• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרנות פנסיה ברירת מחדל ( שאלת הכדאיות)

yk304

משתמש רגיל
דירוג
163
מה ההבדל בין קרנות הפנסיה ברירת מחדל לבין הקרנות חברות ?
נכון, דמי הניהול שם יותר גבוהים אבל הרי ברור שאי אפשר להרוויח משהו על כלום.
כלומר, נניח המדינה יוצרת מכרז למכירת נייר טואלט מאוד בזול אז בטוח יש לזה מחיר. אולי נייר הטואלט יהיה פחות איכותי ואולי קשה להשיג אותו ועוד ועוד.....
שאלתי העיקרית: בגלל שאין מתנות חינם. מה מפסיד מי שמצטרף לקרן פנסיה ברירת המחדל? באלמן אדובי ושאר החברות שמציעות קרנות פנסיה ברירת מחדל.

עשיתי חיפוש והשוואה באינטרנט ולא הצלחתי למצוא מידע ברור..... ההנחה שלי היא כזאת:
"מהיום - מעסיקים יחוייבו לצרף עובדים חדשים לאחת מקרנות הפנסיה המוזלות" - לינק
התוצאה של זה:
עוד ריכוזיות למספר קטן מאוד של קרנות השקעה שיפעלו כאדר מה שיכול להערכתי להפיל את הקרנות הוותיקות. בנוסף הדבר יגרום לכוח אפסי של קרנות הפנסיה החדשות להעדיף השקעות יותר טובות (אם בכלל זה אפשרי) ולכן יש סיכוי רב שכל החברות יצטרכו חילוץ וספיגת הפסדים לעצמם ולחוסכים.

מה ההבדל בין קרנות הפנסיה ברירת מחדל לבין הקרנות חברות ?
נכון, דמי הניהול שם יותר גבוהים אבל הרי ברור שאי אפשר להרוויח משהו על כלום.
כלומר, נניח המדינה יוצרת מכרז למכירת נייר טואלט מאוד בזול אז בטוח יש לזה מחיר. אולי נייר הטואלט יהיה פחות איכותי ואולי קשה להשיג אותו ועוד ועוד.....
שאלתי העיקרית: בגלל שאין מתנות חינם. מה מפסיד מי שמצטרף לקרן פנסיה ברירת המחדל? באלמן אדובי ושאר החברות שמציעות קרנות פנסיה ברירת מחדל.

עשיתי חיפוש והשוואה באינטרנט ולא הצלחתי למצוא מידע ברור..... ההנחה שלי היא כזאת:
"מהיום - מעסיקים יחוייבו לצרף עובדים חדשים לאחת מקרנות הפנסיה המוזלות" - לינק
התוצאה של זה:
עוד ריכוזיות למספר קטן מאוד של קרנות השקעה שיפעלו כאדר מה שיכול להערכתי להפיל את הקרנות הוותיקות. בנוסף הדבר יגרום לכוח אפסי של קרנות הפנסיה החדשות להעדיף השקעות יותר טובות (אם בכלל זה אפשרי) ולכן יש סיכוי רב שכל החברות יצטרכו חילוץ וספיגת הפסדים לעצמם ולחוסכים.
כמה נקודות:
1. לזול יש מחיר - לפעמים כן ולפעמים לא. למשל, אופניים הרבה יותר זולות ממכונית, ונוסעות יותר לאט. רכב ישן ורכב חדש נוסעים באותה המהירות רוב הזמן אבל הרכב החדש מתקלקל פחות. רכב חדש זול ורכב חדש יקר - גם מתקלקלים פחות או יותר באותה תדירות, והפער במחיר מתבטא בעיקר בדברים הנלווים, אבל הנסיעה עצמה היא אותו הדבר. עד היום, ברירת המחדל של המעסיקים היתה לרכוש לעובדים את רכב היוקרה.
השאיפה של מכרז ברירת המחדל היא להרזות את הקרנות בחלק היוקרה, ולא בחלק של ניהול הכסף.
ספציפית במקרה שלנו, זה הושג על ידי כך שהקרנות שזכו לא עובדות עם סוכני שיווק ולא משלמות להם עמלה, אלא ישירות מול המעסיקים. הן לא צריכות להתאמץ לשווק כי הן מקבלות הרבה לקוחות בברירת מחדל.
2. ריכוזיות - כל הקרנות שזכו הן קרנות קטנות בצבירה. גם ההפקדות השוטפות שעוברות דרכן זה רק לעובדים חדשים, ייקח להם זמן עד שיחזיקו בחלק ניכר מההפקדות, ועוד הרבה יותר זמן להגיע לצבירה של הותיקות. אני חושב שבכל מדד של ריכוזיות, אם נמדוד אותו ביחס לצבירה, המהלך יוריד את הריכוזיות.
3. הקרנות הותיקות - מנהלות הרבה כסף ומקבלות דמי ניהול גבוהים מאוד מצבירה קיימת. הן לא יפלו בגלל ירידה בהפקדות חדשות. הן אולי ינסו להתייעל ולחתוך את הסוכנים.

