סיפורו של דייג

Dayagos

משתמש סולידי
דירוג
74
היי חברים,
בן 22, חדש בפורום וחוסך מאז הכניסה לקבע.
עד כה חיסכון של כ-65 אשח
מתוכם החלוקה כרגע:
48.5 אשח בקופת גמל להשקעה מניות פלוס של אלטשולר שחם, דמי ניהול 0.39, ניתן לראות כאן
16.5 אשח בעו"ש בבנק אוצר החייל.
נכון להיום הכנסה של כ-7,000 ש"ח בחודש מתוכם חוסך 5,000 שעוברים בהוראת קבע לקופת גמל להשקעה, מה שנשאר מה2,000 נשאר בעו"ש.
כרגע לומד באוניברסיטה הפתוחה, בינתיים משלם את הקורסים מהפיקדון הצבאי.

מטרת העל היא כמובן להגיע לעצמאות כלכלית.
בינתיים אנסה ללמוד את השוק ואת האפשרויות שבו ולנהל לעצמי את תיק ההשקעות.
אשמח להתייעצות מאנשים שמבינים, האם הקופה של אלטשולר אטרקטיבית ועדיפה מבחינת דמי הניהול או שכדאי להוציא את הכסף ולבנות תיק בעצמי?

אעדכן את הפוסט הזה כל חודש על מנת לראות התקדמות.
תודה לעוזרים :)

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,459
נכון להיום הכנסה של כ-7,000 ש"ח בחודש מתוכם חוסך 5,000 שעוברים בהוראת קבע לקופת גמל להשקעה, מה שנשאר מה2,000 נשאר בעו"ש.
כרגע לומד באוניברסיטה הפתוחה, בינתיים משלם את הקורסים מהפיקדון הצבאי.
לחסוך 5000 בחודש תוך כדי לימודים בגיל 22 זה מאוד מרשים.
בהצלחה

Modric19

משתמש ותיק
דירוג
726
מה אתה לומד?

AIML

משתמש בכיר
דירוג
1,131
בינתיים אנסה ללמוד את השוק ואת האפשרויות שבו ולנהל לעצמי את תיק ההשקעות.
אשמח להתייעצות מאנשים שמבינים, האם הקופה של אלטשולר אטרקטיבית ועדיפה מבחינת דמי הניהול או שכדאי להוציא את הכסף ולבנות תיק בעצמי?
בלי לחץ. גם הזמן שלך הוא משאב חשוב. הכסף כרגע מטופל, ואתה לומד. כשתדע מספיק בשביל להיות בטוח שאתה מסוגל לנהל את הכסף שלך טוב מאלטשולר לא תשאל מה אחרים חושבים.
שים לב שרווח זה לא רק כסף. יש רווחים לא מדידים כמו עצמאות, משפחה, עיניין, ביטחון עצמי ועוד. אתה צעיר, ולומד, ועדיף שתלמד תשקיע ותתפתח בכיוונים שמעניינים אותך. אם ניהול כספים מעניין אותך - נהדר. אם לא אז כניראה תרוויח יותר מהתפתחות בכיוון שמעניין אותך מאשר משיפור ביצועי התיק.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,420
אם ניהול כספים מעניין אותך - נהדר
בעיניי זה לא משנה אם זה מעניין אותך או לא, זה הכסף שלך, ואתה היחיד שיהיה איכפת לו ממנו.
(גם לאחרים איכפת מהכסף שלך, כלומר להפוך אותו לשלהם).

