• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קרן כספית

אספרסו

משתמש רשום
דירוג
4
היי,

אשמח למספר הבהרות בכלי קרן כספית.

1) האם הכלי מבטיח תשואה קבועה בדומה לפיקדון בבנק בריבית קבועה?
2) ממתי הכלי קיים? למה יש סביבו באז כל כך גדול?

הכלי נועד להחזיק נכסים חסרי סיכון (או כמעט חסרי סיכון), מק"מים, פק"מים, אג"ח בדירוג גבוה, כולם לטווח קצר מאוד (מח"מ כולל עד 90 יום) מה שממזער חשיפה לשינויים לא צפויים בגזרת הריבית.
תוכל לראות תשואה תיאורטית שנתית על בסיס התשואה בחודש החולף (אבל זה כמובן לא מדוייק). מה שכן, ניתן לבדוק את תשואת ני"ע הסחירים המוחזקים ע"י הקרן.
הכלי קיים מאז 2008.

הבאז הוא גדול ובצדק, ישנם הרבה יתרונות אל מול האלטרנטיבה של פיקדון בנקאי:

1. נזילות ברמה יומית
2. ללא מו"מ על התנאים
3. רווח ניתן לקיזוז כנגד הפסד הון
4. מיסוי ריאלי (יתרון בתקופה אינפלציונית)
5. דחיית מס

- תשואה דומה ולעיתים גבוהה יותר מפיקדון
- 0 עמלות ק/מ ודמי ניהול לבנק

כל הטוב הזה בדמי ניהול שוליים סביב 0.1%. תענוג

היי,

אשמח למספר הבהרות בכלי קרן כספית.

זה יותר כמו פיקדון בריבית משתנה, כלי שמטרתו לתת לך את ריבית בנק ישראל בקירוב
הבאז התחיל מאז עליית הריבית, עד לא מזמן הריבית הייתה אפסית אז התשואה של קרן כספית הייתה גם כן אפסית כך שכמעט לא היה הבדל בין להחזיק את הכסף בעוש לבין לשים בפיקדון/קרן כספית. עכשיו כשהריבית יחסית גבוהה זה נותן אלטרנטיבה לשמור על ערך הכסף לטווח קצר בצורה נזילה + כל מה שרשום מעלי

תודה רבה על המענה. האם זה אומר שהתשואה של קרן כספית תלויה בצורה ישירה בריבית בנק ישראל? במידה ובנק ישראל יוריד את הריבית התשואה בקרן כספית תרד?
שאלה נוספת, למה התשואות של קרנות הכספית שונות? קיימת קרן כספית בריבית של 6% לעומת האחרות שהן 4.66%.

תודה רבה על המענה. האם זה אומר שהתשואה של קרן כספית תלויה בצורה ישירה בריבית בנק ישראל?
לא רק קרן כספית אלא כל האג״ח, ריבית בנק ישראל זה התמחור של בנק ישראל לכמה עולה לקנות כסף.
במידה ובנק ישראל יוריד את הריבית התשואה בקרן כספית תרד?
ולהפך, בדיוק כמו פיקדון בריבית משתנה (משתנה בהתאם לריבית בנק ישראל)
שאלה נוספת, למה התשואות של קרנות הכספית שונות? קיימת קרן כספית בריבית של 6% לעומת האחרות שהן 4.66%.
אין דבר כזה ריבית של קרן כספית, זו כנראה תשואת עבר, ומה שהיה לא מה שיהיה.
קרנות שונות מחזיקות נכסים שונים, ויש כאלה שאוהבים לפלפל אותן עם אגח קונצרני בדיוק בשביל זה. אתה יכול לבדוק מה כל קרן מכילה ולהשוות. בדרך כלל הנטייה היא לבחור קרן כספית שמחזיקה ברובה/כולה מק״מים.

הכלי נועד להחזיק נכסים חסרי סיכון (או כמעט חסרי סיכון), מק"מים, פק"מים, אג"ח בדירוג גבוה, כולם לטווח קצר מאוד (מח"מ כולל עד 90 יום) מה שממזער חשיפה לשינויים לא צפויים בגזרת הריבית.
תוכל לראות תשואה תיאורטית שנתית על בסיס התשואה בחודש החולף (אבל זה כמובן לא מדוייק). מה שכן, ניתן לבדוק את תשואת ני"ע הסחירים המוחזקים ע"י הקרן.

הכלי קיים מאז 2008.

1. נזילות ברמה יומית
2. ללא מו"מ על התנאים
5. דחיית מס

כל הטוב הזה בדמי ניהול שוליים סביב 0.1%. תענוג
שאלה כללית. יש לי כרגע חשבון בדיסקונט. הדרך היחידה שבה אני משקיע בניירות ערך היא דרך IRA. איך אני בודק איזו קרן כספית היא הכי אטרקטיבית כרגע? זה משהו שמבוצע דרך הבנק או דרך בית השקעות?