בגלל שאין מתנות חינם
זה לא חינם, זה מחיר השוק (מכרז= מחיר שוק)
זה שלוקחים בחברות אחרות מעל מחיר השוק לא אומר כלום על טיבם
מה מפסיד מי שמצטרף לקרן פנסיה ברירת המחדל?
את העונג לשלם יותר על אותו מוצר
התוצאה של זה:
- אין שום ריכוזיות בקרנות ברירת המחדל, יש ריכוזיות בחברות הביטוח שמעדיפות לעשוק את מבוטחייהן בצוותא
- לגביי השקעות טובות \ גרועות, זה לא משנה לך,
אתה בוחר קודם את מסלול ההשקעה ואז את המקום שבו מיישמים את זה הכי קרוב לרצונך
ולכן יש סיכוי רב שכל החברות יצטרכו חילוץ
זה שלא בטוח שתהיה לנו פנסיה זה דיון ישן שעדיין לא הוכרע
אבל זה לא קשור לכמות הדמי ניהול שלוקחים לנו
באופן רוחבי כל קרנות הפנסיה מחזיקות "ארגז מוצרים" חופף כמעט ב 100%

אתה מניח שהחברות היקרות פעלו/פועלות עם שולי רווח מינימליים, אבל זה לא המצב.

אתה מניח שהחברות היקרות פעלו/פועלות עם שולי רווח מינימליים, אבל זה לא המצב.
ברור שהם פעו לא בשולי רווח מינימליים.... אף אחד לא מתנדב כאן. הם פעלו בשוק סגור ועכשיו השוק עוד יותר סגור.....

עוד אציין ששוק הפנסיה מהצד של החברות המציעות עבר שינוי קפיטליסטי לטובה
המדינה עשתה כאן טוב שנתנה את כוח הבחירה למבוטחים ויצרה קרקע תחרותית באמצעות מכרז
בנוסף היא מנעה מהמעסיקים לשתף יד אחת עם הסוכנים כדי להכניס את העובדים ל"בריכה" אחת
מעסיק שמונע את חופש הבחירה מהעובד לאן ילך כספו קיבל מעמד של עבירה פלילית, לא צחוק

כמובן שהיא עדיין מתערבת בתוכן, אבל זה כבר גם עבר להחלטת המבוטח (IRA)

הוא פתוח לרווחה
קשה לי להבין מאיזה מידע אתה ניזון
תוכל לשתף?
הוא לא פתוח.
קרן שלא זכתה במכרז, לא יכולה לשכנע מעסיק לחתום על הסכם לגבי העובדים החדשים שלו. גם לא בדמי ניהול יותר נמוכים מקרנות ברירת המחדל. כדי לחתום איתה, הוא חייב לערוך מכרז מול כל הקרנות האחרות, ולהרבה מעסיקים אין כוח לזה.

