• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פידבק על תיק השקעות של חייל מושחרר

Argaman

משתמש רשום
דירוג
1
שלום לכולם אני Argaman חייל משוחרר בן 21.
לאחר קריאה לא רציפה במהלך השנתיים האחרונות החלטתי שסוף סוף צריך לתת לכסף לעבוד, לכן פתחתי חשבון מסחר עצמאי בברוקר ישראלי כאשר הסכום ראשוני להשקעה הוא 70k

טווח ההשקעה הוא ארוך 15+ וייעודו הגעה לעצמאות כלכלית .

כרגע חלוקת התיק שלי תיהיה 90/10 (מניות/אגח) לטובת המניות

האופציות בחלק המנייתי:
* יש לציין שהברוקר לוקח עמלת המרת מט"ח של 0.1%

אופציה ראשונה:
האופציה הפשוטה ביותר
VT

אופציה שניה:
להבנתי דמי ניהול זולים יותר מאשר VT בלבד
אך קצת יותר מסורבלת
55/45 VTI+VXUS
לטובת VTI

אופציה שלישית:
קרנות בלאקרוק בשקלים ללא המרת מטח אך דמי ניהול יקרים יותר,הבנתי שאני מפספס איתם גם חלק מהפיזור בשוק העולמי

55% s&p 500
30% eu
15% שווקים מתפתחים

אופציה רביעית:?
אופציה יותר טובה לדעתכם התיאורטית

חלק האג"ח
תכלית TTF אג"ח ממשלתי כללי דמי ניהול 0.1%
יש קרן יותר זולה?

מטרת הפוסט להבין מה הדרך הכי זולה להשקיע בכלל השוק העולמי למשקיע ישראלי דרך ברוקר ישראלי לטווח הארוך.

אני מודע לכך שהנושא עלה בעבר לגבי האם להשקיע בקרנות בלאקרוק או אמריקאיות,ראיתי שאנשים בנו מחשבונים וסימולציות אך עם חוסר הידע וניסיון שלי לא הצלחתי להבין מה לעשות במקרה שלי.

כל הערה על הרכב התיק, החלוקה שלו והאופציות תתקבל בברכה

נ.ב אשמח שתתקנו אותי בכל שימוש שגוי במושגים שהשתמשתי, פוסט ראשון בפורום ובאתי ללמוד

ברוך הבא.

אני חושב שהכי חשוב שאתה מתחיל כ״כ מוקדם. אם תעשה כמה טעויות מינוריות בדרך לא נורא, כמו שאומרים even the slowest walker is still doing laps around the couch potato.

בקשר לתיק שהצגת, יש לי כמה הערות:
1. החלק המנייתי נראה טוב בכל האפשרויות שהצגת. לדעתי כל בחירה, בין אם תהיה לפי נוחות ובין אם לפי אופטימיזציה של שברי אחוז בדמי ניהול ועמלות המרה תהיה טובה.
2. אין לי דעה לגבי החלק האג״חי אבל אני שואל את עצמי מה התועלת בו באחוז כל כך קטן מהתיק. מה המטרה שלו מבחינתך? אתה יכול לתאר תרחיש שבו תגיד ״איזה מזל ששמתי 10% באג״ח״?
3. הכי חשוב by far: רואים כאן בפורום המון חדשים צעירים שטוענים שהתיק שלהם לטווח רחוק. שים לב - אדם ממוצע בן 21 בישראל יעבור ב-15+ שנים הבאות את השלבים הבאים בחיים:
- לימודים
- חתונה
- ילד, שניים או יותר
- קניית בית
- גירושים (טוב כאן הסיכוי הוא קצת פחות מ-50%)
- משבר אישי או תעסוקתי כלשהו (קורונה, משבר כלכלי כללי במשק, משבר ספציפי בענף העיסוק שלך, מחלה קשה חלילה שלך של בת הזוג או של אחד הילדים וכו׳)
אתה באמת חושב שאתה יכול לדעת עכשיו שלא תצטרך את הכסף הזה 15 שנה ויותר? אם יש לך נכסים משמעותיים אחרים (כולל הורים עשירים ותומכים שיעזרו במקרה הצורך) זה עניין אחד אבל אם 70k שקלים זה באמת כל התיק הייתי מציע להיות קצת פחות נחרץ בגיל הזה. כשאני רואה אדם בן 40 טוען שהתיק הוא ל-15 שנה אני מפקפק, כשאדם בן 21 טוען את זה לדעתי הוא פשוט טועה.

2. אין לי דעה לגבי החלק האג״חי אבל אני שואל את עצמי מה התועלת בו באחוז כל כך קטן מהתיק. מה המטרה שלו מבחינתך? אתה יכול לתאר תרחיש שבו תגיד ״איזה מזל ששמתי 10% באג״ח״?

