• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עצה להמשך התנהלות פיננסית

susdujc

משתמש רגיל
דירוג
81
בן 28, נשוי טרי. כרגע שנינו מרוויחים ביחד 18K נטו (צפוי לגדול משמעותית במהלך השנים הקרובות)
יש נכס באנגליה, מימון של 90% למשך 20 שנה (נקנה על ידע האשה כשגרה שם, כרגע שנינו בארץ), שכירות מכסה את המשכנתא + רווח נחמד.
יש דירת מגורים ברמת גן, משכנתא של 750k למשך 28 שנה, סה"כ 3100 ש"ח בחודש.
בחישוב גס אני מעריך שאנו יכולים לחסוך 9-10K בכל חודש בלי ירידה ברמת החיים, כלומר סביבות 100K בשנה. התכנון הוא לחסוך במשך 4-5 שנים ולרכוש נכס נוסף (לקחת משכנתא כמובן) לשם השכרה. השאלה היא אם עד אז להשקיע את הכסף שאנו חוסכים בשוק ההון או כיוון שמדובר בכסף שנצטרך בעתיד הקרוב, הסיכון גדול מהרווח?

בחישוב הכי בסיסי, גם בהנחה של תשואה של 4 אחוז בשנה, אחרי 5 שנים תרוויחו 60 אלף שקל, לפני מס ועמלות. ברמת החיסכון הנוכחית שלכם, מדובר בפחות מחצי שנה. עכשיו תחשבו אם שווה לכם להכנס לשוק ההון בעבור תשואה כזו.

הזוית הפסיכולוגית: איך תרגישו אם בעוד 4-5 תהיו מופסדים 20%? או 30% או 10% או אפילו 5%? אם התשובה לזה היא "לא אכפת לי, במקרה הכי גרוע אני נשאר בשוק ההון לעוד 15 שנה" אז סבבה. אבל אם התשובה לזה היא "אני נעול על התוכנית שלי, לכן אהיה מבועס אבל אממש הפסדים" אז כדאי לדבוק במסלול השקעה עם פחות תנודתיות.
להבנתי הבעיה בשוק ההון היא תנודתיות, לא תשואה ממוצעת. לכן ממליצים להשקיע לטווח רחוק ולא ל 4-5 שנים.

הזוית הפסיכולוגית: איך תרגישו אם בעוד 4-5 תהיו מופסדים 20%? או 30% או 10% או אפילו 5%? אם התשובה לזה היא "לא אכפת לי, במקרה הכי גרוע אני נשאר בשוק ההון לעוד 15 שנה" אז סבבה. אבל אם התשובה לזה היא "אני נעול על התוכנית שלי, לכן אהיה מבועס אבל אממש הפסדים" אז כדאי לדבוק במסלול השקעה עם פחות תנודתיות.
להבנתי הבעיה בשוק ההון היא תנודתיות, לא תשואה ממוצעת. לכן ממליצים להשקיע לטווח רחוק ולא ל 4-5 שנים.
אולי דווקא ה 4-5 שנים יתנו להם מדד כלשהו אם להמשיך או לחשב מסלול מחדש, נקודות עצירה כאלו הן טובות כדי לעצור רגע, להעריך, לעשות סדר חדש בתוכניות ולהמשיך משם, אני מתאר לעצמי שההוצאות שלהם ישתנו אם ירצו להביא ילדים בזמן הזה, בכל זאת זוג טרי :)

לסגור משכנתה מהר יותר, כדי שמידי פעם תהיו בלי משכנתה?
גם אם אני יפנה 50% מהשכר לסגירת המשכנתה(תרחיש לא ריאלי בעליל) מדובר עדיין בסביבות 1.7 מיליון ש"ח חוב על שני הדירות , כלומר סביבות 14 שנה עד לסגירה מוחלטת כאשר שנותיי היפות כבר מאחוריי. אין לי בעיה עם חוב, כל עוד הוא מנוהל נכון, לכן אני מעדיף משכנתא שנפרסת על פרק זמן ארוך מתוך ידיעה שהרווח לא מגיע מסגירת החוב אלא משכירות ועלייה בשווי הנכס. שני הנכסים כבר חוו עלייה מטורפת בשיווי שלהם במהלך שלוש השנים האחרונות (גם בלונדון יש מצוקת נדל"ן מסתבר)

מה נראה לך יותר גדול, הריבית על המשכנתא או הריבית שתקבל בשוק ההון?