זה לא חינם, זה מחיר השוק (מכרז= מחיר שוק)
זה שלוקחים בחברות אחרות מעל מחיר השוק לא אומר כלום על טיבם
מכרז זה לא מחיר שוק...... ברגע שאתה עובד מול המדינה תמיד המחיר הוא הרבה יותר יקר. כנראה מה שהגדשתי הוא עוד סיבה.....

- אין שום ריכוזיות בקרנות ברירת המחדל, יש ריכוזיות בחברות הביטוח שמעדיפות לעשוק את מבוטחייהן בצוותא
בטח שיש ריכוזיות... זה רחוק משוק חופשי. המצב החדש רק החמיר את המצב.....
.
אתה בוחר קודם את מסלול ההשקעה ואז את המקום שבו מיישמים את זה הכי קרוב לרצונך
יש לך מושג כמה אפשרויות השקעה יש בקרנות הישנות והחדשות?

באופן רוחבי כל קרנות הפנסיה מחזיקות "ארגז מוצרים" חופף כמעט ב 100%
למה שחברה שמרוויחה הרבה פחות תתן אותו מוצר בדיוק? זה לא נשמע הגיוני.... אין כסף בחינם בשוק מאוד תחרותי. יש אולי בשוק האומנים ששם אפשר לעבוד הרבה פחות בגלל יצירה מאוד ייחודית.

3. הקרנות הותיקות - מנהלות הרבה כסף ומקבלות דמי ניהול גבוהים מאוד מצבירה קיימת. הן לא יפלו בגלל ירידה בהפקדות חדשות. הן אולי ינסו להתייעל ולחתוך את הסוכנים.
אוקי... אז מצאת את הבעיה. אם אין טיוח וביקורת אז יש להם פחות אינטרס להיות טובים.

מעסיק שמונע את חופש הבחירה מהעובד לאן ילך כספו קיבל מעמד של עבירה פלילית, לא צחוק
הכל בתאוריה... מניסיון..... לקח לי מעל חצי שנה לעבור לקרן ברירת מחדל..... עשיתי זאת בשביל הספורט..... בזבז זמן מוחלט.

קרן שלא זכתה במכרז
אתה מודע לזה שהם לא השתתפו בכלל, נכון?
ובכל זאת נקבע רף מכסימלי לדמי הניהול
ונחש מה? לא רק שהחברות הציעו נמוך ממנו, אלא גם חברה זוכה הורידה את מחיר הצעתה למרות שזכתה במחיר גבוה (הלמן)

לגביי החוק, מעסיק שרוצה לאגד את העובדים שלו לאחת מקרנות לא ברירת המחדל עושה זאת באופן פשוט
50% זה הדמי ניהול (בהתחשב ברף המכרז) , 50% זה יכולת השווק של הסוכן
בצירוף 2 המרכיבים הללו, העובד יהיה רשאי להקשיב למה שיש להציע
ולסרב אם ירצה

למעסיק אין שום צורך, יכולת או הכרח להתערב בעתיד של העובד
המעסיק הוא לא אינטרס
המעסיק לא אמור "ללחוש" לעובד באוזן
הוא צריך להציג בפניו את כל האפשרויות גם עם הם לא מוצאות חן בעיניו או גורפות לו "סיבוך בירוקרטי"
להגיד כן, על מה שעובד הצביע ולמלא אחר הוראות החוק
בתור מעסיק, אני אומר לך שאם מעסיק מתערב לך בעיניינים זאת לא זכותו, ואתה שומר לעצמך את הזכות להגיד לו זאת במידה וזה קורה
ואפילו להתלונן חיצונית

