• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בקשת פידבק בנוגע למבנה תיק השקעות חדש

שחר ג'י

משתמש רשום
דירוג
5
שלום לכולם,
אני בונה תיק השקעות בפעם הראשונה ואשמח לעזרתכם.
שמי שחר, בן 26, ויש לי כרגע כ-260,000 ₪ להשקיע (+ כמות כסף מזומן ונזיל בצד), לטווח של 3-7 שנים, עם נטייה לרמת סיכון נמוכה-בינונית. חלוקת התיק שהחלטתי עליה היא 65 אג"ח 35 מניות. עשיתי באמצעות הבלוג את הכניסה הראשונית שלי לעולם המושגים של שוק ההון, אך אני מעוניין לבנות תיק פשוט, פאסיבי ועצל, ולא להתמצא בידע מאד מורכב נכון לשלב זה.
(הערת ביניים: לאחר משא ומתן קצר עם הבנק, השגתי פטור מדמי ניהול ו-0.1% עמלת ק/מ. אני מתכוון לנסות להתייעץ עם יועץ ההשקעות של הבנק אחרי שאסתייע בכם)
כעת, האסטרטגיה שגיבשתי לעצמי היא להשקיע באמצעות קרנות מחקות בלבד, כאשר נתח המניות ילך למניות בחו"ל (באופן פרופורציונלי לשוק העולמי), ונתח האג"ח ילך לאג"ח ישראלי ממשלתי בטווח קצר, ויתפצל בין ריבית קבועה לבין אג"ח צמוד.

מכאן עלו לי מספר שאלות, ברשותכם:

1. בגלל הריבית הנמוכה במשק, בשילוב עם הטווח הלא-ארוך במיוחד של ההשקעה שלי, והגודל המשמעותי של האג"ח בתיק ההשקעות שלי, החלטתי ללכת על אג"ח קצר מועד במקום על אג"ח בטווח בינוני. האם זה טיעון סביר, או שמא אני זהיר יתר על המידה, לעניות דעתכם?

2. הסולידית בבלוג מביעה התנגדות לקנייה של אג"ח צמוד מדד, אך בכל זאת פעמים רבות מדגימה חלוקה של 50-50 בין אג"ח בריבית קבועה לבין אג"ח צמוד מדד. מדוע כך? האם חלוקה, לצורך הדוגמה, של 70-30 לטובת האג"ח הניתן בריבית קבועה, לא תהיה מספיקה בכדי להגן על תיק ההשקעות באופן סביר מפני אינפלציה? אינטואיטיבית אני מעדיף לעסוק ביחס של החלוקה הזו מאשר להכניס נתח השקעה משמעותי בזהב לתיק על חשבון נתח המניות.

3. הרושם שקיבלתי הוא שדמי הניהול של קרנות יכול לעלות באופן פתאומי, אך האם זה לא דבר בעייתי בבחירת הקרנות? איך ניתן לבחור ככה באופן השוואתי ומושכל בין הקרנות השונות? למשל, רק לפני כמה שבועות מישהו הציג כאן את התיק שלו, וציין כי לקרן המחקה אי בי אי סל ממשלתי מאוזן יש דמי ניהול של 0.165%, בעוד שהיום הם גובים כבר 0.25%!

על פי הסקיצה שלי כרגע, חשבתי להשקיע באופן הבא:
35% מניות יושקעו בקרן הנאמנות תכלית TTF סל מניות חו"ל (5121322), שמבוססת על 60% ארה"ב, 30% אירופה ו-10% שווקים מתעוררים. נכון להיום לקרן יש 0% דמי ניהול.
65% אג"ח יתחלקו (שווה בשווה?) בין הקרן קסם ממשלתי צמוד 2-5 שנים (5113329), ב-0% דמי ניהול, ובין הקרן תכלית מחקה ממשלתי שקלי ר.קבועה 2-5 שנים (5108857), ב-%0 דמי ניהול. חיפשתי גם קרן מחקה שתסחור בשני סוגי האג"ח באופן מאוזן, אך לא מצאתי קרן שמתמקדת בעיקר באג"ח לטווח קצר ובדמי ניהול נמוכים שכאלו, לכן החלטתי ללכת על קרנות נפרדות.