מסכים שכרגע הוא לא באמת מספק הגנה לתיק, אך בעתיד צריך לגדול לפי כלל 100 פחות גילכם של ג'ון בוגל

אתה באמת חושב שאתה יכול לדעת עכשיו שלא תצטרך את הכסף הזה 15 שנה ויותר? אם יש לך נכסים משמעותיים אחרים (כולל הורים עשירים ותומכים שיעזרו במקרה הצורך) זה עניין אחד אבל אם 70k שקלים זה באמת כל התיק הייתי מציע להיות קצת פחות נחרץ בגיל הזה. כשאני רואה אדם בן 40 טוען שהתיק הוא ל-15 שנה אני מפקפק, כשאדם בן 21 טוען את זה לדעתי הוא פשוט טועה.

כרגע שומר 20K ולשמחתי יש גב כלכלי חזק מההורים

בקשר לתיק שהצגת, יש לי כמה הערות:
1. החלק המנייתי נראה טוב בכל האפשרויות שהצגת. לדעתי כל בחירה, בין אם תהיה לפי נוחות ובין אם לפי אופטימיזציה של שברי אחוז בדמי ניהול ועמלות המרה תהיה טובה.

שמח לשמוע,הכל בזכות חברי הפורום
אך לבסוף מטרת הפוסט להבין מה הדרך הכי זולה להשקיע ועדיין לא הבנתי מה האופציה הזולה מבניהם

אך לבסוף מטרת הפוסט להבין מה הדרך הכי זולה להשקיע ועדיין לא הבנתי מה האופציה הזולה מבניהם
אני באופן אישי מחזיק בשילוב של VTI / VXUS.
זו דרך זולה יותר להחזיק בפיזור עולמי נרחב מכיוון שדמי הניהול של VTI נמוכים יותר. אבל יש לציין כי ככל שהתיק שלך יותר קטן החסכון בדמי הניהול יהיה מינימאלי ויש גם לקחת בחשבון עמלות ק / מ שבתחילת הדרך עלולות להיות גבוהות יותר מגבוה החסכון שדמי ניהול נמוכים יותר יספקו.

בנוסף, אני אוהב שהשילוב מאפשר לי גמישות בפיזור העולמי - אני מחזיק את VTI בשיעור מעט גבוה יותר מ - 55%.

עמלת ההמרה היא לא החלק הבעייתי, וגם לא עמלה על קניית ני"ע זר - בדוק מהי העמלה המינילמית לעסקה בני"ע זר. בד"כ מדובר ב5-10$ בבתי ההשקעות\בנקים. כלומר אם תקנה נייר ב1000$, מדובר על 0.5-1% עמלה בפועל רק על עמלת המינימום, ואם תקנה בפחות מזה זה בכלל באחוזים מטורפים. זה די דרמטי מבחינת עלויות בטווח הארוך אם אתה מכניס כסף לתיק כל חודש. יש ברוקר שנקרא Interactive Brokers ששם העמלה די נמוכה (מינימלית היא 2.5$), אבל שוב כנראה שאת התיק שלך אפשר לבנות עם קרנות בלאקרוק ככה שאולי פשוט שווה להשאר בני"ע ישראליים.
חיפשתי פתרונות דומים לשלך, תסתכל על הפוסט שלי פה כמה פוסטים למטה.

מסכים לחלוטין, אני חושב שהפער בין 100 מנייתי ל90/10 הוא זניח.
אני חושב שכרית הביטחון שהחלק האגחי מספק בהקצאה הזאת 90/10, היא כל לא משמעותית,
ולא שווה את המחיר היקר שאתה משלם עליה(תשלום לרו"ח, מילוי דוחות למס הכנסה, אי דחיית מס, ועוד...)

יש ברוקר שנקרא Interactive Brokers ששם העמלה די נמוכה (מינימלית היא 2.5$),

אתה מדבר על המתווך פה בארץ, אם תפתח תיק ישירות דרך ib העמלות יהיו זולות בצורה משמעותית

הבנת טוב מאוד,האופציות שתיארת הם האופציות המובילות.
אי אפשר לדעת מה תהיה האופציה הכי זולה לעתיד הרחוק כי המספרים קרובים מאוד.
בהפרשים האלה אתה מדבר על העדפה אישית נטו.
רוצה פשטות מקסימלית? כנראה הקרנות השקליות דרך ברוקר ישראלי יתאימו.
רוצה אפשרויות מתקדמות וגמישות לעתיד? כנראה קרנות דולריות כמו VTI יעשו את העבודה יותר טוב.