יש לך מושג כמה אפשרויות השקעה יש בקרנות הישנות והחדשות?
יש לי, הן מוגבלות מאוד
מה הנקודה? מה זה אפשרויות השקעה? מסלולי השקעה?
ברגע שאתה עובד מול המדינה
זה נכון כמעט בכל תחום, בתחום הזה אתה סתם חמוץ, לא ברור למה
למה שחברה שמרוויחה הרבה פחות תתן אותו מוצר בדיוק?
עלויות תווך, מעבר לעידן הטכנולוגי
צימצום העבודה האנושית-רובוטית והחלפתו באלגוריתם
אתה יודע שלאורך קיום האנושות מה שמקדם אותנו ביצירת ערך זה התייעלות?
התייעלות חוסכת כסף ומביאה שולי רווח סבירים לעסק
כולם מרוויחים, על אותו שירות
אולי נכון שלהיום יש לו חבלי לידה, אבל בכל היבט, טעויות אנוש מצומצמות לרמות אפסיות באמצעות קוד
אני לא יודע אם הכרת את הג'ונגל שהיה פה לפני 5 שנים, אבל היום זה גן עדן
דוג: הדיווח האחיד סוף סוף הגיע למחוזותינו
לאט לאט, העובד יבין יותר את הכח והאפשרויות שיש לו
נכון להיום הוא עדיין עושה מה שאומרים לו (עדר)

הכל בתאוריה... מניסיון..... לקח לי מעל חצי שנה לעבור לקרן ברירת מחדל..... עשיתי זאת בשביל הספורט..... בזבז זמן מוחלט.
זה שיש מעסיקים חרא, זה ברור, גם לי היו כאלה
מה קשור המנגנון?
כן, זאת מכונה ישנה שדורשת ליטרים של שמן כדי לזוז
אתה אומר את זה כאילו בהשוואה לקופות אחרות יש טיפולים של 3 ימים בבקשה

יש ויש, לפסול חברות על מוקשים במערכת, זה ממש בא ממקום אישי, כי הגיון אני לא רואה

לקח לי מעל חצי שנה לעבור לקרן ברירת מחדל
לא יודע איך הצלחת לגרום לזה לקחת כל כך הרבה זמן.
נרשמתי לקרן ברירת מחדל באינטרנט.
למחרת יצרו איתי קשר הסבירו מה חסר, ניגשתי עם זה לאחראית שכר אצלנו והפקדה הקרובה כבר נכנסה לקרן החדשה.
לאחר מכן עשיתי איחוד קרנות והקרן הישנה עברה גם. בדרך היה טלפון של הסוכן כדי לנסות לשכנע אותי לא לעבור.
כל התהליך הסתיים תוך חודשיים.

לא יודע איך הצלחת לגרום לזה לקחת כל כך הרבה זמן.
נרשמתי לקרן ברירת מחדל באינטרנט.
למחרת יצרו איתי קשר הסבירו מה חסר, ניגשתי עם זה לאחראית שכר אצלנו והפקדה הקרובה כבר נכנסה לקרן החדשה.
לאחר מכן עשיתי איחוד קרנות והקרן הישנה עברה גם. בדרך היה טלפון של הסוכן כדי לנסות לשכנע אותי לא לעבור.
שתידע לך שלקרן חדשה לוקח 3 ימים להפתח במיטב דש
מספיק שאתה שולח מספר ת.ז של העובד עם התשלום ב 14 לחודש ומדווח דרך המערכת הממוחשבת
העובד יכול להרשם לאתר וב 18 הוא כבר רואה את היתרה
האמת היא שאני מציין את זה ספציפית כי הם הפתיעו אותי לטובה (בפן הטכנולוגי-בירוקרטי)

להפתח במיטב דש
פתחתי במיטב דש בתנאי המכרז הקודם. בערב מילאתי את הניירות.
למחרת הקרן כבר נפתחה עבורי עם כל הפרטים אותם נתתי למעסיק. ההפקדה הקרובה נכנסה לשם והחל מרגע זה זאת קרן פעילה עם התנאים שהובטחו אז.
במקביל יצא הנחיה כי קרן פנסיה תשלח סמס על כל הפקדה אז ביקשתי וכל חודש מקבל סמס.