*_*_*_*_*_*_*
באופן כללי, אני יודע שהכלל בפורום הוא שאסור להמליץ ולייעץ באופן פורמלי על השקעות, אבל בגלל שאני חדש במשחק וצריך לצבור ביטחון, אני אודה לכם אם תעניקו לי פידבק בתגובות כמו "נראה בסדר", "תיק הגיוני", או "וואלה, מבנה התיק שלך מראה שהבנת דבר או שניים, וההשקעה שלך סבירה ומעידה על בשלות להתחיל להשקיע, למרות שמדובר בהשקעה ראשונית לא קטנה מצדך".
אודה לכם על כל התייחסות לשאלות שלי ולסקיצה של התיק.
תודה רבה!

ברוך הבא לפורום @שחר ג'י
אני לא חושב שאתה עושה טעות פטאלית כלשהי בתכנון.
לא ציינת מה מטרת הכסף או כמה אתה מוכן להפסיד. הנק׳ היא שגם התיק הזה יכול להפסיד לא מעט כסף בטווח של כמה שנים (תניח הפסד של 50% במניות).
לגבי מה שהסולידית עושה ואומרת - אל תתייחס לזה כאמת אבסולוטית. תחשוב על הדעה שלה כסה״כ עוד דעה אחת מני רבות. מספיק שתעיף מבט על גלריית התיקים בשביל להבין שלכל אחד יש דעה שונה בכל נושא (לא נראה לי שיש עדיין שני תיקים זהים בגלריה). מה שכן חשוב לקחת זה את הרציונל של הטיעונים לגבי הנושאים השונים וללכת עם מה שנראה לך הגיוני.

לגבי עליית דמי ניהול - אם הטווח שלך הוא למספר שנים בודד אז לא הייתי דואג מזה יותר מדי. אתה צריך להניח שדמי הניהול יכולים לעלות בכל רגע ללפחות 0.25% ואולי קצת יותר.

תודה על התגובה, adamshalev. פספסתי את גלריית התיקים ואני אגש להסתכל עליה בקרוב! :)
מטרת הכסף היא לרכוש דירה למגורים בעוד +-5 שנים, אם כי מדובר בכיוון מחשבה ולא בהחלטה ממשית. לכן המטרה העיקרית היא לשמור על ערך הכסף, אך מצד שני, מכיוון שאני צעיר וגמיש יחסית, כן לקחת סיכון מסוים. לפי הפוסט על כללי האצבע לבחירת הרכב התיק, סווידרו טוען שהקצאת 35% מהתיק למניות עשויה להוביל לאיבוד של כ-12.5% מההון; זו רמת ההפסד שהחלטתי שאני מוכן לספוג בהשקעה. אני מניח שזה שקול לכך שהמניות יאבדו מערכן בשווי של 30-50% והאג"ח מעט ירפדו את הנפילה הזו

מטרת הכסף היא לרכוש דירה למגורים בעוד +-5 שנים
לדעתי, תשואות השוק בשנים הקרובות צפויות להיות מתואמות חלקית עם תשואות הנדל"ן. יתכן שהמתאם עם קרנות ריט יהיה גבוה עוד יותר.
המשמעות היא שאם מטרת הכסף היא קניית דירה, ניתן להגדיל את הפלח המנייתי ביחס להשקעה שמיועדת לרכישת נכסים במחיר קבוע.
@Ron B

בנוסף, לטווח כזה כדאי לראות מה הבנקים מציעים (לחלק מהסכום, כמובן).

מדובר בכיוון מחשבה ולא בהחלטה ממשית
הגישה שלי להשקעות עם אי ודאות היא לבנות תיק תיאורטי נפרד עבור כל תרחיש, לשערך את הסבירות של התרחיש, ולהחזיק את התיק המשולב שמשוקלל לפי השערוך.

ג"נ: מושקע במניות לטווח קצר באופן דומה לזה שהוצג כאן.

ניסיתי הערב לחשוב אולי לגוון מעט את התיק שבניתי עם 10%-15% אג"ח חו"ל.
אבל יש משהו שמבלבל אותי -
הסתכלתי על חלק מקרנות הסל שהבלוג מציין בפוסט הזה,
אך הן מאד תנודתיות, לא כמו שאני מצפה שיהיה בחלק השמרני של התיק שלי.

לדוגמה, הקרן הזו שעוקבת אחרי אג"ח אמריקאי בטווח של 3-7 שנים, יכולה להציג עליות וירידות בשיעורים של כ-5% לכאן או לכאן בכל שנה (ואף יותר - ב-2016 הרבה מהקרנות הללו רשמו זינוק מרשים מאד).

אם כך ממה נובע חוסר ההבנה שלי -
מה גורם לטווח הסיכון של אג"ח מחו"ל להיות כ"כ שונה מזה שאני מכיר של אג"ח ישראלי?
או שאולי אני פשוט לא קורא נכון את הנתונים?