בנוסף תמיד אפשר להשתמש ביותר מדרך אחת.
נגיד(לדוגמה לא המלצה! )להתחיל בקרנות השקליות ועוד מספר שנים להמשיך בETF דולריות דרך ברוקר זר.
ג.נ
מחזיק VTI

לא ממליץ\מייעץ

מסכים לחלוטין, אני חושב שהפער בין 100 מנייתי ל90/10 הוא זניח.
אני חושב שכרית הביטחון שהחלק האגחי מספק בהקצאה הזאת 90/10, היא כל לא משמעותית,
ולא שווה את המחיר היקר שאתה משלם עליה(תשלום לרו"ח, מילוי דוחות למס הכנסה, אי דחיית מס, ועוד...)
אשקול 100% מניות עד שרצה מינימום 20% אג"ח בתיק, אפשר הסבר למה צריך רו"ח והתעסקות במס בהשקעה בקרן אג"ח ישראלית דרך ברוקר ישראלי?

נגיד(לדוגמה לא המלצה! )להתחיל בקרנות השקליות ועוד מספר שנים להמשיך בETF דולריות דרך ברוקר זר
במידה ואעבור לברוקר זר עם בלאקרוק זה יגרור מכירה, מס על הרווחים, וקניה מחדש של etf?
אם ההפרשים בעלויות מזעריים אולי עדיף לקנות etf עכשיו ואז אוכל להעביר את הניירות לברוקר הזר במקום למכור אותם?
השאלה אם ההפרש בעלויות באמת מזערי?

במידה ואעבור לברוקר זר עם בלאקרוק זה יגרור מכירה, מס על הרווחים, וקניה מחדש של etf?
כרגע נראה שכן למרות שבתאוריה אפשר להמיר אותם למקבילה הדולרית נראה שעוד אף אחד לא הצליח לעשות את זה אולי בעתיד זה יהיה יותר קל.
כמובן שאתה יכול גם להחזיק ניירות גם בברוקר ישראלי וגם בזר.
אם ההפרשים בעלויות מזעריים אולי עדיף לקנות etf עכשיו ואז אוכל להעביר את הניירות לברוקר הזר במקום למכור אותם?
השאלה אם ההפרש בעלויות באמת מזערי?
תחשב את ההפרש לפי העמלות קניה והמרת מט"ח שהצלחת לקבל,תזכור שהעמלות האלה חד פעמיות בניגוד לדמי ניהול.
בהנחה שאתה רוצה לעבור לברוקר זר בעתיד זה בהחלט הגיוני,אפשר גם לקנות פחות פעמים במידה והמינימום גבוה יחסית לסכום החודשי שלך(נגיד פעם ברבעון במקום כול חודש) וגם לברר כמה יעלה לך להעביר כשתרצה.

והכי חשוב תזכור שזה אופטימיזציות קטנות יחסית למהלך החשוב של להתחיל להשקיע,נראה שלמדת והגעת לאופציות הכי טובות.
הרבה יותר חשוב למשל זה האם אתה מאמין בתוכנית שלך ותתמיד בה,זה ישנה הרבה הרבה יותר מהבחירה בכול אחת מהאופציות האלה.

לא ממליץ\מייעץ

אשקול 100% מניות עד שרצה מינימום 20% אג"ח בתיק, אפשר הסבר למה צריך רו"ח והתעסקות במס בהשקעה בקרן אג"ח ישראלית דרך ברוקר ישראלי?

אם אתה משקיע דרך בית השקעות ישראלי אז הם ינקו לך מס במקור ותחסוך את ההתעסקות של דיווח בעצמך. בכל אופן אתה תפסיד את כל הקטע של דחיית מס עם תיק 100 אחוז מנייתי.

*לא ממליץ או מייעץ

בכל אופן אתה תפסיד את כל הקטע של דחיית מס עם תיק 100 אחוז מנייתי.
לא כל כך הבנתי את המשפט הזה

תחשב את ההפרש לפי העמלות קניה והמרת מט"ח שהצלחת לקבל,תזכור שהעמלות האלה חד פעמיות בניגוד לדמי ניהול.
חושב שיש השפעה גם לנזילות של קרנות בלאקרוק?הבנתי שהעושה שוק שלהם לא עושה עבודה כל כך טובה והמרווחים בקניה והמכירה יכולים להיות משמעותיים

חושב שיש השפעה גם לנזילות של קרנות בלאקרוק?הבנתי שהעושה שוק שלהם לא עושה עבודה כל כך טובה והמרווחים בקניה והמכירה יכולים להיות משמעותיים
יש השפעה להכול,השאלה איזה משקל אתה נותן לזה.
אני לא משקיע או מתכנן להשקיע בקרוב בקרנות האלה אז לא בדקתי לעומק אבל ממה שהבנתי פה זה נראה לי זניח למי שקונה ומתכנן להחזיק לתקופה ארוכה.
אותי יותר מעניין הגודל של הקרן(שקשור למרווח גם)ההיסטוריה שלה ושל המנפיק הסיכוי שיעלו דמי ניהול בעתיד ואיפה היא מאוגדת.