בתור מעסיק, אני אומר לך שאם מעסיק מתערב לך בעיניינים זאת לא זכותו, ואתה שומר לעצמך את הזכות להגיד לו זאת במידה וזה קורה
הוא לא מתערב...... פשוט לא מעניין אותו.
יש לי, הן מוגבלות מאוד
כמו שחשבתי....
אתה יודע שלאורך קיום האנושות מה שמקדם אותנו ביצירת ערך זה התייעלות?
כן..... אבל רוב העובדים היום הם עובדים בגלל התערבות המדינה. בשוק חופשי היה ניתן להפעיל חברות כאלו עם הרבה פחות עובדים.

מבין.....היה חסר טופס והפקידה לא הייתה ועוד ועוד....

כמו שחשבתי....
מה חשבת?
קרן פנסיה היא קרן פנסיה לא משנה באיזו חברה היא עובדת, היא פועלת על מתן מסלולים "קבועים" אשר מתפרסים לרוחבי כל החברות
אם ברצונך להיות גמיש יותר בתוכן ההשקעה שלך יש את קופות הגמל
לא רק שהם זולות יותר (מבלי להתייחס לרכיב הביטוחי החסר) הן גמישות יותר

כן..... אבל רוב העובדים היום הם עובדים בגלל התערבות המדינה. בשוק חופשי היה ניתן להפעיל חברות כאלו עם הרבה פחות עובדים.
עם זה אני מסכים, אבל שים לב מי ניגש למכרז ומי לא
חברות הביטוח אשר עמוסות בהון לקוחותיהן לא חושבות על הלקוח, למרות שהן כן התחילו להוריד מחירים בחלקן, הופעל עליהם קצת לחץ ולא רצו להשאר "אטומים" לשוק

מיטב דש לקחה את המרכז הראשון אבל היא לא היתה מוכנה לו, היה לה כמות זעומה של עובדים, ככל שעלו כמות המצטרפים התיישר גם החלק הזה
נכון להיום אני חושב שהם הגיעו ליישורת כלשהי מבחינת שירות לנפש
אבל הם השקיעו ב Backbone שחוסך כ 90% מהעבודה האנושית

מי שתומך בהשארת עובדים שניתן להחליף ע"י קוד לעולם ישית את העלות הזו על לקוחותיו, אין כאן חדש

שהאפשרויות ההשקעה מאוד מוגבלות.
כן, כי יש תקנון והכל מפוקח
לא שזה מפריע לבצע עיסקאות כושלות במיוחד בתחום הגמיש של הנכסים הלא סחירים
אבל דוחפים לקרנות הפנסיה הרבה דברים מקומיים בכוח והן לא מרבות לסחור בחו"ל (לא ברור למה)
בנוסף יש את משקולת האג"ח המיועדות שדיי גורמת לקרנות "להתעצל" במונחי סיכון, זאת תחושה שלי והיא לא מבוססת אז אבקש לסייג

