• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פיצול הפקדה לקרן השתלמות מעל תקרת הטבת המס

מס רווח הון. אבל זה לא משתלם כי דמי ניהול מצבירה גבוהים אם למשל היית מפקיד באינדקס. 6 שנים או 3 זה מאד נזיל
לא הבנתי.
מצד אחד את אומרת שלא משתלם למשוך לפני הזמן.
מצד שני את מזכירה את דמי הניהול, שתשלמי מהם יותר דוקא אם לא תמשכי לפני הזמן ולכן נראה שדוקא כן משתלם למשוך לפני הזמן. במיוחד אם את אומרת שגם במשיכה לפני הזמן משלמים רק מס רווחי הון

אני כבר הספקתי להתבלבל. אנסה לנסח את השאלה שוב:
בהנחה שהטבת המס על קרן השתלמות היא עד הפקדה של 1571 ש"ח בחודש, האם על הכספים המופרשים מעל לזה יש מס הכנסה ( לא מס רווחי הון) במשיכה לפני 6 שנים? אם כן זה נשמע לי מוזר, שהרי אין הטבת מס רווחי הון על הכספים הללו ואת מס ההכנסה משלמים במעמד ההפקדה, ישירות מתלוש השכר, וזאת בניגוד למיסוי על הפקדה עד התקרה שהוא פטור ממס הכנסה (כל עוד עומדים בתנאים).

לא הבנתי.
מצד אחד את אומרת שלא משתלם למשוך לפני הזמן.
מצד שני את מזכירה את דמי הניהול, שתשלמי מהם יותר דוקא אם לא תמשכי לפני הזמן ולכן נראה שדוקא כן משתלם למשוך לפני הזמן. במיוחד אם את אומרת שגם במשיכה לפני הזמן משלמים רק מס רווחי הון
אני די בטוח שהיא עונה על שאלה אחרת (שלא הופיעה כאן), לא על השאלה ש@דור דורים שאל.

מס רווח הון. אבל זה לא משתלם כי דמי ניהול מצבירה גבוהים אם למשל היית מפקיד באינדקס. 6 שנים או 3 זה מאד נזיל
אני אנסה לנסח שוב.
הפקדות מעל התקרה לקרן השתלמות, במשיכה לפני הזמן. איך עובד המיסוי?

אני אנסה לנסח שוב.
הפקדות מעל התקרה לקרן השתלמות, במשיכה לפני הזמן. איך עובד המיסוי?

לפי סעיף 125 ג(ד) זה יהיה מס שולי לפי 121-אבל להכנסות פסיביות. ז"א מתחיל במדרגה של 31%. לאדם מעל גיל 60, מדרגות המס להכנסות פסיביות ואקטיביות זהות.

(ד) על אף האמור בסעיפים קטנים (ב) ו-(ג), יחיד חייב במס על הכנסה מריבית בשיעור הקבוע בסעיף 121, אם התקיים אחד מאלה:
(5) הריבית שולמה מקרן השתלמות לפני שחלפו התקופות האמורות בסעיף 9(16א) או (16ב), או ששולמה מקופת גמל לתגמולים וחלו עליה הוראות סעיף 3(ד);

הכנסה שנתית הכנסה חודשית (הכנסה שנתית חלקי 12 - לצורך המחשה בלבד) שיעור המס
עד 242,400 ש"ח עד 20,000 ש"ח 31%
242,401 ש"ח - 504,360 ש"ח 20,001 ש"ח - 42,030 ש"ח 35%

לפי סעיף 125 ג(ד) זה יהיה מס שולי לפי 121-אבל להכנסות פסיביות. ז"א מתחיל במדרגה של 31%. לאדם מעל גיל 60, מדרגות המס להכנסות פסיביות ואקטיביות זהות.
הקרן מן הסתם פטורה כי בתלוש כבר הייתה זקיפה
תודה.
לפי מה שהבנתי, יהיה מס שולי רק על הרווח, אבל במדרגה של 31% לפחות.
הבנתי נכון?

איזה רווח? ריאלי? נומינלי?

תודה.
לפי מה שהבנתי, יהיה מס שולי רק על הרווח, אבל במדרגה של 31% לפחות.
הבנתי נכון?