Dayagos

משתמש סולידי
דירוג
74
מה אתה לומד?
מדעי המחשב
בלי לחץ. גם הזמן שלך הוא משאב חשוב. הכסף כרגע מטופל, ואתה לומד. כשתדע מספיק בשביל להיות בטוח שאתה מסוגל לנהל את הכסף שלך טוב מאלטשולר לא תשאל מה אחרים חושבים.
שים לב שרווח זה לא רק כסף. יש רווחים לא מדידים כמו עצמאות, משפחה, עיניין, ביטחון עצמי ועוד. אתה צעיר, ולומד, ועדיף שתלמד תשקיע ותתפתח בכיוונים שמעניינים אותך. אם ניהול כספים מעניין אותך - נהדר. אם לא אז כניראה תרוויח יותר מהתפתחות בכיוון שמעניין אותך מאשר משיפור ביצועי התיק.
מסכים איתך לגמרי, הסיבה העיקרית שבגללה התחלתי ללמוד היא בשביל להמשיך להתפתח תוך כדי צבירת ניסיון בצבא. יחד עם זאת, מנסה ללמוד לאט לאט על אפיקי השקעה ועל הדרך הנכונה עבורי להשקיע.
ראיתי לדוגמה שלמרות שאני באפיק מנייתי באוקטובר האחרון היו ירידות לא נעימות ולא נלחצתי והמשכתי להעביר כסף כל חודש ואני מקווה לשמור על קור רוח ולדבוק בתכנית גם בהמשך.
בעיניי זה לא משנה אם זה מעניין אותך או לא, זה הכסף שלך, ואתה היחיד שיהיה איכפת לו ממנו.
(גם לאחרים איכפת מהכסף שלך, כלומר להפוך אותו לשלהם).
תראה בסופו של דבר אני כן יכול להשקיע את הכסף במדדים וכו', השאלה הייתה האם המוצר שלהם הוא אפיק השקעה טובה עם דמי ניהול 0.39 מהצבירה.

תודה לכולם

נערך לאחרונה ב:

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,420
תראה בסופו של דבר אני כן יכול להשקיע את הכסף במדדים וכו', השאלה הייתה האם המוצר שלהם הוא אפיק השקעה טובה עם דמי ניהול 0.39 מהצבירה
תלוי ביחס למה. ביחס לזה שלא תשקיע, ברור שכן.
ביחס לתיק שבנית בעצמך בקרוב ל-0 דמי ניהול, אז כנראה שלא.

אבל התגובה שלי הייתה ל @AIML שטען שאם כסף לא מעניין אותך אז לא שווה ללמוד את הנושא. אני טוען שחובה ללמוד את הנושא.

עכשיו ה0.39 זה סכום קטן, לא כי דמי הניהול נמוכים, אלא כי הצבירה שלך נמוכה. תחשוב מה יהיה לך בעוד 10 שנים ואם עדיין שווה לשלם 0.39.

עם זאת, מסכים כי הלימודים יכולים להיות מקפצה כלכלית אדירה ושווה להשקיע בו. לא רואה למה לא ביחד. הנושאים הפיננסיים לא כאלה מורכבים. במיוחד אם יש לך ראש למדמ"ח :)

AIML

משתמש בכיר
דירוג
1,131
@AIML שטען שאם כסף לא מעניין אותך אז לא שווה ללמוד את הנושא
זה לא מה שטענתי. ללמוד אך ורק מה שמעניין אותך -- אין דבר כזה. תמיד ללמוד, תמיד לשאול, תמיד לפקפק, לבקר ולחפש את הטעות, ותמיד לחשוב לבד ולא להסתמך על "אמרו". להיות ראש גדול ולהצטין במה שאתה עושה. זה גם יותר מעניין וגם יותר מקדם, וכמו שאמרת - אף אחד לא ידאג לך טוב יותר ממך בעצמך. במקרה להלן - מעצם השאלה ברור שפוט"ש בודק שואל ולומד את הנושא. מה שאמרתי זה הכל בפרופורציה. כסף זה לא הכל בחיים ואין לחץ. יעבור הרבה מאד זמן עד שה0.4% דמי ניהול לאלטשולר, כולל דריבית, יתחילו להיות משמעותיים ביחס למשכורות.

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,459
כמו שכתבתי הלימודים יורדים מהפיקדון, ואני ישן בבית של ההורים, ככה שכל ההוצאות שלי הן מותרות.
תודה על התגובה!
רוב האנשים בגילך ממלצרים ושומרים את הפיקדון לקורס ברמנים.

Dayagos

משתמש סולידי
דירוג
74
הקואורדינציה שלי על הפנים ואני לא אוהב אלכוהול, לא חושב שלהיות ברמן זה בשבילי.