גם אם אני יפנה 50% מהשכר לסגירת המשכנתה(תרחיש לא ריאלי בעליל) מדובר עדיין בסביבות 1.7 מיליון ש"ח חוב על שני הדירות , כלומר סביבות 14 שנה עד לסגירה מוחלטת כאשר שנותיי היפות כבר מאחוריי. אין לי בעיה עם חוב, כל עוד הוא מנוהל נכון, לכן אני מעדיף משכנתא שנפרסת על פרק זמן ארוך מתוך ידיעה שהרווח לא מגיע מסגירת החוב אלא משכירות ועלייה בשווי הנכס. שני הנכסים כבר חוו עלייה מטורפת בשיווי שלהם במהלך שלוש השנים האחרונות (גם בלונדון יש מצוקת נדל"ן מסתבר)

האם התכנון שלך לוקח בחשבון הבאת ילדים ב 4-5 שנים הקרובות?
כי זה יכול להוריד את החיסכון החודשי בצורה משמעותית.

בחישוב גס אני מעריך שאנו יכולים לחסוך 9-10K בכל חודש בלי ירידה ברמת החיים, כלומר סביבות 100K בשנה. התכנון הוא לחסוך במשך 4-5 שנים ולרכוש נכס נוסף (לקחת משכנתא כמובן) לשם השכרה
אפשרות נוספת:
להפוך את המשכנתא של 750K למשכנתא ל-10 שנים עם לוח סילוקין של קרן שווה.
בדוגמא שבדקתי (על בסיס 4% ריבית) יוצא שאחרי 5 שנים נשארת לכם יתרת משכנתא של 380K. (תתחילו עם תשלום חודשי של כמעט 9K בחודש וזה יקטן מחודש לחודש). כלומר, אתם תוכלו לקחת משכנתא נוספת על הדירה הנוכחית של יותר מ-300K ולהשתמש בה לצורך קניית הדירה הנוספת ויחד עם ההון העצמי שחסכתם (שהוא קטן יותר כי תשלומי קרן שווה ל-10 שנים גדולים יותר מהנוכחית) ומשכנתא נוספת על בסיס הדירה שתקנו יהיה לכם די והותר.

כיוון שמדובר בכסף שנצטרך בעתיד הקרוב, הסיכון גדול מהרווח?
בכל יום השוק יכול ליפול 20%. גם ביום שתצטרך את הכסף. אם החלטת שתצטרך את הכסף לרכישת נכס להשכרה בתאריך מסוים- לא מציע לך לסכן אותו בהרפתקה אחרת. בשביל לשמור על הערך אפשר בינתיים לשים את הקרן בניירות / פקדונות קצרי טווח ונמוכי סיכון כאלו ואחרים.

במידה ויש לך משכנתא אין היגיון בהשקעה בניירות ערך דלי סיכון (ותשואה) ועדיף להחזיר את המשכנתא. מניות הן תנודתיות מאוד בשביל אופק השקעה של 4-5 שנים ולכן לדעתי עדיף לסגור את המשכנתא היקרה יותר.