כרגע הולך על קרנות בלקרוק.
לאחר התעמקות נתקלתי בפוסט הזה על חלוקה בין הקרנות ששונה לא במעט מהחלוקה המקורית שתיכננתי(55U.S / 30%EU / 15%EM)
אם הבנתי את השיטה שבה השתמשו לחלוקה בין הקרנות החלוקה החדשה שלי צריכה להיות (לפי VT)
(68%U.S / 20%EU / 12%EM)
האם אני צודק או שטעיתי בחלוקה?

מה קשור הלינק שצירפת לאחוז המניות בתיק?

בקישור שצירפתי יש דוגמא ליתרון שבדחיית מס. הסולידית גם כתבה על זה בבלוג שלה אם אתה רוצה דוגמא יותר מפורטת.
הנקודה שלי היא פשוטה, אם יש לך סיבולת סיכון נמוכה זה לגמרי בסדר להחזיק פלח מהתיק באפיק דפנסיבי ולאזן כל תקופה. גם במחיר של אי דחיית מס.
אבל אם יש לך סיבולת סיכון כל כך גבוהה לתיק 90/10, התרומה של הפלח הדפנסיבי להורדת התנודתיות לא שווה את המחיר שאתה משלם על אי דחיית המס.

*לא ממליץ

בקישור שצירפתי יש דוגמא ליתרון שבדחיית מס. הסולידית גם כתבה על זה בבלוג שלה אם אתה רוצה דוגמא יותר מפורטת.
הנקודה שלי היא פשוטה, אם יש לך סיבולת סיכון נמוכה זה לגמרי בסדר להחזיק פלח מהתיק באפיק דפנסיבי ולאזן כל תקופה. גם במחיר של אי דחיית מס.
אבל אם יש לך סיבולת סיכון כל כך גבוהה לתיק 90/10, התרומה של הפלח הדפנסיבי להורדת התנודתיות לא שווה את המחיר שאתה משלם על אי דחיית המס.

*לא ממליץ
דחיית מס על רווחי הון קשורה לעובדה האם מדובר בקרן מחלקת או צוברת (אני מדבר על דיבידנדים) ולא לאחוז המניות בתיק. אם יש לי תיק 100% מניות vt. אני משלם מס על הדיבידנדים בכל פעם שאקבל.

דחיית מס על רווחי הון קשורה לעובדה האם מדובר בקרן מחלקת או צוברת (אני מדבר על דיבידנדים) ולא לאחוז המניות בתיק. אם יש לי תיק 100% מניות vt. אני משלם מס על הדיבידנדים בכל פעם שאקבל.

אתה מתבלבל בין מיסוי על דיבידנד למס רווחי הון.
כל עוד אתה לא מוכר את הנייר אתה לא משלם עליו מס רווחי הון.
כשיש לך תיק 100% מנייתי אתה לא מבצע איזונים עם פלח אחר בתיק, אתה לא מוכר. לכן אתה דוחה את תשלום המס על רווחי ההון.

אתה מתבלבל בין מיסוי על דיבידנד למס רווחי הון.
כל עוד אתה לא מוכר את הנייר אתה לא משלם עליו מס רווחי הון.
כשיש לך תיק 100% מנייתי אתה לא מבצע איזונים עם פלח אחר בתיק, אתה לא מוכר. לכן אתה דוחה את תשלום המס על רווחי ההון.
למה אתה מניח שאי אפשר לאזן עם כסף חדש?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע פידבק על תיק השקעות שוק ההון 17
ע פידבק על תיק השקעות שוק ההון 0
S פידבק על תיק השקעות - סטודנט שוק ההון 6
Yonatanlou פידבק על תיק השקעות של סטודנט שוק ההון 8
ר מבקש פידבק על תיק השקעות שוק ההון 38
ש בקשת פידבק בנוגע למבנה תיק השקעות חדש שוק ההון 24
D פידבק על תיק השקעות פוטנציאלי (70 אג"ח, 30 Small Cap) שוק ההון 17
T הרכב תיק הכולל נדל"ן - פידבק שוק ההון 12
Wolfman מבקש פידבק על תיק ההשקעות שהרכבתי שוק ההון 54
ש פידבק על מבנה תיק שוק ההון 44
Y פידבק על מבנה תיק שוק ההון 5
C פידבק לתיק השקעות מטרות משולבות שוק ההון 10
ה פידבק על קולגות בהיי טק אוף טופיק 3
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 7
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1