Dayagos

משתמש סולידי
דירוג
74
הדייג ממשיך להתקדם וסך חסכונותיו כעת 90 אש"ח
בנוסף עברתי לגור עם בת הזוג שלי מה שכמובן מוריד את אחוז החסכון החודשי, סיימנו לרהט את הבית עם מתנות והרבה מוצרים יד שנייה במחיר מעולה.
בנוסף בקרוב משתחרר מצה"ל וחתמתי על חוזה עבודה בחוץ עם משכורת שתאפשר לי לחסוך משמעותית יותר.

מתרגש לקראת התחלות חדשות :)

Dayagos

משתמש סולידי
דירוג
74
עדכון תקופתי (נראה שמעתה ואלך אעבור לעדכונים ~רבעוניים)
אז כאמור השתחררתי מצה"ל ואחרי תקופת אבטלה קצרה התחלתי לעבוד.
בריף קצר על העשייה בתקופה הזאת:
1. החסכונות שלי טפחו לכ-100 אשח (הידד, בדרך הנכונה!)
2. נפתחה לי קרן השתלמות במקום עבודה החדש
3. הספקתי לסיים עוד 3 קורסים לא קלים באוניברסיטה הפתוחה, כעת קצת יותר משליש תואר מאחוריי.
4. מאוד שמח על המעבר עם בת הזוג שלי, תחושת עצמאות שעוד לא הייתה לי.

שמח לכתוב כאן על ההתקדמות, פתאום הרבה דברים קטנים מרגישים כמו התקדמות גדולה.
עד הפעם הבאה,
דייגוס.

GunnerWSM

משתמש ותיק
דירוג
167
נראה מעולה. אפשר לדעת איך קבלת דמי ניהול של 0.39 בגמל להשקעה? דרך מועדון כלשהו?
לפי הבנתי הם לוקחים סביבות ה0.7

GoldFish

משתמש רשום
דירוג
1
נראה מעולה. אפשר לדעת איך קבלת דמי ניהול של 0.39 בגמל להשקעה? דרך מועדון כלשהו?
לפי הבנתי הם לוקחים סביבות ה0.7

הטבת מועדון חבר

תלוי ביחס למה. ביחס לזה שלא תשקיע, ברור שכן.
ביחס לתיק שבנית בעצמך בקרוב ל-0 דמי ניהול, אז כנראה שלא.

אבל התגובה שלי הייתה ל @AIML שטען שאם כסף לא מעניין אותך אז לא שווה ללמוד את הנושא. אני טוען שחובה ללמוד את הנושא.

עכשיו ה0.39 זה סכום קטן, לא כי דמי הניהול נמוכים, אלא כי הצבירה שלך נמוכה. תחשוב מה יהיה לך בעוד 10 שנים ואם עדיין שווה לשלם 0.39.

עם זאת, מסכים כי הלימודים יכולים להיות מקפצה כלכלית אדירה ושווה להשקיע בו. לא רואה למה לא ביחד. הנושאים הפיננסיים לא כאלה מורכבים. במיוחד אם יש לך ראש למדמ"ח :)