אם כך ממה נובע חוסר ההבנה שלי -
מה גורם לטווח הסיכון של אג"ח מחו"ל להיות כ"כ שונה מזה שאני מכיר של אג"ח ישראלי?
או שאולי אני פשוט לא קורא נכון את הנתונים?
תנודות שער המט"ח ומח"מ שיתכן וגבוה יותר ממה שאתה משווה אליו.

אוקי, תודה @אורי ג.
אשמח לקבל בהירות בעוד סוגיה -
מעיון בגלריית התיקים ראיתי שרבים מעדיפים להשקיע בקרנות סל של שוק המניות העולמי כמו VT מאשר להשקיע בקרן נאמנות מחקה ישראלית שעוקבת אחרי סל מניות בחו"ל.
קראתי כמה דיונים בנושא ולא הצלחתי להבין לעומק את הסיבה. בפשטות, מעבר לזה שקרן הסל מחזיקה בפועל את המניות, היא מוסיפה את העיסוק במיסים ובמט"ח, שאני מעדיף לוותר עליהם אם אפשר.
האם יש לקרנות הסל יתרונות מהותיים נוספים?
תודה רבה מראש

http://www.hasolidit.com/kehila/members/אורי-ג.1213/

אוקי, תודה @אורי ג.
אשמח לקבל בהירות בעוד סוגיה -
מעיון בגלריית התיקים ראיתי שרבים מעדיפים להשקיע בקרנות סל של שוק המניות העולמי כמו VT מאשר להשקיע בקרן נאמנות מחקה ישראלית שעוקבת אחרי סל מניות בחו"ל.
קראתי כמה דיונים בנושא ולא הצלחתי להבין לעומק את הסיבה. בפשטות, מעבר לזה שקרן הסל מחזיקה בפועל את המניות, היא מוסיפה את העיסוק במיסים ובמט"ח, שאני מעדיף לוותר עליהם אם אפשר.
האם יש לקרנות הסל יתרונות מהותיים נוספים?
תודה רבה מראש
דמי ניהול נגיד...
סיכון מנפיק זה לא צחוק גם
מוניטין של אי העלאת דמי ניהול
עקיבה מדויקת

האסימון הוא שגם הקרנות הישראליות ממוסות ב-25% (או אפילו 30%) מכיוון שהחוזים העתידיים שהן מחזיקות נותנות בקירוב NTR.

מה לגבי "אמנת המס בין ישראל לארה"ב, שלפיה ארה"ב זכאית לנכות במקור עד 25% מסך הדיבידנד ברוטו המחולק מחברות אמריקניות למשקיעים ישראלים"?
  1. המיסוי על דיבידנדים מETFים לא גבוה יותר מאשר על קרנות ישראליות.
  2. גם אם המס היה גבוה יותר, למה אתה חושב שיש יותר "עיסוק במיסים"?
  1. הן זולות יותר להחזקה (דמי ניהול נמוכים יותר לאורך זמן).
  2. הן זולות יותר לרכישה (אצל ברוקר זר).
  3. הן אמינות יותר (מנוהלות בשקיפות על ידי חברות גדולות).
  4. המגוון גדול יותר ויש תחרות אמיתית.
למה אתה מופתע?

אך בכל זאת פעמים רבות מדגימה חלוקה של 50-50 בין אג"ח בריבית קבועה לבין אג"ח צמוד מדד. מדוע כך? האם חלוקה, לצורך הדוגמה, של 70-30 לטובת האג"ח הניתן בריבית קבועה, לא תהיה מספיקה בכדי להגן על תיק ההשקעות באופן סביר מפני אינפלציה?
אין לשאלה הזו תשובה.
אולי כן ואולי לא.
באינפלציה בלתי צפויה קטלנית (כמו שכבר חוותה ארצנו הקטנטונת בעבר) אתה תספוג הפסדים כבדים בממשלתיות 30% מדדי 70% שקלי.

בגדול, מדדי יותר 'סולידי'. כי אתה יודע מה אתה מקבל בכוח כסף, ולכן יש פרמיית סיכון קלה לשקליות במונחי תשואה.

