• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיפורו של נטול גלוטן

נטול גלוטן

משתמש רגיל
דירוג
189
אני בן 20, חייל, בתפקיד בתכנות. התגייסתי כאקדמיזטור (כמו עתודה, רק עם תואר לפני הצבא וקבע של שנתיים) ונותרה לי שנה וחצי לסדיר, ועוד שנתיים קבע.

מתישהו במהלך השירות שמתי לב שמצטבר לי סכום כסף בעו"ש כל חודש. היות ואני גר אצל ההורים ואין לי הוצאות משמעותיות, הסכום פשוט נערם לו כאבן שאין לה הופכין. ידעתי במעומעם שזה לא טוב, אבל לא ידעתי מה לעשות עם זה.
לפני כחודשיים התחלתי לקרוא את הסולידית. לצד רעיון הפרישה המוקדמת, שהוא לדעתי די גאוני אבל לא בשבילי, למדתי משם לא מעט על שוק ההון. לאט לאט התקרבתי לכיוון של לעשות את זה בעצמי, ולאחר קצת היסוסים התחלתי להשקיע בפועל.
לפני שבוע קניתי מניות ואג"ח בחלק קטן מהסכום, (דרך הבנק, איזון 70\30, אולי עוד אפרט על זה ב"פינת המשקיעים") כדי לבדוק את סף הכאב שלי. במקביל התחלתי לקרוא את "המשקיע הנבון" ואת "כלכלה עירומה" (קצת אלמנטרי מדי לטעמי).
במהלך השבוע אני נמנע מגישה לאינטרנט (כי אני בבסיס, בלי מחשב ובכל מקרה יש עבודה לעשות). כשחזרתי היום בדקתי באתר של הבנק שהקנייה התבצעה, רק כדי לוודא כי ההוראה הייתה ביום שישי. אבל כשראיתי את המספרים האדומים בצד הבנתי למה קוראים לזה סף הכאב. זה היה כמעט פיזי. 3% הפסד בשבוע, ועוד באג"ח שאמור להיות בטוח.
ואז נשמתי עמוק ועברתי על המספרים. מתברר שהכסילים כללו את העמלות כחלק מההפסד (שזה טכנית נכון אבל לא מועיל). בפועל שילמתי די הרבה על עמלת מינימום, ועוד כמה שקלים בודדים על שינויי מחיר. הא, לא נורא בכלל.

התכנית לעתיד - לחכות שלושה חודשים כדי לראות מה השינוי ואיך אני מתנהג (פסיכולוגיה עצמית... יאי). בהתאם לתוצאה ולידע שארכוש, לתכנן איזון לטווח ארוך יותר, להיכנס עם עוד כסף תוך הורדת עמלות. מעולם לא הייתי טוב במיקוח, אז כנראה זה ידרוש מעבר לבית השקעות.

אין לך smartphone בצבא?

להיכנס עם עוד כסף תוך הורדת עמלות. מעולם לא הייתי טוב במיקוח, אז כנראה זה ידרוש מעבר לבית השקעות.
אתה יכול לעבור לבתי השקעות בארץ או לברוקרים בחו"ל.
בעקבות המהפכה השבוע בעמלות המרת והעברת מט"ח לחו"ל (ספציפית לחשבונות באינטראקטיב) זו הפכה להיות הדרך הכי זולה שאני מכיר להחזיק ולתחזק חשבון השקעות.
זה כמובן יצריך תיאום מס פעם בשנה (שזה לדעתי יתרון אבל יש אנשים שחושבים שזה חיסרון).

אין לך smartphone בצבא?
יש, אבל אני לא גולש דרכו. גם כי יש לי חבילת גלישה מצומצמת (10M בחודש) ובעיקר כי אני לא מוצא בזה חיסרון, לעומת התועלת של ניתוק מחדשות.
כמו כן אני סומך פחות על הסמארטפון בכל הקשור לאבטחת מידע. אני לא בטוח כמה זה מבוסס, אבל התחושה שלי היא שאנדרואיד הוא מטרה מושכת להאקרים לעומת מחשב לינוקס.

חבילה מצומצמת ב-10 ואם חרגת משלמים אקסטרא, או לקחת חבילה לא מוגבלת ב-29 ולא לדאוג...
נ.ב.
אנדרואיד מבוסס לינוקס.
ברגע שיש מספיק תפוצה - הכל הופך למטרה להאקרים.

מתנצל על השתלטות השרשור, קצר ולעניין - @daat99 , תוכל להרחיב או לשלוח לינק בנושא עדכון בהעברות מט"ח לחו"ל?

מתברר שהכסילים כללו את העמלות כחלק מההפסד (שזה טכנית נכון אבל לא מועיל).
נשמע לי שזה לא רק נכון, אלא גם מועיל: זה מגדיל את המודעות שלך לנושא העמלות, ודוחף אותך לעשות משהו בנידון.

