מחלות...), ולכן חשיפת היתר לנכס ההשקעה הזה.

אגב, נראה שהלהיט החדש של המוסדיים במשבצת "משהו שהוא לא מניה אבל אמור להניב תשואה" זה תיקי משכנתאות שנרכשים ישירות מהבנקים.

מעניין, אם כי אין לי תובנות מיוחדות בנושא.
יש באמת את ההפחתה המתוכננת של אחוז האגח המיועדות בקרנות פנסיה של הצעירים (עד ל-0% בסופו של דבר), כמו ש @הסולידית ציינה, אבל זה יהיה מאוד הדרגתי - ״עד 2027 לפחות 25%, עד 2038 לפחות 15%״ (המלצת הועדה מאותה הכתבה שדורין קישרה אליה).

לרוע המזל מסלולים מותאמי גיל הם יחודיים לכל קרן פנסיה ובינתיים אין להן מושג מה עושים עם זה
אני מעדיף להמתין בצד עם המסלול הכללי עד שארגיש שהקרן שלי מתנהלת סביר
ואז אחליט על מסלול כללי בה מנייתי,מחקה או מותאם גיל.

אפשר להסתכל בדוח תרומה לרווח ולראות שם מה החלוקה לנכסים ומה אחוז הנכסים הלא סחירים. הבעיה היא שבמרבית מסלולי השקעה תלויי גיל מדובר במסלולים חדשים שנפתחו בשנה האחרונה (למעט מסלולי יעד לפרישה של מנורה מבטחים, וקרנות שהסבו את המסלול הכללי שלהם לתלויי גיל) ולכן כמות הנכסים שם קטנה ועיקר ההשקעה היא בתעודות סל, מזומן וכד'
דבר נוסף, לא תמיד אפשר ללמוד מצורת רישום הרכבי הנכסים בקרנות מה הנכסים האמיתים. ישנם נכסים שנרשמים כמניות אך בפועל יכל להיות מדובר בתעודת סל שכלל לא עוקבת אחרי מניות

שנם נכסים שנרשמים כמניות אך בפועל יכל להיות מדובר בתעודת סל שכלל לא עוקבת אחרי מניות
זה כבר ממש מעצבן :( זאת אומרת שאי אפשר בכלל לדעת במה משקיעים. אני לא מבינה למה לא מחייבים את קרנות הפנסיה לפרט את הנכסים בכל מסלול לחוד כמו שדורשים מקופות הגמל וקרנות ההשתלמות.

זה כבר ממש מעצבן :( זאת אומרת שאי אפשר בכלל לדעת במה משקיעים. אני לא מבינה למה לא מחייבים את קרנות הפנסיה לפרט את הנכסים בכל מסלול לחוד כמו שדורשים מקופות הגמל וקרנות ההשתלמות.
הבעיה הזאת קיימת גם בקופות גמל, אני מניח שבסופו של דבר האשמה תלויה באוצר שקובע כיצד לסווג את הנכסים

הבעיה הזאת קיימת גם בקופות גמל
הבעיה לא קיימת בקופות גמל וקרנות השתלמות, יש פירוט נכסים ברמת הנכס הבודד. למשל הנה כאן: https://www.migdal.co.il/He/MigdalMakefet/Investments/Nechasim/Pages/default.aspx
בטאב של קרנות פנסיה יש רק פירוט נכסים מסוכם על כל המסלולים ביחד, ואילו בטאב של קרנות השתלמות וקופות גמל יש פירוט לכל מסלול לחוד. כך זה גם בחברות אחרות שבדקתי.