בקופת הגמל הבחור פטור ממס, שזה יתרון להמשיך להשקיע בה.
אתה יכול להסביר איך היית משלם פחות דמי ניהול אבל נהנה מפחות תשלום מס במצב שלו?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ סיפורו של נטול גלוטן יומני מסע אישיים 44
T חישוב כדאיות עזיבה של אינטרקטיב ישראל לטובת ib העולמי שוק ההון 3
ז רכישת ETF אמריקאי במערכת מסחר של פסגות שוק ההון 1
T השקעה ב-VT של Vanguard שוק ההון 4
שם משתמש בעייתי יומנו של מדען פחדן יומני מסע אישיים 35
הק995 ההיסטוריה של Vanguard ( סרטון מעניין) פוסטים מאיכות נמוכה 0
סטארטר יומן המסע של סטארטר יומני מסע אישיים 20
ב ליגת ההשקעות של גלובס שוק ההון 13
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
stamEhad אג"ח ממשלתי של ישראל מול ארה"ב - פער גדול מאד בתשואות היסטוריות (לטובת ישראל), מנסה להבין מדוע שוק ההון 15
Kipodi איך מוצאים טיקר של אג"ח ממשלת ישראל שמונפק בדולרים/יורו בחו"ל? שוק ההון 2
E שיטת של שילר שוק ההון 4
T צים מכריזה על דיבידנד מיוחד לרבעון 3 2020 של 2.5 דולר (~5% תשואה מובטחת?) שוק ההון 33
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
שם משתמש בעייתי האם זה שהשקל עולה ביחס לדולר יכול להשפיע על כדאיות של מדד s&p500? שוק ההון 2
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
י קיבלתי החזר מס אבל בלי ריבית של 4%? מיסים 2
I אחרי פתיחת חשבון בצ'ייס - האם לבקש סקיורד של BOFA ? צרכנות פיננסית 6
1337justme האם כדאי לנייד קה"ש וגמל IRA של אלדובי ז"ל למקום אחר עקב המיזוג עם הפניקס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
שם משתמש בעייתי האם interactive brokers היא פלטפורמה מתאימה להשקעה צנועה לתווך זמן של שנים בודדות? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
ל לתת הלוואה להורים - מה המחיר של זה? שוק ההון 19
G C20 - אינדקס של מטבעות השקעות אלטרנטיביות 8
MaorRocky קנית qqq אל מול קניה של VGT, VOX, & VCR לטווח ארוך שוק ההון 5
D איך לחשב ערך של דירה מהעבר עד לימינו (עשרות שנים לאחור)- מבקש שיטה פרקטית לחישוב פוסטים מאיכות נמוכה 12
T לבטים של דירה ראשונה נדל"ן 52
C קהילות אינטרנט של רוכשי דירות נדל"ן 2
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
E אתם לא חוששים מהמצב של עכשיו? שוק ההון 55
Y קניות ראשונות של ETF שוק ההון 4
G קרן פנסייה 13335 של הפניקס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
M הון עצמי של 500K לדירת מגורים נדל"ן 9
R התייעצות לגבי חובות דיווח של משקיעים ב- Interactive brokers (ללא מתווך) מיסים 19
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
G הקצאת נכסים בפרישה - בדיקת כלל ה-90/10 של באפט שוק ההון 3
F מס רכישה של דירה - איך להקטין ב-2/3 את מס הרכישה? מיסים 7
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2
F הון עצמי לדירה - מכירת מניות, margin, הלוואה כנגד קה"ש או "למשכן" דירה של הורים? נדל"ן 13
E מערכת פניות הציבור באתר האינטרנט של רשות המסים (מפ"ל) לא עובדת מיסים 2
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
F ProShares משיקה ETF על טהרת חוזים עתידיים של ביטקוין שוק ההון 1
שואף התלבטות של בן 21 התפתחות אישית 11
L האם יש הבדלים באיכות הבנייה של בניינים חדשים ואיך יודעים איזה בניין איכותי? נדל"ן 35
stamEhad משיכה (WITHDRAWAL) של דולרים בשיטת ACH דרך IB ל TransferWise ברוקרים ופלטפורמות מסחר 10
ל קיזוז של סושיאל סיקיורטי מול קצבת אזרח ותיק בישראל אוף טופיק 1
מ יומנו של שפשף יומני מסע אישיים 9
tdc הומור של מפתחי האתר morningstar פוסטים מאיכות נמוכה 1
נ אלדורדו Eldorado, המרדף אחרי הגביע הקדוש, או איך לא להפסיד אף פעם בבורסה - שאלה על פסיכולוגיה של משקיעים. אוף טופיק 4
P המרת קרנות סל שקליות של בלאקרוק/iShares לקרנות איריות ביורו שוק ההון 17
ת קרן סל S&P 500 של חברת Lyxor התחילה להיסחר בארץ שוק ההון 68
I חשבון הבנק החדש של IB ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1

נושאים דומים

למעלה