ביטול עסקת מקרקעין + פיצוי, צריך פיצול סעדים?

paskar

משתמש בכיר
דירוג
585
(יש כאן אנשים בתחום, אז חשבתי שאולי מישהו יודע... או אולי מתאים יותר לאוף טופיק?)

paskar

משתמש בכיר
דירוג
585
חוץ מסכומים גדולים מטווח השלום, יש עוד מקרים שלא?

ומהכיוון השני, אני משער שרע"א 3749/12 לא חלחל עדיין לתחומים רחבים יותר משימוש?

נערך לאחרונה ב:

אלרונד

משתמש ותיק
דירוג
100
חוץ מסכומים גדולים מטווח השלום, יש עוד מקרים שלא?

ומהכיוון השני, אני משער שרע"א 3749/12 לא חלחל עדיין לתחומים רחבים יותר משימוש?

כאן מדובר בסעד כספי לא נוגע לשימוש או לגוף הנכס. בנוגע לתקרה של הסעד הכספי יש הוראת חוק ברורה בחוק בתי המשפט.
עד 2.5 מליון שלום מעל 2.5 מליון מחוזי.

שאלת הבעלות, נתונה לבית המשפט המחוזי.
אומנם יש פסקי דין שטוענים אחרת (הלכתי לבדוק) אבל זו הפרקטיקה המקובלת.

paskar

משתמש בכיר
דירוג
585
תודה.

התבססתי על מאמר של יצחק כהן בהפרקליט מ-2008. ומפסיקה כלשהי ב-2015 משתמע שעד אז לא היו חידושים בצורך לפצל במקרה שבכותרת.
שיערתי שאם היו שינויים מהותיים הם היו מתפרסמים לפחות כמו ביטול הלכת שמש ב-2013.

תוכל להפנות אותי לפסקים הסותרים?

אגב, היה איזה פסק לא חסוי שרציתי לקרוא, אבל למרות זאת הוא לא מפורסם.
אני לא מבין את הצנזורה הלא ברורה של בתי המשפט, ואת זה שפרסום ציבורי חופשי של פסקי דין הולך דרך outsourcing לאתרים מפוקפקים.

אלרונד

משתמש ותיק
דירוג
100
השרשור הזה הופך לשאל עו"ד ואף לא תקבל תשובה של כן ולא.

אני לא חושב שזה נכון לעשות את זה באינטרנט או בכלל. ובכל מקרה לא כדאי להסתמך על מה שאני אומר כי אני לא מכיר את התיק ובאמת שלא התעמקתי בעניין אנחנו מפצלים תביעות כאלה ואף כה אף צד שכנגד לא טען שזה לא בסדר.
אם יש משהו שלמדתי בשנותיי הקצרות במקצוע היא שכשמגיעים לבית משפט אתה יודע איך אתה נכנס אבל לא יודע איך אתה יוצא.

בכל אופן ראה את הסקירה הזו מתוך 6059-05 :
בבתי המשפט המחוזיים הובעו דעות שונות ביחס לשאלת הסמכות העניינית של בית המשפט המחוזי לעומת בית משפט השלום בעניין ביטול הסכם מכר של מקרקעין. כך, למשל, סברו השופט י' טירקל בעניין ת"א (באר שבע) 586/90 גבריאל סרוסי ואח' נ' אדולפו איילון ואח' (תקדין-מחוזי 91(1) 440), השופט ג' גלעדי בעניין ת"א (באר שבע) 1265/01 קומי אברהם ואח' נ' אריה את עופר (תקדין-מחוזי 2002(1) 5549) ובעניין בש"א 5509/01 בתיק ה"פ (באר שבע) 4157/00 יחזקאל ניסים ואח' נ' אבו מאפיה בע"מ ואח' (תקדין-מחוזי 2001(2) 14919) והשופטת ד"ר נ' דנון בעניין בש"א 1112/98 בתיק ה"פ (נצרת) 1098/98 אורי פלץ נ' עו"ד נוח רבינוביץ ואח' (תקדין-מחוזי 98(3) 6397), כי תביעה להצהרה על ביטול הסכם מכר מקרקעין אינה תביעה בדבר זכויות בעלות ולפיכך אינה תביעה "הנוגעת למקרקעין" כמשמעות הדיבור בסעיף 51(א)(2) לחוק בתי המשפט, אלא תביעה אזרחית שהסמכות לדון בה נקבעת לפי שווי הנושא כאמור בתביעה. לפי גישה זו צריכה הייתה התביעה בענייננו להתברר בבית משפט שלום לפי סכומה - 478,425 ש"ח.