אבל דוחפים לקרנות הפנסיה הרבה דברים מקומיים בכוח והן לא מרבות לסחור בחו"ל (לא ברור למה)
הגיוני!
בנוסף יש את משקולת האג"ח המיועדות שדיי גורמת לקרנות "להתעצל" במונחי סיכון, זאת תחושה שלי והיא לא מבוססת אז אבקש לסייג
הסיכון הכי גדול זה לחפש את החוסר סיכון..... בסוף הם יבינו את זה בדרך הקשה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A האם קרנות פנסיה ברירת מחדל צפויות להיות עם גרעון אקטאורי שלילי משמעותי? צרכנות פיננסית 108
M תשואות של קרנות פנסיה ברירת מחדל 2018 צרכנות פיננסית 26
דור דורים קרנות פנסיה ברירת מחדל חדשות צרכנות פיננסית 44
P קרנות פנסיה ברירת מחדל רלוונטיות לקרן לא פעילה? צרכנות פיננסית 16
Sinister קרנות פנסיה ברירת מחדל צרכנות פיננסית 0
א קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
stamEhad קרנות פנסיה וקה"ש - האם הן "מנוטרלות מטח"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
M מדוע קיים אצלי פער גדול בין קרנות פנסיה והשתלמות בעלות מסלול זהה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
לאץ' מבטחים - עמיתים קרנות פנסיה ותיקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
לואי וו החייאת קרנות פנסיה בהראל - האם אנו מבצעים טעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
י איך מחליטים בין קרנות פנסיה ל S&P 500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A בחירת מסלול קרנות פנסיה למורים / משרד החינוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
ש השוואה בין מסלולי קרנות פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
deussex קרנות פנסיה עוקבות S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
Y קרנות פנסיה בעת רילוקיישן זמני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ד פתיחת קרנות פנסיה והשתלמות בפעם הראשונה - הלמן אלדובי או מיטב ד"ש? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
M החזקת מספר קרנות פנסיה למקסום תשואה דמוגרפית צרכנות פיננסית 28
9 קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 1
M האם ניתן להעריך לאיזה קרנות פנסיה יהיו יותר/פחות גרעונות אקטואריים? צרכנות פיננסית 7
J קרנות פנסיה מסורתיות אל מול מדדים צרכנות פיננסית 0
Myrath איחוד קרנות פנסיה אוף טופיק 2
ע ניהול סיכונים קרנות השתלמות+פנסיה צרכנות פיננסית 47
ramiv השוואת קרנות פנסיה - הפניקס מחקה מדד חו"ל - הראל מניות צרכנות פיננסית 2
T דיווח ומיסוי על קרנות פנסיה ישראליות לתושבי ארה"ב שוק ההון 5
D האם יש יתרון בהחזקת שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 7
Z איחוד קרנות פנסיה לא פעילות צרכנות פיננסית 10
epk "מקבול" עבודה עם קרנות פנסיה למזעור דמי ניהול? צרכנות פיננסית 13
V איתור קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 6
ק שאלה על סוגי קרנות פנסיה מול גמל צרכנות פיננסית 45
M נעשה פה ריכוז/השוואה של קרנות פנסיה עם מסלולים מחקי מדד ברוח הסולידית? צרכנות פיננסית 190
א משיכת כספים ע"י יורשים מקרנות פנסיה של נפטר - עמיתים קרנות הפנסיה הותיקות צרכנות פיננסית 0
E העברת קרנות פנסיה/השתלמות/גמל להשקעה צרכנות פיננסית 2
D שני מעסיקים - שתי קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 24
A דמי ניהול vs קרנות מחקות מדדי חו"ל בקרן פנסיה מקיפה צרכנות פיננסית 11
ח איך אני משווה בין תשואות של קרנות פנסיה? צרכנות פיננסית 17
מתכנת דמי ניהול נומינלי/אפקטיבי? (קרנות פנסיה/השתלמות/גמל) צרכנות פיננסית 4
מ מעבר בין קרנות פנסיה - מיטב דש צרכנות פיננסית 0
מ דוחות כספיים של קרנות פנסיה צרכנות פיננסית 3
מ איחוד קרנות פנסיה אוטומטי - מתי זה קורה צרכנות פיננסית 8
ס האם קרנות פנסיה מאזנות עם אגח מיועדות? צרכנות פיננסית 3
nicepo1 עמלות נסתרות קרנות פנסיה,השתלמות,גמל. צרכנות פיננסית 11
מ קרנות פנסיה - הרכב השקעות במסלולים תלויי גיל צרכנות פיננסית 20
daat99 איזה קרנות פנסיה מנייתיות עם חשיפה לחו"ל יש לנו? שוק ההון 9