באופן גורף? אני כמעט משוכנע שהיא לא כתבה מעולם דבר כזה בבלוג.
@קפבלנקה , היא אומרת את זה כמה פעמים, למשל כאן. כמובן שאין לשאלה ששאלתי תשובה ברורה, אך אינטואיטיבית בי נוצר הרושם שפרמיית הסיכון הקלה של השקליות משמעותית מעט יותר מההגנה החלקית בפני אינפלציות שהאג"ח המדדי מעניק, ובתיק שמבוסס ברובו על אג"ח (35-65), חלוקה של 50-50 בין סוגי האג"חים הנ"ל תהיה אולי מעט אורתודוכסית מדי. מן הסתם מדובר בספקולציה...
____

האסימון הוא שגם הקרנות הישראליות ממוסות ב-25% (או אפילו 30%) מכיוון שהחוזים העתידיים שהן מחזיקות נותנות בקירוב NTR.

@FIYaacov,
הבנתי עכשיו שהתבלבלתי בין המס על רווח ההון לבין המס על הדיבידנדים. וגם קראתי על המשמעות של NTR...:)
ניסיתי להבין האם הקרן תכלית TTF סל מניות חו"ל (5121322), או הקרן הדומה הזו (5122569), הן קרנות סינתטיות כמו רוב הקרנות ולא הצלחתי להבין. גם הרכב מניות הערך של הקרנות, כפי שמפורט בקישורים שצירפתי, מורכב ברובו מאג"חים למרות שהן "חשופות למניות". מה זה בדיוק אומר? והאם בשורה התחתונה אלו לא קרנות צוברות, קרי, יעילות יותר מבחינת המס שהן סופגות על הדיבידנדים? אם הבנתי נכון, קרנות מחקות צוברות בארץ ניתן למצוא בעיקר על מדדים מקומיים..

____

1. המיסוי על דיבידנדים מETFים לא גבוה יותר מאשר על קרנות ישראליות.
  2. גם אם המס היה גבוה יותר, למה אתה חושב שיש יותר "עיסוק במיסים"?
  1. הן זולות יותר להחזקה (דמי ניהול נמוכים יותר לאורך זמן).
  2. הן זולות יותר לרכישה (אצל ברוקר זר).
  3. הן אמינות יותר (מנוהלות בשקיפות על ידי חברות גדולות).
  4. המגוון גדול יותר ויש תחרות אמיתית.
למה אתה מופתע?

@TunaGolem , בקשר לרשימת היתרונות שהצגת:
ניתן למצוא דמי ניהול נמוכים למדי גם בקרנות המחקות העולמיות בארץ, למרות שאכן- המגוון שלהן נמוך מאד מאד, ויש יותר סיכוי שדמי הניהול שלהן יעלו מתישהו.
רכישה אצל ברוקר זר אכן זולה במיוחד, אך אליה התייחסתי בפועל כשדיברתי על עיסוק עם מיסים, בהגשת הדו"חות על רווחי ההון. עיסוק כזה מרתיע אותי, באופן אישי...
יחד עם זאת! הפנמתי עכשיו את המגוון, התחרות, השקיפות והאמינות שציינת כיתרונות של קרנות סל שכאלו בחו"ל. בנוסף לכך, קראתי גם על היתרונות של קרנות סל אירופאיות צוברות ( האם הן מומלצות עוד יותר בהקשר של תיק פאסיבי, בו יש מעט עמלות ק/מ ? )

בכל זאת, אני עדיין מעט מתלבט: בתור משקיע חדש, פאסיבי לטווח בינוני, הקרנות המחקות המקומיות נראות לי כמו אופציה לא רעה. אולי כי אני נצמד למה שמוכר ובטוח :roll:
עוד סיבה להתבלטות שלי, שהיא גם בעיקר פסיכולוגית ולא מבוסס רציונליות, היא שבIBI הציעו לי חשבון ללא דמי ניהול, המיעוד רק לקרנות נאמנות. [החלטתי כרגע להתרחק מהבנק...] האם זה שולי בסופו של דבר, כמו גם עמלות הק/מ של קרנות סל זרות, וההמרה למט"ח, כשאני בא להשקיע את התיק שלי? (תזכורת: 260K, טווח משוער: 3-7 שנים)

ושאלה פרקטית לסיום: האם במידה ואני קונה קרנות סל זרות דרך ברוקר ישראלי, אני צריך להמיר קודם את הכסף למט"ח לפני שאני מעביר אותו לחשבון שלי, או שזה יכול להיעשות אוטומטית (תמורת עמלה) במעמד הקנייה?

כמו קודם, אשמח להמשיך לשמוע התייחסויות מלמדות....! :Oo_o:O

תודה רבה לכולם על ההתייחסויות

והאם בשורה התחתונה אלו לא קרנות צוברות, קרי, יעילות יותר מבחינת המס שהן סופגות על הדיבידנדים?
הקרנות על מדדי חול צוברות את הדיבידנד לאחר מס ולכן לא יעילות יותר.