איזה רווח? ריאלי? נומינלי?
כן -המס מתחיל מ31% ועולה כרגיל.
השאלה על רווח ריאלי ונומינלית היא שאלה מצוינת.
בריבית גם הפרשי הצמדה ממוסים.
אתה יכול להכניס מטח כבטחון לפקדון והוא יפסיד בשל הפרשי שער, אך תהיה לו ריבית. אפילו שהפסדת תמוסה.
למיטב הבנתי, ההפרדה בין ריאלי ואינפלציוני (ולעניין רווח אינפלציוני, הוא כולל גם הצמדה למטח) קיימת רק בחישובי רווח הון ושבח

השאלה על רווח ריאלי ונומינלית היא שאלה מצוינת.
בריבית גם הפרשי הצמדה ממוסים.
אני מבין מהסאב קונטקסט שברגע שמוגדר ריבית, זה תמיד נומינלי.
נכון?

בקרן השתלמות תמיד ההפקדה והמשיכה תהיה בשקלים, כך שאין משמעות להפרשי שער, אז אני מניח שמדובר פשוט על מס נומינלי.
נכון?

אתה יכול להכניס מטח כבטחון לפקדון והוא יפסיד בשל הפרשי שער, אך תהיה לו ריבית. אפילו שהפסדת תמוסה.
בכל אופן, זה נשמע מעניין (גם אם לא רלוונטי לי).
כאילו אם הכנסתי שקלים לפיקדון דולרי בבנק שנותן נגיד 2% בשנה.
אני אהיה חייב לשלם חצי אחוז מהכספים שהפקדתי? שמשכתי?
מדינת ישראל מחייבת מס שלא בשקלים מתישהו?

אני מבין מהסאב קונטקסט שברגע שמוגדר ריבית, זה תמיד נומינלי.
נכון?

בקרן השתלמות תמיד ההפקדה והמשיכה תהיה בשקלים, כך שאין משמעות להפרשי שער, אז אני מניח שמדובר פשוט על מס נומינלי.
נכון?

בכל אופן, זה נשמע מעניין (גם אם לא רלוונטי לי).
כאילו אם הכנסתי שקלים לפיקדון דולרי בבנק שנותן נגיד 2% בשנה.
אני אהיה חייב לשלם חצי אחוז מהכספים שהפקדתי? שמשכתי?
מדינת ישראל מחייבת מס שלא בשקלים מתישהו?
איני מדברת מניסיון, קראתי על כך -חצי אחוז מאותה ריבית שקיבלת בדולר משוערך לשח
נאמר והדולר ירד ב5 אחוז מהפקדה של 100 דולר. שער פתיחה 1 שער סגירה 0.95. בסוף התקופה את קיבלת במונחי דולר 2 דולר. על זה תמוסה. אפילו שיצאת עם 97 דולר בסוף תקופה. הנושא יכול להיות רלוונטי למי שיש השתלמות IRA צמודת מטח.

איני מדברת מניסיון, קראתי על כך -חצי אחוז מאותה ריבית שקיבלת בדולר משוערך לשח
נאמר והדולר ירד ב5 אחוז מהפקדה של 100 דולר. שער פתיחה 1 שער סגירה 0.95. בסוף התקופה את קיבלת במונחי דולר 2 דולר. על זה תמוסה. אפילו שיצאת עם 97 דולר בסוף תקופה.
תודה.

הנושא יכול להיות רלוונטי למי שיש השתלמות IRA צמודת מטח.
לא נראה לי שקיים מסלול צמוד מט"ח היום, ובIRA גם ככה המשיכה וההפקדה בשקלים, ולא משלמים מס על הפעולות בפנים.....

בIRA גם ככה המשיכה וההפקדה בשקלים
לאו דווקא...
עדכון: רו"ח אישר שלרשויות לא אכפת אם אתה מפקיד בדולר או בש"ח, ובית ההשקעות (מיטב במקרה שלי) כמובן מאפשר להפקיד מט"ח.

ואכן היום בבוקר ביצעתי קניה של ETF בדולר עם $0 עמלות המרה עם מט"ח שהפקדתי בשבוע שעבר.