לעומת זאת סברו שופטים אחרים, כי כאשר תביעה משלבת סעד הצהרתי של ביטול הסכם מכר מקרקעין עם סעד כספי של השבה ופיצויים, יש להפריד את התביעות, גם אם יש בפיצול התובענות כדי להכביד על הצדדים ולגרום לסרבול ולחוסר יעילות, כך ששאלת ביטולו של ההסכם תידון בבית משפט מחוזי, שלו הסמכות לדון בתביעות הנוגעות לבעלות במקרקעין, לרבות ביטולו של הסכם, ואילו חלקה הכספי של התביעה ידון בבית משפט שלום לפי סכומה (ראו, למשל, החלטתו של השופט ד"ר ע' אזר ז"ל בעניין ת.א. 1502/03 אורלי ויניק נ' כהן את דן נכסים ובניין בע"מ ואח', ניתנה ביום 1.4.04 ופורסמה באתר www.nevo.co.il).

ראה גם כאן. https://www.ruling.co.il/משני-ואח'-נ'-טהה_eae3f713-beac-4d02-87a6-9d90964ad30f

לגבי פרסום של פסקי דין אתה צודק. זו בעיה אבל משרדי עורכי דין משלמים על מנוי על מנת לצפות בפסקי דין באתרים יעודיים.

paskar

משתמש בכיר
דירוג
585
אני לא חושב שזה נכון לעשות את זה באינטרנט או בכלל.
אידיאלית, נכון. אבל לפחות במעט נסיונות שהיו לי עם עו"דים, ממש בתוך תיק, הם חסרו ידע ועשו טעויות והקטינו ראש, ובסוף דעתם השתנתה או שאני נאלצתי לתקן את ההשלכות. לא מצב בריא אבל זה מה יש, אז אני מעדיף לדעת כמה שאפשר.

לגבי פרסום של פסקי דין אתה צודק. זו בעיה אבל משרדי עורכי דין משלמים על מנוי על מנת לצפות בפסקי דין באתרים יעודיים.
אני יודע. לא מבין למה בימינו זה פועל כך, שריד ללא הצדקה מתקופת לפני-האינטרנט. גיליתי גם שיש פסקי דין שלא מפורסמים אפילו במאגרים בתשלום, למרות שהם לא מוגדרים חסויים.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול ביטול ביטוח שארים פוסטים מאיכות נמוכה 10
ג ביטול מאפיינים בכיסוי הביטוחי אוף טופיק 0
the_newbie ביטול השתתפות עצמית ברכב שכור בישראל צרכנות פיננסית 1
Res Cogitans פיצויים בגין ביטול טיסה - בגין קורונה צרכנות פיננסית 13
L המנהל שלא היה - ביטול ביטוח מנהלים יומני מסע אישיים 11
totoguy הודעה מוזרה על ביטול פטור מס בחשבון IRA צרכנות פיננסית 11
T ביטול חוזה מחיר למשתכן נדל"ן 2
G ביטול/ניוד של ביטוח מנהלים צרכנות פיננסית 10
ו ביטול אגרות חוב המיועדות בפנסיה שוק ההון 2
L סקר ביטול הוי הכחול בוואטסאפ - יש לכם ווי כחול בווטסאפ או שביטלתם את זה? אוף טופיק 54
ת ביטול כרטיס אשראי בנקאי, הם הביטול הוא דרך הבנק? פיזית בסניף? צרכנות פיננסית 6
G השכרת רכב בחו״ל - ביטוח ביטול השתתפות עצמית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
E ביטול חדר בדירה נדל"ן 2
TunaGolem ESPP – ביטול חשיפת היתר לחברה שוק ההון 83
אצטרובל ביטול מס ירושה - רפורמת המס בארה"ב שוק ההון 20
T מכון כושר - ביטול ״מנוי״ צרכנות פיננסית 3
oz1987 ביטול כרטיס אשראי כדי לסגור חשבון בנק צרכנות פיננסית 15
S ביטול תשלום הוראת קבע לביטוח חיים שלא על שמי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
E ביטול כרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
E ביטול כרטיס אשראי בנקאי צרכנות פיננסית 6
doc29 ביטול מס רווחי הון אוף טופיק 34
חתול לילה מי בעד ביטול המסים אוף טופיק 260
זרטוסטרא ביטול ביטוח אישי צרכנות פיננסית 26
hommie ביטול מתווה הגז אוף טופיק 171
מ ביטול הטבת מס עבור משכורת מעל 24.2 אלף שח שוק ההון 36
yossik ביטול הארנונה, במקומה תהיה תוספת מע''מ אוף טופיק 6
mudale222 האם עסקת קומבינציה = קבוצת רכישה? נדל"ן 5
E עסקת אקראי מיסים 8
M איך ניתן לדעת האם לפני עסקת אקזיט נדל"ן 12
E כדאיות מבצע למשתכן במודיעין - האם זו עסקת חלומות? נדל"ן 6