• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

'ערבים'- האם זה לא ביטוח יקר?

בהתחלה

משתמש רגיל
דירוג
108
במגזר החרדי וגם הדתי קיימות למיטב ידיעתי 3 תוכניות בשמות שונים כשהנפוצה שבהם היא 'ערבים'
רעיון התוכנית הוא בעצם מעין ביטוח חברתי- מתאגדות המוני משפחות, כל משפחה חותמת בכניסתה על הצהרת בריאות של שני ההורים.
במקרה פטירה של אחד מההורים משתתפים כל החברים בפתיחת 'קרן' לכל יתום שלא הגיע לגיל 20 (אאל"ט לגבי הגיל). הקרן מושקעת בצורה כזו שעד נישואי היתום תוכל לתת לו סכום משמעותי לנישואיו. לדעתי כ250,000 שח.
זה מבוסס על המודל החרדי של נישואים בגיל צעיר ועזרה כלכלית משמעותית מאד מההורים, כדי למנוע מצב שבגלל יתמותו לא יוכלהיתום למצוא את זיווגו.
בתוכנית הדת"ל זה עובד קצת אחרת אבל באופן די דומה.
יש מקסימום גביה בחודש (70 שח)בחודשים שאין צורך לא גובים, אם צריך יותר- פורסים למס' חודשים את הגביה.
התוכנית משמשת חלופה מסוימת לביטוח חיים בחברה הדתית, וגם נחשבת כצדקה - כי כל הכסף הנגבה מיועד לצרכי 'הכנסת כלה' ליתומים.

אשמח לשמוע את דעתכם על הכדאיות הכלכלית של התוכנית למשתתפים בה.
אציין שאין הבדל בעלות השותפות אם יש לך ילד אחד או 18 ילדים..
התוכנית עובדת יפה כבר קרוב ל20 שנה.

אם מדובר בביטוח ללא כוונת רווח, ואין מנגנון מנופח או שחיתות שמממנים כאן (דבר שאין שום אפשרות לדעת מתוך הנתונים שכתבת), אז מדובר בביטוח עם תוחלת אפס עבור המבוטחים, דבר שהוא יותר טוב מכל ביטוח בשוק הפרטי. אולי בעצם השאלה היא, מה רמת השקיפות? יש לך דרך לעקוב אחרי הכספים שנכנסים, יוצאים ונצברים שם?

אציין שאין הבדל בעלות השותפות אם יש לך ילד אחד או 18 ילדים..

מה שאומר, שהתוחלת היא אפס רק בממוצע על פני כל המבוטחים. בעצם, למבוטחים מרובי ילדים יש תוחלת רווח חיובית, ולמעוטי ילדים יש תוחלת רווח שלילית.

אין לי דרך אמיתית לעקוב אחר מה שהולך שם.
התוכנית מוצגת כתוכנית חברתית- תעזור לאחרים והם יעזרו לך (לילדיך, לבן זוגך) אחר מותךבטרם עת)
לא מצאתי דוחות שקופים עלמה באמת מתנהל שם.
יש לציין שמברור עם חברי התוכנית יש חודשים שאין גביה כלל ויש חודשים עם גביה מוחלטת.
אני מנסה לשער כמה יעלה 'ביטוח' דומה דרך גוף ביטוחי בהנחה כפי שאמרתי, שהחברים הם בריאים (כמתחייב מתנאי התוכנית) כלומר- מוות שאינו צפוי מראש

מחשבים לפי גיל, סכום מבוקש ומשך הביטוח.
תוכל להכניס את הפרמטרים ולקבל הערכה במחשבון של משרד האוצר:
למשל, אם אתה בן 30 ורוצה ביטוח ל-20 שנה על סך 250,000, תשלם פרמיה שתתחיל בסביבות 15 שקל בחודש ותסתיים בסביבות 20.

הניחוש שלי הוא שאם יש לך ילד אחד זה יצא יותר זול מהתוכנית שלך, אבל אם יש עשרה ואתה רוצה בעצם שיקבלו 2.5 מליון, התוכנית שלך עדיפה (בתנאי שאתה סומך על קרן שעובדת ללא שקיפות, מניח שהתשובה לזה היא עניין חברתי).