לי יש בעיה אחת מרכזית עם המסלולים תלויי גיל,
כל הפואנטה היא שככל שהאדם צעיר יותר כך מסוגל ליטול סיכון גבוה יותר כי יהיה לו יותר זמן "לתקן" נפילות.
לדוגמא משקיע קלאסי ברוח @הסולידית שיום לפני מועד הפרישה המתוכנן נפגש באירוע סטייל 2008 והתיק שלו נחתך עמוק הוא ימתין עוד כמה שנים ואז יפרוש,
להבנתי, במסלול תלוי גיל הגוף המנהל יבצע רכישה כפויה כאשר החוסך יגיע לגיל שבו צריך לשנות את תמהיל הנכסים לא משנה מה הביצועים של התיק ואם יום קודם הייתה צניחה רצינית או ההפך. זה סיכון משמעותי לנעילת הפסדים.

להבנתי, במסלול תלוי גיל הגוף המנהל יבצע רכישה כפויה כאשר החוסך יגיע לגיל שבו צריך לשנות את תמהיל הנכסים לא משנה מה הביצועים של התיק ואם יום קודם הייתה צניחה רצינית או ההפך. זה סיכון משמעותי לנעילת הפסדים.
אני מסכימה איתך. זה נובע בעיקר מכך שיש מעט מדרגות גיל ולכן השינוי הוא לא הדרגתי כמו במקרה שמישהו מחזיק לבד תיק של 100 פחות גיל למשל. היתרון בכל זאת במסלול תלוי גיל שמשתנה באופן אוטומטי, הוא שמי שהתיק שלו נחתך ככה ידע על כך כמה שנים טובות לפני שהוא צריך לפרוש ולהסתמך על הפנסיה, כך שהוא יוכל להערך לקצבה קטנה יותר. זאת כמובן בהנחה שהוא יודע בכלל כמה כסף יש לו בתיק הפנסיה וכמה קצבה זה אומר שתהיה לו, הנחה בכלל לא מובנת מאליה לרוב האוכלוסיה.

התקשרתי לפני כשבוע לגוף שמנהל את קרן הפנסיה תלויית הגיל שלי לשאול מה תמהיל ההשקעות. כמה מניות, אגח ממשלתי וכו. נאמר לי שזה סוד מסחרי ואני וודאי לא מצפה שיחלקו איתי מידע כזה. ניסיתי לומר בקול חלוש משהו על זה שזה הכסף שלי. הטיעון הפתיע את הטלפנית, שאמרה שמישהו יחזור אלי. ממתין זה שבוע. ולא שאני חושב שהקרן שלי חשאית באופן מיוחד... מתסכל מאוד, מסכים עם @מרק עוגיות .

גם מתלבט בנושא - יש את הכתבה כאן מדה מרקר שטוענת שעקב מיעוט חוסכים כרגע יש לקרנות החדשות נכסים שלא יוכלו להשקיע בהן למשל נדלן.

http://www.calcalist.co.il/markets/articles/0,7340,L-3680103,00.html

נוטה גם לשבת על הגדר ולחכות לראות מה יהיה עם מסלולי תלויי הגיל אבל עדיין מתלבט.

מישהו עבר למסלול תלוי גיל ויכול להסביר למה כן כדאי לעבור ? החשיפה המוגדלת למניות נשמעת הגיונית אבל עוד משהו מעבר לזה ?

למה כן כדאי לעבור
אני בינתיים השתכנעתי שכדאי לחכות. לא כדאי להיות בין הראשונים במסלול עם מעט נכסים. אפשרות אחרת להגדלת החשיפה המנייתית היא לעבור למסלול מנייתי. אין בו השקעות לא סחירות, אבל גם לא אגחים קונצרניים ושאר מרעין בישין.

אני בינתיים השתכנעתי שכדאי לחכות. לא כדאי להיות בין הראשונים במסלול עם מעט נכסים. אפשרות אחרת להגדלת החשיפה המנייתית היא לעבור למסלול מנייתי. אין בו השקעות לא סחירות, אבל גם לא אגחים קונצרניים ושאר מרעין בישין.
שמתי לב שגם האיזון האקטוארי במסלולים החדשים שונה, וטוב יותר מאשר במסלולים ישנים... לפי פנסיה נט...