או שזה יכול להיעשות אוטומטית (תמורת עמלה) במעמד הקנייה?
בתי ההשקעות בישראל ממירים עבורך לדולרים/מטח תמורת עמלה. על העמלה ניתן להתמקח כמו כל עמלה אחרת. הכי טוב שראיתי זה 0.5% מהסכום המומר עם מינימום של 7 דולר.

ויש יותר סיכוי שדמי הניהול שלהן יעלו מתישהו.
זה לא שאלה של אם, זה שאלה של מתי ובאיזה תדירות (הרגולטור הגביל אותם לפעם בשנה לאחרונה).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P בקשת החסר מס מבלי טופס 161 מיסים 7
F בקשת הארכה להגשת דו''ח שנתי מיסים 1
I בקשת העברת קופה פנסיונית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
B בקשת שכר בסיס נמוך יותר לצורך הפרשות פנסיוניות - האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
E בקשת המלצה לקומקום אוף טופיק 2
י בקשת המלצה על יועץ פנסיוני פננסי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S בקשת המלצה לספרי קריאה בעברית לפי נושאים.. אוף טופיק 1
מ (בקשת הבהרה) - קרן סל או תעודת סל שוק ההון 0
S זמן לקבלת תשובה לאחר בקשת ממליצים אוף טופיק 49
S בקשת פתרון למבחן ראיון שלא עברתי אוף טופיק 7
M שיחת הפחדה ממנורה עקב בקשת מעבר להלמן אלדובי צרכנות פיננסית 31
סול בקשת עזרה באיזון התיק עם קרן ההשתלמות שוק ההון 4
ה המנוהל בעל כורחו - בקשת טיפים לשליטה על תיק מנוהל שוק ההון 1
B נכסים בעת בקשת משכנתא אוף טופיק 13
S פתיחת חשבון באמריטרייד, ויזת L1, בקשת ITIN צרכנות פיננסית 4
S בקשת הסבר אודות רווח בקרנות פנסיה אלטשולר (תשואה מוצגת מול רווח כספי בפועל) צרכנות פיננסית 0
לא חשוב שמות בקשת דעות בדבר הפלח האג"חי בתיקי הקט. שוק ההון 42
ג בקשת לינק לאחזקות הגופים המוסדיים שוק ההון 6
י בקשת הסבר - יתרון העברת הפסד לטובת קיזוז מס בעתיד שוק ההון 24
cypriano de rore בקשת עזרה יצירתית עם אתגר תעסוקתי אוף טופיק 4
O בקשת עזרה - שאלות לפני התחלת השקעה שוק ההון 2
C 5 חודשים מאז בקשת החזר מס צרכנות פיננסית 6
Res Cogitans בקשת מעסיק מעובד לשלם עבור שירותי סליקה של סוכן צרכנות פיננסית 0
Waler [בקשת עזרה] הבנת ההבדלים בין קרנות שונות שוק ההון 3
A בקשת אישור מהמעסיק לעבודה בשעות הפנאי כעצמאי התפתחות אישית 34
S בקשת עזרה בחישוב אסטרטגיה (מכירה לפני ה-ex-Date) שוק ההון 67
שרון לבעלי iRobot בקשת המלצה אוף טופיק 52
פ שאלות על בקשת החזר מס רווחי הון ממספר שנים צרכנות פיננסית 21
aziz הירייה בקשת התפתחות אישית 0
הסולידית חל איסור על בקשת/מתן ייעוץ השקעות אישי! שוק ההון 1
ע פידבק על תיק השקעות שוק ההון 17
ע פידבק על תיק השקעות שוק ההון 0
S פידבק על תיק השקעות - סטודנט שוק ההון 6
Yonatanlou פידבק על תיק השקעות של סטודנט שוק ההון 8
A פידבק על תיק השקעות של חייל מושחרר שוק ההון 22
C פידבק לתיק השקעות מטרות משולבות שוק ההון 10
T הרכב תיק הכולל נדל"ן - פידבק שוק ההון 12
ר מבקש פידבק על תיק השקעות שוק ההון 38
ה פידבק על קולגות בהיי טק אוף טופיק 3
Wolfman מבקש פידבק על תיק ההשקעות שהרכבתי שוק ההון 54
ש פידבק על מבנה תיק שוק ההון 44
Y פידבק על מבנה תיק שוק ההון 5
D פידבק על תיק השקעות פוטנציאלי (70 אג"ח, 30 Small Cap) שוק ההון 17
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 8
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16

נושאים דומים

Back
למעלה