חג שמח :)

מעיר מחדש את השרשור בעקבות פוסט בפייסבוק שראיתי שניסה לחשב כדאיות של פדיון קרה״ש,
השאלה היא כזאת:

נניח שהמעסיק שלי מפקיד לי קרה״ש על כל המשכורת מעל לתקרה, נניח משכורת 30,000 אז ההפקדה היא 3,000 בחודש כאשר 2000 ע״ח המעסיק ו1000 יורד מהנטו.
תקרת ההפקדה לחודש היא 1,571.2 ולכן 1428.8 בכל חודש יהיה חייב במס רווחי הון בקרן ההשתלמות.
בנוסף לכך אני משלם לבית ההשקעות שמנהל לי את הקרן דמי ניהול (נגיד 0.2% שזה הכי נמוך שאני מכיר, שיורדים על הצבירה ולא רק על הרווחים) זאת לעומת תיק ההשקעות הפרטי שלי שבו אין ״דמי משמרת״

לא משתלם בכל מקרה להפריד את ההפקדה לכסף החייב במס (1428.8 בדוגמא למעלה) והכסף הפטור?
במקרה שבו לא משתלם לי לשלם מס שולי, אני יכול בתום 6 שנים לפדות את הקרן החייבת ולהשאיר את הפטורה (בהנחה שזה עדיין משתלם).
אז השאלות שלי:
  1. האם ניתן לפצל את ההפקדה ככה שאחת הקרנות תישאר פטורה ואחת תהיה חייבת? ואז ביום אחד לפדות רק את החייבת?
  2. אם ניתן בדיעבד לפצל קרן קיימת בצורה שבה ייפדה רק החלק החייב במס?
  3. בהנחה ש1 או 2 אפשריים, האם לדעתכם זה באמת משתלם לפדות את החייבת? (יש כנראה גם שיקול של דחיית מס גם על הקרן החייבת)

לא משתלם בכל מקרה להפריד את ההפקדה לכסף החייב במס (1428.8 בדוגמא למעלה) והכסף הפטור?
לא הבנתי את השאלה.
אם אתה יכול להפריד ולבקש מהמעסיק שיעביר את ה1428.8 ש"ח הללו לחשבון הבנק שלך במקום לקה"ש אז ברור שזה משתלם.
במקרה שבו לא משתלם לי לשלם מס שולי, אני יכול בתום 6 שנים לפדות את הקרן החייבת ולהשאיר את הפטורה (בהנחה שזה עדיין משתלם).
אתה בכל מקרה משלם מס שולי על החלק שמעל התקרה (הטבת מעביד).
צריך לבדוק, אבל לדעתי אפשר למשוך את החלק שמעל התקרה גם לפני ה6 שנים, כי המיסוי בכל מקרה יהיה אותו דבר (בכל מקרה תשלם מס רווחי הון על הרווחים).
האם ניתן לפצל את ההפקדה ככה שאחת הקרנות תישאר פטורה ואחת תהיה חייבת? ואז ביום אחד לפדות רק את החייבת?
לדעתי לא.
אבל אפשר למשוך רק את החלק החייב במס.
אם ניתן בדיעבד לפצל קרן קיימת בצורה שבה ייפדה רק החלק החייב במס?
לא ניתן לפצל. אבל אין בעיה למשוך רק את החלק החיב במס.
בהנחה ש1 או 2 אפשריים, האם לדעתכם זה באמת משתלם לפדות את החייבת?
אם אתה משקיע פאסיבי אז אני לא רואה שום יתרון בקה"ש מעל התקרה

רונן,
תודה רבה על התשובות!

לא הבנתי את השאלה.
אם אתה יכול להפריד ולבקש מהמעסיק שיעביר את ה1428.8 ש"ח הללו לחשבון הבנק שלך במקום לקה"ש אז ברור שזה משתלם.
בעצם השאלה הייתה דומה לשאלה #1 למטה, אם אתה אומר שאי אפשר ״לצבוע״ אחת מהן כפטורה אז נשמע לי שאין טעם לפצל.

לדעתי לא.
אבל אפשר למשוך רק את החלק החייב במס.
מה יקרה לקרן במצב זה? היא תיכנס חזרה למצב שבו צריך לחכות 6 שנים כדי לפדות? היא תיסגר להפקדות? משהו אחר?
התרחיש האופטימלי מבחינתי הוא שהחלק הפטור יישאר פטור ופתוח למשיכות :)

אם אתה משקיע פאסיבי אז אני לא רואה שום יתרון בקה"ש מעל התקרה
אני אכן פאסיבי אבל שיקול אחד שעולה לראש הוא שאם התשואה עברה סף מסויים, אז ה״קנס״ של ה 25% באותו רגע מנצח והופך את המשיכה ללא משתלמת כי זה מאפס ״ריבית דריבית״ על החלק שיעלם עם אירוע המס, קצת בדומה לפוסט הזה של הסולידית: https://www.hasolidit.com/מתי-להחליף-לקרן-זולה
אני תוהה אם יש עוד שיקולים.