אוקי ירדנו מעניין שוק ההון

האם התכנון שלך לוקח בחשבון הבאת ילדים ב 4-5 שנים הקרובות?
כי זה יכול להוריד את החיסכון החודשי בצורה משמעותית.
יהיו ילדים מתישהו בטווח הזה, אולם השכר גם יגדל משמעותית מהסכום הנוכחי

אפשרות נוספת:
להפוך את המשכנתא של 750K למשכנתא ל-10 שנים עם לוח סילוקין של קרן שווה.
בדוגמא שבדקתי (על בסיס 4% ריבית) יוצא שאחרי 5 שנים נשארת לכם יתרת משכנתא של 380K. (תתחילו עם תשלום חודשי של כמעט 9K בחודש וזה יקטן מחודש לחודש). כלומר, אתם תוכלו לקחת משכנתא נוספת על הדירה הנוכחית של יותר מ-300K ולהשתמש בה לצורך קניית הדירה הנוספת ויחד עם ההון העצמי שחסכתם (שהוא קטן יותר כי תשלומי קרן שווה ל-10 שנים גדולים יותר מהנוכחית) ומשכנתא נוספת על בסיס הדירה שתקנו יהיה לכם די והותר.

לא ברור לי איך בנוסף לתשלום חודשי של 9K לסגירת המשכנתא אני אמור לחסוך הון עצמי?

בן 28, נשוי טרי. כרגע שנינו מרוויחים ביחד 18K נטו (צפוי לגדול משמעותית במהלך השנים הקרובות)
יש נכס באנגליה, מימון של 90% למשך 20 שנה (נקנה על ידע האשה כשגרה שם, כרגע שנינו בארץ), שכירות מכסה את המשכנתא + רווח נחמד.
בחישוב גס אני מעריך שאנו יכולים לחסוך 9-10K בכל חודש בלי ירידה ברמת החיים, כלומר סביבות 100K בשנה. התכנון הוא לחסוך במשך 4-5 שנים ולרכוש נכס נוסף (לקחת משכנתא כמובן) לשם השכרה. השאלה היא אם עד אז להשקיע את הכסף שאנו חוסכים בשוק ההון או כיוון שמדובר בכסף שנצטרך בעתיד הקרוב, הסיכון גדול מהרווח?

כסף שמיועד לרכישת נכס אין להשקיע אותו בשוק ההון ! החשיבה שלך בגדול נכונה אך הגדלת המימון על ידי משכנתא נוספת מסוכנת, פה אתה צריך להיות זהיר מאחר ואתה חשוף עם שתי משכנתאות, הריבית של המימון באנגליה סגורה לתקופה של שנתיים עד חמש שנים בלבד, תבדקו איך אתם שורדים ריבית גבוהה יותר ב 2% עד 3%, בגלל המינוף הגבוהה אתם עלול להיכנס לתזרים חודשי שלילי. (לגבי המימון שלקחת בארץ, יתכן שבעוד 8 שנים כשתבדוק את היתרה לסילוק של המשכנתא תמצא שאתה חייב את אותו הסכום הראשוני שלקחת), עדיף שתשקיעו ברכישת נכס במזומן בעיקר, ותקפידו לא להיחשף ביותר מ 60% מימון על סך הנכסים שלכם.

נערך לאחרונה ב:
לא ברור לי איך בנוסף לתשלום חודשי של 9K לסגירת המשכנתא אני אמור לחסוך הון עצמי?
בפתח השרשור כתבת שאתם יכולים לחסוך כל חודש 8K-9K, נכון? אני מבינה שזה אחרי תשלומי המשכנתאות שאתם משלמים כיום.
אם אתה משלם 3100 ש"ח בחודש על הדירה בארץ אז זאת תוספת של 5K-6K בחודש.
*רציתי לכתוב לך יותר אבל אני חושבת שכדאי לך להתייעץ עם מומחה משכנתאות פרטי. אני גם חושבת שלהשקיע בשוק ההון לא יכול להבטיח את הסכום כשתצטרך אותו.

מישהו כתב פעם שלקבל הלוואה מהבנק זה כמו מטריה, ישמחו לתת לך כשיש שמש וברגע שיתחיל גשם, ירצו שתחזיר.
חושב שמרק טווין.
אבל טוב לך עם החובות.
אז מה שתחליט.