היית מעדיף ללהיות ברווח 'על הנייר' ובפועל להפסיד כסף?
הייתי מעדיף שזה יופיע בנפרד משינוי השער, בטח כשזה מוצג באחוזים, כיוון שזה חד פעמי ושינויים ימשיכו לקרות. בכל מקרה עברתי למעקב עם google sheets, שמדייק אפילו יותר ומכניס גם עמלת מכירה לסכום.

גם מועיל: זה מגדיל את המודעות שלך לנושא העמלות, ודוחף אותך לעשות משהו בנידון.
בהחלט נכון, Lesson learned. למרות שאני חושד שהמטרה היא לגרום לי לעבור לאיזה פיקדון שקר כלשהו :roll:

תמשיך לעדכן, בגדול אם אתה רוצה להשקיע אתה חייב להיות בכוננות ספיגה תמיד. 3% בשבוע זה כלום, גם בתיק סמי סולידי (והבנתי את הסיפור על העמלות, אני אומר בלי קשר).

תודה לכולם על התגובות הבונות.

אז עברו שלושה חודשים, ואני מרגיש קצת יותר מוכן להתמודדות עם השקעה משמעותית. אמנם לא היו ירידות קשות במיוחד, אבל זו גם לא הייתה תקופה של צמיחה חריגה. בכל מקרה למדתי מה שאפשר משלושה חודשים. למדתי שיש ירידות, ושלא תמיד יש הסבר הגיוני מאחוריהן.

למדתי גם שעמלות כואבות יותר מהפסדים, בטח במחירים של בנק, ולכן פניתי לכמה בתי השקעות. כיוון שהם מסרבים משום מה לפרסם מחירים באתרים שלהם, ניסחתי פנייה אחידה ושלחתי לכמה בתי השקעות באי-מייל. השיטה שהם מצפים לה, עם השארת מספרי טלפון, מאוד לא נראית לי וכרוכה בבזבוז זמן. אני מעדיף לחשוב על מה שיש להם להציע כשיש לי זמן ופניות מחשבתית, ולא כשהם מחליטים שהם רוצים להתקשר אלי.
החלטתי שלא ללכת על ברוקר בחו"ל בעיקר בגלל ההתעסקות עם טפסי מס, והבנתי שהחיסכון לא משמעותי מספיק בשביל לפצות על זה.
אני נוטה כרגע לא לנסות להתמקח עם הבנק, אולי באופן סמלי כשתהיה לי הצעה ביד. פשוט מרגיש לי מוזר לנסות להתמקח, כי בנק נראה כל כך מכובד ורשמי. אני מודע למה שהסולידית כתבה על בזאר טורקי, אבל פסיכולוגית זה לא נתפס.

במקביל, התחלתי להיסגר על תכנית לטווח הרחוק. בעיקרון שילוב יחסית פשוט של מניות בארץ, מניות בארה"ב ואג"ח בארץ. ממה שהבנתי העמלות על מניות חו"ל קצת יקרות, אז אני אצטרך לחשוב איך מתמודדים עם זה (אולי לאזן לעיתים רחוקות יותר). אני עוד מנסה להבין איך להתמודד עם אי הודאות שמאפיינת את גילי הצעיר.

עוד שבועיים אני אראה מי חוזר אלי כמה ואיך, ואמשיך בהתאם.

אם ערך התיק/ מזומן שלך גדול מהמינימום הנדרש בבתי ההשקעות 20k או 50k ש'ח, חבל לך להתחיל להתמקח עם הבנק. לבנקים בישראל יש נטייה לבטל הטבות שנתנו לאחר תקופה, מבלי ליידע את הלקוח מראש. בבתי השקעות משחקים פחות במשחקים האלו. אתה יכול להכנס לסקר העמלות של בתי ההשקעות (חפש באתר) ולבחור את אחד מהם, התנאים בגדול די דומים.

אז הבנק נראה לך מכובד, אתה מקבל את ההגדרות/ריביות/עמלות שלהם ולא מתמקח/פעל לפי ההגדרות שלו...
אבל, בתי ההשקעות לא ואתה מצפה שיעבדו לפי החליל שלך ולא להיפך...
אז שיתקשרו אלייך, ידברו ותבקש את ההצעה במייל. אתה הרי לא סוגר שום עסקה בטלפון ויגידו לך להגיע לחתום על מסמכים בכל מקרה

אז לאחר מעט סיבוך ובירוקרטיה, פתחתי חשבון בבית השקעות, בתנאים די סטנדרטיים. לאחר מכן קניתי את מניות ארה"ב שתכננתי, ואני מחכה לחודש הבא כדי להשלים את רכישת הישראליות (כדי לנצל קיזוז מול עמלות).

