• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שני מעסיקים - שתי קרנות פנסיה?

d.ariel

משתמש רגיל
דירוג
50
היי
רקע
עד לאחרונה עבדתי אצל מעסיק יחיד, עם הסכם עם אחת מקרנות הפנסיה הגדולות (נקרא לה "בראל" לצורך העניין) בדמי ניהול אטרקטיבים למדי.
לאחרונה ירדתי לחצי משרה והתחלתי לעבוד במקביל בחצי משרה נוספת אצל מעסיק אחר, עם הסכם עם קרן פנסיה גדולה אחרת (לשם הדיון נכנה אותה "עוף החול"), בדמי ניהול טובים, אם כי לא כמו אצל המעסיק הראשון.

דיברתי עם "בראל" וביקשתי לשמור לי את אותם התנאים גם עבור המעסיק השני. אחרי מיקוח קצר הנציג ירד מעט לעומת התנאים שהציע בהתחלה, אבל לא התקרב לאלו שהציעו "עוף החול". יש לציין שמהמעסיק השני המשכורת תהיה נמוכה יותר, ובנוסף, אני כן מעוניין לשמור את התנאים הנוכחיים שיש לי מהמעסיק הראשון, ככה שיכולת המיקוח שלי לא הייתה בשמיים.

השאלה
על פניו, אני חושב לפתוח פשוט שתי קופות, אחת אצל כל קרן, אחת מכל מעסיק. האם יש איזה חסרון לפתיחת שתי קרנות פנסיה אצל שתי חברות שונות? האם ישנם שיקולים נוספים שאני צריך לקחת בחשבון (שמירה על זכויות למשל?)
האם ישנם שיקולים לפזר את הסכום הצבור בין שתי הקרנות, או להתחיל בחדשה מאפס? או להעביר את כל הסכום לקרן של "עוף החול" בה דמי הניהול מתוך הצבירה מעט נמוכים יותר (בפער מינורי)?
ובאותו הקשר עלתה בי השאלה: האם כדאי ואפשרי לפתוח קרן פנסיה נוספת באחת מקרנות ברירות המחדל, בהן דמי הניהול מהצבירה נמוכים אף יותר, ולא להפקיד בהם חודשית? כלומר, להפקיד לשתי הקרנות האחרות בדמי ניהול נמוכים מתוך ההפקדה ואת הכסף הצבור להעביר אחת לתקופה לקרן ברירת מחדל בין דמי הניהול מהצבירה נמוכים יותר? או שזה בעיקר כאב ראש ובלאגן?

"עוף החול"
:lol:

להפקיד לשתי הקרנות האחרות בדמי ניהול נמוכים מתוך ההפקדה ואת הכסף הצבור להעביר אחת לתקופה לקרן ברירת מחדל
לדעתי זה עלול לפגוע לך בתקופת האכשרה בקרנות הפעילות.
למה שלא תפקיד ישר לברירת מחדל? תבדוק עד כמה משמעותי ההבדל בדמי הניהול השנתיים. אולי זה רק כמה עשרות שקלים...

האם כדאי ואפשרי לפתוח קרן פנסיה נוספת באחת מקרנות ברירות המחדל
לא מומחה לפנסיה אבל למיטב הבנתי קרן שלא מפקידים אליה עוברת לסטטוס לא פעיל אחרי תקופה, והכספים אמורים להתנייד אוטומטית לקרן פעילה... (אשמח אם מישהו יתקן אותי אם זה לא נכון)

כשהצבירה נמוכה אתה משלם פרמיות גבוהות יותר על ביטוחי אבדן כושר עבודה ושארים, כך שיש יתרון באיחוד הקרנות.

קח בחשבון שאם אתה חוצה תקרות (קצבה מוכרת \ מזכה או תקרת הפקדות לקרן פנסיה מקיפה), הניהול יהיה מורכב יותר בתיאום בין שתי הקרנות. אין לי מושג איך הוא עובד במקרים כאלו.

לדעתי זה עלול לפגוע לך בתקופת האכשרה בקרנות הפעילות.
היום בהרבה קופות (כל אלו שבדקתי) תקופת האכשרה לא נפגעת. מה שכן נפגע זה גובה הכיסוי הביטוחי, שבחמש השנים הראשונות מניח שבמקרה מוות יש לעמית גם את הצבירה שהועברה לקרן אחרת. המשמעות היא שלא תוכל גם לקבל כיסוי מלא מהקרן הפעילה, ובנוסף לקבל כיסוי כ"עמית לא פעיל" מהקרן הלא פעילה, אלא הכיסוי הכולל ביחד כעמית פעיל ועמית לא פעיל יהיה קרוב לזה שלפני ההעברה של הצבירה.