שאלה כללית. יש לי כרגע חשבון בדיסקונט. הדרך היחידה שבה אני משקיע בניירות ערך היא דרך IRA. איך אני בודק איזו קרן כספית היא הכי אטרקטיבית כרגע?
אטרקטיבית מאיזו בחינה? תשואה? ד''נ? סיכון?
אתה יכול להשוות כאן https://www.funder.co.il/kaspit
זה משהו שמבוצע דרך הבנק או דרך בית השקעות?
עדיף דרך הבנק אין עמלות ק\מ

1. נזילות ברמה יומית
2. ללא מו"מ על התנאים
5. דחיית מס
1. יש לי פיקדון בנקאי צמוד מדד ברמת נזילות שנתית. רמת נזילות יומית נותנת יתרון קטן בלבד (במיוחד אם אינך זקוק לכסף במשך השנה).
2. לא הייתי צריך לנהל מו"מ על תנאי הפיקדון.
3. ניתן לקזז רווח מפיקדון כנגד הפסדי הון.
4. גם המיסוי בפיקדון צמוד מדד הוא מיסוי ראלי.
אם במקום פיקדון בנקאי צמוד מדד תקנה אג"ח מדינה צמוד מדד לטווח קצר תקבל גם אז את 4 היתרונות האלו.
למה שתהיה תשואה גבוהה יותר מתשואת פיקדון צמוד מדד או מתשואת אג"ח מדינה צמוד קצר מועד (לטווח של עד 5 שנים)? קרן כספית מחזיקה בניירות ערך בעלי מועד פירעון קצר, לכן סביר להניח שהתשואה תהיה נמוכה יותר.
גם בפיקדון אין עמלות או דמי ניהול לבנק.

השנה ושנה שעברה הפקדתי כסף 2 פיקדונות צמודי מדד בבנק המזרחי. אני לא זוכר לכמה שנים כל פיקדון אבל לכל פיקדון יש נקודות יציאה כל שנה.
ריביות 1.4% ו - 1.9% ברוטו לכל שנה. נשו זה יוצא 1.05% ו - 1.425% בהתאמה.
אם נוסיף את האינפלציה השנתית (3.35%) אז הרווחים הנומינליים השנתיים הם:
ברוטו: 4.75% ו - 5.25% בהתאמה.
נטו: 4.4% ו - 4.775% בהתאמה.

בקנית אג"ח מדינה צמוד מדד לטווח קצר (2 - 5 שנים) יש רווח של 1.2% ברוטו לשנה או 0.9% נטו לשנה (על זה יש להוסיף הצמדה למדד. המדד עלה השנה ב - 3.35%).
(הרווחים שציינתי זה לפי הפעם האחרונה שהסתכלתי. מי שרוצה לבדוק בדיוק אז שיחפש בגוגל "אגח מדינה צמוד". אפשר לחפש גם "אגח מדינה לא צמוד").
כך שרווחים נומינליים של אג"ח מדינה צמוד לטווח קצר הם: 4.55% ברוטו או 4.25% נטו.

רווחי הקרנות השקליות הכספיות השנה היו משהו כמו 4% - 4.5% בערך.
מקור:

1. יש לי פיקדון בנקאי צמוד מדד ברמת נזילות שנתית. רמת נזילות יומית נותנת יתרון קטן בלבד (במיוחד אם אינך זקוק לכסף במשך השנה).
יתרון קטן לך יתרון גדול למישהו אחר
2. לא הייתי צריך לנהל מו"מ על תנאי הפיקדון.
השנה ושנה שעברה הפקדתי כסף ב 2 פיקדונות צמודי מדד בבנק המזרחי. אני לא זוכר לכמה שנים כל פיקדון אבל לכל פיקדון יש נקודות יציאה כל שנה.
ריביות 1.4% ו - 1.9% ברוטו לכל שנה. נשו זה יוצא 1.05% ו - 1.425% בהתאמה.
אשריך.
אתה בטוח שהיית מקבל את מלוא הריבית אם היית יוצא בנקודת היציאה? (אני ממש לא משוכנע..)
1.9% צמוד זה יפה מאוד, אשמח לדעת באיזה תאריך קיבלת
3. ניתן לקזז רווח מפיקדון כנגד הפסדי הון.
אתה טועה!
4. גם המיסוי בפיקדון צמוד מדד הוא מיסוי ראלי.
צודק
אג"ח מדינה צמוד מדד לטווח קצר תקבל גם אז את 4 היתרונות האלו.
קרן כספית נותנת אותו דבר רק בלי ההתעסקות והצורך "לגלגל" אג"חים כל 3 חודשים,
כמו כן, במקרה כזה יתבצע אירוע מס כל 3 חודשים, לעומת קרן כספית שלא
למה שתהיה תשואה גבוהה יותר מתשואת פיקדון צמוד מדד או מתשואת אג"ח מדינה צמוד קצר מועד
קרן כספית מחזיקה גם פקדונות, מנהלי הקרן מנהלים מו"מ מול הבנקים בתקווה להשיג את הריביות המקסימליות האפשריות, בגלל גודל התיק יש להם כוח מיקוח יותר ממך.
לגבי ני"ע סחירים, אכן אין הבדל בין אחזקה ישירה לבין אחזקה דרך קרן כספית
קרן כספית מחזיקה בניירות ערך בעלי מועד פירעון קצר, לכן סביר להניח שהתשואה תהיה נמוכה יותר
בעיקרון אתה צודק, אבל:
1. תבדוק בעצמך תראה שעכשיו מח"מ קצר נותן יותר (בגלל הצפי לירידת ריבית)
2. אם אני רוצה חשיפה לנכסים במח"מ קצר בלבד, לא רלוונטי להשוות לנכסים אחרים
בקנית אג"ח מדינה צמוד מדד לטווח קצר (2 - 5 שנים) יש רווח של 1.2% ברוטו לשנה או 0.9% נטו לשנה
לא רלוונטי לנידון, אתה חושף את עצמך לשינויים בשער הריבית, לעומת מח"מ 3 חודשים בקרן כספית

אשריך.
אתה בטוח שהיית מקבל את מלוא הריבית אם היית יוצא בנקודת היציאה? (אני ממש לא משוכנע..)
1.9% צמוד זה יפה מאוד, אשמח לדעת באיזה תאריך קיבלת
אני בטוח. אני לא זוכר את התאריך אבל אתה יכול לפנות לבנק מזרחי טפחות (שם הפקדתי את הכסף) ולבדוק את התנאים כרגע.
אני חוזר בי. כנראה שבאמת טעיתי.
קרן כספית נותנת אותו דבר רק בלי ההתעסקות והצורך "לגלגל" אג"חים כל 3 חודשים,
כמו כן, במקרה כזה יתבצע אירוע מס כל 3 חודשים, לעומת קרן כספית שלא

קרן כספית מחזיקה גם פקדונות, מנהלי הקרן מנהלים מו"מ מול הבנקים בתקווה להשיג את הריביות המקסימליות האפשריות, בגלל גודל התיק יש להם כוח מיקוח יותר ממך.
איזה תנאים משיגה קרן כספית? לא מספיק להגיד שיש לה כוח מיקוח יותר ממני. צריך לדעת עד כמה טובה יותר הריבית שהם משיגים. אולי זה משמעותי? אולי זה כמעט אפס? צריך לדעת פרטים.
אפשר לדעת לגבי כל קרן כזו במה היא משקיעה?
לא רלוונטי לנידון, אתה חושף את עצמך לשינויים בשער הריבית, לעומת מח"מ 3 חודשים בקרן כספית
בעיקרון זה נכון אבל החשיפה היא קטנה. בנוסף גם אם הריבית תעלה וזה יגרום לירידת שערי האג"ח - הם יתקנו את עצמם תוך 2 - 5 שנים. רק אם אתה לא מסוגל לסבול ירידה של 5% - 6% בהשקעה שלך (לכל היותר) ובנוסף אתה זקוק לכל הכסף תוך זמן קצר מאוד - אז אג"ח של 2 - 5 שנים לא מתאים לך.
(ציינתי פה ירידה מכסימלית של 5% - 6% אבל צריך לציין שבאג"ח קצר מועד יכולה להיות גם עלייה דומה).