בינתיים התחושה בסדר, ביחס לזה שכל כך הרבה כסף שלי עלול להתאיין ביום אחד. אני לא חושב על זה הרבה, וישן ממש טוב בלילה. למזלי מערכת המסחר מספיק מסורבלת כדי שכנראה אני לא אבדוק כל הזמן מה מצב התיק.

המניות שקניתי דרך הבנק עדיין שם. אמנם שלחתי להם טופס עם בקשת העברה והגעתי פיזית לסניף, אבל מסתבר שהם לא יודעים איך להעביר מניות לחבר בורסה אחר. כשהתקשרתי אליהם והנציגה התבלבלה וטענה שאני צריך לחתום על ייפוי כוח (?) בשביל זה זה היה עוד סביר (בטח סטודנטית ששם בשכר מינימום). אבל כשגם הבנקאית, בסיוע טלפוני של מחלקת ההשקעות, לא הבינה מה אני רוצה ממנה (בסוף היא טענה שזה בית ההשקעות צריך לבצע את ההעברה. כששאלתי איך זה הגיוני היא אמרה זה לא, אבל זה מה שאמרו), זה כבר היה מוזר.
פתרון אפשרי יהיה למכור, להעביר כספים ולקנות מחדש. לפי החישוב שלי זה יוצא קצת יותר יקר בעמלות, וימחק את רישום ההפסדים שצברתי (בלי עין הרע) שזה שימושי לצרכי מס, אבל אם לא תהיה ברירה זה מה שאעשה. בכל מקרה זה הכל סכומים קטנים יחסית.

בסוף היא טענה שזה בית ההשקעות צריך לבצע את ההעברה
אם אתה רוצה להעביר הכל, בקש מבית ההשקעות. (ד"א, זה נכון גם לגבי העברת כספים, אבל עלולים לבקש המחאה).
מנסיון.

פתרון אפשרי יהיה למכור, להעביר כספים ולקנות מחדש.
אין צורך וחבל על הכסף.
אני העברתי 3 תיקים מהבנק לבית השקעות בלי בעיה. מי שהדריך אותי מה לעשות היה הנציג של בית ההשקעות.

בסופו של דבר בבנק הצליחו להעביר את כל המניות, נסגרתי סופית על אסטרטגיה ועל אלגוריתם קנייה התחלתי ליישם.
מעכשיו, בתקווה, כמה שיותר שעמום. הכוונה היא לא לשנות את ההקצאה בשום אופן, לפחות לא בשנה הקרובה. גם אחר כך, בתקווה, שינויים ייעשו רק בהתאם לשינוי במצבי האישי או בידע שלי, אבל השיעור שאני מנסה ללמוד כרגע הוא איך להימנע מפעולה.
אעדכן כשיהיה על מה. עד אז אני רוצה להודות לכל מי שעזר בשרשור הזה ובכלל בפורום, בלעדיכם לא הייתי מגיע עד לכאן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
W סיפורו של אדם שניצח את השיטה - דיון תאורטי פוסטים מאיכות נמוכה 69
D סיפורו של דייג יומני מסע אישיים 119
I ״עלייתה ונפילתה של תיאוריית העושר״ - עשור של תובנות על אורך החיים הסולידי יומני מסע אישיים 2
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
ק המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 27
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
S ביטוח סיעודי של קופ"ח מכבי לחייל שמתגייס לשירות סדיר צרכנות פיננסית 0
C מקור לראות דוחות כספיים של עסקים קטנים? אוף טופיק 2
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
א איפה אפשר לקרוא תנאים בסיסים של קופת פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
מ איך כל העניין הזה של ביטוח חיים משתלם למבטחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
M האג"ח בסביבה של היום שוק ההון 20
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
ב הניסוי של ארגנטינה: מס ליברטריאני מינימאלי מיסים 7
A "דוחות מס/הערכות מס של השלוש השנים האחרונות" איך אני מוצא משהו כזה? מיסים 2
Y מכירה של RSU בשכבות, מה הדרך המיטבית מיסים 19
מ קנייה של S&P500 דרך בנק הפועלים(חשבון הייטקזון) או מיטב/IBI? שוק ההון 10
painblanc נזילה גדולה מהשכן בדירה של בני נדל"ן 8
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B התייחסות לRSU של מניות דיוידנד בפרישה מוקדמת שוק ההון 9
ד האם אתם רואים בנפילה של הביטקוין בשבוע האחרון הזדמנות קנייה ? פוסטים מאיכות נמוכה 5
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
O דיבידנדים מול מדדים בהקשר של יציאה לחופש כלכלי - איך כדאי להתנהל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 88
H סיפוח של טיוואן ע"י סין. אוף טופיק 9
D מנסה להבין דיבידנד של VT שוק ההון 13
G ניוד כספים של קרה"ש ושל קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א אחזקה של חברה זרה הנסחרת בny - חשוף למס ירושה? שוק ההון 1
ס מס עיזבון על קרנות של בלאקרוק מיסים 4

נושאים דומים

Back
למעלה