זה פוגע בכיסוי הביטוחי אם מיד לאחר ההעברה הקרן המקבלת הלא פעילה יורדת בתשואות, או אם תמשוך ממנה (ותשלם מס) בלי שהקרן המעבירה מודעת לזה.

למה שלא תפקיד ישר לברירת מחדל? תבדוק עד כמה משמעותי ההבדל בדמי הניהול השנתיים. אולי זה רק כמה עשרות שקלים...
מסכים.
כשהצבירה נמוכה אתה משלם פרמיות גבוהות יותר על ביטוחי אבדן כושר עבודה ושארים, כך שיש יתרון באיחוד הקרנות.
זה נכון כשיש צבירה בקרן לא פעילה. בשתי קרנות פעילות, סך הכיסוי הביטוחי הוא לפי ההפקדות השוטפות של שתיהן, והצבירה של שתיהן. במיזוג קרן קטנה לקרן גדולה, הכיסוי הביטוחי יעלה הרבה בקרן הבודדת, והצבירה תעלה קצת. אולי יש הבדל אבל הוא יהיה קטן.

זה נכון כשיש צבירה בקרן לא פעילה. בשתי קרנות פעילות, סך הכיסוי הביטוחי הוא לפי ההפקדות השוטפות של שתיהן, והצבירה של שתיהן. במיזוג קרן קטנה לקרן גדולה, הכיסוי הביטוחי יעלה הרבה בקרן הבודדת, והצבירה תעלה קצת. אולי יש הבדל אבל הוא יהיה קטן.

אני לא בטוח שהבנתי, אבל אנסה להסביר את עצמי שוב:
גובה הפרמיה שאתה משלם על ביטוח שארים הוא בין היתר נגזרת של הצבירה שיש לך בקרן. אם צברת 100K תשלם פחות על הביטוח לעומת צבירה של 50K, אפילו שההפקדות החודשיות הן זהות.
לכן, אם יש קרן אחת שעומדת לא פעילה (ולא נגבים ממנה כיסויים ביטוחיים בכלל) אבל יש בה צבירה מסוימת, יש יתרון בלאחד אותה עם הקרן הפעילה, כך שבקרן הפעילה הפרמיה שלך לביטוח שארים תהיה נמוכה יותר.

גובה הפרמיה שאתה משלם על ביטוח שארים הוא בין היתר נגזרת של הצבירה שיש לך בקרן. אם צברת 100K תשלם פחות על הביטוח לעומת צבירה של 50K, אפילו שההפקדות החודשיות הן זהות.
מדוע ?
לא גובים באופן יחסי מכל המבוטחים ?
הפקדתי 10K לוקחים לי 2% הפקדתי 100K לוקחים לי 2% ? לא כך ?

מדוע ?
לא גובים באופן יחסי מכל המבוטחים ?
הפקדתי 10K לוקחים לי 2% הפקדתי 100K לוקחים לי 2% ? לא כך ?

אני לא מדבר על דמי הניהול שהם אכן אחידים. אני מדבר על תשלום על כיסויים ביטוחיים שהם מחושבים אינדיבידואלית.

אני לא מדבר על דמי הניהול שהם אכן אחידים. אני מדבר על תשלום על כיסויים ביטוחיים שהם מחושבים אינדיבידואלית.
חיובי, הבנתי שאתה מדבר על הביטוחים. האם האיזון האקטוארי לא מחושב באופן יחסי?

חיובי, הבנתי שאתה מדבר על הביטוחים. האם האיזון האקטוארי לא מחושב באופן יחסי?

כאמור הוא מחושב באופן אינדיבידואלי, וזה גם הגיוני: מי שצבר סכום גבוה בקרן שלו, לחברה המנהלת יש מאיפה לשלם לשארים. כשצברת סכום נמוך, החברה תצטרך לקחת את זה משאר החוסכים.

... אם יש קרן אחת שעומדת לא פעילה (ולא נגבים ממנה כיסויים ביטוחיים בכלל)...
אולי אני לא הבנתי נכון, אבל אני חושב שכאן הוא מתלבט אם להחזיק שתי קרנות פעילות במקביל (משני מעסיקים שונים).

אולי אני לא הבנתי נכון, אבל אני חושב שכאן הוא מתלבט אם להחזיק שתי קרנות פעילות במקביל (משני מעסיקים שונים).