האיזון האקטוארי במסלולים החדשים שונה
אין ממש דרך לדעת אם שנה הבאה האיזון האקטוארי יהיה אותו דבר כמו שהיה שנה שעברה. ובמיוחד כיון שהמסלולים חדשים לדעתי זה אפילו עוד פחות מעיד על משהו לבדוק מה קרה בהם שנה שעברה. לא באמת היו להם נכסים או לקוחות אז.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
stamEhad קרנות פנסיה וקה"ש - האם הן "מנוטרלות מטח"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
לאץ' מבטחים - עמיתים קרנות פנסיה ותיקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
לואי וו החייאת קרנות פנסיה בהראל - האם אנו מבצעים טעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
י איך מחליטים בין קרנות פנסיה ל S&P 500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A בחירת מסלול קרנות פנסיה למורים / משרד החינוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
ש השוואה בין מסלולי קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
deussex קרנות פנסיה עוקבות S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
Y קרנות פנסיה בעת רילוקיישן זמני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ד פתיחת קרנות פנסיה והשתלמות בפעם הראשונה - הלמן אלדובי או מיטב ד"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
M החזקת מספר קרנות פנסיה למקסום תשואה דמוגרפית צרכנות פיננסית 28
9 קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 1
M האם ניתן להעריך לאיזה קרנות פנסיה יהיו יותר/פחות גרעונות אקטואריים? צרכנות פיננסית 7
J קרנות פנסיה מסורתיות אל מול מדדים צרכנות פיננסית 0
Myrath איחוד קרנות פנסיה אוף טופיק 2
A האם קרנות פנסיה ברירת מחדל צפויות להיות עם גרעון אקטאורי שלילי משמעותי? צרכנות פיננסית 108
ע ניהול סיכונים קרנות השתלמות+פנסיה צרכנות פיננסית 47
ramiv השוואת קרנות פנסיה - הפניקס מחקה מדד חו"ל - הראל מניות צרכנות פיננסית 2
T דיווח ומיסוי על קרנות פנסיה ישראליות לתושבי ארה"ב שוק ההון 5
D האם יש יתרון בהחזקת שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 7
Z איחוד קרנות פנסיה לא פעילות צרכנות פיננסית 10
Y קרנות פנסיה ברירת מחדל ( שאלת הכדאיות) צרכנות פיננסית 98
epk "מקבול" עבודה עם קרנות פנסיה למזעור דמי ניהול? צרכנות פיננסית 13
V איתור קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 6
ק שאלה על סוגי קרנות פנסיה מול גמל צרכנות פיננסית 45
M נעשה פה ריכוז/השוואה של קרנות פנסיה עם מסלולים מחקי מדד ברוח הסולידית? צרכנות פיננסית 190
M תשואות של קרנות פנסיה ברירת מחדל 2018 צרכנות פיננסית 26
א משיכת כספים ע"י יורשים מקרנות פנסיה של נפטר - עמיתים קרנות הפנסיה הותיקות צרכנות פיננסית 0
E העברת קרנות פנסיה/השתלמות/גמל להשקעה צרכנות פיננסית 2
D שני מעסיקים - שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 24
A דמי ניהול vs קרנות מחקות מדדי חו"ל בקרן פנסיה מקיפה צרכנות פיננסית 11
דור דורים קרנות פנסיה ברירת מחדל חדשות צרכנות פיננסית 44
ח איך אני משווה בין תשואות של קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 17
מתכנת דמי ניהול נומינלי/אפקטיבי? (קרנות פנסיה/השתלמות/גמל) צרכנות פיננסית 4
P קרנות פנסיה ברירת מחדל רלוונטיות לקרן לא פעילה? צרכנות פיננסית 16
מ מעבר בין קרנות פנסיה - מיטב דש צרכנות פיננסית 0
מ דוחות כספיים של קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 3
מ איחוד קרנות פנסיה אוטומטי - מתי זה קורה צרכנות פיננסית 8
Sinister קרנות פנסיה ברירת מחדל צרכנות פיננסית 0
ס האם קרנות פנסיה מאזנות עם אגח מיועדות? צרכנות פיננסית 3