פעם אחרונה שבדקתי,
ככלל אצבע, 2 ילדים ביטוח אטרקטיבי יותר, 4 ילדים ״ערבים״ אטרקטיבי יותר 3 זה גבולי
יש לשים לב כי ביטוח הוא חוזה מחייב, ערבים לא מחויבים בכלל, לדוגמה אם המנוח השאיר ירושה שגדולה מהסכום שהם אמורים לתת הם לא ישלמו בכלל אם הירושה לא מספיקה אז רק ישלימו, ויש גם עוד מקרי קצה, הפרטים בגדול רשומים על הטופס ולמרות זאת אין התחייבות.
היתרון של זה שהתעריף פיקס, לא צריך לעדכן מספר ילדים, ומבחינתי זה מתקזז מסכומים שגם ככה הייתי נותן לצדקה אז זה win win

זה מתקזז מסכומים שגם ככה הייתי נותן לצדקה אז זה win win

זה לא המקום לדיון הלכתי, אבל באמת? ביטוח שמקנה לך זכויות נחשב לצדקה? נראה שעצם העניין של ״win win״ טיפה סותר את משמעות ״צדקה״, לא?

באמת? ביטוח שמקנה לך זכויות נחשב לצדקה?
ראשית כל לא אמרתי על דעת עצמי, למיטב ידיעתי זה קונצנזוס בין הרבנים.
גם מי שתורם ונכנס להגרלה, ככל שהתרומה הולכת למטרות של צדקה זה נחשב צדקה על אף שהוא קנה זכות להיכנס להגרלה, במידה ויגריל יתרום לצדקה 10% מהתמורה אם הוא נוהג כך, במקרה של ״ערבים״ החיוב השוטף הולך לצדקה (אם יש לך אמון שאין שחיתות), ההטבה הביטוחית לא גורעת מהזכות של התורם שכספו שימש להשיא יתומים גם אם בבוא היום הוא ח״ו יזכה שילדיו יקבלו כסף לנישואיהם.

בנוסף, לא דיברתי על צדקה שהיא חובה גמורה אלא מנהג לתרום 10% מההכנסות לצדקה וזה אני עושה בכל מקרה, השאלה רק להיכן לנתב את זה.
מעבר לכך כפי שהדגשתי ואולי פספספת, זה ממש לא ביטוח ואין שום התחייבות חוזית, במקרה שלי אם ח״ו יתממש אז בסבירות מאוד גבוהה המשפחה לא תקבל כלום או תקבל סכום חלקי בגלל הון עצמי.

אבל בשורה התחתונה נדמה לי שהמשמעות שאנחנו נותנים למילה ״צדקה״ אינה זהה לחלוטין.

מניח שבעקבות הקורונה יצטרכו לשלם יותר או לקבל פחות כסף.

מניח שבעקבות הקורונה יצטרכו לשלם יותר או לקבל פחות כסף.
בינתיים לא כל כך משמעותי כי מרבית הנפטרים מקורונה היו אנשים שכל ילדיהם כבר נישאו.
מעבר לכך, אני מהמר שיש חפיפה גבוהה בין אנשים שמנויים לפרויקט ערבים לבין אנשים מחוסנים (שניהם מאפיינים של אחריות אישית).
אבל אין לדעת.

ביטוח שמקנה לך זכויות נחשב לצדקה?
זה הרעיון של צדקה-שכל בני העיר מחויבים לדאוג אחד לשני וזה בעצם מה שקורה גם כאן (כמו רווחה שכל אחד משלם מיסים שחלקם הולך לרווחה ואם הוא יצטרך הוא גם כן יקבל)

תוכנית ערבים ממש לא מחייבת אותם לתת משהו ליתומים אלא רק במקרה והם באמת נצרכים לזה לצורך הנשואים לדוגמא אם יש ירושה אין צורך לתת או אם הילד לא חרדי הוא יכול להתחתן גם בלי דירה (כי אצל החרדים בלי לתת סכום מכובד לחתונה לא מתחתנים) ובהתאם לזה זה גם לא נחשב ביטוח אלא צדקה על בסיס של ''עניי עירך קודמים'' זאת אומרת אם אתה שותף בתוכנית יש לי יותר מחויבות כלפיך ולכן אני נותן לך כי אין לי אפשרות לתת לכולם