אותו סיפור, יש יתרון בלאחד את הקרנות

אם יש לו כיסוי ביטוחי פעיל בשתי הקרנות, הכיסוי הביטוחי בקרן הממוזגת יהיה סכום הכיסוי הביטוחי בשתיהן. בניגוד לקרן פעילה ולא-פעילה, שבה הכיסוי הביטוחי נשאר אותו דבר, ורק הצבירה עולה.

אותו סיפור, יש יתרון בלאחד את הקרנות
הייתי שואלת את @נדב
עד כמה שידוע לי, בכל מקרה נפתחות פוליסות שונות לכל מעסיק, גם אם מדובר על אותה חברת ביטוח ואותה קרן. אי אפשר לחבר לפוליסה אחת שני
מעסיקים שונים, אז אין כאן סיפור של איחוד קרנות כמו במצב של קרן לא פעילה שתמזגת עם הקרן הפעילה.

יש פירוט הפקדות בנפרד לכל מעסיק שנשמר כנראה לעולמים (יש שם פירוט הפקדות של מעסיק היסטורי אחר מלפני עשרים שנה)

ניתן להפקיד משני המעסיקים לאותה קרן פנסיה, כמו שכתבו עלות הכיסוי לשארים תיגזר לפי המשכורת המשותפת, תקופת האכשרה תחשב לך לפי המעסיק הותיק ביותר.

כל הפקדה תרשם בהתאם למעסיק שביצע אותה, אולי בדוח השנתי זה יראה קצת מלבלבל (לא מופיע שם שם המעסיק) אבל בכל דוח אחר או במידע האישי תוכל לראות את הבחנה בין המעסיקים.

[שנתיים אחרי ההודעה הקודמת ^]

נתקלתי בכתבה מ-2017 שטוענת:
כיום, על פי החוק, לא ניתן להחזיק בשתי קרנות פנסיה פעילות

האם זה נכון, והאם גם כעמית עצמאי?

@d.ariel
אופצייה נוספת שהיתי שוקל: להשאיר את הקרן הראשונה /הראשית, ואת השנייה לפתוח כקופת גמל IRA "כסף נטו", ללא ביטוחים, ללא אג"ח מיועד, במסלול מנייתי/מחקה סנופי.
בכל מקרה שווה להעמיק בקריאה בבלוג פנסיוני של נדב

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P איזה מחברות הפנסיה עם אאוטסורסינג לממשק מעסיקים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
T עזרה ב101 שני מעסיקים מיסים 1
ה האם תנאי הפנסיה נשמרים במעבר בין מעסיקים? שוק ההון 6
unrealx 2 מעסיקים, משרה מלאה + לפי שעות שוק ההון 12
קפה שחור המסלקה הפנסיונית - מעסיקים צרכנות פיננסית 2
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
א שתי שאלות בסיסיות לקראת פתיחת חשבון בניירות ערך שוק ההון 5
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
סול שתי דירות במקום אחת נדל"ן 4
ס שתי קרנות סל זהות בביצועים, אך שונות במחיר, עמלות וגודל. מה הייתם קונים? שוק ההון 8
A הבדלים בתשואה בין שתי קרנות העוקבות אחר אותו מדד שוק ההון 11
י מה גורם להבדל בין שתי קרנות זהות שנסחרות באותו המטבע? שוק ההון 7
ל שתי שאלות על אג"ח וקניה בדולר שוק ההון 1
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A השוואה בין שתי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 4
I חישוב החזר מס לשכיר במעבר בין שתי עבודות מיסים 4
J שתי שאלות על משכנתא: (1) משכון נכס קיים לטובת סגירת משכנתא אחרת (2) ריהוט וגמר נדל"ן 8
M שתי שאלות על קרנות מחקות שוק ההון 1
L שתי שאלות קצרות על מערכות מסחר וקרנות נאמנות מחקות בארצות הברית. שוק ההון 4
Z האם לעקור שתי שיניים שבורות שלא כואבות? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
R פתיחת שתי קרנות השתלמות - שכיר ועצמאי שוק ההון 15
ע שתי שאלות ברשותכם נדל"ן 4
O כמה דומות ההחזקות של שתי קרנות שוק ההון 3
J ניכוי מס הכנסה עם שתי משרות במקביל מיסים 1
נ שאלה טכנית - אפשר לתת שתי פקודות לימיט בכיוונים שונים? שוק ההון 2
A שתי שאלות של מתחיל שוק ההון 0
M קניית דירה בבניין ש"כלוא" בין שתי אתרי תמ"א נדל"ן 3
D האם יש יתרון בהחזקת שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 7
הק995 שתי דעות מנוגדות עם השלכות עצומות. מה דעתכם? שוק ההון 18