כסף שמיועד לרכישת נכס אין להשקיע אותו בשוק ההון ! החשיבה שלך בגדול נכונה אך הגדלת המימון על ידי משכנתא נוספת מסוכנת, פה אתה צריך להיות זהיר מאחר ואתה חשוף עם שתי משכנתאות, הריבית של המימון באנגליה סגורה לתקופה של שנתיים עד חמש שנים בלבד, תבדקו איך אתם שורדים ריבית גבוהה יותר ב 2% עד 3%, בגלל המינוף הגבוהה אתם עלול להיכנס לתזרים חודשי שלילי. (לגבי המימון שלקחת בארץ, יתכן שבעוד 8 שנים כשתבדוק את היתרה לסילוק של המשכנתא תמצא שאתה חייב את אותו הסכום הראשוני שלקחת), עדיף שתשקיעו ברכישת נכס במזומן בעיקר, ותקפידו לא להיחשף ביותר מ 60% מימון על סך הנכסים שלכם.

האמת שאף פעם לא ביררתי איתה לעומק איך עובדת המשכנתא באנגליה, תודה על התזכור. כלומר לפי שיטתך, כרגע אנחנו בסביבות 66% מימון על סך הנכסים אז עדיף להשתמש בחסכון על מנת להוריד את החוב הקיים ולא לייצר חוב חדש? זאת בעצם הדילמה שאני מתחבט בה

בפתח השרשור כתבת שאתם יכולים לחסוך כל חודש 8K-9K, נכון? אני מבינה שזה אחרי תשלומי המשכנתאות שאתם משלמים כיום.
אם אתה משלם 3100 ש"ח בחודש על הדירה בארץ אז זאת תוספת של 5K-6K בחודש.
*רציתי לכתוב לך יותר אבל אני חושבת שכדאי לך להתייעץ עם מומחה משכנתאות פרטי. אני גם חושבת שלהשקיע בשוק ההון לא יכול להבטיח את הסכום כשתצטרך אותו.

לא ממש הבנתי את הרעיון שהצעת, אשמח אם תסבירי שוב בפירוט. אין לך מה לחשוש, ברור לי שלא חוקי לייעוץ ולא מדובר בייעוץ וכל הדיון תיאורטי לגמרי, נטו לקבל רעיונות שלא הייתי מודע אליהם לפני כן.

מישהו כתב פעם שלקבל הלוואה מהבנק זה כמו מטריה, ישמחו לתת לך כשיש שמש וברגע שיתחיל גשם, ירצו שתחזיר.
חושב שמרק טווין.
אבל טוב לך עם החובות.
אז מה שתחליט.

ברור שהיה עדיף אם הייתי נולד עם 10 דירות ללא משכנתא, אבל המציאות לא ככה. אם כבר לקחת הלוואה מהבנק, אז לנסות לנצל מזה את המירב.

ברור שהיה עדיף אם הייתי נולד עם 10 דירות ללא משכנתא, אבל המציאות לא ככה. אם כבר לקחת הלוואה מהבנק, אז לנסות לנצל מזה את המירב.
חשבתי שפתחת את השרשור בשביל לקבל תשובות/הצעות.
התגובה הזו די מבטלת את כל מי שלא חושב כמוך.
בהצלחה.

אני לא מבטל את דעתו של אף אחד, תפסיק להכניס לי מילים לפה. לא פסלתי עדיין שום רעיון על הסף, גם לא כזה שמתמקד בסגירת החוב.

אתה גורם לזה להישמע כאילו מכריחים אותך לקחת (עוד) הלוואה מהבנק ואתה מחפש מה לעשות איתה.