אני בטוח. אני לא זוכר את התאריך אבל אתה יכול לפנות לבנק מזרחי טפחות (שם הפקדתי את הכסף) ולבדוק את התנאים כרגע.
במהלך השנה האחרונה בדקתי בכמה בנקים (300,000 - עבור חבר שהתעקש על פיקדון דווקא), בשום בנק לא קיבלתי תנאים כאלה, בטח לא ללא מיקוח
איזה תנאים משיגה קרן כספית? לא מספיק להגיד שיש לה כוח מיקוח יותר ממני. צריך לדעת עד כמה טובה יותר הריבית שהם משיגים. אולי זה משמעותי? אולי זה כמעט אפס? צריך לדעת פרטים.
התנאים שהקרן משיגה בפיקדונות לא מתפרסמים, אבל אני יוצא מנקודת הנחה שהתנאים ודאי טובים יותר מתנאים שיקבל אדם פרטי ללא מיקוח
אפשר לדעת לגבי כל קרן כזו במה היא משקיעה?
תוכל לראות את הרכב הקרן בדף הקרן במאיה, או ב"פאנדר"
בעיקרון זה נכון אבל החשיפה היא קטנה. בנוסף גם אם הריבית תעלה וזה יגרום לירידת שערי האג"ח - הם יתקנו את עצמם תוך 2 - 5 שנים. רק אם אתה לא מסוגל לסבול ירידה של 5% - 6% בהשקעה שלך (לכל היותר) ובנוסף אתה זקוק לכל הכסף תוך זמן קצר מאוד - אז אג"ח של 2 - 5 שנים לא מתאים לך.
(ציינתי פה ירידה מכסימלית של 5% - 6% אבל צריך לציין שבאג"ח קצר מועד יכולה להיות גם עלייה דומה).
אכן, אם סיבולת הסיכון שלך גבוהה יותר תוכל להשקיע אפילו באג"ח ל-10 או 20 שנה, או אולי בכלל במניות ;)

אטרקטיבית מאיזו בחינה? תשואה? ד''נ? סיכון?
אתה יכול להשוות כאן https://www.funder.co.il/kaspit

עדיף דרך הבנק אין עמלות ק\מ
לפי האתר נראה שהקרן עם הכי משתלמת (תשואה גבוהה ודמי ניהול נמוכים) היא ילין לפידות כספית. איך אני מבצע את זה דרך בנק דיסקונט?

לפי האתר נראה שהקרן עם הכי משתלמת (תשואה גבוהה ודמי ניהול נמוכים) היא ילין לפידות כספית. איך אני מבצע את זה דרך בנק דיסקונט?
סביר להניח שצריך לפתוח הרשאות/תיק השקעות דרך האפליקציה או האתר (אם זו הפעם הראשונה שאתה משקיע)
סביר להניח שאפשר לפתוח דרך האפליקציה/אתר.

אם אתה לא מסתדר לבד, פנה ליועץ ההשקעות בבנק.

סביר להניח שצריך לפתוח הרשאות/תיק השקעות דרך האפליקציה או האתר (אם זו הפעם הראשונה שאתה משקיע)
סביר להניח שאפשר לפתוח דרך האפליקציה/אתר.

אם אתה לא מסתדר לבד, פנה ליועץ ההשקעות בבנק.
זכרתי שההשקעה דרך הבנק יותר יקרה מאשר השקעה בבית השקעות בגלל דמי הניהול. זה שונה כשמדובר בקרן כספית שקלית?

זכרתי שההשקעה דרך הבנק יותר יקרה מאשר השקעה בבית השקעות בגלל דמי הניהול. זה שונה כשמדובר בקרן כספית שקלית?
קרן כספית היא כנראה הדבר היחיד שעדיף להשקיע בו דרך הבנק. דמי הניהול זהים בין בנק לבית השקעות בקרן כספית (עלויות ניהול ניתן למצוא כאן).
פשוט בבנק אין עמלות קנייה/מכירה בעבור קרנות כספיות (על פי חוק).

קרן כספית היא כנראה הדבר היחיד שעדיף להשקיע בו דרך הבנק. דמי הניהול זהים בין בנק לבית השקעות בקרן כספית (עלויות ניהול ניתן למצוא כאן).
פשוט בבנק אין עמלות קנייה/מכירה בעבור קרנות כספיות (על פי חוק).
האם כרגע ילין לפידות כספית היא הכי אטרקטיבית מבחינת תשואה (תיאורטית) ודמי ניהול? אני מקווה שאני קורא נכון.

בקרן כספית הכסף הוא נזיל בכל יום ללא דמי פרעון מוקדם? אם אני יודע שלא אצטרך את הסכום לפחות לחצי שנה - האם יש פתרונות טובים יותר? אג״ח?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
Y בחירת קרן כספית שוק ההון 3
R קרן כספית אמריקאית שוק ההון 5
א קרן כספית דולרית - מה הקטע? שוק ההון 2
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
O המקבילה של קרן כספית בארה״ב שוק ההון 7
S קרן כספית כנגד פיקדון בנקאי - במקרה של קריסת בנק שוק ההון 5
א מה ההבדל בין קרן כספית לקרן מחקה מק"מ? שוק ההון 0
S מס כתושב חוץ על מק"מ לעומת קרן כספית שוק ההון 6
מ מכירת קרן כספית ביום האחרון בשנת המס בעקבות מעבר לתושבות מס אמריקאית מיסים 4