אתה בכל מקרה משלם מס שולי על החלק שמעל התקרה (הטבת מעביד).
ההקשר היה שבשרשור הזה כתבו שאם פודים קרן לפני הזמן שבו היא נפתחת משלמים מס שולי על הרווחים והתכוונו גם לחלק שחייב במס, מודה שזה בלבל אותי ואני לא בטוח שזה מה שהתכוונו אליו

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y אפשר המלצה לסוכן לא תלוי לגבי פיצול הפקדה מביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 14
A פיצול מנייה עתידי - מה זה אומר ואיך לנהוג? שוק ההון 4
ל העברת מניות במתנה לילדים - פיצול שכבות שוק ההון 9
N פיצול לפנסיה פעילה ולא פעילה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
H פיצול מכירת RSU לשני חשבונות מיסים 1
לארוצה פיצול ומחזור משכנתה? נדל"ן 17
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
F פיצול חשבון בנק לאשה סיעודית - תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 20
ב פיצול בין ואנגרד לבלאקרוק שוק ההון 10
T פיצול תיק השקעות ליותר מבית השקעות אחד? שוק ההון 3
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Y שאלה לגבי פיצול של העברת משכורת לטובת הטבות בשני בנקים שונים צרכנות פיננסית 22
K פיצול תגמולים ופיצויים - האם חוקי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S פיצול פיצויים ותגמולים בשכר מעל 34K פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
D טופס פיצול - אובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Jtm פיצול פנסיה בין חברות כדי להינות מדמי ניהול אופטימליים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
B פיצול הפקדות בין קופות בשכר מעל 34K פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 54
S נכסי חוץ ששווים מעל 1.8 מיליון - האם פיצול בין בתי השקעות משנה? פוסטים מאיכות נמוכה 2
T פיצול הפקדות פנסיה וגמל בין בתי השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
גרהם פיצול קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
O פיצול הפרשות קרן פנסיה צרכנות פיננסית 0
מ פיצול דירה ל-2, האם ניתן למנף מקום חניה 1 ל-2 ע"י "מתקן חניה"? נדל"ן 8
בלייק קרינגטון פיצול מניות ו-due bills מההה? שוק ההון 7
M פיצול הוראת מכירה וגבייה עבור כל חלק שוק ההון 4
C פיצול (כול להעברת) פיצויים ותגמולים צרכנות פיננסית 0
Shekel Shtaim פיצול חברה והנפקה של חברה חדשה שוק ההון 6
א פיצול הפקדות פיצויים לגמל ותגמולים לפנסיה - חברות פנסיה שמסכימות לכך צרכנות פיננסית 52
P ביטול עסקת מקרקעין + פיצוי, צריך פיצול סעדים? נדל"ן 6
E פיצול פיצויים ותמלוגים - קרן פנסיה צרכנות פיננסית 7
S שאלה לגבי פיצול כסף להשקעה שוק ההון 8
M פיצול חשבון IB עקב תקרת ביטוח SIPC שוק ההון 41
שמוליק קיפוד פיצול השקעות בין מספר ברוקרים שוק ההון 4
G אג״ח כללי או פיצול של כמה מדדי אג״ח שוק ההון 19
R עמלת מינימום כפולה במקרה של פיצול פקודת קניה/מכירה שוק ההון 6
G קופ"ג / קה"ש מחקה מדדים ב-IBI - פיצול מסלול שוק ההון 10
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
N הפקדה עצמאית לפנסיה ממלגת דוקטורט פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
צ קרן השתלמות לעצמאי - מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
A הפקדה לתיק ההשקעות במט"ח שוק ההון 2
ס תקרת הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
א הפקדה לקהש ביום האחרון בשנה - ולקבל רווחים של שנה שלמה? שוק ההון 9
Z זיכוי וניכוי מרווח הון בשל הפקדה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
O בית השקעות למסחר עצמאי ללא הפקדה ראשונית. שוק ההון 11
D נוסחה לחישוב הפקדה מצטברת וריבית שוק ההון 12
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה המחאה או הפקדה צרכנות פיננסית 2
ס קיזוז רווח הון כנגד הפקדה עצמאית לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
א הפקדה של מעל 100k usd לib צרכנות פיננסית 1
S הפקדה מעל התקרה בקרן השתלמות - האם זה שווה את זה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18

נושאים דומים

Back
למעלה