לקחת עוד הלוואה מהבנק היה הרעיון המקורי של עצמי אתמול ב-20:53 כשכתבתי את ההודעה. הדיון הזה הוא על אפשרויות נוספות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R עצה בקשר להשקעה שוק ההון 10
J מתלבט מאוד מה לעשות, אשמח לכל עצה והארה התפתחות אישית 9
H עצה לגבי חיפוש עבודה התפתחות אישית 14
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
K עצה לפתיחת המחשבה - קניית נכס נדל"ן 3
סנופקין מחפש עצה: כסף ממניות לסגירת מסלול פריים? נדל"ן 16
ר עצה לגבי התנהלות עם כסף בעוש/תיק ניע/משכורת נמוכה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 8
A היי מבקש עצה בבקשה התפתחות אישית 17
ק עוצו עצה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
הנולד סכסוך גבולות עם שכן - מבקש עצה אוף טופיק 17
deussex עצה לניקוי ברזים וכיורים מאבנית וחלודה אוף טופיק 22
א תנו לי עצה שוק ההון 4
נ גן עדן אקולוגי או אסון כלכלי, מתחיל בשוק ההון ומבקש עצה יומני מסע אישיים 11
S עצה עבור משקיע בתולי לקראת כניסה ראשונה לשוק ההון שוק ההון 6
A בעיה עם כסף ש"נעלם" בהעברה ל Interactive Brokers- מבקש עצה צרכנות פיננסית 13
סול אבא מבקש עצה שוק ההון 9
L יעוץ בנושא משכנתא מבקש עצה מהמומחים נדל"ן 25
M דמי ניהול מטורפים ומנגד.... דרושה עצה שוק ההון 88
D חייל משקיע.. כנסו לטכס עצה שוק ההון 9
Kintsukuroi עצה בפוליטיקה ארגונית אוף טופיק 7
מתכנת עצה לגבי התנהלות עם הזמנה מקוונת שלא סופקה צרכנות פיננסית 12
SGLT1 עצה לחסר הניסיון... יומני מסע אישיים 32
ayeletavr עצה פסיכולוגית/כלכלית לגבי ירושה צפויה צרכנות פיננסית 29
M עצה לגבי פתיחת חשבון בואנוגרד או ב IB ואיך להתמקח בעמלות כשמדובר בחשבון אינטרנטי שוק ההון 33
D מבקשת עצה - תיק השקעות סולידי שוק ההון 19
waskindalost מחפש עצה : האם לוותר על הליסינג התפעולי ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 16
Y התלבטויות בנוגע להמשך ניהול תיק השקעות שוק ההון 3
ט בצומת דרכים, מתלבט להמשך. עם התחלה טובה. יומני מסע אישיים 2
D חדש כאן - חוות דעת על תיק השקעות ולבטים להמשך שוק ההון 3
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
א התנהלות פיננסית ברילוקיישן לארה"ב צרכנות פיננסית 9
ס התנהלות בהחזקת שני חשבונות בנק למסחר שוק ההון 4
S התנהלות הצדדים בשכירות כאשר אין חוזה תקף נדל"ן 23
E התנהלות נכונה מבחינת מיסוי לזוג נשוי שאחד מהם אזרח אמריקאי מיסים 7
האזרח החשדן התנהלות פיננסית משפחתית צרכנות פיננסית 6
פשוט התנהלות פיננסית בעת ירידה מהארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
B התנהלות מול בעל דירה אוף טופיק 27
grimble grumble התנהלות עם שני כרטיסי אשראי בנקאיים בשני בנקים שונים צרכנות פיננסית 12
W לבטים לגבי התנהלות עם דיירים שוכרים בדירה שלי נדל"ן 21
A התנהלות מול ספק אוף טופיק 5
B התנהלות פיננסית סביב רילוקיישן לבריטניה צרכנות פיננסית 8
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ס התנהלות בנקאית בסיסית ואבטחה צרכנות פיננסית 1
מתכנת התנהלות עם חשבון LinkedIn התפתחות אישית 6
T התנהלות לפני ואחרי הנפקה מיסים 12
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
yossik עובדת סיעודית - התנהלות כספית, זכויות וחובות אוף טופיק 55
MJJF התנהלות באמצעות סוכן פנסיוני לעומת התנהלות ישירה צרכנות פיננסית 3

נושאים דומים