אני רשום בקרן יחד
זוהי הגרסא הכלל-ציבורית של ערבים.
הקרן מפוקחת ומבוקרת, הדוחות הכספיים זמינים והיא פונה לכל הקהל בישראל ללא הבדל מין, דת והשקפה.
שווה לבקר ולהתרשם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
י דירה סמוכה לפיר אשפה - כמה זה בעייתי? נדל"ן 5
ש יש מצב שהדמי ניהול באמריקאית מחלקת זה רק מהדיבידנדים שוק ההון 1
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
T כל יום הנסדק 1%+ למעלה? איך זה יגמר לדעתכם? שוק ההון 21
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
מ האם יש היגיון לא למשוך קצבה מהפנסיה מהשנייה בה זה אפשרי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 65
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M כמה זה חמור להיכנס למינוס צרכנות פיננסית 10
D מניות ערך קטנות בישראל זה סיוט - זמן לעבור לאינטרקטיב? שוק ההון 1
א האם רווח והפסד הון מתקזז גם אם זה ריאלי ונומינלי ? שוק ההון 7
ב אפשר להגיש תלונה במשטרה על הודעות ספאם בטלפון ? זה חוקי בכלל ? פוסטים מאיכות נמוכה 8
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
N האם זה דבילי מצידי? שוק ההון 19
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
S רגולציה זה מורכב שוק ההון 5
י בית עם 5 יחידות דיור, האם זה כאב ראש או שדווקא הזדמנות? נדל"ן 33
הפרופסור סתם מתוך סקרנות, איך זה לעשות PhD במקום כמו סטנפורד או הרווארד ? התפתחות אישית 1
ש שאלה על אמזון ו- eBay - האם מוצר זה נמכר בפלטפורמות האלה? אוף טופיק 0
C מה הסולידית הייתה אומרת על זה? פוסטים מאיכות נמוכה 4
י מכרזי ר"מי, איך זה עובד?, והאם זה זמן טוב נדל"ן 8
H האם זה אפשרי להשכיר יחידת דיור ב3000+- ש"ח ממשכורת של 6200? צרכנות פיננסית 22
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
B האם ניתן להפסיק להגיש דוחות מס שנתיים במצב זה? מיסים 22
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
Y מה זה טופס מש"ח והאם כל רוכש דירה חייב בו? נדל"ן 3
P העברות בנק מיידיות בארץ (לא זה"ב) - מה קורה עם זה צרכנות פיננסית 7
נ נכנסתי למינוס ב- IBKR. כמה זה יעלה לי? צרכנות פיננסית 5
לב מישקין עבודה משרדית - איך אתם שורדים את זה? אוף טופיק 53
נ להתאהב זה לפעמים זול ופחות מסוכן מלהשקיע אוף טופיק 35
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
הפרופסור זה נורמלי שיש לי תקשורת לא טובה עם המנחה שלי? התפתחות אישית 4
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
א לא מצליח למצוא עבודה, האם זה בגלל שאני כבד שמיעה? התפתחות אישית 10
M רכישת דירה למגורים - האם זה הזמן הנכון? נדל"ן 8
S הפקדה מעל התקרה בקרן השתלמות - האם זה שווה את זה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
י האם זה פיתרון למס רווחי הון? מיסים 8
א זכיתי במחיר למשתכן, האם זה שווה? נדל"ן 7
L האם S&P 500 זה מפוזר מספיק? פוסטים מאיכות נמוכה 26
Tsachi01 לגור עם ההורים - זה לא שחור ולבן אוף טופיק 83
גימפל עושר מבחינתי זה... דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 58
D העולם דוהר בקצב מפחיד ל AGI, למה אף אחד לא מדבר על זה בישראל? אוף טופיק 64
R בעיה בדירוג אשראי - איך פותרים את זה ? שוק ההון 25
mudale222 האם זה סביר לחתום אוואל? נדל"ן 13
A איך זה שבפיקדון דולרי מציעים באיזור ה6 אחוז והתשואה על האג״ח הקצר טווח נושק רק ל5 ? שוק ההון 13
B זה הזמן להכין את גינת ירקות הקיץ אוף טופיק 20
Cat האם זה הזמן הנכון למכור את הדירה? נדל"ן 112
ק להוציא את הכסף לחו״ל - מה זה אומר בדיוק? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 602
א כמה זה ריבית טובה על פקדון בבנק צרכנות פיננסית 3
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16

נושאים דומים

Back
למעלה